Arsenaalrestaurant opent eigen deuren voor publiek Sail Vlissingen'94 in voorbereiding FAM/LIEVERMAAKPAV/LJOEN CARROUSEL Liefhebbers van een leuk zeereisje kunnen in de zomermaanden in Vlissingen terecht bij de oude loodsensteiger. Vanaf dat punt zullen dan rondvaarten worden verzorgd op een su persnelle hoovercraft. Verantwoordelijk voor dit initiatief is de Stichting Behoud Lood sensteiger die sloop van dit nostalgische punt op het nippertje kon voorkomen. De rondvaarten worden gemaakt op de onder Noorse vlag varende Wight Prince. Rederij Van Breeje uit Zierikzee houdt de touwtjes in handen van de één uur durende tocht. Het familievermaakpaviljoen 'Carrousel' is dan wel even iets later klaar dan het overige deel van het Vlissingse arsenaalcomplex, maar wat er vanaf half juli valt te zien en te beleven is een beetje geduld meer dan waard. Tot in Engeland toe wordt er druk ge werkt aan de vormgeving van het unieke at tractiecentrum waar het hele gezin plezier kan beleven, omdat het kleinschalige ker misachtige vermaak elementen bevat voor jong en oud. Het horecagedeelte van Het Arsenaal gaat een heel eigen toon zetten. Niet dat uitbater Ad Weststrate en bedrijfsleider Gommert van Maidegem hun rug keren naar het Maritieme Attractie centrum. In tegendeel. Maar met een eigen ingang en een bedrijfspolitiek van 'we blijven zolang open als er mensen zijn', opent het Arsenaalrestaurant zijn eigen deu ren naar het publiek. „Bovendien willen we elke zaterdag levende muziek brengen", be looft het tweetal. Veel voor weinig Oude vlet Idee Loodsensteiger Museum Balwerpspel Woensdag 26 mei 1993 DE FAAM - DE VLlSSINGER 21 Op luchtkussen over de Westerschelde Het maritieme karakter en de natte geschiedenis van Vlis- singen krijgt volgend jaar een extra stevige stempel als het lukt om dan Sail Vlissingen '94 te organiseren. Een stich ting met de naam van het evenement houdt zich daar op dit moment druk mee be zig. De bedoeling is om van 8 tot en met 11 juli allerlei spec taculaire zeilschepen op de Vlissingse rede te laten showen. Op dit moment is het nog niet mogelijk om de schepen die deelnemen aan het evene ment te noemen, zo wordt in een schrijven van de stichting gemeld. Niettemin hebben de initiatiefnemers een verlang lijstje dat bestaat uit vijftien namen van attractieve zeil schepen.. Genoemd worden onder meer: Sedov uit Rus land, een viermastbark van 117,5 meter, een drie meter kleinere viermaster, eveneens uit Rusland, de Duitse drie master Grosshertoging Elisa beth, De Eendracht uit Nederland, een brik uit Enge land en een Bulgaarse Barken- tijn. Het stalen volschip Dar Mlodziezy (110 m) dat enkele jaren geleden opzien baarde in Vlissingen staat eveneens op het verlanglijstje van de stichting. De stichting heeft om en nabij de vijf ton nodig om het eve nement te kunnen houden. De gemeente Vlissingen heeft alvast toegezegd voor twee ton garant te staan. Van f 25.000,- gemeentegeld worden de aanloopkosten be taald. Stichtingslid K. Scherp huis denkt de garantiesubsidie niet nodig te hebben en dat het evenement voor een groot deel betaald kan worden met sponsorgel den. „Bovendien gaan we en treegeld heffen", voegt hij er aan toe. De Wight Prince is een door de Schelde ontwikkelde luchtkus sencatamaran, wat een kruising is tussen een hovercraft en een catamaran. Het 23 meter lange schip kan (afhankelijk van de weersomstandigheden) een snel heid behalen van zo'n 25 kno pen, wat ongeveer overeenkomt met 50 kilometer per uur. Het is het kleinste exemplaar in de zo genaamde Seaswift-serie, en biedt plaats aan 78 personen. Rederij Den Breejen en de Ko ninklijke Schelde Groep zijn door de Stichting Behoud Lood sensteiger met elkaar in contact gebracht. H. Keers van de Schelde vond het een goed idee, temeer om zo een bijdrage te kunnen leveren aan de exploitatie van de Lood sensteiger. Keers: "De Stichting Behoud Loodsensteiger moet de steiger nu gaan exploiteren, zo kwamen ze op het idee om rond vaarten te realiseren met onze luchtkussencatamaran. Met Re derij Den Breejen zijn we tot goe de afspraken gekomen zodat we met pinksteren kunnen beginnen met afvaarten. In de maand juni zal dat op woensdag, vrijdag en zondag twee keer per dag gaan gebeuren. In de maand juli wordt er ook op donderdag en zaterdag gevaren. Aan boord van de Wight Prince wordt een video getoond met uitleg over de scheepvaart en Vlissingen met zijn havens. 9 Met deze boot kunnen rondvaarten worden gemaakt. Bonte binnenkermis in nostalgische sferen Het is binnen ons bedrijf ook een nieuw gegeven, we zijn be nieuwd hoe de rondvaarten zul len uitpakken". Tijdens de rondvaarten kunnen de schepen op de altijd druk be varen Westerschelde van dichtbij worden bekeken. Vaste attraktie is natuurlijk de beloodsing van de schepen welke nu nog beter te zien zal zijn. Kaarten voor de rondvaarten zijn vanaf pinksteren te verkrijgen bij het VVV in Vlissingen en aan boord van de Wight Prince. Het Arsenaalrestaurant biedt plaats aan zo'n 450 gasten, waarvan ongeveer de helft op zomerse dagen op het terras kan plaatsnemen. Het is ge vestigd aan de kant van de sluis en de bezoeker kijkt uit op de jachthaven en de kop van de boulevard. Vanaf het terras heeft de bezoeker ook zicht op het openluchttheater. Er is' gekozen voor zelfbedie ning. up net terras staat een vaste bar. Inclusief de part timers is er werk voor 35 mensen. Als straks het thea ter wordt geopend in de voor malige Concertzaal zullen Weststrate en Van Maidegem ook daar voor het natje en droogje gaan zorgen. Onder het motto veel voor weinig - zo meldt Weststrate - kan er „goed gegeten worden". Van Maidegem vult aan: „We zullen complete menu's verzorgen waarvan de prijs tussen de vijf tien en twintig gulden ligt. Bo vendien besteden we veel aandacht aan de lunch. We reke nen op zakenlui aan wie we een ruime keuzemogelijkheid bieden, van een broodje tot een complete warme maaltijd". Gommert van Maidegem leerde het vak op een aantal plaatsen. Hij werkte onder meer in het Ne derlands koffiehuis in Middelburg en de laatste dertien jaar was hij horecamanager van Maxis in Middelburg. „Dit wordt iets luxer dan Maxis", voorspelt hij. „We hebben bovendien supermoderne apparaten waarmee de maaltij den warm en vers gehouden kun nen worden. In de zomer mikken we natuurlijk voor een groot deel op de toeristen. Maar we rekenen ook op het eigen publiek. Daar om zullen we van de winter aller lei acties op touw zetten. Ik zie wel brood in deze leuke en afwis selende baan waarbij we naast de eigen gasten bezoekers van het Arsenaal kunnen tracteren. Die komen tijdens hun rondgang ook hier doorheen". Het interieur is aangepast aan de eisen van de tijd, maar het 'eige ne van het gebouw' is in takt ge laten. Bovendien wordt het maritieme karakter van Het Arse naal onderstreept. Afgelopen weekeinde moest Ad Weststrate nog naar Saeftinge waar een oud vlet in het water lag. „Als ik die er heelhuids uitkrijg, hangen we hem hier aan het plafond", meldt Weststrate die onder meer ook eigenaar is van de filmtheaters Alhambra in Vlissingen. Morgen (donderdag) gaat het rastaurant proefdraaien. Dan zijn alle mensen die in of buiten het restaurant de afgelopen maan den aan de slag zijn geweest uit genodigd om er samen met familie te komen proeven van de spijzen die deze aanwinst voor Vlissingen heeft te bidden. krijgen thans onder de creatieve hand van een Engelse beeldend kunstenaar nader vorm. De carrouselconstructie komt straks als een dominerende blik vanger boven in de nok van het vermaaksgebouw te hangen. Niemand kan instijgen, maar daar staat tegenover dat het een lust voor het oog zal zijn. Als troost voor het jonge grut, dat ook wel eens graag op zo'n paard wil klimmen, staat er echter wel een minicarrousel gereed voor een rit je in de rondte. Een ander beeld- en sfeerbepa lend element voor het familiever maakpaviljoen is een antiek kermisorgel, dat vanwege de enorme afmetingen niet licht over het hoofd is te zien. De Middelburgse onderneming Loontjes Automaten is de initia tiefnemer voor het idee van de familieattractie Carrousel, zonder welk onderdeel het Arsenaalpro ject waarschijnlijk nooit van de grond zou zijn gekomen. Woord voerder Alexander Loontjes is er de man niet naar om daar dik over te lopen doen. Hij is alleen maar razend enthousiast over de formule die met het naderen van de opleveringsdatum steeds ver der en fraaier gestalte begint te krijgen. „Wij geloven er heilig in", zegt de jonge ondernemer, terwijl hij nog eens de tekeningen toe licht van het amusementsge bouw, dat een grote video krijgt, waardoor er een enorme ruimte lijke werking wordt teweegge- In de zomer van 1991 werd plots klaps een begin gemaakt met de afbraak van de Loodsensteiger. Voor het loodswezen had de stei ger na de ingebruikneming van het drijvende ponton in de Koop manshaven geen waarde meer. De gemeente Vlissingen besloot tot sloop over te gaan omdat de onderhoudskosten van de steiger te hoog waren. De haastig opge richte Stichting Behoud Lood sensteiger wist de sloop te stoppen voordat al te grote scha de was aangericht. Na veel pra ten en een handtekeningenaktie is de steiger gered. Oud-loods Doeke Roos, bestuurslid van de Stichting Behoud Loodsensteiger, is opgelucht met het resultaat: "Sinds maart hebben we echt zekerheid dat de steiger blijft bestaan. De voormalige huurder DGSM in Vlissingen heeft het ton dat ze bespaarden met het niet slopen van de steiger overge maakt aan de gemeente Vlissin-„ gen, die eigenaar van de steiger is. Met de rondvaarten hebben we een begin gemaakt met het exploiteren van de steiger. Het biedt meteen een prachtige at tractie voor Vlissingen. Veel men sen hebben nog nooit goed gekeken hoe mooi hun stad er vanuit zee uit ziet". De Stichting Behoud Lood sensteiger huurt de steiger van de gemeente Vlissingen en moet hem dus ook exploitabel maken. Roos: "De steiger wordt nu op geknapt, er zijn al nieuwe aanleg- haken aangebracht en nieuwe trappen. We hopen dat in het na jaar ook hekken kunnen worden geplaatst die het touw dat er nu gespannen is moeten vervangen. De steiger is niet alleen interes sant als meerplaats maar ook als wandelsteiger die ideaal is om de scheepvaart en het oude Keizers- bolwerk te bekijken". De Limburgse interieurarchitect Bert Brouns heeft zich voor het brengen van de juiste sfeer laten inspireren door de historische op bouw van de carrousel, de malle molen met de houten paarden, een beeld dat door de jaren heen bij het verschijnsel van het ker misvermaak is blijven horen. Brouns heeft zijn kijk 'vertaald' in een aantal plafondelementen. Die Bedrijfsleider Gommert van Maidegem (links) en ondernemer Ad Weststrate. Tekening van het interieur van de Carrousel. bracht. „Het zal zeker een erg leuk schouwspel zijn om vanaf de omloop boven op de bedrijvig heid beneden uit te kijken", voor spelt Loontjes. die elders in het complex inwis selbaar zijn voor leuke prijsjes. Trouwens de hele indeling van het twee bouwlagen tellende complex iaat door het overvloe dig werken met schuine en ronde vormen, wandjes en niveauver schillen een heel interessant wandelcircuit ontstaan, met tel kens weer nieuwe verrassingen. Een deel van het complex is inge richt naar het voorbeeld van de in Amerika erg populaire 'family ga me rooms', een ruimte waar een keur aan simpel en gezellig spel- vermaak valt te benutten. Sommige attracties lenen zich uitstekend voor een individuele beleving. Maar er kan ook in groepsverband plezier worden beleefd. Zo kunnen twaalf spe lers via een balwerpspel een spannende kamelenrace laten verlopen. Bekend van de buiten- kermis, maar toch weer net even iets anders zijn de muntenschui- vers en de grijpkranen. De spel letjes bieden uitzicht op het verkrijgen van waardepenningen. Loontjes Automaten bv heeft on der het complex wooneenheden bij het Arsenaal het eerste grote Vlissingse biljartcentrum inge richt. Beneden kan men zich in de wat luidruchtiger Amerikaan se sfeer aan het poolbiljartspel overgeven. En boven heeft het geïnteresseerd publiek in een rustiger entourage de beschik king over een flink aantal snoo kertafels. De nieuwe spelvormen naast het normale carambole bil jart blijken steeds meer in trek te komen bij de dames. De ver wachting bestaat dat buiten het toeristenseizoen ook het club- en verenigingsleven veelvuldig ge bruik zal maken van de nieuwe biljartaccommodatie, die goede gelegenheid biedt tot het organi seren van tournooien. Daarnaast wil de exploitant bevorderen dat er van tijd tot tijd bekende spelers acte de presence zullen geven om een staaltje van hun kunnen te tonen. In het bovengedeelte is ruimte gemaakt voor de museale functie va het vermaakcentrum. Zo staan er antieke speelautomaten opgesteld en wordt het thema ju keboxen uitgewerkt met een boeiende presentatie. Ook zijn op die plek schaalmodellen van oude kermisattracties te vinden. Interessant voor de jonge jeugd is zeker de aanblik van een col lectie bewegende speelgoed beesten. Beneden is een deel ingericht met behendigheidsspel vormen als flipperkasten, vide ospelletjes en simulators. Ook is er een kansspelhoek. Voorts staat er de attractie 'Air hockey' opgesteld, waarbij de pucks over een luchtbed heen en weer geslagen worden.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 21