l\ 11 A I li A A icie Zeeland 11—1 «SS, Schroebrug Statenvergadering Polen onder de I t douche' Het onvriendelijke I W.M. ROELSE I 'Bewoners moesten gebukt BROMFIETS- VERZEKERING 500 km fietsactie W V telefoon 01180 31392 Kreken Verhuizen Pilot-Project van start Bekendmaking g Abdij Nieuws is de I informatierubriek van I m. A \g J 4330 lA Middelburg, Provinciale staten van Zeeland vergaderen vrijdag 16 april. Zoals gebruikelijk is de statenvergadering openbaar. Wie belangstelling heeft voor een of meerdere agendapunten kan een plekje zoeken op de publieke tribune. Hauk Breedveld OP DE VOET GEVOLGD door Hauk Breedveld Ook dit jaar weer de m laagst mogelijke premie Provincie Zeeland Aanvraag Netten te Vlissingen VAC-MIDDELBURG KWART EEUW ACTIEF Woensdag 7 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Schroebrug Middelburg De Schroebrug over het Kanaal door Walcheren in Middelburg wordt voorzien van een nieuwe elektrische installatie. Dat ge beurt woensdag 21 en donderdag 22 april. Bij de aanvoer van materieel kan hinder onstaan voor voetgangers en fietsers. Zij moeten er rekening mee houden dat op de paden enige tijd vrachtwagens staan voor het lossen van het benodigde materiaal. De hefinstallatie van de brug krijgt ook een nieuwe rem en koppeling. Die dagen wordt de brug bediend met de noodvoorziening. Dat duurt aanzienlijk langer dan bij de elektrische bediening. Een brug- opening duurt dan tenminste veer- Wie meer wil weten van het krekengebied in de grens streek tussen Nederland en België kan bij het informatie centrum van de provincie nieuwsbrief nummer 1 van de Euregio Scheldemond opvra gen. De gratis te verkrijgen nieuwsbrief geeft een beeld van de cultuurhis torische en ecologische waarden van het gebied, de variëteit in het landschap, de invloed van het wa ter op de vegetatie en de druk waaraan de streek blootstaat. Om het op veel plekken kwetsbare ge bied te beschermen zijn een reeks De treinreis van Belgrado via Budapest naar Warschau was lang en saai. Ik probeerde zo nu en dan wat te slapen en luisterde naar de monotone drum van de rails.. Het viel niet mee. Het kronkelige Oosteuro- pese railnetwerk hield me wak ker. Midden in de nacht, ergens ten noorden van Budapest kwam de conducteur langs. Hij vroeg of ik interesse had in vrouwelijk gezelschap voor de nacht. Hij zou het wel even re gelen en me op de lijst zetten. Ik was verbaasd en antwoord de dat hij mijn kaartje kon knip pen. Later probeerde hij het nog eens. Maar ik hield de nacht voor mij alleen. Na 21 uur treinen en 3 minuten te hebben geslapen, twintig keer mijn paspoort te hebben getoond en exact tien woorden met een Pool te hebben gesproken stopte de trein op Warschau Centraal. Ik belde Katy op om te vragen of ze me kwam halen. In haar Fiat- Polksi, de kleinste auto die ik ken maar waarvan er in Polen miljoenen rijden, tuften we door de besneeuwde straten naar haar appartement. Mijn verblijf in de Poolse hoofd stad was kort, twee dagen om precies te zijn. Vorig jaar zomer was ik hier ook al enkele dagen en toen kon ik me voor het eerst miljonair noemen. Met moeite krijg je de stapels zlot- ties in je portemonnee en je moest er niet gek van op kijken wanneer je aan de kassa tien keer meer bankbiljetten als wisselgeld terugkrijgt. Geld wisselen doe je gewoon in de wisselkantoren en niet zoals eerder in Belgrado zwart op straat. Je kunt er zeker van zijn dat je wordt beduveld als je het wel op straat doet. Een reken machientje kan overigens een hoop ellende besparen. Mij is het overkomen dat ik terug moest om de rest van het geld op te halen. Een rekenfoutje. Maar er zijn ook zoveel nullen. En daarbij: de Pool is gek op een voordeeltje Warschau is niet echt een stad om lang te blijven. Ik beperkte tig minuten. Een onbelemmerde doorvaart voor de scheepvaart zou grote problemen met zich brengen voor het wegverkeer en hinderlijk kunen zijn voor de werk zaamheden. Om zowel het weg- als het scheepvaartverkeer zo van maatregelen nodig. Een deel van de maatregelen heeft te ma ken met het waterbeheer. Een sa nering van de toeristische routes zou ook een goede zaak zijn. Er zijn maar liefst elf autoroutes, 61 fietsroutes en 79 wandelroutes. Euregio Scheldemond, het samen werkingsverband van de Belgische provincies Oost- en West-Vlaande- ren en de Nederlandse provincie Zeeland, wil grondig nagaan wat voor het krekengebied de beste manier van behoud is. Het informatiecentrum van de pro vincie is te bereiken op het adres Abdij 9 in Middelburg. De nieuws brief telefonisch aanvragen kan ook: 01180-31400. het bezoek dus om bij Katy wat uit te rusten. Mijn trein vertrok tegen middernacht. Een kaartje kopen aan het sta tionsloket is een gevecht tegen je zenuwen. Na eerst een dik kwartier te hebben gewacht en vervolgens, met je handen en voeten duidelijk te hebben ge maakt waarheen je een kaartje moet hebben wordt je voor een reservering doorverwezen naar een volgend loket. Hier staat vanzelfsprekend ook een aardi ge rij. Ik had nog geluk dat ik net voor de lunchpauze aan de beurt was. Om precies 13.00 uur valt er een gordijn naar be neden en kun je een half uurtje op je nagels bijten alvorens het dametje met een sarcastische glimlach het loket weer opent. Afin ik had mijn tickets. De treinen in Polen kun je reke nen tot de traagste in Europa. Het merendeel van de reis kun je zonder problemen de balken van het naastgelegen rails tel len en missschien is het wel hierdoor dat de prijzen zo on voorstelbaar laag zijn. Ik be taalde voor een tweede klas kaartje van Warschau naar de Baltische kust 75.000 Zlotty, zo'n 10 gulden, toch een reis van een dikke negen uur. Bus sen zijn vaak een stuk sneller maar het fijne van de trein is dat je die enkele uurtjes langer prima kan benutten om te sla pen een couchette is boven dien vrij geodkoop. Nagenoeg niemand spreekt een vreemde taal aangezien ik op enkele korte woorden na, geen Pools spreek heeft het meestal geen zin om een ge sprek aan te knopen. Men leer de tot voor kort enkel Russisch. Via mijn Poolse vriendin die trouwens naast Pools en Russisch ook vloeiend Duits Engels en Deens spreekt kwam ik wel in contact met enkele Poolse vrienden. Als toerist kom je vaak het eerst in contact met Polen bij een of ander loket, de indruk die je dan van Polen krijgt is dat ze behoorlijk onvriendelijk en lui zijn en niet de moeite (willen) nemen om je te helpen. In Swinoujscie, een klein kust- goed mogelijk te bedienen gaat de brug op 21 april vier keer open voor het scheepvaartverkeer: 11.15, 14.30, 18.30 en 21.00 uur. Gezien de lange bediening- stijd wordt het wegverkeer aange raden zoveel mogelijk gebruik te maken van de Stationsbrug. In dezelfde periode is de "hoge vaart" op het Kanaal door Zuid-Be veland wegens stremming daar, aangewezen op het Kanaal door Walcheren. Behalve met vertra ging overdag moet de scheep vaart rekening houden met een stremming gedurende de nachtelij ke uren. Van woensdagavond tien uur tot donderdagmorgen zes uur wordt de Schroebrug niet be diend. Voor het realiseren van een gezinsvervangend tehuis voor gehandicapte kinderen komt met ingang van 1994 jaarlijks een bedrag beschikbaar van 2,5 miljoen gulden. Het ge zinsvervangend tehuis wordt gebouwd in Goes. De staats secretaris van welzijn, volks gezondheid en cultuur, Hans J. Simons, heeft dat gs schrif telijk laten weten. Met dit voornemen volgt de staatssecretaris het provinciale beleid zoals de staten dat hebben verwoord in het provinciale be leidsplan Uitvoering Revalidatie plan Zeeland. Het tehuis in Goes zal onderdak kunnen bieden aan 25 kinderen. De bouw van het gezinsvervan gend tehuis is nodig omdat het kinderrevalidatiecentrum Zonne veld in Oostkapelle gaat sluiten in 1994. De aan Zonneveld verbon den mytylschool wordt verplaatst naar Goes. Als alles volgens plan verloopt opent deze school zijn deuren met ingang van het school jaar '94/95. Het is de bedoeling de verhuizing van de kinderen uit Zonneveld naar het nog te bouwen gezinsvervangende tehuis naad loos aan te laten sluiten op de opening van de school. Hauk Breedveld reist een heel stuk wereld rond. We kelijks rapporteert hij ons over zijn ervaringen. Deze week zijn vierde verslag. plaatsje in Noord-West-Polen koop ik een retourticket voor de boot naar Kopenhagen. Hoewel Kopenhagen niet ge heel op de route naar Azië ligt en het voor een budget travel- Ier aardig prijzig is heb ik het toch in mijn reisplan opgeno men. Vorig jaar had ik hier ze ven maanden stage gelopen en de vele mensen die ik hier toen had ontmoet wilde ik graag weer eens bezoeken. Boven dien verlangde ik even terug naar een westers land. Voorlopig voor de duur van een jaar zullen de Sociale Dienst van de gemeente Middelburg en het arbeidsbureau Zeeland samen gaan werken om langdurig werk lozen aan werk te helpen. RWW- trekkers tussen 22 en 50 jaar die nog geen hercontrole hebben ge had, vormen de doelgroep van dit 'Pilot-Project'. Een 250-tal zal individueel bege leid worden, onder meer met be- roepenoriëntatie, het opdoen van werkervaring, scholing en bemid deling naar een baan plus nazorg op de werkvloer. Deze werkzoe kenden hebben voortaan dus i maar met één loket te maken. Het project wordt mede gefinancierd door het Europees Sociaal Fonds. Provinciale staten van Zeeland komen vrijdag 16 april bijeen voor een openbare vergade ring. De vergadering begint om 10.00 uur en vindt plaats in de statenzaal van het pro vinciehuis, Abdij 10 in Middel burg. Zeeland heeft 47 statenleden. Er is een zetel vrijgekomen door het vertrek van het statenlid, tevens gedeputeerde, mevr. G. de Vries - Hommes. Zij is lid van de Partij van de Arbeid en dus mag die par tij de vrijgekomen plek opvullen. Vandaar dat haar partijgenoot H. Venekamp uit Tholen aan het be gin van de vergadering wordt geïnstalleerd als statenlid. De heer Venekamp stond bij de laat ste verkiezingen op een voor hem onverkiesbare plek, waardoor er een eind kwam aan een achtjarig statenlidmaatschap. Na deze in stallatie gaan de staten een nieuw lid kiezen voor het college van ge deputeerde staten. De PvdA heeft uit zijn gelederen de Goesenaar drs. G.L.C.M. de Kok aangewezen als opvolger van mevr. De Vries in het dagelijks provinciebestuur. Al gemeen wordt aangenomen dat De Kok de vereiste meerderheid van stemmen zal halen. Aan het begin van deze zittingsperiode hebben vier fracties met elkaar af gesproken een college te forme ren. De fracties van CDA en Partij van de Arbeid leveren ieder twee gs-leden, WD en D'66 elk één. De kandidaat-gedeputeerde is op dit moment nog hoofd van de afde ling economische zaken van de gemeente Middelburg. Vervolgens behandelen de staten een aantal brieven die inwoners of Al vijfentwintig jaar zetten vrou wen van de VAC (Vrouwen Ad vies Commissie voor de woningbouw) in Middelburg zich in voor de kwaliteitsverbetering van woningen en de woonomge ving. „Over het algemeen zijn het nog steeds de vrouwen die in en rond het huis werken", oordeelt voorzitter I.C. Minderhoud. „En tijdens die huishoudelijke kar weitjes loop je al snel tegen lasti ge obstakels aan". In ruim tweehonderdvijftig ge meenten is de VAC momenteel actief. VAC-vrouwen zijn vrijwilli gers van alle leeftijden met ver schillende achtergronden. Zij praten en denken mee over plan nen voor de woningbouw en woonomgeving. Hun doel is reali seren dat het gemeentebestuur, architecten en opdrachtgevers tij dens de ontwikkeling van wonin gen rekening houden met allerlei instellingen geschreven hebben aan de staten. De brieven gaan onder meer over de plannen het aantal bejaardentehuizen in de provincie te verminderen, over de wenselijkheid spoedig woning bouwplannen te realiseren in de kern Ijzendijke, over hongerproble- men in de wereld en over het ver beteren van de ontsluiting van Der Boede in Koudekerke. Het dagelijks provinciebestuur heeft een zevental voorstellen voorbereid waarover provinciale staten een besluit zullen nemen. Een bedrag van achthonder- duizend gulden is nodig voor de aanleg van een fietspad langs de traverse Groede. Het bedrag is voldoende om ook de klinkerbestrating van de rij baan te vervangen door een asfaltlaag. Behalve dat er op deze manier een eind komt aan de onveilige si tuatie voor fietsers, is het dan ook praktische aspecten die het wo nen veraangenamen. Er moet bij voorbeeld genoeg ruimte voor alle bewoners worden gescha pen, zodat iedereen kan zitten, slapen of bezoek kan ontvangen. Ook is het volgens hen belangrijk dat de woning veilig en milieu vriendelijk is. Minderhoud: „Met haar plannen voor de Veerse Poort, heeft de gemeente Middel burg aangegeven een mileuvrien- Fietspaden, veiliger voor fietsers gedaan met de huidige geluids overlast. Als de staten accoord gaan komt er vier ton beschikbaar voor het fi nancieren van de verdere stappen die nodig zijn voor de eventuele aanleg van een Westerschelde Oe ververbinding (WOV). G.S willen nagaan welke financiële risico's de provincie eventueel loopt bij de voorgenomen financiering en ex ploitatie van de WOV. Het opstel len van een dergelijke risico-analy se kost 250 duizend gulden. Honderdduizend gulden is nodig voor het aanstellen van een des kundige die gaat uitzoeken op wel ke manier er EG-subsidie beschik baar kan komen. Het is dus de bedoeling dat de kosten van deze functionaris worden terugver diend. Een aanvullende MER, mi lieu-effect-rapportage, gaat vijftig duizend gulden kosten. In een eerdere rapportage is onvoldoen de rekening gehouden met een delijke wijk te willen creëren. De VAC wil de toekomstige bewo ners van deze wijk laten meeden ken in het milieubewust bouwen en daarmee bereiken dat alle in gezetenen van de Veerse Poort zich straks verantwoordelijk voe len voor hun wijk. Dat verant woordelijkheidsgevoel is noodzakelijk voor milieuvriende lijk wonen en het ontstaan, be heer en behoud ervan". volledig geboorde tunnel. Nu uit de offertes duidelijk is geworden dat een geboorde tunnel tot de mogelijkheden behoort, moet ook de MER worden aangevuld. Statenleden vertegenwoordigen de provincie in de vergadering van aandeelhouders van de NV Delta Nutsbedrijven. Het statenlid De Blij heeft geen tijd meer voor deze functie, het voorstel is mevr. C.J. Geluk zijn plek in te laten nemen. Gedeputeerde staten hebben de lijnen uitgezet voor een mo gelijke herindeling van de ge meenten in Zeeland. Aan de staten wordt toestemming ge vraagd met de gemeenten te gaan overleggen en de uitge zette lijnen als richtsnoer te nemen. GS wil het liefst van Schouwen-Dui- veland een gemeente maken, Tho len en Sint Philipsland samenvoe gen en er voor zorgen dat er op Walcheren drie gemeenten over blijven, Vlissingen, Middelburg en een plattelandsgemeente. Het da gelijks provinciebestuur stemt in met gemeentelijke initiatieven tot samenvoegen van de gemeenten Kortgene en Wissenkerke op Noord-Beveland en Sluis en Aar denburg in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het college zegt niet uit te sluiten dat deze gemeenten en Zeeuwsch-Vlaanderen in zijn totali teit in een later stadium onder de loupe worden genomen. Grotere gemeenten zouden nodig zijn om gemeenten onder meer beter in staat te stellen het toenemend aantal gemeentelijke takeri te ver zorgen. Terugdringen van het autoge bruik door medewerkers van de provincie en bezuinigen zijn de doelstellingen van de wijzi ging van het zogeheten reisbe sluit Zeeland. Voor de eerste vijfduizend kilome ter per jaar krijgen ambtenaren 68 cent per kilometer. Naarmate er meer kilometers verreden worden daalt de kilometervergoeding. Over het deel van de vergoeding boven 52 cent moet belasting worden betaald. Gs stellen voor voortaan 52 cent per kilometer uit te betalen ongeacht het aantal ki De bereikbaarheid van de wo ning, veiligheid en de verweven heid van wonen, werken en winkelen zijn praktische aspek- ten die bij de omgeving van de woning om de hoek komen kij ken. „Op dit moment zijn we aan het kijken of er iets gedaan kan worden aan de Noordweg die dwars door St. Laurens en Mid delburg loopt", voegt commissie lid R.Huisman toe. „Op die weg rijden de automobilisten veel te hard, waardoor gevaarlijke ver keerssituaties ontstaan." Dat bewoners weieens tegen de meest gekke en onhandige din gen aanlopen, illustreert Minder houd aan de hand van voorvallen die ze tijdens diverse VAC- rondleidingen is tegengekomen. „Soms komt het voor dat de be woners gebukt onder de douche moeten, dat de wasmachine aansluiting zich in de gang be vindt of het kijkgaatje in de voor- lometers. Het college verwacht met deze maatregel 77.000,= te besparen. De tijd zal leren hoe veel autokilometers er bespaard zijn. Het contract met de spoorwe gen voor dienstreizen buiten de provincie willen gs verlengen. Op deze manier is een besparing be reikt van 74% in ambtelijke autoki lometers buiten de provincie. Bo vendien zijn treinkilometers aanzienlijk goedkoper dan het rei zen per auto. Exclusief de con tractkorting 25 cent per kilometer tegen een autotarief van 52 cent. Voor onderhoud en verbete ring van het gebouw Roozen- burglaan 89 in Middelburg is een bedrag nodig van bijna drie ton. Het pand geeft onderdak aan in stellingen op het terrerin van soci aal cultureel werk, jeugdwerk, min derheden en cultuur. Het is de bedoeling instellingen die nu nog elders zijn gehuisvest, ook in dit pand onder te brengen. Aan het eind van de vergadering nemen de statenleden besluiten over een andere manier van sa menstellen van de raad van com missarissen en de vergadering van aandeelhouders NV WOV. De agenda en de stukken voor deze openbare vergadering liggen ter inzage in het infor matiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg. E«feta, G.L.C.M. de Kok deur veel te hoog zit. Ooit bezocht ik een woning waar de water-afvoer in de badkamer ver keerd was aangebracht. Als de bewoners onder de douche wa ren geweest stond de badkamer blank". Ook laten sommige wo ningen volgens Minderhoud nog wel eens te wensen over wan neer het gaat om de toegankelijk heid voor rolstoelgebruikers. „Het aanbrengen van brede deuren en vermijden van drempels is voor deze categorie personen bijvoor beeld van cruciaal belang. Geluk kig wordt hier in de openbare gebouwen wel steeds meer reke ning mee gehouden". R.Huis man, algemeen lid van de VAC, vindt het jammer dat er geen li chamelijk gehandicapten bij de VAC in Middelburg zijn aangeslo ten. „Als geen ander kunnen zij de ontwikkelaars vertellen hoe een woning zo toegankelijk mo gelijk kan worden gemaakt". SPARTAM ETf 60,- AUTOMAAT SNORFIETSf 140,- I MET VERSNELLINGf 375,- I incl. alle kosten en plaatje van 1 mei 1993 - 1 mei 1994 Assurantiekantoor 1 Blauwedijk 1, Middelburg, 01180-14287 t Het Zeeuws Platform Duurzame Ontwikkeling organi seert net als vorig jaar tussen I mei en 1 oktober weer de '500 km fietsactie'. In het belang van het milieu (het kooldioxide van de auto draagt sterk bij aan het broeikas-effect) en van de gezondheid proberen de deelnemers zo vaak op de fiets naar het werk te gaan dat ze minstens 500 kilometer afleggen. Het platform streeft er naar het deelnemersaantal van vorig jaar (400) te verdubbelen. Een deelnemerskaart waarop de fietsprestaties bijgehouden kunnen worden kan aange vraagd worden bij het ZPDO in Goes. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. De heer G. Netten te Vlissingen heeft bi) hen op 26 februari 1993 een aanvraag om vergunning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend voor het oprichten en in werking hebben van een inrichting, bestemd voor het opslaan, be- en verwerken van autowrakken, het handelen in oude metalen, auto-onderdelen en sloopauto's en bestemd voor doe-het- zelf-reparaties en exporteren van tweede-hands auto's. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Poortersweg, Industrieterrein Buitenhaven te Vlissingen, kadastraal be kend gemeente Vlissingen, sectie K, nr. 550 ged. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 8 april 1993 tot en met 7 mei 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 7 mei 1993 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunning, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen de aanvraag en wel tot en met 7 mei 1993. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens niet bekend te maken. Mondelinge bezwaren kunnen worden ingediend tijdens de openbare zitting in het gemeentehuis van Vlissingen, op 21 april 1993, aanvang 10.00 uur. Hierbij wordt gelegenheid geboden over de aanvraag van gedachten te wisselen. Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg

de Vlissinger | 1993 | | pagina 13