m PAS FOTO'S! DE INNERLIJKE WERELD VAN TWEE RECHERCHEURS Wedgwood To$ #5 SPRINT PHOTO OPENT A.S. VRIJDAG 16 APRIL DUBBELPRINT V- De beste kwaliteit direkt klaar! Als rechercheur is het altijd hollen of stilstaan. Dat is een eigenschap die inhe rent is aan het beroep. Immers misdrij ven worden doorgaans niet van te voren gemeld. Op het moment is voor de Middel burgse technische rechercheurs Leen de Koeijer en Rinus Jeremiasse een tijd van hollen aangebroken. Kort na elkaar zijn in het Zeeuwse enkele moorden gepleegd, maar ook de kleinere misdrijven als inbra ken blijven binnenstromen. De twee haasten zich van de ene plek des onheils naar de andere. Droom V PZC WEEKBLADEN ERSCHOORE Belang Waardering Herkenning Verwerken Logica Het trouwfeest van uw leven? GRATIS kleurenfilm WALSTRAAT 54 01184-12626 VLISSINGEN SINCE 175') model A PLAIN TRADITIONAL SPECIAALZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 v^/DDei 23e JAARGANG NUMMER 15 Een bewogen bestaan, lijkt het. Maar zien zij dat zelf ook zo? Voelen zij zich als de hel den uit de Duitse crimi's? Hoe mentaal betrokken zijn ze en hoe uiten ze dat? „Vijf moorden in korte tijd. In 1991 was er ook zo'n periode", blikt De Koeijer terug. „De één na de ander werd omgebracht. Het begon toen met het hoofd dat in een Middelburgs bushokje werd gevonden". Het zijn onderzoeken die 'erin hakken', meent hij. „Ze nemen zoveel tijd in beslag dat andere zaken blijven liggen. Je holt constant achter de feiten aan". Tegen de verwachting in was het voor geen. van beiden een jon gensdroom om misdrijven op te lossen. Geen jongens die hele da gen detective-romannetjes lazen en alle crimi's op televisie vólg den. In tegendeel. Jeremiasse (46) wilde van jongsafaan al bij de verkeerspolitie. Een wens dié in vervulling ging. De Koeijer (49) zag zijn toekomst op het water. „Als jongen stond ik in Terneuzen op de pier al te kijken naar de schepen die voorbij voeren". Maar, zijn vriendin die hij in die tijd tegenkwam, gooide roet in het eten en deed hem van ge dachten veranderen. De twee re chercheurs kwamen uiteindelijk samen bij de verkeerspolitie te recht. Inmiddels kennen ze elkaar al 28 jaar. „Een soort huwelijk", vinden ze zelf. In 1973 waren ze functioneel te oud - zoals dat ambtelijk heet - om nog langer bij de verkeerspolitie mee te draaien. „We troffen het dat net in dat jaar een deel van de technische re cherche uit Den Haag naar hier werd gehaald", geeft Jeremiasse, inmiddels hoofd van de afdeling, toe. „Het klonk óp dat moment heel spannend, spannender dan het feitelijk is". „Vaak wordt een romantisch beeld geschetst van het onder zoekswerk", valt zijn collega hem 3D© M&©©&mg©ff Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017. 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v.. postbus 36. 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC. Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. bij. Mensen denken" aan de ver halen van Sherlock Holmes en Maigret, volgens hem, of zien een aflevering van Derrick voor zich. Fout. Vergeet het maar. Geen oogverblindende vrouwen die hun man van het leven bero ven, geen prachtige palmstrand- jes waar het plot zich ontvouwt, zoals in de series, maar 'smerige situaties', zoals Qe Koeijer ze om schrijft. Dan, grijnzend: „Schijn baar hebben zij altijd de mooie zaken en zitten wij altijd in de rommel en de rotzooi". De technische recherche-dienst, die uit vier man bestaat, is er al tijd als de kippen bij in het geval van een misdrijf. „Ons werk is al- 'Onze angst is: wat hebben we niet gezien' tijd het eerste dat moet gebeu ren", legt Jeremiasse uit. „In korte tijd moeten we met de no dige mankracht, video's en ca mera's zoveel mogelijk gegevens zien te verzamelen, want de vol gende morgen wordt verwacht dat er een rapport klaarligt. Dan staan er dertig man van het recherche-bijstands team paraat om aan de slag te gaan". Voor de technische rechercheurs bete kent dat vaak een hele nacht doorwerken op zoek naar sporen. Haren, voet- en vingerafdrukken, een reconstructie van een schiet partij, bloedsporen: alles wordt minutieus onderzocht. „Onze angst is: 'wat hebben we niet ge zien'". De rechercheurs blijven echter realistisch. „Als een be wijs er niet is, is het er niet", rela tiveren ze. „Daar moet je je bij neerleggen". Als het onderzoek op de plaats van handeling en aan de verdach te achter de rug is, zit de taak er voor hen op. De twee zijn verder [Baan.® <saa,qjjo VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 'De misdaad blijft altijd misdaad en nooit heeft de schoonheid als sluier voor haar lelijkheid kunnen dienen', was ooit een prozaïsche uitspraak van een schrijver uit een grijs verleden. In andere be woordingen, maar met dezelfde strekking, geven de Middelburg se rechercheurs de kijk op hun werk weer. Een misdaad kan nog zo mooi zijn, waardering is een term die de twee liever niet in de mond nemen. Maar we zeggen wel tegen elkaar dat het 'mooi werk' is, waarmee we dan be doelen dat het vakkundig is ge daan. Het werk van een professional". Eén van de dingen waar de re chercheurs niet aan ontkomen is dat ze altijd, wanneer het om een (zelf)moord gaat, met het familie leed geconfronteerd worden. „Je bent vaak één van de eersten om ze te condoleren, want je moet ze ondervragen. Je probeert het te verdringen, maar ongemerkt wordt het ook jouw leed", be kent Jeremiasse. Hij herinnert zich dat hij de herdenkingsdienst van De Bijlmerslachtoffers niet wilde zien op televisie. „Mijn vrouw wilde er wel naar kijken. Dus heb ik mijn paard opgezadeld en ben gaan rijden". 14 APRIL 1993 niet geïnteresseerd in het uitein delijke vonnis. De Koeijer: „Ik lees nooit de rechtbankverslagen. De veroordeling wordt gebasseerd op het bewijsmateriaal dat wij aanleveren en de getuigenverkla ring. Wij kennen de ware toe dracht niet. Misschien heeft iemand uit verdediging een dode lijk schot gelost. Dat weten wij niet". De telefoon rinkelt. Er komt een melding binnen van een inbraak bij De Kaasboer in Biggekerke. Veelbetekenend kijkt Jeremiasse naar De Koeijer die zich enigzins onvergenoegd, doch gelaten, laat overhalen er 's middags een kijk je te nemen. Per jaar schuiven er zo'n duizend inbraakformulieren over het bureau. De Koeijer ont kent - als hem dat gevraagd wordt - dat hij dit soort klusjes als bijzaak ziet. „Hoe je op een bepaalde zaak reageert hangt vaak af van wat er daarvoor ge beurd is. Wanneer je net een ge val van zelfdodijig gehad hebt en je wordt direct daarna naar een inbraak gestuurd dan heb je soms de neiging om te denken 'waar maken jullie je druk om'. Toch moet je je er altijd op in stel len dat het op dat moment even erg is", vindt hij. „Mensen zijn soms helemaal van streek als zo iets hen overkomt". Als voor beeld neemt hij de golf van inbraken in bejaardenwoningen begin dit jaar. De confrontatie met de angstige bejaarden was voor het recherche-team een ex tra motivatie om de dader te grij pen. De Koeijer: „Dat heeft dan voor ons de prioriteit en dan gooien we er een schepje boven op. Langzaam maar zeker kwa men we steeds meer over die vent te weten: zijn handelingen, interesses en denkwijze. Tot we een compleet beeld hadden". Voor Jeremiasse, die lid is van het rampenidentificatieteam, ligt die scheidingslijn tussen de ge voelsmatige waarde van bepaal de zaken nog veel scherper. „Als ik terugkom van vliegrampen zo als in De Bijlmer of in Faro, dan moet ik als het ware even een knop omzetten". Herkenning is volgens De Koeijer iets wat hem mentaal flink aan grijpt. De dode vrouw die spre kend op zijn vriendin leek bijvoorbeeld. „Ik schrok zo, dat ik in staat was om naar huis te bel len om zeker te weten dat ze het niet was. Mijn collega's vroegen zelfs of ik niet beter naar huis kon gaan". Of de jongen die zelf moord pleegde met een jachtge weer, omdat hij slechte resultaten haalde op school en daarover ruzie kreeg met zijn ouders. Jeremiasse: „Zo'n situa tie is herkenbaar op dat moment. Ik heb zelf ook een jachtgeweer in huis. En ik heb drie kinderen. 'Zoiets zou bij mij ook kunnen ge beuren', denk je dan bij jezelf". De emotionele klappen verwer ken de leden van het recherche team door er over te praten met collega's. De Koeijer: „Zij weten het beste wat jij voelt op dat mo ment. Ze herkennen het. Boven dien", voegt Jeremiasse er aan toe, „moet je eerlijk zijn naar je omgeving toe. De tijd van de ma cho's is voorbij. Het is niet zo dat wij niets voelen. En dat mag je la ten blijken". Om een zaak van zich af te zet ten zoeken beiden de stilte op. De Koeijer duikt een hele middag het Rijksarchief in - waar hij nog wel eens een prijs wil winnen met een kadasterkaarten prijsvraag - en Jeremiasse trekt in zijn eentje de natuur in. „Het lijkt misschien ironisch, maar ik dood in mijn vrije tijd. Ik jaag op grof wild". Columbo weet altijd onmiddellijk, aan het begin van de aflevering al, wie de dader is. De ontrafeling van feiten lijkt logisch, maarhoe reëel is dat? Heel reëel blijkt uit de stelling van Je remiasse dat geen enkele mis daad onoplosbaar is. „Als je er maar genoeg tijd, geld en energie in steekt breng je iedere moorde naar aan het licht, want in princi pe is een misdrijf altijd logisch. Alleen moet je die logica op bouwen". De moord op de advocaat in Big gekerke is nog steeds in duister nis gehuld. Tienduizend gulden is er uitgeloofd voor de man of vrouw met de gouden tip. „Men sen zien vaak veel meer dan aan de politie gemeld wordt", licht Jeremiasse toe, „maar ze zijn vaak bang of laks. Dat verhaal van mij is toch niet van belang, denken ze. Hoewel het soms net de missende link is. Wij kunnen het niet alleen, maar hebben de hulp van het publiek nodig. En", voegt hij er aan toe, „als de so ciale controle wat groter was, dan zou er heel wat meer opge lost worden". i Leen de Koeijer en Rinus Jeremiasse. Kies voor het grootste hotel van Zeeland! Nieuwe zaal voor recepties, diners, feesten tot 500 personen. Nieuwe bruidssuite (gratis voor bruidspaar). Prachtige ligging in de duinen van Renesse. Vraag onze folder of kom kijken. Ook u zult verrast zijn van al onze mogelijkheden. HOTEL—' DE ZEEUWSE STROMEN s DUINWEKKEN 5 RENESSE MN ZEE Telefoon 01116-2040 Qè l°*9t/9/ ook in april bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmpje Tot ziens bij het beste adres voor uw kleurenfoto's Vlissingen Middelburg /4qU4VKZ*ttfl WATERBEDDEN Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 in plaats van 7,50 extra? luist! l/m 29 april 1993 Goes, Middelburg. Vlissingen, Zierikzee, Hulst FOTO VERSCHOORE

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1