Arsenaalproject is tweede opsteker voor koopcentrum Vlissingen heeft vanaf 28 mei een uniek project bin nen de grenzen: Maritiem Attractie Centrum Het Ar senaal. In het voormalige munitiedepot worden allerlei aspecten van de zee en de scheepvaart ge toond. Soms gebeurt dat speels avontuurlijk, dan weer serieus maar ook sprookjesachtig. Later - in juli - wordt nog een aantal onderdelen van het complex geopend. Dat zijn een speelhal met nostalgische ker mis, een snookerhal en een theater. Of het doordringende geluid van klinkhamers straks op geluidsbanden is te horen, is nog onzeker. Wel staat vast dat de maritieme col lectie van scheepswerf de Koninklijke Schel de Groep eindelijk vaste voet aan wal gaat zetten. Haar nieuwe thuishaven wordt de Oudheidkamer van het Maritieme Attractie Centrum Het Arsenaal. Winkelcentra als Middelburg en Goes kunnen zich volgens mevrouw Clara Eisma uit Vlis singen de borst wel natmaken. Want na de opening van het Scheldeplein zal het Arse naalproject als tweede prestigieuze project stellig andermaal een extra toeloop op de Scheldestad teweeg kan brengen. Clara Eisma is daar als voorzitter van de Vereni ging Winkelcentrum Vlis singen heilig van overtuigd. De opening van het nieuwe winkel centrum bracht al een totale ommekeer in het Vlissingse stadsbeeld. Nu zal vanwege allerlei activiteiten in het Arse- naalgebied ook een an der deel van het Vlissingen winkelgebied nieuwe impulsen krijgen er er als vanouds weer helemaal gaan bijhoren. Meer leden Facelift Weug Woensdag 26 mei 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 Maritieme attractie en educatie Als de zaak onder aan de dijk van de Westerschelde geopend is voor het publiek, zal de bezoeker na de kassa met de grootste rol trap van Zeeland naar de bo venste verdieping worden gevoerd. Met audio-visuele pre sentatie en diaprojectoren wordt duidelijk gemaakt wat hem alle maal te wachten staat. In een beschrijving van wat er komen gaat staat dat Het Arse naal beslag heeft weten te leg gen op het werk van Ivan Trtanj. De wereldberoemde collectie van deze Joegoslaaf blijft drie jaar in Vlissingen tentoongesteld. Ver der staat op de bovenste verdie ping de wereldberoemde scheepsmodellen die grote faam verwierf in Japan en Amerika. Elke twintig minuten wordt er in een volgende ruimte, die sprook jesachtig verlicht is, een vloot- schouw gehouden. In een gigantische waterbak van 25 meter passeren allerlei beroemde boten, onder meer de Bismarck, een schip van Greenpeace, loods en zeilboten alsook sleepboten. Onderwijl zorgen een waterorgel en licht en geluidsspel voor ver rassingen. De Russische compo nist Marin Belenkov stelde de muziek samen. Onderweg van de bovenste etage naar de eerste verdieping krijgt het publiek een zicht op de drukbevaren Wester schelde. Op de eerste verdieping is de oudheidkamer van de scheeps werf De Schelde ondergebracht. Deze oudheidkundige collectie is opgebouwd uit herinneringen en documenten sinds de vestiging van De Schelde in Vlissingen in 1875. Bij de oprichting werd juist de overgang van houten naar ij zeren stoomschepen in gang ge zet. Verder heeft de Tweede Wereldoorlog een bijna revolutio naire verandering in de gebruikte produktiemethodes gebracht. Feitelijk toont de oudheidkamer van deze bekende scheepswerf aan dat de bouw van schepen voortdurend in beweging is ge weest. Dankzij een groot aantal actieve medewerkers van De Schelde zijn veel documenten, modellen en op schaal nage maakte eindprodukten bewaard gebleven. Al een hele poos werd gezocht naar een passende omgeving voor de historische spulletjes. Het Arsenaal bood uitkomst, meldt J.R Leenknegt van de Ko ninklijke Schelde Groep. Na de oudheidkamer komt het publiek bij de oceaantank waarin het dan van de bovenkant de haaien ziet zwemmen. Naast de oceaantank staat een ruim vier meter hoge replica van de Titanic opgesteld. De Nederlandse modelbouwer Bethlehem werkte ruim vijftien jaar aan de boot. Er is van alles te zien aan deze replica van het pas sagiersschip dat met man en muis verging. De balzaal, de bak kerij en historisch geluidsmateri aal, foto en videopresentatie geven een beeld van de geschie denis van dit schip. Verder is het maritiem Centrum uitgerust met een scheepskade. Van die kade kan de bezoeker via een loopbrug een schip betreden en kennis maken met het leven aan boord. Tegelijk kunnen 37 mensen een echte ruwe zeereis meemaken, waarbij reddings vesten verplicht zijn. Een speciaal ontwikkeld hydraulisch systeem zorgt voor dit nagebootse avontuur. Grootste attractie wordt onge- Schelde Groep en tevens coördinator van de verhui zing, is dat de aangewezen plek waar de in de loop der ja ren verzamelde voorwerpen haar bezoekers over de ge schiedenis van de scheeps bouw kunnen vertellen. Op dit moment worden alle spul len geïnventariseerd en geleidelijk naar De Oudheidkamer overge bracht. Leenknegt: „De komst van Het Arsenaal is een unieke kans de bezoekers te informeren over de geschiedenis van de Scheepsbouw van de Koninklijke Schelde Groep. Ook zal de collec tie veel inwoners van Vlissingen aanspreken. Er wonen daar veel mensen die op de een of andere manier bij de Schelde Groep zijn betrokken of betrokken zijn ge weest. De scheepsbouw drukt immers al meer dan een eeuw zijn stempel op deze havenstad". project heeft er, tot grote blijd schap van de voorzitter van de verzamelde winkeliers, toe bijge dragen dat Walstraat-Zuid, het achterliggende gedeelte richting Zeilmarkt er nu niet langer meer bijhangt. Tot voor kort hield de facelift er vanaf het Kleine Marktje in één keer op. Een ver schil van dag en nacht. De aan blik is nu drastisch veranderd. Het resterende Walstraatgedeelte is thans sterk opgewaardeerd. Mede door het nieuwe plaveisel en de moderne verlichting is dit stukje straat er weer helemaal bij gaan horen. „Nu is het één door lopende winkelstraat", zegt de voorzitster. „Dat is voor ons hardstikke be langrijk. Zo ontstaat er een hele nieuwe toevoerweg van men sen". Vlissingen heeft de laatste tijd op winkelgebied heel wat meer te bieden dan jaren gele den. „We hebben er prachtige winkels bijgekregen", roemt Cla ra. „In de mode kan je op alle ge bied terecht. Er zijn eigenlijk heel veel speciaalzaken. Zo is de schoenmode heel erg verbeterd. Maar ook zijn daar de cadeau shops waar je heel erg leuk kunt slagen. Bovendien is er nu volop keuze op het gebied van de dag- horeca. Als je gezellig winkelt moet je ook lekker een kopje kof fie kunnen nemen of een ijsje kunnen eten. Je kunt nu echt zeggen: 'we gaan stadten in Vlis singen'. Dat had je tot voor kort niet. Er was gewoon een te be perkte keus. En dat gaf natuurlijk een hele wisselwerking. De men sem kwamen niet naar de stad omdat het er niet gezellig was. Daardoor gingen er steeds meer winkels weg. Die vicieuze cirkel is nu doorbroken". De voorzitter van de Vlissingse binnenstadwinkeliers realiseert het zich heel sterk: Vlissingen is weer een geduchte concurrent geworden voor andere koopcen tra in de omgeving. „Ze kunnen zich bijvoorbeeld in Middelburg terecht echt zorgen maken. Dat kan iedereen vaststellen aan de toeloop. De Vlissingse bin nenstad biedt een breed pakket. En we hebben meer dan voldoen de parkeerruimte. De Steenen Beer is zelfs nog niet eens ont dekt als parkeerterrein". Ze voegt er nog aan toe: „Ik heb altijd in de Vlissingse binnenstad geloofd. „Toen een paar jaar gele den werd bekend gemaakt dat het Scheldeplein werd gebouwd, hoorde je wel links en rechts zeg gen: nou, ik moet het eerst nog zien of ze die winkels wel vol krij gen. Die winkels zijn nu vol.....". Het monotone maar tegelijkertijd nostalgische ritme van de klink hamer is vandaag de dag niet meer waar te nemen op de Vlis singse werf. Het is vervangen door het lasapparaat waarmee in een sneller tempo buizen en pla ten aan elkaar kunnen worden bevestigd. Zo zijn er in de loop van de geschiedenis van de scheepvaart meer produktie- systemen drastisch gewijzigd. Vooral in de Tweede Wereldoor log werden bewerkings methoden, gereedschappen en andere maritieme attributen aan gepast aan de eisen van de tijd waarin de schepen steeds mo derner werden. Ook borstbeelden van oud- Schelde-directeuren staan in de oudheidkamer opgesteld. De collectie heeft nooit een vaste plek gehad. Ze werd van hot naar haar over het Scheldeterrein gesleept. Slechts een enkele keer werden de voorwerpen getoond aan relaties om een indruk te ge ven van de vroegere werkzaam heden van de Schelde Groep of werden ze tentoongesteld op ma ritieme exposities. Maar het grote publiek beleefde er helemaal geen plezier aan. „Daarom is besloten de collectie toegankelij ker te maken en heeft de Schelde Groep haar overgedragen aan de gemeente Vlissingen", verduide lijkt Leenknegt. „Zij geeft het ver volgens weer in bruikleen aan Het Arsenaal, dat in de toekomst ook verantwoordelijk is voor het onderhoud van de attributen". Beeld van de Oudheidkamei in Het Arsenaal. de bezoeker op vijftig meter hoogte een wijdse kijk op water en Zeeland. In de toekomst komt er nog een futuristische speelhal, waar niet alleen goklustigen aan hun trekken kunnen komen, meldt exploitant Loontjes. In deze hal - Carrousel genaamd - zullen allerlei kermisattributen zijn te vinden. In de nok van de hal be wegen kermispaarden van weleer en er zijn talrijke kermisspelletjes te beoefenen. In een speciale ruimte staat een aantal snooker- biljards opgesteld. De Carrousel wordt geopend in juli. Ook het theater gaat deze zomer open, alsook het openluchttheater dat op de Westerscheldedijk dicht te gen Het Arsenaal aan wordt gebouwd. Maritieme collectie Schelde zet vaste voet aan wal Volgens Jean Paul Leenknegt, stafmedewerker van de Clara Eisma: Resterende Walstraatgedeelte sterk opge waardeerd". „Wij zitten echt helemaal in de lift", stelt de sinds een paar maanden als nieuwe voorzitter op de barricade verschenen Clara Eisma. Met het toenemen van de trek naar de binnenstad is er ook meer belangstelling om toe te treden tot de ondernemersvereni ging, die nu zo'n 130 leden telt, maar naar verwachting spoedig sterk zal uitgroeien nu er zich nieuwe winkeliers hebben ge vestigd en iedereen kan vaststel len dat het hart van Vlissingen weer driftig klopt. Clara Eisma juicht de nieuwe ont wikkelingen van harte toe, maar zegt er tevens bij dat het heel be langrijk is om wat er nu is gereali seerd ook goed te houden. Als voorbeeld noemt ze het schoon houden van de tamelijk kwets baar gebleken promenadetegelvloer. Ook moet er op worden toegezien dat de luifels netjes blijven ogen en dat er leuke dingen in de stad wor den georganiseerd. „We moeten de kwaliteit op dat hoge peil zien te houden". De realisering van het Arsenaal- Het paasagierschip Willem Ruys is één van de belangrijk ste schepen die ooit in Vlissin gen werden gebouwd. Leenknegt vertelt dat voormalig Technisch Directeur van de Schelde Groep, J. Weug, degene is geweest die met de verzame ling is begonnen. „De gereed schappen die de scheepsbouwers al vanaf de ves tiging van de Schelde Groep in 1875 gebruikten, mogen dan wel verouderd zijn", moet Weug heb ben gedacht, „maar ze geven wel een indruk van vroegere werkwij zen in de scheepsbouw. Dus twijfeld het reusachtige basin dat met een gewicht van 120 ton op de benedenverdieping rust. In dat basin zwemmen grote haaien. Daarnaast speelt onderwijs over het leven onder water eveneens een rol. Het interieur van een on derzeeboot is er daarom nage bouwd. Naast de haaien-aquarium staat een zoge naamd 'aanrakings-bassin'. In nauwe samenwerking met het Kingdom of the Sea uit Engeland is dat bassin ontwikkeld. Er zwemmen roggen. De bezoeker kan deze vissen aanraken. Na het spektakel onder water komt de bezoeker bij de panora- malift. De panoramatoren biedt waarom zouden we ze weg gooien?". klinkgereedschap tot een lint zaagmachine. Zelfs kluizen en ty pemachines, die voor de ondersteunende werkzaamheden werden gebruikt, zijn bewaard gebleven. Aldus geschiedde. Met behulp van vele enthousiaste medewer kers, die stuk voor stuk een eigen bijdrage leverden, begon Weug allerlei voorwerpen te bewaren. Ook werden objecten bijeen ge bracht die een representatieve waarde voor de Schelde Groep hebben gehad, zoals halffabrika ten en relatiegeschenken. En be horen daarnaast enkele archeologische vondsten die ooit op het Scheldeterrein zijn gevon den tot de collectie. Het totale assortiment bestaat uit een klei ne tweeduizend voorwerpen, va riërend van klinknagels en

de Vlissinger | 1993 | | pagina 19