'We wilden de lage prijzen handhaven' Martino's beoogt kwaliteit in jaren 50 USA-sfeer Pasen in de stad Bistro in Vlissingen Leerlingen ontvangen jeugd-E H BO-diploma Loek's Boekhandel kijkt terug op 40 jaar verleden SNNNS ANWB in Britse sferen Parfumerie Laban eerste met nieuwe interieurstijl Zeeuwse Vlegel MILIEUTIP SCHOONHEIDSSPECIALISTE ANNIE VAN RUCKEVORSEL Voorzitster beklemtoont activiteiten in centrum Toen Annie van Rijckevorsel tweeëneenhalf jaar ge leden een schoonheidssalon opende wist ze dat ze zich moest onderscheiden. Tijdens haar opleiding al. Uitsluitend en alleen gezichten schoonmaken en rommel er uit halen, dat zou snel gaan vervelen. In haar salon aan de Badhuisstraat in Vlissingen stelt ze nu vast dat ze gevonden heeft wat ze zocht. „Ik geef de mensen een totaalbehandeling". De verslag gever mag een ochtendje komen proeven. „De men sen moeten relaxed de deur uit gaan", benadrukt ze. Elf procent Zeeuwen komt niet rond De Ruyter- feesten Omroep Zeeland krijgt etherreclame Woensdag 7 april 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER LANDGRAAF VERHUISD Bedrijfleidster Jola Flips en een verkoopster. Eind maart is de modezaak Land graaf aan de Lange Zelke in Vlis- singen in een nieuw pand ondergebracht. De nieuwe win kel is flexibeler en moderner van opzet. „We hebben onze stijl een beetje overeen laten komen met de sfeer zoals die in de Lange Zel ke heerst", licht bedrijfsleidster Jola Flips toe. „Zonnig en ruim. Door de overkappingen in de pas sage kunnen we het hele jaar door de deuren opengooien. Het is hier altijd een beetje zomer". Al meer dan dertig jaar verkoopt Landgraaf, dat oorspronkelijk een familiebedrijf is, kleding in de po pulaire prijsklasse. Het hele gezin kan er terecht. Inmiddels zijn er in Nederland en België al 75 filialen. In de provincie Zeeland heeft de modeketen vestigingen in Oost- Souburg en Vlissingen. De reden van de verhuizing van de Vlissingse Landgraaf is dat het voormalige pand een dure verbouwing moest ondergaan. „Hoe je het ook wendt of keert, de verbouwingskosten moesten op de een of andere manier wor den opgehoest", zegt Flips. „We werden dus gedwongen de prij zen van ons assortiment op te schroeven. Maar Modezaak Landgraaf staat nu eenmaal be kend om de verkoop van betaal bare kleding en dat wilden we zo houden. Daarom is besloten naar dit goedkopere pand te verkas sen". TWEEWIELERCENTRUM VERBOUWD 'Ouderen stappen vaker op de fiets' Piet en Rina van Beek. Eind maart verrichte wethouder Bezemer de heropening van Tweerielercentrum Zeeland aan de Westdijkstraat in Arnemuiden. Door het uitbreken van muren en benutten van de vroegere maga zijnruimte is er zo'n honderdvijf tig vierkante meter bijgekomen. „We hebben nu tenminste plaats om ons gehele assortiment uit te stallen", benadrukken Piet en Ri na van Beek. Wat ooit begon als een hobby van Piet van Beek, is uitgegroeid tot een rijwielcentrum van for maat. Op twee verdiepingen staan Mountain-bikes, sportfiet- sen in hypermoderne modekleu ren, traditionele tweewielers en bromfietsen uitgestald. Volgens Rina van Beek is de verkoop van Moutain-bikes in vergelijking tot voorgaande jaren iets teruggelo pen. „Vooral de jeugd wilde een tijdje terug alleen nog maar op een Mountain-bike rijden", blikt Rina van Beek terug. „Nu gaat de voorkeur steeds meer uit naar de normale fietsen. Wat hiervan de oorzaak is, is onduidelijk. Mis schien zorgen de traditionele mo dellen toch voor iets meer zitcomfort". De verkoop van sportfietsen voor ouderen stijgt daarentegen steeds meer. De toenemende vrije tijd is daar vol gens Rina van Beek mede de oor zaak van. Sinds kort verkoopt het Tweelier- centrum ook Scooters. De berij der van dit stalen ros is niet verplicht een helm te dragen. In tegenstelling tot de bromfietsen die de veertig kilometer per uur halen, bereiken zij slechts een snelheid van vijfentwintig ki lometer. Het kwartet Plusfour treedt de achtergrond eigenaar Freek Loek's Boekhandel, aan de Nieu we Burg in Middelburg, heeft een feestje. De zaak bestaat in 1993 precies veertig jaar. Een periode waarin niet alleen de zaak de no dige veranderingen onderging, maar ook de Nieuwe Burg een ander aanzien kreeg en uiteinde lijk het etiket promenade kreeg. Als eerste in Zeeland. Freek Verdoes, eigenaar van Loek's Boekhandel, herinnert zich de veranderingen nog. Twin tig jaar geleden nam hij de zaak van de oprichters, de familie Loe- kemeyer, over. „Zij hadden con tact met de uitgever Bruna en lieten weten dat ze een opvolger zochteh. In die tijd werkte ik al voor de boekhandels van Sijthoff en dus kon ik er zo inrollen". voor Loek's Boekhandel op. Op Verdoes. FOTO ANDA VAN RIET re boeken. Zelf leest hij vrij veel. „Meestal drie of vier boeken te gelijk. Welk boek ik pak hangt af van mijn stemming. Wanneer ik vakgericht lees, pik ik de belang rijkste stukken uit een verhaal, zodat ik de essentie heb. En ik lees recensies". De Nieuwe Burg heeft een eigen winkeliersvereniging. Al vanaf het begin is Verdoes secretaris. Hij is trots op wat de vereniging uiteindelijk bereikt heeft: de Nieu we Brug werd een moderne win- kelpromenade met vitrines en verlichting. Volgens hem speelt met name het genre winkels dat er bij is gekomen, zoals een sportzaak, een speelgoedzaak en kledingwinkels, een belangrijke rol. In de twintig jaar dat Verdoes het heft in handen heeft zijn er twee verbouwingen geweest. De eige naar specialiseert zich in tijd schriften, kantoorspullen, schoolwerk en het populaire gen- Om het jubileum te vieren heeft Loek's Boekhandel het hele jaar door actie-aanbiedingen. Afgelo pen zaterdag speelde de dixie- landband Plusfour voor de winkel. met veel zorg en respect voor natuur en milieu. In plaats van kunstmest wordt dierlijke mest gebruikt en tijdens de teelt worden geen bestrij dingsmiddelen gebruikt. Een bewijs dat de natuur de ze milieuvriendelijke teelt waardeert wordt o.a. geleverd door de zwaluwen die iedere zomer in grote aantallen op de luizen in de tarwe afkomen. De milieuvriendelijke teelt vergt meer aandacht van de boer. Samen met de ambach telijke verwerking zoals het malen op een windmolen be tekent dat wel dat de Zeeuw se Vlegel iets meer moet kosten dan gewoon volko renbrood. Aan u om te bepalen of u dat voor een schone en gezonde natuur over hebt. Voor meer informatie: Stichting Zeeuwse Vlegel Cereshof 4, 4463 XH Goes Telefoon 01100-47729 Wist u dat u met uw dage lijks brood op een heel een voudige wijze een positieve bijdrage kunt leveren aan een schonere landbouw, dus een schoner en gezonder milieu in uw directe omgeving? MICMEC Walcheren Door het Zeeuwse Vlegel brood te eten, dat inmiddels al bij meer dan honderd war me bakkers in Zeeland te koop is, draagt u daadwerke lijk bij aan een gezonder milieu. De Zeeuwse Vlegel is een eerlijk, smakelijk en luchtig volkorenbrood. Zeeuwse boeren en boerinnen verbou wen de tarwe voor dit brood 'Zoals ik bezig ben sta je nooit stil' veel mannen bij haar komen. „Ik wil die mannen binnen hebben. Daar is zo'n taboe voor". Toch heeft ze veel mannelijke klanten. „In het begin komen ze trouwens heel schuchter binnen. Maar die zelfde mannen zijn nu mijn trouwste klanten. Als ze het een keer hebben meegemaakt, laten ze het nooit meer los. De mannen die hier komen, komen meestal via hun vrouw die hier al klant is. De vrouwen vertellen dan hoe lekker het bij Annie was". Ze ver volgt: „Ik probeer de mensen overigens niks aan te smeren. Dat hoeft niet. Ik ben gespeciali seerd in diverse massages, de zo genaamde Siatsu-massage. Net als de acupunctuur werkt dat op de energiebanen in het lichaam. Daardoor kun je een totale ont spanning teweeg brengen. Iemand die ontspannen is, straalt dat uit. Die ziet er dus gewoon beter uit. Ik werk trouwens met een machine die daarbij helpt. Met name om creme in de leder huid van het gezicht te brengen. Ik ben de enige in Zeeland die een dergelijke machine heeft...". Zaterdag 10 april lopen paasha zen met leuke attenties in de bin nenstad van Vlissingen. 'Copper and Brass' zorgt die dag voor het muzikale tintje. Ook Middelburg viert die zaterdag het paasfeest. Vanaf 9 uur kunnen kinderen tot 10 jaar paaseieren zoeken bij V&D en vanaf 14 uur speelt het paashazenorkest in het centrum van Middelburg. Onlangs opende Bistro de Mon- nick aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen zijn culinaire poorten voor het publiek. De Monnick is te vinden in het hartje van Vlissingen tegenover het ABC winkelcentrum. Eige naar Ed Noordermeer wijst erop dat de Monnick een zeer geva rieerd menu biedt, ,,'s morgens beginnen we met een ontbijtser vice en 's middags kunnen de gasten hun keuze maken uit de omvangrijke lunchkaart. Verder serveren wij diverse vis- en vleesspecialiteiten en een Hol landse rijsttafel". Ook is het mo gelijk in de Monnick recepties en familiepartijen te houden. Behalve vrouwen, komen ook veel mannen in haar schoon heidssalon. Dat komt - zo blijkt uit de behandeling - omdat ze op de eerste plaats rust wil brengen bij haar cliënten. „Veel mannen hebben een gejaagd leven. Ik pro beer ze eerst te ontspannen. Al les moet snel snel. Ik wil daar wat aan doen. Na lang zoeken vond ik een firma die daar ook mee bezig is. En daar heb ik heel veel aan. Regelmatig ga ik bij die firma op cursus om bij te scho len. Zoals ik bezig ben, sta je nooit stil. Maar goed. Dat is ook mijn aard zo'n beetje". De Vlissingse werkte jaren in de horeca. Na haar „late" huwelijk kreeg ze twee kinderen. „Huis vrouw spelen is niet voor me weggelegd. Ik doe mijn werk in de schoonheidssalon en kan daarnaast veel aandacht aan mijn kinderen geven". Voor het vak schoonheidsspecialiste koos ze omdat ze het heerlijk vindt om mensen te verwennen. „Ik ging trouwens zelf ook vaak naar een schoonheidsspecialiste". Belangrijk vindt ze dat er nu ook Om bezoekers de sfeer van Groot-Britannië te laten proe ven is het ANWB-kantoor in Middelburg in de week van 13 tot 17 april in Engelse stijl in gericht. Het Brits Verkeersbu reau zorgt voor informatie over de westerburen. De ANWB zelf toont video's van verschillende streken en heeft kaarten en gidsen liggen. Daarnaast zijn ook enkele ferrie-maatschappijen aanwe zig met informatie. Tijdens de Britse week wordt een wed strijd gehouden, met als hoofdprijs een overtocht voor twee personen. De ruimte binnen bewijst dat de fifties-sfeer iets rustgevends kan hebben. Het is er bijna knus en de muziek is vrolijk maar niet hard. Voor Martin was het de derde verbouwing in drie jaar. Het snack-café dat nu het rechter deel van zijn zaak beslaat, groei de uit zijn voegen omdat het zo goed liep. „Gelukkig kon ik de zaak hiernaast er bij kopen. Die heb ik met de fantastische hulp van een stel vrienden omge bouwd tot de 'Diner'. We hebben gewerkt als paarden en dan heb ik het nog niet over de zes maan den voorbereiding". Het denkwerk deed Martin deels in Amerika waar hij bij toeval zelfs de legendarische disc-jockey Wolfman Jack uit de jaren vijftig ontmoette. Kwaliteit had Martin al hoog in het vaandel geschreven en op die weg is hij doorgegaan. De split sing in twee delen is eenvoudig een manier om het diverse aan bod aan etenswaren en niet- alcoholische dranken te kunnen handhaven. „De kleine kaart die we bij de 'Diner' hebben biedt het beste van het beste. Alles is zo vers mogelijk, het vlees komt van kwaliteitsslagerijen, het ge bak van een echte bakker en via een computersysteem naar de keuken kunnen de bestellingen snel verwerkt worden. Naar ver houding zijn de prijzen laag, van af zeven vijftig heb je een complete maaltijd. Het snack café blijft open als de 'Diner' al dicht is, zodat mensen er eten kunnen afhalen. Overigens zijn ook de ovens in het snack gedeelte computer-gestuurd". bijstands- en RWW-trekkers is dat percentage 57. De testerbakken zijn voorgoed verbannen uit de Middelburgse parfumerie-zaak Laban aan de Lange Geere. Er voor in de plaats zijn een laden-unit en verschillende kasten gekomen. De achterliggende gedachte is, legt eigenaar Jan Laban uit, dat „de winkel nu een rusti ger beeld geeft". Laban heeft de zaak, die inmid dels al veertien jaar in hetzelfde pand huist, aan een grondige face lift onderworpen. De laden- en wandkasten zorgen, ondanks de drukke kleuren, voor even wicht. Laban koos het design in overleg met het architectenbu reau Hagemeyer, „specialist in het inrichten van parfumerieën". De print, met vegen en strepen in vrolijke kleuren, is volgens een heel nieuw procédé gemaakt. Als uitgangspunt is geen gespoten plaat genomen, maar een tex- tielstof. Daarvan is uiteindelijk een printplaat gemaakt. Volgens Laban is het de eerste keer dat dit principe wordt toegepast. De testerbakken van de verschil lende cosmeticamerken zijn ver dwenen. „De klant hoeft niet meer van de ene naar de andere bak te lopen. Wanneer mensen een bepaalde kleur oogschaduw willen, wordt een lade openge trokken waarin alle kleuren en merken bij elkaar liggen. Lipsticks, blushers en andere cosmetica worden op dezelfde manier gepresenteerd". Laban specialiseert zich in topmerken. Het drogisterijgedeelte is vrijwel verdwenen. „Nu alle veranderingen in de bin nenstad voltooid zijn is het tijd om een ander aan het roer te zet ten". Dat vindt oud-voorzitter Wil Nijman van de Vlissingse onder nemersvereniging. Hij droeg de voorzittershamer eind maart over aan Clara Eisma-Van de Valk van de juwelierszaak Silver Inn. Aan haar is de taak om de stad mooi te houden en aantrekkelijk te ma ken door activiteiten. De grote tweedeling van de sa menleving slaat ook in onze pro vincie alarmerend toe. Daar staat tegenover dat het regeringsbeleid ten opzichte van de WAO-ers maar door 41 procent van de Zeeuwen gesteund wordt. Zestig procent van de bevolking staat zelfs positief tegenover het soli dair meebetalen aan de WAO via de belastingen. Carta Eisma-Van de Valk. Voor Nijman was het belangrijk ste streven het realiseren van de vernieuwingen in het centrum van Vlissingen. De nadruk lag op het opbouwende en beleidsbepa lende werk. Nijrrtan: „Ik hield me meer bezig met het promotionele gebeuren. We hebben onder meer het overleg met de ge meente optimaal gemaakt. De contacten met de ambtenaren, die in het verleden slecht waren, zijn nu goed. Ze vragen naar onze mening en vaak worden we zelfs eerder ingelicht dan anderen die bij een zaak betrokken zijn". Voor de nieuwe voorzitster valt de klemtoon op het 'mooi en ge zellig houden van de binnenstad en op de activiteiten'. Eisma: „We hebben onder meer het plan om een nieuw soort braderie op te zetten. We willen af van de koop- jesmarkt die overal wordt gehou den". In de De Ruyterfeesten, zoals de nieuwe braderie gaat he ten, zijn zowel de winkeliers als de horeca, de VVV's, het Arse naal en de Culturele Raad verte genwoordigd. Of de plannen voor een Uitmarkt, zoals die in Am sterdam gehouden wordt, door gaan hangt er vanaf of het Arsenaaltheater klaar is. Als dat het geval is komt er een twee daagse Uitmarkt, met op ieder plein een activiteit zoals theater, muziek, kunstenaars of een boe kenmarkt". Eisma ziet haar werk als voor zitster met vertrouwen tege- moed. Door de vernieuwingen van de afgelopen jaren is er vol gens haar een goede samenwer king ontstaan binnen de ondernemersvereniging. „Het is belangrijk dat iedereen op dezelf de golflengte zit en dat niet ieder een voor zijn of haar eigen straatje denkt, maar voor het he le 'winkelhart'. We hebben nu uit ieder deel van de binnenstad een vertegenwoordiger en dat werkt prima". Eisma zit al acht jaar in het verenigingsbestuur en heeft - zo meent Nijman - de ervaring en de kennis om het voorzitters schap op zich te nemen. Voor Eisma was de eerste keer 'achter de hamer' even wennen. Zoals ze zelf zegt, 'ik heb niet zo'n grote mond'. Het was dan ook de over tuigingskracht van haar collega's die haar uiteindelijk door de knieën deed gaan om de functie toch te accepteren. Vanaf 1 januari 1994, zo moge lijk zelfs eerder, zal Omroep Zee land als laatste regionale omroep in Nederland overgaan tot het uitzenden van reclame. In princi pe heeft de Omroep hierover op 22 maart overeenstemming be reikt met de dag- en nieuwsbla den in de provincie. Een verdeelsleutel voor de te ver wachten opbrengst is afgespro ken. Een nieuw op te richten vennootschap, gevestigd in het pand van Omroep Zeeland, zal de reclame verzorgen in samenwer king met de reclamemaatschap pijen van Omroep Brabant en Omroep Limburg. Het algemeen bestuur van de Stichting Omroep Zeeland moet a.s. vrijdag nog haar fiat geven aan het principe akkoord. Het Wetenschappelijk bureau Van der Pas presenteerde de uit slag van een voor de werkgroep 'de arme kant van Zeeland' ge houden enquête onder 2200 Zeeuwse huishoudens. Van hen noemde 3,2 procent zich arm tot zeer arm. Deze groep staat voor ruim 10.000 Zeeuwen. Ongeveer elf procent verklaarde niet rond te kunnen komen, maar onderl Het Jeugd Rode Kruis reikte vrij dag 2 april de diploma's Jeugd EHBO-A uit aan de 11- en 12-jarigen van de Middelburgse basisschool De Arneburch. Alle 24 leerlingen slaagden voor het examen Eerste Hulp Bij Ongeluk ken. Het team van het Jeugd Rode Kruis gaf in totaal zestien lessen. Het belangrijkste is volgens hen dat de kinderen niet in paniek ra ken als er iets gebeurt, en dat ze weten wat ze moeten doen, maar vooral ook moeten laten. Op de Arneburch hebben nu iedere week twee leerlingen schoolpleindienst. Zij lopen met een band rond de arm en zijn de enigen die mogen handelen als er iets voorvalt. „Die auto's, die grote bakken, dat was het mooiste aan de Uni versal Studios die ik in Amerika bezocht heb. En die te gekke sfeer van de fifties, die je trou wens ook kon proeven in dat hamburgerrestaurant in Orlando waar ik terecht kwam". Aan dit soort eettenten waar de rock'n roll jeugd haar vrije tijd door bracht, de 'Diners', hebben Mar tin en Annemarie Priem de naam van hun gloednieuwe eetcafé aan de Pottenmarkt in Middel burg ontleend. Martin en Annemarie Priem. In 'Martino's Diner' komt het bre de vierkante front van een roze Amerikaanse bak uit de jaren vijf tig uit het buffet naar voren. Het chroom blinkt je tegemoet. Straks wordt hij vervangen door een Cadillac die uit de muur knalt: een achtervolgingsscène uit een film bij het verorberen van je broodje. De Amerikaanse vierwieler maakt deel uit van het zorgvuldig uitgedacht ontwerp van Marti no's. De kleuren, fel roze en licht blauw met goed combinerende zachtere tinten, de neon verlichting in de avond, de venti latoren en de marmeren vloer, de posters, lampen en palmen, ze herinneren allemaal aan de vijfti ger jaren in Amerika. De banken komen uit de States, aan de ge vel zijn de kleuren en het design terug te vinden en als de luifels aangebracht zijn is het eventueel te verwarmen terras compleet. Annie van Rijckevorsel. FOTO ANDA VAN RIET 4

de Vlissinger | 1993 | | pagina 11