Eén decenium Midzomernachtmarkt Een zomer vol prijzen Zoutelande Louisse en Janssens verdwijnen met nieuwbouw Schouwenaar Opel pakt uit met folkloristische evenementendag Souburgse ballonnen bereiken Duitsland Margriet Wentink wint Univé prijsvraag 1 s e De winnaars KRUISWOORDPUZZEL Antiekbeurs vooral met klein spul Serviezenshow in Middelburg 1U Ut I-AAM - Ut VLISSINGER Woensdag 28 juli 1993 Vlissingen beleeft van vrijdag 6 op zaterdag 7 augustus de tiende editie van de Midzomernacht markt. Klokslag 21 uur opent wethouder T.R.K. Meijers de markt op de Boulevard Evertsen, onmiddellijk gevolgd door saluut schoten, die schietvereniging De Fels afvuurt. Traditioneel vaart rond half elf de Olau Hollandia langs de Vlissing- se kustlijn. Deze veerboot Vlissingen-Sheerness wordt eveneens met saluutschoten be groet. Het schip antwoordt met zijn scheepshoorn. Voor de organisatie van het eve nement tekent de Vlissingse af deling van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, die ook dit jaar weer een goed doel voor ogen heeft. De Walcherse ziekenomroep RaWa krijgt van de Een standwerker in actie. De Middenstand in Zoutelande pakt op donderdag 5 augustus weer uit met een folkloristische evenementendag. Folklore, oude ambachten, expositie, kleinvee en vermaak voor de jeugd zijn de hoofdingrediënten van het festijn dat rond middernacht is afgelo pen en 's middags om twee uur begint. Onder de vlag van de ringrijders- vereniging De Zandruiters strij den Walcherse ringrijders in origineel kostuum voor de hoog ste eer. Verder worden oude am bachten getoond zoals vlasbewerken, kantklossen, Zeeuwse babbelaars bakken, paeremessen snijden, een imker vertelt iets over de honingproduk- tie en een smid is er om te de monstreren hoe een paard wordt beslagen. Uit het klederdrachtenmuseum is de heer P Melis present op de folkloristische evenementendag van Zoutelande met een uitge- standwerker met bananen een donatie, die vooraf geschat wordt op f 2000,-. Ook de opbrengst van het Rad van Avontuur is bestemd voor de ziekenomroep. Centraal tijdens de Midzomer nachtmarkt staan de standwer kers die ook deze keer wedijveren voor een prijs. Volgens secretaris P.A. Dekker van de vereniging is dat de smeu van de Midzomer nacht. Niettemin wijst hij op de vele andere bijzondere attracties en koopjes die deze Midzomer- nacht onderscheidt van de week markten. Tekening van de nieuwbouw op bedrijventerrein Vrijburg. Overigens zijn beide bedrijven al geruime tijd in handen van één eigenaar, Piet Schouwenaar, die na Janssens in Vlissingen ruim een jaar geleden ook het Opel- heft in Middelburg (Louisse) in handen nam. Die overname was voor Schouwenaar tevens ver trekpunt voor nieuwbouw, op een centraal Walchers punt. „Om de Opel-klanten zo goed mogelijk van dienst te kunnen zijn", luidde het parool van Piet Schou wenaar. Overigens zit de eerste paal al geruime tijd in de grond. En het dak zit er ook al op. De verbou wing vordert en biedt op 5.500 m2 plaats aan een bedrijf op 2.440 m2 met het nieuwste ge reedschap. De 35 werknemers die nu in Middelburg en Vlissin gen in loondienst zijn verhuizen allen mee naar het nieuwe com plex. De Walcherse Bouw Unie voert het werk uit dat Architec tenbureau Heesbeen ont wikkelde. Braderie - Vrijdag 30 en zater dag 31 juli is in Kamperland de jaarlijkse braderie. De braderie wordt opgeluisterd door verschil lende muzikale optredens, een vrijmarkt voor kinderen, een locatie-theater en demonstraties van oude ambachten. Als de nieuwbouw in oktober in gebruik wordt genomen verdwij nen twee vertrouwde namen op Walcheren. De beide Opel- dealers Janssens in Vlissingen en Louisse in Middelburg worden dan Schouwenaar Opel. Het be drijventerrein Vrijburg - precies tussen Middelburg en Vlissingen is gekozen als vestigingsplaats. breide collectie en de dansgroep Medioburgum in Walcherse dracht toont een aantal dansen. Verder wordt in een speciale stand de kunst van quilten ge toond terwijl een poppen- maakster en een volksschilder eveneens hun beste beentje voor zetten. Ook plaatselijke verenigingen doen mee. De muziekvereniging Luctor et Emergo probeert tijdens een bazaar wat centjes te sprok kelen voor de verenigingskas. De vereniging kleinveehouderij kan het publiek alle informatie geven over het houden van bijvoorbeeld een konijn. Ook de jeugd komt aan bod. Een sprinkussen, een minitrein, een speelplein van playmobiel, schmincken en een karaoke- podium moeten voor optimaal vermaak zorgen, 's Avonds heb ben de caféhouders livemuziek in huis gehaald om de gezelligheid van hun woon- en werkplaats te onderstrepen. Annabel Joziasse, Richard Wisse, Lisanne van Heil en Maris- ka Verkaart met hun prijzen. De prijzen van de ballonnen wedstrijd die werd gehouden op de Karolingenmarkt in Oost- Souburg zijn uitgereikt. De wed strijd stond in het teken van de jubilerende Nemidso (Nering doende Middenstand Souburg), die zestig jaar geleden werd op gericht. Van de ballonnen die eind mei werden opgelaten kwa men er sommige in Duitsland terecht. Het gros van de ballonnen kwam in Brabant en Limburg terecht. De ballon van de zevenjarige Ma- riska Verkaart uit Oost-Souburg vloog helemaal naar het Duitse Witten-Stockum, goed voor een eerste prijs, een fiets. Plaatsge noot Richard Wisse (vier jaar) werd als tweede geplaatst. Zijn ballon kwam eveneens terecht in Duitsland. Hij kreeg een waarde bon om speelgoed te kopen. De derde prijs was een gedeelde plaats voor Annabel Joziasse uit Ritthem en Lisanne van Heil uit Oost-Souburg. Beide ballonnen met hun naamkaartje kwamen in het Duitse Gogh, eveneens goed voor een waardebon. Margriet Wentink uit Nieuw en St. Joosland heeft een prijs ge wonnen in een door verzeke ringsmaatschappij Univé uitgeschreven prijsvraag. Bert Hoogerheijde van de Onderlinge Brandverzekering Maatschappij Zeeland reikte de prijs half juli uit. De maatschappij is aangesloten bij Univé. Opdracht van de lande lijk gehouden prijsvraag was om een originele slagzin te beden ken. In totaal waren er honderd prijzen te vergeven. De jury vondt dat 'Univé, daar plukt u de vruch ten van!' goed genoeg was voor een prijs. Margriet Wentink, be denkster van de slogan, kon een trainingspak in ontvangst nemen. Margriet Wentink ontvangt haar prijs uit handen van Bert Hoogerheijde. 0 Frank Groothof in De Toverfluit. De winnaar van de kaartjes voor het klassieke concert kan kiezen. Maar liefst vier ensem bles van wereldformaat treden er op. De spits wordt op woensdag 4 augustus afgebe ten door I Virtuosi Di Roma, een ensemble dat gespeciali seerd is in barok. De groep strijkers reist de hele wereld rond om haar virtuositeit te to nen en het bijzondere karakter van de barok-muziek voor een breed publiek toegankelijk te maken. Dinsdag 10 augustus komt Moskowskaja Kapella naar de St. Jacobskerke. Dat solistenensemble zingt Russisch-orthodoxe kerkmuziek. Precies een week later is te horen hoe magnifiek blaasmuziek klinkt als het ba rok uitvoert. Voor het Vlissing se voetlicht treedt dan London Barok Brass. Op woensdag 25 augustus komt het tweede 'Russische' ensemble in de Scheldestad: Het Kamerorkest Litouwen treedt dan op. De winnaar in gezelschap kan dus rekenen op een hoogstandje klassieke muziek. En wie niet wint? Die kan natuurlijk ge woon een kaartje kopen bij de VVV-kantoren. De concerten beginnen telkens om 20.15 uur. Frank Groothof brengt twee familievoorstellingen onder de vlag van het Straatfestival in Vlissingen. Van woensdag 28 juli tot en met dinsdag 3 au gustus speelt hij Idomeneo van Mozart, met tekst van Harry Geelen. Van woensdag 4 tot en met dinsdag 10 augustus speelt hij weer een afgeleide van een opera van Mozart, na melijk De Toverfluit. Telkens in een tent op de boulevard in Vlissingen. Voor beide voor stellingen geven we meerdere kaartjes aan winnaars. Idomeneo is de naam van de koning die tien jaar van huis is geweest om te vechten tegen de bewoners van Troje. Op zijn tocht naar huis is de god Posei don hem echter niet goed ge zind. Het schip van Idomeneo wordt zwaar op de proef gesteld door een hevige storm. Hij belooft de eerste mens die hij tegenkomt te offeren aan Poseidon. Dat is geen nette be lofte, een belofte uit angst. Kennelijk heeft die angst in vloed op de god, zodat het rustiger wordt. Maar dan is de koning zijn schip en de beman ning kwijt en spoelt gevend en wel aan op een strand. Daar ontmoet hij een hevig verliefde jongeling. En toeval oh toeval: Idomeneo is de vader van deze jongen. Moet de koning deze jongeling offerenOverigens vertelt Frank Groothof dit ver haal op een heel eigen en boei ende manier. Datzelfde geldt voor De Toverfluit die een week later wordt opgevoerd. De voorstelling begint om 20.15 De winnaars van vorige week zijn: 2 kaartjes voor het Zeeuws Museum - E. Kleij-Kleinveld uit Vlis singen. 2 kaartjes voor een klassiek concert naar keuze - G.W. Bos uit Kou- dekerke. 2 kaartjes voor een voorstelling van Frank Groothof - A.L. Lants- heer uit Oostkapelle. Etentje voor 2 perso nen in Maritiem Restau rant Arsenaal - J.T. Maas-Mulder uit Middel burg. uur, kaarten in voorverkoop zijn verkrijgbaar bij de VVV- kantoren. Het Arsenaal complex her bergt niet alleen een Maritiem Attractie Centrum. Er is ook een restaurant gevestigd waar Lopend Buffet bij Maritiem de gast zich tegoed kan doen aan kostelijke spijzen. Er wordt een lunch aangeboden en da gelijks heeft de chef een leuk menu samengesteld, waarvan ook de man of vrouw met de smalle beurs kan genieten. De gastronoom kan er overigens zelf bepalen wat hij neemt en de drank wordt er eveneens op basis van zelfbediening aange boden. Het is wel de bedoeling Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 edelmetaal; 6 kleurstof; 12 vrucht; 14 traag; 15 loofboom; 17 bijwoord; 18 grof; 20 soort onderwijs; 21 uitroep; 22 schoeisel; 24 schermwapen; 26 denkbeeld; 28 loofboom; 29 elastici teit; 30 kielwater; 32 sierlijk dier; 33 lidw.; 34 kleur; 35 pl. in N.-Hol land; 37 op het ogenblik; 38 dik touw; 39 niet fraai; 41 deel van een fietswiel; 42 opgooi; 43 specerij; 47 vertrek; 50 de oudere; 52 violet- kleur; 53 putemmertje; 54 Technische Hogeschool; 55 kledingstuk; 57 amfibie; 58 schrijfgerei; 59 maand; 60 afscheidsgroet; 62 stad in België; 64 oog op een aardappel; 65 pers. vnw.; 66 per procuratie; 68 lijst; 69 de jongere; 70 deel van de dag; 71 natriumchloride; 73 afgemat; 75 raamwerk; 76 schaakfiguur. VERTIKAAL: 1 attribuut van een voorzitter; 2 waterhoogte; 3 vrl. dier; 4 Europeaan; 5 nummer; 7 hoewel; 8 gewrichtsholte; 9 fraai; 10 voorz.; 11 soort paard; 13 achterzijde; 16 voertuig; 18 belhamel; 19 roofdier; 21 lichaamsdeel; 23 voorz.; 24 aanw. vnw.; 25 ongaarne; 27 titel; 29 waterbewoner; 31 bittere stof; 34 losgeraakte draad; 36 hoofddeksel; 38 hoofddeksel; 40 sleepnet; 44 kippeziekte; 45 bezield heid; 46 opsporingsmiddel; 47 kerkgebouwtje; 48 stad in Duitsland; 49 onbep. vnw.; 51 toespraak; 54 deel van de voet; 56 zangnoot; 59 zangnoot; 61 heldendicht; 63 zoogdier; 64 kist; 67 gegraven diepte; 69 kledingstuk; 71 op deze wijze; 72 voorz.; 73 bevel; 74 zangnoot. PSP El004 73 45 24 13 48 31 16 42 55 61 18 53 1 128 15 Oplossing Puzzel week 29 HORIZONTAAL: 1 wolf; 4 chaos; 8 vest; 11 tegel; 13 loper; 15 eb; 17 zon; 18 lor; 19 nu; 20 sla; 22 ets; 24 vos; 25 sec; 26 ibis; 28 pul; 30 trog; 32 vete; 33 karaf; 35 aker; 37 ik; 38 pol; 40 rum; 42 na; 43 pop; 44 wad; 45 op; 47 kam; 49 non; 51 bij; 52 lama; 54 paars; 57 even; 59 rijst; 61 ara; 62 ster; 63 bijl; 64 wip; 66 KLM; 68 lid; 70 es; 71 eer; 72 air; 74 nr; 75 klein; 77 vadem; 79 gems; 80 spint; 81 kiem. VERTIKAAL: 1 wees; 2 Lt.; 3 fez; 4 cent; 5 hl; 6 O.L; 7 sob; 8 ver; 9 er; 10 truc; 12 Goes; 14 post; 16 bliek; 19 negen; 21 abt; 23 Spa; 24 vla; 25 sok; 27 iep; 29 Urk; 31 ram; 32 viool; 33 klomp; 34 Frans; 36 ravijn; 39 opa; 41 Udo; 46 Parijs; 47 kas; 48 bar; 50 net; 51 berin; 53 mijl; 55 aap; 56 rak; 58 vel; 60 twee; 62 smid; 63 Belg; 65 iris; 67 laat; 69 drum; 71 els; 73 rek; 75 km; 76 NP; 77 VN; 78 mi. Winwoord: REPRODUKTIEVORM In de Lange Viele in Middelburg toont De Gedekte Tafel de nieu we collectie porceleinen- en kristalserviezen, tafelbestekken en pannensets. Het assortiment van het in Chaam gevestigde be drijf bestaat ondermeer uit zo'n 130 verschillende tafelserviezen. Tot half' augustus is het nieuwe aanbod van eetgerei uitgestald in de Lange Viele 20-22. Een groot deel van de produkten die De Ge dekte Tafel verkoopt wordt exclu sief voor deze groothandel alleen gemaakt. De zeventien jaar oude onderneming presenteert haar serviezen doorgaans op huis houdbeurzen. Om ook het pu bliek dat deze beurzen niet bezoekt te bereiken wordt de ser viezenshow gehouden. Gronings kraantje, 19e eeuws tin dat verkocht wordt op de antiekbeurs in Vlis singen. De Antiekbeurzenorganisatie Ne derland is van vrijdag 30 juli tot en met zondag 1 augustus in Boulevard Hotel Evertsen in Vlis singen. De organisatie belooft dat er voor een redelijke prijs een „leuk stuk antiek te koop is". Vooral „omdat er een geselec teerd aantal deelnemers is". Er is in het voormalige Strandho- tel vooral klein spul. Kleine meu bels zoals bijzet-tafels, kastjes en naaitafels. Chinees en Japans porcelein, sieraden, lampen, zil ver en ivoor alsook een beperkte collectie schilderijen. De beurs is vrijdag geopend van 16 tot 21 uur, zaterdag van 11 tot 17 uur en zondag van 11 tot 18 uur. Omslag van het boek 0 Wie meer wil weten over de geschiedenis van Zeeland kan niet heen om het Zeeuws Mu seum. Daar is veel te zien. Lo gisch dus dat we met enige trots aan de winnaars kaartjes aanbieden voor een gratis be zoek aan de zalen die zijn on dergebracht in het Abdijcomplex in Middelburg. Overigens toont het museum momenteel een wel heel bij zondere tentoonstelling. Onder de titel 'In naam van Oranje - een Camer Tapijten' hangen er zes unieke wandtapijten die de strijd van de Zeeuwse water geuzen tegen de Spanjaarden verbeelden tijdens de Tachtig jarige Oorlog. Ze vormen - als trots van Zeeland - een histo risch document, ooit gemaakt in opdracht van de Staten van Zeeland. Ze dienden als opvro- lijker in de verblijven van de Prins van Oranje in het Abdij complex. Overigens is van deze tapijten een boek uitgegeven. Dr. C.A. van Zwigchem verhaalt in het boek de geschiede-nis van de wandtapijten die kortgeleden zijn gerestaureerd. Het boek is onder meer bij het Zeeuws Mu seum te koop en draagt de titel 'Zes unieke wandtapijten: strijd op de Zeeuwse Stromen 1572-1576'. De oplossing van de puzzel dient maandag 2 augustus in ons bezit te zijn. Het adres: PZC Weekbladen, t.a.v. de re dactie (Postbus 5017, 4330 KA Middelburg). Voor winnaars van deze puzzel stelt de organisatie van het Straatfestival in Vlissingen (31 juli tot en met 8 augustus) kaarten beschikbaar. Eén winnaar krijgt twee kaartjes voor een klassiek concert en een winnaar kan naar een voorstelling van Frank Groothof (Sesamstraat). restaurant het Arsenaal dat de spijzen die bij het buffet zijn opgehaald nog even wor den afgerekend. Een winnaar van deze puzzel hoeft dat ove rigens niet. Hij of zij krijgt een tegoedbon thuisgestuurd om met twee personen een lekker menu te gaan verorberen bij het Maritiem Restaurant Het Arsenaal. Uiteraard hoort er een drankje bij. K Uj Q:

de Vlissinger | 1993 | | pagina 10