NA VIJFTIEN JAAR EINDELIJK RESULTAAT Karolingische burcht Oost-Souburg wordt volgend jaar gereconstrueerd 'WatcAena Kunst, cultuur en recreatie maken boekje over sculpturen Straks studeren J.P.A. Rossël tandprotheticus plot BEKERS LU Bone China VERSCHOORE De Karolingische burcht in het centrum van Oost- Souburg wordt waar schijnlijk in 1994 gere construeerd. Na jaren zijn de 'Vrienden van de Karolingische Burcht' er eindelijk in geslaagd de gemeente opnieuw warm te krijgen voor het herstel van het uit de ne gende eeuw stammende verdedigingswerk. Zoals het er nu naar uit ziet wordt het komende jaar fase 1 van het plan uit gevoerd. Dat is de casco-fase waarin de wal en de kruisvormige paden opnieuw worden aangebracht. In fase 2 zijn ook de herbouw van de houten huizen voor zien, maar dat zal nog wel even op zich laten wachten. PZC WEEKBLADEN Na Les Miserables, Cyrano en The Phantom of the Opera verovert nu de nieuwste musicalproduktie uit de stal van Joop van den Ende, Sweeny Todd, de theaters van Nederland. In de rubriek 'Gelezen' een kijkje in de 'familiekroniek' van Cornelis Sanderse, die een stamreeks maakte van vier eeuwen familie Sanderse op Walcheren. Eind deze week begint voor de vierde achtereenvolgende keer de Eindejaarsactie van de Vlissingse middenstand. Verder de Milieutip, moderne complexen in Psychoconsult en de rubriek Rechtstreeks. Uniek NIEUWE KUNSTGEBITTEN Zaoie nè de zak Archeologen Boeken Een deel van de Walcherse buitenbeelden is gecata logiseerd. Verantwoordelijk daarvoor is de Stichting straatBEELD. Het 84 pagina's tellende (naslag)werk is bedoeld voor nieuwsgierigen naar de achtergron den van sculpturen die heV en der op Walcheren zijn opgebouwd na 1945. De titel van het boekje is gelijk aan die van de stichting. UJ|- p.stuk7.95 SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG v 01180-13221 GF.WELOIGEl FOTOAKTIE! BBBBIL BH ®öd (O! HU, MMS) VLISSINGEN Scheldeplein - Vlissingen 23e JAARGANG NUMMER 45 10 NOVEMBER 1993 In de negende eeuw -de tijd van Karei de Grote- werden de rijkere nederzettingen langs de kust re gelmatig overvallen door plunde rende Noormannen. Om deze ongenode gasten een halt toe te roepen werden op last van het toenmalige gezag zogenaamde ringwalburchten aangelegd. In ieder geval is dit gebeurd in Zee land en Vlaanderen. Deze 'Karo- Ja, maar waar... Kijk op pagina i Hogeschool Rotreril.ini ik Omstreken E)@ MÜSS&fig©!? Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Sou burgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Fax nr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Dik Schinkel in de restanten van de burcht in Oost-Souburg. lingische bunkers' bestonden uit een ronde wal met een zestien meter brede gracht en waren voor die tijd het meest moderne vestingwerk. De wal was opge trokken met de grond die was vrijgekomen bij het graven van de gracht. Aan vier kanten was een brug met een poort die toegang gaf tot de burcht. Binnenin was een kruisvormig straatpatroon aangelegd. Er bestaan aanwijzin gen dat in de rest van Nederland soortgelijke vestingwerken zijn gebouwd, maar hiervoor ontbre ken de concrete bewijzen. Eén ding is in ieder geval zeker: de Souburgse burcht heeft de tand des tijds het beste doorstaan. De Souburgse ondernemer D. Schinkel maakt zich al jarenlang sterk voor de reconstructie van de burcht. Als penningmeester van de Vrienden van de Karolingi sche Burcht is hij dan ook blij dat het er nu naar uitziet dat het her stel op handen is. Schinkel; „De eerste plannen om de burcht te herstellen stammen uit 1979. Er was toen echter geen geld be schikbaar om daadwerkelijk aan de slag te gaan. In de jaren tach tig hebben wij de plannen nieuw leven in geblazen en zoals het er nu naar uitziet niet zonder resul taat". Aanvankelijk was het de bedoe ling om op advies van provinciaal archeoloog R.M. van Heeringen een archeologisch planbureau in te schakelen. De kosten die dit met zich mee zouden brengen waren echter te hoog. Schinkel; „We zijn toen op het idee geko men om de reconstructie in twee fasen uit te voeren. Eerst de wal en de paden herstellen en als er later nog eens geld beschikbaar is ook de houten woonhuizen". De gracht blijft achterwege om dat anders de achtertuinen van omwonenden in waterpartijen zouden veranderen. „We zijn nu nog in onderhandeling over de herbouw van een van de toe gangspoorten. De Culturele Raad van Vlissingen spreekt het liefst als een 'brug tussen oud en nieuw' die elf eeuwen moet over bruggen", aldus Schinkel. De eerste fase gaat zo'n vier ton kosten. De toezeggingen van de gemeente Vlissingen zijn er al, maar moeten nog worden goed gekeurd in de algemene be schouwingen waarin de begroting voor het komende jaar wordt opgesteld. Volgens Schin kel zal het Karolingische bouw werk een aardige trekpleister voor Oost-Souburg worden. Ver dedigingswerken uit dit tijdperk zijn nergen anders te zien. Schin kel: „In Denemarken zijn verge lijkbare burchten maar die zijn zo'n honderd jaar jonger. Ze zijn mogelijk gebouwd naar Zeeuws voorbeeld. Je kunt dus rustig stellen dat we hier met een uniek object te maken hebben". Schinkel is in de loop der jaren behoorlijk in de ban van de forten geraakt. „Ik ben er nu zo'n acht jaar mee bezig en het fascineert me nog steeds. Ook de burchten in Denemarken heb ik in mijn va kantie bezocht", aldus Schinkel. Niet iedereen is even blij met de reconstructie: de volkstuinders die nu hun gewassen op de arte facten van de Karolingische cul tuur verbouwen, zullen moeten wijken. De gemeente Vlissingen heeft toegezegd dat -indien gewenst- een andere plek voor de tuinders zal worden gezocht. over de Karolingische burchten in de provincie. Het boekje is ge schreven door provinciaal arche oloog R.M. van Heeringen en het voormalige hoofd van het Docu mentatiecentrum Zeeland M.P de Bruin. Provinciaal voorlichter Robert-Jan Swiers verzorgde de eindredactie. Het boekje be schrijft de geschiedenis van de Zeeuwse burchten. Swiers: „In Zeeland zijn de sporen van vijf van deze ringwalburchten terug gevonden. In Oostburg, Dom burg, Burgh-Haamstede, Middelburg en Oost-Souburg. Die van Oost-Souburg is het best be waard gebleven." Aardenburg hoort niet in het rijtje van Zeeuw se 'burgen' thuis, want dit dorp is genoemd naar een Romeinse ne derzetting van een veel vroegere datum. Een tweede boek over de burch ten is in voorbereiding bij uitgeve rij De Koperen Tuin in Goes. Het werk zal verschijnen in een reeks 'Op zoek naar de geschiedenis in het landschap'. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Zoals alle plattelandsdialecten kent het Walchers een enorme hoeveelheid uitdrukkingen die ontleend zijn aan de landbouw. Als zodanig herinneren ze aan een vergane of verdwijnende cul tuur. De drie voorbeelden die ik daar nu van geef, wijzen er bo vendien op dat de dialectspreker ook stijlvormen hanteert die in de geschreven literatuur niet onbe kend zijn. Alliteratie, twee kort op elkaar volgende woorden met de zelfde medeklinker laten begin nen, is in gedichten erg gebruike-* lijk. In de volgende uitdrukkingen gebeurt dat ook: - Zaoie nè de zak (zoveel zaaien dat je met de voorraad zaad in je zak toekomt, zodat niet een stuk land onbezaaid blijft) wil zeggen: de tering naar de nering zetten. - Moe je nog böönen gae binde? Dat is een vraag die gesteld wordt aan haastige mensen. Bo nen binden was altijd een haastig karwei omdat er altijd een mo ment volgde dat de bonen 'scherp' werden en makkelijk uit de peulen sprongen. Je kon ze beter binden als ze nog 'dwêê' waren. - Dat wou niet snies of steke (zo als een bot mes of een botte spa) wil zeggen: het boterde niet tus sen die mensen. Jan Zwemer Door de jaren heen is de burcht meerdere malen onderzocht door archeologen. In 1939 is een eer ste bescheiden onderzoek uitge voerd - door de inval van de Duitsers was er geen tijd voor een uitgebreide opgraving. In 1969 werd het grootser aange pakt en kwam er meer informatie over dit soort vestingwerken naar boven. Onder meer werd duidelijk dat er nooit is gevochten om de burcht en dat deze alleen ten tij de van een aanval bewoond werd. Toen de dreiging van de Noormannen wegviel, werd de burcht wel bewoond. Schinkel; „Twee kwarten zijn door de archeologen onderzocht en een derde is afgegraven om aan grond voor de spoordijk te komen. Het vierde kwart raken we voorlopig niet aan. Dat dient als een 'archeologisch archief'. Dat bewaren we voor de toe komst als er misschien nieuwe en betere afgravingstechnieken zijn." De resultaten van de opgra vingen zijn tentoongesteld in de Souburgse bibliotheek. Vorige week is door de Provincie Zeeland een boekje uitgegeven Walcheren telt veel sculpturen, sommige daarvan hebben een band met elkaar. Kennis daarvan hadden slechts ingewijden. Met de uitgave van het boekje kan dat veranderen, vindt de vorig jaar oktober opgerichte Stichting straatBeeld. De stichting wordt gevormd door mensen die wer ken in de culturele en toeristische sector. De behoefte aan een dergelijk werkstuk bestond al geruime tijd. Toen in 1990 de vijf oorlogsmo numenten een feit werden, be loofde de verantwoordelijke Stichting Monumenten Walche ren 40-45 het verband duidelijk te maken met een fietstocht voor toerist en bewoner. Ook andere monumentale kunstbouwsels zouden er bij worden betrokken. Het is er nooit van gekomen. Op de VVV-kantoren vroegen bezoe kers aan Walcheren regelmatig uitleg over beelden die ze tegen kwamen op hun zwerftochten. De informatrices hadden - zo meidt Maria Grims, mede initiatiefneemster en werkzaam bij de VVV - nauwelijks een hou vast en waren veelal niet in staat om de bezoeker uitvoerig te infor meren. „Met dit boekje kunnen we de toerist, maar ook de eigen bewoner meer informatie ge ven", verwacht Grims. In het boekje worden twaalf pagi na's in beslag genomen door uit leg over achtergronden. De geschiedenis van de oudere beel den krijgt er aandacht, maar ook de in 1987 afgeschafte beelden de kunstenaarsregeling die - zo meldt auteur Nico Out - toch wel wat breedte in het kunstaanbod verschafte. De scribent gaat zich daarbij zo af toe te buiten aan stokpaardjes. Althans zo lijkt het als hij over beeldende kunste naars schrijft die een belangrijke stempel op de beeldenproduktie op Walcheren drukten. Wie turft zal de naam Boezem van de meeste streepjes kunnen voor zien. Pakweg zestig bladzijden zijn be drukt met beelden en hun achter gronden. Out volgt daarbij drie routes. Nummer één beschrijft Middelburg (pag 21 t/m 48), nummer twee Vlissingen (pag 49 t/m 70) en nummer drie overig i Beeld op de Westkappelse zeedijk dat herinnert aan de Tweede Wereldoorlog. Walcheren (pag 71 t/m 79) Er is een selectie gemaakt omdat niet alle beelden gelaatst konden worden. En die keuzes bepaalden het resultaat, zodat de toerist en de bewoner nog met vragen zal blijven komen. Want wie maakte nou dat beeld op de Middelburg se Pottenmarkt dat winkelende en stappende fietsers als 'hun' rek gebruiken 'straatBEELD' werd mogelijk ge maakt dankzij giften van allerlei instellingen. Nico Out schreef het, Ruden Riemens voorzag het van nuttige foto's en Trudi Warns zorgde voor de vormgeving. 'straatBEELD' is verkrijgbaar in de boekwinkels en bij de VVV's en kost f 9,50.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1