UIT HET ZAKENHART De Bakkêête even Philippine Een zomer vol prijzen Expert Middelburg heropend na grondige verbouwing Noble Track begeeft zich op nieuw terrein 1 s s De winnaars Recreatievaart weer in de lift Dat was heel even een stukje Philippine op de Mid delburgse Markt, toen Restaurant De Bakkêête vori ge week woensdag de eerste Zeeuwse mossels met flair opdiende. Diender en diensters waren er voor in Walcherse dracht gestoken. „Je moet op een gege ven moment toch iets origineels doen om je te on derscheiden", argumenteerde uitbater Kees Louws na afloop toen er „minstens 75 porties mosselen" waren geserveerd. Gevier sponsort dansensemble uit Litouwen Gévier 'J'£v KRUISWOORDPUZZEL De vier winnaars van vorige week zijn: T. Tulp-Marijs uit Vlissingen - twee kaartjes voor het Zeeuws Museum. B. Walker uit Vlissingen - twee kaartjes voor het klassie ke concert van I Viruosi Di Roma. F. van Sluis uit Middelburg - Twee kaartjes voor een voor stelling van Frank Groothof. G. Schipper uit Koudekerke - etentje voor twee personen in Maritiem Restaurant Arsenaal. DE FAAM - DE VLISSINGERWoensdag 21 juli 1993 Anneke en Kees Louws zitten nu voor het derde seizoen in De Bak kêête en zijn tevreden over wat ze in die korte tijd hebben opge bouwd. „Wat vaste klanten be treft groeien we nog steeds. In het eerste jaar hebben we onze nieuwe naam moeten waarma ken". Uit hun woorden blijkt dat het echt pionieren was omdat de vorige eigenaar niet echt naam kon maken als culinaire tempel met hoogstandjes. Het idee voor de mosselmaaltijd, zo vertelt Anneke Louws, ont stond spontaan. „Ik geloof dat ik er 's nachts over heb liggen dro men", Toen kleedde ze het ook meteen aan. Oma Louws uit Big- gekerke was daarvoor speciaal naar Middelburg gekomen om de bediening op de juiste wijze in dracht te steken. „Het leuke is dat je twee meisjes en één jon gen hier hebt. De klanten stelden deze entourage trouwens enorm op prijs". Doorpratend geeft het echtpaar Louws toe dat er jaarlijks met de presentatie van de nieuwe mos sels wat algemener aan de weg getimmerd zou kunnen worden. Een soort mosselfeest op een za terdag of koopavond op de Markt van Middelburg met meer restau rateurs. Maar tegeleijkertijd voe gen ze er aan toe dat mosselen nu eenmaal sterk verbonden zijn aan Yerseke en Philippine Dus bedenken ze dat ze voortaan maar hun eigen mosselfeestje brouwen. In de Bakkêête. Het jeepverhuurbedrijf Noble Track heeft zich op nieuw terrein begeven. Het Brabantse bedrijf, dat normaal gesproken jeeps voor het buitenland verhuurt, heeft met een vestiging aan de Domburgseweg in Oostkapelle, voet aan wal gezet op Wal cheren. „Vanwege de toeristische drukte hebben we in Zeeland gekozen voor Walcheren", licht bedrijfs leidster Marie Louisse van Guilik toe. Het is de eerste keer dat de terreinwagens voor Nederlandse bodem verhuurd worden. Dat de oorspronkelijke functie van de jeep hier weinig doel treft vindt Van Guilik niet noodzakelijk. „Het gaat om het gevoel dat je krijgt als je erin rijdt. De avontuurlijke sfeer en het idee dat je toch bui ten zit. Bovendien heeft de wa gen maar drie versnellingen, wat betekent dat er anders gekoppeld moet worden". De huurders kun nen, als ze dat willen, een route beschrijving krijgen voor een leuke trip. Op het strand rijden is echter verboden. Wel wil Van Guilik het terreinrijden van de grond tillen. Ze heeft daarvoor contact met de uitbaters van het crossterrein in Vlissingen-Oost. Het Goese bedrijf Gévier heeft met de Stichting Zeeuwse Kle derdracht een overeenkomst gesloten om het kinderdansen semble Grandinele uit de Litouw se plaats Panevezys te sponsoren. De volksdansgroep maakt deze zomer een korte tournee door Nederland en Bel gië. De technische handelsonder neming Gévier is de laatste tijd bezig om zich op de internationa le markt te begeven, onder meer in Rusland. De Stichting Zeeuwse Kleder dracht uit Goes heeft een jaren lange ervaring met het naar Goes halen van buitenlandse volks dansgroepen. Dit jaar is men erin geslaagd om het Litouwse kin derdansensemble Grandinele voor enkele optredens in Zeeland te krijgen. Gévier werd benaderd om voor de nodige sponsorgel- GOES De heren M. de Jonge (Ge- vier) en G. van Damme (Zeeuwse Klederdrachten) te kenen het contract. den te zorgen. Het dansensemble begint zijn tournee op 12 augus tus met een optreden in het Bel gische Middelkerke. De daarop volgende dagen worden Gouda, Kamperland, Retie (België), Oost kapelle, Goes, Amsterdam en Westkapelle aangedaan. Schminken - Op het Miroterrein in Vlissingen kan de jeugd zater dag 24 juli haar gezicht laten ver anderen. Er wordt dan gegrimeerd. De kinderen kunnen zelf bepalen hoe ze er uit willen zien. Als het schminken klaar is kan er een foto worden gemaakt die donderdag 29 juli moet wor den afgehaald. Voor winnaars van deze puzzel stelt de organisatie van het Straatfestival in Vlissingen (31 juli tot en met 8 augustus) kaarten beschikbaar. Eén winnaar krijgt twee kaartjes voor een klassiek concert en een winnaar kan naar een voorstelling van Frank Groothof (Sesamstraat). P&P 905 De winnaar van de kaartjes voor het klassieke concert kan kiezen. Maar liefst vier ensem bles van wereldformaat treden er op. De spits wordt op woensdag 4 augustus afgebe ten door I Virtuosi Di Roma, een ensemble dat gespeciali seerd is in barok. De groep strijkers reist de hele wereld rond om haar virtuositeit te to nen en het bijzondere karakter van de barok-muziek voor een breed publiek toegankelijk te maken. Dinsdag 10 augustus komt Moskowskaja Kapella naar de St. Jacobskerke. Dat solistenensemble zingt Russisch-orthodoxe kerkmuziek. Precies een week later is te horen hoe magnifiek blaasmuziek klinkt als het ba rok uitvoert. Voor het Vlissing- se voetlicht treedt dan London Barok Brass. Op woensdag 25 augustus komt het tweede 'Russische' ensemble in de Scheldestad: Het Kamerorkest Litouwen treedt dan op. De winnaar in gezelschap kan dus rekenen op een hoogstandje klassieke muziek. En wie niet wint? Die kan natuurlijk ge woon een kaartje kopen bij de VVV-kantoren. De concerten beginnen telkens om 20.15 uur. Frank Groothof brengt twee familievoorstellingen onder de vlag van het Straatfestival' in Vlissingen. Van woensdag 28 juli tot en met dinsdag 3 au gustus speelt hij Idomeneo van Mozart, met tekst van Harry Geelen. Van woensdag 4 tot en met dinsdag 10 augustus speelt hij weer een afgeleide van een opera van Mozart, na melijk De Toverfluit. Telkens in een tent op de boulevard in Vlissingen. Voor beide voor stellingen geven we meerdere kaartjes aan winnaars. Idomeneo is de naam van de koning die tien jaar van huis is geweest om te vechten tegen de bewoners van Troje. Op zijn tocht naar huis is de god Posei don hem echter niet goed ge zind. Het schip van Idomeneo wordt zwaar op de proef gesteld door een hevige storm. Hij belooft de eerste mens die hij tegenkomt te offeren aan Poseidon. Dat is geen nette be- De Middelburgse vestiging van Expert in de Lange Noordstraat is vorige week heropend nadat de winkel een ware face-lift heeft ondergaan. Daarnaast is de win kel ook van eigenaar veranderd. Voormalige eigenaars Nel en Martin Temme hadden de pensi oengerechtigde leeftijd bereikt, hun compagnon Roel Kamper man zal de bedrijfsvoering nu met broer Jan-Peter Kamperman voortzetten. Al 4,5 jaar exploiteerde Roel Kamperman de Middelburgse Expert-vestiging samen met Nel en Martin Temme. Nadat zijn compagnons in april met pen sioen gingen is Kamperman in zee gegaan met zijn broer. Beslo ten werd om de wisseling van eigenaars aan te grijpen om eens grondig te verbouwen. Kamper man: „Het interieur van de winkel was al zeker een jaar of achttien oud. Nu zijn we helemaal overge gaan op een nieuwe stijl". Het vroegere magazijn is bij de winkel gevoegd en is nu helemaal ingericht in de stijl van het audio- merk B 0. „De produkten van B 0 zijn ontworpen met het idee dat ze niet alleen functioneel moeten zijn maar daarnaast nog mooi om naar te kijken ook. Om Welk woord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 roofdier; 4 warboel; 8 kledingstuk; 11 vloersteen; 13 gangtapijt; 15 laagtij; 17 hemellichaam; 18 oude lap; 19 op dit ogenblik; 20 bladplant; 22 wandversiering; 24 roofdier; 25 wijnsoort; 26 vogel; 28 kortbuikige fles; 30 etensbak; 32 traditionele vijand schap; 33 sierlijke fles; 35 putemmertje; 37 pers. vnw.; 38 klomp planten; 40 alcoholische drank; 42 voorz.; 43 speelgoed; 44 waadba re plaats; 45 voorz.; 47 toiletartikel; 49 kloosterzuster; 51 insekt; 52 schaapkameel; 54 kleur; 57 deelbaar door twee; 59 graansoort; 61 papegaai; 62 hemellichaam; 63 hakwerktuig; 64 attractie in een speeltuin; 66 luchtvaartmij.; 68 gewricht; 70 loofboom; 71 alvorens; 72 houding; 74 nummer; 75 bekrompen; 77 lengtemaat; 79 klipgeit; 80 oude maat; 81 kern. i De bediening van De Bakkêête voor één avond in dracht. VInr: Elvira Eijkelenboom, Martijns Stroo en Annemieke van Hese. De recreatievaart in Zeeland is in 1992 andermaal gestegen. Dat concludeert de Provinciale VVV aan de hand van sluispassages die bijna één procent meer be droegen. Vooral vanaf de Wester- schelde kwamen meer plezierboten. De stijging bij de sluizen vanaf die open zee-arm bedroeg 7,6 procent. Het over grote deel van de schepen voer onder Nederlandse vlag, gevolgd door de Belgische (14,8 procent) en Duitse (7,1 procent) kleuren. Het aandeel van de buitenlandse schepen bedoeg in totaal twee procent. Marie Louise van Guilik. FOTO ANDA VAN RIET Bij de telling valt volgens de Pro vinciale VVV tevens op dat ook de seizoensverlenging zich na en kele jaren onderbreking weer schijnt te herstellen. Het aantal passages tijdens de piekmaan- den juli en augustus daalde daar tegenover met vijf procent tot 55,5. Overigens steeg ook het aantal overnachtingen en bezoe ken aan Zeeuwse havens. De jachthavens in de Oosterschelde kregen met ruim veertig procent het meeste bezoek. In vergelij king met landelijke cijfers komt Zeeland er goed uit. De stijging in Zeeland verdubbelde in vergelij king met landelijke tellingen. VERTIKAAL: 1 ouderloos kind; 2 militaire rang; 3 hoofddeksel; 4 munt; 5 inhoudsmaat; 6 aardrijkskundige aand.; 7 alleenzang; 8 afge legen; 9 bijwoord; 10 goochelkunstje; 12 pl. in Zeeland; 14 uitgezette wacht; 16 zoetwatervisje; 19 telw.; 21 kloosteroverste; 23 stad in Bel gië; 24 dessertspijs; 25 korte kous; 27 boom; 29 voorm. Ned. eiland; 31 teken van de dierenriem; 32 strijkinstrument; 33 soort schoeisel; 34 vr. taal; 36 bergkloof; 39 grootvader; 41 jongensnaam; 46 stad in Frankrijk; 47 oogholte; 48 café; 50 proper; 51 roofdier; 53 afstands maat; 55 zoogdier; 56 recht stuk vaarwater; 58 blad papier; 60 telw.; 52 metaalbewerker; 63 Europeaan; 65 deel van het oog; 67 verge vorderd in tijd; 69 olievat; 71 schoenmakerspriem; 73 elasticiteit; 75 afstandsmaat; 76 niet parkeren; 77 intern, org.; 78 zangnoot. Oplossing Puzzel week 28 HORIZONTAAL: 1 punter; 6 beraad; 11 rijder; 13 alles; 14 nl.; 16 kano; 17 paal; 18 II.; 19 tor; 21 methaan; 23 bel; 24 ever; 26 Tours; 27 noga; 28 reden; 30 rit; 31 vader; 32 repel; 34 kader; 35 tree; 36 bede; 37 brits; 40 geluk; 43 kroes; 44 bah; 46 Midas; 48 reel; 49 nogal; 51 Gent; 52 eer; 53 Toeareg; 55 nor; 56 el; 57 toer; 58 egel; 60 na; 61 dorst; 62 meier; 64 talent; 65 sticht. VERTIKAAL: 1 panter; 2 nr.; 3 tijk; 4 Edam; 5 renet; 6 blaas; 7 elan; 8 rel; 9 as; 10 dollar; 12 rotor; 13 apart; 15 lover; 18 leger; 20 rede; 22 huif; 23 bode; 25 reptiel; 27 nadelig; 29 nerts; 31 vadem; 33 les; 34 keg; 37 breel; 38 roer; 39 Laga; 41 Uden; 42 kanon; 43 kreeft; 44 boert; 45 harem; 47 straat; 49 noest; 50 leges; 53 torn; 54 geit; 57 toe; 59 lei; 61 dl; 63 r.c. Winwoord: STRANDREKREANT Omslag van het boek Wie meer wil weten over de geschiedenis van Zeeland kan niet heen om het Zeeuws Mu seum. Daar is veel te zien. Lo gisch dus dat we met enige trots aan de winnaars kaartjes aanbieden voor een gratis be zoek aan de zalen die zijn on dergebracht in het Abdijcomplex in Middelburg. Overigens toont het museum momenteel een wel heel bij zondere tentoonstelling. Onder de titel 'In naam van Oranje - een Camer Tapijten' hangen er zes unieke wandtapijten die de strijd van de Zeeuwse water geuzen tegen de Spanjaarden verbeelden tijdens de Tachtig jarige Oorlog. Ze vormen - als trots van Zeeland - een histo risch document, ooit gemaakt in opdracht van de Staten van Zeeland. Ze dienden als opvro- lijker in de verblijven van de Prins van Oranje in het Abdij complex. Overigens is van deze tapijten een boek uitgegeven. Dr. C.A. van Zwigchem verhaalt in het boek de geschiedenis van de wandtapijten die kortgeleden zijn gerestaureerd. Het boek is onder meer bij het Zeeuws Mu seum te koop en draagt de titel 'Zes unieke wandtapijten: strijd op de Zeeuwse Stromen 1572-1576'. De broers Roel dinks) en Jan-Peter Kamperman in hun her opende Expert Kamperman. de apparatuur te kunnen verko pen is een goede presentatie voor ons dan ook heel belang rijk". Het assortiment van Expert Kamperman is grotendeels het zelfde gebleven. Alleen het 'wit goed' zoals wasmachines, koelkasten en vriezers is sterker vertegenwoordigd dan voorheen. Expert is een inkoopcoöperatie waarbij in Nederland zo'n 600 winkels zijn aangesloten. In heel Europa zijn in totaal meer dan 2000 vestigingen. Iedere winke lier is helemaal zelfstandig, alleen de inkoop gebeurt gezamenlijk. Kamperman: „Om scherpe prij zen te kunnen "hanteren moet je samen een vuist maken in deze branche. Doordat we met veel winkels grote partijen kunnen ko. pen krijgen we van de fabriek in teressante kortingen waardoor de consument ook minder hoeft te betalen". Frank Groothof in De Toverfluit. lofte, een belofte uit angst. Kennelijk heeft die angst in vloed op de god, zodat het rustiger wordt. Maar dan is de koning zijn schip en de beman ning kwijt en spoelt levend en wel aan op een strand. Daar ontmoet hij een hevig verliefde jongeling. En toeval oh toeval: Idomeneo is de vader van deze jongen. Moet de koning deze jongeling offerenOverigens vertelt Frank Groothof dit ver haal op een heel eigen en boei ende manier. Datzelfde geldt voor De Toverfluit die een week later wordt opgevoerd. De voorstelling begint om 20.15 uur, kaarten in voorverkoop zijn verkrijgbaar bij de VVV- kantoren. De oplossing van de puzzel dient maandag 26 juli in ons bezit te zijn. Het adres: PZC Weekbladen, t.a.v. de redactie (Postbus 5017, 4330 KA Middelburg). Het Arsenaal complex her bergt niet alleen een Maritiem Attractie Centrum. Er is ook een restaurant gevestigd waar de gast zich tegoed kan doen aan kostelijke spijzen. Er wordt een lunch aangeboden en da gelijks heeft de chef een leuk menu samengesteld, waarvan ook de man of vrouw met de smalle beurs kan genieten. De gastronoom kan er overigens zelf bepalen wat hij neemt en de drank wordt er eveneens op basis van zelfbediening aange boden. Het is wel de bedoeling dat de spijzen die bij het buffet zijn opgehaald nog even wor den afgerekend. Een winnaar van deze puzzel hoeft dat ove rigens niet. Hij of zij krijgt een tegoedbon thuisgestuurd om met twee personen een lekker menu te gaan verorberen bij het Maritiem Restaurant Het Arsenaal. Uiteraard hoort er een drankje bij. Lopend Buffet bij Maritiem restaurant het Arsenaal K. Uj cc

de Vlissinger | 1993 | | pagina 8