BSF Welke eisen stellen ze aan het landschap DE MYTHE VAN DE OESTER Wielerronde ook voor tourrijders CASSETTES Robbe Berking WILKENS m Gratis'Jungle Boek figuur. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm. VERSCHOORE Voortplanting VLEERMU/SONDERZOEK OP WALCHEREN Twee medewerkers van het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek (het voormalige Rijksinstituut voor Natuurbeheer) zullen de komende maanden onderzoek doen naar het landschapsgebruik van vleermuizen op Walcheren. Het is het tweede sei zoen van een vijfjarig onderzoeksproject naar de betekenis van lijnvormige begroeiingen (bomenla nen, houtwallen, windsingels) voor vleermuizen. Als gevolg van ondermeer de aantasting van het landschap en verdwijning van geschikte jachtge bieden, vormen vleermuizen in ons land een be dreigde diergroep en genieten daardoor wettelijke bescherming. Via het onderzoek hopen Ben Ver boom en Hans Huitema meer inzicht te krijgen in de eisen die vleermuizen aan een landschap stel len om er te kunnen leven. Sonar Vliegroutes Hij is geschilderd, bezongen, beschreven en begeerd. De oester. Voor de één het sum mum van alle zaligheden, voor de ander een weerzinwekkend hoopje snot. Voor wendsel voor zedeloze orgieën en volgens Rudolf Valentino onmisbaar voor de hartstocht. Welke mythe schuilt er achter het begrip oester? PZC WEEKBLADEN Orgieën Nationale crosstop op Hemelvaartsdag in Vlissingen-Oost Sfeervol tafelen Keuze uit 90 modellen bij de cassette specialist: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 23e JAARGANG NUMMER 20 E 'ÊBS31LIS) no (SHU. QJJOE) VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 19 MEI 1993 Zedeloze orgieën en krakende mesjes Behalve de in de tekst genoemde verzen is er in het verleden vaker op de oester gerijmd. Van de Zierikzeese geneesheer J.Macqet zijn de volgende gedichtjes van rond 1770: Indien ge koel zytleert het oester etenU de afkerigheid ver geten./ Dan wekken de oesters in het jeugdige ingewand/ Al zyn ze zelve koud, een heeten minnebrand;/ En zullen het 't fiere hart' tot wederliefde dwingen. En: Eet oesters jeugdig paar, leef minzaem, eensgezind/ Deze is alleen de kunst, die harten samenbindt,/ Zoo menig voordeel kan dit zeebanket ons schenken/ Wie zou met geen vermaek, o oesters, aen u'denken?/ Vooral daer gy het nutte aen 't aen- gename paert,/ Daer Zierikzee een schat uit uwen handel gaert. geen verleden tijd. Volgens Bastenmeyer wordt de oester op een voetstuk geplaatst, omdat de liefhebber aardig welgesteld moet zijn om zich er regelmatig tegoed aan te doen. „De prijs", meent hij, „is de reden waarom hij als een delicatesse wordt be schouwd. In België betaal je al snel duizend franken, omgere kend ongeveer vijftig gulden, voor een dozijn". België en de zuidelijke landen als Spanje en Portugal zijn het grootste afzet gebied voor de Yersekse kwekerij. Onderling moeten de verschillen de soorten oesters het tegen el kaar afleggen. De eigentijdse Casanova die goed voor de dag wil komen op een romantisch avondje is het beste af met een platte Zeeuwse oester. Deze met zorg gekweekte schelp is de lie veling van de Zeeuwse kwekers. Hij is minder bitter van smaak dan de Franse creuse, volgens Er- win Bastenmeyer. De fijnproevers staat echter een tegenvaller te wachten. De ziekte Bonamia Ostreae waart al sinds enkele ja ren onder de platte oester en heeft ook nu weer flink om zich heen geslagen. Waarschijnlijk zal hij daardoor schaars en duur wor den en wederom zijn positie inne men als delicatesse voor een kleine elite De Belgische gevelkunstenaar Luck Putman ver toeft de komende maanden regelmatig op Wal cheren en exposeert nu in Domburg. Zijn modellen zijn historische gebouwen die hij, bui ten, met een tekenplank op schoot vastlegt. Een artikel op de Uitpagina. Om autodiefstal te voorkomen, kan het kente kennummer in de ruiten worden gegraveerd. Automark houdt graveeracties in Vlissingen en Goes. Twee onderzoekers gaan op Walcheren de vliegroutes en het landschapsgebruik van vleer muizen navorsen. Hoe reageert de vleermuis, wanneer zijn sonar geen echo terug ontvangt, bijvoorbeeld bij een 'gat' in de omgeving. Zie Abdij Nieuws. Deze houding is typisch voor de vrijhangende vespervleer- muizen tijdens de winterslaap. De vleugels worden langs het lichaam gehouden en de staart is over de onderbuik gevouwen. pese kusten. Tot de achttiende eeuw. Toen was het de Franse adel die zich massaal aan oester orgiën te buiten ging. Of het nu om een déjeuner, een diner of een souper ging, de oesters werden met hondèrden tegelijk verorberd. Een Frans poli ticus schreef er twee eeuwen ge leden over: „Ik onderhield drukke relaties met de heer Laperte, de griffier van de rechtbank. Op zekere dag zei Laperte tegen me: „Nog nooit heb ik de gelegenheid gehad om oesters te eten zoveel ik lustte". Ik besloot hem dit genoegen te verschaffen. Hiertoe nodigde ik hem bij mij ten eten. Ik hield hem gezelschap tot het derde dozijn oesters, waarna ik hem verder al leen liet gaan. En hij ging verder! Hij ging tot aan het tweeënder tigste dozijn! Toen liet ik mijn gast, ongerust, ophouden. „Bes te vriend", zei ik tegen hem, „je plan is toch niet om je nu al zat te eten aan oesters? In de zaal naast ons is het diner opgediend. Laten we gaan eten". Wij dineer den, en de kerel at, alsof hij nog niets gegeten had." Maar misschien was het niet al len de eetlust die Laperte tot zul ke exorbitante hoeveelheden dreef. De lustopwekkende bijwer kingen waren hem ongetwijfeld bekend. Van Casanova werd im mers gezegd dat hij iedere avond wel vijftig oesters verslond, om dat hij anders zijn amoureuze avonturen niet kon volhouden. De rest van de schelpen liet hij in de decolletés van zijn minaressen glijden. Ook de schilderkunst was niet blind voor de sexuele symboliek van de oester. Wellustig kijkende mannen die bevallige dames een oester aanreiken, zoals op het schilderij Het OestermaaT (1661) van Frans Mieris de Oude. En dan is er natuurlijk De Oestereetster van Jan Steen. Er is weinig voor stellingsvermogen voor nodig om uit de blik van de oestereetster op te maken dat zij meer van plan is dan uitsluitend de oesters te verorberen. Sinds eind vorige eeuw worden de oesters in Zeeland gekweekt - naar het voorbeeld van de Fran sen - en zijn door hun lange groei- en voortplantingsfase op nieuw tot een delicatesse verhe ven. Het schelpdier, gezien als opwekker van erotische gevoe lens, heeft zelf een gecompli ceerd sexleven. Erwin Bastenmeyer, oesterkweker bij de firma Krijn Verwijs uit Yerseke, legt uit hoe de oester zich voort plant en gekweekt wordt. „De oester is tweeslachtig en veran dert in het derde levensjaar twee keer van geslacht. Van mannetje naar vrouwtje en weer terug. Na de bevruchting stoot de oester het zaad, dat melk genoemd wordt, naar buiten, waarna het door ons opgevangen wordt met collectoren. In de negentiende eeuw waren dat dakpannen en tegenwoordig zijn het mossel schelpen die worden uitgezet en waaraan het oesterbroed zich kan hechten", vertelt Bastenmey er. „Die oesterpercelen in de Oosterschelde, waar de collecto ren worden uitgezet huren wij van het rijk". De oester mag dan afwisselend een mannelijk en een vrouwelijk geslachtsorgaan bezitten, in de oude volksrijmpjes wordt duide lijk op één sexe gezinspeeld. Eén van de verzen van eind achttien de eeuw luidt: Uw oester is ook goet/ Waarna ik watertand/ En heb tot opdien staag/ Een stijf mes in mijn hand Een ander verheerlijkt: Heil zij dan/ die lieve oesterjes/ Heil het mesje/ dat haar kraakt De oesterorgieën en krakende mesjes zijn inmiddels achterhaald en de wellustige symboliek speelt misschien in deze tijd geen rol meer, echterde associatie met rijkdom en status is nog "Door hun nachtelijke leefwijze zijn vleermuizen niet bepaald be kend bij het grote publiek", vol gens Verboom. "Een enkele keer slechts zien we ze in de avond schemering fladderen in een park of boven onze tuin. Toch telt Ne derland zo'n 17 soorten vleermui zen, waarvan enkele zo algemeen zijn, dat we ze vrijwel overal in ons land kunnen aantreffen". Bij het onderzoek op Walcheren gaat de belangstelling van de on derzoekers uit naar de gewone dwergvleermuis en de laatvlieger, respectievelijk de kleinste en één van de grootste hier voorkomen de soorten. Beide soorten verblij ven overdag in holten in gebouwen, in spouwmuren, on der dakpannen en op kerkzolders. De vrouwtjes verzamelen zich in het voorjaar in kolonies om daar hun jongen groot te brengen. Laatvliegerkolonies omvatten zo'n 10 tot 60 dieren. Kolonies van de gewone dwergvleermuis zijn doorgaans iets groter en kun nen tot 200 dieren herbergen. "Om 's nachts actief te kunnen zijn, hebben ze een ingenieus systeem ontwikkeld, waarmee ze feilloos hun weg door de duister nis kunnen vinden", legt Ver boom uit. "We noemen dit echolokatie of sonar. De dieren produceren hierbij hoogfrequen- tie, voor de mens niet hoorbare, geluiden. Via de teruggekaatste echo's verkrijgen de dieren, al vliegend, een beeld van hun om geving. Bij het onderzoek maken wij van dit systeem dankbaar ge bruik. Via zogenaamde vleer muisdetectors zijn de hoogfrequentie echolokatiegelui- den hoorbaar als korte tikjes, waardoor een soort ratel ont staat. Door verschillen in ritme en klank zijn zo de meeste Neder landse soorten op grond van hun geluid te herkennen". Alle Nederlandse vleermuizen le ven van insekten, die ze met be hulp van echolokatie opsporen en vangen. De dwergvleermuis leeft hoofdzakelijk van muggen en kleine nachtvlinders, terwijl de laatvlieger grotere nachtvlinders en ook wel kleine kevers eet. Per nacht kan een dwergvleermuis, een diertje van nauwelijks 5 gram, met gemak zo'n 500 in sekten verorberen. Uit veldwaarnemingen geduren de de afgelopen jaren is gebleken dat vleermuizen, nadat ze in de avondschemering hun kolonies hebben verlaten, zich via vaste vliegroutes door het landschap bewegen. Langs deze routes be reiken ze hun jachtgebieden, die soms kilometers van de kolonie verwijderd liggen. Onderweg wordt doorgaans ook gejaagd. De routes blijken veelal lijnvormi ge structuren in het landschap te volgen, zoals bomenlanen, hout wallen en bosranden. In Walcheren ontdekten Verboom en Huizema een netwerk van houtsingels, hoofdzakelijk langs wegen. Het is bij verkenningen de afgelopen weken gebleken, dat vleermezen deze houtsingels nauw volgen. Huitema: "Om de VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Al in de Préhistorie stond de oester op het menu. Toen was het armeluisvoedsel. De zeemos- iè)@ Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10. postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017. 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC. Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen. tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. selen lagen gratis voor het opra pen langs de kusten van Denemarken tot aan Portugal. Vermoedelijk zou dit zo gebleven zijn als de Romeinse veldheer Lu- cullus daar geen verandering in had gebracht. Met de talloze ver overingen van vreemde gebieden nam ook zijn zucht naar buitenis sige gerechten toe. Van uit de verste hoeken van zijn rijk liet hij de vreemste produkten aanvoe ren. Eén van zijn grootste ontdek kingen was de oester, die vervolgens op geen enkele schranspartij meer ontbrak. Aan gestoken door Lucullus kon de rest van de Romeinse elite niet achterblijven, ledereen die zijn status wilde verhogen, overlaad de zijn gasten met oesters. Het Romeinse Rijk ging ten onder en de populariteit van de oester nam af. Teruggebracht tot het minderwaardige hoopje snot van weleer, kon de oester weer zor geloos ronddobberen langs Euro- Het Sloehavencircuit is op He melvaartsdag (20 mei) ander maal decor voor een nationale motorcross. In nagenoeg alle klassen worden gestreden, ook de viertakt-motoren ko men in actie. De organiseren de MSV De Uitlaat heeft verder de klassen 125cc, 250cc, 500cc en de zijspan ners op het programma staan. De nationale viertaktklasse is goed vertegenwoordigd in Vlissingen-Oost. Alle toppers komen naar Zeeland. Overi gens kiezen steeds meer cou reurs voor deze motor. Toch zijn ook de tweetakt machi nes sterk bezet. Vooral bij de populaire 125 cc-klasse. Zeeuwse favorieten worden er niet genoemd. Dat gebeurt wel in de 250cc, waar Marco Overweel graag voor eigen publiek wil schitteren. De Middelburger heeft dit jaar al een aantal klinkende resulta ten neergezet. Toch moet hij rekenen op felle concurrentie. Leo Ovaa en bakkenist Ronald Borkus komen we als Zeeuw se favoriet in de zijspanklasse tegen. Routine is in deze klas se van groot belang. Vooral de vaardigheid om in twee manches goed te sturen en voorin te eindigen is een zaak wara jonge zijnspancrosssers nog wel eens problemen mee hebben. Ovaa beschikt over de ervaring om zijn motor met zijspan goed rond te krijgen. Het eerste startschot wordt rond twaalf uur gegeven. De trainingen op dit publieks vriendelijke terrein in de Vlis- singse Sloehaven beginnen om tien uur 's morgens. Voor het eerst in het bestaan van de Ronde van Midden- Zeeland kunnen nu ook tour rijders het parcours van deze wielerklassieker, die zaterdag 22 mei verreden wordt, af leggen. Deze tocht voor tour rijders wordt een dag later, zondag 23 mei, gefietst. De tourtocht is een initiatief van de Zeeuwse Ren- en Tourclub Theo Middelkamp. De wielrenners rijden over het nog aangeklede parcours, waar de dag ervoor bekende professionals over scheerden. Er kan gekozen worden tus sen een afstand van 120 of 180 kilometer. De langste af stand is die van de profs, de korte die van de amateurs. In schrijven kan,tussen 9 en 10 uur, bij de kantine van de voetbalvereniging Goes op het sportpark Het Schenge.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1