Dé Kampeerder gaat vaker op pad Zekerheid voor en na aankoop De grenzen voorbij Verzorgd kamperen Spanning in de tent Aanpassingen in recreatiesector vereist Buitenleven en vrijheid van wezenlijk belang Een wereld rond reizen Bos onder druk Kamperen bij de boer 'Echte kampeerderzweert bij de tent ANWB-Campinggidsen 1993 Op weg Keus genoeg 34 DE FAAM - DE VLISSINGER Woensdag 7 april 1993 Ons vrijetijdsgedrag verandert de laatste jaren nogal. Gingen we vroeger eenmaal per jaar -en bij voorkeur in de zomer- een week of drie op pad, nu blijken meerdere korte vakanties veel aan populariteit te winnen. •Een beperking van deze 'vrijheid' vormen de schoolvakanties. Zij zijn in ons land zeer bepalend voor vakan tieperioden. 's Zomers en in de krokusvakantie hebben we nog enige ruimte door de drie vakantieregio's, maar de overige schoolvakanties vallen meestal samen. Dit laatste beperkt zich niet tot ons eigen land, ook op Europees niveau worden de vakanties nog niet op elkaar afgestemd. Het gevolg daarvan is dat in een korte periode veel mensen tegelijk van dezelfde faciliteiten gebruik willen maken en dat daar dan ook nog eens flink voor betaald moet worden. Vooral in de periodes rond He melvaart en Pinksteren worden de beperkingen van de recreatie voorzieningen soms pijnlijk dui delijk: files naar en van de toeristische streken, overvolle kampeerterreinen en recreatie parken, hoge prijzen en een to taal gebrek aan rust en ruimte. De ANWB pleit voor een betere nationale spreiding van voor- en najaarsvakantie in combinatie met een effectieve afstemming op Europees niveau om dit groei ende probleem tot staan te bren gen. Daarnaast zal de groei in het toerisme moeten worden opge vangen, onder meer door de aan leg van nieuwe toeristische gebieden. Belangrijk voor de dag- en ver- blijfsrecreatie in onè land zijn on ze bossen. Door de verzuring van het milieu en door gebrek aan fi nanciën voor onderhoud ontstaat de dreiging dat grote delen van de Nederlandse bossen straks niet meer of slechts tegen beta ling voor recreatie toegankelijk zullen zijn. Om dit te voorkomen is het noodzakelijk dat bij het beheer van bestaande bossen en de aan leg van nieuwe bossen wordt ge let op een goed samengaan tussen recreatie, houtproduktie en het landschap. Volgens de ANWB een blijvende over heidstaak. De ANWB maakt zich daarnaast samen met het Wereld Natuur Fonds sterk voor de aanleg van veel meer bos en natuurgebie den, die goed bruikbaar zijn voor recreant en kampeerder. Naast instandhouding en uitbrei ding van onze bossen is het van belang dat ook onze monumen tale, vaak alleenstaande bomen worden beschermd. De bond is de mening toegedaan dat naast registratie een wettelijke be scherming voldoende garanties biedt voor de instandhouding van deze bijzondere natuurmonu menten. Kamperen op het platteland is 'in'. Elk jaar groeit de belangstel ling voor deze vorm van platte landsrecreatie, ook wel agro-toe- risme genoemd. Rond een half miljoen huishoudens maakten het afgelopen jaar gebruik van de mogelijkheid om 'bij de boer' te kamperen. Kamperen bij de boer is nog steeds niet duur en vormt dus een uitkomst voor eenieder die niet te veel wil of kan uitgeven aan een vakantiaïDaarnaast blijkt dat ook steeds meer mensen het kamperen bij de boer zien als een uitstekend alternatief voor de luxe en volle kampeerterreinen waar zij anders naar toe zouden gaan. Zij stellen rust, ruimte en privacy bijzonder op prijs. En zeker niet in de laatste plaats is het de boer zelf die er wel bij vaart dat steeds meer kampeer ders hem weten te vinden. Im mers, het vak van agrariër heeft door de diverse overheidsmaatre gelen ook veel van zijn aantrek kelijkheden verloren. Mestoverschotten, melkquota en hinderwetvergunningen dwingen de boer alternatieven te zoeken. Het kamperen bij de boer is overi gens lang geep typisch Neder landse ontwikkeling: in heel Europa is de trend naar het agro- toerisme gezet. Tip: Op steeds meer campings wordt het afval gescheiden inge zameld: dat heeft natuurlijk al leen zin als u het gescheiden aanlevert. Even aan denken, dus. De enorme groei die deze vorm van kampeertoerisme met zich mee brengt, vraagt om enige or ganisatie. Naast de reeds be staande wettelijke bepalingen vindt de ANWB het van belang dat het 'kamperen bij de boer' voldoet aan een aantal eisen op het gebied van veiligheid, hygië ne, gastvrijheid en informatie voorziening. In dit verband is een goed werkende organisatie van 'kampeerboeren', zoals bijvoor beeld de Vekabo en de Stichting Vrije Recreatie (SVR), van zelfsprekend heel belangrijk. Voor het kamperen bij de boer zegt de kampeerwet dat een kampeerterrein niet groter moet zijn dan een hectare (100 x 100 meter), dat de basisvoorzienin gen zoals sanitair en stromend water aanwezig zijn en dat een dergelijk terrein past in z'n om geving. Naast de ontwikkeling van het kamperen bij de boer wil de ANWB zich ook inzetten voor de verdere ontwikkelingen van het plattelandstoerisme, met als uit gangspunten: kleinschaligheid, rust en ruimte. Het ANWB Keurmerk is het nieuwe informatiemiddel voor de consument. Produkten, die dit keurmerk dragen, voldoen in alle opzichten aan de hoge kwaliteitseisen. Door onder zoek, regelmatige controles en herkeuringen van produk ten en produktieprocessen is de consument verzekerd van goede kwaliteit. Het is de bedoeling met dit keurmerk (blauw-zilveren stic ker) de consument te wijzen op betrouwbare produkten. Enkele kampeerartikelen waarvoor dit keurmerk al is verleend, zijn de caravan stabilisatoren van Al-ko (AKS 2000) en van Westfalia (SSK 2), alle Isabella-voortenten voor caravans en de katoenen piramidetenten van Baco. Voor het keurmerk voor slaap zakken is binnenkort het ei senpakket gereed en zullen de eerste tests plaatsvinden. Zekerheid over de aanschaf van een (gebruikte) caravan of kampeerauto krijgt u via De ANWB Technokeuringen. De aankoopkeuring, voor aan schaf van een occasion en voorzien van aankoopadvies en oordeel over vraagprijs, of de veiligheidskeuring, met speciale aandacht voor rem men, chassis, wielen en gasleidingen, vertellen u exact waar u aan toe bent. Tip: De Internationale Reis- en Kredietbrief heeft u natuurlijk bij u als u naar het buitenland afreist. Denkt u er wel aan om een aanhangwagensupple ment te vragen als u een aan hanger (caravan, boottrailer, bagagewagen) achter uw auto meeneemt. U weet zich dan ook verzekerd van alle noodzakelijke hulp als u pro blemen met uw aanhanger heeft. Een kampeeruitrusting kost veel geld. Logisch dus dat u die spullen ook goed verze kerd wilt hebben. Het Recrea tie Garant Pakket van de ANWB biedt u de mogelijk heid verzekeringen-op-maat te sluiten. Op basis van uw persoonlijke wensen wordt een pakket samengesteld voor bijvoorbeeld kleine vaar tuigen, bagagewagentjes en andere recreatiegoederen. Voordeel van deze verzekering is dat geen veelheid aan ver zekeringen hoeft te worden gesloten (minder poliskosten). De Recreatiegoederen-verze kering dekt het hele jaar door de risico's waar uw vrijetijd sartikelen als kampeeruitrus ting, visgerei en duik- en gol- fuitrusting, aan bloot staan. Elektriciteit in caravan, vouw wagen of tent wordt steeds meer gemeengoed. Toch vraagt deze 'luxe' om extra voorzichtigheid. De constan te aanwezigheid van vocht (regen, condens) brengt nu eenmaal extra risico's met zich mea Om te beginnen is er de aan- sluitkabel tussen tent en 'stroompaaltje'. Deze ligt bui ten in weer en wind en moet dus perfect bestand zijn te gen vocht. Hiervoor dient een neopreenkabel te worden ge bruikt in combinatie met spatwaterdichte blauwe CEE- stekkers. Regen en condens krijgen dan vrijwel zeker geen kans om binnen te dringen (Het kabelhaspeltje van thuis is absoluut ongeschikt!). Tip: Gasflessen die in de auto bewaard worden willen - zeker in zuidelijker streken- nog wel eens extreem warm worden. Temperaturen van meer dan 50-bc-0C zijn daar bij zeker niet ondenkbaar. Voorkom deze situaties liever door uw gasflessen elders op te bergen. Het is echter vooral de aard- lekschakelaar die de kam peerder vrijwaart van het risico dat het tentframe of de caravan ineens onder stroom komen te staan. Deze scha kelaar meet constant het ver schil tussen de ingaande en uitgaande stroom en zodra een te groot verschil ontstaat schakelt de aardlekschake- laar automatisch de stroom toevoer uit. De aardlekschakelaar kan met behulp van een testknop op zijn werking worden ge controleerd. In de brochure Veilig en Zeker Kamperen le zen leden hoe deze en veel andere risico's kunnen wor den verkleind. Een eigen plek onder de zon De moderne tentkampeerder die er met de rugzak, fiets of kano op uit trekt, noemt zich al lang geen kampeerder meer. Hij is 'buitenspor ter' geworden. Slechts de natuur, de stilte, het vertrouwen op eigen kracht en de hang naar avontuur bepalen het leven van de bui tensporten Ron Wagter, technisch redacteur van het ANWB-tijdschrift Op Pad, schreef speciaal voor de bui tensporter een uitgebreid hand- boek, waarin uitrusting en materialen op zeer efficiënte wij ze worden beschreven. In zeven hoofdstukken gaat dè auteur in op alle facetten van de kleding, de tenten, branders, rugzakken, slaapzakken en schoenen. En voor wie wil gaan trekken met kleine kinderen is zelfs een aantal kinderdragers beschreven. Met een lijst van buitensportspe ciaalzaken in Nederland en België wordt het Handboek voor de Bui tensporter afgerond. De ANWB controleert jaarlijks door enquêtes en deels door in spectiebezoeken alle campings in binnen- en buiten land. De campings die de toets der kritiek hebben doorstaan worden, voorzien van de meest actuele gegevens, opgenomen in de campinggidsen van de bond. Naast de campinggids Neder land, met bijna achthonderd ter reinen, zijn er twee gidsen die de rest van Europa bestrijken. De ruim 6600 kampeerterreinen worden verdeeld over twee gid sen. De eerste beschrijft cam pings in Groot-Brittannië, Ierland, België, Luxemburg, Frankrijk, An dorra, Spanje en Portugal. De tweede gids informeert over ter reinen in Scandinavië, Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Griekenland, Turkije en de Oosteuropese landen. De speci fieke informatie -inclusief actuele tarieven en openingstijden- over de campings wordt per gids aan gevuld met kaarten van respec tievelijk Frankrijk en Duitsland, waarop campings langs de door gaande routes zijn aangegeven. Tip: Het oude vertrouwde Inter nationale Kampeer Carnet heeft een nieuwe naam: Camping Card International (CCD. Verder blijft alles hetzelfde. De voordelen nog een keer op een rijtje: het CCI wordt geaccepteerd als legitima tiebewijs (geen paspoort meer afgeven), het geeft kortingen op Vraag tien kampeerders waarom zij er elk jaar weer opnieuw met hun tent, vouwwagen, caravan of camper op uittrekken en je krijgt tien verschillende antwoorden. De een gaat omdat de kinderen het zo leuk vinden, de ander vindt het fijn zijn 'eigen huis' bij zich te hebben. Een derde is blij dat hij even ongedwongen zichzelf kan zijn, terwijl de vier de het financieel gezien een uiterst aantrekkelijke manier van vakan- tievieren vindt. Maar in één opzicht zijn ze het allemaal met elkaar eens: het buitenle ven en de vrijheid om te gaan en te staan waar en wanneer je maar wilt vormen het grootste genot. vouwwagen kunt u ook nog een beroep doen op een andere ANWB-dienstverlening: het Per soonlijk Aankoopadvies. Op uw verzoek (telefoon 070-314.77.70) wordt u een vra genformulier toegezonden met daarop onder meer vragen over uw auto, gewenst aantal vaste slaapplaatsen, gebruikswensen en een prijsindicatie. Op grond van deze lijst kunnen de cara vanspecialisten van de bond u een persoonlijk en nauwkeurig aankoopadvies geven, waarbij de keus beperkt wordt tot drie tot vijf caravans of vouwwagens. Met dit aankoopadvies - dat ove rigens niet gratis is- kunt u dan zo naar de showroom om uw de finitieve keus te bepalen. Met een folder of brochure alleen kunt u natuurlijk niet zoveel. U wilt ook zeker eens gaan kijken bij de leverancier of dealer. Of op een van de beurzen die de Kam peer en Caravan Kampioen jaar lijks organiseert en waar veel aanbieders van zowel gebruikte als nieuwe materialen aanwezig zijn. Op 17 en 18 april aanstaande is er op camping Het Larserbos - aan de Zeebiesweg 47, oostelijk van Lelystad- weer de Gezinsten- tenshow. Rond vierhonderd nieu we tentmodellen worden er voor u opgezet. Bent u hier toch uw licht aan het opsteken, vraag dan bij de ANWB meteen even naar de brochure Kamperen met de Tent. Een week later (op 24 en 25 april) kunt u weer terecht in de Flevopolder, maar nu voor de Beurs Gebruikte Caravans. Deze activiteit vindt plaats op het RCN-terrein in Zeewolde (Dasse- laarweg 1) en toont u eeg drie honderd gebruikte caravans en circa zeventig vouwwagens. Op deze beurs gaan alle verkopen rechtstreeks van particulier naar particulier; ANWB-keurmeesters zorgen vooraf voor een globale keuring en geven een oordeel over de vraagprijs. Voor beide beurzen geldt dat de toegang voor het publiek gratis is. De Tenten Koopgids, in april als gratis bijlage in de Kampeer en Caravan Kampioen, is een zeer geschikt startpunt voor wie een tent wil kopen. In deze koopgids hebben de maten, gewichten en prijzen van ruim duizend tenten een plaatsje gevonden. Daar naast wordt uitgebreid ingegaan op de verschillende soorten tent doek (zelfs de geschatte levens duur wordt niet vergeten!) en u vindt er advies over de te hante ren tentmaten. Deze bijzondere Kampeer en Caravan Kampioen is verkrijgbaar bij de ANWB, de boekwinkels en in de kiosk. Overigens: een proefabonnement voor drie nummers kost een tientje (bel gratis 06-0503). Een vakantie begint al bij de ei gen voordeur en wel met het in pakken van de auto, aanhangwa gen of caravan. Meestal is dit een tijdrovende klus die ook nog een beetje secuur moet gebeuren, want een verkeerd of te zwaar beladen voertuig valt bijna niet te besturen. Om te voorkomen dat u na hon derd kilometer de boel opnieuw moet inpakken is de brochure Op Vakantie met Caravan of Vouw wagen een handige hulp. Hierin vindt u tips voor het beladen van en rijden met uw aanhanger, over gewichtsverdeling en over het gebruik van stabilisatoren en hulpveren. Tenslotte leest u er ook het nodige in over het nood zakelijke onderhoud aan uw aan hanger. De brochure Caravan en de wet is zeker ook de moeite waard. Naast de wettelijke eisen rond aanhangers komen ook de beno digde documenten aan bod. Voorts is er aandacht voor de verlichting, verzekering, be lasting, rijbewijs, afmetingen en spiegels. Tip: Voor het rijden met een aan hanger heeft u lang niet altijd het E-rijbewijs nodig. Is het totaal toelaatbaar gewicht van uw aan hanger (dus inclusief laadvermo gen) niet meer dan 750 kg, dan mag u er altijd mee de weg op. Als uw aanhanger zwaarder is kunnen andere regels gelden. Exacte informatie hierover staat in de brochure Caravan en de Wet. Speciaal voor caravanrijders is er de brochure Hellingpercentages. Hierin vindt u een zeer uitgebreid overzicht van wat voor hellingen de diverse auto-caravancombina ties aankunnen. Op 54 pagina's wordt van vrijwel alle 1993-au- totypes aangegeven tot welk ge wicht u bepaalde hellingen nog kunt nemen. Tip: Lijkt het rijden met een cara van u een haast ondoenlijke of enge opgave?. Met de ANWB- Caravantrainingen zult u snel ont dekken dat dit allemaal best meevalt. Belt u eens met de afde ling Ledencursussen (070 - 3146468) voor meer informatie. Goede kans dat u zich dan bin nenkort ook aansluit bij het legi oen van caravanners. vele campings, kampeerartikelen, hotels en veerdiensten en het he le reisgezelschap is WA-verzekerd tegen schade aan derden op campings. Kamperen op kleine kampeerter reinen wordt met de dag popu lairder. In ons eigen land is dat vooral te zien aan de nog immer stijgende belangstelling voor het kamperen bij de boer (zie ook el ders op deze pagina). Dit jaar werd daarom een 'mini- camping-gids uitgegeven die zich qua informatie niet beperkt tot de boerenbedrijven in eigen land, maar ook een overzicht bevat van de mogelijkheden in België en vooral ook Frankrijk. De verdeling van de ruim vierhonderd klein schalige terreinen (tot maximaal 40 standplaatsen en niet alleen bij boeren) over Nederland en Frankrijk gaat zo ongeveer gelijk op. In België is het aanbod (nog) zeer beperkt door het feit dat de wetgever aldaar een camping bij een boerderij niet toestaat. Het aanbod beperkt zich overi gens niet slechts tot kampeerter reinen bij de boer; ook andere kleine campings als de 'aires na turelles' in Frankrijk staan ver meld. Per camping wordt informatie verstrekt over onder meer de voorzieningen, de ligging, het aantal staanplaatsen, tarieven en aanrijroutes. De ANWB biedt dit splinternieu we boekje, zolang de voorraad strekt, aan voor de leden-prijs van f 4,95. Wie de sfeer kent van 'lekker met een boek en een glaasje voor je tent zitten' weet wat al die ande ren missen. En dat gevoel laat zich niet uitleggen, dat moet je gewoon ondergaan. Wie nog niet eerder kampeerde, maar deze vorm van vakantievie- ren toch eens aan den lijve wil ondervinden, zit vaak met het probleem van de uitrusting. Een tent, luchtbedden, slaapzakken en kookgerei moet je toch mini maal wel hebben. Het aanschaf fen van deze spullen kost een paar centen en als u het kampe ren alleen maar eens wilt probe ren is dat misschien best een drempel. Natuurlijk kunt u met een beetje geluk zo links en rechts wel het een en ander le nen, maar als het op de tent, vouwwagen of caravan aankomt is wat meer keuze uit de bestaan de mogelijkheden wel zo prettig. Huren is dan een uitkomst. Caravans, vouwwagens en ten ten zijn overal in ons land te huur. Het enorme aanbod en de onze kerheid over de kwaliteit maken kiezen niet eenvoudig. Zeker de leek op kampeergebied weet veelal niet waarop gelet moet worden. De ANWB heeft hierop ingespeeld door ook voor de ver huurders van deze kampeermate- rialen een erkenningen-systeem op te zetten. Bovendien zijn deze erkende verhuurders in handza me brochures bijeen gebracht (gratis verkrijgbaar voor leden). Het is zaak op tijd te zijn wanneer u wilt huren, want zeker in het hoogseizoen blijkt het enorme aanbod vaak nog te beperkt. Tip: Huurt u een tent of vouwwa gen, controleer deze dan even voor uw vertrek naar verre oor den. De erkende verhuurder doet er weliswaar alles aan om zijn produkt zo goed mogelijk af te le veren, maar het blijft natuurlijk mensenwerk. Voldoet uw tent of wagen niet geheel aan uw wen sen dan kunt u daar beter thuis achter komen dan op uw be stemming. Net als bij het huren moet ook bij het kopen van kampeermateriaal een keuze gemaakt worden. Geen eenvoudige zaak, want het aanbod en de variatie in prijzen is enorm. Vaak is aanschaf van ge bruikt materiaal het overwegen waard, zeker waar het gaat om een caravan of kampeerauto. Om u bij uw beslissingen te hel pen zijn een aantal brochures voor u ontwikkeld. Zo is er de Koopgids Caravans, Vouwwa gens en Kampeerauto's, de bro chure Kampeerauto's, met onder meer ook aandacht voor het om bouwen van een bestel- of vrachtauto en de brochure Kam peren met de Tent. In deze laatste brochure treft u een schat aan in formatie aan over de uiteenlo pende tenttypes, slaapzakken, kampeerbedden. Ook het onder houd aan de tent en de veiligheid worden besproken. Voor de aanschaf van een nieu we of gebruikte caravan of Compleet verzorgd op kampeer- vakantie kan natuurlijk ook. Bij voorbeeld met het aanbod van Eurocamp. Op ruim tweehonderd zorgvuldig geselecteerde kam peerterreinen in Europa heeft de ze organisatie compleet ingerich te tenten neergezet. Alles is er aanwezig, tot de blikopener aan toe. Het enige wat u zelf mee moet brengen is uw persoonlijke bagage. Het leukste van het Eurocamp- aanbod zit 'm echter misschien nog wel in de vrijheid die u heeft. Want omdat u alleen maar per soonlijke bagage bij u heeft, pakt u zo uw spulletjes bij elkaar en reist af naar de volgende cam ping. En nog een! Want u kunt rondreizen zoveel u wilt. Verder weg? Geen probleem! In de Hotelplan Reisgids vindt u on der de noemer Trek America een ruim aanbod van kampeerreizen door de VS, Canada, Mexico en Alaska. Sindbad Tours heeft een tweetal camperreizen door de Verenigde Staten. Eén volgt de route door de Far West met op het program ma woudreuzen en gokpaleizen, canyons en Disneyland. De ande re tocht voert ruim drie weken lang door de onvoorstelbare na tuur van de Rocky Mountains. Reizen van beide touroperators boekt u bij de ANWB-reisbureau- balies. Een andere, door de jaren heen zeer gewaardeerde, vorm van vrij en toch verzorgd vakantievieren is het pakket aan KCK-Extra- kampeerreizen. Maar liefst 45 bestemmingen staan dit jaër op het programma. Grote kracht van dit aanbod: u reist geheel zelfstandig met uw eigen cara van, maar wordt begeleid door toeristisch en technisch specia listen. Bovendien neemt de orga nisatie de voorbereiding van uw reis geheel voor haar rekening. De keuze is groot en varieert van twee weken actie-vakantie in de Franse Dröme tot zeven weken Zweden, Noorwegen en Finland (uiteraard via de Noordkaap). Voor meer informatie over deze zeer exclusieve reizen belt u 070-3146568/3146569. Tip: Wilt u van tevoren zeker zijn van een standplaats op uw cam ping dan kunt u uw reservering via de Camping Centrale Europa laten verzorgen. Voor meer dan 150 campingadressen in negen Europese landen verzorgt deze organisatie de reserveringen. Met de Camping Centrale Euro pa-brochure in de hand boekt u telefonisch uw standplaats. ANWB en Tros besteden de komende maanden via de te levisie (Nederland 2) regel matig aandacht aan vakantie en recreatie. Op 5 en 12 april aanstaande wordt in een tweetal korte uitzendingen rond de klok van half elf 's avonds aandacht besteed aan het rijden met de caravan. Beide programma's bevatten veel wetenswaardigheden en tips. Niet alleen voor de nieuwkomer onder de cara vanners, maar ook voor de doorgewinterde caravanner de moeite van het bekijken alleszins waard.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 34