«MREEKS Kamerbewoners en Gemeentelijke belastingen Ongezonde psychotherapie ÏM&2IMMÏ33 Tobben met uw wasmachine? Dan vlug naar... ^HANDYMAN Allerlei Rommelen Ouderen Cursus Lezingen Sociaal PSYCHOtONSULT Natuur Woensdag 15 september 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Sirene - Minister van binnen landse zaken I. Dales neemt op maandag 20 september in de Burgerzaal van het stadhuis van Middelburg om 16 uur de sirene van het nieuwe Waarschuwings systeem (WAS) in gebruik. Zij zal daarmee de eerste sirene over dragen aan de Regionale Brand weer Zeeland. De ingebruik neming wordt begeleid door toespraken van minister Dales, burgemeester Rutten, J. van der Doeff als voorzitter van de Regio nale Brandweer Zeeland en W. van Gelder, commissaris der Ko- ningin in Zeeland. Fietsers - De deelnemers aan de London-Amsterdam Bike-Ride worden zaterdag 18 september om 8 uur op de gele steentjes voor het stadhuis van Middelburg ontvangen door loco-burgemees- ter S. Smitskamp. De London- Amsterdam Bike-Ride doet voor de vierde keer Middelburg aan. De ongeveer 250 deelnemers maken de tocht dit jaar ter on dersteuning van de 'Action Re search S.O.S.', een actie waarvan de opbrengst ten goede komt aan medisch onderzoek op diver se terreinen. Dertig - In de gemeente Westka- pelle wordt de gehele dorpskern ingericht als dertig-kilometer- gebied. Met de uitvoering, die in de loop van het jaar voltooid moet zijn, is een bedrag van 1,6 miljoen gulden gemoeid. Een deel van de kosten wordt door het Rijk opgebracht. Westkapelle wil met de invoering van een maxi mum snelheid van dertig kilome ter het aantal verkeersslacht offers verminderen en de leef baarheid in de gemeente bevor deren. Dertig-kilometerzones worden sinds 1984 steeds meer in nieuwe wijken ingepland. De bloembakken die automobilisten moesten dwingen tot vaart min deren, zijn inmiddels verdrongen door meer 'natuurlijke' hindernis sen als bochten, rotondes en wegverspringingen. Studenten - Loco-burgemeester van Middelburg S. Smitskamp ontvangt dinsdag 21 september om 14.30 in het stadhuis een studentendelegatie van de land bouwuniversiteit Wageningen (LUW). De studenten van de LUW bezoeken in het kader van het 75-jarig bestaan van hun uni versiteit 75 steden, waaronder de 35 uit welke het grootste aan tal studenten is gaan studeren in Wageningen. Polen - Pakketten voor vrienden, familie en kennissen in Polen kunnen donderdag 16 september tussen 18 en 22 uur worden in geleverd aan de Sportlaan 18 in Middelburg. De pakketten moe ten goed verpakt zijn, bij voor keur in een stevige kartonnen doos, met plakband dichtgeplakt en met een stevig touw er om heen. De adressen van geadres seerde en afzender moeten duidelijk leesbaar op de doos staan. Het maximale gewicht van een pakket is 25 kilo. De af leve ringskosten zijn f7,50 per pakket en f2,50 per kilo. Busbaan - De Goese wethouder G. van Ree van ruimtelijke orde ning neemt op woensdag 15 sep tember de nieuwe busbaan tussen de Stichting Psychiatri sche Zorgvoorzieningen Zeeland en het. Oosterscheldeziekenhuis officieel in gebruik. De busbaan ten behoeve van het Streekver voer Zuid-West Nederland en de extra halte 'psychiatrisch zieken huis' nabij de Oostmolenweg hebben de bereikbaarheid van de PZZ-voorzieningen enorm verbe terd. Voorheen waren patiënten en bezoekers aangewezen op de bushaltes bij het Oosterschelde ziekenhuis of De Schakel. Lijn diensten 24 en 25 stoppen bij de nieuwe halte. Springplank - De Springplank in Nieuw en Sint Joosland bestaat vijf jaar. De Springplank is een samenwerkingsverband en on derkomen van de Stichting Kin dercentra Middelburg, Stichting Sociaal Kultureel Werk Middel burg en de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. Op het ter rein van het gebouw worden op zaterdag 25 september tussen 10.30 en 16 uur allerlei acitvitei- ten voor jong en oud georgani seerd. Het feest wordt geopend met een rondgang door Nieuw en Sint Joosland van muziekvere niging ONDA. Jeugdwerk - Het Oecumenisch Centrum voor Jeugd- en Jonge renwerk Zeeland (OCJZ) is sinds kort gevestigd in de Roozenburg- laan in Middelburg. Het OCJZ is een samenvoeging van de Fede ratie Christelijk Jeugdwerk FCJZ uit Goes en de Provinciale Her vormde Jeugdraad PHJR. Het jeugdwerkbureau ondersteunt en begeleidt vrijwilligers en bestuursleden die zich plaatselijk inzetten voor het jeugdwerk. De begeleiders kunnen worden inge zet voor cursussen, seizoensbe geleiding, programmeringsadvies en dergelijke. Op het centrum is documentatie- en programma materiaal aanwezig en een activi teitenprogramma. Vrijwilligers - Het Centraal Meldpunt Vrijwilligerswerk in Vlissingen zoekt vrijwilligers. Op 19 september bestaat het meld punt vijf jaar en uit de afgelopen tijd blijkt het te voorzien in een grote behoefte. Het meldpunt heeft echter een chronisch tekort aan vrijwilligers. Geïnteresseer-j den kunnen zich tussen 9 en 11 uur opgeven bij het Centraal Meldpunt, tel. 01184-10795. Orion - Sportvereniging Orion organiseert zaterdag 18 septem ber tussen 9 en 13 uur een rom melmarkt op het Van de Biltplein in Heinkenszand. Rond 9.15 wor- Adrie Hoefnagel Mr. Mariske Smits Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg 01184-86400 01180-84000 Verschillende malen zijn er bij ons vragen binnengekomen betref fende het volgende probleem. Iemand had een kamer gehuurd in een pand waarin meerdere ka merbewoners wonen (in de meeste gevallen betreft het stu dentenhuizen). Tot hun schrik kregen ze op een zeker moment een aanslag in de bus van de gemeente betreffen de de gemeentelijke belastingen (onroerend goedbelasting, af valstoffenheffing, rioolrecht etc.). Deze aanslag betrof echter het gehele pand, dus niet slechts het gedeelte dat bij die cliënt in ge bruik was. Het beleid van de meeste gemeenten is dat de aan slag naar diegene gestuurd wordt die het langst op dat adres inge schreven staat. Diegene is dus de sigaar, want in de meeste geval len ziet deze geen mogelijkheden de andere bewoners ertoe te be wegen hun gedeelte aan hem of haar af te dragen. Zij zijn ook niet wettelijk verplicht dat te doen. In principe is tegen deze gang van zaken niets te doen, behalve in gevallen waar in de gemeentelijke verordeningen geen duidelijke richtlijnen hiervoor vermeld staan, met andere woorden, wanneer in de gemeentelijke ver ordening niet duidelijk aangege ven staat hoe de oplegging van de aanslagen bij kamerbewoning moet plaatsvinden. Belangrijk is in ieder geval te reageren (evt. bezwaar in te dienen) voor de ter mijn hiertoe is verstreken. De ter mijn staat altijd vermeld bij de aanslag. Het indienen van een bezwaarschrift schort de betaling niet op, dus er moet altijd eerst betaald worden. Om al deze moeilijkheden te voorkomen is het aan te raden in het huurcontract een speciale clausule op te (laten) nemen, bij voorbeeld dat de aanslagen aan de verhuurder opgelegd worden en dat deze de bedragen verre kent in de huur van de verschil lende bewoners van een pand, of dat wanneer de aanslagen aan één huurder opgelegd worden, de medebewoners verplicht zijn hun gedeelte aan deze bewoner af te dragen. Indien u hierover nog vragen heeft, kunt u ons al tijd bellen of op het spreekuur ko men. Tot ziens. den de waardevolle spullen bij opbod verkocht. Snuffelen - Wandelsportvereni ging 'Willen is Kunnen' uit Vlis singen houdt zaterdag 18 september tussen 9 en 12 uur een snuffelmarkt in het clubge bouw aan de Oranjestraat in Vlis singen. De opbrengst komt ten goede aan de vereniging. Voetbal - Voetbalvereniging Middelburg houdt zaterdag 18 september een grote najaarsrom melmarkt. In en voor het clubhuis aan de Nadorstweg zijn tussen 9 en 13 uur alle denkbare artikelen te koop. De meest interessante spullen worden om 9.30 geveild. ONDA - Brass Band ONDA uit Middelburg houdt zaterdag 18 september de Jaarlijkse Grote Rommelmarkt in de Graanbeurs op het Damplein in Middelburg. De verkoop van allerhande oude spullen als kleding, serviesgoed, meubels en dergelijke begint om 8.30 uur. Tussen de bedrijven door verzorgt het Brass Kwintet ONDA live muziek. Verder draait er een rad van avontuur en zijn er warme wafels verkrijgbaar. De opbrengst van de oude spullen wordt aangewend voor de aan- schaf van nieuwe pauken. Winterkleding - In peuterspeel zaal 't Pietepeutertje in Middel burg wordt zaterdag 25 september een winterkleding- beurs gehouden. Spullen voor de beurs kunnen op 24 september tussen 9 en 10 uur worden inge leverd, de beurs duurt van 9.30 tot 10.30. Een derde van de ver koopopbrengst is voor de speel zaal, de rest is voor de verkopers. Verkooplijsten kunnen bij de speelzaal worden opgehaald. Koken - De Stichting Welzijn Ouderen Vlissingen begint woensdag 6 oktober met de cur sus 'Koken voor mannen 55i', die weinig of niets van koken weten. De cursus wordt gegeven in acht lessen in het Zeeland College in Vlissingen, 's woensdags van 13.30 tot 16 uur. Daarnaast geeft de stichting in het gebouw van Basiseducatie Vlissingen een ge heugencursus in tien lessen van twee uur. Ten slotte heeft de acti viteitencommissie voor woens dag 22 september een hobbymarkt georganiseerd. Be langstellenden kunnen daar houtsnijden en edelsmeden. Ziekenfonds - De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen houdt woensdag 29 september een themamiddag in Bachten Reede in Vlissingen, vanaf 14 uur. Onderwerp van gesprek is het Ziekenfonds en de ziekte kostenverzekering. Er is gelegen heid tot vragenstellen. Na afloop is er een bingo. Communicatie - De HEAO van de Hogeschool Zeeland houdt op 24 september in hotel Britannia Watertoren vanaf 14 uur een se minar over het verband tussen identiteit en imago, met de titel 'Een goede naam is het halve werk'. Tijdens het seminar wor den lezingen gegeven door Dr. C. van Riel, directeur van het Corpo rate Communication Centre van de Erasmusuniversiteit, en Ir. H. Koeleman, organisatieadviseur bij Twijnstra Gnudde Management Consultants. Naast de lezingen worden de recente imagoveran deringen van Randstad Holding en de PTT behandelt. Kernvraag van het seminar is welke activi teiten een organisatie kan onder nemen om haar imago te handhaven of te verbeteren. Creatief - Het Instituut Kunst zinnige Vorming Vlissingen be gint woensdag 22 september met de cursussen Beeldende Vor ming en Muzikale Vorming voor verstandelijk gehandicapten. Bei de cursussen omvatten twaalf lessen en staan onder leiding van gekwalificeerde docenten. De cursussen worden gegeven op woensdagmiddag van respectie velijk 14 tot 16 uur en van 14 tot 15 uur, in het KW-gebouw in Oost-Souburg. EHBO - De afdeling Vlissingen van de Nederlandse Vereniging EHBO begint eind september met een nieuwe serie cursussen voor beginners en gevorderden. De lessen in EHBO, verbandleer en reanimatie worden gegeven in het Kruisgebouw aan de Leliën- laan in Vlissingen. Papiamentu - De Stichting voor Surinamers, Antillianen en Aru banen begint binnenkort met een nieuwe cursus Papiamentu, de taal van Curacao, Aruba en Bo naire. In vijftien lessen is het mo gelijk deze taal te leren. Ook de Caraïbische muziek en het dan sen op deze muziek wint aan po pulariteit. De Stichting Surant-Vlissingen geeft een cur sus waarin onder meer de Me rengue, Slas, Antilliaanse Wals en Tambu worden onderwezen door een Antilliaanse dansleraar. In lichtingen op telefoonnummer 01184 - 15131/19501/78428. Beeldhouwen - Beeldhouwster Elsa Westerland begint deze maand in Middelburg met een cursus boetseren en beeldhou wen. Tijdens de lessen komen di verse beeldhouwtechnieken aan de orde en wordt vooral aan dacht besteed aan het ontdekken en ontwikkelen van ieders eigen mogelijkheden. De cursus is be doeld voor beginners en gevor derden. Inlichtingen: 01180-41434. Volksuniversiteit - De Zeeuwse Volksuniversiteit ZVU in Middel burg begint donderdag 23 sep tember met een cursus Architectuur, Samenspel van Ruimte en Vorm. De cursus om vat acht ochtenden van 10 tot 12 uur. Het accent van de cursus ligt op architectuur in de Nederlan den. Naast een overzicht van stij len van de middeleeuwen tot nu, wordt aandacht besteed aan vorm, functie, fantasie, werkelijk heid en dergelijke. Op 20 septem ber begint de cursus Dromen. De cursus omspant zeven lessen van 13.30 tot 15.45 uur. Woensdag 22 en donderdag 23 september begint de ZVU met de cursus Bridge voor beginners. De cursus wordt gegeven door docenten van de Nederlandse Bridgebond. Activiteitencentrum - Het acti viteitencentrum voor uitkerings gerechtigden in Vlissingen is maandag 13 september begon nen met een nieuwe serie cur sussen voor gehandicapten, gepensioneerden en iedereen die in de bijstand, VUT of de WAO zit. Van maandag tot en met don derdag worden cursussen En gels, poppenmaken, handwerken, schilderen en der gelijke gegeven. Verder houdt het centrum ontmoetings- en infor matiemiddagen. Inlichtingen en aanmeldingen bij 01184-14660. Hayman - De kinderclubs van S.K.W. de Hayman in Middelburg beginnen in de week van 20 tot 24 september met diverse activi teiten, zoals een instuif, volks dansen, kook- en andere clubs in het Zuiderbaken en het Ontmoe tingscentrum Dauwendaele. De Hayman zoekt nog vrijwilligers voor de begeleiding van de clubs voor 9 tot 12-jarigen. Voor vol wassen begint de S.K.W. op 20 september met de fotoclub. Nieu we leden kunnen een acht weken durende introductiecursus vol gen, maar ook geoefende foto grafen zijn welkom op maandagavond tussen 19.30 en 21.30 in het Zuiderbaken in Mid delburg. Gewoonlijk gaan we ervan uit, dat psychotherapie alléén maar positieve gevolgen kan heb ben. "Baat het niet, dan schaadt het niet", zal de huis arts zeggen, wanneer deze zijn patiënt voor een psychothera peutische behandeling tracht te motiveren. Ook de psycho therapeut zelf is vaak de laat ste die zal toegeven, dat zijn behandeling ook averechts kan werken. Drs. Henk C.M. Hermans Blijkt de behandeling niet suc cesvol, dan schrijft hij dat ge woonlijk toe aan onwil bij de patiënt. Deze is onvoldoende gemotiveerd, of stelt zich niet open voor de geneeskrachtige werking van de therapie. Psy chotherapie neemt daarmee in onze samenleving een gelijk soortige plaats in als vroeger gebedsgenezing en tovenarij. Sommige psychotherapeuten brengen hun behandeling ook aan de man, als ware het Haar- lemer olie. Ze werkt tegen al les, als je er maar voldoende van neemt. Maar helaas, psy chotherapie blijkt in werkelijk heid geen wondermiddel te zijn. Uit onderzoek blijkt dat slechts een beperkte groep er profijt van heeft. Bovendien is het effect bij nogal wat men sen slechts van tijdelijke aard, en zijn er zelfs mensen die ge durende de therapie verslech teren. Welke gevaren zijn er zoal aan psychotherapie ver bonden? Allereerst is van veel psycho therapieën nooit de werkzaam heid aangetoond. Van de 250 psychotherapieën die we in middels "rijk" zijn, kunnen hooguit 10 ondersteuning vin den in effectonderzoek. Van veel psychotherapieën is de kwaliteit dus uiterst twijfelach tig. Sommige psychothera pieën verleiden hun patiënten om zich eindeloos lang in hun psyche op te sluiten. Elk voor val uit het verleden moet tot op de draad uitgezocht worden. Elk gevoel moet herbeleefd worden. Alle irrationele ideeën moeten verdreven worden, etc. In sommige gevallen is dit functioneel, en leidt het tot een verbeterd functioneren nu. Maar het kan ook verkeerd uit pakken en resulteren in na velstaren en eindeloos gepsychologiseer. En dat heeft geen enkel heilzaam effect. De meeste mensen functioneren namelijk het beste, wanneer ze hun energie vooral richten op zaken buiten henzelf, en zich niet opsluiten in hun eigen (en andermans) psyche. Omdat het uitblijven van succes ge woonlijk wordt toegeschreven aan onwil bij de patiënt, kan psychotherapie iemands zelf vertrouwen ernstig schaden. "Als Gestalttherapie, bioëner- getica en ook hypnotherapie niet helpt, dan moet ik toch wel een hopeloos geval zijn", verzuchtte een patiënt tijdens een intakegesprek voor een (nieuwe) psychotherapie. Het idee, dat hij wellicht verkeerde therapieën had gevolgd, was nooit bij hem opgekomen. Psychotherapie kan bovendien verslavend werken. Inmiddels kennen we een flinke groep van therapieverslaafden (de "shoppers") die de ene psy chotherapeut na de andere ver slijten. Het verslavend effect zit niet in het effect van psycho therapie, maar in de veilige om geving waarin deze geboden wordt. In de psychotherapieka mer of psychotherapeutische instelling mag immers alles besproken en verzwegen, ge voeld en verdrongen, gedaan en gelaten worden. Een stukje paradijs op aarde, om een re clameslogan te gebruiken, en waar vindt je vandaag de dag nog zo'n plekje in onze no- nonsens maatschappij? De keuze om in psychotherapie te gaan is niet zonder risiko's, zodat een kritische opstelling zeker niet misplaatst is. De vol gende vragen vooraf kunnen frustraties achteraf voorkomen: Stel vast of uw psychothe rapeut ook gekwalificeerd is voor dit werk. Vraag vooraf, welke soort psychotherapie u gaat volgen. Laat u informeren over de werkwijze die daarbij ge volgd wordt. Informeer of deze psycho therapie resultaat heeft bij datgene waarvoor u komt. Stel vast of deze werkwijze aansluit bij datgene wat u zelf verwacht. Vogels - Aviornis, de vereniging van park- en sierwatervogels houdt maandag 20 september een bijeenkomst in de Stenge in Heinkenszand. Vanaf 19 uur wor den er dia's vertoond over vogels en andere dieren in Kenia. Beestenboel - In het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapel- le wordt op woensdag 22 sep tember van 14 tot 16 een Beestenboel-middag gehouden. Kinderen van 7 jaar en ouder kunnen zandkorrels onder de mi croscoop bekijken, een zands- schilderij maken, grond zeven en bodemdiertjes determineren. Maximaal dertig kinderen kunnen meedoen dus vooraf aanmelden is noodzakelijk. Excursies - De afdeling Walche ren van de Koninklijke Nederland se Natuurhistorische Vereniging (KNNV) houdt eind september twee excursies. De eerste gaat op zaterdag 25 september naar de duinen op Oost-Voorne. Vanaf 9.30 verzamelen bij Resto Vrou wenpolder en vanaf 10.30 begint een duinwandeling onder des kundige leiding vanaf het bezoe kerscentrum Tenellaplas. Op 28 september is er de excursie naar de nieuwe slufter op de Neeltje Jansplaat. Om half twee verza melen bij Resto Vrouwenpolder, de excursie begint om twee uur. Afval - Het Samenwerkingsver band Natuur- en Milieu-edukatie Zeeland overhandigt op 29 sep tember om 14 uur de werkkisten 'natuurlijk afval' aan gedeputeer de A. Dek. Onder het motto 'Kie zen voor minder afval' werden bedrijven, overheden en burgers het afgelopen jaar in het kader van een groot afvalpreventiepro ject opgeroepen de geproduceer de hoeveelheid afval te verminderen. Nu wordt het Zeeuwse basisonderwijs bij het project betrokken. De werkkisten geven de leerlingen de mogelijk heid te werken rondom de afval fase van de natuurlijke voedsel- kringloop. Vlissingen. Walstraat 156. tel 01184-17772 I ONDERDELENSHOP I VAN Al IE Mededelingen voor deze rubriek melden voor vrijdag 17 uur, liefst schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. aagtekerke Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: B. Wallet, 19 uur: J. Bezemer. arnemuiden Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: M. Gou- driaan en 15 uur: M. Goudriaan. Gereformeerde Kerk. Zo.: geen opgave ont vangen. Volle Evangelie-gemeente 'Immanuel', West- dijkstraat 5-7, samenkomst Do. 20 uur, Zo. 10 uur. biggekerke Hervormde Kerk. Kerkplein 1. Zo. 9 uur: C. Kleij. domburg Hervormde Kerk. Markt 8. Zo. 10 uur: M. van der Poll en 19 uur: Louws. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. eerste, derde en vijfde zaterdag v.d. maand om 19.15 uur. gapinge Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10 uur: 't Hart (gezamelijke dienst) en 19 uur: W.P. Jansen. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25, Zo. 10 uur: 't Hart (in Geref. Kerk). grijpskerkT~ Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10 uur: C. Lous en 19 uur: B. Ridder (gezamelijke dienst). Hervormde Gemeente. Zo. 10 uur: C. de Boon, 19 uur: B. Ridder (in Geref. Kerk). hoogelande Christengemeenschap, Kapel van St. Maarten. Zo. geen dienst. kleverskerke Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. 9.30 uur: P.C. Schoonenboom. koudekerke Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 uur: E.V.E. Wijnands. Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 9.30 uur: MJ. de Jong. meliskerke Gereformeerde Gemeente Valkenburgstraat 25. iedere zondag om 9.30 uur en 14.30 uur. Gereformeerde Kerk. Zo. 10 uur: R.G. van der Zwan, 19 uur: R.G. van der Zwan. Hervormde Kerk Zo. 10.15 uur: C. Kleij. middelburg Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op Do. 20 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Gemeente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10 uur: Th. Kunst. Centrum Middelburg. Segeerstraatkerk, Zo. 9.30 uur: G. Clements, 14 uur: leesdienst, en 18.30 uur: G. Clements, Wo. 19.30 uur: F. Mulder. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 uur: D. Dunsbergen en 16.30 uur: K. Jonkman. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11 uur: Borren. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. alle zondagen leesdiensten 9.30 uur, 14 en 18.30 uur. Gereformeerde Kerk. Getuigeniskerk, Adr. Lau- werijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: J.S. Koops en 19 uur: geen dienst. Hofpleinkerk, Zo. 9.30 uur: W.A. van den Berg en A.C. Verweij, 14.30 uur: geen dienst. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: P. Paulus en B.J.W. Schelhaas, 17 uur: geen dienst. Gereformeerde Kerk IVrijgemaakt).K\eir\ Vlaande ren 75, Zo. 9.30 en 16.30 uur: A. de Snoo. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Evangelisatie- dienst 'Zondag half twaalf', De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. bijbelstudie. Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente. S.O.W. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, Zo. 10 uur: C. Brakema en J. Dub- bink. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 10.15 uur: M. Scheygrond-Verhulst. Ontmoetingskerk, Ooster- scheldestraat, Zo. 9.30 uur: zie Getuigeniskerk Engelse Kerk, Simpelhuisstraat, Zo.: geen dienst. Thomaskapel, Zo. 9.30 uur: zie De Hoeksteen. Oostkerk, Oostkerkhof, Zo.: zie Hofpleinkerk. Wijkgemeente Geref.Bond, (in de Ontmoetings kerk) Zo. 11 uur: L. Wüllschleger en 18.30 uur: L. Wüllschleger. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat 62, Za: gezamelijke dienst in de Johanneskerk te Vlissingen, C.E. v.d. Ploeg. Leger des Heils. Hoogstraat 20. Zo. 10 en 19 uur: C. Heijnsdijk. Lutherse Kerk. Zuidsingel 70. Zo. 10 uur: T.K. van Dam. Nederlands Gereformeerde Kerk, Gebouw Engelse Kerk, Simpelhuisstraat 10. Zo. 9.30 en 17 uur: K. Holwerda. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Re monstranten. Koorkerk Zo. 10.15 uur: M.E. Scheijgrond-Verhulst. Rooms-Katholieke Kerk Petrus en Pauluskerk, Lombardstraat 1, tweede en vierde zaterdag v.d. maand om 19 uur, Zo. 10 uur. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 11.30 uur. Waalse Kerk (Eglise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo.: geen dienst. Evangeliegemeente 'de Wijngaard'. Klarenbeek LTS. Zo. 9.30 uur: H. Cornelisse. Rafaël gemeenschap Eleos Walcheren, Olmen laan 8, Zo. 9.30 uur. nieuwland 1 Hervormde Gemeente. Zo. 9 uur: C.A. Schoorel. oostkapelle" Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10 uur: F.C. van Dijke, 19 uur: F.C. van Dijke. Hervormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10 uur: A.C. den Hollander. Gereformeerde Gemeente Oostkapelle. Saron- kerk. Zo. 10 en 15 uur: leesdienst. Rooms-katholieke kerk. Za. 19 uur en Zo. 10 uur. ritthem Hervormde Gemeente. Zo. 10.30 uur: C.A. Schoorel. VEERE Gereformeerde kerk. Zo. 10 uur: W.P. Jansen (in Herv. Kerk) en 19 uur: W.P. Jansen. Hervormde Kerk. Zo. 10 uur: W.P. Jansen (geza melijke dienst). vlissingen serooskerke Gereformeerde Kerk. Zo. 10 uur: J. Brevet, 19 uur: A. de Bruijn. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10 uur: H.W.J. Faassen en 19 uur: A. de Bruijn (in Geref. Kerk). st.laurens Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10 uur: St. Spanjer. Gereformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10 uur: Ravensbergen, 19 uur: J.L. 't Hart. Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Holy Communion en 19.30 uur: Evening Prayer. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, Vr. 19.30 en Zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 en 16.30 uur: B. van Smeden. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. Zo. 9.30 uur: Borren. Gereformeerde Kerk VrijgemaaktDe Lan- noystraat 2, Zo. 9.30 en 16.30 uur: H. Mostert. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Walstraat 23. Zo. 10 en 17 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17 uur, Wo. 20 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, Zo. 10 uur: J.D. de Boer. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 15 uur: A.G. Baas. Johanneskerk, Bonedijkestraat 165, Zo. 9.30 uur: J. de Boer. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 uur: J. van Veen. De Schaapskooi, Papegaaienburg, Zo. 9.30 uur: A.V. de Nooij. Ziekenhuis Walcheren Koudekerkseweg 88, Zo. 10 uur: D. Jobse-Spierings. Ter Reede, Zo. 19 uur: dienst. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, Zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Jehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534, Zo. van 10 tot 12 uur. Di. van 19 tot 20.45 uur. De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. iedere Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, Za.: gezamelijke dienst in de Johanneskerk, C.E. v.d. Ploeg, 9.30 uur: Ere dienst, en 10.30 uur: Bijbelstudie Gereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 en 16 uur: leesdienst. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10 uur: C. Bijl. Pinkstergemeente. Open Hof, Alexander Gogel weg 57. Zo. 14.15 uur, Wo. 19.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur. Volle Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrou wenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, Wo. 20 uur. Evangelie Gemeente 'De Blinkende Morgenster'. Dr.Stavermanstraat 61. Zo. diensten om 10 en 17 uur. Der Boede. Babbelaar, elke 2e, 4e en 5e zaterdag v.d. maand om 10 uur. Zo. 10.30 uur: J. v. Leerdam. Lieve Vrouwe Kerk. Singel (nabij stadhuis). Za. 19 uur en Zo. 10 uur, 19 uur: Oecumenische vredes- dienst. Ter Reede. Koudekerkseweg 81. Za. 17 uur Open Hof (Paauwenburg). A. Gogelweg 59. Zo. 11.15 uur VROUWENPOLDER oost-souburg Kanaalstraatkerk, Zo. 9.30 uur: H. Koetsveld. Oranjepteinkerk, Zo. 9.30 en 19 uur: R.E.R. van Buiren. Bejaardentehuis 'De Zoute Viever', Dongestraat 1, Zo. 19 uur: J.H. Meijer. Bejaardentehuis 'De Zoute Viever'. Dongestraat 1. elke 1e en 3e zaterdag om 9 uur. Martinuskerk. Kerklaan 19. elke Zo. 10 uur. Volle Evangeliegemeente Sion, Ritthemsestraat 43 (gebouw De Blazer), Zo. 10 uur: lofprijzings dienst. Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: J. Pan- nekoek. Rooms-katholieke kerk. Zo. 10 uur. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Spaans en 19 uur: ds. Faassen. zoutelande Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9.30 uur: Theo van Teylingen. Rooms-Katholieke kerk. Bosweg. Za. 19 uur en Zo. 10 uur. Do. 16 september t/m wo. 22 september Huisartsen Middelburg: zaterdag tot 24 uur: PF. de Doelder, Bellinkplein 1, tel. 39933. zondag tot 24 uur: S.A. v.d. Haak, Rouaansekaai 47, te! 39933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur. (zonder afspraak). Vlissingen: zaterdag tot 24 uur: G. de Greef, Wil lem Klooslaan 1, tel. 68021. zondag tot 24 uur: W. van Ouwerkerk, Gerbrandylaan 6, tel. 65498. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13 uur en 17.30 tot 18 uur. (zonder afspraak). Souburg, Nieuw- en St Joosland, Arnemuiden, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid(praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): zaterdag: P. Kodde, Oude Vlissingseweg 13, Mid delburg, tel. 01180-15810. zondag: C. Wattel, Amste/straat 55, Oost-Souburg, teI. 01184-61630. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen van 12.30 tot 13 uur en van 17.30 tot 18 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: van vrijdag 18 uur t/m zondag 24 uur: G.C.M. Rullens en M.J.M.E. Mol, Dorpsstraat 2, Oostkapelle, tel. 01188-1276. Aagtekerke, Biggekerke, Domburg. Koudekerke, Meliskerke, Westkapelle en Zoutelande: van vrij dag 18 uur t/m zondag 24 uur: PK. Noor/ander, Middelburgsestraat 94, Koudekerke, teI. 01185-1231. West- en Midden-Walcheren: zaterdag en zon dag: A. Stutterheim, Valkenisseweg 14, Bigge- kerke, tel. 01185-2190. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: J.M. Jansen, J.V. Hoofd kwartier 90, Middelburg, tel. 01180-15595. Apotheken Middelburg: van vrijdag tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Hum- melen, Markt 69, teI. 01180-12134. Vlissingen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvol gend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Souburg, C. van Perestraat 1, Oost-Souburg, tel. 01184-61593. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: van vrijdag 9 uur tot maandag 9 uur: A. de Gaay, tel. 01180-23836. Middelburg: van zaterdag 9 uur tot maandag 9 uur: K. Boot, tel. 01180-39865. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag en zondag: A.J. Diender en L.J.J. Scho- faerts, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel. 01184-10910. Idag en nacht). Spreekuren zonder afspraak: za. en zo. 11- 12 uur en 17-18 uur. Kleine huisdieren (gezelschapsdieren) zaterdag en zondag A. Hoogveld en R. Meesters, Korte Noordstraat 61, Middelburg, teI. 01180-37077 Idag en nacht). Spreekuur zonder afspraak: Za. van 10 tot 11 uur, de rest van het weekend alleen op afspraak. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huis dieren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8-9 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Domburgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Vogelopvang Midden-Zeeland, gehele weekend tel. 01180-28288.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 13