I W.M. R0ELSE I Provincie Zeeland PLAFONDS van Murre-Moens: BROMFIETS- VERZEKERING Betaalautomaten PSD Bekendmaking Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Vorig jaar zijn er in Zeeland meer muskusratten gevangen dan in 1991. Daarmee is er een eind gekomen aan de daling van het aantal gevangen dieren in de voorgaande jaren. Zeeuwsch-Vlaanderen ondervindt de meeste last van de muskusrat. IN BEROEP Milieutijdingen COMMISSIES Bijeenkomst Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Allerlei 1 Rommelen Sport Gezondheid Clubs Bevrijding Ontspanning Natuur Gevonden Buurt/wijk Milieu Sociaal Provincie Zeeland Vergunningen Hoechst de bekroning van élk interieur! 7 MURRE-MOENS Ook dit jaar weer de laagst mogelijke premie Assurantiekantoor Woensdag 28 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Nieuws De automatische kaartverkoop voor de veerverbindingen op de Westerschelde raakt steeds meer ingeburgerd. Nu enige tijd ervaring is opgedaan, zijn enkele - administratieve - wijzigingen doorgevoerd die voor de gebruikers van belang zijn. Ratten in de val Zo is de geldigheidsduur van de abonnementskaarten voor inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen verlengd tot drie jaar. Aanvankelijk was uitgegaan van een looptijd van twee jaar, maar bij zorgvuidig gebruik is verlenging van de levensduur met een jaar mogelijk gebleken. De WKZ, zoals de "waardekaart voor rij- of voertuigen voor inwoners van Zeeuwsch-Vlaanderen" in het dagelijks gebruik wordt afgekort, wordt elk jaar van uitgifte van een andere kleur naamsticker voorzien. Zodoende kan aan de hand van de kleur het jaar van uitgifte en dus de geldigheid worden afgelezen. De jaren van uitgifte lopen van mei tot mei. De prijs van de WKZ blijft 15 gulden. Nieuw is ook dat per 1 mei bij de aanvraag van een WKZ geen uittreksel uit het persoonsregister meer hoeft te worden ingediend, maar dat de gemeentesecretarieën in Zeeuwsch-Vlaanderen het inwonerschap controleren. De procedure voor aanvragen van een WKZ is dan als volgt. De aanvragen moeten op een speciaal formulier worden gedaan. De formulieren kunnen worden afgehaald bij de bemande kassa op de veerpleinen in Vlissingen, Breskens, Kruiningen en Perkpolder en bij het hoofdkantoor van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland (PSD, Prins Hendrikweg 10, Vlissingen). De papieren worden niet toegezonden. Bij elk aanvraagformulier zit een actie- accept-postbankkaart. Per aanvraag moet op zo'n kaart 15 gulden worden overgemaakt aan de PSD in Vlissingen. Het aanvraagformulier moet met een pasfoto worden ingediend bij de secretarie van de woongemeente. De gemeente kan op die manier nagaan of de aanvrager ook echt in Zeeuwsch- Vlaanderen woont. Na akkoordbevinding stuurt de gemeente de aanvraag door aan het hoofdkantoor van de PSD. Zodra alles daar is ontvangen, wordt de WKZ gemaakt. De behandeltijd vanaf dat moment duurt gemiddeld drie weken. Van 15 mei tot 16 september vallen op de lijn Vlissingen- Breskens voetgangers, (brom)fietsers, kinderwagens, rolstoelers en invalidenwagens met of zonder hulpmotor en zonder kentekenbewijs onder een apart tarief. Wie via de voetgangersterminal in Vlissingen of Breskens aan boord gaat, stuit vanzelf op de kassa die daarvoor is geïnstalleerd. Kinderen tot vijf jaar en houders van een Waardekaart Zeeuwsch- Vlaanderen (WKZ) zijn vrijgesteld. Het speciale tarief vloeit voort uit veiligheidsvoorschriften. Per overtocht kunnen niet meer dan 1000 passagiers worden vervoerd. Gebleken is dat tijdens het toeristenseizoen zoveel mensen een gratis overtochtje met de veerboten op Vlissingen- Breskens willen maken, dat het maximale aantal passagiers dreigde te worden overschreden. Van de invoering van het tarief wordt verwacht dat de animo binnen de perken kan blijven. Over de kaartverkoop op de Westerscheldeveren is een informatieblad gemaakt onder de titel Hoe de veerman te betalen. Het komt eerdaags beschikbaar. Het blad wordt uitgereikt bij de bemande kaartverkoop op de veerpleinen. Het is ook verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, 01180-31400. De tweede kamer uit gedeputeerde staten houdt dinsdag 4 mei drie zittingen. Een inwoner van de gemeente Hulst en twee inwoners van de gemeente Borsele zijn het niet eens met beslissingen van het gemeentebestuur over algemene bijstandszaken. De zittingen beginnen om 14.00, 14.20 en 14.40 uur. De zittingen zijn openbaar en worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De provinciale rattenvangers hebben het afgelopen jaar 15.659 muskusratten gevangen in Zeeland. Dat is twintig procent meer dan in 1991. In voorgaande jaren was er steeds sprake van een afname van het aantal gevangen ratten. De bestrijdingsdienst schrijft de toename toe aan het inzetten van extra personeel in het zwaarst besmette gebied, West Zeeuwsch- Vlaanderen. Ook de voor het vangen van ratten gunstige weersomstandigheden in 1992 hebben een handje geholpen. Het vangen van muskusratten is nodig omdat de beesten schade toebrengen aan taluds, bodems en oevers van waterlopen en aan landbouwgewassen. De omvang van de schade zou moeilijk zijn aan te geven. Aan bijvangsten valt niet te ontkomen bij de bestrij ding. Bij een op de veertig vangsten gaat het om andere dieren dan de muskusrat. Het merendeel van de bijvangsten bestaat uit de eveneens schadelijke geachte woelratten, bruine ratten en zwarte ratten. Voor de bestrijding van muskus ratten is Zeeland verdeeld in twee gebieden: rayon noord en rayon zuid. Zuid omvat Zeeuwsch- Vlaanderen en de oppervlakte komt overeen met driekwart van het grondgebied van rayon noord, de rest van Zeeland. Zeeuwsch- Vlaanderen heeft de meeste last van muskusratten. Dik dertiendui zendzevenhonderd ratten zijn er gevangen, tegen bijna tweedui zend in de rest van de provincie. De grootste concentraties zijn te vinden in het grensgebied met België en in de moeilijk toegan kelijke kreekge-bieden. De vijf rattenbestrijders in Zeeuwsch- Vlaanderen hebben het afgelopen jaar hulp gehad van hun collega's uit het noorden waar zes mensen werken. Door het werk anders in te delen was er in het zuiden steeds een man extra beschikbaar. Tijdens de voor- en najaarstrek werden tijdelijk extra mensen aangetrok ken. Zoals eerder aangegeven is rayon noord, Schouwen-Duiveland, Tholen/St. Philipsland de Beve- landen en Walcheren, een stuk groter dan zuid, terwijl daar maar, om precies te zijn, 1.939 muskus ratten zijn gevangen en er ongeveer evenveel bestrijders het veld intrekken als in het zuiden. Het lijkt voor de hand te liggen het wat rustiger aan te gaan doen in het noorden. Maar die vlieger gaat niet op om de eenvoudige reden dat het gebied wel voortdurend gecontroleerd moet worden. Dat is nodig omdat de muskusrat een vruchtbaar dier is en zich in een hoog tempo kan vermenigvul digen. Een vrouwtje werpt drie keer per jaar een nest nakome lingen: in april/mei, in juni/juli en in augustus/sep-tember. Per jaar kan ze zo'n twintig jongen groot brengen. Een vrouwelijk jong dat in april wordt geboren is in september van dat jaar al geslachtsrijp. Bijna tien procent Het derde nummer van Milieutijdingen is verschenen. Milieutijdingen is een tweemaandelijks verschijnend informatieblad van de provincie, waarin onderwerpen worden opgenomen over natuur en milieu, die te maken hebben met het provinciaal beleid. In dit nummer wordt aandacht besteed aan Stichting het Zeeuwse Landschap, de (natuur)invulling van Neeltje Jans, de Zeeuwse vlegel en de nieuwe Wet milieubeheer. Milieutijdingen is te bestellen bij het Informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, telefonisch te bereiken onder nummer 01180-31400. Het is mogelijk kosteloos een abonnement op het blad te nemen. Het volgende nummer verschijnt in juni. van deze jonge vrouwtjes werpt in september een nest van vijf of zes' jongen. Vandaar de noodzaak ook buiten Zeeuwsch-Vlaanderen te blijven doorgaan met de bestrijding van muskusratten. De noordelijke rattenvangers zullen hun zuidelijke collega's overigens ook in de toekomst op gezette tijden de helpende hand bieden. Zoals eerder aangekondigd vergadert de statencommissie algemeen bestuur donderdag ochtend 29 april, aanvang 09.00 uur. Geagendeerd zijn onder meer de volgende onderwerpen: evaluatie Zeeland Cultuurmaand september 1992, een notitie over Besturen op Niveau, de verdeling van het onderzoeksbudget 1993, een tweetal begrotingswijzigingen, een uitvoeringskrediet ter verbetering van de ontsluiting van der Boede naar de SI4, de beleidsnota verkeersveiligheid, de gewijzigde versie van de nota ouderenzorg 1993-1997, bijdrage aan recre atieschap Het Veerse Meer, uit breiding personeelsformatie bij de directie milieu en waterstaat als gevolg van overheveling van rijkstaken naar de provincie, het Interreg-project F5, kleinekernen- programma, subsidieverlening aan Toeristisch Bureau Zeeuwsch- Vlaanderen voor het project Zeeuwsch-Vlaanderen grenzeloos waterrijk, bijdrage aan de Manifestatie Zeeland Mondriaan 1994, project plattelands- toerisme, subsidie crambeproject, het project zwerfvuil en het interregionaal ontwikkelingspro gramma Zeeland/Z.O. Engeland. De commissievergadering is openbaar, bezoekers kunnen ge bruik maken van het spreekrecht en de plaats van handeling is in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De agenda en Schoorstenen - Woensdag 28 april wordt een begin gemaakt met de afbraak van één van de schoorstenen op het terrein van locatie Zeeland van de Elektriciteits- Produktiemaatschappij Zuid- Nederland EPZ. Het karwei duurt naar verwachting tot eind juli. Cara - Dr. Deurlo, KNO arts en dr. Drexhage kinderarts vertellen op een voorlichtings avond, don derdag 29 april in het 'Dorpshuis Ons Huis' in Meliskerke, over de functies van neus- en keelaman- delen en wat de gevolgen van en behandelingen voor infecties zijn. De bijeenkomst begint om 20 Jongerenbijeenkomst - In het kader van het Bevrijdingsfestival is er zaterdag 1 mei om 20 uur een politieke jongerenavond in buurthuis De Paraplu in Vlissin gen. De bijeenkomst is voorna melijk bedoeld voor etnische jongeren. Het thema dat ter spra ke komt is: 'Waarom stemmen etnische jongeren zo weinig?. Markt - Het Middelburgse Mu ziekkorps MMK heeft zaterdag 1 mei vanaf 12 uur een rommel markt aan de Driewegenhof in Middelburg. De opbrengst gaat naar het uniform- en instrumen tenfonds. Straatparade - In het kader van de wekelijkse straatparades mu siceren 'Die Neulander Musikan- ten' zaterdag 1 mei van 14 tot 16 uur in het centrum van Mid delburg. Puzzelrit - Automobilisten, mo torrijders en fietsers kunnen op Koninginnedag meedoen aan de puzzelrit van de Motor- en Auto club De Zeeuwen. In een sukkel drafje van gemiddeld 24 k/u rijden de gemotoriseerde voertui gen over de Walcherse binnen wegen. Inschrijven kan op de dag zelf van 13 tot 15 uur bij Tissink aan de Gildeweg in Vlissingen. Voorjaarsexcursie - Zondag 2 mei om 13.30 uur nemen de be heerders van de Zepeduinen van de Vereniging Natuurmonumen ten natuurliefhebbers mee het gebied in. Ze vertrekken bij het toegangshek van Slot Haamste de aan de Noordstraat. Van te vo ren aanmelden bij VVV Haamstede is noodzakelijk. Remonstranten - Maandag 3 mei bestaat de Remonstrantse Gemeente Midden Zeeland veer tig jaar. Dit feit wordt zondag 2 mei vanaf 11.30 uur gevierd in de Koorkerk-Wandelkerk in Mid delburg. Welkomdienst - Zondag 2 mei is er om 18.45 uur een Welkom- dienst in de Oostkerk in Middel burg. Voorganger ds. A.J. Krol spreekt over 'Verlossing uit de angst'. Avondgebed - Vrijdag 30 april om 19.30 uur wordt er een maat schappelijk avondgebed gehou den in de Engelse kerk in Middelburg. Het thema is 'Geloof en economische-basis voor een eerlijke verdeling'. Rolstoeltennis - Het district Zeeland van de KNLTB houdt za terdag 1 mei om 10 uur in sa menwerking met de Zeeuwse sportraad een 'Open dag' rolstoeltennis in Goes. Onder deskundige leiding wordt aan dacht besteed aan de basistech nieken van het rolstoeltennis. Hond - Bij de Politie Vlissingen zijn in de periode van 14 tot 22 april 1993, de volgende voorwer pen aangegeven: 2 bankbiljetten, een hond (husky), een helm, een Walt Disney pet, een dameshor loge, 2 jassen, een beige colbert, een oorring met 3 steentjes, 2 goudkleurige armbanden en di verse sleutels. Bij het dierenasiel te Vlissingen zijn in die periode een bastaard poedel en een zwarte poes aangegeven. Imago-verbetering - In het ka der van de stadsgewestelijke sa menwerking tussen Vlissingen en Middelburg zijn de mogelijkhe den onderzocht een kwalitatief hoog imago van het gewest te creëren. Een plan voor een stads gewestelijk magazine wordt door beide gemeentes onderzocht. Milieu - In de gemeente Borsele is de actie van de Zeeuwse Mi lieufederatie 'Laat je niet inpak ken, pak je eigen boodschappentas' van start ge gaan. Doel van de actie is de hoeveelheid plastic afval te ver minderen. Sinds juni 1992 zijn al veel organisaties hier mee bezig. Brandweer - Woensdag 19 mei vindt in hotel Britannia in Vlissin gen een symposium plaats met als thema: 'Brandweer en Milieu zorg'. Door middel van een aantal lezingen en een demonstratie 'milieusparend oefenen in de praktijk' wordt dit thema verder uitgediept. Schilderen - Mevrouw E.J. Rie- mens geeft woensdag 28 tot en met vrijdag 30 april een de monstratie ambachten. Zij be schildert voornamelijk voorwerpen. Van 13 tot 17 uur is zij aan het werk in de landbouw- schuur aan de Fort den Haakweg in Vrouwenpolder. Fobie - Dinsdag 27 april om 20 uur geeft de Stichting Fobieclub in hotel Terminus in Goes voor lichting over fobie en dwang. Overleden kind - De zelfhulpor ganisatie 'Ouders van een overle den kind' geeft zaterdag 8 mei in het Sociaal Centrum aan de F. den Hollanderlaan 25 in Goes een open middag. Vanaf 13.30 uur is er een inleiding en kunnen ouders en grootouders hun erva ringen uitwisselen. JOVD - Zaterdag 1 mei om 13 uur houdt de JOVD een Algeme ne ledenvergadering in De Beurs aan het Bellamypark in Vlissin gen. Naast deze vergadering vin den de voorbereidingen van het congres plaats. FNV - In het kader van de solida riteit vieren PvdA, Disk en het FNV gezamelijk 1 mei. De bijeen komst begint om 13.30 uur en vindt plaats in De Zwaan in Souburg. Zaken doen - De Kamer van Koophandel houdt een tweetal activiteiten voor het Zeeuwse be drijfsleven. Dinsdag 4 mei kun nen ondernemers zich laten informeren over het zaken ooen in België en dinsdag 11 mei is er een themadag leidinggeven en motiveren. Samenwerkingsovereen komst - Woensdag 21 april is er een samenwerkingsovereen komst getekend tussen de RPCZ en de Hogeschool Zeeland. De overeenkomst is een bundeling van kennis van beide instituten en een gezamelijk aanbod met betrekking tot nascholingscur sussen. Kleding - De werkgroep Vluch telingenwerk Vlissingen zoekt (kinder)zomerkleding. Voor meer informatie: 01184-11444. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft bij hen op 9 december 1992 een aanvraag ingediend om actualisering van de ver gunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder voor de Energie-afdeling en Elektrische Energievoorziening. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen-Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunningen te verlenen on der voorschriften ter voorkoming of beperking van gevaar, schade of hinder en geluidhinder buiten de inrichting en luchtver ontreiniging. De aanvraag, de vergunningen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 29 april 1993 tot en met 28 mei 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 29 april 1993 tot en met 28 mei 1993 kan tegen voornoemde vergunningen beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door de aanvrager, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bezwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwaren in te brengen. De vergunningen worden op 29 mei 1993 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg. In mineraal, hout of metaal, naturel of gelakt. In alle kleuren, vormen, strukturen en maten. Zelf doen of laten doen? Kom kijken in onze showroom. Openingstijden: ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur en zo. 09.00-13.00 uur. rM^9r~\ AFWERKSYSTEMEN ARNESTEINWEG 23. MIDDELBURG. TEL 01I80-3700S. FAX 01180-13478 ^.DE SCHITTERENDSTE INTERIEUR-OPLOSSINGEN ZIET U BIJ MURRE-MOENS^ SPARTAMETf 60,- AUTOMAAT SNORFIETSf 140,- I MET VERSNELLINGf 375,- incl. alle kosten en plaatje van 1 mei 1993 - 1 mei 1994 B Blauwedijk 1, Middelburg, 01180-14287

de Vlissinger | 1993 | | pagina 13