'Automobilisten negeren verkeersbrigadiers' DEZE WEEK STARTEN DE NIEUWE CLUBS Rinck lost uw leesproblemen op! Mod?, tsv) J.P.A. Rossël tandprotheticus ROOZENBURGLAAN MIDDELBURG WORDT VEILIGER W PAn^CI-OOL JAnViE^f Wedgwood Zie ook onze Modebijlage herfst/winter Nu 79.- II Nu I79.- Nu 379.- ^gBIBUOr/g> Verschoore RECESSIE WERKT DOOR IN HET MODEBEELD Volgens ingewijden geeft de aanblik van het modebeeld een afspiegeling van de tijd somstandigheden in handel en bedrijf. Lan ge rokken horen bij een slechte economie en korte rokken worden geassocieerd met een periode waarin het iedereen voor de wind gaat. Een kledingstuk als conjunctuur-barometer, het is raar maar waar. Veelzijdig nieuwe kunstgebitten PZC WEEKBLADEN Barokke stijl Terug naar oorsprong Duidelijk herkenbaar als verkeersbrigadier de straat oplopen, het stop teken geven en dan door een snelle automobilist bijna van de sokken wor den gereden. Een niet onrealistisch schrikbeeld voor menige oversteek- moeder en leerling van één van de basisscholen in de wijk Dauwendaele in Middelburg. Een schrikbeeld dat op 29 september naar het ver leden wordt verwezen als in de Roozenburg- laan, in aanwezigheid van de Amsterdamse pressiegroep Kinderen Voorrang (voorheen Stop de Kindermoord) een verhoogd zebrapad wordt aangelegd. Er is nog plaats voor: JONGENS 14-16 jr. beginners MEISJES 17-20 jr. beginners DAMES/HEREN volwassenen beginners PAREN beginners SI NC I: I 7 59 platbord 19.95 :aak SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Een 10x15 kwaliteitsafdruk met een randje INTRODUCTIE 99 ct. BB BB,® (BBL BSD® VLISSINGEN Scheldeplein - Vlissingen 23e JAARGANG NUMMER 37 15 SEPTEMBER 1993 Ontwerper Mabelis: "Er wordt enorm gekeken en vergeleken" "Ja ze zeggen, dat het zo werkt", geeft de Vlissingse ontwerper Hendrik Jan Mabe lis grif toe, "maar dat gevoel heb ik zelf absoluut niet". Dus zullen we het er maar op hou den dat het een toevalstreffer is dat de rokken in het mode beeld van de komende herfst en winter nogal lang uitvallen. De recessie dringt volgens Mabelis in zoverre door tot de modesector dat er niet meer echt klakkeloos wordt ge kocht. De mensen kopen meer weloverwogen, kijken en vergelijken enorm en wa gen er liever nog een paar uurtjes extra winkelen aan voordat ze definitief toeslaan. Impulsieve aankopen komen alleen voor als het een origi nele snit, stijl of stof is. "Als het maar bijzonder is en apar ter dan een ander". De nieuwe mode is erg veelzijdig met aardig wat nieuwe 'looks', zodat er vast voor iedereen wat Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht' Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 H0BEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Liesbet Mallekoote (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. bij is. Hendrik Jan Mabelis signa leert een grote harmonie in kleur en stijl en er zijn combinatiemo gelijkheden bij de vleet. Tot de stijlen, die mede het modebeeld gaan bepalen behoort zeker ook de amazone-look. Daarin zijn de paardrijbroeken heel belangrijk. De klant treft ze aan in verschil lende modellen. Zo zijn er de wat wijdere broeken die voor iedereen geschikt zijn. Andere modellen zijn heel eng en smal sluitend, bij na lichaamsvolgend. Het is met name dit model dat volgens de inschatting van Mabelis de kans loopt opvolger te worden van de in Nederland inmiddels massaal 'en vaak ook smakeloos gedra gen legging'. "Je ziet dan dat zo'n legging wordt gedragen over te dikke be nen en kuiten meV een te kort shirt erboven, zódat voor-en ach terkant frontaal zichtbaar zijp. Dat is het jammere als mode ver keerd wordt gedragen". Overi gens heeft de opvolger van de legging iets minder risico's van die, naar de opvatting van Mabe lis soms weinig oogstrelende aanblik in zich, want de paardrij broeken zijn wat grover van structuur. Verder zorgen de na den in de broeken voor een wat speelser effect. "Er zit", zegt de Vlissingse ontwerper, "iets meer model in en de paardrijbroek ver hult ook wat meer dan de legging". In het verlengde van de paardrij broek zijn er allerlei jasjes in land heerstijl voorhanden, die in tweeduitvoering en afgewerkt met suède kraagjes uitstekend wordt ervaren. Mabelis: "Maar ja, korte rokken zijn er bijna niet". Hendrik Jan Mabelis: het is jammer als de mode ver keerd wordt gedragen... met de paardrijbroek harmonië ren en het beeld van de amazone-look verder versterken. Zeer verantwoord zijn ook de combinaties met ribfluwelen rok ken en broeken. De rokken zijn hoofdzakelijk lang en wijd of lang en recht. Hoewel de mode min of meer dicteert hoe de gemiddelde vrouw de komende maanden ge kleed behoort te gaan en blijven het uiteindelijk de draagsters zelf die uitmaken in hoeverre zij zich willen laten leiden door die alge mene richtlijnen. Mabelis bespeurde aanvankelijk bij veel vrouwen een zekere terughou dendheid om die lange rokken te gaan dragen. Toch wennen ze sneller aan een lange rok dan aan een korte rok, zo is zijn ervaring. Ondanks dat de modevoorschrif ten een andere richting ingaan blijft er behoefte bestaan aan korte rokken. Dat komt omdat het schuren van de stof langs de benen door een aantal vrouwen als een beperking in de beweging Een ander aspect in de nieuwe mode is de barokke stijl, die zich kenmerkt in broekpakken met lange, sluikvallende jassen en smalle of juist heel extreem brede broeken en met daarbij blouses met kragen van gigantische kra gen en veel kant en broderie. Ma belis vindt het een plezierig bestanddeel van het nieuwe kle- dingpakket. "Het heeft een beet je te maken met het versieren van het lichaam. Dat spreekt mij als ontwerper wel aan". Vanuit die nogal opvallende stijlen zijn in dezelfde geest wat klassiekere collecties ontwikkeld met veel tweed en ruiten en dat betekent dat iedereen in een eigen marge mef de mode kan meedoen. Daarnaast is er heel veel tricot, gebreid goed, waarbij het accent steeds meer wordt gelegd op het gebruik van edele en fijne materi alen: zuiver wol met bijmengin gen van waardevolle materialen als angora, zuiver katoen in een wat grovere vorm, dus ook in de winter goed draagbaar. De belij ning blijft een beetje hetzelfde, al worden de truien weer wat kor ter - de breisels houdt de kabel stand, zodat niet meteen de hele inhoud van de kast hoeft te wor den vernieuwd. Zeker in de platte effen breisels wordt ruimere stof gebruikt om het beeld van zakke- righeid te creëren als voorloper op de komende modestijlen, waarbij laagjes over laagjes wor den gedragen en er zo een be paalde vorm ontstaat. De laagjes-stijl is wel eerder toege past, maar wordt volgens Mabe lis in de voorjaars- en zomermode van volgend jaar mooier en meer gestileerd. Tegen die tijd wordt de amazone-look vertaald in een lin- nengebeuren maar in dezelfde sfeer. En de barokke stijl wordt uitgewerkt in vrolijke stoffen. "Het zijn", zegt de Vlissingse ontwerper, "beelden die terug grijpen naar verleden en oor sprong. Ik denk dat het allemaal te maken heeft met het nieuwe bewustwordingsgevoel van de maatschappij waarin we nu le ven. Ons houvast is terug naar de oorsprong. Beginnende liefde voor elkaar om vandaaruit die verharde samenle ving, waarin we zitten van alle kanten wat milder te bekijken. De mode helpt mee om te zoeken naar die oorsprong". Het komt nog steeds voor, dat men de auto of trein pakt en de provincie verlaat om elders in mode-Mekka's als Rotterdam, Breda of Antwerpen te gaan rondkijken. Mabelis vindt dat weinig zinvol. "Je hebt in eigen omgeving ook echt alles. Hier is alles te krijgen wat in de Randstad ook aanwezig is. Ze gaan dan ver kijken, lopen met ogen op steeltjes winkel in en winkel uit, komen met niks terug en komen uiteindelijk toch om dat truitje dat ze bij mij of een collega in de eigen woonomge ving gezien hebben". Van alle gebruikte materialen in de nieuwe mode benut Mabelis momenteel het liefst tricot. "Het materiaal is leuk verwerkbaar. Je kunt er die nieuwe sijl van dat lappige mee aangeven. De lange mouwloze hessen die je van tri cot maakt zijn erg comfortabel te dragen. Je kunt echt met de stof spelen. Bovendien heeft het ma teriaal gretig aftrek". Vanaf 22 september reist een af vaardiging van Kinderen Voor rang door Nederland om in acht steden iets te verbeteren op ver- keersgevaarlijke punten. Ook Dauwendaele in Middelburg wordt aangedaan. G. Maandag, voorzitter van de wijkvereniging Dauwendaele, vertelt waarom de wijk is uitverkoren. „Stop de Kin dermoord houdt jaarlijks een Na tionale Straatspeeldag, om aandacht te vragen voor de kin deren op straat. De wijkvereni- gingen kunnen daar aan meewerken en de pressiegroep uit Amsterdam vond onze actie van vorig jaar tot de tien leukste van het land behoren. Daarom komen ze tijdens hun bliksemac tie ook in Middelburg." De straat en het verkeer moeten kindvriendelijker worden, vindt Kinderen Voorrang. Met de kin- derstraattoernee door Nederland wn de pressiegroep de aandacht erop vestigen dat dat het beste gaat als bewoners en gemeente samenwerken. B. Schouten van de pressiegroep: „Kinderen Voor rang ondersteunt groepen buurt bewoners, ouders en scholen die zich zorgen maken over de ver keersveiligheid in hun buurt. We hebben er nu acht uitgekozen die heel actief zijn. Het doel van de actie is niet alleen duidelijk ma ken dat we meer rekening moe ten houden met kinderen in het verkeer. Maar ook de boodschap overbrengen dat we de achter stand die kinderen in het verkeer hebben, het best kunnen oplos sen door een hechte samenwer king tussen ouders, buurtbewoners en de gemeente. De gemeente is als beheerder van de wegen verantwoordelijk voor de veiligheid, maar de be woners kunnen het best aange ven waar het aan schort." De pressiegroep Kinderen Voor rang heette tot voor kort Stop de Kindermoord, maar de groep greep de viering van haar twin tigjarig bestaan in juni aan om de naam te veranderen. Medewerker Schouten: „De naam Stop de Kindermoord riep nogal eens misverstanden op. Mensen dach ten bijvoorbeeld dat wij een vere niging tegen abortus waren. Maar ook vonden veel mensen de naam te agressief, alsof ieder een die een kind doodrijdt een moordenaar is. Kinderen Voor rang is duidelijker." Een tweede reden om de naam te wijzigen, is de verandering in het werk van de pressiegroep. Schouten: „Twintig jaar geleden kwamen per jaar zo'n 450 kinde ren om in het verkeer. Doelstel ling was om dat aantal te laten dalen. Dat is ten dele geslaagd: vorig jaar zijn er 93 omgekomen. Maar daarmee zijn we niet tevre den, het moeten er nul worden." De pressiegroep liet eens uitzoe ken waarom het aantal verkeers doden onder kinderen zo was gedaald en of het werkelijk veili ger was geworden op straat. Schouten: „Uit het onderzoek 'Uitgeknikkerd, Opgehoepeld' bleek dat kinderen minder vaak zelfstandig op straat komen. Ze worden in toenemende mate door hun ouders naar school ge bracht en spelen onder begelei ding buiten. Daar zijn we niet erg gelukkig mee. Kindéren moeten zonder angst de straat op kun nen." In Dauwendaele valt op dat punt nog wat te verbeteren. G. Maan dag van de wijkvereniging: „De Roozenburglaan is een van de drie straten in de wijk waar echt wordt geraced. De straat ligt tus sen een aantal scholen in, dus hij wordt veel door kinderen ge bruikt. In onze wijkkrant heeft een brief gestaan van een ver keersbrigadier, die schreef dat auto's vaak gewoon niet stoppen als zij een stopteken geeft. Wij hebben daarop de gemeente be naderd en die bleek bereid een verkeersremmende maatregel te treffen." Op 29 september wordt op ludieke wijze een begin ge maakt met de aanleg van het ver hoogde zebrapad, dat verkeersdrempel en oversteek plaats in één is. „Leerlingen van de Oosterburch- school hebben een Jeugd-EHBO- cursus gedaan en voeren een to neelstukje op, waarbij een leer ling in een rolstoel optreedt. Dat is om aan te geven hoe onverant woordelijk het is dat auto's niet stoppen als een verkeersbrigadier het teken geeft," vertelt Maan dag. Met ditzelfde optreden trok Dauwendaele vorig jaar de aan dacht van de pressiegroep uit Amsterdam. Na het toneelstukje mogen de twintig leerlingen die fungeren als verkeersbrigadier, hun naam op een steen schrijven en deze in de door de aannemer opengebroken straat leggen. Wethouder van verkeer Van Brummelen woont de eerste steenlegging bij. Maandag: „De burgemeester heeft jammer ge noeg geen tijd om te komen." Na het officiële gedeelte krijgen de kinderen van de Rosenburch, Oosterburch, Torenhove- en Bui- tenhoveschool de gelegenheid op straat te spelen. De kinderclub van SKW de Hayman verzorgt di verse spelletjes, waaronder straattekenen. Het oponthoud dat op de Roozenburglaan ont staat, zal worden aangegrepen om passerende automobilisten een folder van Kinderen Voorrang te overhandigen. Ten slotte maakt de wijkvereni ging Dauwendaele van de gele genheid gebruik om wat te doen voor een goed doel. Maandag: „Onze kinderen hebben eigenlijk heel veel. Ze beschikken bijvoor beeld over een speeltuin, speel veldjes en dergelijke, wat de meeste kinderen in de wereld moeten missen. Daarom hebben we de buurtbewoners opgeroe pen overtollig speelgoed in te za melen voor een nader te bepalen goed doel. Want als je het verge lijkt met de problemen van ande re kinderen, is verkeersveiligheid in feite een luxeprobleem." SU. Domburg pakt uit met een groots Jazzfestival. Het speelt zich weliswaar af onder de paraplu van Zeeland Cultuurmaand, maar aan eigen Domburgs initiatief ontbreekt het geenszins. Onder meer een jazzkerkdienst als afsluiting zijn de noviteiten. Lillian Boute treedt ook op in Domburg. Hewt Concertgebouw in Vlissingen houdt zondag open huis. Wie er vroeger gebruik van maakte wil graag zien hoe het geworden is. Anders dus dan toen de boksers stijldansers en muze-aanbidders gebruik maakten van dat ene gebouw. De Concertzaal vroeger. Rubrieken: kinderboeken, psychoconsult, recht streeks en voorlichting van provincie en gemeente. m rm Jacob Valckeplein 4 4461 KV Goes Tel. 01100-20176/30428 - 01180-38370 GELDIG TOT EN MET 2 OKTOBER A.S. Een kant-en- klare leesbril al vanaf f 15.- Interessant voordeel op onderstaande typen glazen. Keuze uit de totale montuur-collectie! Enkelvoudige leesglazen.' Sterkte: plan t/m <-4. cyl. 2. Normaals- Dubbelfocus glazen.- Sterkte: -6.0 t/m +6.0. cyl 4. Normaal 47?.- Multifocale glazen.* Sterkte: -8.0 t/m+7.5, cyl. 4. Normaal 62?.- Middelburg, Lange Delft 8b, tel 01180-13792 Kunststof, ontspiegcld en krasvast. Bel gratis: 06-0220088. UW OGEN GAAN OPEN BIJ RINCK.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1