UIT HET ZAKENHART Emancipatie in slagersvak Showroomoppervlak Meyers Tweewielercentrum vergroot O Waardering winkeliers voor werk stadswachten Spaans b in De Parel Gewichtig paasei Winnaars voorjaars puzzel SOCIALE VERNIEUWING IN MIDDELBURGSE WIJK KRUISWOORDPUZZEL Oriëntatie mogelijkheid exporteurs Wijkbemiddeling Muurtje SLAGERSVROUW VALT IN PRIJZEN Dat een vrouw vleesschalen opmaakt, dat willen de mensen nog wel geloven. Maar dat ze ook vlees uit beent en vliest, daar kijken de meesten nog raar van op. Evelien Merks-Muilwijk (23) is slagersvrouw, een beroep dat ergens in het emancipatie-proces is blij ven steken. Half maart behaalde ze twee zilveren medailles bij een wedstrijd op de Slagersvakbeurs in Eindhoven: één voor haar vleeswarenschotel en één voor de gourmetschotel. Daarmee stak ze menig mannelijk vakgenoot naar de kroon. Scharrel Handtekeningenaktie Vogelbescherming MILIEUTIP Woensdag 21 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 Verloederd plein wordt speeltuin Een somber asfaltpleintje, half overwoekerd door dicht struikge was en in gebruik als hondenuit- laatplaats en vuilstortplek voor de buurtbewoners. Zo lag het Van Epenpark er, volgens het bestuur van de wijkvereniging Nieuw Middelburg, tot vorig jaar herfst bij. Vanaf dat ogenblik vol trekt zich langzaam een meta morfose. Met behulp van de gemeente en een dertigtal vrijwil ligers wordt het ongezelligste plekje van de wijk omgetoverd in een speelpark met een grasmat, speeltoestellen en bankjes voor de ouders. Een voorbeeld van so ciale vernieuwing in de praktijk. Vorige week zaterdag verrichtte wethouder mevrouw S. Smits kamp de officiële opening van de speeltuin in het Van Epenpark. Voor de wijkvereniging betekent dat echter niet dat zij op haar lau weren gaat rusten. „Het is hier de kinderrijkste buurt van Middelburg en wij hadden geen enkele speelplek", vertellen Louis Filius, Anja Scheepers en Gerda den Hartog van de wijkver eniging Nieuw Middelburg. „Tot twintig jaar geleden was het Van Epenpark nog echt een parkje met een zandbak en bankjes. Toen gooide de gemeente er as falt overheen en begon de ver waarlozing. Al gauw raakte het plein overwoekerd met dichte struiken en fungeerde alleen nog als hondenuitlaatplek en stort plaats van vuilnis. De jeugd stichtte er regelmatig brand. De wijkvereniging kwam na overleg met de bewoners met een plan voor een speeltuin. In het kader van de sociale vernieuwing werd Klanten die in de week van Pasen bonbons kochten bij Duijse Bon bons in Vlissingen mochten het gewicht raden van een één meter hoog chocolade paasei. Degenen die er minder dan een kilo naast zaten kregen een doosje bonbons cadeau. Zeven mensen maakten uiteindelijk een juiste schatting. Het paasei woog precies zeven tien kilo. een gezamenlijk projekt van de gemeente en de buurtbewoners opgezet. Zeven maanden werd met man en macht gewerkt. Van de kant van de gemeente 190.000 gulden doorgesluisd voor het project. De Stichting Kinderpostzegels, het Nationaal Jeugdfonds en de Stichting Steun Rabobanken kwamen met donaties. In totaal kwam het kostenplaatje voor de hele voor ziening neer op f 255.000. „Een bedrag dat precies in kas zat", volgens penningmeester Anja Scheepers. „Als we niet zoveel werkzaamheden zelf hadden uit gevoerd had het 't dubbele gekost". Een klimtoren met hangbrug, een metersbrede zandbak, een kabel baan, een communicatieschom mei met autobanden en een waterbaan die met een echte pomp bediend wordt. Stuk voor stuk uitdagende speelwerktui- gen, die de bezoeker van het van Epenpark onmiddellijk opvallen. Veel hout en robuuste materia len. Een tweepersoons glijbaan draagt het bordje Amgas. Dit be drijf uit Middelburg stelde mate riaal en werkplaats beschikbaar aan twee werknemers, woonach tig in de wijk, die in hun vrije tijd het gigantische bouwwerk in el kaar zetten. Het glimt van nieu wigheid. De archimedesspiraal, een waterspeeltoestel, is een ge schenk van de Woningbouwver eniging Middelburg. De nieuwe beheerder van de speeltuin loopt nog wat onwen nig rond en heeft tegen slui tingstijd duidelijk moeite om het enorme net over de zandbak te trekken. Filius: „Wij konden via de gemeente deze beheerder aanstellen omdat wij zelf de wijk bemiddeling op ons hebben ge nomen met vrijwilligers. In andere wijken zorgt de gemeente voor een banenpooler als wijkbe- middelaar. Door dat zelf te ver zorgen met eigen bewoners kwam deze mogelijkheid vrij. Naast toezicht zal de beheerder zich ook bezig gaan houden met kleine klusjes en reparaties". Nu het speeltuinprojekt is afge rond is de wijkvereniging alweer druk met nieuwe plannen bezig. FOTO AN DA VAN RIET „Ook voor de oudere jeugd moe ten er meer voorzieningen komen vindt Gerda den Hartog, voor zitter van de Beheerscommissie Speelvoorzieningen, een aparte werkgroep in de wijk. „Binnen kort wordt er een begin gemaakt met de renovatie van het plein rond de snackbar in de Zacharias Jansenstraat. Daar bevindt zich een ontmoetingspunt voor de jeugd. In het kader van het schoolverlatersprojekt van de Wellinge, zullen leerlingen daar een rond muurtje metselen waar de jeugd op kan zitten. Boven dien komen er een betegeling met boompjes en ronde zoge naamde klapbanken. De wijkbe woners hebben zich zelf over de tekeningen gebogen. „Ook voor het Alexanderplein en het Marij- keplein, waar wij een grasveldje en banken zouden willen neerzet ten voor moeders met hele jonge kinderen, zitten plannen in de pen", besluit Den Hartog. „Het gaat erom dat de wijkvereniging zelf met plannen en ideeën komt bij de gemeente. Je moet wel een lange adem hebben, maar uitein delijk lukt het meestal toch iets van de grond te tillen". Evelien Merks stond al van kinds been af in de slagerij van haar va der, De Scharrelslager die sinds drie jaar in de Vlissingse Schel- destraat huist. Ze maakte er schoon en hielp de klanten. Toch zag ze het niet als haar roeping om in de voetsporen van haar va der treden. „Ik wilde graag de mode in", vertelt ze. Ze volgde een 2-jarige vakopleiding en ging stage lopen in een kledingzaak. Daar mocht ze het magazijn opruimen en stoffen. De Vlissing se hield het voor gezien en klopte alsnog bij haar vader aan voor een baan in het slagersbedrijf. Inmiddels zit Merks in het derde en laatste jaar van de Slagers vakopleiding in Goes, waar ze voor haar chef slagérsdiploma studeert. Ze herinnert zich dat in het eerste jaar de helft van de leerlingen uit vrouwen bestond. „Nu zijn dat er minder", bekent ze. „Er zijn er veel die afhaken. Misschien omdat ze tijdens hun stage vaak nog achter de toon bank worden gezet", veron derstelt ze. Toch behoren de meiden volgens haar vaak tot de betere leerlingen en zijn zij het die meestal de bekers binnenhalen met examens. „Er wordt dan ge keken hoe schoon je kunt vliezen of hoe je een slavink klaarmaakt. Meiden zijn daar blijkbaar toch wat preciezer in". Veel klanten kijken nog vreemd tegen een slagersvrouw aan. Merks: „De meesten halen zich een met bloed bevlekt schort voor de geest en vinden het een vies beroep. Maar meestal zit is het alleen vleesvocht en zit er nauwelijks meer bloed aan". Het scharrelvlees dat bij haar vader in de winkel verkocht wordt bevat minder vocht dan het wat nattere bio-vlees. Haar verklaring: „Bio- vlees moet in zes maanden vol groeid zijn, scharrelvlees doet er drie maanden langer over. Daar door wordt het steviger en houdt je ook meer over als je het bakt. Bovendien", voegt ze er aan toe, „is het vlees niet alleen beter, maar is het ook veel diervriende lijker. Ik zou nooit ander vlees willen verkopen". Het uitbenen van een dikbilrund blijft zwaar werk voor een vrouw, maar het moet gebeuren. Aan de andere kant is het slagersvak af wisselend, iets wat het in de ogen van Evelien Merks leuk maakt. Vlees schoonmaken, bak ken, worst maken, maaltijden be reiden - de nieuwe toekomst volgens haar - en klanten helpen zijn allemaal dingen die om de hoek komen kijken. En dan na tuurlijk het opmaken van vlees schotels. Dat is iets dat creativiteit en precizie vergt. Merks: „Voor een wedstrijd moet alles op de milimeter goed liggen. Vorig jaar behaalde ik met bijna dezelfde schaal als nu een gou den medaille omdat de verhou ding schaal en vlees net iets anders was". Wist u dat in Nederland nog steeds in natuurgebieden als "Oranjezon" en "De Mante ling" gejaagd mag worden? Ook trekvogels, zoals gan zen, snippen en diverse een densoorten zijn in ons zogenaamde beschaafde land hun leven niet zeker. On begrijpelijk dat dit wettelijk is toegestaan. MICMEC Walcheren Vele natuurbeschermingsver enigingen waaronder de Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels (Vogelbescherming) hoopten dat de op stapel staande nieuwe Flora- en Faunawet tenminste de trekvogels in natuurgebieden zou ontzien. Niets is echter minder waar. Onder druk van de jachtlobby heeft de minister de adviezen van de Vogelbescherming en andere grote natuurbescher mingsverenigingen nagenoeg geheel naast zich neergelegd. Om aan te tonen dat een gro te meerderheid tegen de jacht is, met name in natuur gebieden en op trekvogels, heeft o.a. de Vogelbescher ming een enquête gehouden waaruit bleek dat 90% van de Nederlandse bevolking anti-jacht is. Het kan en mag daarom niet waar zijn dat vol gende maand de Tweede Ka mer deze "nieuwe" Flora- en Faunawet in deze vorm aan neemt. Om dit nog eens te benadrukken organiseert de Vogelbescherming op dit mo ment een landelijke handte keningenaktie. Wanneer u de trekvogels hier een betere ontvangst toewenst dan één met hagel, dan kunt u dat tot 1 mei a.s. kenbaar maken. U kunt uw handtekening zetten op de lijst van de Vogelbe scherming die gereed ligt in de MilieuWinkel, Reigerstraat 2 te Middelburg. P&P 1908 14 52 51 69 22 10 24 16 4 48 66 2 31 71 13 Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 verzet; 6 vrucht; 12 reeks; 13 drank; 15 zoog dier; 16 op deze wijze; 17 boomloot; 19 vogel; 22 blad papier; 23 zijrivier van de Moezel; 25 stad in Frankrijk; 26 dapper man; 27 zwaard; 29 beestenvoer; 30 verworpeling; 31 pers. vnw.; 32 diere- huid; 34 wild zwijn; 36 voorzetsel; 37 troep honden; 38 jaargetijde; 40 hoofddeksel; 41 muziekteken; 43 pl. in Gelderland; 46 vr. taal; 49 vóór de middag; 51 ver; 52 stad in Zweden; 53 soort onderwijs; 54 aanvang; 56 koor; 58 adreskaartje; 60 afscheidsgroet; 61 Griek se letter; 63 staketsel van bamboe; 64 erg los; 65 maand; 67 deel van het gezicht; 68 boom; 69 honingdrank; 70 raadgeving; 72 lidw.; 73 boistof; 74 kerkboek. VERTIKAAL: 1 dwang; 2 vaartuig; 3 tangens; 4 boom; 5 knevel; 7 wapen; 8 lokspijs; 9 per procuratie; 10 vrl. dier; 11 militair; 14 op geld; 18 aanhangend strookje; 20 zijrivier van de Maas in België; 21 breedvoerig; 22 afgelegen; 24 proefstuk; 26 speelkaart; 28 pl. in Utrecht; 30 fijn kwastje; 33 mil. rang; 35 van een; 37 inhoudsmaat; 39 schoenmakerspriem; 42 kleinkunst; 44 ofschoon; 45 vogel; 46 vr. taal; 47 eminentie; 48 hoofdoffbier; 50 één van de Gorgonen; 53 Spaanse stad; 55 doordringende kreet; 57 bezieldheid; 59 sna vel; 61 Europeaan; 62 stad in Italië; 65 oplosmiddel; 66 vordering; 69 met name; 71 vervoersmij. Oplossing Puzzel week 15 HORIZONTAAL: 1 most; 4 gerst; 8 keet; 12 uit; 13 zon; 14 ver; 15 trijp; 17 rebel; 19 menu; 20 forel; 22 kaper; 24 'Steeds meer mensen nemen een tweede fiets'. Tweewielercentrum Meyers aan de Troelstraweg in Vlissingen is flink uitgebreid. In een tijds bestek van drie maanden is er een groot stuk bijgebouwd. Hier door beslaat het totale vloerop pervlak nu zo'n vijfhonderd vierkante meter. Fietsen, brom fietsen en motoren kunnen door deze metamorfose heel wat rui mer worden opgesteld. De liefde voor tweewielers heeft eigenaar Henk Meyer niet van een vreemde. Vader Meyer had een kleine fietsenzaak in Oost- Souburg, waar zijn zoon samen met zijn broer Kees al van jongs afaan meehielp. Kees runt nog steeds de wat kleinere zaak in Oost-Souburg, terwijl Henk in 1976 naar Vlissingen is verhuisd. De verbouwing was volgens Meyer hard nodig. „We begonnen uit onze voegen te groeien omdat de collectie nog steeds toe neemt. Veel mensen schaffen te genwoordig een tweede fiets aan. Eén voor het werk en een wat luxere uitgave om te toeren. Ook zie je dat de motor aan ter rein begint te winnen. Of je nu een man bent of een vrouw, het maakt allemaal niks meer uit. ledereen klimt op die stalen ros". „Onder veel Walchenaren leeft j het misverstand, dat wij ons voornamelijk richten op de ver koop van motoren", zegt Meyer, er nog wel terloops aan toevoe gend dat hij 'wel het grootste as sortiment van Walcheren heeft'. Elke soort tweewieler is voor Meyer even belangrijk, „ledereen die van plan is een fiets aan te schaffen, moet dus zeker eens bij 'Meyers Tweewielers' langsko- j men. Bekende merken zoals Uni on, Sparta en Batavus staan bij ons in de showroom". kin; 25 bar; 27 ketel; 29 pedel; 32 Amor; 34 titel; 36 loge; 38 rak; 39 bok; 40 vin; 41 ster; 43 peper; 45 vete; 46 regel; 48 leger; 50 bel; 51 aal; 53 kubus; 55 Latijn; 58 iris; 60 wezel; 62 noga; 64 pan65 lijn; 66 don; 67 stam; 68 Aalst; 69 gems. VERTIKAAL: 1 muts; 2 oir; 3 stijf; 5 ezel; 6 rob; 7 snek; 9 ever; 10 een; 11 truc; 16 poker; 17 renet; 18 label; 19 merel; 21 rit; 23 pad; 26 barst; 27 koker; 28 libel; 29 pekel; 30 lover; 31 Wenen; 33 mat; 35 top; 37 git; 42 rebus; 43 peluw; 44 reaal; 45 velijn; 47 geb.; 49 gat; 52 gips; 53 kina; 54 sela; 55 lens; 56 node; 57 gans; 59 rat; 61 zijl; 63 gom. Winwoord: REUZENREGENWORM DE, PAREL. Babelweg 2,4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 Een uitgebreid warm en koud buffet met overheerlijke gerechten, zoals Tapas, Paella, Ensalada, Chorizo, Tortilla Espagnola en nog vele andere gerechten op zaterdag 24 april en 1, 8, 22 en 29 mei. Prijs: 39,50 p.p. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen slechts 42,50 p.p. Reserveer tijdig, restaurant 'De Parel': 01188 - 3230 06 PAREL IS EEN heervj* IARAOUS MET FITNESS SAUNA BOWLING. EN SOUASHBANEH KUURCENTRUM. THEATER. CAFE'S EN RESTAURANTS IN0O^P& Voordat in juni de nieuwe ploeg aantreed zetten de Middelburgse ondernemers de stadswachten letterlijk en figuurlijk nog even in het zonnetje. Op de dag voor pa sen overhandigde de voorzitter van de ondernemersvereniging Lange Delft, P. Castenmiller, een bos bloemen aan de coördinator van de stadswachten Gert-Jan Bommeljé. „Als blijk van waarde ring", onderstreepte hij het ge baar. In de week van 14 juni gaat de nieuwe ploeg de straat op. In Vlissingen, Goes en Terneuzen maken de stadswachten dan hun debuut. De Middelburgse ondernemers merken volgens Castenmiller dat het stadswachtenproject, dat nu één jaar achter de rug heeft, re sultaat boekt. Daarmee doelt hij voornamelijk op de preventieve werking. Er is volgens hem min der vandalisme. „En er wordt minder gefietst in de winkelstra ten". In totaal werden het afgelo pen jaar 4000 fietsers op de vingers getikt. „Slechts vijftig van hen weigerden af te stap pen", zegt Bommeljé. „In princi pe hebben ze niets van de stadswachten te vrezen", geeft hij toe, „maar ze hebben geen re den om niet mee te werken". De voorjaarspuzzel die rond Pasen in deze krant ver scheen heeft weer de nodige inzendingen opgeleverd. Honderden puzzelaars stuur den hun oplossing van de mammoetpuzzel naar de re dactie. De enige juiste oplos sing was: Vliegt snel de leeuwerik naar omhoog, dan wordt de hemel klaar en droog. Uit de stapel briefkaarten zijn tien winnaars getrokken, die ieder een VVV-bon ter waar de van vijfentwintig gulden opgestuurd hebben gekre gen. De gelukkigen zijn: V.Donze-Los uit Vlissingen; C.PIouvier-Crone uit Vlissin gen; Rden Outer uit Vlissin gen; A.Houmes uit Middelburg; D.Kuiper uit Vlis singen; mevrouw Kloeg uit Vlissingen; C.Schreurs uit Vlissingen; P.M.Hoek uit Vlis singen; A.Maljaars uit Zoute- lande en T.Boersma uit Vlissingen. Namens de Middelburgse ondernemers overhandigd R Castenmiller een bos bloemen aan de coördinator van de stads wachten Gert-Jan Bommeljé. i Evelien Merks kreeg voor haar vleesschalen zilver op de Slagersvakbeurs. De nieuwe ploeg bestaat, evenals in de andere drie grote plaatsen, uit zes stadswachten. Dat is de helft van het aantal dat vorig jaar werd ingezet. „We willen kijken hoe het met minder mankracht gaat", licht Bommeljé toe. Hij is bang dat er anders over twaalf maanden te veel beveili gingsmensen op de arbeidsmarkt komen. De stadswachten moe ten na een jaar opleiding en erva ring als stadswacht een baan in de beveiligingswereld zien te vin den. Van het vorige team hebben er inmiddels zeven een vast con tract. De overige vijf wachten nog op het diploma. Het stadswachtenproject is nog in de experimentele fase. Bom meljé: „Er moet worden gekeken of de vrijwilligersfase voorbij gaat. Als de markt voor beveili gingsmensen volgend jaar vol is, zullen we zien hoe het verder gaat". De stadswachten hebben volgens hem in ieder geval hun bestaanrecht bewezen. Exporteurs die een vaste voet aan wal hebben in één van de omringende landen, zijn toe aan een bredere oriëntatie, oordeelt de Kamer van Koophandel in Middelburg. Daarom biedt zij dinsdag 27 en woensdag 28 april de mogelijkheid in een vrijblijvend en persoonlijk gesprek de moge lijkheden in de landen Oostenrijk en Zwitserland te bekijken. Gesprekspartner is de heer F.Wit- peerd, vertegenwoordiger van de Handelskamer Nederland- Zwitserland en de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Oostenrijk. Oostenrijk en Zwit serland moeten volgens de Ka mer van Koophandel deel uitmaken van de oriëntatie van wege de koopkrachtige markt, de handelscultuur en de strategi sche ligging. Zij zijn volgens haar een interessante stap naar inter nationalisering. In een gesprek van een uur kunnen exporteurs, ervaren of onervaren, zich laten informeren of adviseren over het zaken doen met de twee landen.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 19