^3C DUBBEL PRINT 3,75 'Straks moet ik m'n politiejasje binnenstebuiten gaan keren" MARKT «■"sassT" Schillenboer Jaap Dekker in Oostkapelle stopt na 26 jaar PAASMOTEN POLITIE IS M'N BEST GEKLEDE KAMERAAD Lobbezoo loopt voor lepra-patiënten DUBBELPRINT Verschoore SPRINT PHOTO WILKENS Uw kleurenrolletje nog maals afgedrukt op Ko dak Royal Paper voor maar De meeste politiemensen in Zeeland voelen er, net als zovele andere college's elders in het land, bitter weinig voor zich een uni form te laten aanmeten, waarin ze nadruk kelijker dan ooit herkenbaar zullen zijn. Zo luidt de inschatting van personeelsvertegen- woordigers in dit gewest. Het is misschien wat raar geformuleerd, maar het stuit de wetsdienaren tegen de borst dat straks op hun rug in koeieletters het woord 'politie' valt te lezen. Niks mis mee, zou je als bur ger denken. Duidelijkheid voor alles. Nou, daar heeft het gilde der ordebewaarders wat andere geachten over. zeelandhallen GOES Nieuw logo Mes in je rug Stropdas TWEE KEER IN DE WEEK ANDERHALVE TON ORGANISCH AFVAL "Hoe dikwijls ik de trekker op en af ga? Dat heb ik nooit geteld. Daar is geen beginnen aan. Maar ik weet wel hoeveel ik opgehaald heb. Twee keer in de week anderhalve ton organisch afval, zesentwintig jaar lang. Reken maar uit. Dat zullen de vuilnisman nen straks merken, want dat moet dan allemaal in de vuilniszak." PZC WEEKBLADEN Eigen varkens Commentaar VERVROEGDE AFSLUITING zc weekbladen In verband met Pasen zal voor de editie van 14 april de volgende sluitingstijd gelden: UITERSTE INLEVERTIJD VOOR ADVERTENTIES EN REDACTIE: VRIJDAG 9 APRIL, 12.00 UUR Albert Heijn, Gildeweg 6. Vlissingen. GRATIS kleurenfilm De schoonheid van een goed ont Model "Keuze uit meer dan 90 modellen bij de cassettespecialist" •FBCIAAI.ZAAK SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 (in plaats van 7,50) tvaanIE) ooo mafLMDtB) VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 23e JAARGANG NUMMER 14 'Die pet past ons allemaal'. Jaren geleden is deze slogan bedacht om het publiek op te wekken de politie een handje te helpen door bij het ruiken van onraad er ook eens een telefoontje naar het dichtst bijzijnde bureau aan te wagen en niet te gemakkelijk een houding aan te nemen van: ze zoeken het maar uit'. De poli tie, je zag ze liever gaan dan komen. Die houding is volle dig de andere kant op gesla gen. Om ons veilig te voelen willen we nu het liefst op de hoek van elke straat een agent zien. Maar wil de politie wel zo graag gezien worden? Zo ziet de Zeeuwse politie haar nieuwste uniform, een schietschijf voor wie kwaad wil. Met het verder vorderen van het reorganisatie-proces, dat over een half jaar moet leiden tot het operationeel worden van een nieuw korps, met gemeente- en rijkspolitie bij elkaar, spitst ook de discussie over hoe de 'sterke arm' in het straatbeeld moet gaan ogen zich verder toe. Bij de introductie van het nieuwe logo is het allemaal begonnen. Plotseling hoefde die internatio naal bekende achtpuntige ster, waar vroeger ook de sheriff al mee rondliep, niet meer. Wat er voor in de plaats kwam was een vignet, dat eerder aan een waak vlam doet denken. Of, zo werd onlangs in het Zeeuwse politie blad 'Deltagolf' omschreven, aan een Engels dropje dat in brand staat. Niet zonder morren is dat nieuwe logo dezer dagen door al le 26 korpschefs geaccepteerd, zodat het publiek nu geleidelijk aan meer politie-auto's zal kun nen tegenkomen die zijn opge sierd met de afbeelding van zo'n in de fik gevlogen Engels dropje. Maar de discussie over verwer king van het vignet met de fors uitgevallen aanduiding 'politie' op het achterpand van het 'sterke pak' woedt nog voort. Heeft de ontwerper zich laten leiden door de bij het publiek levende wens dat de politie goed zichtbaar moet zijn op straat, de toekom stige dragers van de uniformen met het grote plakkaat op de rug, zijn er op z'n zachtst gezegd niet erg gecharmeerd van. Het is net weer even iets te op vallend, vindt de gemiddelde Zeeuwse politieman. Aan de ene kant is er wel het voordeel dat je in een situatie van grote vecht partijen er de collega's gemakke lijker uit kunt halen, maar aan de andere kant ben je voor kwaad willenden schietschijf geworden, want zo kunnen ze netjes op je richten. D<?ze mening wordt onderschre ven in het laatst verschenen nummer van 'Deltagolf' het per soneelsblad van de Zeeuwse po litie. 'Ik zie me nog niet op straat lopen met het woord 'politie' zo groot op m'n rug' schrijft iemand oncter schuilnaam. 'Uep ik al ja ren zonder pet om niet meteen door Jan Crimineel herkend te worden, nu word ik verplicht om m'n jasje binnenstebuiten te dra gen, want nu heb je zo een mes in je rug'. In de komende weken zal blijken cf de bonden, die nu druk over het achterpand van het politie jasje in de slag zijn met Binnen landse Zaken, een alternatieve oplossing voor een veiliger jasje kunnen afdwingen. En dan is de discussie over de uitmonstering van de agent van morgen nog niet ten einde. Agenten, rechercheurs, inspec teurs, commissarissen, hoe wor den ze straks onderscheiden. Niet meer met strepen, stippen of sterren, is besloten. Maar hoe dan wel, is nog voor iedereen duister Het personeelsblad 'Deltagolf' denkt in badinerende zin vast vooruit: Met de 'rang' in grote letters op de rug? Of met getal len? Bijvoorbeeld een nul voor de chef. Of de salarisschaal als rug nummer?'. En dan hebben we het niet eens gehad over het gekrakeel over de kleur van het qverhemd van de agent van morgen. Daar zijn ze nu uit; wordt de blouson gedra gen dan is het overhemd blauw. Wordt bij representatieve gele genheden de 'sherrydress' gedra gen, dan dient het overhemd wit te zijn. Waarschijnlijk is het niet serieus bedoeld, maar het Zeeuwse poli- tiepersoneelsblad wijdt zelfs ko- lommenlang uit over de voorkeur die het dragen van een fris ogen de stropdas met regionaal beeld merk verdient boven de nu opgedrongen doods-zwarte nek- versiering. Een nieuwe slogan dringt zich op: 'de politie is m'n best geklede kameraad'. Het zal het publiek al lemaal worst wezen. Dat zit niet op ijdeltuiten noch op angstha zen te wachten. Het gevoel van veiligheid moet terugkeren. De politie moet gewoon boeven gaan vangen. En dan mag van die burgers de orde-handhaver desnoods in kleren met een BB- ruitje of pied-de-poule motiefje opereren. Gelijk hebben ze: wie alleen maar smaakvol gekleed wil zijn, moet niet bij de politie gaan maar als dress-man solliciteren. Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Jaap Dekker rijdt 8 april voor het laatst door de kern van Oostka pelle plus de Duinweg en de Noord weg. Vanaf 1967 een ver trouwd beeld voor de dorpsbe woners op de maandag- en donderdagochtend. Emmertjes en emmers worden aan het begin van de morgen aan de straat ge zet. Dan stopt een trekker. Jaap Dekker, pet in de ogen, stapt af en kiepert aardappelschillen, groente-afval en etensresten op zijn wagen, zet de lege emmer terug en rijdt naar de volgende. Af en toe claxonneren vreemde lingen die met het instituut 'schil lenboer' onbekend zijn. Jaap blijft onverstoorbaar, net als de reini gingsdienst heeft hij het recht om overal te stoppen waar dat nodig is. Als hij al zijn adressen heeft afgewerkt heeft hij een wa gen vol. De Oostkappelaars halen hun emmers binnen: Jaap is weer geweest. "Ik ga er nou een punt achter zetten. Ik ben bijna 77, 's mid dags na een rit begin ik het aan m'n lichaam te merken. Toen de veehouder aan wie ik de schillen verkoop in december zei dat hij minder vee ging houden, vond ik dat niet erg. Ik heb nog gepro beerd om een andere boer te vin den om de schillen af te nemen, maar dat is niet gelukt. Bij mijn weten worden er nu in Walche ren alleen nog op Grijpskerke en Arnemuiden schillen opgehaald." "Een oud beroep is het feitelijk niet. Voor de oorlog hield bijna iedereen op de dorpen een eigen varken en daar gingen de schillen naar toe. Alleen in Middelburg werden de schillen opgehaald door een paar veehouders van de rand van de stad. Op Oostkapelle ben ik de derde schillenboer na de oorlog. Mijn voorganger hield alléén varkens die hij met de schillen voerde, maar daar kun je niet van bestaan: je moet er wat naast hebben. Ik had wat akkerland en tot 1975 varkensstallen. Omdat van offi ciële zijde beweerd werd dat schillenafval gevaar van var kenspest met zich mee brengt, moest ik daar mee uitscheiden. Louter theorie, want ik heb nooit gehoord dat het ergens de oor zaak van varkenspest geweest is, maar ja. Het alternatief was de aanschaf van een ketel om het afval te stomen. Dat vond ik te duur. Sindsdien bracht ik het bij een stierenmester in Aagtekerke, later bij een rund- en schapen houder. Zelf ben ik in 1986 met het opfokken van varkens gestopt." "Je snapt trouwens niet dat de dieren het eten. Ze vraten zelfs de poten en oren die ik vroeger bijj slager Wondergem ophaalde. Bij vakantie-oord 'Bos en Duin' had ik van die tonnen sloeber, dunne spoeling met keukenafval en het overschot van de warme maaltijden. Dat reed ik recht streeks de wei in 's zomers. En die stieren maar sloeberen. Re ken maar dat ze d'r dik en rond van werden!" "Vooral van toeristen uit Holland krijg ik wel eens commentaar als ze me zien rijden met een hoop broden. Rijd er mee naar de hon- gergebieden, zeggen ze soms. Dan zeg ik: doen jullie het voor me? Of ik zeg: dan moeten jullie maar wat méér eten. Want de bakkers hier hebben soms zo veel over omdat ze niet precies kun nen inschatten hoeveel toeristen er met de weekeinden in het sei zoen in het dorp neerstrijken. Dat is al sinds de jaren zestig zo. Soms zijn er twintig broden over die niet meer verkocht kunnen worden, soms honderd. Of hele maal niet, het is erg verschillend. Daar valt niks aan te voorspellen. Bij de groenteboer speelt dat ook: daar staan wel eens tien of twintig kisten groente op me te wachten." De stieren zijn er blij mee, en zo is iedereen geholpen. De schillen boer is zo één van de verbinden de schakels tussen toerisme en de agrarische sector. En een schakel tussen verleden en he den: hergebruik van organisch af val is eigenlijk heel modern. In de grote steden wordt Groente- Fruit-Tuin-afval de laatste jaren apart ingezameld. Jaap Dekker heeft als expert er zo zijn gedachten over. "Dat zou hier bij die oudere mensen nog wel gaan, die het altijd gewend zijn geweest. Die weten wat er wel en niet bij hoort. Maar ik hoorde van iemand uit Dordrecht dat mensen er zoveel bij gooien wat er niet in hoort. Pampers en zo. Dan krijg je een zootje En al leen al wanneer je groente-afval om de twee weken ophaalt, wat soms gebeurt, gaat het ontaard rotten. Dan krijg je vliegen en maden erin." Jaap Dekker is echter een nuch ter man. Hij zal van het GFT- beleid niet wakker liggen, en ook niet van zijn afscheid van de schillenwagen. Maar de Oostkap pelaars zullen het vertrouwde ge luid van Jaaps trekker missen. 7 APRIL 1993 t De Zeeuwse musea willen meer bezoekers. Ze doen daarom mee aan het Nationaal Museumweekeind. Vo lop informatie op de Uit-pagina. TT Een complete schoonheidsbehandeling? Annie van Rijckevorsel doet er alles aan om de verwenpartij compleet te maken. Haar andere manier staat uitvoe rig beschreven op de pagina Uit het Zakenhart. Een hele pagina actueel autonieuws in Autokrant Extra. Wie puzzelt er mee. In onze paasbijlage een mam moetpuzzel en veelprijzen. Ook voor de jeugd. Uw kleurenrolletje twee keer afgedrukt op Kodak Royal Paper voor maar 3,75 in plaats van 7,50 extra? Juist! Goes, Middelburg. Vlissingen. Zierikzee. Hulst FOTO 129 april 1993 VERSCHOORE De Souburger George Lobbezoo loopt 18 april de marathon van Rotterdam ten bate van lepra patiënten in Atjeh op Noord- Sumatra. Tot 30 april kunnen Zeeuwen die de atleet willen sponsoren geld overmaken voor 'Zeeland laat Lobbezoo lopen voor lepra'. Voor vijftig gulden kan een lepra-patiënt gered worden. Volhouder Lobbezoo die zijn eer ste marathon loopt, is onder de indruk van het werk van de Lepra-stichting. Hij heeft zelf fa milie in Indonesië, informatie over de actie is te verkrijgen bij het Ka daster Zeeland (01180 - 70156), de werkgever van Lobbezoo. Be drijven, overheidsinstanties, scholen, sportclubs, kerken en particulieren kunnen sponsor- lijsten laten rondgaan. Onder al len die een bijdrage gestort hebben zal begin mei een geheel verzorgde weekendreis voor twee personen naar Londen (met de Olau) verloot worden. ook in april bij ontwikkelen en afdrukken von uw filmpje ziens bij het beste adres voor uw kleurenfoto's Vlissingen Middelburg Vis maakt een paasfeest paasfeestelijker. Zeker als die vis zuur- stofarm verpakt is. Lekt niet. Ruikt niet. En kan zo de koelkast in. Niet vergeten dus, om vis mee te nemen voor de paas. Paaszalmmoten bijvoorbeeld, met gratis kruidenboter. Zalmmoten met gratis kruidenboter, verpakt per 2 stuks, 9 OQ 100 gram Rose garnalen met gratis cocktailsaus, verpakt per ca. 150 gram Q Q 100gram Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 10 april a.s V'

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1