Voorrang voor verkeersveiligheid Elke roebel is er één Provincie Zeeland Stationsbrug vernieuwd BROMFIETS- VERZEKERING I W.M. R0ELSE I Surabaya steunt zaalvoetbalteam Bekendmaking Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 IN BEROEP Op het kruispunt Baljuwlaan - N252, de weg Terneuzen - Sas van Gent, zijn dertien ongelukken gebeurd in drie jaar tijd. De aanleg van een minirotonde op deze plek kan veel onheil voorkomen, is de mening van het dagelijks provinciebestuur. Een dergelijke reconstructie kost een miljoen gulden. COMMISSIES OP DE VOET GEVOLGD door Hauk Breedveld Ook dit jaar weer de laagst mogelijke premie Assurantiekantoor Hauk Breedveld Sociaal Directie Milieu en Waterstaat Provincie Zeeland Ontwerp-vergunningen Nedeximpo Rommelen Natuur Woensdag 21 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Nieuws Van maandag 3 mei tot en met zaterdag 15 mei is de Stations- brug over het Kanaal door Walcheren in Middelburg uitsluitend beschikbaar voor voetgangers en (brom)fietsers. In deze perio de wordt de brug voorzien van een nieuw wegdek. De voetpaden blijven beschikbaar; zij worden beveiligd met hekken aan de kant van het rijdek. Voor de lijndiensten van het streekvervoer komen er tijdelijke halteplaatsen: Een aan de Blauwe- dijk op de opstelstrook die bij nor maal gebruik van de brug voor rechtsafslaande automobilisten is, en een aan de Stationsstraat. Pas sagiers voor en vanaf het NS-sta- tion kunnen dan te voet over de brug. Voor automobilisten is gedu rende deze veertien dagen alleen de Schroebrug beschikbaar. Het scheepvaartverkeer krijgt met een aangepast openingsregime te maken in de periode dat aan het wegdek wordt gewerkt. In de werkzame uren - van zeven uur 's morgens tot tien uur 's avonds - gaat de Stationsbrug een keer per uur voor het scheepvaartverkeer open en wel op de halve uren. De openingstijden van de Schroebrug worden hierop aangepast, waarbij de brugwachters ook rekening moeten houden met het aanbod in het wegverkeer. Als zich alleen re creatievaart aandient, kan ten hoogste een brugdraaiing worden overgeslagen. Zowel het weg- als scheep vaartverkeer moet rekening houden met oponthoud. Dat geldt te meer daar de "hoge vaart" van het Kanaal door Zuid- Beveland door een stremming is aangewezen op het Kanaal door Walcheren. De stremming op het Kanaal door Zuid-Beveland is een gevolg van de werkzaamheden tot aanpassing op de duwvaart. Zoals eerder gemeld wordt de Schroebrug in Middelburg woens dag 21 en donderdag 22 april met het noodsysteem bediend, doordat een nieuwe elektrische in stallatie wordt aangebracht. De brug gaat die dagen vier keer voor het scheepvaartverkeer open: 11.15, 14.30, 18.30 en 21.00 uur. De tijd die hiermee is gemoeid, afgezien van de pas seertijd voor schepen, is veertig minuten. De tweede kamer uit gedepu teerde staten behandelt dins dag 27 april vijf beroepschrif ten algemene bijstandswet van inwoners uit de gemeenten Vlissingen, Middelburg, Axel, Kapelle en Terneuzen. De zittingen beginnen respectieve lijk om 14.00, 14.20, 14,40, 15.00 en 15.20 uur. Betrokkenen zijn het niet eens met eerdere be sluiten van hun gemeentebestuur over hun aanvragen voor algeme ne bijstand. De hoorcommissie bestem mingsplannen houdt woensdag 28 april vier zittingen. Om 9.00 uur komt het plan Brou wershaven Kom van de gemeente Brouwershaven aan de orde. Be woners hebben bezwaren tegen de woningbouwlokatie aan de Nieuwe Jachthaven omdat het be schermd stadsgezicht wordt aan getast. Ook zijn er bezwaren te gen het verlies van parkeer gelegenheid en tegen mogelijke uitbreiding van horecagelegenhe den. Om 10.00 uur worden bezwaar schriften tegen het plan Bedrijfs terrein De Poort van de gemeente Reimerswaal besproken. De in spectie ruimtelijke ordening, Rijks waterstaat en een aantal inwoners van Rilland hebben bezwaren te gen de functie van een bedrijven terrein, aantasting van het land: schap en zij vrezen hinder, lawaai en stank voor omwonenden. Het plan Binnenstad van de ge meente Hulst komt om 11.00 uur ter sprake. Een aantal inwoners van Hulst hebben bezwaarschrif ten ingediend tegen een goot- hoogtebepaling, de bestemming van de Kleine Bagijnestraat, Gods plein, Walmolenstraat, Vestdijk straat en Gravenhofplein. Ook vre zen zij verlies van parkeerplaatsen en laad- en losmogelijkheden op het Gravenhofplein. Een aantal bewoners van Hulst heeft ook bezwaarschriften inge diend tegen het plan Moerschans, 4e herziening, van de gemeente Hulst. Zij hebben bezwaar tegen de aan leg van 20 bouwkavels bij de Moerschans-Poorterlaan. De zittingen zijn openbaar en wor den gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Het aanbrengen van een mini- rotonde op de kruising van de Baljuwlaan met de weg Ter neuzen - Sas van Gent, N252 vlak bij Sluiskil, is de beste op lossing om de verkeersveilig heid op deze plek te verbete ren. Dat is de mening van het college van gedeputeerde sta ten. De statencommissie wa terstaat en verkeer wordt ge vraagd in te stemmen met de gekozen oplossing. De aanleiding voor de aanpak van dit kruispunt is het grote aantal ongelukken, dertien in drie jaar tijds (1988 t/m 1990). Dit aantal maakt het kruispunt tot een van de meest gevaarlijke in de provin cie. Deskundigen spreken dan van een blackspot. Het verkeer op deze plek eiste twee doden in een periode van drie jaar. Drie personen liepen ern stig ietsel op. De rest van de be trokkenen kwam met de schrik vrij maar had wel te maken met de nodige blikschade. De N252 bestaat ter plekke uit twee rijbanen, met elk meerdere stroken, die door een forse mid denberm van elkaar zijn geschei den. Het verkeer dat de weg wil oversteken heeft op die manier te maken met twee apart over te ste ken rijbanen. In de praktijk levert het moeten wachten voor de over steek van de tweede baan de no dige problemen op in combinatie met slecht zicht vanuit de auto en Slecht overzicht, ook vanuit een auto, speelt een grote rol bij veel verkeersongelukken de vaak te hoge snelheid van na derend verkeer. Voor wie zich op de N252 bevindt, oogt het kruis punt ruim: brede baansplitsmgen, grote opstelruimte en een ruim kruisingsvlak. De weggebruiker laat zich door deze overzichtelijk heid kennelijk in de luren leggen en is onvoldoende attent. Vanaf de zijwegen is het zicht op de krui sing slecht: vanwege beplanting kan iemand die vanaf de Baljuw laan komt maar 150 meter over zien en dat is ruim 100 meter te weinig. Komend vanaf de Lange- weg is de kruising slecht zichtbaar omdat de provinciale weg in een bocht ligt. In de winterperiode kan het verkeer in de richting van Sas van Gent worden verblind door de laagstaande zon. Het kruispunt krijgt per dag ruim tienduizend voertuigen te verwer ken. Behalve de reconstructie tot een minirotonde zijn er andere op lossingen denkbaar. De meest goedkope oplossing, ruim acht ton, is de beplanting en de inhaal strook weg te halen en een aparte uitvoegstrook voor linksafslaand verkeer aan te brengen-. Deze op lossing biedt geen soelaas voor het slechte zicht vanaf de Lange- weg en mogelijke verblinding en scoort onvoldoende op het tegen gaan van hoge snelheden en het verhogen van de aandacht van de weggebruiker. Wordt deze oplos sing uitgebreid met een verkeers regelinstallatie, inclusief een voor rangsysteem voor openbaar vervoer, dan wordt voldaan aan de eisen die men mag stellen aan een verkeersveilige oplossing. De kosten lopen dan op tot ruim 1,3 min. De minirotonde scoort op de meeste onderdelen weer beter dan de voorgaande oplos sing, maar is wel wat minder ge bruiksvriendelijk voor bussen. Om dat het uiteindelijk gaat om een zo hoog mogelijke verkeersveiligheid hebben gedeputeerde staten ge kozen voor de minirotonde. Daar gaat ook de voorkeur naar uit van de gemeente Terneuzen. De com missie waterstaat en verkeer neemt 26 april een besluit over het voorstel van gs. Het is de be doeling dat uiterlijk volgend jaar de klus is geklaard. De statencommissie voor ruimtelijke ordening vergadert op vrijdag 23 april, 9.30 uur. Belangrijke agendapunten zijn het ontwerp-streekplanafwijking en de antwoordnota Bedrijfsterrein Poortvliet, glastuinbouw, de be grotingswijzigingen van het natuur- en recreatieschap De Grevelingen, het beleidsprogramma 1993 klei ne kernen. Om 14.00 uur op 23 april ver gadert de statencommissie mi lieu in het gebouw van de di rectie milieu en waterstaat, Het Groene Woud 1, Middel burg. De commissie gaat praten over het beleidsplan waterbodems en baggerspecie, de wijziging van de distelverordening, de evaluatie Mi- lieupunt Zeeland, het milieuverslag 1992 en het interprovinciaal meer jarenprogramma milieubeleid 1993-1996. De statencommissie voor wel zijn komt maandag 26 april, 9.30 uur, in vergadering bij een. Aan de orde komen onder meer het kleine kernenprogramma 1993, de tussenrapportage subsi diebeleid, de mededelingen uit het IPO, de gewijzigde ontwerp-nota ouderenzorg en de bijdrage van de provincie aan de manifestatie Zeeland Mondriaan 1994. Ook op 26 april maar dan om 13.30 uur, vergadert de sta tencommissie voor waterstaat en verkeer. Vergaderplaats is Het Groene Woud 1 in Middel burg. Op de agenda staan de recon structie van de N252, de ver- keersontsluiting van Der Boede (weg Vlissingen-Koudekerke), de beleidsnota verkeersveiligheid, het intrekken van de verdelingsveror dening, de uitkeringen voor wegen in Zeeland en het wegenplan. De statencommissie voor alge meen bestuur vergadert don derdag 29 april, 9.00 uur. De agenda wordt in het volgende Ab- dijnieuws bekend gemaakt. De statencommissie voor eco nomie komt 29 april om 15.30 bijeen. Op de agenda staan onder meer het beschikbaarstellen van gelden uit het Toeristisch Ontwikkelings fonds voor het Zeeland Mondriaan- jaar 1994, het project plattelands- toerisme en het project grenze loos waterrijk. Verder komt ter sprake de bijdra ge aan het recreatieschap Het Veerse Meer, het evaluatieverslag van de September Cultuurmaand 1992, de nota zoneringsprocedu re luchtvaartterrein en streekplan afwijking Oranjeplaat, een voorstel voor financiering van de teelt en verwerking van het oliehoudend gewas crambe en de financiering van het interreg-project samen- werkingsfonds kleine en middel grote ondernemingen. Alle vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht. Zij worden, tenzij anders vermeld, gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg. Hauk Breedveld maakt een reis van een half jaar door verschil lende Aziatische landen. Weke lijks houdt hij ons op de hoogte van zijn belevenissen. Moskou maakt op mij geen vrolijke indruk. Het is niet de stad zoals ik mij voorstelde. De straatjes in het centrum ogen vies en armoedig en de winter maakt het geheel nog treuriger. Op beschutte plekjes bieden mensen allerhande tweede hands artikelen te koop aan. Of het nu een theepot, een paar sokken of een b.h. is, alles van enige waarde proberen ze te slijten. Elke roebel is er één en kan gebruikt worden om de koude winter te doorstaan. Mijn eerste dag in Moskou. Het is akelig koud. Yuri geeft me een paar handschoenen, een sjaal en een traditionele Russi sche beremuts. Zo één met oorflappen. Met de bus en me tro rijd ik naar het centrum. De metrostations zijn een lust voor het oog. De wetenschap dat deze kunstbouwwerken zijn gebouwd in een tijd van pure armoede en honger maakt het geheel nog indrukwekkender. Die dag bezoek ik het Rode Plein, het Kremlin met z'n historische gebouwen en aan schouw het graf van Lenin. Verder slenter ik wat rond, op zoek naar het ware leven in Moskou. De volgende dag breng ik in bed door. De verkoudheid, die me al enkele weken achter volgt, bereikt nu zijn hoogte punt. Dina, de vrouw van Yuri, is een uitstekende verzorgster. Ze geeft me een voetenbadje, warme melk met honing en Wodka. Diezelfde avond nog vertrekt mijn trein naar Tash kent. Dit is de hoofdstad van de Uzbekistan-republiek, gele gen aan de voet van de Hima laya, ten noorden van Afghanistan. Gelukkig heeft Yuri een ticket kunnen be machtigen, zodat ik niet in die oneindige rijen hoef te staan. In de vierkante diesel brengt de familie mij naar het immens grote Jaroslavski station, het punt van waar de treinen naar Vladiwostok, Peking, Alma-ata en Tashkent vertrekken. Yuri geeft me een paar stevige Rus sische zoenen en Dina duwt een flesje drank en enkele roe bels in mijn hand. Moest ik maar aan de conducteurs ge ven, als extraatje. Drie dagen treinen door de sneeuwvlaktes van Rusland, de steppen van Kazakhstan en het kale heuvel landschap van Uzbekistan heb ik voor de boeg. Maar deze route is één van de weinige SPARTAM ETf 60,- AUTOMAAT SNORFIETSf 140,- I MET VERSNELLINGf 375,- incl. alle kosten en plaatje van 1 mei 1993 - 1 mei 1994 I Blauwedijk 1, Middelburg, 01180-14287 I mogelijkheden om per trein richting India en de rest van Azië te reizen. Enkel het stuk naar Afghanistan moet ik per vliegtuig afleggen. De trein zit vol Uzbeken en Tadzhiken. Nergens een Westers gelaat te bekennen, dus geen enkel Engels aan spreekpunt in mijn omgeving. Het Russische alfabet had ik bestudeerd. Gewapend met deze kennis en m'n taalgids zou ik me dus verstaanbaar moeten maken. Tahir en Timor, twee Azbeekse studenten, en Saziby een oude Tadzhik zijn m'n coupégenoten. Ondanks de taalbarrière kunnen we het prima met elkaar vinden. Ze zijn enthousiast over mijn reisplannen en verbaasd over de 'luxe' spullen die ik bij me heb. Mijn horloge, thermoskan, zakmes en spijkerbroek: alle maal dingen die hier niet te koop zijn. Om eens wat anders te horen dan dat vreselijke Uz- beekse gejammer, haal ik mijn walkman tevoorschijn. „Pre sent for me, present for me", roept Tahir. En voor ik er erg in heb, heeft hij de koptelefoon op zijn hoofd. De volgende morgen krijg ik hem terug. De batterijen zijn leeg. Als het einde van de morgen nadert, rijden we Uzbekistan binnen. Ezels en kamelen zijn het eerste wat ik zie. Verder een droog en kaal landschap. Vijf dagen zal ik in Tashkent blijven. Mijn gastfamilie. Rus sen die ik in de Russische am bassade in Den Haag heb ontmoet, staan al op het stati on te wachten. Ik neem af scheid van mijn coupé-genoten en gris de walkman van Tahir's hoofd. Sport Fietsen - De Toerclub Walcheren rijdt zaterdag 24 april de jaarlijkse Bloesemtocht. Een tocht van bij na 125 kilometer door Zuid Beveland en Walcheren. De start en finish zijn bij Hotel Walcheren m Koudekerke Inschrijven tussen 8.30 en 9.30 uur. Badminton - De badmintonclub Avanti uit Middelburg organiseert het open jeugdtoernooi. Zaterdag 24 en zondag 25 april spelen 139 badmintonners, onder andere ook uit de nationale en Zeeuwse selectie, in de sporthal van 'Sportpunt' in Goes. Kapelleloop - Wedstrijdlopers en trimmers kunnen zaterdag 24 april meedoen aan de Kapelle loop. In de nabijheid van het sportpark Het Groene Woud in Kapelle worden drie rondes van 5000 meter afgelegd De loop wordt georganiseerd door AV'56. Voor inschrijvingen tel. 01102 42093. Hengelsport - De 29 deelne mers aan de derde wedstrijd van de Hengelsportvereniging Vlissm gen vingen bij de eerste overgang 33 ondermaatse en 9 boven maatse vissen met een totaal ge wicht van 16,85 kilo. De uitslag: 1. J. Ekkebus, 460 punten; 2. RA. de Bliek, 420 p.; 3. P. Hui- bregtse, 415 p.; 4. P.A.S. Baas, 255 p.; 5. P. Wielamaker, 210 p.; 6. K. v. Tatenhove, 140 p.; 7. H. Clarisse, 125 p.; 8. P.F. Huiszoon, 100 p.; 9. R.E. Clarisse, 85 p.; poedelprijs R. Joosse. Wandelen - In het Hemelsvaart- weekend, 20, 21 en 22 mei, heeft de Zeeuwse Wandelsport Bond een wandeling door het Be- velandse landschap uitgezet. Het parcours loopt langs de schorren van Kattendijke tot de boomgaar den van Kapelle, langs het Veerse Meer en door het gebied van de Meekrabcultuur. De afstanden variëren voor de getrainde en de minder getrainde wandelaars. Vakantiewoning - De tweede vakantiewoning voor jeugdige kankerpatiënten in Renesse wordt vrijdag 23 april geopend door de Commissaris van de Ko ningin W. van Gelder. Mensenrechten - De groep Vlissingen van Amnesty Interna tional wordt door een ledenge brek met opheffing bedreigd. De overige vijf groepsleden houden daarom in de komende maanden een ledenwerfactie onder het motto 'Hak de knoop door - kies Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. N.V. Haven van Vlissingen heeft namens B.V. Nedeximpo te Vlissingen op 11 november 1992 bij hen een aanvraag inge diend om nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergunningen (zgn. revisievergunningen) ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder voor de chroomertszanddrogerij. De inrichting is gelegen aan de Tweede Binnenhaven te Vlissingen, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie C, nr. 1773. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder en geluidhinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 22 april 1993 tot en met 6 mei 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 6 mei 1993 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een teder die aantoont daartoe redelijke wijs niet in staat te zijn geweest, kunnen tot en met 6 mei 1993 bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg gemotiveerde schriftelijke bezwaren inbren gen naar aanleiding van de ontwerp-vergunningen. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg voor Amnesty en wordt actief HdL Polen - Pakketten voor vrienden, familie en kennissen in Polen kunnen donderdag 22 april van 18 tot 22 uur afgeleverd worden bij Joke Sedee, Sportlaan 18 in Middelburg of na telefonische af spraak. De pakketten moeten goed verpakt worden in een dichtgeplakte kartonnen doos met een touw eromheen. Het adres en de afzender moeten dui delijk leesbaar op de doos ge- schreven staan. Collecte - 'Helpen werkt, je ziet het in de Sahel', is het motto van de Novib-campagne. De bevol king kan zich steeds beter redden en er wordt geen honger meer geleden. Om deze positieve ont wikkeling voort te zetten is ech ter wel geld nodig, constateert de Novib. Daarom is er van 9 tot en met 15 mei een landelijke collecte. Rommelmarkt - In en rond de molen De Hoop in Middelburg hebben de Juliana Korpsen Mid delburg zaterdag 8 mei hun jaar lijkse rommelmarkt. Aanvang 8 uur. Peelandmars - De Peelandmars is een wandeltocht van 54 kilo meter over dijken, strand, weiden en polderwegen langs de kust van het voormalige eiland Noord- Beveland. De wandeltocht, een initiatief van het wandelcomité Colijnsplaat, begint om 8.30 uur bij Café Juliana aan de Voorstraat 73 in Colijnsplaat. Het zaalvoetbalteam van het OCMA heeft het Indone sisch restaurant Surabaya in Middelburg bereid gevon den om te sponsoren Tijdesn het toernooi dat de vereniging op 1 mei houdt verzorgt Surabaya onder meer een rijsttafel buffet. Voor de drie hoogst geclas- seerde ploegen in het toernooi, dat in de sporthal aan de Kruitmolenlaan in Middelburg wordt gehouden, heeft de eigenaar van het Middelburgse restaurant, de heer Tol, enkele bekers ter beschikking gesteld. Daarnaast is het team van de OCMA in een nieuw tenu gestoken.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 13