ANWB IN BRUSSEL Ervaren reizigers doen aardige suggestie NOG GEEN VAKANTIEPLANNEN? ff WERKEN MET EEN VAKANTIEGEVOEL UW VAKANTIE BEGINT VANDAAG Goed begonnen betekent dubbel genieten mom «in mm. 26 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 26 mei 1993 De Europese eenwording heeft vanzelfsprekend ook voor de toerist de nodige gevolgen. Om het toeristenbelang goed te kunnen behartigen is de ANWB sinds 1991 met een eigen ver tegenwoordiging actief in Brussel. Deze ANWB-afdeling, Euro pean Public Affairs (EPA) genaamd, werkt in AlT-verband nauw samen met de Europese zusterclubs. Deze AIT (Alliance International de Tourisme) is een al lang bestaand samenwerkingsverband van toeristische organisaties en vindt zijn oorsprong in de problematiek rond het grensover schrijdend verkeer. Echter, de invloed van het Europese parle ment en de Europese commissie op onze buitenlandse vakanties maakte een vestiging van een speciaal bureau van deze AIT in Brussel noodzakelijk. Daarom ook is de ANWB in Brussel aanwezig en wordt via de afdeling EPA nauw samen gewerkt met de AIT. Werd in AIT verband in het verle den al veel bereikt, zoals de af schaffing van veel zinloze grensdokumenten, ook nu zijn er voor de toerist nog bergen werk te verzetten. Bij monde van EPA-man Gerard van Woudenberg zet de ANWB zich onder meer in voor verbeter de veiligheidsmaatregelen op bui tenlandse kampeerterreinen. Vooral in het hoogseizoen laat de veiligheid op sommige buiten landse kampeerterreinen te wen sen over. Een vergelijking met de situatie in eigen land maakt dat snel duidelijk. Verschillende re gels per land en soms zelfs per regio zijn hiervan de oorzaak. In Brussel wordt daarom gepleit voor een betere -en bij voorkeur eenduidige- regelgeving op Euro pees niveau. Hoe één en ander moet worden opgelost wordt nu onderzocht door de ANWB en de zusterclubs. Het 'overboekt' raken van buiten landse hotelaccommodatie of wijzigen van reisprogramma's is een ander onderwerp dat hoog op de agenda staat. De inspan ningen die ANWB en zusterclubs hiervoor hebben gepleegd heb ben al gedeeltelijk resultaat afge worpen: reisorganisatoren kun nen zich sinds 1 januari jongstle den niet meer beroepen op over macht. Wie een reis koopt heeft ook recht op die reis, zonder dat allerlei wijzigingen door de reisor ganisator worden aangebracht. Voldoet een reis niet aan de ver wachtingen dan kunnen schade vergoedingen worden verlangd. Sinds 1990 vraagt de ANWB aandacht voor het probleem van overboeking van hotels, wat met name in het hoogseizoen voor komt. De ANWB is van mening dat hoteliers en reisorganisatoren alles moeten doen om overboe kingen te voorkomen. Lukt dit niet, dan dienen gedupeerde rei zigers direct ondergebracht te worden in tenminste vergelijkba re accommodatie. Daarnaast moet een schadevergoeding aan hen worden uitgekeerd. Een oplossing voor dit probleem is er nog niet, maar de ANWB blijft zich inzetten. Vakantiespreiding op Europees niveau Vakantieperioden worden vooral bepaald door schoolvakanties en (her-)examenregelingen. Nationaal is de zomervakantie vastgelegd binnen een periode van negen weken, met een perio de van zes weken, verdeeld over drie regio's. De andere vakanties vallen nog vaak samen. Op internationaal niveau is nog weinig afgesproken. Wel wordt inmiddels op dit niveau gewerkt aan oplossingen door overheden, onderwijsvertegenwoordigers, consumentenorganisaties en het toeristisch bedrijfsleven. De ANWB vindt dat de Europese overheid voorrang moet geven aan beleidsmaatregelen die lei den tot een betere spreiding en afstemming van Europese vakan tieperioden. Samen met een betere ruimtelijke spreiding van het toerisme en de ontwikkeling van kleinschalige toeristengebieden moet vakan tiespreiding de verwachte groei in het toerisme adequaat kunnen opvangen. De stichting Exis KLIX, Inter nationale bemiddelingsorga nisatie voor au pair, werkva kanties en taalreizen, zorgt voor internationaal vakantie werk: dé manier om een bij zondere internationale erva ring op te doen. Werken op een boerderij in Zwitserland, Frankrijk of Engeland, deel nemen aan de legendarische Franse druivenpluk, werk op een Franse camping of in een brasserie of hotel? Mo gelijkheden genoeg! Als je dol bent op kinderen dan kun je in verschillende landen te recht als zomer au pair bij een buitenlands gastgezin. Bel Exis voor meer informa tie: telefoon 020-6264374. Een compleet overzicht van mogelijke internationale jon- gerenactiviteiten vind je in Reisweg magazine. Voor f 8,95 te koop bij de boek handel en de ANWB- kantoren. ANWB-jongerenle- den krijgen het jaarlijks gratis thuisgestuurd. Het extra voordelige ANWB- jongerenlidmaatschap is er voor iedereen die dit jaar twintig is of jonger. Voor f 20,75 per jaar be schikken deze leden over een compleet pakket faciliteiten op het gebied van vakantie, vrije tijd en vervoer. Met gra tis informatie, adviezen en tips voor een vakantie of weekendje weg in eigen land of voor een buitenlandse reis. En extra voordelige pro- dukten en diensten. Of het nu gaat om een va kantie, een keuring, een bui tenlandse taalcursus, een Internationale Reis- en Kre dietbrief of een Wegen wachtlidmaatschap, de ANWB maakt het jongeren extra gemakkelijk en extra voordelig. Problemen in het buitenland? Pech onderweg? Met het ANWB-lidmaat- schap komen jongeren weer verder. En ook voor deskundige technische en toeristische informatie ben je bij de ANWB aan het juiste adres. Alle informatie over dit bij zondere lidmaatschap staat in de uitgebreide brochure. Nog héél even en dan mogen we weer. Op vakantie. Twee, drie, misschien wel vier weken lang niks anders aan je hoofd dan vrij- etijd. Alleen aan de voorpret al kun je vaak veel genoegen bele ven. Die paar weken per jaar moéten een succes worden. En laten we dat nou net niet hele maal in de hand hebben.ïMaar een goede voorbereiding sluit wel heel veel risico's uit. Vakantievieren betekent dus voorbereiden. Wilt u naderhand kunnen terugkijken op een geslaagde vakantie, dan is enige voorbereiding gewoon voorwaar de. Dus begint u vandaag met uw vakantievoorpret en iedere week bereidt u met uw reisgezellen een volgend stukje voor. Wat moet er zoal gebeuren voordat we goed voorbereid -en dus onbezorgd- kunnen vertrekken? De 'lange termijn'-planning Vakantieland en -streek staan vaak al van tevoren vast. Op aan raden van anderen of omdat u er al eerder was wordt gekozen. Of omdat een streek of land u wel aanspreekt. Maar wat valt er nu allemaal te zien en te beleven? Een goede reisgids van het ge bied en de gratis landenbrochu- res vertellen u veel over uw vakantiebestemming en geeft u vooraf de mogelijkheid u in te le ven in de omgeving. Haalt u die gids nu al in huis -de ANWB- winkels staan vol met grote en kleine reisgidsen- dan heeft u alle tijd om hem te lezen en alvast een beetje 'thuis' te raken in uw vakantiegebied. Ditzelfde geldt natuurlijk voor de verblijfsaccommodatie waar u gebruik van gaat maken. Hotels en kampeerterreinen willen nogal eens vol zijn in het hoogseizoen. Bijtijds oriënteren en eventueel reserveren kan u een hoop erger nis besparen. Ook hier geldt weer dat er in voornoemde winkels keuze te over is. Tip: Wilt u van tevoren zeker zijn van een standplaats op uw cam ping dan kunt u uw reservering via de Camping Centrale Europa laten verzorgen. Voor meer dan 150 campingadressen in negen Europese landen verzorgt deze organisatie de reserveringen. Met de Camping Centrale Europa-brochure in de hand boekt u telefonisch uw stand plaats. Deze is voor f 2,50 te koop bij de ANWB- en ANWB/VVV- vestigingen. Niets vergeten? Voor ANWB-leden is er het hand- Soms komt dat gevoel ineens: ik moet er even helemaal uit, even de dagelijkse beslommeringen achterlaten. Kiezen uit het assortiment verzorgde reizen, zoals dat bij de reisbureaus wordt aan geboden, ligt dan het meest voor de hand. Het ANWB-reisbureau heeft als reisspecialist een aanbod over vrijwel de hele wereld in huis. De medewerkers van de 32 reisbureaus weten in dit aanbod goed de weg. Mogelijkheden zijn er altijd te over: vliegvakanties, auto- en busreizen, stedentrips en fotosafari's in Kenya, om er maar enkele te noemen. Een zeer uitgebreid assortiment aan reisprogramma's geeft u volop keuzemogelijkheden. Frankrijk afreist (want de kinde- schiereiland bij Cavallino om Ve ren hebben het er naar hun zin en netië te bekijken, te zwemmen en waar moet je anders naar toe?), te zonnen. Daarna per boot naar doen redacteuren van de ANWB- Patras in Griekenland. En dan be- bladen u wat alternatieven aan de hand. Mogelijk brengen ze u op ideeën. Tip: Het ANWB-reisbureau en Griekenlandspecialist Olympia In ternational introduceren een ex clusief reisprogramma naar comfortabele appartementen op Kreta. Vluchten op woensdag of vrijdag. U kunt kiezen uit 8-, 10-, 13- of 15-daagse reizen, al vanaf f 645,00. U kunt terecht bij één van de 32 ANWB-reisbureaus. "We lopen door het Olympos Na tionaal Park. Van de havenstad Olympos naar Thermessos, de stad die Alexander de Grote liever met rust liet. Slingerpaden, bos sen, citroenbomen, bergkam men. Als we voorbij komen duiken schildpadjes weg in het riet. Hier komt eeuwenoude historie tot leven. Amphitheaters waar eens Romeinen juichten, worden nu bevolkt door kikkers en hage dissen. We beginnen aan de kust. Vinden een kampeerplek tussen olean ders, met uitzicht op zee. Met ihoog boven ons de eeuwige vlammen van Yanar, die van oudsher een natuurlijke vuurto ren vormen. Daarna trekken we naar de 2.366 meter hoge Tahtali Dag. Onderweg krijgen we spon taan van de zeer gastvrije bevol king broden, sinaasappels en bloemen aangeboden". Het hele verhaal leest u in Op Pad nr. 4. Wandelen in Turkije is u te gortig? Huur dan eens een boot en reis over water. Waterkampioen redacteur Hanneke Spijker ging u voor. "Een motorboottocht over de Moezel zouden we maken. Eerst een stukje Rijn en dan bij Koblenz de Moezel op. We huurden een flinke boot (11,20 m) in Bingen en voeren met schitterend weer de wijnfeesten tegemoet. De tegenstellingen langs Rijn en Moezel zijn groot. Je hebt er zo wel een rijke historie als een le vendige toeristen-ac-industrie voor mensen die cultuur liever van een afstandje met een glas wijn in de hand beleven. Langs de Moezel liggen verschillende mooie plaatsjes en wijn proeven kun je in bijna ieder dorp. Een van de bekend-ac-ste stadjes is Cochem waar het geheimzin- ac-nige slot zeker een bezoek waard is. Op de terugweg be zochten we de plaatsen aan de andere kant van de Moezel en kochten wijn om de vakantiefo to's nog eens na te genieten'.'. Tip: Onder de titel 'Local Land scapes' verscheen een fotoboek van ANWB-fotograaf Thijs Tuu- renhout. Fotograferen is voor hem, naast broodwinning, ook hobby gebleven en dat is te zien in zijn boek met foto's uit vele landen. In weidse landschappen, verrassende lichteffecten en ver stilde natuur laat Tuurenhout de dag verlopen vanaf het eerste te re ochtendlicht tot de laatste schemer. In 'Local Landscapes' wordt het beeld afgewisseld door literaire reisimpressies van Herman Hoe- neveld. Het boek (een Vaderdag cadeau bij uitstek!) is in juni bij alle ANWB-vestigingen verkrijg baar voor de ledenprijs van f 39,50. Daarna zal het een tientje meer kosten. Ook wanneer u vandaag besluit dat u morgen even dringend weg moet, zien de medewerkers van het ANWB-reisbureau u graag komen. In korte tijd zetten zij uw wensen om in een concreet vakantie-aanbod en stapt u in uw auto, de trein of het vliegtuig. En om te voorkomen dat u -bij gebrek aan beter- alweer naar datzelfde plekje in Oostenrijk of Doe eens wat anders Fred Voorbergen, hoofdredacteur van de Kampeer- en Caravan kampioen, droomt van een grote spaarrekening en het moment dat zijn kinderen niet meer mee op vakantie gaan. Want dan gaat hij zijn ideale vakantie maken. Voor u droomt hij alvast vooruit. "Die ideale vakantie gaan we vol gend jaar maken, met z'n tweeën. Eerst met de auto en ca ravan naar Venetië. Een paar da gen kamperen op het gint het: een rondreis door Grie kenland. Naar de Olympus en Delphi, Parnassus, de Meteora- kloosters en de tempels op de Acropolis. En als we al die omge vallen zuilen en andere klassie kers zat zijn, laten we de caravan op een camping staan om met een tentje en slaapmatjes op de rug eilanden te gaan bekijken. Ik hoop dat het lukt, maar besef dat er gemakkelijk een spaak in het wiel kan worden gestoken." Wandelen of varen? Onder het motto 'luieren kan al tijd nog' verhaalt Op Pad redacteur Richard Stomp over een wandeltocht door oud-Turkije. boek dat antwoord geeft op vrij wel alle vakantievragen. Of anders in ieder geval vertelt waar u de antwoorden kunt vinden. Kort samengevat zetten we de belangrijkste zaken hierna even op een rijtje. In het persoonlijke vlak denkt u natuurlijk aan uw paspoort of toeristenkaart. Verder heeft u, voor zover nodig, de juiste vacci naties gehad en beschikt u over een geldig visum. Voor uw auto is het uiteraard noodzaak dat de papieren in orde zijn. Denk daarbij ook aan APK en groene kaart (vergeet de aan hanger niet!). Op uw auto zit na tuurlijk een NL-sticker. Leen uw auto ook niet uit in het buiten land, het is vanwege de tijdelijke invoer verboden en kan u in de grootste problemen brengen. Risico's voor uzelf, uw reisgeno ten en uw vakantiebagage brengt u onder in een passende reisver zekering. Blijft u dichtbij huis dan sluit de ANWB Benelux Reisver zekering waarschijnlijk goed aan op uw wensen. Gaat u vaker per jaar op vakantie dan is de Vaker Vakantie Verzekering met Europa- of werelddekking het overwegen waard. Een annuleringsverzekering be hoedt u mogelijk voor de finan ciële consequenties van een vakantie die plotseling niet door gaat. Sluit nu een abonnement af op de Internationale Reis- en Kre dietbrief en de IRK-Card. U heeft dan jaarlijks tijdig en voordelig deze documenten in huis. Tip: Om zeker te zijn van een vei lige caravan heeft de ANWB, naast de autokeuring, ook de Caravan-Veiligheidskeuring. De werking van remmen, verlichting, terugrij-automaat, de staat van het chassis, de gas- en elektri sche installatie krijgen speciale aandacht, evenals de trekhaak van de auto. Ook aan de praktische kant vraagt een aantal zaken om een tijdige aanpak. Hoe zit het bij voorbeeld met uw paspoort, heeft dat zijn geldigheid niet ver loren? En heeft u al een afspraak met uw garage voor een grote (vakantie-)beurt. Of wacht u ook tot iedereen tegelijk aan de beurt wil komen. Gaat u naar echte verre bestemmingen, dan zult u misschien op tijd uw prikken moeten gaan halen, anders wer ken de vaccinaties niet. Is uw huisdier tijdens uw vakantie on der dak? Kortom, er zijn vragen te over, die, als ze maar op tijd wor den beantwoord, geen obstakel voor of in uw vakantie hoeven te vormen. Stapels informatie voor kampeerders Voor de kampeerders onder ons heeft de ANWB enkele gloed nieuwe -en voor leden gratis- bro chures uitgebracht. De brochure Op vakantie met caravan of vouwwagen gaat in op de be langrijkste voorbereidingen voor een fijne kampeervakantie, zoals onderhoud en rijden met de auto- caravancombinatie. Aanvullend hierop is de brochure Veilig en zeker kamperen waarin met eenvoudige tips wordt aan gegeven hoe de risico's bij het kamperen kunnen worden ver kleind. Speciaal voor de tentkampeer- ders is er nog de brochure Kam peren met de tent met advies over aanschaf en samenstelling van de kampeeruitrusting. Het in formatieblad Hellingpercentages geeft gedetailleerde informatie over welke hellingpercentages voor bepaalde auto-caravancom binaties mogelijk zijn. Tip: Gaat u voor het eerst op weg met een caravan dan is de ANWB-caravantraining zeker de moeite waard. Afhankelijk van uw wensen kunt u een halve tot een hele dag leren manoeuvreren en/of rijden met de caravan. De cursus staat open voor iedereen met een B- of BE-rijbewijs. Vakanties met kleine kinderen vragen meestal extra aandacht. Op vakantie met kleine kinderen geeft u tal van tips voor de (kampeer-)vakantie en onderweg. De ANWB introduceerde on langs een nieuwe informatie service: de Reisformaliteiten- lijn. Via telefoonnummer 06 - 34034075 (75 ct. p/min.) hoort u allerlei belangrijke in formatie over formaliteiten waar u aan moet voldoen als u naar het buitenland gaat. Informatie over vrijwel alle Europese landen en dertig veelbezochte vakantielanden buiten Europa is in dit systeem beschikbaar. Denk hierbij bijvoorbeeld aan in- en uitvoerregels, visum plichten, verkeersvoorschrif- ten, vaccinaties en erkenning van het Nederlandse rij bewijs. De informatielijn, die in sa menwerking met het ministe rie van WVC en vanaf juli ook het Rotterdamse Havenzie kenhuis actueel zal worden gehouden, werkt met het Voice-Response-systeem. Hierdoor kunt u heel gericht informatie opvragen en hoeft u zich niet door het hele aan bod te worstelen. Over een vakantie die niet doorgaat Bert van der Snoek, adjunct hoofdredacteur van de Kampioen wil altijd een bijzondere vakantie. "Want," zo zegt-ie, "ik ga niet naar plaatsen die in de Kampioen zijn beschreven, omdat ik dan al onze lezers tegenkom en nog geen vakantie heb". Dus reisde hij al menig exotische bestemming af. Saillant detail daarbij is dat Bert in de ban is ge raakt van groepsreizen. Ondanks de nodige vooroordelen heeft hij het stevig te pakken: Egypte, Thailand, Kenya, Sri Lanka, het zijn slechts voorbeelden, maar Bert zweert er bij. Toch moest hij dit jaar even wat anders, even niet zo ver weg. "We wilden het eens over een andere boeg gooien: sportief naar Cyprus. Achteraf gezien had ik daar wel over moeten schrij ven, want ik hoor net van mijn reisbureau dat onze sportieve trip niet doorgaat. Niet genoeg deel nemers!" Tip: De Autotours-gidsen van de ANWB bevatten ieder een dertig tal autoroutes langs bekende en onbekende plaatsen. Wilt u uw vakantie-omgeving nader verken nen dan bieden deze gidsen u veel gemak en informatie. Ze zijn er over Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Italië, Duitsland, Spanje en zelfs de Verenigde Staten. Reisspecialist-bij-uitstek is Mike Bisschops. Als hoofdredacteur van het blad Reizen moet dat ook haast wel. Mike is, na aanvanke lijke vooroordelen, bijna lyrisch geworden over onze oosterburen. "Deels over de autoweg, deels over goede binnenwegen reden we via prachtige stadjes, zoals de rattevangerstad Hameln en het studentenstadje Göttingen, met prachtige vakwerkhuizen, pleinen met gezellige terrassen en beeld schoon gelegen burchten naar Dresden. Cultuur is er volop, maar ook het landschap is prach tig afwisselend. Het Elb- sandsteingebirge bijvoorbeeld, met grillige rotspartijen in een ro mantisch landschap, vraagt om een wandeling. Maar wat Duitsland voor mij vooral aantrekkelijk maakt zijn de vele gezellige hotels met goede schone kamers en prima eten en dat alles voor schappelijke prijzen". In het juninummer van Reizen is een extra kaart opgenomen met verrassende ontdekkingen dicht bij de snelwegen in heel Duits land. Tip: De tijdschriften van de ANWB geven altijd heel veel ideeën voor vakantie en vrijetijd. Elk tijdschrift op zijn eigen wijze. De tijdschriften zijn te koop in de ANWB-winkels. Of bel (gratis) 06-0503 voor een kennisma kingsabonnement: de eerste drie nummers voor een tientje.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 26