Geschillencommissies De terreur van het team Beurs Politiek Ouderen Ontspanning Lezingen Cursus PSYCHOGONSULT WERKPROBLEMEN (SLOT) Tl Woensdag 21 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 17 Stekkenbeurs - Zaterdag 1 mei van 13 tot 17 uur houdt de Zeeuwse Fuchsia Vereniging haar jaarlijkse stekkenbeurs in gebouw de Vroone aan de C.D, Vereekstraat in Kapelle. Groei en Bloei, afdeling Beveland, en Suc- culenta zijn die dag aanwezig. Boekenmiddag - In het kader van het 'Europees jaar van de Ouderen' is er dinsdag 20 en donderdag 22 april een boeken middag in de tehuizen Ter Reede, Schelaehof en de Zoute Viever in Vlissingen. Een lezing over oude kinderboeken en voorlezen uit ei gen favoriete werken staan op het programma. Voor meer infor- matie, 01180-30300. Dementie - De presentatie van de brochure 'Zorg om dementie' vindt maandag 19 april om 16 uur plaats in Verzorgingstehuis De Zoute Viever in Oost- Souburg. De brochure is samen gesteld op initiatief van de werk groep psychogeriatrie Walcheren. Bingo - In het wijkcentrum Scheldebuurt in Vlissingen is donderdag 22 april om 14 uur een bingo voor ouderen. Zater dag 24 april is er om dezelfde tijd prijsklaverjassen. Ambtenaren - Juni is dit jaar opnieuw 'Ambtenaren Fietsmaand'. Initiatiefnemer Jan Midavaine meent dat gezien het aantal reacties van een aantal burgemeesters de fietsmaand voorziet in een behoefte. De ene gemeente vindt het gezond de ambtenaren te laten fietsen, de andere denkt meer aan de milieu aspecten of verkeersveiligheid. Iedere gemeente geeft haar eigen invulling aan de juni-ambtenaren -fietsmaand. House-party - In het Jongeren- gebouw Poortershove in Middel burg is zaterdag 24 april van 20 tot 23 uur een house party. De professionele show, verzorgd door M&L, is toegankelijk voor jongeren vanaf 14 jaar. FNV - Zeventien jubilarissen van de vakbeweging FNV worden woensdag 28 april in het Zuider baken in Middelburg gehuldigd. Aanvang 20 uur. Gemeente - Onlangs hebben het CNV, de FNV, de Raad van Kerken en Disk Vlissingen het rapport 'Gemeente wees eerlijk' aan geboden aan de gemeente Vlissingen. In het onderzoek zijn een aantal aanbevelingen opge nomen ten aanzien van de ge meentes. De mogelijkheden ervan zullen - dat hopen de indie ners - onderzocht worden. Spaans - De Zeeuwse Volksuni versiteit begint woensdag 28 april om 9.30 met een vakantie cursus Spaans. In acht lessen worden de deelnemers klaar gestoomd om in het zonnige zuiden uit de voeten te kunnen. Zelfverdediging - De toene mende sociale onveiligheid is voor de ouderenbonden aanlei ding om een cursus zelfverdedi ging voor 50+ mannen te gaan geven. Donderdag 6 mei om 10 uur is er een introductieles in het Ontmoetingscentrum van de Stichting Welzijn Ouderen, Molstraat 13 in Middelburg. De cursus begint half september. Plato - Gerard Koolschijn, doctor in Klassieke Taal- en Letterkunde, geeft dinsdag 27 april in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek eon lezing over Plato. Over deze Griekse wijsgeer stelde hij een bloemlezing 'Plato, schrijver' sa men en schreef hij 'Het democra tische beest, Plato's tegenstander'. Porselein - De heer S. Braat ver telt maandag 26 april, op uitnodi ging van de Werkgroep Kunstgeschiedenis, over het oosters porselein dat in de zeven tiende en achttiende eeuw naar Europa is overgebracht. Het ac cent ligt op de keramiek bestemd voor de Hollandse markt. De le zing wordt gegegen in huize 's Hertogenbosch, Vlasmarkt 51 in Middelbrug. Aanvang 19.30 uur. Dualiteit - Voorbij de dualiteit? Daarover spreekt Jan den Hartog vrijdag 23 april in de Zeeuwse Bi bliotheek in Middelburg. Hij doet dit op verzoek van het Centrum voor Zelfbezinning. Aanvang 20 uur. Historische studiedag - Ver schillende lezingen staan op het programma van de achtste Histo rische Studiedag, zaterdag 24 april in de Zeeuwse Bibliotheek. Het thema is Archeologie in Zee land. De lezingen worden afge wisseld met een film en een korte introductie. De studiedag, een initiatief van de Werkgroep Historie en Archeologie, duurt van 10 tot 16 uur. Freud - Studiecentrum Middel burg van de Open Universiteit geeft woensdag 28 april een le zing. Prof. dr. M.N. Verbaten spreekt over het onderwerp: Wel ke waarde heeft de op de theorie van Freud gebaseerde psycho therapie? Symposium - De Man/Vrouw firma; een aantrekkelijk alterna tief? Dat is de titel van het sym posium voor ondernemers, dinsdag 27 april in Hotel Arnevil- le in Middelburg. Het District Zeeland van het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond wil laten zien hoe een samenwerking tussen man en vrouw vorm kan worden gegeven in een vennoot schap onder firma. En welke fis cale voordelen het heeft. Aanvang 19.30 uur. Adrie Hoefnagel Mr. Mariske Smits mjiffls Bureau Sociaal Raadslieden Brouwenaarstraat 4 Vlissingen Breestraat 15 Middelburg 01184-86400 01180-84000 Wat kan een geschillencommis sie voor u betekenen? Als een geschil niet in overleg met de wederpartij kan worden opgelost, breekt het moment aan dat u moet beslissen het er ver der maar bij te laten zitten of er op een andere manier 'werk' van te maken. Dat is vaak een moeilij ke beslissing omdat een gerech telijke procedure voor de kantonrechter of de rechtbank geen lichte zaak is. U hebt daar voor professionele hulp nodig; de procedure kent nogal wat forma liteiten, is ingewikkeld en kan soms lang duren. Dit alles maakt procederen tot een kostbare aan gelegenheid. In een bepaald ge val kan dit zelfs betekenen dat, ook al hebt u goede kans de zaak te winnen, het financiële belang toch niet opweegt tegen de te maken proceskosten. Gelukkig is er in veel gevallen een geschikt alternatief: de erkende geschil lencommissie. Erkend wil zeggen dat de overheid heeft gecontro leerd of een bepaalde voorwaar de voor een verantwoorde behandeling is voldaan. Als dat zo is, betaalt de overheid voor een belangrijk deel mee aan de kosten van deze commissies. De overheid is hiertoe bereid om dat op die manier de dure, officië le rechtspraak wordt ontlast en ook om het voor ondernemers en hun belangenorganisaties aan trekkelijk te maken aan deze ma nier van klachtenbehandeling mee te werken. Het secretariaat van deze erkende geschillencom missie is centraal ondergebracht bij de Stichting Geschillencom missies te Den Haag. De gang van zaken is in hoofdlij nen als volgt: U moet eerst uw klacht aan de leverancier voorleg gen. Heeft dat geen resultaat, dan moet u de klacht schriftelijk indienen bij de geschillencom missie. Het secretariaat heeft hiervoor formulieren beschikbaar. U moet klachtgeld betalen dat per commissie varieert van f 35,- tot f 150,-. Wordt u in het gelijk gesteld, dan krijgt u dat bedrag terug. Het secretariaat stelt de le verancier in de gelegenheid op de klacht te reageren en nodigt ver volgens beide partijen uit voor een mondelinge behandeling. Dat is een informele bijeenkomst waarvoor u geen advocaat nodig hebt. U mag ook een vertrou wenspersoon meenemen om u bij te staan. Na de mondelinge behandeling doet de geschillen commissie schriftelijk uitspraak in de vorm van een bindend ad vies: een uitspraak waaraan bei de partijen gebonden zijn en waar alleen in uitzonderingsge vallen nog onderuit te komen is. De praktijk wijst uit dat in de meeste gevallen de partijen zich bij de uitspraak van een geschil lencommissie neerleggen. Hieronder een overzicht van er kende geschillencommissies die via het centrale secretariaat in Den Haag bereikbaar zijn: Chemisch reinigen; Natwas: Rei zen; Recreatie; Parket; Keukens; Woninginrichting; Openbare Nutsbedrijven; Textielhandel; Glaszetbedrijf; Juweliers en uur werkbranche; Bankzaken (Post bank); Post en Telecommunica tie; Optiek; Uitvaartwezen; Open baar vervoer (Ned. Spoorwegen); Stichting Bontwaarborg; Installa tiebedrijven; Verhuizers. Wat is de belangrijkste bron van stress op het werk? Niet het werk zelf, maar de omgang met collega's. Veel mensen voelen zich door hun collega's eerder belemmerd dan gesti muleerd. Pesterijen, afgunst, competitie, intriges: het zijn stressbronnen die de lust om te werken ernstig kunnen on dermijnen. Als we deze stress niet goed hanteren, stapelt ze zich op en zijn stressklachten het onvermijdelijke resultaat. Drs. Henk C.M. Hermans Enthousiaste werkers verande ren in opgebrande wrakken en kunnen via de ziektewet de werkplek voor korte of lange tijd ontvluchten. Als we op het werk ons hoofd boven water willen houden, dan zullen we ons emotioneel moeten wape nen tegen onze collega's. Sla gen we daar niet in, dan kunnen we er gemakkelijk aan onderdoor gaan. We worden het slachtoffer van de terreur van het team. Werken is voor de meeste mensen allang geen solistische aangelegenheid meer. Het meeste werk wordt tegen woordig in teams gedaan. De tijd van de (hard)werkende eenling is voorbij en heeft plaats gemaakt voor het mo derne teamwork. Niet langer het individu is de drijvende kracht achter de organisatie, maar het team. Nu kan zo'n team inderdaad een waarde volle kracht zijn. Het biedt aan individuele werkers de moge lijkheid om feedback te krijgen op hun werk. Deze kan hi) of zij vervolgens in positieve zin ge- bruiken. Een andere belangrijke functie is gelegen in de sup port die het haar leden kan bie den. Door deze emotionele steun kan het de jobstress ver minderen, en dat is goed voor de arbeidsvreugde. Ook prak tisch gezien kan teamwork voordelen hebben: wat jij niet kunt, kan een andere teamlid wel. Maar een team kan zich ook ontwikkelen tot een mo lensteen die je als werker acht uur per dag om je nek hebt hangen. Naast de bovenge noemde positieve kanten, kan een team ook uiterst negatieve invloeden hebben op de werk uitvoering. de dictatuur van het team. Een team kan zich ontwikkelen tot een regelrechte dictator die haar leden dwingend oplegt wat ze moeten doen en laten. Teamwork is vaak gebaseerd op het principe dat de meer derheid van het team beslist. Deze democratische handel wijze hoeft echter niet noodza kelijk te leiden tot "juiste" beslissingen. Integendeel. De dictatuur van het team is vaak een dictatuur van de mid delmaat. 'afhankelijke werkers. Een te sterke nadruk op teamwork leidt in veel gevallen tot zeer afhankelijke werkers. Ze voelen zich te onzeker om zelf nog te beslissen en gaan eigen ver antwoordelijkheden zoveel mo gelijk uit de weg. Teamwork kan daardoor de ontplooiing van de werkers belemmeren in plaats van bevorderen. vernieuwingen tegenhouden. Een team probeert meestal vast te houden aan bestaande procedures en gewoonten. Voorstellen tot veranderingen worden met argusogen beke ken. Ze zijn alleen maar lastig. Teamwork kan daardoor de in voering van vernieuwingen in het werk ernstig belemmeren. De weerstand daartegen van een heel team is vaak sterker dan van haar individuele leden. inefficiëntie. Teamwork kan gepaard gaan met een hoop in efficiëntie. Alles moet eerst in het team gebracht worden en pas daarna wordt er iets beslo ten. Onze dienstverlenende in stellingen zijn daar een schoolvoorbeeld van. Op een eonvpMi+ap vraag volgt zelden een rechtstreeks antwoord. Eerst moet het team geraad pleegd worden. sterke emotionele afhanke lijkheid. Teamwork gaat vaak samen met een sterke onder linge emotionele afhankelijk heid. Men moet erop bedacht zijn dat de emotionele banden met de overige teamleden goed zijn en blijven. In sommi ge gevallen kan dit ontsporen en zijn werkers meer met el kaar dan met het werk bezia. team als samenzwering. Sommige teams hebben het karakter van een samenzwe ring. De teamleden vinden el kaar in de samenzwering tegen een of enkele buitenstaanders. Het team zoekt zondebokken en verspilt veel tijd in het be denken van pesterijen, waar door anderen het leven zuur wordt gemaakt. OOSTKAPELLE Mededelingen voor deze rubriek melden voor vrij dag 17 uur, liefst 'schriftelijk. Postbus 5017, 4330 KA Middelburg. AAGTEKERKE Hervormde Gemeente. Zo. 10.00 uur: ds. A.E. de Bruyn en 19.00 uur: ds. N. de Boo. ARNEMUIDEN Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: ds M. Gou- driaan en 15.00 uur: ds. M. Goudriaan. Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 uur: drs. N.J. Dek ker en 14.30 uur: ds. C. Brakema. Volle Evangelie-gemeente "Immanuel", West- dijkstraat 5-7. Do. 20.00 uur, Zo. 10.00 uur. BIGGEKERKE Hervormde Kerk. Kerkplein 1. geen opgave ont vangen. DOMBURG Hervormde Kerk. Markt 8. Zo. 10.00 uur: ds. Voortsvader en 19.00 uur: ds. Allewijn. Rooms Katholieke Kerk H. Willibrordus. Elke 1e, 3e en 5e zaterdagavond om 19.15 uur. GAPINGE Gereformeerde Kerk. Dorpsstraat 7. Zo. 10.00 uur: ds. K.W. Kakes en 19.00 uur: ds. F.C. van Dijke. Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25, Zo. 10.30 uur: ds. N.H.J.E. Boomer, Middelburg. GRUPSKERKË Gereformeerde Kerk. Jacob Catsstraat 7. Zo. 10.00 uur: ds. B. Ridder en 19.00 uur: ds. F.A. Petter, Jeugddienst. Hervormde Gemeente. Zo. 10.00 uur: ds. J. de Boer en 19.00 uur: ds. P.G. den Hengst. HOOGELANDE Christengemeenschap, Kapel van St. Maarten. Zo. geen dienst. KLEVERSKERKE Hervormde Gemeente. Dorpsstraat 25. Zo. ds J. Lukasse. KOUDEKERKE Gereformeerde Kerk. Tramstraat 31. Zo. 9.30 ds. E.V.E. Wijnands. Ned. Hervormde Kerk. Dorpsplein 1. Zo. 9.30 uur: ds. A.P. Nauta. MELISKERKE Gereformeerde Gemeente Valkenburgstraat 25. Zo. 9.30 en 14.30. Gereformeerde Kerk. Zo. 10.00 uur: ds. R.G. van derZwan, S.O.W jeugddienst. 19.00 uur: ds. A.W. Riepma. Hervormde Kerk Zo. 19.30: voorganger niet bekend. MIDDELBURG Baha'i Gemeenschap Walcheren. Informatie avonden worden gehouden op do. 20.00 uur, t.h.v. Fam. Niesing, Herberdsland 11. Baptisten Gemeente. Kapel Herengracht 74. Zo. 10.00 uur: ds. L. Fabriek. Centrum Middelburg. Zo. 9.30 uur: ds. Th. van Stuijvenberg, 14.00 uur: leesdienst en 18.30 uur: ds. Th. v. Stuyvenberg. Evangelische Baptisten Gemeente. Damplein 12. Zo. 10.00 uur. Christelij ke Gereformeerde Kerk. Zo. 9.30 uur: ds. J.G. Schenau en 16.30 uur: ds. H. Korving. Doopsgezinde Gemeente. Doopsgezinde Kerk, Lange Noordstraat 62. Zo. 11.00 uur: geen dienst. Gereformeerde Gemeente in Nederland. Wester- kerk, Armeniaans Schuitvlot 22. alle zondagen leesdiensten 9.30 uur, 14.00 en 18.30 uur. Gere formeerde Kerk. Getuigeniskerk, Adr. Lauwe- rijszstraat 6, Zo. 9.30 uur: ds. O. Elseman, SOW en 19.00 uur: ds. Chr. Brakema. Hofpleinkerk, Hofpleinkerk. Zo. 9.30 uur: ds. W.A. v.d. Berg en 14.30 uur: kand. L. v.d. Broeke. De Hoeksteen, Roozenburglaan 22, Zo. 9.30 uur: ds. L. v.d. Broeke en 17.00 uur: Past. J. Crans, dienst van lied en muziek. Gereformeerde Kerk Vrij ge maak r/. KI e i n Vlaande ren 75, Zo. 9.30 uur: ds. A. de Snoo en 16.30 uur: ds. A. de Snoo. Pinkstergemeente Middelburg. Zo. Evangelisatie- dienst 'Zondag half twaalf', De Vergulde Baars, Baarsjesstraat 43, 15.30 uur. Wo. bijbelstudie, Dam 6, 19.30 uur. Hervormde Gemeente. S.O.W. Nieuwe Kerk, Groenmarkt, Zo. 9.30 uur: ds. Chr. Brakema. Koorkerk, Koorkerkhof, Zo. 10.00 uur: ds. Tromp, Leiden. Ontmoetingskerk, Ooster- scheldestraat, Zo. 10.00 uur: zie Getuigeniskerk. Engelse Kerk, Simpelhuisstraat, Zo. 19.00 uur: ds O. Elseman. Thomaskapel, Zo. 9.30 uur: ds J. Dubbink. Oostkerk, Oostkerkhof, Zo. 9.30 uur: ds. J.E.L. Brummelkamp. Wijkgemeente Ge rei Bond, (in de Oostkerk) Zo. 11.00 uur: ds. L. Wüllschleger en 17.00 uur: ds. L. Wüllschleger. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Lange Noordstraat-62, Za 11.00 uur: ds. C.E. v.d. Ploeg. Leger des Hei/s. Hoogstraat 20. Zo. 9.20 uur: bidstond en 10.00 19.00 uur: al.v. luitenant en mevrouw R. Pippel. Lutherse Kerk. Zuidsinge! 70. Zo. 10.00 uur: Pater J.W. Scheffers. Nederlands Gereformeerde Kerk, Gebouw Engelse Kerk, Simpelhuisstraat 10. Zo. 9.30 uur: ds. P.P. Goossens en 17.00 uur: ds P.P. Goossens. Vereniging van Vrijzinnig Hervormden en Re monstranten. Koorkerk Zo. 10.00 uur: ds. Tromp, Leiden. Rooms-Katho/ieke Kerk Petrus en Paulus- kerk, Lombardstraat 1, Zondag 10.00 uur. elke 2e en 4e zaterdag 19.00 uur. De Hoeksteen, Roo zenburglaan 22, Zo. 11.30 uur. Waalse Kerk (Eglise Wallonne). Lange Noordstraat 62. Zo. A. Laureys d' Oudenburg. Evangeliegemeente "de Wijngaard". Klarenbeek LTS. Zo. 9.30 uur: W. Everaarts. NIEUWLAND Gereformeerde Kerk. Zionskerk, Duinweg 36A. Zo. 10.00 uur: ds. F.C. van Dijke, instapdienst en 19.00 uur: ds. W.P. Jansen, SOW-dienst. Her vormde Gemeente. Waterstraat 4, Zo. 10.00 uur: ds. A.C. den Hollander. Gereformeerde Gemeente Oostkapelle. Saron- kerk. G. vr. 19.30 uur: ds. C. Harinck. Zo. 10.00 uur en 15.00 uur: ds. C. Harinck. RITTHEM Hervormde Gemeente. Zo. 9.30 uur: Ds. PC. Schoonenboom. SEROOSKERKE Gereformeerde Kerk. Zo. 10.00 uur: A. Hooimei- jer. Hervormde Gemeente. Noordweg 3. Zo. 10.00 uur: ds. G. de Lang en 19.00 uur: ds. P. Boekesteyn, S.O.W. dienst. ST.LAURENS Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Van Cit- tersstraat 69. Zo. 10.30: ds. N.H.J.E. Boomer. Ge reformeerde Kerk. Noordweg 372. Zo. 10.00 uur: ds. D. Westerneng en 19.00 uur: ds. A.A. D. Westerneng. OOST-SOUBURG Evangelie Gemeente Sion. Ritthemsestraat 45 (gebouw de Blazerbgeen opgave ontvangen. Gereformeerde kerk en de Ned. Hervormde Ge meente. geen opgave ontvangen. Kanaalstraat- kerk, 9.30 uur: ds. R.E.R. van Buiren. Oranjepleinkerk, Zo. 9.30 uur: ds. L.A. Woltering. 19.00 uur: zangdienst. Bejaardentehuis "De Zoute Viever", Dongestraat 1, Zo. 19.00 uur: Ds. L.A. Woltering.. Martinuskerk, Kerklaan 19, geen opgave ont vangen. VEERE Gereformeerde kerk. Zo. 10.00 uur: ds. W.P. Jan sen en 19.00 uur: ds. F.C. van Dijke (in Gapinge). Hervormde Kerk. Zo. 9.30 uur: ds. Pannekoek, Herv. dienst. VLISSINGEN Anglicaanse Kerk, The Missions to Seamen. Scheldepoort. Zo. 10.30 uur: Morning Prayer en 19.30: Holy Communion. Bethel-Pinksterkerk. Vrijdomweg 1. Wo. 19.30, vr. 19.30 uur en zo. 14.30 uur: lofprijzingsdienst. Christelijke Gereformeerde Kerk. Kasteelstraat 109. Zo. 9.30 uur: leesdienst en 16.30 uur: ds. H. Korving. Doopsgezinde Gemeente. Vrijdomweg 1. geen opgave ontvangen. Gereformeerde Kerk IVrijgemaaktDe Lan- noystraat 2, Zo. 9.30 uur: ds. H. Mostert en 16.30 uur: ds. H. Mostert. Hersteld Apostolische Zendinggemeente. Walstraat 23. Zo. 10.00 en 17.00 uur. Nieuw Apostolische Kerk. Westerbaan 20, West- Souburg. Zo. 9.30 en 17.00 uur, wo. 20.00 uur. Hervormde Gemeente en Gereformeerde Kerk. St. Jacobskerk, Oude Markt, 10.00 uur: dhr. v.d. Putte. Petruskerk, P. Krugerstraat 17, Zo. 9.30 uur: ds. M. Lorier, H.A.. Johanneskerk, Bonedij- kestraat 165, Zo. 9.30 uur: ds. H.J. Hemstede. Open Hof, Alexander Gogelweg 57, Zo. 9.30 uur: ds. C.A. Schoorel en 19.00 uur: ds. C.A. Schoo- rel, Vesperdienst. De Schaapskooi, Papegaaien burg, Zo. 9.30 uur: ds. C.W de Bruijne en 17.00 uur: ds. C.A. Schoorel, jeugdzondag. Ter Reede, Zo. 19.00 uur: Ds. Ch. van Dam. Jehova's Getuigen gemeente 'Centrum Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534. Do. van 19 tot 20.45 uur, zo. van 15.30 tot 17.30 uur. Uehova's Getuigen gemeente 'Souburg Vlissin gen'. Van Dishoeckstraat 534, Zo. van 10 tot 12 uur. Di. van 19 tot 20.45 uur. LDe Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Badhuisstraat 161. Zo. 10 uur. Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. Bonedijkestraat 163, geen opgave ontvangen. LGereformeerde Gemeente. Marnixplein 41. Zo. 9.30 uur: leesdienst en 16.00 uur: leesdienst. Leger des Heils. Dr. Stavermanstraat 39. Zo. 10.00 en 19.00 uur: Kol. mevr. D. Verhagen. Pinkstergemeente. Open Hof, Alexander Gogel weg 57. Vr. 19.30 uur: ds. C.A. Schoorel. Zo. 9.30 uur: ds. C.A. Schoorel. Ziekenhuis Walche ren, Koudekerkseweg 88. Zo. 10.00 uur: ds. M. v.d. Poll. Ter Reede, Koudekerkseweg 81, Zo. 19.00: ds. Ch. van Dam. Lieve Vrouwenkerk, Singel (nabij Stadhuis), Zat. 19.00 uur, Zon. 9.30 uur. Streek ziekenhuis, Koudekerkseweg 88, Zo. 11.15 uur. Der Boede, elke 2e, 4e en 5e za. 10.30 uur. Volle Evangelie Gemeente Beréa. Gebouw Beréa, Westerbaan 16. Zo. 10 uur. Vb/Ie Evangeliegemeente 'Filadelfia'. Vrou wenstraat 5. Zo. 10 uur: samenkomst. Het Apostolische Genootschap. Singel 190-194. Zo. 9.30 uur, wo. 20 uur. Evangelie Gemeente "De Blinkende Morgenster". Dr.Stavermanstraat 61. Zo. diensten om 10 en 17 uur. Der Boede. Zo. Babbelaar 10.30 uur: Dhr. C. Simons. VROUWENPOLDER Hervormde Gemeente. 11.00 uur: ds. Lukasse. WESTKAPELLE Hervormde Gemeente. Markt 67. Zo. 9.30 uur: ds. Klijnsma (Middelburg) en 10.00 uur: ds. Luy- mes (Heinkenszand), Jongerendienst. ZOUTELANDE Hervormde Gemeente. Hervormde Kerk, Willi- brordusplein 2. Zo. 9.30 uur: ds. P. Boekesteijn- jeugddienst. Rooms-Katholieke kerk. Bosweg, geen opgave ontvangen. Do. 22 april t/m wo. 28 april Huisartsen Hervormde Gemeente. Schoonenboom. Zo. 11.00 uur: Ds. PC. Middelburg: zaterdag tot 24.00 uur: S.A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. 39933. zondag tot 24.00 uur: G.J.M. Meijer, De Krammer 14, tel. 39933. vrijdag 30 april: F.J.J. Buytendijk, Noord weg 353, tel. 39933. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder af spraak). Vlissingen: zaterdag tot 24.00 uur: W.N. Oster- man, de Kempenaerstraat 2, tel. 79791. zondag tot 24.00 uur: R.M. Thiadens, Zuiderbaan 23, tel. 64633. vrijdag 30 april: J.L.R.H. van Pelt, Julia- nalaan 7, tel: 12225. Visites aanvragen voor 10 uur. Spreekuur voor dringende gevallen 12.30 tot 13.00 uur en 17.30 tot 18.00 uur. (zonder af spraak). Soüburg, Nieuw- en St Joosland, Arnemuiden, Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid(praktijken van P. Kodde, J.C. Ponten, J. Visser): zaterdag: C. Wattel, Amste/straat 55, O. Souburg, tel. 01184-61630. zondag: R.G.G. de Groot, Dr. v.d. Moerstraat 15, Arnemuiden, tel. 01182-1308. vrij dag 30 april: J.C. Ponten, Oude Rijksweg 6, Nieuwland, tel. 01182-1340. Visites aanvragen voor 10.00 uur. Spreekuur voor dringende geval len van 12.30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Grijpskerke, Gapinge, Oostkapelle, Serooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: vrijdag, zater dag en zondag: dr. R. Ubels en dr. M.J.J. Helmes, Vroonstraat 11, Serooskerke, tel. 01189-1212. vrij dag 30 april: dr. R.A.D. van Tol, Markt 12, Veere, tel. 01181-1271. Aagtekerke, Domburg, Westka- pelle, Zoutelande, Koudekerke, Meliskerke en Big- gekerke:vrijdag, zaterdag en zondag: B. Vaandrager, Weststraat 7, Domburg, tel. 01188-1271. vrijdag 30 april tot 1 mei 12.00 uur: F. van Eede, de Casembrootstraat 24, Westkapel- le, tel. 01187-1234. West- en Midden-Walcheren: vrijdag, zaterdag en zondag: B. Stutterheim, Va/kenisseweg 14, Big- gekerke, tel. 01185-2190. vrijdag 30 april tot 2 mei: B. Bouwense, Valkenisseweg 14, Biggekerke, tel. 01185-2190. Tandartsen Spreekuur voor spoedgevallen van 11 tot 12 uur: zaterdag en zondag: J.M. Jansen, J.V. Hooft- kwartier 90, Middelburg, tel.01180-15595. vrij dag 30 april: M.H. Rackwitsz, Volderijlaagte 1, Middelburg, tel. 01180-35688. Apotheken Middelburg: van vrijdag tot vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek Stro- menwijk 't Zand, Maastraat 58, tel. 35565. Vlis singen: van vrijdag tot de vrijdag daaropvolgend (geopend van 8.30 - 17.30 uur): Apotheek De Singel, Singel 9, tel. 12730. Verloskundigen Vlissingen en Oost-Souburg: van vrijdag tot maandag: H. Hament, tel. 01184-79678. Middelburg: van vrijdag tot maandag: K. Boot, tel. 01180-39865. Dierenartsen Kleine huisdieren: (Gezelschapsdieren) zaterdag, zondag en maandag: A.J.- Diender en L.J.J. Scho- faerts, Dr. Stavermanstraat 57, Vlissingen, tel 01184-109 70.vrijdag 30 april: A.J. Ruys, Stads- schuur 1, Middelburg, tel. 01180-13118. (dag en nacht). Spreekuren zonder afspraak: za. en zo. 11.00 - 12.00 uur en 17.00 - 18.00 uur. Dierenarts kleine huisdieren: R. Roskam, Kelder- weg 1, Meliskerke, tel. 01189-2838. Dierenkliniek Walcheren. K. Noordstraat 61, Mid delburg, tel. 01180-37077. Spreekuur: Za. van 10 tot 11 uur, verder gehele weekend bereikbaar. Dierenartsenpraktijk Middelburg: Grote huisdie ren: tel. 01180-33803. Visites aanvragen van 8.00-9.00 uur. Dierenartsenpraktijk Oostkapelle: Oude Dom- burgseweg 33A, Oostkapelle, tel. 01188-1443. Behandeling kleine huisdieren op afspraak. Algemeen krisis opvangcentrum "Court Ox- hooft". Singelstraat 14, 4331 SV Middelburg, Dag en nacht voor opname en aanmelding be reikbaar zowel schriftelijk als telfonisch. Tel. 01180-38000. Anti Discriminatie Buro Zeeland. Brouwe naarstraat 4, 4382 LK Vlissingen, tel. 01184-86427. Bureau Vertrouwensarts Kindermishandeling, tel. 01180-28800. Centraal Meldpunt voor vrijwilligethuishulp te Middelburg, Molstraat 13, iedere werkdag bereik baar van 9.30 tot 11.30 uur, tel. 01180-12004. Centraal Meldpunt voor vrijwillige thuishulp te Vlissingen, Vredehoflaan 42, ma. t/m vr. van 9.00 tot 11.00 uur, tel. 01184-10795. Christelijke Telefonische Hulpdienst voor Zeeland. Dagelijks van 10 tot 24 uur, weekends van 20 tot 24 uur, tel. 01180-36251. GGD Zeeland (Gemeenschappelijke Gezond heidsdienst Zeeland): Middelburg, "Jan Matens- huis", Noordbolwerk 33, Vlissingen, Rozengracht 6; Infectieziektenbestrijding: tel. 01180-34085; Geslachtziektenbestrijding: Noordbolwerk 33, iedere werkdag van 9 tot 10 uur. tel. 01180-34085; Informatielijn: tel. 01180-35616; Aids-lnfolijn: tel. 01180-38384; Tuberculose bestrijding, afspraak maken via: tel. 01184-18395. Bedrijfsgezondheidszorg, Noordbolwerk 33, tel. 01180 34085. Jeugdgezondheidszorg, Noordbolwerk 33, tel. 01lè0-35664. Regionale Indicatiecommissie Walcheren, Nord- bolwerk 33, tel. 01180-24740, tel. sprekuur op werkdagen van 8.30 - 10.00 uur. Huurdersvereniging Middelburg (HVM), voor be langenbehartiging van huurders en woningzoe kenden. Spreekuur elke donderdagavond van 19.30 tot 20.30 uur, p.a. Stichting Maatschappe lijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84252, alleen tijdens spreekuur. Kin der en jeugdtelefoon Zeeland, elke dag bereik baar van 14.00 tot 20.00 uur, ook in het weekend en de vakantie, tel. gratis 06-0432. Noodopvang Walcheren Leger des Heils, bij cri sissituaties: Hoogstraat 18-20, Middelburg. Dag en nacht bereikbaar onder tel. 01180-12000. NVSH-Midden Zeeland: Weidezicht 59. tel. 01100-21724. Landelijke telefonische hulpdienst: tel. 070-600010. Ma. - vr. geopend van 10 tot 22.30 uur. Patiëntenplatform Zeeland: Magnolia 26, kamer 1.13/1.14, Goes, Postbus 2054, 4460 MB Goes, tel. 01100-49389. Centraal adres voor vragen en klachten op het gebied van de gezondheidszorg en informatie over alle patiëntenorganisaties, on dersteuning patiëntenorganisaties, belangenbe hartiging patiënten/consumenten in de gezondheidszorg. Stichting Bejaarden- (en gehandicapten) Alarm Zeeland. Domburgseweg 49, 4357 NG Dom burg. tel. 01188-3404. Centraal adres voor inlich tingen over nieuwe aansluitingen. Kantooruren: di. wo. do. en vr. van 9 tot 10.30 uur. Stichting "blijf van m'n lijf Zeeland": Postbus 5215, 4380 KE Vlissingen. Dag en nacht voor opname en aanmelding bereikbaar, tel. 01184-14645. Stichting La Leche League. Voor hulp en informa tie bij borstvoeding en verhuur elektrisch kolfap- paraat, tel. 01189-1691 en 01180-16812. Stichting Homecare Zeeland. Kraamzorg voor ge heel Zeeland, dag en nacht bereikbaar, tel. 01100-32924, wanneer u op de telefoonbeant- woorder enkel uw tel.nr. inspreekt roept u auto matisch de verantwoordelijke per semafoon op. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Wal cheren; Gezinsverzorging Algemeen Maat schappelijk Werk, Middelburg e.o. Breestraat 15, bereikbaar van 8.30 tot 17 uur, tel. 01180-84000, Vlissingen e.o. Brouwenaarstraat 4, bereikbaar an 8.30 tot 17 uur, tel. 01184-86400; Spreekuren AMW, Arnemuiden Gemeentehuis ma. van 9.30 tot 10.30 uur tel 01182-1553, Serooskerke Het Wijkgebouw, iede re 1e, 3e, 4e do. v.d. maand van 9 tot 10 uur tel. 01189-1226. Bureau Sociaal Raadslieden Walcheren. Spreek uur Middelburg, Breestraat 15, ma. en wo. van 14 tot 16 uur en di. en do. van 9 tot 12 uur, ook tele fonisch 01180-84000, spreekuur Vlissingen, Brouwenaarstraat 4, ma., di., do. en vr. van 9 tot 12.30 uur, di. van 13.30 tot 15.30 uur, ook telefo nisch 01184-86400. Stichting Slachtofferhulp Zeeland. Hulp en bege leiding voor slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen, tel. 01180-36108. Stichting SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland, voor een gesprek van mens tot mens, dag en nacht bereikbaar, tel. 01180-15551. Stichting VSK (Vereniging tegen seksuele kinder mishandeling binnen het gezin). Telefonisch be reikbaar van maandag tot en met vrijdag tijdens kantooruren: 9.00 - 12.30 en 13.30 - 17.30 uur. Dagelijks Telefonisch spreekuur: van 8.30 - 9.00 uur. Tel. 01180-13362. Telehulp (Alarmeringssysteem voor ouderen en gehandicapten in Vlissingen), uitgevoerd door Stichting Huisvesting en Verzorging voor Oude ren Vlissingen en Kruisvereniging Walcheren. In formatie en inlichtingen over aansluiting bij: Stichting H.V.O.V., Koudekerkseweg 81, 4382 EJ Vlissingen, tel. 01184-17820 op ma t/m vr van 8.30 tot 17 uur. Vereniging Borstvoeding Natuurlijk. Telefonische hulpdienst: tel. 01184-67224 en 01184-68279. Vereniging Patiëntenbelangen Zeeland. Klachten bemiddeling gezondheidszorg. Telefonische spreekuur: ma. van 11.30 tot 12.30 uur, tel. 01100-13930, Sociaal centrum Goes, Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes, binnenloop spreekuren op: di., wo. en do. middag van 14.00 tot 16.00 uur, Ostendestraat I, Goes. VBOK (Vereniging ter bescherming van het onge boren kind). tel.nr. 01180-38132 en 01180-38169. W.A.O. Belangengroep. Spreekuur elke donder dag van 14.00 tot 16.00 uur, p.a. Stichting Maat schappelijke Dienstverlening, Breestraat 15, Middelburg, tel. 01180-84256. De Gezondheidswijzer. Voor informatie en docu mentatie over gezondheid en ziekte. Bezoekadres ma. t/m vr. tijdens kantooruren: Magnolia 2, Goes. Telefonisch iedere werkdag bereikbaar op tel. nr. 01100-49434 49435. _J1 Wijkverpleegkundigen Kruisvereniging Walcheren-Oost (Middelburg, Ar nemuiden, Nieuw en St. Joosland): bereikbaar heid avond- en weekenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-11877. Kruisvereniging Walcheren (Vlissingen, West- en Oost-Souburg, Ritthem, Platteland van Walche ren): bereikbaarheid avond- en weékenddienst via alarmcentrale, tel. 01184-11877. Kruiswerk Provinciale Vereniging Het Zeeuwse Kruis. Mag nolia 55, Postbus 79, 4460 AB Goes, tel. 01100-49200. Tijdens kantooruren zijn de vol gende diensten bereikbaar: gezondheidsvoorlich ting en -opvoeding, ent-administratie, specialistische zorgverlening, jeugdgezondheids zorg, voedingsvoorlichting tel. spreekuur iedere dinsdag van 10.00-11.00 uur tel. 01100-49218, meer bewegen voor ouderen. Kraamcentrum rondom de Oosterschelde en Walcheren. Magnolia 65, Goes. Voor directe kraamhulp tel. 01100-49222. Aanmelden kraam zorg via centraal inschrijfbureau tel. 01100-49249. Openingstijden centraal inschrijf bureau maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland. Secre tariaat Postbus 79 4460 AB Goes, tel. 01100-49200. Stichting aanvullende thuiszorg Zeeland. Secre tariaat Postbus 79, 4460 AB Goes, tel. coördina tor 01100-49204 (dag en nacht). Hartezorg voor- en nazorg bij hartziekten Midden- Zeeland, Secr. Noordweg 317, Middelburg, tel. 01180-12502. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD), Brakstraat 30, Middelburg, tel. 01180-37320. Bereikbaar op werkdagen van 8.30-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. Gokspreekuur iedere donderdag van 16.30-18.30 uur. Bereikbaarheid buiten kantooruren tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 9.00-22.00 uur via de alarmcentrale 01184-14444. Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Badhuisstraat 25-29, Vlissingen, tel. 01184-13240. Spreekuur op maandag- en vrijda gochtend van 9.00-12.30 uur. Gehandicapten Adviesburo Zeeland. Herengracht 52, tel. 01180-23592. Advisering/begeleiding ge handicapten voor voorzieningen (woon- en leef- voorzieningen) en hulpmiddelen. Bereikbaar 9.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 17