DUBBEL PRINT 3,75 NIEUWE ACTIE ZILVEREN SCHOR VOORBEREID I 11 H BRADERIE KOOPJES ENFB stelt fietsen af om comfort te vergroten A SPEKTAKULAIRE BRADERIE AANBIEDINGEN VAN BIJOU! Vier sterrentoemooi met twee nieuwe hoofdsponsors m Q ti \D -SSS-s: Johnson Brothers Uw kleurenrolletje nog maals afgedrukt op Ko dak Royal Paper voor maar R S C H O O R E Buiten in het zonnetje praat Mark Boerman, directeur van het Nationaal Centrum Sport- vorming met een groep gehan dicapten en chronisch zieken uit Limburg. Zij verblijven op dat moment op het Zilveren Schor. „Eigenlijk moet het hier een sportcentrum worden", legt Boerman hen uit. Ze luisteren geïnteresseerd. Het is een nieuwtje voor de meesten, slechts enkelen hebben iets ho ren waaien. Het weekje Zeeland is voor de Limburgers niet meer dan de vakantie waar ze een heel jaar lang naar uit hebben gezien. Plezier en ontspanning komen op de eerste plaats. Sport is slechts bijzaak. Aanpassingen Bedden PZC WEEKBLADEN Fondsen Actie Veere is één van de plaatsen waar zaterdag 19 juni de haven in het teken staat van het botterbehoud. Er zijn korte vaartochten met de YE 36 en De Wet en er is een aantal demonstraties waaronder netten breien, er is een oud-visserman met een trekharmo- nica alsook een scheepstimmerman. De Vereniging Botterbehoud geeft bovendien informatie over haar werk dat nu een kwart eeuw duurt. Onder de noe mer botter vallen ook Volendammer kwakken, Wieringer- en Lemsteraken, pluten, bonsen jollen, hoogaarzen en andere zeilende voormalige visser schepen van de Zuiderzee (IJsselmeer) en de Zeeuwse stromen. Niet alleen botters UITSLAPEN, HÓ MAAR WIE DURFT? ZONDAG 20 JUNI O SPEKTAKEL ïsö-SSS S 01184 - 14454 (Wedgwood groep) Enkele vb.: 6 bekers van 90,— voor 6 kop schotels van 111,— voor kannen van 45,— voor 44-delig servies van 1067,— voor 29,95 49,95 15,- 350,— SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 (in plaats van 7,50) saam® jd <9 a a. tw o VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 23e JAARGANG NUMMER 24 16 JUNI 1993 'Nu zijn we nog lang niet wat we zouden willen zijn i Mark Boerman FOTO'S AN DA VAN BIET De leiders van de groep hebben van te voren een kijkje genomen bij het Zilveren Schor, om te zien wat de mogelijkheden waren. Hadden zij een sport accommodatie op het oog ge had, dan hadden zij waarschijnlijk zie onze advertenties in de braderiekrant en op pagina 14 van deze krant! LANGE DELFT 44 MIDDELBURG J ilrW snel rechtsomkeerd gemaakt. Er is nog weinig of niets op het tien hectare grote terrein, dat enige associatie oproept met de naam Nationaal Centrum Sportvor- ming. Geen voorzieningen, geen sportleiders, niets. Nog niet, ten minste. Boerman windt er geen doekjes om. „Dit is nog lang niet wat het zijn moet", geeft hij toe, tijdens een rondleiding door het vroege re vormingscentrum aan het Veerse Meer. „Er moet nog een heleboel gebeuren, maar daar is geld voor nodig". Meterslang met glas ommuurde gangen verbin den de drie identieke paviljoens. „Vreselijk onpraktisch", oordeelt Boerman. „Je hebt een mooi uit zicht wanneer je door de gangen loopt of rijdt, maar dat is ook al les. 's Zomers is het er bloedheet en bovendien kost het veel geld om ze te verwarmen en iedere dag schoon te laten maken". Het liefst zou hij het complex niet re noveren, maar het rigoreus aan pakken en nieuwbouw neerzetten. Financieel, heeft hij berekend, maakt dat weinig ver schil, „alleen wanneer je gaat nieuwbouwen moet je er zeker van zijn dat je het vereiste bedrag bij de hand hebt. Renoveren kan in fases". De Provincie en WVC gaven hem in 1991 subsidie voor een aanloopfase van twee jaar. Nu blijkt volgens Boerman plot seling dat hij er drie jaar van rond moet komen. Het bedrag waar hij over spreekt is acht ton van elke instantie. Daarmee moet hij de boer op om fondsen te werven. In de tussentijd zit hij nog steeds met 'de oude troep' - zoals hij het noemt - van het vroegere vor mingscentrum. Alleen de brood nodige veranderingen zijn, meestal door de medewerkers zelf, uitgevoerd. „Eén van de meest urgente aan passingen was het dichttimme ren van de zitkuil", zegt Boerman. Om te voorkomen dat blinden en rolstoelrijders bij het binnenkomen van de hal in het gat zouden storten werd daar een houten vloer neergelegd. Bo ven de zitruimte hangt een plastic zeil dat de scheiding vormt met de nok van het ge bouw. „Dat om te voorkomen dat we de hele ruimte moeten ver warmen. Bovendien vangt het stof op dat uit het houten dak valt. Sommige mensen met een chronische ziekte zijn daar aller gisch voor". Het belangrijkste vindt Boerman dat de sfeer in het gebouw goed is en dat gasten het er prettig vinden, „want als dat er niet is, kun je de rest ook wel vergeten". Een oude boot die hij cadeau kreeg functioneert nu als bar in de vergader- en lees- ruimte. In de keuken wordt ge kookt op lage gaspitten. Een kok is er niet. De Limburgers hebben daar geen erg in en hebben het goed naar hun zin in het centrum. Elke dag staat er wel een excursie op het programma. „Zeeland is", zo meent een rolstoelrijder, „een ideale plek omdat het landschap vlak is". De uitstapjes worden door de begeleiders van de groep georganiseerd. Ongeveer een derde van de vijftig man die in het Zilveren Schor bivakkeren zijn hulpverleners. Zelf heeft het cen trum voor sportvorming geen be geleidend personeel. „Groepen die niet gechaperonneerd worden kunnen wij nog niet ontvangen". Buiten op de veranda, geniet het groepje waar Boerman mee in gesprek is, van het zonnetje en het uitzicht over het Veerse Meer. „Dit is iets waar je maanden naar toe kunt leven", zegt een ms- patiente genietend. „Op zo'n va kantie kun je weer een half jaar teren. Je leert elkaar hier heel an ders kennen dan thuis, waar je el kaar maar twee dagen in de week ziet. Het schept een band". Over de faciliteiten zijn de com mentaren verdeeld. De ruime op zet van het gebouw is een pluspunt vinden zij. „Doordat het slaapgedeelte in een ander pavil joen zit, heb je 's avonds geen last van lawaai, wanneer er een 3©© WM©@ümg©ï? Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Sou burgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017. 4330 KA Middelburg Fax nr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeicnd Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Met twee nieuwe hoofdsponsors (Vlieger Verdonk en Holy bv) kan het vier sterrentoemooi van LTC De Schelde ook dit jaar weer worden gehouden in Vlissingen. Tony Leijnse en ABN/AMRO hebben na een aantal jaren trouwe dienst afge zegd. Zoals bekend strijden de subtop en talenten jaarlijks op het gravel aan de Van Woelderenlaan. In totaal is er veertigdui zend gulden te verdienen. Het toernooi wordt gespeeld tussen 30 augustus en 5 sep tember. De wedstrijden worden zoveel mogelijk 's middags af gewerkt omdat de zomervakantie in die periode al ten einde is. Daarnaast heeft de commissie van de Vlissingse tennisclub die voor de organisatie van het toernooi tekent een avondpro gramma opgesteld om wat extra amusement te bieden. Onder meer een hypnotiseur is gecontracteerd. Welke spelers er deelnemen aan het toernooi is pas op het laatste moment bekend, melden Harry Mooibroek en Loes Becker van de commissie. De meeste spelers zwerven van het ene naar het andere toernooi. Wel staat vast dat alle Zeeuwse talenten willen meedoen. „Ondanks de economische malai se", stelt Mooibroek vast, „hebben we toch weer het geld bij elkaar gekregen. Maar het was moeilijker dan andere jaren". i Botter onder zeil. feestje is". De privacy, dat is een ander verhaal. Met drie mensen op één kamer of met tien man op een zolder is voor sommigen een nadeel. Boerman is het daarmee eens. „Vroeger, toen het nog een vormingscentrum was, had het een groepsfunctie. Met die ach terliggende gedachte is het ge bouwd. Nu zorgt dat voor problemen. Bovendien is slapen op een zolder voor gehandicap ten of chronisch zieken ook niet ideaal. Ze moeten een trap op naar boven en er valt stof uit de kieren van het houten dak". De bedden beneden in de kamers staan te dicht tegen de wand en de opgangen naar de douches zijn te hoog. Boerman heeft het allemaal op een rijtje staan, maar voordat er spijkers met koppen worden geslagen moet er, ja weleerst geld zijn. „Wanneer je een sportcentrum neer wilt zetten kost dat rond de tien miljoen", calculeert Boer man. „Renovatie komt ongeveer op hetzelfde neer. Maar, dan heb ik het alleen over de accommo datie en nog niet over de exploi tatie van het geheel", weerlegt hij. Boerman kreeg twee jaar de tijd om fondsen te werven voor de ontwikkeling van de verschil lende faciliteiten. Er zitten vol gens hem echter wat haken en ogen aan, want hoe trek je geld schieters over de schreef, als je ze niet kunt verzekeren dat ande ren zich ook garant stellen? Als voorbeeld geeft hij de honderd veertigduizend gulden die zijn toegezegd voor een fitness ruimte, op voorwaarde welte verstaan dat de rest ook door gaat. Een isolatiebedrijf wil wel veertigduizend investeren, maar alleen als er nieuwbouw komt. „Die zekerheden kan ik echter niet geven", zegt Boerman. Hij denkt er over om ook medische verzekeraars te benaderen. „De oppepper die zieken en gehandi capten hier krijgen is goedkoper dan een half jaar consults bij een psycholoog". Het geld verdwijnt voorlopig nog in onzichtbare dingen, zoals het op touw zetten van de actie die eind dit jaar gehouden moet wor den. Na de mislukte nachthem den en t-shirt actie vorig jaar, wordt nu gewerkt aan een groot scheepse landelijke actie. Boerman bekent dat nu een moeilijke periode is voor positieve publiciteit en dat de timing voor de volgende campagne goed moet zijn. De crusiale vraag blijft echter volgens hem: „Mag het project geld kosten. En hoeveel. Ik heb daar geen politieke mening over". Botters beheersen Veere Van de ruim tweeduizend vis sersvaartuigen die ooit de Zuider zee en de Zeeuwse wateren bevoeren was 25 jaar geleden niet veel meer over. De afsluiting gaf de vissers op de Zuiderzee bijvoorbeeld de genadeklap en de overgebleven schippers schakel den langzamerhand over op sta len schepen, aangedreven door een motor. De voornamelijk hou ten zeilschepen takelden steeds meer af. In 1968 richtte een aan tal bewonderaars van voorname lijk de botter een vereniging op. Hun doel was de de laatst over gebleven vaartuigen redden. De meeste botters waren in die tijd niet meer dan wrakken of onher kenbaar verbouwd tot weekeind- huisje. De wat gavere exemplaren waren inmiddels omgebouwd tot zeiljacht, waarbij de vele kenmer ken uit de visserij verdwenen. De dn zo'n staat werden de botters aangetroffen. kersverse vereniging stond echter ook voor ogen om de botter in zijn oude glorie - dus als vissers boot - te behouden. Uiteindelijk bleef het niet alleen bij botters. Ook de Zeeuwse hoogaarzen kregen aandacht en allerlei andere schepen uit visse- rijgebieden. Een moeilijke taak, zo omschrijft de vereniging nu haar toenmalige beslissing, die niette min werd opgepakt. Het grootste probleem was de kennis van de houtscheepsbouw, de zeiltech- niek en andere specialismen die inmiddels verdwenen waren. Met behulp van een aantal werven waar de techniek nog werd toe gepast kon de club beginnen. Oud-vissers vertelden bovendien hoe de historische schepen beva ren moesten worden. Wat niemand had verwacht: het aantal leden groeide gestaag en daarmee ook het boten bestand. De leden pakten de doelstelling op en gingen hun boten volgens de regels der kunst restaureren. Nu staat er een vloot van zo'n honderd schepen die voor het merendeel in authentieke staat zijn gerestaureerd. De YE 36 en De Wet die zaterdag in Veere lig gen zijn daar voorbeelden van. Overigens is er nog meer te bele ven die zaterdag op het Veerse Meer. Maar liefst 48 sloepen ne men deel aan de sloepenrace die voor de zesde achtereenvolgende keer wordt gehouden. Om elf uur wordt de meute weggeschoten bij de jachthaven Oost watering. Gasten op het Zilveren Schor doen mee aan een zeskamp. Mode-ontwerpster en autodidact Renate Schneider viert het eerste lustrum van haar modezaak Taille. Tijdens de braderie toont zij in een aantal shows op de Vlasmark haar creaties aan het publiek. Een artikel op de pagina Uit het Zakenhart. De Stichting Delta-Cultureel wil meer kwaliteit in huis halen. Directrice Marijke Audenaerdt en voorzitter J. de Voogd laten hun gedachten de vrije loop over wat er in de Grote Kerk in Veere te gebeuren staat. Zie Uitpagina. In de Autokrant Extra wordt onder meer de trekauto van het jaar onder de loep genomen en wordt een artikel gewijd aan de OK veiligheidsriem. De fietsersbond ENFB wil het fietscomfort verbeteren. Verte genwoordigers zijn daarom op zaterdag 26 juni present in Vlis singen op het Scheldeplein van 12 tot 16 uur. „Echt fietsgenot kan namelijk samenhangen met de juiste hoogte van zadel en stuur voor de berijder", is de er varing van R. Beukert van de af deling Middelburg van de ENFB. In Middelburg werden begin juni fietsen afgesteld. Volgens de ENFB blijven de fiets handelaren in gebreke bij de aan koop van een fiets. „Klopt preoies", antwoordt Jan van den Driest van de gelijknamige rijwiel handel aan de Zusterstraat in Middelburg. „Ik ben er bij ge weest toen de ENFB die actie in Middelburg hield. Er waren heel wat verkeerd afgestelde fietsen, ook net gekochte waar niet op was gelet bij het afleveren". Vol gens Van den Driest maken veel van zijn collega's er een potje van. „Er is helaas een hoop colle ga's die niet op de juiste afstel ling van een fiets letten. Ze kijken puur naar de omzet. Maar daar stimuleer je de fietsverkoop niet mee. Het zijn kleine middelen die veel kunnen doen. Als'ie goed is afgesteld fiets je veel makkelijker. En daar hebben we als rijwielhan del alleen maar baat bij". Volgens Klaas van Belzen van de ENFB afdeling Vlissingen is er nog niet bekend welke fietsen maker er bij de Vlissingse afstel actie meedoet. „Die zoeken we nog". De leden van de fietsersbond maken ge bruik van de afstelmethode van sportarts Van Huiten die zich al jaren bezighoudt met de verbete ring van fietscomfort. Hij ontwik kelde daarvoor een speciaal meetinstrument dat het mogelijk maakt de ideale verhouding tus sen fiets en fietser snel te bepa len. Dat instrument wordt ook bij de afstelacties gebruikt. HET ARSENAAI Maritiem Restaurant Vlissingen kop»® 7';: WpPdeon^um,t C°nMrt®n \j*c°up 18,96 4,95 en per week geopend en ons restaurant is vrij toegankelijk.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1