Variatie in voorjaarsbloemen Bloemen voor Madeliefste Geraniums proeven aan de zomer Historische bloembollentuin te Limmen open voor het publiek Actuele bloembollentips uinip Hangplant Nachtvorst Hoewel de weersomstandigheden in april nog zeer wisselend kunnen zijn, laten de vroege bloeiers zich niet meer afschrikken. Heestertjes zoals de vroege Rhododendron 'Praecox', met lilapaars bloemen en peper boompje, Daphne mezereum, lilaroze, zijn vanaf eind maart dé blikvangers in tuinen. In de loop van april komen steeds meer heesters in bloei. Azalea's bijvoorbeeld. Azalea's: volop kleur, soms geur TIP TIP Kleurige bodembedekkers TIP Zaterdag 10 april werd de "schatkamer" van de Nederlandse bloembol lenteelt voor het eerst in de geschiedenis open gesteld voor bloembol lenliefhebbers. De "Hortus Bulborum" (Bo tanische Bloembollen Tuin), gelegen naast de Nederlands Hervormde Kerk aan de Zuid Kerken- laan te Limmen, herbergt oorspronkelijke variëtei ten bloembollen die 4 eeuwen geleden de basis vormden voor de vele honderden kruisingen (cultivars) die we van daag de dag kennen. In totaal staan er ruim 1500 verschillende bloembollen! Gouden Eeuw Nederlandse Bloembollenteelt 9 MEI MOEDERDAG Kinderboeketten Woensdag 28 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 I 1 Denkt u er aan dat er in april en mei nog voldoende zomer bloeiende bollen kunnen worden geplant? Na de ijsheiligen, zo half mei, kunnen de knolbegonia's, dah lia's en canna's in de tuin worden geplant en ook nog vele an dere gewassen, zoals Abessijnse gladiool (Acedanthera), Anemone coronaria, aardorchidee (Bletilla), Crocosmia Mont- bretia, ananasplant (Eucomis), freesia, Kaapse hyacint (Galto- nia), gladiolen, lelie (longif lorum) lelie (asiatieum), zuidewindlelie (Ornithogalum thyrsoides), geluksklaver (Oxalis deppei), ranonkels en nog enkele heel bijzondere gewassen, zoals Sauromatum, Tigridia en Zephyranthes kunnen een plaatsje in de border, in een pot of in een bak krijgen. Bij het planten van lelies in de tuin moeten we op de vol gende zaken letten: leliebollen zijn zeer gevoelig voor uitdroging, plant ze daarom direct na ontvangst; geef lelies een zonnige en beschutte plaats in de tuin; lelies houden van een voedzame, goed doorlatende bo dem (aan vocht en nattigheid hebben ze een hekel); de meeste lelies moeten vrij diep geplant worden, bo venop de bol moet minstens 10-15 cm grond komen; lelies die niet tussen vaste planten staan, hebben 's winters wat dekking nodig rondom de bol en 's zo mers aan de voet wat bescherming tegen de felle zon. In de kassen van De Keukenhof te Lisse wordt jaarlijks rond half mei de grootste lelietentoonstelling ter wereld gehouden. Lelieliefhebbers kunnen tijdens deze lelieparade hun hart opha len en een goed overzicht krijgen van het enorme assortiment. Er zijn maar weinig planten zo bekend als de geraniums. En dat is ook niet voor niets, want de geranium is een echte all-round bloeiende plant. Welke andere plant kun je immers op zoveel plaatsen gebruiken als de gerani um. Of het nu in de vensterbank is, binnen of buiten, op het terras of balkon, geraniums voelen zich op heel veel verschillende plaat sen en in verschillende omstan digheden uitstekend thuis. Daar komt bij dat er van het geslacht Pelargonium meer dan tweehon derd botanische soorten bekend zijn. Vaak in de mooiste vormen en kleuren. Voor elke plantenlief hebber is er dus wel een geschik te soort te vinden. Gewoon als bloeiende plant, als hangplant, maar bijvoorbeeld ook als klimplant. De Pelargonium grandiflorum hy bride, ook wel Franse geranium genoemd, is eigenlijk alleen maar geschikt als binnenplant. Ze heb ben zoals de Latijnse naam dit al aangeeft, bijzonder grote bloe men en lichtgroen blad. In ver schillende kleuren zijn ze al vrij vroeg te koop. Ze lenen zich bij zonder goed voor bloembakken, want die kun je ook binnen voor het raam zetten. Beplant met de Pelargonium grandiflorum profi teer je vanaf maart al van dit zo- mergevoel dat zo eigen is aan bloeiende geraniums. De tuingeranium is vanaf begin april weer overal volop te koop. De gewone geranium kan ook als kamerplant worden gebruikt, hoewel de plant het meeste wordt gekocht voor gebruik bui tenshuis. De geranium is een van de meest verkochte planten voor bloembakken. Maar ook in een grote pot bijvoorbeeld kan een geranium gedurende een zomer uitgroeien tot een imposante kuipplant. Hangende soorten moeten wel de ruimte krijgen zich als hangplant te kunnen ont wikkelen, maar dezelfde soorten kunnen ook langs een hout- of gaaswerk omhoog worden geleid. Als u begin april al geraniums koopt, is het bijzonder verleidelijk om planten te kiezen die al volop in bloei staan. Toch bent u uitein delijk veel beter af als u de eerste weken alle bloemen uit de gerani um knipt. Vanaf begin mei laten we de planten pas weer knoppen vormen, maar dan is de geranium al uitgegroeid tot een flinke plant. Let er wel op dat er ook in april nog kans op nachtvorst is. Haal de planten dan binnen of be scherm ze, zodat de vorst er geen vat op heeft. U kunt zich wel voorstellen dat planten die snel groeien en veel bloeien ook veel water en voedsel nodig heb ben. In de zomermaanden moe ten geraniums toch zeker eens in de twee weken mest hebben. Flink water geven, vooral bij warm weer en de geraniums zul len zich zeker tot prachtige blik vangers ontwikkelen. Niet voor niets dat men geraniums vaak ook de zomerkoninkjes onder de bloemen noemt. Geraniums zijn zeer geschikt voor bloembakken. Zo is balkon of raam eenvoudig op te fleuren. Nauw verwant aan Rhododen dron zijn Azalea's. Ze behoren met nog andere planten tot de heide-achtigen, Ericaceae. Vrij wel alle heide-achtigen houden van zure grond, liefst ook nog hu- musrijk en vochthoudend. Op zware grond hebben ze het moei lijk. Ze moeten dan veel tuinturf in het plantgat krijgen. Azalea's bloeien met grote bloemen in prachtige pasteltinten. Vroeg, voordat het blad verschijnt, bloei en Mollis Azalea's. Het zijn schit terende heesters, die op den duur 3-4 m. hoog worden. Voorbeel den: 'Adriaan Koster' (geel), 'Wil lem Hardijzer' (dieprood) en de wat lagere 'Salmon Queen' (abri- kooskleurig). Geurende azalea's zijn er ook, zoals de lichtroze 'Ex- quisita' en de roomkleurige 'Magnifica'. Deze Occidentalis- hybriden, bloeien wat later en kunnen circa 2 m. hoog worden. Pontica-hybriden hebben geur en elegant gevormde bloemen, die aan kamperfoelie doen denken. 'Coccinea Speciosa' bloeit oranje. Azalea's kunnen op een zonnige plaats groeien, mits de grond vochtig is en de wortels uit de zon blijven. Wat schaduw is ook goed. Kleine, min of meer bladhouden- de heestertjes, zijn de zgn. Ja panse Azalea's. Sommige worden als 'kamerplant' aange boden, rijk bloeiend, bijvoorbeeld de karmijnrode 'Moederkensdag'. Zulke planten kunnen na de bloei de tuin in. Er zijn er met vermil joenrode bloemen ('Addy Wery'), lila ('Beethoven'), roze ('Kath leen') en dieprode bloemen ('Vuyk's Scarlet'). 'Palestrina' bloeit wit en wordt hoger, ruim 1 m. In zure, humusrijke en vochthou- dende grond zijn Japanse Aza lea's goed winterhard en het meest bladhoudend. In het Amstelpark in Amsterdam (Buitenveldert) komt de Rhododendron-vallei vanaf april op kleur. Er groeit een prachtig sortiment Rhodo's en Azalea's. Vele zijn benaamd. Vibrunum x carlcephalum is een mooie struik, ontstaan door kruising van twee soorten. Hij is geschikt voor de wat grotere tuin (1,8 hoog en 2 m. breed) en groeit op elke grond. In april ontluiken de grote lichtro ze, geurende bloemtrossen. Ze zijn wel 15 cm in doorsnede, waardoor ze bijna topzwaar zijn. Het blad kan in de herfst prachtig rood verkleuren. Voor een zonnige plek zijn er uit bundige voorjaarsbloeiers, die als bodembedekker kunnen worden aangeplant. Zulke vaste planten geven vele jaren plezier. Arabis of rijstebrij, in mooie tinten roze en wit, kan op droge en vochtige grond groeien. Saxifraga arendsii is een steenbreek-soort met wit te, roze of rode bloemen, die het 't beste doet op droge grond. Met hun lange stengels zijn bo dembedekkers ook geschikt om potten, bakken en muurtjes te versieren. "Tulpegekte" in Nederland. Oorzaak was de plotseling opgebloeide windhandel in bloem bollen. Dezelfde soort bloembollen van toen zijn van 10 april tot medio mei te zien in de "Hortus Bulborum" te Limmen. De thans in Nederland gekweek te tulpen zijn afstammelingen van botanische tulpen, van oorsprong afkomstig, uit gebieden rond de Zwarte Zee, de Krim, de steppe gebieden ten Noorden van de Kaukasus, Macedonië en de Bal kan. In ons land werden de eerste bloembollen in 1593 opgeplant in de Botanische tuin van de Uni versiteit van Leiden door de toen malige prefect van de Leidsche Hortus: Carolus Clusius. Met na me Clusius heeft via zijn fraai uit gevoerde botanische beschrijvingen en illustraties bij gedragen tot het internationaal creëren van vraag naar bloembol len van Nederlandse bodem. Be kende Vlaamse schilders zoals Jan Brueghel de Oude, Jacob de Gheyn en Ambrosius Bosschaert bezochten Clusius in zijn "Hor tus" om schetsen te maken van zijn uitheemse bloembollen. Te rug in Antwerpen werden deze schetsen geëtst, afgedrukt en in gekleurd in botanische handboe ken die hun weg vonden naar universiteiten in Europa en daar buiten. Door het zeer beperkte aanbod en zijn exotische bloemen werd de bloembol al snel een "must". Welgestelde Hollandse kooplie den betaalden fortuinen om in het bezit van een hand vol tulpe- bollen te komen die dan voor wéér hogere prijzen werden doorverkocht. Deze periode is de geschiedenis ingegaan onder de naam "Tulpomania" oftwel Tul pegekte. Schilderijen van de hand van beroemde 16e-eeuwse meesters met betrekking tot dit onderwerp zijn onder andere te zien in het Frans Hals Museum en het Teylers Museum te Haarlem. Vier eeuwen na de introduktie van die eerste bloembollen in de lage landen door Carolus Clusius produceren de Nederlandse bloembollentelers nu jaarlijks zo'n 8 miljard bloembollen, verkregen door kruising, veredeling en ver meerdering van dat toenmalige Clusius assortiment. Dankzij eeu wenlange conservatie van het er fgoed van de Nederlandse Bloembollenteelt, samenge bracht in de Hortus Bulborum, zijn wij in staat om terug te grij pen op natuurlijk en gezond uit gangsmateriaal voor nieuwe Een bloeiende Azalea is in april dé blikvanger in de tuin. generaties bloembollen waardoor bloembollen van Nederlandse bo dem hun goede naam eer kunnen blijven aandoen. De "Hortus" te Limmen is 7 dagen van de week geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Zondags van 12.00 tot 17.00 uur. Toegang voor volwassenen: f 5,- per persoon. 65 f 3,50. Kinderen beneden de 12 jaar: f 2,- (mits onder bege leiding). De "Hortus Bulborum" sluit medio mei. De tulpen die we vandaag de dag kennen zijn afstammelingen van tulpen die in de 16e eeuw in Nederland arriveerden. Een groot aantal van deze originele soorten zijn samengebracht in de "Hortus Bulborum" te Limmen. Geopend vanaf 10 april tot me dio mei. een cadeau te geven. Het is nog sympathieker om in plaats van een groot boeket elk kind een ei gen boeketje te laten geven. In de lievelingskleuren van de moeder en met wat groen krijgt moeder van iedereen wel een heel per soonlijk cadeau. Vooral de kleine re bloemsoorten zoals trosanjer, anemoon, lelietje der dalen, free sia en dwergrozen zijn voor deze kinderboeketten heel geschikt. Kinderen vinden het trouwens leuk om zo'n boeketje zelf te ver sieren bij bijvoorbeeld wat stic kers op de buitenkant van het papier, of met een kaartje, waar op een tekening is gemaakt. In heel veel landen wordt elk jaar weer Moederdag gevierd. Op 9 mei worden moeders op en top in het zonnetje gezet en natuur lijk verwend met bloemen en mooie cadeaus. Maar elk jaar ori gineel zijn, valt niet mee. Geluk kig beschikt de bloemist en de bloemenverkoper over steeds meer mogelijheden om onze creatieve wensen te realiseren. Dat de originaliteit van een bloe- mencadeau vaak in een simpel idee ligt, is wel voor te stellen. Het zijn vaak de kleine details, waarmee een bloemboeketje zo bijzonder wordt. Bij zo'n vrolijke dag hoort een fleurig boeket. In deze tijd van Kinderen vinden het leuk om zelf het jaar zijn er bijzonder veel ver schillende bloemsoorten in ver schillende kleuren te koop. Tulpen zijn er in diverse kleuren en tin ten, maar ook rozen, anjers, ger- bera's en lelies. Het fleurigste boeket maak je door van één soort bloemen verschillende kleu ren te mengen. Bijvoorbeeld een tulpenboeket in verschillende kleuren rose of een rozenboeket in de kleuren rood, rose, geel en wit. Mooi verpakt en versierd met een vrolijke strik of wat lin ten maak je er een schitterend cadeau van.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 17