MOOISTE Kisyp» HU. Domburgse periode aanzet tot abstracte kunst 1.69 2.99 oh Benefietconcert voor bouw nieuw Henry Dunant-schip FOTO'S Met De Vlissinger naar de Huishoudbeurs GRATIS FRANSE FRITES w- 1994 IS MONDRIAAN-JAAR ümsmm Bruidsfestival Zeeland in aantocht Prominenten van profclubs bij forum over jeugdopleidingen J.PA. Rossël tandprotheticus SPRINT PHOTO X ETIENNE HET soeotn»*1 VERSCHOORE Volgend jaar is het 'Mondriaanjaar'. Het is dan precies een halve eeuw geleden dat de schilder Piet Mondriaan overleed. In verschil lende delen van het land waar hij gewoond en gewerkt heeft wordt aandacht besteed aan zijn vijfstigste sterfdag. Ook in Zeeland, waar hij in Domburg, tussen 1908 en 1915, de zomermaanden doorbracht, zijn er plan nen. Bij de stichting die zich met de organisa tie bezighoudt, zijn alle monden nog verzegeld. Pas over een paar weken komt er duidelijkheid. Wat we wel met zekerheid kun nen stellen is dat de 'Zeeuwse periode' voor Mondriaan, één van Nederlands meest revo lutionaire en beroemde schilders, belangrijk is geweest. De Domburgse invloeden in een no- tedop. Landschap Invloeden Luminisme PZC WEEKBLADEN d© De WeeK van de Winkel; een campagneweek die iets moet doen aan de 80.000 vacatures in de detailhandel. Een schets van de situatie in het winkelbedrijf op de pagina Uit het Zakenhart. Negen schrijvers komen samen op een literaire avond in de Bur gerzaal van het Middelburgse stadhuis. Zij praten over het the ma 'Eèn wereld, of geen wereld'. Pagina Uit. De autokrant bevat een artikel over de voordelen van hoofdsteu nen in de auto. Frapo's Boulevard City Run Albert Heijn,.Gildeweg 6, Vlissingen. NIEUWE KUNSTGEBITTEN r_ Als je een opvallende naam verzint SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 DE 23e JAARGANG NUMMER 11 Ook per auto bereikbaar via Zeemanservice SBBtLE) no B(L U0 VLISSINGEN Recht t.o. C&A en Blokker 17 MAART 1993 blauwe achtergrond, een monu mentale, uiterst vereenvoudigde, molen afgebeeld. Studenten van de kunstacademie maken foto's van de kunstwerken. In andere vertrekken hangen onder meer De Vuurtoren bij Westkapelle, dat dateert uit 1909, en zijn duinse rie. De criticus Conrad Kickert omschreef deze duinenreeks destijds als, 'een simpel duin.... dat eerst sterrelt voor je ogen, maar later heel goed wordt; de trillende zonlaaiing op blakend zand'. Evenals Toorop werkte Mondriaan met korte brede toet sen. Alleen maakte hij er ha gelstenen van. Compositie in rood, geel en zwart (1921). Het Haags Gemeentemuseum heeft de grootste Mondriaan- collectie in haar bezit. Veel van de schilderijen die de kunstenaar .in Domburg maakte hangen er tentoongesteld. In één van de za len hangt De Rode Molen (1911). Op het doek staat tegen een Piet Mondriaan werd in 1872 in Amersfoort geboren als zoon van een hoofdonderwijzer van een christelijke lagere school. Zijn va der gaf hem zijn eerste tekenles sen, maar serieus werd het pas toen zijn oom, Frits Mondriaan, lid van de Haagse School, hem onder zijn hoede nam. Gestimu leerd door de Haagse School- schilders stortte Mondriaan zich op 'de landschapsschilderkunst'. In 1908 liet hij zich voor het eerst in Domburg zien. De Zeeuwse badplaats, één van de belangrijk ste kunstenaarskolonies in ons land, was voor Mondriaan van beslissende betekenis. Het was de periode van het luminisme (richting in de schilderkunst waar met sterke lichteffecten wordt gewerkt), dat het begin vormde van zijn weg naar het kubisme en de abstracte kunst. Toen Mondriaan in Domburg kwam schilderde hij in de stijl van de Haagse School, realistisch en in sombere kleuren, als koele grij zen, groenen en mauves. „Ie maekte altied van die doenkere schilderietjes", vertelde Kees Maas jaren later in een interview met M.P.de Bruin. Maas was één van de mensen die hielp het bou wen van het tentoonstellingsge bouwtje van Toorop tegenover het Domburgse badpaviljoen. Mondriaan exposeerde daar en kele jaren achtereen. Zij het toen nog naturalistisch. Maas was er van overtuigd dat zijn advies aan de schilder om wat licht in zijn schilderijen te brengen van in vloed is geweest. De doorbraak was echter volgens hem het hou ten tentoonstellingsgebouwtje met zijn blauwe en gele vlakken. 'De complementaire kleuren kon den in de ogen van de Domburg se schilders geen genade vinden, alleen Mondriaan vond het prach tig'. Volgens Maas ontstond daar het idee voor zijn latere 'compo sities'. Feit is dat Mondriaan in Domburg anders gaat schilderen. Hij expe- Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 1700 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. De lezersreis van de maand april die deze krant samen met Carlier heeft georganiseerd, gaat naar de Huishoudbeurs in Amsterdam. Behalve bekende onderwerpen is ook een aantal noviteiten toegevoegd aan deze populaire beurs. Elders in deze krant vindt u meer informatie over aanmelding etcetera. Onze verse vis is zo vers als 't maar kan. En ook nog 'ns han dig, hygiënisch, lek- en luchtjesvrij verpakt. En lekker. En voordelig. Kijkt u maar: Forel, bakje 2 stuks, per 100 gham Surimi sticks, bakje 200 gram, per 100 gram ZAAr Aanbiedingen gelden tot en met zaterdag 20 maart a.s. rimenteert, gestimuleerd door Toorop, met stippels en brede ba nen en zijn palet wordt steeds lichter. Kleuren als lichtblauw, wit, roze en goudgeel komen steeds nadrukkelijker naar voren. In 1909 komt Mondriaan terug naar Domburg en logeert in wat nu Hotel Juliana is. Gezien zijn productie, werkt hij als een beze tene. Zijn vriendenkring bestaat onder andere uit Jan en Charley Toorop, Jacoba van Heemskerck, Marie Tak van Poortvliet en Mies Elout-Drabbe. Huize 'Loverdale' is het ontmoetingscentrum. In het zelfde jaar, 1909, heeft Mondri aan zijn eerste grote tentoonstelling in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Voor het eerst toont hij 'luministisch' werk. In 1911 en 1912 neemt hij deel aan de tentoonstellingen in Domburg. Inmiddels heeft hij dan kennis gemaakt met het Kubisme en vertrekt hij naar Parijs. Als hij in 1914 terugkeert naar Domburg ontmoet hij Theo van Doesburg en Bart van der Leek. Samen met hen richt hij 'De Stijl' op. Voor het eerst schildert hij volledig abstract. Vanaf 1920 gaat hij al leen te werk met horizontale en verticale lijnen en de primaire kleuren rood, geel en blauw. In Den Haag hangen schilderijen uit al zijn periodes. Voor het Mondriaan-jaar wil het museum echter werken uit Amerika (met name New York) in bruikleen ne men. De doeken mogen alleen naar Nederland komen als de kli maatcondities goed zijn. Dat be tekent niet in de zomer, maar in de winter. De tentoonstelling is daarom verhuisd naar december 1994. En, omdat het Mondriaan jaar landelijk gecoördineerd wordt, geldt dat ook voor Zee land. Of en wat er gaat gebeuren weten we pas over enkele weken. De Rode Molen (1910). Enkele prominenten uit het Zeeuwse verschijnen zaterdag 20 maart aan de start van de Frapo's Boulevard City Run. Zo laat Vlissings eerste burger Jaap van der Doef zich van zijn sportie ve kant zien en loopt de marathoncrack John Vermeule mee in het tweehonderdvijftig man sterke deelnemersveld. Het twintig kilometer lange parcours dat de atleten afleggen loopt over de boulevard, onderlangs de duinen in de richting van Big- gekerke. Nieuw onderdeel in de Boulevard City Run is de Volvo-mijl voor leden van de atletiekunie. Verder bestaat het programma uit een scholieren-loopevenement en is er een pre mie voor de atleten die het parkoersrecord scherper stellen. Vrijdag 26 tot en met zondag 28 maart wordt voor de vier de achtereenvolgende keer net bruidsfestival in hotel Bri tannia Watertoren in Vlissin gen gehouden. Ondernemers uit Vlissingen en Middelburg verzorgen drie dagen lang wervelende bruidsshows met alles erop en eraan. Om al vast in de stemming te ko men, wordt er volgende week een hele pagina aan dit bruidsfestival gewijd. Diverse ondernemers geven dan een voorproefje van hetgeen aan staande bruidsparen tijdens dit festival staat te wachten. Vier prominenten van voetbal profclubs verschijnen maandag 22 maart op een forum in het sportcomplex van de voetbalver eniging Kloetinge. Zij zijn uitge nodigd door de organisatoren van het Zilveren Ganzen-toernooi om in een panel plaats te nemen dat discussieert over jeugdoplei dingen. De prominenten zijn Co Adriaanse (directeur opleidingen bij Ajax), de ex-internationals Adri van Kraay (hoofd opleidin gen bij PSV) en Frans Bouw meester (hoofd scouting bij Willem II) en de uit Zeeland af komstige Piet Koster (voorzitter van de eerste divisieclub RBC). Het forum is bedoeld voor vereni gingsbestuurders, jeugdleiders en jeugdtrainers. De leiding is in handen van de Studio Sport- commentator Evert ten Napel. Het Zilveren Ganze-toernooi, waar het evenement deel van uit maakt, is al jaren één van de be langrijkste jeugdvoetbalevenementen in Ne derland. Dit jaar hebben de organisatoren Het Rode Kruis wil een nieuw va kantieschip voor gehandicapten en chronisch zieken laten bou wen. Om dat financieel bol te werken geven verschillende ko ren uit Zeeland en Rotterdam vrij dag 2 april een benefietconcert in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De opbrengst komt in een fonds voor de bouw van J.Henry Du- nant III, de vervanger van de vori ge boot die in 1973 te water werd gelaten. Het huidige schip, waar per jaar honderden gehandicapten en chronisch zieken mee op vakan tie gaan, begint slijtageproble men te vertonen, zoals dunner wordende scheepswanden, steeds meer reparaties en facili taire mankementen. Bovendien zijn er in de loop der jaren enkele gebreken van het oude schip naar voren gekomen. Zo is de sta-hoogte op veel plaatsen te laag, is er geen goed uitgerustte 1 De J. Henry Dunant. Foto: Ahad Azizzada recreatiezaal en is er niet genoeg privacy. „Twee echtparen die één kamer moeten delen past niet meer in onze samenleving", oor deelt het Nederlandse Rode Kruis. „De vakantiegasten kun nen zich niet terugtrekken". De gebrekkige inrichting van de huidige J.Henry Dunant en ,de bestaande wensen hebben het Rode Kruis ertoe gezet af te zien van renovatie en een nieuw schip te bouwen. „Bovendien lopen de kosten van renovatie hoog op en zouden de werkzaamheden ge deeltelijk in de vakantieperiode moeten gebeuren". Voor de fi nanciering van het schip richt het Rode Kruis zich in eerste instan tie op het publiek. Naast lokale en regionale is er ook één grote landelijke actie op touw gezet die geld in de kas moet brengen. Tijdens het benefietconcert in Middelbrug treden onder andere op: The Goos City Singers, Ons Koor, het Souburgs Koper Quin tet, het ZWN Mannenkoor, de Ruyterstadsingers, The Gents Mainport Barbershop Singers, het R.E.T.Mannenkoor, Edo Zijl en Jan Mulder. er voor gekozen alle voetballers tussen de elf en vijftien jaar mee te laten doen aan het Zilveren Ganze UEFA-toernooi. Zij strijden om de Penalty Bokaal (die door Sportpunt Zeeland in Goes gea dopteerd werd). Ongeveer 2500 D-pupillen en C-junioren, die lid zijn van èèn van de 95 clubs bin nen de KNVB-afdeling Zeeland, kunnen meedingen naar de titel van Zeeuws Kampioen penalty schieten. In maart beginnen de voorrondes. De jeugdvoetballers spelen binnen de vereniging om het clubkampioenschap penalty schieten. Begin april wordt tij dens de rust van de thuis wedstrijd van het eerste elftal, bepaald wie er naar de finale in Kloetinge mag. Tijdens de finale, zaterdag 21 au gustus, krijgen de clubkampioe nen bekende keepers tegenover zich. Onder de lat staat onder an dere de Zeeuw Eric de Koeyer, die bij de Belgische profclub Lo keren keept. Daarnaast staan de Zeeuwse amateur-keepers Jaap Pijnenburg (Middelburg), Willem Lafeber (Zierikzee), Alex Hoogen- doorn (Tholense Boys) en Jean- Pierre de Keyzer (HVV'24) in het doel. Spec, voor slechtzlttende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht' Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN In maart GRATIS kleurenfotofilm (bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmpje Tot ziens bij het beste adres voor uw kleurenfoto's Uil* Vlissingen Middelburg Goes Omroep Middelburg (Radio Atlantis) begint binnenkort met een spiksplinternieuwe TV-krant. Het nieuwe TV-station moet nog een opvallende naam krijgen die jij mag verzinnen. Schrijf in het vakje hieronder de door jou bedachte naam 1 Lever deze bon in bij McDonalds, Bosschaartsweg 1, Middelburg en je krijgt helemaal gratis en voor niks een portie Franse frites I (max. 1 bon per persoon geldig tot 24 maart 1993) ^j/naamwoonplaats adrestelnr. De winnende naam zal in april worden bekendgemaakt op Radio Atlantis, op de nieuwe TV-krant en in de Faam de Vlissinger. Alle inzendingen worden eigendom van de Stichting Stadsomroep Middelburg.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1