Nieuwe Daf Trucks nv JEEP GRAND CHEROKEE V8 Veel belangstelling Autosalon Genève Franse autoprijzen PZC WEEKBLADEN Samenstelling en redaktie: A. Hanneman T. Vos tel. redactie 01180-81000 tel. advertenties 01184-84000 Deze Autokrant is een uitgave van PZC-Weekbladen Vierde jaargang, nummer 7 Alhoewel de naam anders doet vermoeden, is de Grand Cherokee een volledig nieuw ontwikkeld model. Uiteraard is de bouwwijze van de auto bekend met als basis een lad- derchassis. Met zijn lengte van 4,49 meter is de Grand Cherokee echter ruim twintig centimeter langer dan de be staande Cherokee. Vermogen Uitrusting JAARLIJKS TIENDUIZENDEN AUTODIEFSTALLEN Indammen Kentekens Aankoop Verzekering Woensdag 7 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 31 Begin maart werd in Eindhoven de nieuwe Daf Trucks nv officieel opgericht. De akte daar voor werd ondertekend door de president directeur van de nieuwe onderneming, de heer C.G. Baan. De directie van Daf Trucks telt naast de president-directeur nog drie leden. De heer H.M.M. Dietz is binnen de directie verantwoordelijk voor produktontwikkeling en produktie. De twee overige leden van de di rectie, waarvan een verantwoordelijk is voor marketing en verkoop en de ander voor finan ciën, zullen binnenkort worden benoemd. Daf Trucks nv telt in de nieuwe constellatie ongeveer 3.500 medewerkers, waarvan circa 2.750 in Eindhoven, inclusief een klein aantal in de rest van West-Europa, en 750 bij Daf Trucks Vlaanderen nv in het Belgische Wester- lo. Daf Trucks concentreert zich op de ontwik keling, produktie en verkoop van middelzware en zware vrachtauto's in West Europa. Het produktieprogramma omvat de nieuwe Daf 65, 75 en 85 series en het topprogramma de Daf 95 serie voor het lange afstandsvervoer. Op korte termijn noodzaakt de jonge produkt- lijn niet tot grote investeringen. Op wat lange re termijn is echter een aantal belangrijke vernieuwingen in het programma voorzien. De produktie vindt plaats in Eindhoven en België. In Eindhoven komt het accent te liggen op de assemblage van vrachtauto's en de produktie van 6.2, 8.6 en 11.6 liter motoren. In Westerlo worden assen en cabines vervaardigd. Voor het lopende jaar wordt het produktievolume geraamd op zo'n 10.000 voertuigen. Amerikaans De carrosserie heeft een bolle vormgeving met een achterover hellende grille. De achter bumper heeft een diepe uitsnede, zodat on danks de forse wagenhoogte de tildrempel beperkt blijft. Door zijn hoge stand op de wie len, dikke spatbordranden, stootblokken op de bumpers, dakrailing en forse neus is de Grand Cherokee een stoere auto op een beschaafde manier. Naast de bekende 4 liter 6 cilinder levert Jeep ook een V8. De typisch Amerikaanse kracht bron heeft een zuigerverplaatsing van 5210 cc en komt daarmee tot een redelijk vermogen van 215 pk bij 4750 tr/min. Het maximale koppel van 375 Nm is al bij 3050 tr/min volle dig beschikbaar. Natuurlijk is de motor gekop peld aan een viertraps automaat met de selecteurhendel op de vloer. De overdrive is met een knopje in- en uitschakelbaar. De motor, die een fantastisch geluid maakt, draait bij constante snelheden uitzonderlijk weinig toeren. De Grand Cherokee haalt een top van 180 km/u en heeft 9,8 seconden no dig om de 100 km/u te bereiken. Bij deze prestaties past prima de standaard geleverde ABS-installatie. De vier wielen worden perma nent aangedreven, terwijl de lage gearing apart kan worden ingeschakeld. Mocht de Grand Cherokee overigens veelvuldig in het terrein worden gebruikt, dan is de aanschaf van andere banden zeer aan te bevelen. De af- fabriek geleverde exemplaren zijn bedoeld voor glad asfalt. Op dat asfalt voelt de auto zich ook het beste thuis. Jeep heeft geheel volgens traditie gekozen voor een starre wiel ophanging. Deze keuze heeft absoluut gevol gen. Amerikanen zijn zeer gesteld op comfort, maar op hun eigen manier. Dit betekent dat de Grand Cherokee op de snelweg vrijwel constant heel lichtjes dribbelt. Bij stadse snel heden over een strakke ondergrond is er hele maal niets aan de hand. Wie echter met zo'n 40 tot 50 km/u over een klinkerweg rijdt met elkaar opvolgende uithollingen overdwars, krijgt de neiging zijn Grand Cherokee langs de kant te zetten. De starre ophanging komt dan namelijk in een vreemde kadans, waardoor de carrosserie ook zijdelings gaat bewegen. Ge zien de constructie en afkomst is dit wegge drag absoluut te verklaren, maar zeker niet goed te praten. In het interieur is de Grand Cherokee op alle punten een slagje ruimer dan zijn kleinere broer. Er is gekozen voor een vrij strakke vormgeving van het dashboard. De Grand Cherokee V8 Limited is zeer luxueus met le deren bekleding, elektrisch bediende stoelen, elektrische ruit- en spiegelbediening, cruise- control, airbag, boordcomputer en airconditio ning. De afwerking is ook weer zeer Ameri kaans. Er is gebruik gemaakt van imitatiehout en vooral veel plastic. De overzichtelijkheid van de carrosserie is heel behoorlijk en door de hoge zit heb je prima zicht op de rest van het verkeer. De stuurbe krachtiging is uitermate licht, zodat het geen moeite kost om de 1800 kg wegende kolos van richting te veranderen. De V8 heeft 1 liter benzine nodig voor 6,7 ki lometer. De serie begint bij de iets eenvoudi ger uitgeruste 4.0i Laredo voor f.88.050,= en loopt door tot f.111.77 5,= voor de door ons gereden V8 Limited. Met een bezoekersaantal van 685.220 werd de afgelopen autotentoonstelling in Genève een regelrecht record. En dit staat loodrecht tegenover het minder gunstige economische klimaat. Natuurlijk werd het publiek getrokken door de enorme hoeveelheid noviteiten en dat ondanks elf zonnige dagen en het vallen van de lang verwachte sneeuw in de omringende wintersportgebieden. Tijdens de twee persda gen meldden zich maar liefst 3200 persverte genwoordigers uit alle continenten aan. Volgend jaar wordt de tentoonstelling in Ge nève gehouden van 10 tot en met 20 maart. Jaarlijks kent de Algemene Vergadering van de AFPA (Associatie van de Franse Automo bielpers) een aantal prijzen toe voor belangrij ke noviteiten in en rond de auto. De prijs voor technische innovatie ging naar Michelin voor de Groene band. Michelin past in dit produkt technieken toe die tot een lagere rol- weerstand leiden en daarmee het brandstof verbruik van de auto gunstig beinvloeden. De rolweerstand kon met 35 procent worden te ruggebracht. De eigenschappen met betrek king tot grip op nat wegdek en de levensduur werden volledig behouden. De andere prijzen van de AFPA gingen naar de Renault Twingo (vernieuwd concept), Renault (commerciële successen), Didier Auriol (sportieve succes sen), het kinderzitje van Renault (veiligheids uitrusting) en de Daf 75/85 (technische suc cessen). De prijs voor technische innovatie wordt al sinds 1980 toegekend. Het wilde Westen In 1990 werden er in ons land bijna 20.000 auto's gestolen. Dat aantal is de afgelopen twee jaar alleen maar groter geworden, terwijl er ook een lucratieve handel bestaat in op on rechtmatige manier verkregen caravans. De politie heeft het Permanent Auto Team (PAT) samengesteld. Met een tè klein aantal men sen probeert men het omkatten en strippen en primair de diefstal van auto's terug te brengen. Een gestolen auto wordt voor twee verschil lende doeleinden gebruikt, het omkatten en strippen. Omkatten staat voor het veranderen van de identiteit van een auto. Stel: er wordt een auto gekocht met een zware schade, maar compleet met kenteken. Als een verge lijkbare auto vervolgens wordt gestolen, kan het chassisnummer van de schade-auto in de gestolen auto worden geplaatst. Deze hele operatie hoeft niet langer dan zo'n 3 uur in beslag te nemen, en de gestolen auto gaat weer met 'legale' papieren de weg op. Bij het strippen wordt de gestolen auto ontdaan van alle bruikbare onderdelen. Vaak zijn de kopers van deze onderdelen voor de diefstal al bekend. Kijken we weer even naar de aantallen van 1990, dan is het duidelijk dat Opel het meest gestolen merk is, simpelweg omdat er van dit merk de meeste auto's zijn. Opel maakt 28% van de diefstallen uit gevolgt door VW met 17% en Ford met 11%. Het moge echter dui delijk zijn dat dure auto's een relatief grotere kans lopen te worden gestolen. Kijken we naar de overige Europese landen, dan zagen we in 1990 in Engeland maar liefst 560.000 gestolen auto's, terwijl Frankrijk, Italië en Duitsland met ieder 200.000 tot 300.000 ook een flinke rol spelen. Deze gestolen auto's gaan vervolgens over de hele wereld, waarbij de laatste jaren de Oostblok-landen populair zijn. Om de diefstallen enigszins in te dammen heeft de politie het Permanent Auto Team op gericht. Het PAT heeft rechtstreeks contact met de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW), de Centrale Recherche Informatie dienst en het informatiesysteem van de geza menlijke verzekeringsmaatschappijen. Ze houden zich buiten auto's en caravans ook bezig met motorfietsen, landbouwwerktui gen, bedrijfsauto's, wegenmachines en alles wat verder nog wielen heeft. Toch valt het niet mee voor de leden van het PAT om gerichte informatie te krijgen en om problemen in de toekomst te voorkomen. Im mers bij een ongeval moet de dienstdoende agent beslissen of het kenteken wel of niet bij de auto blijft. Als het kenteken wordt inge trokken bij een zware schade heeft het wrak alleen nog maar de sloopwaarde van maxi maal een paar duizend gulden. Gaat het bij voorbeeld om een jonge Mercedes 190, dan wordt voor hetzelfde wrak plus kenteken makkelijk f.30.000,= betaald. Je kunt er dan donder op zeggen dat korte tijd later een ver gelijkbare auto wordt gestolen en omgekat. Mensen die aangifte kdmen doen van een gestolen auto, moeten zo specifiek mogelijke gegevens doorgeven, dit om de opsporing te vergemakkelijken. Er kan hierbij gedacht wor den aan deukjes, eventueel herstelde schade, krassen etc. Overigens zijn er ook valse kentekenbewijzen in omloop. De politie kan ze vaak makkelijk aan verschillende kenmerken van echte exem plaren onderscheiden. De ogenschijnlijk niets zeggende .code op het deel I vertelt de politie een heel verhaal over herkomst en historie. Zo kan in één oogopslag worden afgelezen of het een via de officiële importeur geleverde auto is, of het een grijs geïmporteerd exemplaar is, wat het bouwjaar is en of dit het eerste Ne derlandse kentekenbewijs is. Wie zijn kente ken kwijt is kan bij de PTT voor f.60,= een formulier halen waarmee een nieuw geel pa piertje kan worden aangevraagd. Ook van de ze eenvoudige mogelijkheid een nieuw kenteken te verkrijgen, maken veel criminelen gebruik. Zo rijden er in ons land vele auto's rond op het kenteken van een ander. Zolang er geen schade wordt gereden of er geen over tredingen worden begaan, is er niets aan de hand. Komt dit wel voor, dan wordt de eige naar van de auto die officieel het betreffende kenteken draagt ten onrechte lastiggevallen met bekeuringen e.d. Vertegenwoordigers van het PAT proberen burgers zoveel mogelijk in de opsporingswerkzaamheden te betrekken. Een goede tip van een particulier werkt vaak sneller dan de informatie die via het RDW wordt verkregen. Mensen die bijvoorbeeld een auto gaan aan schaffen en denken dat met het betreffende exemplaar is gerommeld, kunnen desnoods annoniem met de politie bellen en hun ver moeden kenbaar maken. Hetzelfde geldt voor APK-keurmeesters die iets vermoeden. Ook moeten leveranciers van kentekenplaten beter worden geïnstrueerd volgens het PAT. leder een die nu naar een dergelijke leverancier gaat, kan willekeurig ieder kenteken krijgen. Bij een schade moet een soort van standaard procedure gevolgd gaan worden. Ter plaatse moet het kenteken worden ingenomen. Komt de auto daarna weer op de weg, dan moet dit via een keuring. Hierbij wordt gekeken of de auto werkelijk hersteld is en er niet gerom meld is met het chassisnummer. Hiermee kan een groot deel van de handel in gestolen auto's worden voorkomen. Zo'n 40% wordt niet teruggevonden: ofwel 160 miljoen aan schade. Bij de aankoop van een auto zijn een aantal voorzorgsmaatregelen te nemen. Immers wie via een particulier een gestolen auto koopt, zonder dat men dat weet, loopt de kans zijn auto kwijt te raken. Wie via een officieel gara gebedrijf koopt is veel beter beschermd. Koopt men toch van een particulier, laat dan een ANWB aankoopkeuring doen. Ook de keurmeesters van de ANWB weten waar ze op moeten letten. Verkoopt iemand zijn auto, laat het overschrijven dan bij voorkeur op het Postkantoor geschieden, waar u zelf bij bent. Het vrijwaringsbewijs van de PTT is uiteraard geldig, wat ook opgaat voor de bewijzen die door garagebedrijven worden uitgeschreven. Toch zijn er in het verleden valse boekjes met vrijwaringsbewijzen gedrukt. In ieder geval heeft een ondertekende verklaring van ver koop absoluut geen geldigheid. Belangrijk bij het werk van het PAT is dat het probleem van diefstal hier opgelost dient te Sportwagenseen geliefd object voor criminelen. worden. Het heeft geen zin auto's uit het bui tenland terug te gaan halen. Een tijd geleden gingen vertegenwoordigers van de BOVAG, verzekeringsmaatschappijen en politie onder andere naar Polen en vonden daar honderden gestolen Nederlandse auto's terug. Een verze keringsmaatschappij die een poging deed en kele auto's terug te halen, kwam bedrogen uit. Met acht auto's op een vrachtwagen, werd tien kilometer na vertrek de combinatie tot stilstand gedwongen. Onder zware bedreiging kon de chauffeur de auto's weer afladen en leeg terug naar Nederland rijden. Wie de ver halen van PAT-leden hoort, krijgt steeds meer door dat het hier veel op het wilde Westen lijkt met cowboys en indianen. Zo vond een trotse auto-eigenaar na diefstal van zijn vier wieler voor de deur na inschakeling van de ME alleen nog wat onderdelen en een warm motorblok terug op een sloperij, niet langer dan drie uur na de ontvreemding. Bij diefstal moet de politie zo snel mogelijk handelen. Na een paar uur is de auto verdwenen. En om op een oude leuze van de politie terug te komen, 'Die pet past u allemaal'. Aarzel niet om bij het vermoeden van een gestolen auto de politie in kennis te stellen. De plaatselijke politie geeft deze melding door aan het PAT.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 31