Bijgeloof rondom het ei V Advocaat 'Kippemelk' JBHHi Warme eieren Eieren in gelei Eieren in Soubise saus Eieren gevuld met kreeft Omelet met ossetong 'Godendrank' Kies eieren voor uw drankje Frisse eierdrank Gouden eieren In de liefde Woensdag 7 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER Op welke manier we de gunst van Fortu- na, de godin van het geluk, kunnen ver werven weet niemand. Met het geluk is het namelijk niet zo eenvoudig gesteld. Het ligt niet ergens in een hoekje of zo maar op straat op ons te wachten, je moet het meestal echt wel zelf verove ren. "Men" zegt misschien daarom wel dat je geluk moet hebben en dat je de dingen die geluk aanbrengen zelf moet zoeken of cadeau krijgen. Er bestaan vele zegswijzen die zeker een grond van waarheid bevatten. IMaast hoefijzers, die bijna legendarisch zijn omdat we de paar den die ze kunnen verliezen, nauwelijks meer in het straatbeeld zien, zijn er vele andere, meer of minder bekende zaken, waaraan een gelukbrengende factor wordt toegekend. Het klavertje-vier bij voorbeeld, dat zich in het weiland tussen honderden en duizenden gewone driebla- dige klavertjes schuilhoudt en daardoor zo moeilijk te vinden is. Geen wonder dat als bijgeloof geldt, dat de gelukkige vin der van zo'n klavertje-vier bijna de garan tie heeft dat het geluk hem of haar gunstig gezind zal zijn. Ook paaseieren kunnen geluk brengen en daarom moeten we ze zoeken, uit hun schuil hoekjes halen, zoals andere dingen die heil en zegen brengen. Dit zoeken laten we aan de kinderen over, de enigen die er nog in geloven dat de paashaas de bontgekleurde eieren bracht en in de schuilplaatsjes neerlegde. Se dert de twaalfde eeuw werd het in vele plaat sen in West-Europa een gebruik de paaseieren in de kerk te laten zegenen vóórdat ze op Paaszondag of Paasmaandag aan de kinderen of aan lieve bekenden ten geschenke werden gegeven. Volgens een oeroud denkbeeld is het ei het symbool voor vruchtbaarheid en leven. Op wonderbaarlijke wijze komt er immers op een dag zo maar een levend wezen uit een ei te voorschijn? Zo was het ei het symbool voor het nieuwe jaar, voor het, na lange donkere wintermaanden, in de natuur weer ontwaken de leven. Rood was de oude, magische schut kleur tegen alle kwaad dat dit leven zou kunnen bedreigen. Daarom is al in de tijd vóór Christus het rode ei tot paasei geworden. En eeuwenlang is het met Pasen weggeschon ken, in huis opgehangen en de schalen om het huis gestrooid om de bewoners te be schermen. Met gekleurde randjes werd het ei versierd en met spekzwoerd glanzend gewreven. In de Middeleeuwen heeft goud het goede, oude, magische rood verdrongen. Aan de konings- en vorstenhoven werd het een ge woonte dat de heer zijn onderdanen op Paas zondag een gouden ei schonk. Dat betekende niet alleen zegen en vruchtbaarheid voor land bouw en veeteelt, maar ook rijkdom. Begrijpe lijk, dat het volk het voorbeeld van de heersers wilde navolgen. Daarom werden niet alleen gouden eieren cadeau gedaan, maar ook gele. Saffraan nam de plaats in van het kostbare bladgoud. Door middel van deze gele eieren wenste men elkaar zegen, gezondheid en be scherming tegen alle kwaad toe, met daar naast ook aardse en materiële voorspoed. In Frankrijk waren er in de achttiende eeuw hele paaseiermarkten, waar men rode en gele eie ren kon kopen. De in goud- en zilverpapier verpakte chocola de paaseieren die we nu overal kunnen kopen, vinden dus eigenlijk hun oorsprong in de ko ninklijke eiergeschenken van de Middel eeuwen. Vanzelfsprekend heeft ook de mooie, volmaakte vorm van het ei en het wit van de schaal tot allerlei versieringen geleid, van be schilderen tot de meest geraffineerde versie ringstechnieken. Aardig is het bijvoorbeeld om een ei eerst te kleuren om er dan later met een spitsenagel of een pen een tekening, een naam of een wens uit te krassen. De magische krachten die het paasei worden toegeschreven schijnen onuitputtelijk te zijn. In landelijke streken was het paasei vroeger vaak een officiële boodschapper voor een lief desverklaring. Men gaf zijn geliefde een heel mooi versierd ei dat vaak nog van spreuken was voorzien. Spreuken die de uitverkorene lieten weten dat zij alleen voor hem bestond. Ook als zeer breekbaar omhulsel voor lange liefdesbrieven, die men in het van te voren leeggeblazen ei wist te prutsen, heeft het paasei dienst gedaan. BENODIGDHEDEN: 8 gepocheerde eieren, 8 taartbodempjes, 1 blikje aspergekoppen, 2 dl puree van asperges, 25 gram boter, 1 dl melk, 1 dl room, 3 eetlepels bloem. Leg de aspergekoppen op de taartbodempjes. Daar bovenop de gepocheerde eieren. Maak een roux van bloem en boter. Laat deze even doorkoken maar niet verkleuren en voeg de melk geleidelijk toe. Roer krachtig tot de saus kookt en doe het vuur uit. Doe de room en de aspergepuree erbij. Giet de saus over de eieren. BENODIGDHEDEN: 6 plakjes ham, 6 dl hard gekookte eieren, 3 dl bouillon, 1 glas port, 8 blaadjes gelatine, 6 plakjes truffel, een paar takjes dragon, 1 theelepel gehakte peterselie, 1/2 theelepel paprikapoeder. Leg op de bodem van uw vormpjes kleine tak jes dragon, een schijfje truffel en leg daarop de halve eieren in ham gewikkeld. Los in bouil lon de gelatine op en voeg de port toe. Kruid dit geheel naar smaak. Overgiet de eieren met half gestolde gelei. Laat alles nu op een koele plaats stijf worden. Haal de eieren uit de vormpjes en schik ze op een schaal. BENODIGDHEDEN: 2 dl melk, 1 dl room, 25 gram boter, 3 eetlepels bloem, 12 hardge kookte eieren, 4 bladen gelatine, 1 groene en 1 rode paprika. Maak een roux van bloem en boter. Laat deze even koken maar niet verkleuren. Voeg de melk geleidelijk toe. Roer krachtig totdat de saus kookt. Peper en zout naar smaak toevoe gen. Als de saus enigszins afgekoeld is doet u de room erbij. Vermeng de saus met de ge latine die u in kokend water hebt opgelost. Giet de saus over de gehalveerde eieren. Gar neer de eieren met in reepjes gesneden rode en groene paprika. BENODIGDHEDEN: 1 blik kreeft, 8 eieren, 1/4 I mayonaise, peper, zout en paprikapoeder, kleine stukjes paprika en komkommer, peter selie, 3 gevulde olijven. Snijd de hardgekookte eieren in de lengte door en haal het eigeel eruit. Snijd het kreeftevlees in stukjes. Bind de kreeft met eigeel en mayo naise en kruid het. Snijd de paprika, komkom mer en wat peterselie heel fijn en vermeng het met het kreeftemengsel. Doe dit alles in een spuitzak en vul de eiwithelften. Garneer met een takje peterselie en een schijfje gevulde olijf. BENODIGDHEDEN: 6 eieren, 8 plakjes osse tong, 200 gram champignons, 200 gram fijn gesneden kipfilet (gaar), peterselie. Breek de eieren in een schaal en klop ze goed door elkaar met peper en zout. Bak de cham pignons in een weinig boter en daarna de plakjes ossetong. Giet het eiermengsel erbij in de pan en laat het op een laag vuur gaar wor den. Leg de omelet op een voorverwarmde schaal en schep de in stukjes gesneden kip op de ene helft van de omelet. Strooi de peterse lie erover en vouw hem dubbel. Pas met dit drankje wel op de alcohol, want voor je het weet heb je een flinke hoeveelheid binnen. BENODIGDHEDEN: 1 ei, 1 theelepel suiker, 1 glaasje cognac, 1 dl melk en wat fijngestampt ijs. Doe alles in een shaker en schud de inhoud ritmisch dooreen. Schenk het drankje door een zeef in een glas en stuif er wat nootmus kaat over. Om uw geliefde, familie of vrienden eens te verwennen kunt u dit heerlijke, zoete drankje klaarmaken. U moet dit echter wel direct drin ken want u kunt het niet bewaren. BENODIGDHEDEN: 4 grote eieren, 2 dl rum of cognac, 1/2 liter slagroom, 2 pakjes vanille suiker, 125 gram suiker. Roer de eierdooiers met de suiker en de vanil lesuiker tot een gladde massa. Roer er de rum of cognac door, plaats de kom op de damp van kokend water en roer tot het mengsel ge bonden is. Klop de slagroom en de eiwitten stijf. Schep de eiwitten en de slagroom voor zichtig door elkaar en schep deze massa weer luchtig door de eierdooier en dien de drank op in mooie wijde glazen, desgewenst versierd met een wafel. BENODIGDHEDEN: 8 eieren, 400 gram witte basterdsuiker, 1 zakje vanille suiker, 1/2 liter brandewijn. Doe de eieren met de basterdsuiker en de va nillesuiker in een kom en laat dit 'au bain ma rie' onder voortdurend kloppen lauw worden. Klop daarna van de warmtebron af tot het koud, dik en luchtig is geworden. Voeg de brandewijn bij kleine scheutjes tegelijk onder voortdurend roeren toe. Plaats nu het mengsel weer op de damp van het kokende water en roer nu tot de massa gebonden is, zorg ervoor dat het niette warm wordt anders gaat het schiften. Roer de advocaat, van de warmte bron af, tot ze geheel koud is geworden en doe de drank daarna in flessen. De advocaat kan direct gebruikt worden maar het hoeft niet, daar deze lange tijd houdbaar blijft. Wel wil hij op den duur wat dunner worden. Voor de kinderen een eierdrankje zonder alcohol. BENODIGDHEDEN: 2 eierdooiers, 2 schepjes suiker, 1 dl koude melk, 2 eiwitten, 1 dl ana nassap. Klop de eierdooiers los met de suiker en giet er de koude melk op. Klop dit alles goed op en doe er voorzichtig de stijfgeklopte eiwitten bij. Schenk er tenslotte 1 dl ananassap bij. Met Pasen worden eieren op verschillende manieren gegeten. Dat ze ook uitstekend geschikt zijn om in drankjes te worden verwerkt is wel bekend maar toch lijken we er wat huiverig voor te zijn. Advo caat een typisch Hollands drankje, dat bestaat uit brandewijn, eierdooiers en suiker, gold al in groot moeders tijd als eten en drinken. Het is jammer dat het in deze moderne tijd bijna niet meer zelf gemaakt wordt. Het is toch zo eenvoudig. Pasen is bij uitstek een gelegenheid om dit verrukkelijke drankje weer eens op tafel te zetten, maar dan wel zelf gemaakt.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 23