'De vernieuwingen zijn nog een voortvloeisel van de afgraving' Wat zijn ze weer lekker. 'MEER MENSEN ZOUDEN KLACHT MOETEN INDIENEN' J.P.A. Rossël tandprotheticus ROYAL ALBERT Gratis' Jungle b Bij ontwikkelen en van uw kleurenfilm VERSCHOORE Als hardrockers met een stevige slok in de darmen en een fles bier in de hand trom melen op een politieauto, heeft dat geen gevolgen. De Middelburgse ordebewaarders doen de deuren op slot en rijden onder luid gejoel van de feestende mannen een straatje verderop om daar een taxichauf feur een prent voor verkeerd parkeren te geven. Als een zich brave burger wanende man van een avondje bridgen thuiskomt en zijn vrouw wil waarschuwen dat hij met de politie meemoet voor een bloedtest, wordt'ie in de boeien geslagen. Tien pas sen van de huisdeur waar hij de echtgeno te kond had kunnen doen van zijn nachtelijke onderbreking. Volgens de man had hij zeker willen meewerken aan die bloedtest, die overigens uitwees dat hij ver antwoord achter het stuur had gezeten. PZC WEEKBLADEN In de boeien Lange geschiedenis Lege kerk VERVROEGDE AFSLUITING zc weekbladen In verband met Pinksteren zal voor de editie van 2/6 de volgende sluitingstijd gelden: UITERSTE INLEVERTIJD VOOR: ADVERTENTIES EN REDACTIE: VRIJDAG 28/5 11.00 UUR Bevolkingsmonitor SPEELTUIN DE OUDE STAD JUBILEERT De bestuursleden van speeltuin De Oude Stad in Vlissingen hadden gehoopt voor de jubileumviering de installatie van de nieuwe reuzenglijbaan rond te hebben. Dat is niet gelukt. Voorzitter Rob Francooy koesterde zelfs nog even de illusie dat de besprekin gen met de gemeente over het financiële vernieu wingsplaatje rond zouden komen voor die tijd. Ook dat bleek een valse verwachting. De speeltuin in de Vlissingse binnenstad viert vrijdag 11 en zaterdag 12 juni zijn 40-jarig bestaan. Glijbaan NIEUWE KUNSTGEBITTEN Hollandse nieuwe haring, per stuk Albert Heijn, Gildeweg 6, Vlissingen. ENGLISH FINE BONE CHINA servies: ENCORE plat bord f 33, kop en schotel f 29,95 SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 1 lvaan900 (GMLMMB) VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 23e JAARGANG NUMMER 21 26 MEI 1993 Kwart van agenten werpt smet op naam politie Het beeld dat de politie met meer maten meet en zich eer der 'vergrijpt' aan onschuldi ge verkeersovertreders dan aan de echte boeven wordt nog versterkt door andere voorbeelden, al of niet luchtig verteld op feestjes of bij de barbeque in de tuin met buren en vrienden. Uit die verhalen kan ook een stijgende veront waardiging en minachting on der de burgerij worden afgeleid jegens de politie. „Toch klaagt maar één pro cent. En van de vijftien kla gers werden er vorig jaar twee als terecht gezien", weerspreekt hoofdinspecteur J.J.D. Visser van de Vlissing- se gemeentepolitie. Later nu anceert hij en maakt duidelijk niet blind te zijn voor de waar heid. Als een diender over de schreef is gegaan - zo legt hij uit - krijgt hij van de leiding flink van katoen. Omdat Vis ser die stijgende verontwaar diging en minachting ook signaleert, zou hij het toejui- Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: oflsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen In Zeeland. Totale oplage: 170.025. chen als er meer mensen die zich tekort voelen gedaan een klacht zouden indienen. Dat deed de Souburger die mee moest voor een bloedtest omdat de alcoholcontrole via het blaas apparaat niet werkte en vervol gens samen met zijn zoon in de boeien in een Vlissingse politiecel belandde. Zijn klacht werd niet ontvankelijk verklaard omdat de politie - aldus de klachtencom missie - volgens de regels had gehandeld. „Want", zo verklaart hoofdinspecteur Visser nu, „zou die man zijn huis binnen zijn ge gaan, dan had de politie hem niet meer kunnen meenemen". Het verzet dat de Souburger bood kwam hem op een aanklacht we gens geweldpleging tegen de po litie te staan. Later werd geen vervolging ingesteld. Ook een man uit Oostkapelle moest achter de tralies. Hij wei gerde om zijn motorkap te ope nen. „Jullie hebben daar niks te zoeken. Mijn papieren zijn in orde en jullie hebben geen aanklacht tegen me", antwoordde hij. „Ik zou niet weten waarom ik al die poespas moet uitvoeren". Drie uur zat hij in de cel. Samen met een advocaat bereidt hij een aan klacht tegen het politie-optreden voor. Een andere man uit Aagte- kerke werd in Middelburg aange houden in een leenauto van een garage. „Volgens de politie was de auto niet verzekerd", legt hij uit. „Ik probeerde duidelijk te ma ken dat ik naast de garagehouder had gestaan toen die zijn verze keringsmaatschappij belde om de auto te melden op zo'n collectie ve verzekering. De garage was een paar honderd meter verde rop. Maar de politie weigerde mee te gaan. Ik zei dat ik het be lachelijk vond en maakte ruzie met één van de agenten die zich stomweg zeer onbeschoft ge droeg. Hij maakte minachtende opmerkingen over de garagehou der en toen ik weigerde om de sleutels van de auto te geven greep hij naar achteren. Ik weet niet of hij z'n pistool of de hand boeien wilde pakken. De andere agent maakte een sussend ge baar met zijn hoofd. Zo van: schei maar uit. Die collega van me is gek. Ik heb de sleutels toen gegeven". Een uurtje later belde de Aagte- kerkenaar de burgemeester van Middelburg en vertelde hem be duusd het verhaal. Ondertussen had de garagehouder de politie gebeld met het verzoek de auto terug te kunnen halen. Die kreeg te horen dat dat wel eens een lange geschiedenis zou worden omdat er van alles aan die auto mankeerde. Toch duurde het hooguit vier uur. Kennelijk voelde het politie-apparaat in Middel burg nattigheid. Want de auto moest onmiddellijk worden opge haald. „Stomtoevallig ken ik de burgemeester. Ik heb geen aan klacht ingediend omdat ik zoveel vergelijkbare verhalen hoorde. Bovendien heb ik geen vertrou wen in die klachtencommissie. Het is een apparaat van de poli tie. Dus....". De korpsleiding kent ondanks al lerlei nuanceringen en oog voor de goedwillende dienders de pro blemen die een smet werpen op het blazoen van hermandad. Ze doet er - zo verduidelijkt politie man Visser - dan ook alles aan om ze de botteriken in het gareel te houden. Er vallen zelfs woor den als klantvriendelijk optreden. „Het publiek is de klant van de politie". Maar - zo valt op te ma ken uit woorden van de Vlissing se hoofdinspecteur - het publiek moet wat begrip hebben voor de moeilijkheden van de dames en heren in uniform. Er is zoveel aan de hand op dit moment. Reorga nisatie, toenemende criminaliteit, tekort aan cellen en een zich steeds meer obstinaat opstellend volk dat mondiger is geworden. Maar hij erkent ook dat zelfs als een onafhankelijke klachtencom missie zou worden ingesteld over politie optredens het nog altijd een commissie van de politie zou zijn. „Het is een reden dat ik niet heb geklaagd, maar braaf een boete heb betaald", meldt een Middel burger die ongeveer hetzelfde overkwam als de man uit Sou burg maar zonder boeien mee ging naar het bureau onder voorwaarde dat hij terug zou worden gebracht. „Bij de adem test bleef het signaal gunstig voor mij. De arts op het politiebu reau liet me allerlei oefeningen doen waaruit bleek dat ik in elk geval niet teveel had gedronken. Uit het bloedmonster bleek dat ik 0,57 promille alcohol in het bloed had. Ik denk dat ze flink naar bo ven hebben afgerond. Ik dien geen klacht in omdat je toch geen poot aan de grond krijgt. Bovendien gaan ze je dan mis schien zoeken. Dat risico wil ik niet nemen. De agent die het meest onsympathiek overkwam heeft me wel naar huis gebracht. Hij deed dat overigens met duide lijke tegenzin. Ik had mijn revan che dus al gehaald, ze hoeven je niet thuis te brengen". „Elke politie-agent heeft uiteraard zijn persoonlijke invalshoek om mensen te benaderen, zeg maar de wijze van acteren", reageert hoofdinspecteur Visser op de voorbeelden. „Er bestaat voort durend een tegenstelling tussen de regelgeving en uitvoering daarvan aan de ene kant en de manier waarop het publiek dat beleeft aan de andere kant. Bo vendien heeft elke agent zo zijn eigen aanpak. Ik geef echter toe dat een enkele politie agent als hij of zij met het verkeerde been uit bed is gestapt niet altijd even vriendelijk overkomt. Wij hame ren er voortdurend op om een goede indruk te maken. Het pu bliek is onze klant. Het is geen vee. Ik zeg altijd: zoals ik beje gend wil worden, zo behandel ik ook anderen". Hebben Visser en zijn collega's van de korpsleiding dan niet de indruk dat zij voor een lege kerk preken als dienders er op worden aangesproken vooral fatsoens normen te hanteren als ze een voudige verkeersovertreders in de kraag pakken? „Zeker geen lege kerk. Een kerk die voor vijfenze ventig procent is gevuld", ant woordt hij. Blijft dus toch een kwart dat de naam van de geuni- pHan Koster exposeert in de varkensstal. Hij produ ceert hedendaagse kunst in Gapinge. Een volle bijlage over de op handen zijnde opening van het Arsenaal en andere zaken die Vlissingen de titel 'maritiem' zorgen. Deze week weer een overzicht van recent versche nen kinderboeken. Nu over vampiers, monsters, heksen en spoken. De Groene Keuken laat alles zien over milieube wust huishouden. Een rijdende expositie. formeerde burgerlijke macht ver pest. „Die komen inderdaad wat langzaam tot het besef in welke positie ze verkeren als ze met een uniform de straat op gaan". Vis ser gaat in op 'de macht van het uniform'. „Trek zelf maar eens zo'n uniform aan en voel hoe het publiek op je reageert", stelt hij voor. Tijdens het gesprek geeft hij ook toe dat er wel eens dien ders zijn die na een klacht niet waarheidsgetrouw verslag doen waardoor 'de klant' de das wordt omgedaan. Voor de politie is het negatieve imago dat een minderheid op bouwt een doorn in het oog. Om er een vlekkeloos halt aan toe te roepen is echter tijd nodig, moet zeker de reorganisatie worden af gewacht, valt op te maken uit woorden van Visser. Hij verwijst bovendien naar de bevolkingsmo nitor Zeeland, een onderzoek dat vorig jaar werd ingesteld en waarin een beeld wordt beschre ven dat de Zeeuwen van de poli tie hebben. Uit dat onderzoek kwam een stevig gevulde lijst klachten tevoorschijn waarmee de toekomstige korpsleiding nog menig uurtje zoet zal zijn. Uit dat onderzoek kan worden afgeleid dat bijna 30 procent van de Zeeuwen wel wat aan te merken heeft op de politie..... In de toekomst gaat het Zeeuwse politie-apparaat onder één dak functioneren. Dat heeft nadelen, omdat een agent die bekend is in Vlissingen plotseling in Goes kan worden ingezet. Visser denkt dat de dienders daar problemen mee hebben. In Vlissingen kennen ze de beweging van allerlei groepen en weten ze waar criminelen ac tief zijn. In een andere stad ont breekt die kennis. Dat kan nadelig werken aantal grote speeltoestellen, die na dertig jaar sporen van roest vertonen, moeten vervangen worden. Houten toestellen moe ten er voor in de plaats komen. „Die zijn", meent Francooy, „be ter tegen de zilte zeelucht bestand en bovendien minder duur, zodat er eerder weer nieu we aangeschaft kunnen wor den". Verder is al een ontwerp gemaakt voor een roestvrijstalen reuzenglijbaan die rond de bunker naar beneden cirkelt. De subsidie-aanvraag voor de glij baan is al de deur uit, maar even tueel betaalt de speeltuin de dertig duizend gulden uit eigen zak. Een speeltuin zonder glij baan is tenslotte als een kip zon der veren. In totaal raamt VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Vee! speeltoestellen zijn aan vernieuwing toe. De vernieuwingen in de speeltuin zijn hard nodig. De Vliegende Hollander, de bootjesschommel en de wippen zijn, na dertig jaar trouwe dienst, aan vervanging toe. Francooy vindt dat de herin richting nog een voortvloeisel is van de afgraving van het terrein begin jaren tachtig. De gecneente mag volgens hem daarom best wat dieper in haar geldbuidel tasten. In 1982 kwam aan het licht dat de grond, waar ooit de oude gasfabriek had gestaan, vervuild was en werden de hek ken van de speeltuin voor zes jaar gesloten. De sanering kostte vier ton. De speeltuinvereniging ver huisde naar de Willem lll-kazerne, waar plannen werden gemaakt voor een nieuwe speeltuininde ling. Uiteindelijk konden de kinde ren in 1988 weer ravotten op het terrein aan de Paardestraat. „De speeltuin is echter nooit officieel heropend", zegt Francooy, „sim pelweg, omdat hij nog niet af is". Francooy heeft een plattegrond gemaakt van de inrichting zoals hij die in gedachten heeft. Een Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Aanbieding is geldig t/m zaterdag 29 mei a.s.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1