MOOISTE Ook in goede tijden blijft situatie in Sabel fragiel Dera FOTO'S Russen uit zusterstad bezoeken Vlissingen OPENING 5 MEI J.P.A. Rossël tandprotheticus Ziekenhuis Walcheren EEN GRATIS ATTENTIE DUBBELPRINT Riet en Rotan boetiek SCtttlBtPLÜ» ®%ERSCHOORE VIERING KONINGINNEDAG Veere PZC WEEKBLADEN Vlissingen Valkenisse Arnemuiden Gezocht Domburg CAMPAGNE NOVIB Dumping Hofpop opent het festivalseizoen in Zeeland. Internationale toppers als The Pontiax en Eddie the Hot Rods treden op naast verschillende Zeeuwse bands. Zie Pagina Uit. Een special van twee pagina's gevuld met diverse tips voor de tuin. Van azalea tot lelie, maar ook tuinmeubelen. Zie elders in deze krant. NIEUWE KUNSTGEBITTEN I woensdag 5 mei, donderdag 20 mei en vrijdag 21 mei Korte Geere 3-5 4331 LE Middelburg Tel. 01180-39183 Tijdens onze opening bij iedere aankoop Speciaal geprijsd LEUK VOOR MOEDERDAG p. stuk25,— 2 stuks47,50 SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 DE Ook per auto bereikbaar via Zeemanservice IS SUIL®ro (SBH, MME) VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 23e JAARGANG NUMMER 17 28 APRIL 1993 Oranje boven op Walcheren Met Koninginnedag in het ver schiet zijn de Oranjeverenigingen op Walcheren weer druk aan de slag met het organiseren van de feestactiviteiten. De program ma's liggen meestal al ver van te voren vast en aan de versiering is al tijden gewerkt. Zeker op de dorpen gaat, wat eigenlijk de ver jaardag van Prinses Juliana is, niet geruisloos voorbij. Optoch ten, muziek, spelletjes, rommel markten en dansavonden horen bij de viering van Koninginnedag. De Oranjeverenigingen doen in hun programmaboekjes uit de doeken wat er allemaal gaat ge beuren. „Ik heb onlangs gelezen dat de Engelsen jaloers zijn op ons ko ningshuis", schrijft de burge meester van Veere, A.H. den Boon, in het voorwoord van het programma-overzicht van de Oranjevereniging Beatrix. Het is volgens hem een teken dat ook in het buitenland H.M. Koningin Beatrix als een waardig symbool van nationale eenheid wordt er kend. Tijdens de herdenking van de watersnood ramp, begin februari, hebben we dat kunnen ervaren. Toen, veertig jaar gele den, was de vorstin nadrukkelijk aanwezig". Donderdag 29 april is er in Veere een pyama-disco voor de kinde ren en een optreden van de blu es/rockband Dragline in de WMgsMgQS' Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai). 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. feesttent voor de ouderen. Op Koninginnedag zelf is er de tradi tionele huizenversierwedstrijd. De hele dag zijn er spelletjes te doen in en rond de feesttent, er is een vossenjacht en aan het eind van de middag is er een panne- koekenfeest. Het Oranjebal, dat om 20.30 uur, begint wordt ver sterkt door de muzikale inspan ningen van het dansorkest Stardust uit Goes. Vlissingen en Ritthem komen met hetzelfde programma voor de dag. Zoals in alle plaatsen, wordt de dag aangebroken met klokgelui. Daarna volgt een muzi kale rondwandeling door de bin nenstad van Vlissingen, worden de vlaggen gehesen en lossen kannoniers van de Fles drie ka- nonsschoten op het stad huisplein. Om 11 uur start op het parkeerterrein onderaan de oprit naar Boulevard Evertsen de Oran jeloop. De verschillende wijkverenigin- gen geven ieder een eigen invul ling aan Koninginnedag, met veel kinderspelen en 's avonds voor de volwassenen een Oranjebal. In Zoutelande wordt de feestdag, na de optocht van Muziekvereni ging Luctor et Emergo, officieel aangekondigd door eerste burger A. Lampert. De Zoutelandse jeugd kruipt in de huid van be kende artiesten tijdens de play- backshow, die om 11 uur begint, en 's middags strijden verschil lende ploegen in de Langstraat om de Zeskampwisselbokaal. Op het programma van de Kou- dekerkse Oranjevereniging rea geert Lampert dat 'de feestviering in het teken staat van Europees denken'. Iets dat volgens hem 'aangeeft dat we verstaan in steeds groter verband te denken en te moeten leren le ven. Maar het vieren van de ver jaardag van de koningin in de dorpskern geeft aan dat we daar mee onze eigen dorpse of Neder landse identiteit niet hoeven te verliezen'. Traditiegetrouw wordt er op 29 april in het Hotel Walcheren een dam- en schaaksimultaan gespeeld. Vervolgens geven de Scaldis Square Dancers om 19.30 uur op het Dorpsplein een demonstratie. De dag erop is er van alles te doen op en rond het dorpsplein. Burgemeester Lampert van Val kenisse heeft een drukke dag, want om 10 uur neemt hij in Big- gekerke de aubade van de schoolkinderen in ontvangst, 's Middags wordt daar het Oranje Geld Spel gespeeld. Arnemuiden wekt haar inwoners 's morgens om 8.20 uur met de drumcorpsen Juliana en Johan Friso, waarna het gemeente bestuur om 9.40 uur in een auba de het Zeeuws Volkslied en het Wilhelmus aanheft, 's Middags zijn er onder meer waterfiets- en ballonwedstrijden, een fietspuz- zeltocht, het spel It's a Knock Out en tussen 17 en 18 uur wordt bekend wie zich het het sterkste team van Arnemuiden mag noemen, 's Avonds wordt er bingo gespeeld in De Arne. De Middelburgse Oranjevereni ging 'Uit het Volk - Voor het Volk' heeft als middelpunt van de Ko ninginnedagviering gekozen voor een zeskamp op de Markt. Tot nu FOTO'S ANDA VAN RIET toe hebben slechts twee Scou tinggroepen gereageerd en is de vereniging nog op zoek naar vier andere teams van sportverenigin gen of brandweer, die zich in de strijd willen werpen. Voor de jeugd van tot en met 14 jaar wordt er in en rond het zwembad Poelendaele een triath lon gehouden. De Middelburgse Turnvereniging heeft een monumenten- en beeldentocht uitgezet van 5 en 10 kilometer. De start is om 13.30 uur bij een kraam op de Markt. Muziekcorp sen geven om 14 uur een concert op het Abdijplein en om 20 uur is er een muzikale show op de Markt. De wijkverenigingen in Middelburg hebben ieder een ei gen programma in elkaar gezet. Domburg houdt een Knock-out show op het Grasveld bij Ter Mantelinge en later verhuizen de activiteiten naar het feestterrein aan de Roosjesweg. In Melisker- ke worden allerhande spulletjes verkocht op de vrijmarkt rondom Ons Huis en is er een spellencir- cuit en 's avonds een Rad van Fortuin. Ploegen met ossen op katoenveld. Het landbewerken met de halk wordt steeds meer overgenomen door de ploeg, getrokken door hiervoor getrainde ossen. 'Het is niet genoeg de zwakke op te helpen; men moet hem ook daarna nog steunen'. Shakes peare legde destijds in deze pas sage vast, waar de medewerkers van de Novib nu mee schermen tijdens de Sahel-campagne van 9 tot 15 mei. Het gaat op het mo ment goed in de Sahel, volgens deze organisatie voor ontwikke lingshulp, maar 'de situatie is fra giel en het gebied blijft de aandacht opeisen'. Tijdens het Bevrijdingsfestival in Vlissingen, 5 mei, spreekt Greetje Lubbi van de Novib over de omstandighe den in de Sahel-landen en over de campagne. In de hal van het stadhuis hangt, van 15 april tot 10 mei, de tentoonstelling 'Vrou wen in de Sahel'. Dat de levensomstandigheden goed zijn in de Sahel-landen, is volgens Peter van Vooren, van het Centrum Ontwikkelings Sa menwerking 'een teken dat de ontwikkelingshulp werkt' - naast het feit dat het er nu regelmatig regent. De taak van de Novib en andere hulporganisaties is vol gens hem, 'het op de goede weg zetten van de bewoners en zor gen dat zij een levensvatbaar bestaan kunnen leiden'. Hij ziet de 'bevrijding van de honger' en de democratisering als aankno pingspunt bij het Bevrijdingsfesti val. De Novib financiert projecten die los van de overheid worden uit gevoerd, zoals bijvoorbeeld het opzetten van graanbanken, van irrigatieprojecten, het bestrijden van erosie of het verhogen van de landbouwproductie door scholing. De kern van de werk zaamheden van de Novib is vol gens Van Vooren „het verbeteren van de basisbehoeften van de lo kale bevolking". Om dat te berei ken wordt samengewerkt met organisaties op dorps- en regio naal niveau. Organisaties van de Sahel-bewoners zelf. Er wordt gezocht naar structurele en duur zame oplossingen voor de pro blemen. Burkina Faso staat centraal tij dens de Sahel-campagne en wordt als voorbeeld genomen om de situatie in de Sahel uit te leg gen. Het land, acht keer de op pervlakte van Nederland, is gezegend met relatief veel regen en dus goede ontwikkelingskan sen. In de jaren 80 was de droog te en honger nog aanleiding om internationale hulpacties op touw te zetten. In Nederland waren er de acties 'Eén voor Afrika' en 'Af rika Nu'. Tien jaar na de laatste hongersnood lijken in de Sahel de lessen geleerd en is de voedselsi tuatie er verbeterd. Toch blijft het een kwetsbare regio en zijn er op sommige plekken structurele re gentekorten of is er onvoldoende gespreide neerslag. Bovendien kunnen de Sahel-boeren niet concureren tegen de dumping van EG-vlees- en graanoverschot ten, die tegen lage prijzen ver kocht worden in de steden van de Sahel-landen. De Novib geeft politieke pressie op verandering van dit beleid, om deze 'verkeerde voedselhulp' te gen te gaan. De Sahel-campagne organiseert de Novib rond het werk van een aantal partner organisaties van de Novib in de Sahel. Vorig jaar was er op het laatste moment een probleem met de vi sa en ging de trip niet door. Nu kan er bijna niets meer mis gaan. Donderdag 29 april arriveren der tig Russen uit Taganrog, de zusterstad van Vlissingen, in Oost-Souburg. Daar worden zij een week lang ondergebracht bij gastgezinnen uit de buurtvereni ging Van Duyvenvoorde. Ze ko men hier naar toe om het dagelijkse leven in de Westerse wereld te bekijken. Taganrog is inmiddels, een jaar nadat de eerste reis op stapel stond, officieel zusterstad van Vlissingen geworden. Tegelijker tijd met de groep inwoners ver blijft, in de week van 1 tot 8 mei, een delegatie afgevaardigden, waaronder de burgemeester van de Russische stad en enkele in dustriëlen, in Vlissingen voor een werkbezoek. Twee jaar geleden hebben verte genwoordigers van de school en wijkvereniging van Duyvenvoor de en het Inter Kerkelijk Verbond een reis naar Taganrog gemaakt om te zien hoe de Russen daar werken, leven en hun vrije tijd besteden. Taganrog (350.000 in woners) ligt ongeveer duizend ki lometer onder Moskou. De Nederlanders keken er op van de rijkdom aan cultuur en de goede voorzieningen. Ze hadden ver wacht armoedige taferelen aan te treffen, maar werden geconfron teerd met sober maar goed in ge richte huizen en een weelde op het gebied van ontspanningsmo gelijkheden en cultuur. „Een prachtig theater, sauna's. sportaccommodaties; alles was gratis", herinnert Wilma Daamen, één van de leden van de project groep, zich. „Na de omwenteling, vorig jaar, is er een boel veran derd", weet zij. Ze houdt contact met haar gastgezin door regel matig een brief te schrijven en af en toe te telefoneren. Joop van Esch, een ander lid van de projectgroep, noemt het een maatschappelijke en culturele uit wisseling. Taganrog is een stad met een rijke culturele achter grond. Het is de geboorteplaats van Tjechow en ze werd gesticht door tsaar Peter. Tsaar Peter heeft ook ooit Vlissingen bezocht en vormt daarom een band tussen de twee steden, naast het feit dat beiden havenplaatsen zijn. De bewoners van Taganrog be zoeken in Vlissingen onder meer kerken, scholen, buurthuizen en bijvoorbeeld De Scheldepoort. Een Balalaika-groep, van zes per sonen, treedt op verschillende plaatsen op. Op het Bevrijdings festival, 5 mei, zijn ze te zien op het Bellamypark. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES; klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN zullen de poliklinieken, administratieve afdelingen, röntgen- afdeling en het laboratorium van het Ziekenhuis Walcheren en het Medisch Centrum Middelburg gesloten zijn. Locatie Vlissingen: Koudekerkseweg 88 Locatie Middelburg: Noordbolwerk 35 Korrespondentie-adres: Postbus 3200, 4380 DD Vlissingen. IIIINL- Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 in plaats van 7,50 extra f Juist! /m 29 april 1993 Goes, Middelburg. Vlissingen, Zierikzee. Hulst FOTO VERSCHOORE i t

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1