~m) c <^BIBU0^ E«n zomer vol prijzen "Echt wel?!" Joodse begraafplaats kreeg opknapbeurt Straatfestival Vlissingen: Mathilde Santing komt niet Simon van der Meer: een leven vol muziek Delta Expo toont belang van goed waterbeheer Circus Renz platzak met ambitieus programma Zie pagina 'Uit het Zakenhart' ij Kodak Express kwaliteitsfoto's in één uur JfyERSCHOORE De joodse begraafplaats in Middelburg is vorige week flink opgeknapt. Meer dan vijf tig vrijwilligers van de Stichting Boete en Verzoening werkten een hele week door om het kerkhof nabij de Seisbuitenbrug weer in goede staat te brengen. Eerherstel Domburg toont zijn kunsthisto risch verleden met een georgani seerde wandeling. Het toenmalige buitenbeentje Mondriaan krijgt daarbij uiteraard veel aandacht. Voor ongeveer zes ton kan de nieuwe Ferrari 456gt worden aan geschaft. Hij wordt beschouwd als 's werelds mooiste gt. Zoutelande maakt zich op voor een oergezellige folkloristische dag. Vlissingen hoopt op een mooie zwoele nacht als er de Midzomer- nachtmarkt op de boulevard het eerste lustrum viert. Veertig driehoeksborden, 2.500 affiches, twintigdui zend flyers, 140.000 festivalkranten en een sleep- vliegtuig met luchtreclame worden ingezet om iedere potentiële bezoeker naar het Straatfestival van Vlissingen te lokken. Vrijdag 30 juli gaat het zo- merspektakel geleidelijk van start met een optreden van The Natural Theatre Company, dat overal in de stad kan plaatsvinden en waarbij achteloze voorbij gangers bezoekers en zelfs medespelers worden. PZC WEEKBLADEN Circus Renz wil in de periode van 3 tot en met 23 augustus aan Zeeuwen en zijn tijdelijke bewoners to nen dat het circus volop leeft. Hoewel directeur Bernhard Renz zo goed als platzak Europa bereist, blijven hij en zijn artiesten geloven in het circus als niet weg te denken volksvermaak. Ze brengen allerlei acts met dieren naast acrobaten onder wie velen de hele wereld hebben bereisd. /OOF*-*' L en gecontroleerd door Kodak zelf. BttML® (SBtLQJJO® VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 23e JAARGANG NUMMER 30 28 JULI 1993 De leden van de stichting zijn geen van allen joden, maar zien het vanuit een christelijke levensopvatting als hun taak om iets terug te doen voor het eeuwenlang door christe nen bedreigde joodse volk. Daarom komen ze uit heel Nederland jaarlijks bij elkaar om samen een joodse be graafplaats op te knappen. Het kerkhof van Middelburg is al weer de dertiende in de rij. „Omdat de in Europa levende jo den eeuwenlang door christenen zijn vervolgd, zien wij het als on ze plicht iets voor ze terug te doen", legt VUT-er P. van 't Hoof uit. Van 't Hoof is één van de bestuursleden van de werkgroep Joodse Begraafplaatsen, een on derdeel van de Stichting Boete en Verzoening. Vanuit verschil lende levensbeschouwelijke ach tergronden - gereformeerd, hervormd, baptist of lid van de Pinkstergemeente- zetten de vrij willigers zich in voor hun geza menlijke doel. Volgens Van 't Hoof spreken mensen uit de om geving die toevallig langs komen, vaak hun waardering uit over het werk van de vrijwilligers. Van 't Hoof: „Er was hier net nog een mevrouw uit Serooskerke die wat lekkers meebracht voor bij de koffie. Jodenkoeken waren het, heel toepasselijk". De kosten van de restauratie en van het verblijf van de vrijwilligers worden ver goed door de Stichting Boete en Verzoening. Van 't Hoof:,, Ons werk gebeurt op vrijwillige basis. We hoeven er niet voor betaald te worden, want we geven graag vanaf de Tweede Wereldoorlog is, met de toenemende vervuiling van'het grond- en oppervlakte water, de nadruk steeds meer op de kwaliteit komen te liggen. Ook is inmiddels gebleken dat Neder land langzaam aan het uitdrogen is, waardoor de natuur ziendero gen achteruit gaat. De dia-serie 'Het Land van Altijd' laat zien hoe gebruikers en be heerders samenwerken om het Nederlandse water veilig, bruik baar en leefbaar te houden. Maar ook dat er nog heel wat water door de Rijn zal stromen, voordat de waterhuishouding voorgoed geregeld is. De bezoeker van de Delta-Expo op Neeltje Jans kan vanaf 6 au gustus een paar keer per dag de diavertoning 'Het Land van Altijd' bekijken. De presentatie duurt ongeveer twintig minuten en is gemaakt in opdracht van het Mi nisterie van Verkeer en Wa terstaat. 'Het Land van Altijd' laat zien hoe een dichtbevolkt en geïndustrialiseerd land als Neder land zou moeten omgaan met zijn water. Water, bodem, oevers, planten en dieren vormen een samenhan gend systeem. Gebruik van het water voor scheepvaart, recrea tie, visserij, drinkwater, industrie en landbouw plegen daar een aanslag op. De regering presen teerde dit jaar de derde Nota Wa terhuishouding, waarin zij het beleid op het gebied van de wa terhuishouding voor de komende jaren beschrijft. Vroeger was waterbeheer niets anders dan kwantiteitsbeheer: de zorg voor droge voeten. Maar onze tijd en liefde aan de joodse gemeenschap". De werkgroep Joodse Begraaf plaatsen is grondig te werk ge gaan. De grafstenen zijn met een hogedrukspuit schoongemaakt, de teksten opnieuw zwart inge kleurd en ook het hek om het kerkhof is weer rechtop gezet en geschilderd. De omgevallen en gebroken zerken zijn gelijmd en gestut. Pastor C.P Sybrandi uit Lelystad is voorzitter van de Stichting Boete en Verzoening. Sybrandi: „Het is hartverwar mend om te zien met hoeveel enthousiasme er ook dit jaar weer is gewerkt. Christenen in de leeftijd van acht tot tachtig heb ben zich voor ons project ingezet". De joodse gemeenschap in Ne derland is te klein om zelf alle joodse begraafplaatsen te onder houden. Het Nederlands Israëli tisch Kerkgenootschap wijst daarom jaarlijks een begraaf plaats aan die het meest om een opknapbeurt verlegen zit. Na de restauratie moet het kerkhof er weer vijftig jaar tegen kunnen. Sybrandi ziet het werk als een soort eerherstel, na het leed wat de joden tijdens de Tweede We reldoorlog is aangedaan. Tot zijn genoegen ontvangt de pastor overwegend positieve reacties op zijn werk. Sybrandi: „Ook hier in de buurt. Onder andere de gere formeerde ds G. Kalksma uit Vlis- singen heeft zich een paar dagen vrij weten te maken om ons te komen helpen". Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Fax nr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10. 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. De Italiaanse folk- en salsaband Mau Mau speelt 31 juli op het Straatfestival. Hoewel de Britse theater-act door de organisatie als een van de hoogtepunten wordt be schouwd, gaat het Straatfestival de volgende dag pas officieel be ginnen. En voor de sluiting op 29 augustus hebben honderden ar tiesten uit alle winstreken in Vlis singen op een podium gestaan. Toen het Straatfestival in 1979 voor het eerst werd gehouden, was het nog een bescheiden ge beurtenis met voornamelijk straatartiesten. Inmiddels is het uitgegroeid tot een groot en ge varieerd cultureel zomerspektakel met een groot aantal nationale en internationale grootheden op het gebied van muziek en theater, verdeeld over lokaties verspreid door de stad. Anders dan in de festivalkrant, onder voorbehoud, stond ver meld, zal Mathilde Santing niet op het Straatfestival aanwezig zijn. In haar plaats zijn de Londen- se Mint Juleps aangetrokken. De zes zangeressen van deze a capella-zanggroep met een jazz/rock-achtergrond maakten acht jaar geleden hun debuut op het Straatfestival. De liefhebber van klassieke muziek kan tijdens de festivaldagen terecht in de St. Jacobskerk, waar orkesten uit Li touwen, Londen, Moskou en Ro me te beluisteren zijn. In het nieuwe Arsenaalcomplex is een openluchttheater ingericht. In dit Dijktheater zijn onder meer de Colombiaanse salsagroep La Charanguita, twaalf jongeren tus sen de twaalf en de zestien jaar, en het Nederlandse Rosenberg- trio (zigeunerjazz) geprogram meerd. In de Spiegeltent, volgens de organisatoren de mooiste tent van het festival, staat niet alleen muziek op het menu. Tussen de optredens door kan de festivalbe zoeker er een door de Zuidameri- kaanse keuken geïnspireerde maaltijd genieten. En ook na het Straatfestival valt er in Vlissingen nog het een en ander te beleven. In de maand september zijn de zondagmidda gen in het Dijktheater gereser veerd voor de Vlissingse muziekverenigingen en hun gasten, zoals de Friese Brass band Pro Rege. De muziekver eniging Caecilia viert haar hon derdjarig bestaan met niet min der dan drie concerten, waarvoor zij op 24 september de Mariniers kapel naar Vlissingen haalt. Tij dens de nationale gemeentedag, op 25 september, laten de Vlis singse ambtenaren zien dat ze niet allemaal achter een bureau zitten. Hoewel het programma nog niet helemaal is vastgesteld, denkt de organisatie aan het de monstreren van geluidsmetingen, het openstellen van het brand weertrainingscentrum en het or ganiseren van excursies. Vrijwilligers aan het werk op de joodse bergraafplaats. Simon van der Meer begeleidt al twintig jaar gymnastiek lessen. Bijna 85 jaar oud en 'still going strong'. Al gedurende twintig jaar begeleidt pianist Simon van der Meer uit Vlissingen de lessen rit mische gymnastiek van Gym nastiekvereniging Astrow in Souburg. Iets korter, maar ook al weer vijftien jaar, doet hij hetzelf de voor de Sportvereniging Se rooskerke. Van der Meer is al zijn hele leven bezig met muziek. Sinds 1945 is hij pianist en organist bij de Ka tholieke Kerk in Vlissingen en nog iedere week begeleidt hij daar kerkdiensten, begrafenissen en trouwerijen. Daarnaast heeft Van der Meer jarenlang achter de piano plaatsgenomen ter on dersteuning van de balletlessen van de Vlissingse ZIKV. Enige tijd geleden is hij gestopt met het ge ven van pianolessen. Bernard Renz - inmiddels de achtste generatie Renz die het circus bestuurt - weet dat circus en jeugd bij elkaar horen. „Maar ook volwassenen die er zich niet voor schamen om hun verlangen naar jeugd onder meer in het cir cus menen te vinden krijgen er hun beloning". De man uit Berlijn noemt de onverschrokken leeu wentemmer, de schitterende wervelende paarden in de piste en de zeer aantrekkelijke waag halzerige juffrouw hoog in de nok van de trapeze als nummers die tot de verbeelding spreken. „Wat de aanleiding ook mag zijn", peinst hij vervolgens, „het pu bliek vergaapt zich graag aan cir cusmensen. Voor velen belichamen zij de romantiek van de reizende mannen en vrouwen die ogenschijnlijk ver af staan van het doorsnee dagelijkse bestaan". Circus - aldus de directeur - trekt jaarlijks meer publiek dan opera en operette. „Desondanks zijn de opvolgende ministers van WVC van mening dat circus geen cul tuur is. En daarom krijgen deze bedrijven geen cent subsidie Niettemin blijven we oprechte optimisten die elk jaar weer pro beren om andermaal een beter programma te smeden in onze woonwagens. Overigens is er een groot aantal families in de De vier Indische olifanten, een top act tijdens de voorstelling van Circus Renz. loop der jaren in geslaagd om uit te groeien tot ware dynastiën. De bekendste zijn Sarasani, Krone, Hagenbeek, Knie en Renz". In de programmering ruimt Renz een belangrijke plaats in voor het paard. Er wordt vrijheidsdressuur getoond, voltige, par force, Jockey-rijderij maar ook kunstjes met andere diersoorten zoals Schotse Hooglandrunderen, leeu wen, tijgers pony's, duiven en bij zondere aandacht vraagt Renz voor zijn vier Indische olifanten. Verder zijn er ook acrobatische nummers en natuurlijk clowns. Circus Renz begint met de voor stellingen in Scharendijke (3 en 4 augustus) en eindigt in Goes (21 tot en met 23 augustus). Tussen door zijn voorstellingen te zien in Ouddorp (5 augustus), Wissen- kerke (6 tot en met 8 augustus), Renesse (9 tot en met 11 augus tus), Westkapelle (12 en 13 au gustus), Vlissingen (14 tot en met 17 augustus) en Middelburg (18 tot en met 20 augustus). Chemie Olympiade - De acht tienjarige Eddy Ardonne uit Kou- dekerke kreeg een eervolle- vermelding voor haar bijdrage aan de Internationale Chemie Olympiade die half juli in Italië werd gehouden. Ze viel met haar bijdrage net buiten de prijzen. De eerste prijs ging naar een Duitser, de Chinezen presteerden over het geheel genomen het beste. Ze kregen twee gouden en twee zil veren medailles. De Nederlandse deelnemers stapten op het vlieg tuig naar huis met drie bronzen plakken.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1