UIT HET ZAKENHART Eerste lustrum Taille met modeshow tijdens braderie s iMaasl: Kwantum trekt in pand bij Jacobsen Meubelen Beddenafdeling bij De Vlijt in Middelburg O Van der Maden kiest voor huiselijke stijl Design en decoraties bij kadozaak Keramos Fanoy introduceert 25,- Bikker verkoopt bomen voor behoud regenwoud Zaken doen in Oost-Europa Dansavond e Parel MODEZAAK OMDAT SCHOONMAAKBEDRIJF MISLUKTE Ruim vijf jaar geleden wilde Renate Schneider- wind samen met haar vriend Jürgen in Middel burg een schoonmaak bedrijf beginnen. Dat mislukte. Zaterdag 19 ju ni herdenkt ze dat ze zelf vijf jaar een modezaak (Taille) heeft met zelfge maakte en zelf ontwor pen dameskleding. En omdat het dan toch bra derie is in de Zeeuwse hoofdstad, houdt ze de feestshow voor haar eta lage aan de Vlasmarkt in Middelburg. Afgelopen zaterdagmiddag werd druk gerepeteerd met de modellen. Waar nodig werden nog wat laatste aanpassingen aange bracht. Een vriendin en moeders van de gelegen heidsmannequins steken een helpende hand toe. Autodidact Testen Meubelen Edelstenen Houtverduur zaming MILIEUTIP ra 1 KRUISWOORDPUZZEL Allerlei Gevonden Gezondheid Woensdag 16 juni 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 WIJ BEZORGEN EN W LEGGEN UW TAPIJT TA YB*« «AAR WO, TMKftn Hoewel de winkel van de in de Duitse grensplaats Aken geboren en getogen Schneiderwind zoet jesaan ingeburgerd raakt, is het toch knokken tegen vooroorde len. „Veel mensen denken dat mijn kleren duur zijn", peinst ze. Maar: „Eigenlijk zijn ze spotgoed koop. Ze zijn niet duurder dan confectie". Het voordeel: „Wie hier een jurk of wat dan ook aan schaft, heeft een uniek exem plaar. Van alles wat hier hangt is er maar één". Renate Scneiderwind heeft geen mode-academie doorlopen. Ze noemt zichzelf autodidact. De stoffen vormen de basis voor het ontwerp. „Ik heb wel een aantal vaste patronen, maar elk kle- Klanten kunnen bij Boekhandel Fanoy in Middelburg nu ontdek ken wat CD-I is. In de zaak aan de Nieuwe Burg staat een demonstratie-meubel waarmee geëxperimenteerd kan worden. Ook in een kraam op de braderie, die onder meer een mediamarkt heeft, wordt getoond hoe de nieuwe software werkt. Fanoy gaat als eerste boekhandel in Zeeland de cd-i verkopen. De cd-i is een volledig digitale cd, waarop naast muziek ook beeld tekst en een stuurprogramma zijn opgenomen. Het stuurprogram ma zorgt voor interactie. De ge bruiker kan actief ingrijpen en sturen, in tegenstelling tot de vi deo, audio cd en beeldplaat, die alleen afgespeeld kunnen wor den. De bedoeling van de leveranciers van de software is dat de boek handels uiteindelijk een rol gaan spelen bij de verkoop van de discs. Een boek en een disc heb ben gemeen dat beiden informa tiedragers zijn. Een punt waarop boekenwinkels ervaring en know hebben. Zoals er boeken zijn over tuinieren, schilderen, fotografe ren en taalonderwijs zijn er nu ook cd-i's over die onderwerpen. Renate Schneiderwind bij de voorbereiding van de show. dingstuk is weer anders. De stof fen vind ik overal. Vaak doe ik ideeën op in België of Duitsland. Ook op de televisie zie ik veel nuttigs om zelf ook eens te pro beren. Meestal komt er dan wel een eigen inbreng in". Ze begon te knippen en te naaien toen ze voor haar vriend de wacht moest houden bij de tele foon. Hij was op pad om klanten voor zijn nieuwe schoonmaakbe drijf te werven. „Ik verveelde me en ging aan het werk. In Aken deed ik dat trouwens ook al. Hier perfectioneerde ik de patronen. Het schoonmaakbedrijf mislukte omdat we toch onvoldoende Ne derlands spraken, denk ik. Mijn vriend is toen terug naar Duits land gegaan, zodat we elkaar nu elk weekeinde zien. Ik begon de ze winkel". In haar werk zoekt ze niet de mo de van het moment. „Nee. Ik zit er tegenaan. Dus niet echt de trend volgen, maar datgene ma ken wat in beeld is. Met de mo- K deshows verschaffen we een Lu beeld van onze mogelijkheden. We doen dat elk jaar met de bra- derie, maar ook op andere plaat- sen. Tot nu toe altijd met andere zaken. Het is nu voor de eerste keer dat alleen mijn werk is te zien. Met de shows maken we *5 drempel lager, dat is leuk. Toch zijn er nog steeds mensen O niet binnen durven komen, zien dan zo'n knip- en naaitafel staan en denken gelijk dat we pe perduur zijn. Zijn ze eenmaal bin nen geweest dan weten ze wel beter...". De shows van Taille zijn zaterdag 19 juni elk uur te bekijken op de stoep voor de winkel, tijdens de braderie-uren. die Ze De textielzaak De Vlijt in Middel burg heeft er sinds kort een bed denafdeling bij. Voor bedbodems, matrassen en slaapkamermeube len kunnen de klanten nu, behal ve bij de winkel in Goes, ook in de Zeeuwse hoofdstad terecht, op de drie bovenverdiepingen van het pand in de Korte Delft. Voorheen werd in Middelburg al leen linnen en ondergoed ver kocht. Het pakket omvat nu ook bedden. De Vlijt is daarvoor aan gesloten bij de Slaapvoorlichters. Elke verdieping heeft een eigen thema meegekregen. Op de eer ste etage vinden de klanten de lattenbodems en spiralen. Op de tweede Latex-matrassen. En de bovenste verdieping is ingedeeld met Boxsprings en waterbedden. Een matras is volgens eigenares Mirjam Witkam niet iets dat je uit een postorderboek kunt bestel len. „Je moet het kunnen voe len". De koper kan dus eerst proberen of hij waar voor zijn geld krijgt. „Bovendien", zegt Witkam, „is het moeilijk te bepa len wat een goed matras is. De één ligt beter op een harde on dergrond en de ander heeft liever iets zachts". Het voordeel van de verdiepingen is volgens haar dat mensen die een bed testen niet onmiddellijk in de kijker liggen voor iedereen die de winkel bin nenloopt. „Veel mensen schamen bed moeten anderen bij staan. Hier kunnen ze dat on gestoord doen". zich als ze op een gaan liggen waar Het slaapkamermeubilair is be perkt gehouden in vergelijking met Goes. Wel kunnen klanten in een catalogus naslaan wat er bij De Vlijt verder op het gebied van slaapcomfort te krijgen is. Willen zij met eigen ogen aanschouwen hoe het eruit ziet, dan kunnen zij in de showroom in Goes een kijk je nemen. Omdat Oost-Europa steeds meer in trek raakt bij Nederlandse on dernemers wordt zaken doen in die landen op dinsdag 22 juni be licht in de Kamer van Koophan del. Maar naast de vele mogelijkheden zijn er ook talrijke moeilijkheden in die landen. Drs H.G. van Buren, directeur NCH (Nederlands Centrum voor Handelsvorming) bespreekt het onderwerp, aanvang 09 uur. Daarna komt T.H.R Weterings van een organisatie en adviesbu reau uit Hengelo aan het woord. Hij belicht de mogelijkheid van subsidies voor zakenlui. Ervarin gen kunnen worden uitgewisseld tijdens een werklunch tussen 12.15 en 13.30 uur. Zeeland heeft weer een vestiging van de Kwantum-keten. Enige ja ren geleden werd het enige Zeeuwse filiaal in Goes gesloten omdat het pand niet groot ge noeg was. Sinds vorige week huist de nieuwe Kwantum in het zelfde pand als Jacobsen Meube len aan de Middelburgse Buitenrustlaan. Ruim acht weken is er gewerkt aan de nieuwe Kwantum. Het be staande pand van Jacobsen Meubelen werd uitgebreid en herbergt nu Trendhopper, Jacob sen Meubelen en Kwantum. „Kwantum verkoopt alles voor in en rond het huis", vat de heer T.J. Dekker het aanbod samen. Dekker werkt normaal gesproken in de vestiging in Helmond, maar wordt zo nu en dan uitgezonden om een nieuw filiaal in te richten. Sinds twee jaar werkt Kwantum met een nieuwe formule. Eén keer in twee weken wordt de klant geïnformeerd via een folder waarin de aanbiedingen staan. Naast artikelen die Kwantum doorgaans verkoopt staan er par- tijmatige aanbiedingen in. Dek ker: „Kwantum koopt regelmatig grote partijen op, die voor een scherpe prijs de deur uit gaan. Deze aanbiedingen gelden uiter aard alleen zolang de voorraad strekt". Jacobsen meubelen heeft flink aan winkelruimte moeten inleve ren. Kwantum huurt een gedeelte van het pand van de meubelzaak. Het winkeloppervlak bedraagt zo'n 1700 strekkende meters, Bent u een liefhebber van stijldansen? Zaterdag 19 juni organiseren we weer een gezellige dansavond in het theater van De Parel, van 20.30 - 00.30 uur. Hélemaal gratis. DE PAREL ^et l've"muz'ek van "Passe Partout". Babelweg 2, 4357 BT Domburg, volgende dansavond is op 14 augustus telefoon 01188-3230 met "Rubato". 1 r, ,qFtNHtLRLUK ZWEMPARADIJS MET FITNFSS RnwuNG-EN SQUASH- 8,TN lü" KUURCENTBUU' ATER' «SRIVASTS l DOMBURG Milieu- en natuurbewuste lezers kunnen nu bij boekhandel Bikker in Vlissingen ook bomen kopen. Voor vijfentwintig gulden kunnen klanten eigenaar worden van een boom in het tropisch regenwoud op Marajo, een eiland in het mon- dingsgebied van de Amazone in Brazilië. De reddingsactie is een initiatief van het World Tree Fund (WTN). De bomenverkoop van het WTN loopt via Libris Boekhandels. Bik ker in Vlissingen is aangesloten bij deze inkoopcombinatie. Het WTN koopt stukken grond aan en verkoopt de bomen per stuk vervolgens aan particulieren. De koper van een boom bij een Libris zaak draagt zo concreet bij aan het behoud van het regenwoud. In dit geval het Libris Boekhan delwoud nr. 1, zoals het ruim 44.000 hectare grote gebied wordt genoemd. „De bedoeling is", vertelt Peter Bikker, „dat er van de opbrengst van de bomen- verkoop, uiteindelijk een nieuw stuk regenwoud kan worden aan gekocht". Het in 1992 opgerichte WTN probeert zoveel mogelijk regen wouden op aarde te redden door ze tot hun eigendom te maken. Daarnaast ondersteunt het WTN sociaal-economische projecten voor de bewoners, die zo betrok ken worden bij het duurzaam be heer en gebruik van het regen woud. Dat Libris Boekhandels samen werkt met WTN past in het 'groen-beleid van het bedrijf. Bij alle activiteiten worden natuur en milieu zoveel mogelijk ontzien. Bikker voegt daaraan toe dat het papier voor de boeken uit pro- ductiebossen in Zweden af komstig is en zeker niet van bomen uit de regenwouden. Een jaar lang is er nagedacht over hoe het nieuwe interieur van de Vlissingse juwelier Van der Ma den er uit moest gaan zien. Het resultaat is er dan ook naar. De eigenaars Conny en Piet van der Maden en de klanten zijn inmid dels, een maand na de herope ning, gewend aan de nieuwe uitstraling van de winkel. Het was geen eenvoudige opga ve om een nieuwe inrichting voor de juwelierszaak te ontwerpen. De sieraden, horloges en edelste nen vragen om een professionele presentatie en moeten zorgvuldig belicht worden. Van der Maden: „Het interieur moet onderge schikt zijn aan de artikelen die wij verkopen. Daarom zijn de kleuren bewust rustig gehouden, zodat het assortiment goed tot zijn recht komt. Over het algemeen kopen mensen sieraden vanuit een plezierige gedachte, de klant moet zich dus ook op zijn gemak voelen in een prettige huiselijke stijl". Het assortiment van juwe lier Van der Maden bestaat voor namelijk uit zilveren en gouden sieraden, trouwringen en een col lectie horloges variërend van mo derne tot klassieke modellen. De trouwringen van het merk Ges- ner worden rechtstreeks uit de fabriek geïmporteerd, waardoor de prijs lager is en ook de aller nieuwste modellen voorhanden zijn. Van der Maden beschikt over een schat aan kennis wat edelstenen en diamanten betreft. Hij mag zich dan ook Fellow of the Gem- mological Association of Great Britain noemen. Een titel die hoort bij een wereldwijde oplei ding tot edelsteenkundige. Van der Maden: „Veel sieraden wor den door mij zelf ontworpen, waarbij ik let op de wensen en het karakter van de klant. De ko per krijgt dan een exclusief sie raad dat past bij de drager". Doordat Van der Maden over de hele wereld contacten heeft, kan hij stenen vaak voor een redelijke prijs op de kop tikken. „En", zo meent Van der Maden, „daar pro fiteren de klanten van mee". Rodeostier - Bezoekers aan de Vlissingse binnenstad kunnen za terdag 19 juni hun evenwicht testen op een rodeostier die de evemnementencommissie van de winkeliers daar heeft neergezet. De stier (geen echte) staat op de Oude Markt vanaf 12 uur. Hout dat buitenshuis wordt gebruikt, kan gaan rotten. Dit jaar is in Nederland een kleine 15.000 ton aan houtverduur- MICMEC Walcheren zamingsmiddelen gebruikt (creosootolie, wolmanzout, carbolineum). Na de land bouw is houtverduurzaming de grootste gebruiker van bestrijdingsmiddelen. Deze giftige stoffen komen terecht in water, bodem en lucht. In het water alleen al komt per jaar 1 ton arseen en 5 ton PAK's (sommige zijn kanker verwekkend) terecht. Als het even kan moet u gifti ge verduurzamingsmiddelen niet gebruiken. Hout van een schuur of een tuinhek kunt u het beste 30 cm boven de grond laten beginnen door de onderkant b.v. in steen uit te voeren. Het hout kunt u be schermen met verf of beits. Het beste alternatief is om te bouwen (ook beschoeiingen e.d.) in beton, steen, staal en gerecycled plastic. Wilt u toch houten kozijnen en deu ren verduurzamen, laat het dan doen in de fabriek met biofloride of boorzouten. Bio- floride is weliswaar ook scha delijk maar er is maar zeer weinig van nodig. Hout dat met deze stoffen is behan deld moet wel worden over geschilderd om uitlopen te voorkomen. verdeeld over twee verdiepingen. Behalve tijdens de opening is het in de eerste week nog niet echt druk geweest. „Het is veel te mooi weer om boodschappen te gaan doen. Maar", relativeert Dekker, „wat we wel veel hebben verkocht zijn tuinmeubelen en ventilatoren". Normaal gesproken wordt een nieuw filiaal bemand met personeel van andere vesti gingen. Dekker: „Doordat Mid delburg ver van andere vestigingsplaatsen ligt verwijderd zijn we hier gestart met een heel nieuw team van mensen uit de omgeving". Dekker blijft nog een paar weken in Middelburg en zal dan na aankomst van een nieuwe bedrijfsleider terug gaan naar Kwantum in Helmond. De verbouwing van de Lange Zel- ke in Vlissingen loopt ten einde. Ook de woontoren tegenover de bibliotheek is opgeleverd. In één van de winkelruimtes onder de woontoren zit sinds kort de kado- winkel Keramos van Cor en Els Stavenuiter. Na 19 jaar bij een grootwinkelbe drijf gewerkt te hebben waagde Cor Stavenuiter zich met Kera mos op het terrein van de kleine re zaken. De kado's die verkocht worden variëren van prulletjes, bedoeld als grap, tot design- voorwerpen en wanddecoraties. De eigenaren - woonachtig in Middelburg - kozen bewust voor 15 29 16 117 22 23 18 19 14 a 33 39 43 44 49 53 57 26 30 27 34 31 11 64 46 51 52 147 40 62 55 56 59 160 63 P&P 336 25 29 30 34 62 26 27 6 22 16 5 Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 kropooievaar; 6 lekkernij: 12 rustig: 14 Turkse munt; 15 tijdelijk; 17 weefsel; 20 deel van de dag; 21 vaarwater; 23 deel van Europa; 24 vaatwerk; 25 pl. in Algerije; 27 royaal; 28 Mo hammedaans rechter; 29 roofdier; 31 vaartuig; 32 pl. in België; 33 stap; 35 vr. munt; 36 onderste molensteen; 37 riv. in België; 39 me talen bak; 41 fout; 43 riv. in Frankrijk; 45 mannelijk dier; 47 riv. in Frankrijk; 49 lichtelijk zuur; 50 onbevoegd kunstrechter; 52 deel van een uurwerk; 53 griezelig; 54 lastbrief; 56 zot; 57 Japans spel; 58 postrijder; 60 zangnoot; 61 rakelijzer; 62 stekelhuidig dier; 64 delf stof; 65 bioscooprang. VERTIKAAL: 1 zeeman; 2 godsdienst; 3 slangvormige vis; 4 witvis; 5 ondersteboven; 7 oude maat; 8 muur; 9 vlaktemaat; 10 zangnoot; 11 knaagdier; 13 opening; 16 werpspel; 18 zangstuk; 19 gevechts wagen; 20 ongaarne; 22 chocoladereepje; 24 kamerheer; 26 op geen enkele plaats; 28 soort tas; 30 spelleiding; 32 pl. in Frankrijk; 34 duinvallei; 35 zouteloos; 38 vulcanisch verschijnsel; 40 vermake lijk; 42 snoepgoed; 44 oerbevolking van Japan; 45 zwaar stuk hout; 46 haarloos; 48 draaikolk; 50 bloeiwijze; 51 stopgaren; 54 fraai; 55 ambtskleed; 58 stoot; 59 troefkaart; 61 per felicitatie; 63 laatstleden. Oplossing Puzzel week 23 HORIZONTAAL: 1 kronkel; 6 bladtin; 11 reegeit; 12 af; 13 soms; 14 kelk; 15 jr.; 17 es; 19 fa; 21 bries; 24 ski; 26 sonde; 29 eend; 30 grens; 32 loon; 33 set; 34 al; 35 TV; 37 ons; 38 echec; 39 waard; 40 oor; 42 Ru; 44 nl.; 45 ark; 48 soja; 50 flink; 53 haai; 54 smash; 56 kas; 57 aarde; 58 e.v.; 60 br.; 61 K.O.; 62 brok; 64 voos; 65 op; 67 iridium; 69 pinakel; 70 stadion. VERTIKAAL: 1 klapbes; 2 os; 3 kroes; 4 Eems; 5 les; 6 bek; 7 lief; 8 atlas; 9 TT; 10 nergens; 16 winterjas; 18 ijker; 20 snoodaard; 22 ree; 23 e.d.; 24 Sr.; 25 in; 27 O.L; 28 don; 30 gleuf; 31 stank; 34 Ahr; 36 val; 40 ossekop; 41 oom; 43 pias; 46 rad; 47 kiespijn; 59 as; 51 LK.; 52 N.S.; 53 ha; 55 herik; 57 aroma; 59 vore; 60 bout; 63 kil; 64 vis; 66 in; 68 ui. Winwoord: VUFVINGERKRUID Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg een pand in Vlissingen. Stavenui ter: „Ik heb jarenlang in de detail handel gewerkt en nu het zo goed gaat met de Vlissingse bin nenstad zag ik kansen om zelf een winkel te beginnen". De sor tering van de kadowinkel is breed, de prijzen liggen tussen de vijf en achthonderd gulden. Sta venuiter: „We hebben grapjes die leuk zijn om te hebben of om ka- do te doen. Maar ook voor design-artikelen en ingelijste posters kan de consument bij ons terecht". Stavenuiter is er zich terdege van bewust niet de enige kadowinkel in Vlissingen te zijn, maar zegt hij „we proberen ons te onderscheiden van andere ka- dowinkels en ik denk dat we daar ook aardig in geslaagd zijn". Polen - Wie nog wat wil meege ven voor een relatie in Polen kan donderdag 17 juni een pakket af geven bij Joke Sadee aan de Sportlaan 18 in Middelburg tus sen 18 en 22 uur. De pakketten worden bij de mensen thuis afge- leverd. Lavendelstokjes - Gert Ver- schraegen leert op de maandag 28 juni en 5 en 12 juli hoe laven delstokjes gemaakt moeten wor den. Dat gebeurt in Imkerij Poppendamme. Volgens Ver- schraegen beheersen de deelne mers binnen twee uur de kunst hoe de lavendelstokjes gemaakt kunnen worden. Boerderijen - De Bond Heem schut beraadt zich zaterdag 19 juni over de staat van de kapitale Zeeuwse boerderijen. Die dreigen namelijk de ondergang tegemoet te gaan als niet snel wordt inge grepen. In Goes komen de leden bijeen, bespreken de stand van zaken en maken een rondrit langs een aantal boerderijen in de ge meente Borsele. Rijksmuseum - 'Wordt het Rijksmuseum een bedrijf'. Dat is de titel van een lezing die dr J.A. Brandenbarg vrijdag 18 juni houdt op uitnodiging van de werkgroep Maatschappijweten schappen van het Koninklijk Zeeuws Genootschap der We tenschappen. Brandenbarg is di recteur van het Rijksmuseum Meermanno-Westreenianum/Mu- seum van het Boek in Den Haag. De lezing wordt gehouden in het voormalige gebouw van de bank Hondius aan de Vlasmarkt in Middelburg, aanvang 20.15 uur. Studiebeurs - Voor de studie 'natuurlijke stoffen in de ont lasting krijgt A.H. Verhage uit Vlissingen een extra studiebeurs ter waarde van 12.500 gulden. Adriaan van Dis overhandigt hem dat geld op donderdag 17 juni in Utrecht. De Stichting VSB Fonds stelt het geld beschikbaar. De helft is een schenking, de andere helft een renteloze lening. Boottocht - De Zonnebloem gaat vrijdag 18 juni op stap met invaliden en bejaarden. De Eureka II meert daarvoor aan op de Los- kade in Middelburg. De boottocht begint om negen uur 's morgens. Fototoestel - In de periode 15 mei 1993 t/m 4 juni 1993 zijn de navolgende voorwerpen aange geven bij de politie Middelburg: zakagenda 1993 "Philips" pen; strohoed met blauwe band; beeldje (leeuw ong. 30 cm hoog); handdoek opdruk Oost- kerk Middelburg; horloge, merk Condor; jas, oranje merk Salty Dog; jongensjack, rood merk Cool Cat; badlaken, wit opdruk Suse Wiske; zilverkl. halsket ting met hanger; div. sleutels; sporttas, blauw/zwart inh.: div. kledingstukken; damestas, wit met inh.; fototoestel, merk Vivi- tar; fototoestel, merk Braun; bankbiljetten; scanner; porte monnee, I. bruin met inhoud; knipportemonnee, donkerrood met inh.; portefeuille, rood met inhoud; kinderjas, blauw merk Overdress. De volgende dieren zijn gevonden: een grasparkiet; valkparkiet, wit; kanarie; hond, bruin; Perzische kater, wit; kat, grijs; poes, zwart met witte pootjes. Couveusekinderen - Sinds kort bestaat er weer een actieve regio Goes/Vlissingen van de landelijke vereniging ouders van couveuse kinderen (VOC). Ter kennisma king is er donderdag 24 juni om 20 uur een informatie-avond in het Oosterscheldeziekenhuis in Goes.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 15