HllUllllllllUWIIliUllll Aanvullend openbaar vervoer I W.M. R0ELSE I Milieubewust in het huishouden 'De vernieuwingen zijn nog een voortvloeisel van de afgraving' BROMFIETS- VERZEKERING Twee éénakters in Vlissings theater Kengetallen Verleiden door mooie praatjes en plaatjes Bekendmaking I III ;N-\ II I I AbdlJ Nieuws is de I I I informatierubriek van Het project Aanvullend vervoer Walcheren verloopt naar tevredenheid zeggen de gebruikers: ouderen en gehandicapten. Voor personen van 75 jaar en ouder blijkt de auto de belangrijkste vorm van vervoer. Wegverbetering Inspraak Akkerbouw Subsidie vlasvliespot OP DE VOET GEVOLGD door Hauk Breedveld Hauk Breedveld Sociaal Samenwerking Jubileum Ook dit jaar weer de laagst mogelijke premie Assurantiekantoor Provincie Zeeland Ontwerp-vergunningen Koninklijke Schelde Groep DE GROENE KEUKEN /N ZEELAND Buurt/wijk Ontspanning Snufjes Woensdag 26 mei 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 15 Abdij Nieuwst De gemeente Vlissingen heeft het grootste aantal inwoners van de Zeeuwse gemeenten. Gemeenten als Wissenkerke, 3.240 inwoners, Aardenburg, 3.660 inwoners, en Brouwers haven, 3.650 inwoners, be schikken over beduidend meer oppervlakte in ha. dan de 'grootste' Zeeuwse ge meente. Wat oppervlakte be treft is Oostburg de grootste met maar liefst 19.958 ha. Wat toeristenbelasting betreft is de bezoeker aan Zeeland het duurst uit in Domburg en Wester- schouwen, 1,85 per overnach ting, en het voordeligst in ge meenten als onder meer Aardenburg, Axel, Borsele, Sas van Gent en Zierikzee die geen van allen toeristenbelasting hef fen. Westerschouwen haalt op deze manier het meeste geld bin nen: een bedrag van 2.210.000,, Deze gegevens en nog veel meer staan vermeld in het boekwerkje Kengetallen Zeeuwse gemeenten en waterschappen 1993. Veertien gemeenten heffen riool recht. Inwoners van Aardenburg zijn het duurst uit. Zij betalen 125,, Met 30,-is Hulst de goedkoopste. Ook zijn er Zeeu wen die in dit opzicht nog goed koper uit zijn omdat ze niets hoe ven te betalen. Dat geldt onder meer voor inwoners van Axel, Brouwershaven, Bruinisse, Duive- land, Hontenisse, Sas van Gent, Wissenkerke en Zierikzee. Het dijkgeschot per hectare be draagt 135,- bij het waterschap Noord- en Zuid-Beveland en 200,- bij Het Vrije van Sluis. Wie kennis wil nemen van deze wetenswaardigheden en allerlei andere gegevens kan Kengetallen Zeeuwse gemeenten en water schappen 1993 opvragen bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180-31400. De kruising Veerdijkseweg - Spuidamstraat in de weg Scherpenisse - Sint Maartens dijk wordt vervangen door een rotonde. Verder wordt de weg wat rechter getrokken waardoor er een aantal scher pe bochten verdwijnen. Met dit werk is een bedrag van 3,5 min. gemoeid. Het dage lijks provinciebestuur vraagt aan provinciale staten dit bedrag be schikbaar te stellen. Al eerder hadden de staten 465.000,- uitgetrokken om de werkzaamhe den voor te bereiden en de nodi ge grond aan te kopen. Nu de voorbereidingen klaar zijn en de grond is aangekocht kan men met de uitvoering beginnen. Tot 21 juni is het mogelijk schriftelijk bezwaren in te die nen tegen het ontwerpvoorstel Verordening waterhuishou ding Zeeland. De bezwaren moeten worden toe gestuurd aan Provinciale Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het ontwerpvoorstel van de ver ordening ligt ter inzage bij de di- rektie Milieu en Waterstaat van de provincie, Groene Woud 1 in Mid delburg, op de griffies van de wa terschappen in Zeeland en bij alle gemeenten in de provincie. De 250 personen die gebruik maken van het project Aan vullend vervoer Walcheren zijn dik tevreden over deze vorm van vervoer. De Zeeuw se raad voor Volksgezond heid, Maatschappelijke ont wikkeling en Cultuur (VMC) trekt onder meer deze con clusie uit een onderzoek naar het gebruik van deze ver voersvorm. In plaats van gebruik te maken van het openbaar vervoer kunnen ouderen en gehandicapten op Walcheren de taxi bellen voor ver voer van deur naar deur. Walche ren is voor dit doel opgedeeld in een aantal zones. Per zone be taalt men vijf gulden. De zone- grenzen zijn zo dat het er in de praktijk op neer komt dat een rit binnen de steden Middelburg en Vlissingen vijf gulden kost. Gehandicapten blijken minder ge bruik te maken van deze ver- voersmogelijkheid dan ouderen. Volgens de onderzoekers zou dat kunnen omdat gehandicapten veelal een beroep kunnen doen op een vervoersvergoeding via de AAW. De helft van de gebruikers kan worden beschouwd als minder mobiel, met handicaps die vooral zijn terug te voeren tot proble men met instappen bij het open baar vervoer. Als de vervoers- prijs iets zou moeten stijgen vindt de meerderheid van de gebrui kers dat geen probleem, stellen de onderzoekers: liever een klei ne prijsverhoging dan het met meerdere mensen tegelijk moe ten reizen om de kosten te druk ken. Een steekproef onder mensen van 75 jaar en ouder zou uit wijzen dat mensen in deze leeftijdsgroep zeer mobiel zijn. Bij 36% van de ondervraagden is er sprake van een of meer handi caps. Ruim een derde uit deze groep is zelf in het bezit van een auto. Bijna veertig procent van de mensen die geen auto heeft rijdt met anderen mee bij bezoek aan familie, ziekenhuis, verpleeghuis of verzorgingshuis. De auto is het belangrijkste vervoermiddel, op ruime afstand gevolgd door de bus. Bij driekwart van de onder- In zaal de Warande in Sint Jansteen is 27 mei een 'de monstratiedag' geïntegreerde akkerbouw. De bijeenkomst begint om 14.00 uur. Na twee inleidingen over geïnte greerde akkerbouw is het de be doeling in de omgeving van Sint Jansteen het veld in te trekken. Bedrijfsdeskundigen van de dienst landbouwvoorlichting zul len daar per gewas de geïnte greerde methode toelichten. Ook een dag later, vrijdag, zijn de be drijfsdeskundigen tussen 10.00 en 16.00 uur aanwezig op de ex perimentele akkers aan De Schommeling om belangstellen den uitleg te geven. vraagden ligt de bushalte op een afstand van minder dan vierhon derd meter. Mensen die gebruik willen maken van deze vorm van vervoer kunnen contact opne men met de Stichting Welzijn voor Ouderen in hun woon plaats. Voor Vlissingen is het telefoon nummer 01184-16957, Middel burgers kunnen het nummer 01180-27537 bellen en bewo ners van het platteland kunnen bellen naar Domburg, 01188- 3687. Deelnemers betalen een malig inleggeld van vijftien gul den. Zij krijgen vervolgens een pasje toegestuurd dat nodig is voor legitimatie als men Combi- tax, de vervoerder, heeft besteld voor te komen rijden. Geïntegreerde akkerbouw wil zeg gen dat er zo min mogelijk mest stoffen en gewasbeschermings middelen worden gebruikt. De bestrijding van onkruid gebeurt mechanisch of met minder milieu belastende chemische middelen dan vroeger gebruikelijk. Wie belangstelling heeft kan zich telefonisch opgeven door te bel len naar nummer 01180-31394. Gedeputeerde staten zijn be reid een ton subsidie te ste ken in een onderzoek naar de produktie van vlasvliestrays en vlasvliespotten. Trays en potten worden gebruikt voor het transporteren van plan ten en bloemen van de telers naar de veiling en van de veiling naar de winkel. De transportmid delen worden veelal eenmalig ge bruikt en zijn vaak gemaakt van polystyreenschuim. Op deze ma nier ontstaat een gigantische hoe veelheid afval. Een alternatief zou kunnen zijn de trays en potten te maken van het milieuvriendelijke vlasvlies. Economisch kan deze nieuwe produktiemogelijkheid in teressant zijn voor met name Zeeuwsch-Vlaanderen, van ouds her een gebied waar de teelt van vlas een belangrijke rol speelt. Een investering in dit onderzoek draagt niet alleen bij aan het ver minderen van de afvalberg maar kan ook een impuls geven aan de vlassector, is de redenering van het dagelijks provinciebestuur. Hauk Breedveld maakt een reis door verschillende Aziatische landen. Wekelijks houdt hij ons op de hoogte van zijn beleve nissen. Langzaam trek ik richting Bur ma dat ten zuid-oosten van Azië ligt. Het is niet gemakke lijk om hier doorheen te reizen, omdat de grenzen met India, Bangladesh en Thailand zijn gesloten. Enkel per vliegtuig is dit land te bereiken. Daarom besluit ik het te mijden en in Kathmandu een vliegticket naar Bangkok te kopen. Bangkok is een moderne stad. Je ziet er veel hoogbouw en luxe kantoorcomplexen en de zanderige weggetjes hebben plaats gemaakt voor geasfal teerde rijbanen. En zoals in de meeste grote steden, schittert de neonreclame van bekende cola- en elektronikamerken van de daken. Ik word overspoeld door een mix van chaos en ge zelligheid. Heerlijke geuren van Thaise gerechten en exotische vruchten passeren mij. Maar voorlopig waag ik mij hier niet aan, omdat ik al de hele week met darmproblemen rondloop. Hoe voorzichtig je ook bent, ziek word je toch een keer. Het is verstandig duistere restau rantjes en straattentjes te ont wijken, water uit de kraan niet te drinken en ijsblokjes uit je glas te halen. Gelukkig heeft zich op bijna iedere straathoek een fast-food restaurant ge vestigd, waar je altijd veilig kunt eten. Zij het voor een zeer hoge prijs. De winkel- en uitgaanswijk van Bangkok is 'Patpong'. En met name in de nachtelijke uurtjes is het hier een gezellige boel. Er bevinden zich vele nachtclubs en sex-huizen, die hun in komsten voornamelijk halen uit het bekende Thaise sex- toerisme. De sex-bazen probe ren je op allerlei manieren hun tent in te lokken. Is het niet met een mooi praatje of plaat je, dan geeft een half blote da me je wel een arm en probeert de innerlijke lustgevoelens op te wekken. Nabij de sexhuizen zijn vele marktkraampjes ge vestigd die vervalste kleding en horlogemerken aan de man proberen te brengen. Illegale video- en cassettebanden of studentenkaarten zijn er ook verkrijgbaar. Het vervoer in Bangkok is een groot probleem. Er is geen me tro of tram te bekennen. Het liefst verplaats ik mij met de ri viertaxi's die op de 'Chao Phraya' varen. Ze zijn relatief goedkoop en in een snel tempo is een groot deel van de stad te bereiken. Bangkok. Misschien is dit wel de levendigste stad van Azië te noemen. Het komt er nooit tot rust. Overdag een chaos en 's nachts floreert het uit gaansleven en is het spitsuur in het 'red light-district'. Er komt een moment dat je weer naar groene vlaktes en frisse lucht gaat verlangen. Na enkele da gen is dat ogenblik ook voor mij gekomen. Ik besluit door te reizen naar het Zuiden, richting de tropische regenwouden van Maleisië. Bovendien moet ik me haasten, want over vier weken ontmoet ik een studie vriend in Indonesië dat nog een behoorlijk eind hier vandaan ligt. VERVOLG VAN VOORPAGINA Francooy de herinrichting op rond de zeventig duizend gulden. Zijn blik richt zich daarbij op de gemeente. Hij verwacht dat daar de ogen wel open zullen gaan en er gezien wordt dat er iets moet gebeuren om de speeltuin op ni veau te houden. „Bovendien", benadrukt, „hij heeft De Oude Stad een plaats in de sociale ver nieuwing". De Oude Stad werkt onder meer samen met het Boddaertcen- trum, de Stichting Gezinsvervan gend Tehuis en Stichting Zeeuwse Instelling Beschermd wonen. Dat alleen al geeft vol gens Francooy aan dat de speel tuin een onderdeel vormt van de sociale vernieuwing. „En", voegt hij er aan toe, „hij heeft ook in de loop der jaren een wijkfunctie ge kregen. Er worden ook activitei ten voor ouderen op touw gezet, zoals het carnavalsfeest en de bingo-avonden". Ongeveer drie honderd gezinnen, afkomstig uit alle delen van de stad, zijn lid van de vereniging. Het bestuur van De Oude Stad heeft zich ingeschreven voor de trofee die de Nederlandse Unie voor Speeltuinorganisaties uit reikt voor de mooiste nieuw inge richte speeltuin. Aan die trofee zit een geldbedrag verbonden. „Als we die prijs zouden krijgen zou dat een mooi aanknopingspunt zijn om mee naar de gemeente te stappen", droomt Francooy weg. „Maar", relativeert hij, „die kans is niet groot, want vorig jaar won Nieuwland de trofee al". Francooy wil verder in de toe komst de banden met het wijkco- mité wat aansnoeren. Het wijkcomité verzet zich onder meer tegen het massale autover keer dat door de binnenstad wordt geloodst. De bezoekers van het Arsenaal, waaronder de bussen, moeten op het Schelde- terrein parkeren, waarbij zij met veel lawaai door de straten van de binnenstad donderen. Het speeltuinbestuur vindt het toene mende autoverkeer een gevaar voor de spelende kinderen en wil daarover met het wijkcomité in conclave gaan. De viering van het 40-jarig bestaan van de speeltuin begint vrijdagavond 11 juni met een re ceptie gevolgd door een feest. Zaterdags is het programma op de kinderen gericht, met een mu zikale rondgang door de wijk, het oplaten van ballons, kinderspe len, en loterij en aan het eind van de dag een disco voor de jeugd. Pinksterwake - De werkgroep Kairos houdt vrijdagavond 28 mei een Pinksterwake voor ge rechtigheid, vrede en heelheid van de schepping. Zij doet dit in het Simpelhuis bij de Engelse kerk in Middelburg. SPARTAMETf 60,- - AUTOMAAT SNORFIETSf 140,- I MET VERSNELLINGf 375,- incl. alle kosten en plaatje van 1 mei 1993 - 1 mei 1994 l Blauwedijk 1, Middelburg, 01180-14287 t De Zeeuwse Komedie en Stichting Middelburgs Theater voe ren vrijdag 28 mei de éénakters 'Zijn Laatste Wil' van N.J. Warburton en 'Burgermansbruiloft' van Bertolt Brecht op. De voorstellingen worden gegeven in het Vestzaktheater in Vlis singen. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Koninklijke Schelde Groep B.V. te Vlissingen heeft op 1 december 1992 bij hen een aanvraag ingediend om een tijdelijke vergunning ingevolge de Hinderwet voor het uitbreiden en wijzigen van de scheepswerf aan de Glacisstraat 165 te Vlissingen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie C, nr. 1949. Het betreft een proefinstallatie voor thermische hydro-dehalogenering (THD). Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunning (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder buiten de inrichting) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 27 mei 1993 tot en met 9 juni 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 9 juni 1993 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs met in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 9 juni 1993 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbren gen naar aanleiding van de ontwerp-vergunning. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens met bekend te maken. Het Groene Woud 1Postbus 165 4330 AD Middelburg In 'Burgermansbruiloft' draait al les om de stralendste in het leven van bruid en bruidegom: de trouwdag. Maar, ook in de tijd dat Brecht het toneelstuk schreef, in het eerste kwart van deze eeuw, trouwde men niet al tijd uit louter liefde. Op de 'Bur germansbruiloft' zijn slechts een beperkt aantal gasten uitgeno digd die mogen genieten van de kookkunst van de bruidegoms moeder (Ann Gillissen) en te luisteren naar de smakelijke ver halen van de vader van de bruid (Freek Verdoes). Er kan bijna niets misgaan. De Zeeuwse Komedie zet 'Zijn Laatste Wil' neer op het toneel. De laatste wil van vader is dat zijn as en dat van zijn hond Derek uitgestrooid wordt ergens over een heuvel in het noorden van Engeland. De familie buigt zich over deze ongewone wens. Veel mensen zijn bereid in hun dagelijkse huishouding rekening te houden met het milieu. Verder dan bereidheid reiken de goede bedoelingen echter vaak niet. Om deze potentiële milieuverbe teraars op weg te helpen heeft het milieu-educatiecentrum De Kleine Aarde een Groene Keuken ingericht, waarin allerlei foefjes voor in de keuken en in huis wor den getoond. Deze rijdende ex positie toert de hele maand juni door Zeeland. Bingo - Zaterdag 29 mei houden de Doordouwers in het VTV ge bouw achter het zwembad in Vlissingen een pinksterbingo. Aanvang 20 uur. Toneel - Leerlingen van de ze vende klas van de Vrije School Zeeland in Middelburg voeren woensdag 26 en donderdag 27 mei het toneelstuk De Tuinen van Dorp, geschreven door Paul Bie- gel, op. De voorstellingen begin nen om 20 uur in het gebouw aan de Willem Arondeusstraat 59. Mannenavond - Alleen mannen zijn welkom op de bijeenkomst die het COC Midden-Zeeland, za terdag 29 mei, houdt in het pand aan de Eigenhaardstraat in Mid delburg. De aanwezigen kunnen vragen over homoseksualiteit stellen en er is een disco. Aan vang 21 uur. Beestenboelmiddag - Tijdens de Beestenboelmiddag, woens dag 2 juni in het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle, wordt een kijkje genomen bij de tentoonstelling Wildlife Photo grapher of the Year 1992. De kin deren bezichtigen de beelden die over de hele wereld vastgelegd zijn. Daarna gaan ze zelf het bos in om te fotograferen. Foto toestellen en rolletjes moeten zelf meegenomen worden. Vooraf aanmelden is noodzakelijk van wege het beperkte aantal deelne- mers. Tel. 01188-2620. Fietstocht - Het hele gezin kan op Tweede Pinksterdag, 31 mei, meedoen aan de fietspuzzeltocht van de Motor- en Autoclub Scheldeschouwen. De inschrij ving is van 13 tot 14 uur voor het PZC-kantoor op de Markt in Mid delburg. De tocht is 20 kilometer lang. Wandelen - Wandelaars uit heel Nederland en België lopen zater dag 26 juni mee met de 60 kilo meter lange 'Mars rond het Veerse Meer'. De start is om 9 uur bij het wijkgebouw 't Praet- uus aan de Frans Naere- boutstraat in Veere. Inlichtingen tel. 01180-28602. LAVA - De vrouwenvereniging LAVA organiseert een kampeer-, kano-, barbecue en wandelweek end aan het Veerse Meer. Het weekend moet plaatsvinden op 6, 7 en 8 augustus. Deelnemers voor het kanoën moeten zich voor 6 juni opgeven bij tel. 01180-16301. Excursie - De Stichting Oude Zeeuwse Kerken maakt zaterdag 19 juni een excursie naar de Cisterciënzer-abdijen van Ter Doest en Ten Duinen in de buurt van Veurne. De Groene Keuken is een onder deel van het project 'Kiezen voor minder afval' van de Zeeuwse Milieu Federatie. Halfverwege vo rig jaar werd deze campagne op gezet met de 'actie boodschappentas'. Met De Groe ne Keuken wil de Milieu Federatie beleidsambtenaren met de neus op het afvalprobleem drukken en de mogelijkheden die er liggen om daar iets aan te doen. In het midden van het land wordt al op verschillende plaatsen geschei den afval opgehaald. Organisch en niet verteerbaar afval worden door de consument in afzonderlij ke containers bewaard en apart verwerkt. Bouwondernemingen en gemeenten worden uitgeno digd voor een 'gesloten' presen tatie. Bezoekers kunnen gewoon binnenlopen bij de tentoonstel ling en vragen stellen. Energiebesparende huishoudelij ke apparatuur, het gebruik van natuurlijke materialen, biologisch eten en het scheiden van afval. Het zijn allemaal facetten waar bij de Groene Keuken over nage dacht is. De mobiele tentoonstel ling bestaat uit twee keukens. Eén die aansluit bij het alledaagse exemplaar - de combinatiekeuken die milieubewust en arbeids besparend is ingericht - en één die de nieuwste snufjes op het gebied van electronica herbergt en die zo gebruiksvriendelijk mo gelijk is. Enkele medewerkers van De Kleine Aarde geven tekst en uitleg over de keukenhulpjes. De combinatiekeuken bevat on der meer water uit een zonneboi ler, electriciteit van zonnecellen, een verkleinbare oven en een zui nige afwasmachine die slechts 15 liter per wasbeurt gebruikt. Het zuinigst is echter met de hand wassen en drogen. De opti maal milieuvriendelijke keuken is daarom uitgerust een Scandina visch droogrek. Dat is een druiprek van meerdere verdiepin gen in een gesloten omhulsel. Verder heeft deze keuken een af valscheidingscompartiment en een koelkast die op ingebouwde zonnecellen werkt. De Groene Keuken staat dinsdag 15 juni in Middelburg en woens dag 16 juni bij het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle. Daar wordt rond de tentoonstel ling een informatiemarkt georga niseerd waaraan onder meer Imkerij Poppendamme met ho ning, Loverendale met onbespo ten groenten, de Zeeuwse Vlegel met milieuvriendelijk brood en de Fruittelers van Walcheren mee werken. De daarop volgende da gen is de tentoonstelling te bezichtigen in Westkapelle, Arne- muiden, Vlissingen en op Zuid Beveland. Ook ouderen zeggen: eerst de auto, dan de bus

de Vlissinger | 1993 | | pagina 15