1^3 C MOEDERDAG R/NUS SOU/SAVERSIERDER IN MIDDELBURG Jeugdverslaving centraal op Middelburgs symposium VVV Vlissingen maakt brochure voor de jeugd ALLE PRIJZEN Kwaliteits Px. geschenken voor in (leuke aanbiedingen) |k PZC WEEKBLADEN 'Verslaving(s) in zicht'. Zo luidt de titel van een sym posium dat 14 mei in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg wordt gehouden. De titel duidt op de weg naar de verslaving toe. Die wordt - aldus de or ganisatie - doorgaans onderbelicht. Voor de organi satie tekent de werkgroep Zwin, en dat staat voor Zeeuwse Werkgroep voor Interdisciplinaire Nascho ling. Volgens de werkgroep neemt verslaving onder jeugdigen toe. De alarmbel hoeft nog niet geluid te worden, valt uit intenties van de werkgroep op te maken. Maar hij mag best tevoorschijn worden ge haald. Vooral de knipoog van de gokkast kunnen jeugdigen moeilijk weerstaan. Ook drugs worden genoemd. ...aids? je kunt niet voorzichtig genoeg zijn... De tatoeage op de onderarm van zijn vader. Dat maakte indruk. „Als klein ventje zat ik dus al op mijn armen te tekenen. Op m'n dertiende maakte ik mijn eerste tatoeage op mezelf. Een klein hart. Opvallend was dat ik dat deed op mijn rechter arm, hoewel ik rechtshandig ben. Wellicht een soort automatisme omdat je aan je werkarm min der gevoelig bent voor pijn". Rinus Souisa (36) is één van de weinige gelukki gen die kan zeggen 'van mijn hobby heb ik mijn beroep gemaakt'. Kort geleden opende hij aan de Vlasmarkt in Middel burg een zaak, waar hij tot diep in de nacht men sen decoreert. Tatoeert, eigenlijk. Maar decoreren of versieren vindt hij een goed woord, omdat het de lading dekt. „Tatoea ge is al zo oud als de mensheid zelf. Al in de Ijstijd versierden de mensen zich met allerlei inkervingen. Ook andere volkeren. Bij de tatoeage gebruikten ze symbolen als teken van macht en status". ...ik ging werken en sparen voor een brommer... ...je kunt niet zeggen ik doe het daar of daarom... ...klungelaars worden geen lid van de bond... ...tatoeage wordt ook in de medische wetenschap gebruikt... SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Sik E 23e JAARGANG NUMMER 18 Gratis* Jungle Boek figuur. Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm. !i%ERSCHOORE Baan® (satLtuw® VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 5 MEI 1993 Tatoeëren: levensstijl of afwijking il^F MHMH |^P Door een communica tiestoring in het technisch traject is in de advertentie van de vogelbescherming in de Faam en de Vlissin- ger van vorige week de naam Gabor verwisseld met Huson. Wij stellen er prijs op te melden dat er vanzelfspre kend geen enkel verband bestaat tussen Huson en vogeljacht. Faam/Vlissinger De JASZ (Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland) is volop in voorbereiding voor haar zestiende Jazzfestival in Middelburg. Internationale toppers en plaatselijke bands treden er op. Jacques Cats kan gezien worden als de man die nostalgische waarden tevoorschijn haalt. Ook nu weer is er een magazine van hem verschenen. Het publiek staat er voor in de rij. De Ford Mondeo is er al in vele uitvoeringen. In onze autokrant Extra de Wagon. Verder aandacht voor talrijke andere nieuwtjes uit autoland. Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 1700 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Voor de dubbele betekenis van de titel 'Verslaving(s) in zicht' is met nadruk gekozen. Het dekt de lading. Want: „De feiten over jeugdverslaving moeten nu ein delijk eens boven water komen", stelt werkgroeplid drs Roel Eijs- berg vast. Hij is hoofd van de af deling kinder- en jeugdpsychiatrie van het PZZ (Psychiatrisch Zie kenhuis Zeeland) en kent de praktijk. „Steeds vaker blijkt dat meer fac toren een rol spelen bij het ont staan van verslavingsproblemen bij jonge mensen. Het is nog volstrekt onduidelijk wanneer en hoe het experimenteren met bij voorbeeld drugs uitgroeit tot een echte verslaving. Wij zouden sa men met iedereen die te maken heeft met jeugdigen, zoals de ouders, de school, de gemeente en de hulpverleners het traject moeten volgen dat leidt tot ver slaving. Hoe verloopt die weg en wat voor rol spelen gezinsproble men, aanleg of andere sociale factoren. En welke fases zijn daarin te herkennen. Weten schappelijk moet er nu eens op een rijtje worden gezet wat er op welk moment een cruciale rol speelt. Maar daarvoor is het wel nodig om met elkaar om de tafel te gaan zitten. Daar is dit sympo sium voor bedoeld". Opvallend vindt Eijsberg dat als een jonge verslaafde met justitie in aanraking komt hij niet naar het RIAGG maar de Reclassering worden gestuurd. „Zo komt zo'n jongen op de verkeerde plek te recht. Het vergrijp staat dan cen traal en niet het verslavingsprobleem. Er zou veel meer tussen de instellingen on derling moeten worden samen gewerkt. Maar daarvoor is er een uitwisseling van gegevens en er varingen nodig". Eijsberg vindt ook dat scholen moeten meewerken. „Om de weg naar verslaving in beeld te brengen kunnen ook de scholen meehelpen. Wat zien de deca nen? Hoe is de norm onder de leerlingen? Lange tijd dachten deskundigen dat het roken van hash weinig schadelijke gevolgen had. Onlangs verklaarden ver schillende psychiaters dat vijf tot tien procent van de cannabisge bruikers zware problemen onder vindt, variërend van maatschappelijk niet kunnen functioneren tot ernstige psycho ses. Je kunt dus hardstikke gek worden van hash, maar niemand weet waarom de ene dat wel overkomt en de ander niet". FOTO ANDA VAN RIET van rekening niet voorzichtig ge noeg zijn". Rinus Souisa scoort niet alleen in Middelburg en omstreken. Ook Volgens de organisatoren is het de bedoeling om op dit sympo sium feiten en cijfers boven wa ter te krijgen van de verschillende geledingen, die met jeugdigen te maken hebben. In de ochtend ko men vooral sprekers uit de psy chiatrie aan het woord. Een vertegenwoordiger van het minis terie van WVC geeft een beeld van de landelijke hulpverlening. Praten met de Middelburgse tatoe-kunstenaar is vooral luiste ren. „Ik heb me niet voorbereid op dit gesprek. Ik moet bij som mige van je vragen diep in mijn geheugen terug". En na de vraag volgt vaak een stilte. „Even denken. O ja. Wat ik voor werk heb gedaan. Eigenlijk van alles. Ik begon op m'n dertiende bij de smelterij Krakau in Vlissin gen. Ik geloof dat daar nu de PZC staat. Ik ging werken om te spa ren voor een brommer. Dat wil el ke jongen". Later volgden nog meer baantjes. „Bij een groothan del als bijrijder op de vrachtwa gen, ik heb in de meubels gezeten, ik was dakbedekker, stellingbouwer en glaszetter, ook werkte ik op het abbatoir, ik zat als isoleerder op marineboten en ik was natuurlijk portier in een aantal discotheken. Dat was trouwens heel leuk werk. In die tijd deed ik aan body building. Daar was ik goed in. Ik trainde zelfs met wereldkampioenen. Mannen tegen wie ik op keek. Maar ze hadden ook respect voor mij. Uiteindelijk moest ik kiezen. En met de ene hobby, body buil den dus, kun je geen geld verdie nen. Dat kost alleen maar geld. Ik ben verder gegaan met tatoeë ren. Eerst thuis, daarna had ik een zaakje in de Kromme Weele. Nu hier. Op de Vlasmarkt". En dat bevalt best. Want Souisa koos niet alleen voor taoeëren omdat het geld voor hemzelf oplevert. „Ik heb een gezin. De twee kinderen uit mijn eerste hu welijk wonen bij mij en mijn vrouw. We hebben samen nog een kind. Vroeger op de Kromme Weele moest ik voortdurend naar zuid reizen. Hier op de Vlasmarkt woont mijn gezin bij me". Behalve op zichzelf, moesten ook zijn vijf broers er aan geloven. Hij tatoeëerde omdat het zo moest. „Je kunt niet altijd zeggen ik doe het daar of daarom. Ik heb ook niet op een bepaalde dag gezegd: zo. Nu ga ik tatoeeren. Dat ge beurt vanzelf. Het is een le vensstijl of afwijking. Hoe je maar noemen wilt. Tatoeeren kun je trouwens ook niet leren op een school. Door op mijn broers te oefenen kreeg ik vertrouwen in mijn eigen talenten. Na mijn broers kwamen hun vrienden. En zo gaat dat steeds verder. Maar dan ben je nog geen beroeps. Je bent pas beroeps als je met alles bezig bent geweest. Ik kwam op gegeven moment in Amsterdam bij een beroeps. Daar was het zo ontzettend schoon. Ik heb die man het hemd van zijn lijf ge vraagd. Die man had ook een machientje. Ik deed het nog alle- landelijk is hij een bekende aan het worden. En internationaal duikt zijn naam ock al af en toe op. De bekende Amerikaan Bill Loika bezocht de Middelburger kortgeleden en tatoeëerde mee in de zaak - toen nog - aan de Kromme Weele. In de Nederland se Tatoe Bond maakt Souisa ook al naam. „Ach", relativeert hij. „Ik help af en toe organiseren". Lid worden van de bond kunnen alleen degelijk werkende ta- toeëerders. „Klungelaars worden geen lid van de bond. Je werk en je studio worden eerst bekeken. Is dat alles goed bevonden, dan mag je lid worden. Ik ben een ty pe dat alles honderd procent wil doen. Dus moet ik steriel werken, dan werk ik steriel". Datzelfde geldt voor het zetten van een ta toe. „Als ik merk dat iemand niet zeker is van zijn zaak, doe ik het niet. Zo iemand kan dan beter nog een tijdje nadenken. Ik zeg altijd: een tatoe heb je langer dan een kind. Een kind gaat met z'n achttiende het huis uit. Aan een tatoe zit je vast voor je hele leven". Wie getatoeëerd is, is of een ver lopen zeeman of is thuis in het circuit van criminelen wordt be weerd. Souisa peinst even en lacht dan. „Je kunt het je niet voorstellen, maar van die redene ring wordt ik niet warm of koud. De tijd dat zo gedacht wordt is voorbij. Er komen hier jonge men sen die persé een tatoe willen. Hun ouders zijn het er niet mee eens. Maar staat'ie eenmaal, dan zeggen die ouders: ik houd er niet van, maar ik vind het wel mooi. Tatoeëren is zo oud als de mens heid", herhaalt hij nog maar een keer. „Popsterren en bekende mensen hebben er een. Het is een lichaamsversiering, net als oorbellen. Het verschil is dat je Als iemand na lang zoeken zegt: kijk. Dat moet ik hebben, weet ik zo goed als zeker dat'ie dat ook echt wil. Zegt iemand bij het eer ste het beste plaatje dat dat het is wat'ie zoekt, dan vraag ik hem om er nog eens goed over na te denken". Dat hij creatief kan denken en werken heeft volgens hem alles te maken met het feit dat zijn eerste drie schooljaren zonder zicht op het bord verliepen. „Toen pas kwamen ze er achter dat ik niks zag en dat ik een bril nodig had. Ik herinner me dat ik met bepaalde fantasiën de les kon volgen. Door zo tijdens je jeugd bezig te zijn word je een beetje een fantast". maal handmatig. Uiteraard pro beerde ik dat machientje thuis na te bouwen. Dat lukte niet. Toen de stekker in het stopcontact ging plofte'ie al uit elkaar". Later kreeg hij wat nodig was om professioneel te werken. „Ik heb nu in ieder geval alle materiaal dat nodig is om goed vakwerk te kunnen leveren. En bij dat goede vakwerk hoort niet alleen een pri ma tatoe zetten. Daarbij hoort ook dat je steriel werkt. Mijn vrouw Loes steriliseert de boel al tijd. Ze werkt in het ziekenhuis en weet dus wat ze doet. Bovendien trek ik altijd schone rubber hand schoenen aan. Dat houdt ver band met Aids. Je kunt per slot een tatoe niet meer kwijt raakt. Vandaar dat ik alleen zeer gemo tiveerde mensen tatoeëer". Hij vervolgt: „Tatoeage wordt trouwens ook in de medische wetenschap gebruikt. Cosmeti sche tatoeage heet dat. Ik had ooit een meisje bij me die geen pigment had in een deel van de bovenlip. Ik heb er toen een kleur bij getatoeëerd. Dat was heel precies werk. Ze was al overal geweest en bij mij is ze geslaagd. Er zijn nu speciaal opgeleide cosmetische tatoeëerders. Bij voorbeeld voor mensen die geen wenkbrouwen hebben. Dat alles om de mensen een beetje meer eigenwaarde te geven of terug te geven. Een gewone siertatoeage werkt hetzelfde. Mensen vinden iets mooi en dat willen ze heb ben. Ik maak ook eigen ontwer pen. Soms op verzoek van iemand. Maar meestal haalt iemand de tatoeage uit een boek. waarna een toespitsing volgt op de Zeeuwse situatie, 's Middags staan de problemen in het gezin en drugpreventie op school cen traal. De studiedag is met name bedoeld voor medewerkers in de jeugdhulpverlening, dekanen en mentoren van scholen, gemeen telijke beleidsmedewerkers, me dewerkers van instellingen in de jeugdgezondheidszorg (jeugdpo litie en ouders, die met dit pro- FOTO'S ANDA VAN RIET bleem te maken hebben. Met die gegevens hoopt Eijsberg een ver- volgbijeenkomst te kunnen hou den. „Maar eerst moeten de feiten boven tafel", argumenteert de jeugdpsychiater. Het Symposium 'Verslaving(s) in zicht' wordt gehouden op vrijdag 14 mei van 9 tot 17. Voor infor matie l.de Vries-Bellaart, 01180-26608. Rinus Souisa, geconcentreerd bezig aan een tatoeage. Ook voor groepen kinderen geeft de nieuwe brochure tal van mo gelijkheden. Groepsarrangemen- ten in bioscoop Alhambra en zwemmen in het Golfslagbad met van alles er bij behoort vol gens de brochure tot de moge lijkheden. Verder zijn er nog twee extraatjes opgenomen in de brochure Vlis singen kent een kinderspeurtocht door de stad. Daaraan kunnen zowel groepen als eenlingen deelnemen. Voor een regenachti ge middag is er een kleurplaat af gedrukt in de brochure. Kinderen in Vlissingen hoeven niet langer meer 'de grote mensen:folders of- brochures door te nemen. De VVV in de Scheldestad heeft voor de jeugd van vijf tot twaalf jaar een bro chure gemaakt waarin alle at tracties die ze aanspreekt zijn ondergebracht. De brochure kreeg de passende naam 'In Vlis singen heb je geen kind meer aan ze'. Ouders, leerkrachten, clubs en groepsbegeleiders kunnen er ideeën uithalen voor een feeste lijk kindergebeuren. Het gloednieuwe Arsenaal met uitkijktoren staat natuurlijk pro minent vermeld in de acht pagi na's tellende brochure. Maar ook de reptielenzoo Iguana waar jaar lijks heel veel jeugd naar toe trekt staat er in. Verder worden het subtropisch Golfslagbad, de Ka novijver en nog veel meer ge noemd. Uiteraard de veel jongeren tot de verbeelding spre kende St. Jacobstoren heeft een plaats gekregen in de brochure. Immers: vanaf de St. Jacobsto ren overzag de jonge Michiel de Ruyter de zee waarop hij later zo beroemd zou worden.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1