UIT HET ZAKENHART Steeds moeilijker om leuke spullen te pakken te krijgen SPD laat zien wat het doet Milieuplatform wil af van gedetailleerde regeltjes Derde Quick Shoes vestiging in Zeeland Tropisch hardhout Artemis Modernisering NS-stations gereed Zeeuws zwemwater stabiel lil Open huis in veranderde Groenleer ARTEMIS Van middenklassers die soms afklassen en soms opklassen Jeannette Poorter, Voorzorg Ml Informatiecentrum MILIEUTIP KRUISWOORDPUZZEL Prijsvraag over kadasterkaarten Woensdag 24 februari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 19 LE COLLECTIONNEUR VERHUISD Tientallen eierdopjes op een rij, honderd oude autootjes in een vitrine, een kast vol oude koekblikken. De Collection- neur doet zijn naam nog steeds eer aan, maar hier op de nieuwe locatie aan het Damplein in Middelburg, komt alles meer tot zijn recht. De winkel is twee keer zo groot dan op de oude plek aan de Gravenstraat en de De kwaliteit van het zwemwater in Zeeland is stabiel. Dat blijkt uit de waterkwaliteitskaart in de brochure Zeeland-Waterland 1993, een gezamenlijke uitgave van de provinciale VVV en het provinciaal bestuur van Zeeland. De kaart heeft dezelfde inkleuring gekregen als vorig jaar. Verreweg het meeste water heeft de kwalificatie groen gekregen, wat staat voor klasse 1: geschikt zwemwater. Alleen in de Wester- schelde geldt klasse 2: aanvaard baar zwemwater, aangegeven met rood. Ter hoogte van Terneu- zen, voor het Kanaal Gent- Terneuzen is de kaart paars ge kleurd. Dat wil zeggen dat het zwemwater wel een aanvaardba re kwaliteit heeft, maar dat het, gezien de scheepvaartbewegin gen, gevaarlijk is er te zwemmen. Enkele gebieden, zoals de havens in Vlissingen-Oost, het Land van Saeftinge en het Schelde- Rijnkanaal zijn niet bemonsterd, daar zij door hun situering niet als zwemwater worden gebruikt. Het zwemwater is gecontroleerd op bacteriologische kwaliteit en op helderheid. De metingen zijn verricht door de provinciale direc tie milieu en waterstaat, rijkswa terstaat en de Zeeuwse waterschappen. Behalve met de uitkomsten van de metingen is rekening gehouden met plaatse lijke omstandigheden. Net als in voorgaande jaren wor den in Zeeland-Waterland van de kant van het provinciaal bestuur voorschriften en wenken gege ven voor het surfen, varen, sport- duiken, strandrecreatie en sportvissen. Ook wordt aandacht besteed aan de natuurbescher- mende maatregelen in de Ooster- schelde en de beperkende recreatieve mogelijkheden in de directe nabijheid van de storm vloedkering. Van de zijde van de provinciale VVV Zeeland wordt informatie verstrekt over de grote wateren, zoals Ooster- en Westerschelde, Grevelingen en Veerse Meer. Zeeland-Waterland wordt onder meer verspreid via de plaatselijke VVV-kantoren, hotels, restau rants en het provinciaal informa tiecentrum in Middelburg. Als een zwerm bijen (werkbijen) hebben de middenklassevrou wen van Onderwijs en hulpverlening, hun exclusieve werkter rein gemaakt. Zo worden Onderwijs en de hulpverlening gekenmerkt door een heel specifiek stelsel van waarden en normen. En dat heeft natuurlijk haar consequenties voor de samenleving. Want wat is er nou bijvoorbeeld belangrijker dan het Onderwijs. En als daar de middenklasse boodschap 'dat ieder dezelfde kansen heeft als je er maar hard genoeg voor werkt, steeds maar weer in alles doorklinkt, dan is dat vooral heel vervelend voor die vrouw/man uit de arbeidersklasse. De tegenstrijdigheid van de verschillende boodschapen uit de klassen maakt dat je nog onzekerder wordt, nog banger om op het gebied van studie iets te ondernemen. De middenklasse vindt dat er gewoon hard gewerkt moet wor den. ledereen kent vast nog de reddende engel gehelmd op haar solex, die hulp verleende, ook waar dat soms helemaal niet nodig was. Perplex viel ze .van haar solex, wanneer je haar hulp niet wilde. Ondankbaar volk. Tegenwoordig hebben ze een eigen auto en vliegen ze nog steeds heen en weer. Steeds meer verlangen ze van haar en steeds meer verleent zij hulp en bijstand. Het percentage burn-out is dan ook schrikbarend. Zal zij de verschillende klassen bij elkaar weten te brengen of houden haar klasse boodschappen haar juist het meest op haar plaats. Ik weet het niet. In ieder geval is het mij duidelijk dat zowel klasseboodschappen als opvoeding, vrouwen heel sterk op hun plek houden. Je zoekt die ander gewoon niet zo snel op wanneer je ouders niet willen dat je een 'verkeerde partij' of 'omlaag' trouwt. Dat geldt overigens ook voor de vrouw uit de arbeidersklasse. Natuurlijk wil haar moeder dat ze het beter krijgt. Maar als ze beter trouwt (opklast) dan ervaart ze vaak een hopeloos gevoel van verlies en verraad, tegenover de ach terblijvers, hoe prettig zij die nieuwe positie ook kan vinden. Natuurlijk zoeken de meeste vrouwen een relatie binnen hun eigen klasse. Van 'afklassen', de rijke boerendochter die maar met de knecht trouwt om het bedrijf te kunnen runnen, hoor je niet meer vaak. Zelfs wanneer er oprechte liefde in het spel is, wordt de relatie gekleurd door konflikten tussen de klassen. Opklassen gebeurt nog wel, die prins op het witte paard is voor veel vrouwen nog een droombeeld. Uit eigen ervaring kan ik zeggen dat zowel opklassen als afklassen, heel speciaal is. In mijn eerste huwelijk trouwde ik met een arbeidersjongen, die ik intelectueel de baas was. Dat liet ik hem trouwens mer ken ook. In het begin van mijn tweede huwelijk, wilde ik zo zijn als zij. Ik adoreerde en adopteerde de andere kant bijna. Mijn eigen ouders zag ik niet meer staan. Hoe had ik toch zo lang bij ze uitgehouden. Waarschijnlijk was ik te vondeling gelegd en had mijn moeder dat verzwegen. Daarop volgde een stilte, een gevoel van leegte. Een walgen van mijn onechte zelf; een kritisch kijken naar de andere kant. Een herwaardering van mijn eigen taal en de konfrontatie met mijn moeder. Toen de verzoening en het trots zijn op mijn afkomst. Bij ons komt het dus voor dat vader z'n boterham met mes en vork eet en moe der slechts met een mes snijdt en haar handen gebruikt, 't Is maar wat je gewend bent. direkteur 'Artemis', te!.: 01180 - 35033. eigenaars Ina en Bert van der Zwaag zien een zonnige toe komst voor hun winkel, die zij zes jaar geleden van Goes naar Middelburg verplaatsten. „Wij zaten helemaal niet slecht aan de Gravenstraat", bekent Ina van der Zwaag aan de vooravond van de heropening. Maar het gebrek aan ruimte om alles neer te zetten werd steeds groter. Je wilt alles een beetje leuk uitstal len voor de klanten en dat lukte niet meer. Bovendien is er aan het Damplein meer parkeerruimte en de toeristen komen nu een maal toch vaak met de auto. De markt wordt op den duur wel au tovrij". In De Collectionneur vindt de verzamelaar allerlei soorten glaswerk, Maastrichts aarde werk, oude autootjes van voor het plastic tijdperk, emaille keu kengerei en andere oude en min der oude spulletjes om het huis mee aan te kleden. „Het wordt steeds moeilijker om aan leuke spulletjes te komen. De mensen houden alles thuis, wat ze vroeger opruimden. Je moet er echt hard voor werken- en heel wat kliometers maken om met een paar leuke dingen terug te komen", klaagt de eigenares, die vaak met haar man beurzen af struint en bij de mensen thuis verzamelingen opkoopt. „Wij ver kopen alleen wat wij zelf leuk vinden. Dus voor sigarenbandjes, munten of postzegels hoef je bij ons niet te zijn. Daar heb ik niks mee, dus die vind je hier in de winkel ook niet,"lacht zij. Le Collectionneur, Damplein 5 Middelburg, telefoon 01180-38595 is dagelijks ge opend van 11.00 tot 17.30 uur. Bedrijfsleidster Willyan Elenbaas voor de nieuwe schoenen zaak in de Segeersstraat: Quick Shoes. SPECIALIST IN KINDERSCHOENEN Barrevoets hoeft niemand in Mid delburg meer te gaan. Het aantal schoenwinkels in de binnenstad werd vorige week alweer uitge breid. Met de vestiging van Quick Shoes in de Segeersstraat hebben de hoofdstadbewoners, volgens eigenaar L. Verton uit Zierikzee, weer een schoenwin kel in de buurt waar zij naast mo dieuze schoenen voor zichzelf ook kinderschoenen van hoge kwaliteit kunnen kopen. „Een goede kinderschoen kon je in Middelburg niet meer krijgen", stelt de heer L. Verton vlak na de opening van zijn derde Quick Shoes winkel in Zeeland. „Veel zaken waren met de verkoop daarvan opgehouden. Daarom heb ik merken als Piedro en Re- nata in ons Middelburgse assorti ment opgenomen. Daar ben ik vrij in, al behoort de zaak tot een keten van vierhonderd vestigin gen, verspreid over heel Europa. Door gecombineerde inkoop, een standaardinrichting van de win kel en een gemeenschappelijke folder, kunnen de prijzen gema tigd blijven. Voor volwassenen heeft Quick Shoes modieuze heren- en damesschoenen in de middenklasse van merken als Ec- co, Helioform en andere vaak ook Duitse of Italiaanse komaf". Bedrijfsleidster in deze nieuwe schoenenzaak is Willyan Elen baas, die hoewel zij een horeca- opleiding achter de rug heeft, zegt het schoenenvak minstens zo leuk te vinden. De zaak is da gelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. Behalve op maandag, dan gaan de deuren om 13.00 uur open. Het Sociaal Pedagogisch Dienst verleningscentrum Zeeland kortweg SPD-Zeeland - betrekt in de eerste week van maart de grondig verbouwde en uitgebrei de hoofdvestiging aan de Sin gelstraat in Middelburg. De SPD voor mensen met een verstande lijke handicap grijpt deze gele genheid aan om op twee open dagen, donderdag 4 en zaterdag 6 maart, zich wat nadrukkelijker te presenteren. Bezoekers kun nen dan ook kennismaken met het nieuwe informatiecentrum. In het informatiecentrum, dat de SPD met de verbouwing rijker is geworden, kunnen de aanwezi gen zich op de hoogte stellen van allerlei zaken die te maken heb ben met de problematiek van het verstandelijk gehandicapt zijn. Dat het informatiecentrum in het SPD-pand is ondergebracht is niet vreemd. De SPD is een am bulante instelling voor maat schappelijke dienstverlening, die zich richt op zorg- en hulpvragen- in alle levensfasen - rond het heb ben van een verstandelijk gehan dicapt kind. De SPD-en - er zijn er nu 38 in Nederland - zijn voortgekomen uit een nazorg voor het Buitenge- Teveel ergernissen zijn slecht voor het hart, dus moest Va lerie Schepers - Sturm uw stukjes maar niet meer lezen. Zelf vindt ondergetekende het jammer als u een week overslaat. Dan moet ik "an dere stukjes" lezen die mij "zo uit het boekje" schijnen te zijn overgeschreven. Uw uiteenzettingen raken mij, alsook mijn vriendinnen, ken nissen en familieleden en ge ven ons vrouwen een grote mate van herkenning. Femi nisme komt in onze vocabu laire niet voor, opzij hebben we nog nooit gelezen, als D.M. demonstreren is ons vreemd en voor gejammer hebben we het veel te druk. Mijn "exakte wetenschap" is dan ook dat ik u vriendelijk doch met klem verzoek nog lange tijd door te gaan met uw "frustrerend" herop voeden. Ria Peeman-Flipse, Walstraat 21, Vlissingen woon Lager Onderwijs (BLO). Leerkrachten stelden vast dat BLO-leerlingen nergens aan de slag konden. Zij maakten zich daarom sterk voor het verbeteren van die situatie. Gaandeweg bleek dat 'nazorg' alleen niet vol doende was. In de stadia van 'voorzorg' en 'zorg' moest ook ondersteuning komen. Aan die ontwikkeling hebben de SPD- instellingen nader invulling gegeven. De deskundigheid die het SPD- Zeeland in de loop der jaren heeft opgebouwd in het tegemoetko men aan hulpvragen is verdeeld over verschillende sectoren. Naast het maatschappelijk werk is er het Begeleid Zelfstandig Sa menwonen, een vorm van dienst verlening voor licht verstandelijk gehandicapten die alleen op zich zelf kunnen leven als ze daarbij begeleiding krijgen. De Praktisch Pedagogische Gezinsbegeleiding is er om te helpen bij problemen op het gebied van de opvoeding. Het Gespecialiseerd Jeugd en Volwassenen Werk wil een brug slaan tussen bestaande sociaal- culturele organisaties en de doel- Groenleer Kapelle bv in Seroos- kerke heet vanaf 1 maart kort weg Groenleer bv. De reden voor deze naamswijziging is eenvou dig: in Kapelle bevindt zich geen Groenleer meer. Tegelijkertijd is de zaak in Serooskerke vergroot. Ook is er per 1 maart aanstaande een postagentschap gevestigd in Groenleer bv. Groenleer verkoopt zowel aan de agrariër als aan de particulier. Er is allerlei tuingreedschap en aan verwanten te vinden. Om de con sument inzicht in de produkten te verschaffen houdt Groenleer van 1 tot en met 6 maart open huis. groep verstandelijk gehandicap ten. Daar waar voor sport, spel, educatie en ontspanning geen aansluiting kan worden gevonden bij algemene verenigings- en clubleven, zoeken SPD- consulenten naar andere oplos singen die voor verstandelijk ge handicapten een optimale deelname aan dë samenleving mogelijk maken. Een nieuwe acti viteit is de opvang en begeleiding op weg naar een plaats in het ar beidsproces. 'De SPD is er wanneer het nodig is", zegt directeur Bob Holleman. Voorheen werd de vraag om hulp ingepast in de bestaande organi satie. Nu staat in plaats van het aanbod de vraag centraal. Holle man: „Zo kunnen we veel cliënt- gerichter en op maat werken". Het informatiecentrum is bedoeld om een drempel weg te nemen voor diegenen die denken dat ze door het opvragen van informatie meteen aan de SPD 'vastzitten'. Het raadplegen van foldermateri aal en het bekijken van video opnamen en gegevens in een computersysteem is geheel vrij blijvend. „Zo kunnen hulpvragers in principe zelf de weg naar het gewenste aanbod vinden, zonder dat er een 'hulpverleningsrelatie' wordt aangegaan", stelt de SPD. Het informatiecentrum is er voor de verstandelijk gehandicapten zelf, voor ouders en familie, vrij willigers, hulpverleners en men sen in opleiding. De open middag, donderdag 4 maart, is bedoeld voor de zorg sector zelf en genodigden uit het maatschappelijk leven. Zaterdag 6 maart is er voor ouders en kin deren een feestmidag in de naast het SPD-pand aan de Middel burgse Singelstraat gesitueerde Concertzaal. Daarnaast is er een expositie te bezichtigen van kunstwerken die gemaakt zijn door verstandelijk gehandicap ten. De tentoonstelling is ook na de open dagen te zien bij een be zoek aan het informatiecentrum. Vraag: Waarom zijn tropische regenwouden zo belangrijk en wordt afgeraden tropisch hardhout te gebruiken? MICMEC Walcheren Antwoord: De tropische re genwouden zijn de longen van onze aarde. Ze produce ren immers zuurstof. Maar ze herbergen ook duizenden soorten dieren, insekten, planten. Vele soorten kennen we nog niet eens. Door ze te kappen wordt dat allemaal bedreigd, zelfs hele indianen culturen verdwijnen. Jaarlijks verdwijnt er 30 miljoen hek- tare regenwoud. Dat zijn bijna 100 voetbalvelden per mi nuut. Na Japan is Nederland (per inwoner) de grootste im porteur van tropisch hard hout voor de bouw, de waterbouw enz. Meestal zijn er prima alternatieven. Gre nen, douglas en soms vuren zijn goede vervangers. Hout dat in contact staat met wa ter of de bodem moet geïm pregneerd worden, maar de meeste 1 houtverduurza- mingsmiddelen zijn bijzonder schadelijk voor gezondheid en milieu. Gebruik daarom in zo'n geval beter steen of me taal. Of het nu gaat om kozij nen, deuren, schuttingen of zelfs triplex, er is altijd wel een goede andere oplossing dan tropisch hardhout. Er zijn b.v. ook al platen, balken, pa len en planken van gerecy cled plastic. De vereniging Milieudefensie geeft een (gra tis) brochure uit: "Alternatie ven voor tropisch hout". Stap even naar de milieuwinkel. De milieuwinkel is ge vestigd aan de Reiger straat 2 in Middelburg. Tel.nr. 01180-33419. De openingstijden zijn don derdag van 10 tot 17 uur, dinsdag t/m vrijdag van 13.30 tot 17 uur en zater dag van 11 tot 15 uur. PSP E '.003 1 55 29 5 9 14 31 17 34 24 65 6 7 73 35 Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 aangenaam; 6 pronkappel; 12 gierigaard; 14 pa- piermaat; 15 zangnoot; 17 onbep. hoofdtelw.; 18 omslag; 20 inhouds maat; 21 Technische Hogeschool; 22 pets; 24 oude munt; 26 telw.; 28 zoogdier; 29 hoofddeksel; 30 glansloos; 32 flauwhartig; 33 met name; 34 boodschapper; 35 schildersgerei; 37 antwoord betaald; 38 hoofddeksel; 39 bloem; 41 Europeaan; 42 vervoermiddel; 43 kaart spel; 47 nauw straatje; 50 per procuratie; 52 ongaarne; 53 wandel- hoofd in zee; 54 maanstand; 55 bergweide; 57 water doorlatende; 58 snelle loop; 59 aanw. vnw.; 60 plantsoen; 62 hazeoor; 64 deel van de voet; 65 voorz.; 66 dieregeluid; 68 Roemeense munt; 69 lidw.; 70 chem. symbool; 71 stad in Zwitserland; 73 vogel; 75 aandoenlijk; 76 wapen. VERTIKAAL: 1 velijn; 2 eerstvolgende; 3 schop; 4 moment; 5 pers. vnw.; 7 slee; 8 gewricht; 9 huidverdikking; 10 zeilvaartuig; 11 beroep; 13 amfibie; 16 bezieldheid; 18 hoofddeksel; 19 universiteitsambte naar; 21 kleverige stof; 23 waterhoogte; 24 toespraak; 25 kleur; 27 werkwoord; 29 speelgoed; 31 vinnig; 34 adellijke titel; 36 inhouds maat; 38 deel van een tabakspijp; 40 vreselijk; 44 heks; 45 nobel; 46 belhamel; 47 sierdek; 48 pl. in de Betuwe; 49 telw.; 51 voornemen; 54 snaarinstrument; 56 titel; 59 dat is; 61 nauwe opening; 63 teer; 64 zoogdier; 67 vlaktemaat; 69 saai; 71 dieregeluid; 72 de onbekende; 73 georganiseerd overleg; 74 zangnoot. Oplossing Puzzel week 6 HORIZONTAAL: 1 snaaks; 6 bridge; 11 glans; 13 kroes; 14 t.p.; 16 slot; 17 lier; 18 pg; 19 tor; 21 koevoet; 23 koe; 24 egel; 26 Deens; 27 duel; 28 reder; 30 net; 31 beits; 32 leges; 34 toets; 35 idee; 36 zoom; 37 knoet; 40 troon; 43 groen; 44 bob; 46 depot; 48 loon; 49 gelijk; 51 deze; 52 oer; 53 melkkan; 55 neg; 56 RP; 57 roze; 58 open; 60 no.; 61 cadet; 62 koran; 64 etiket; 65 korund. VERTIKAAL: 1 setter, 2 Ag.; 3 als; 4 kalk; 5 snood; 6 bries; 7 roet; 8 Ier; 9 Ds.; 10 Engels; 12 steen; 13 klont; 15 vogel; 18 poets; 20 rede; 22 veen; 23 kuit; 25 legioen; 27 deemoed; 29 reden; 31 boord; 33 set; 34 tot; 37 kroep; 38 Noor; 39 dolk; 41 open; 42 nozen; 43 glorie; 44 belet; 45 bijkok; 47 tegoed; 49 gezet; 50 kapok; 53 mode; 54 nero; 57 rak; 59 nar; 61 c.i.; 63 nu. Winwoord: VERPAKKINGSGLAS Het Milieuplatform Zeeland heeft een manifest uitgebracht over de handhaving van de milieuwet- en regelgeving. Met het manifest heeft het platform de bedoeling burgers, bedrijven en overheden op te roepen zich gezamenlijk in te spannen voor een beter en leefbaar milieu. Het platform vindt dat burgers en bedrijven een eigen verantwoordelijkheid hebben, die ze moeten oppak ken, daarbij geholpen door de overheid. Het platform wil af van de ex treem gedetailleerde regelgeving. Om de milieubelasting te laten afnemen stelt het platform nieu we verhoudingen voor tussen be drijven en de overheid. Dat houdt in dat aan de ene kant door de overheid een beroep wordt ge daan op de bedrijven hun eigen verantwoordelijkheid serieus te nemen. Aan de andere kant moe ten er duidelijke sancties komen bij het ontwijken van deze ver antwoordelijkheid. Dat kan alleen als de eigen verantwoordelijkheid van burgers en bedrijven ook handen en voeten krijgt, bijvoor beeld in de vorm van bedrijfsin terne milieuzorg en het maken van milieujaarverslagen. Vandaar dat het Milieuplatform met drie bedrijven een voorbeeldproject wil starten. De overheid kan zor gen voor praktische mogelijkhe den en voorzieningen, waardoor burgers op een eenvoudige ma nier hun milieubewustzijn kunnen omzetten in daden. Het platform gaat er daarbij van uit dat het mi lieubewustzijn onder de burgers kan worden gestimuleerd. Het Milieuplatform is op initiatief van de Milieuinspectie Zeeland en de provincie Zeeland opge richt. In het platform zitten men sen met enige zeggingskracht uit het bedrijfsleven, maatschappelij ke organisaties en regionale, lo cale en rijksoverheden. Zij zitten in het platform op persoonlijke ti tel en praten over samenwerking op het gebied van milieu en duur zame ontwikkeling. Het platform is opgericht in 1990 en van start gegaan met de komst van voor zitter J.L.A. Boogerd-Quaak. Alle stations in Zeeland hebben een gedaantewisseling onder gaan. Vlissingen-Souburg was het laatste aan de beurt en is vo rige week gereed gekomen. Zij zijn nu allemaal voorzien van de nieuwste verkoopapparatuur. Voor de installatie hiervan heeft NS de loketwanden vernieuwd en gemoderniseerd, waarbij te vens een voorziening is aange bracht voor slecht horenden. Vorig jaar begonnen de spoorwe gen met het moderniseren van de kaartverkoop op de stations. Daartoe is zeer geavanceerde ap paratuur aangeschaft. NS kan hiermee de klant veel beter van dienst zijn. Deze nieuwe appara tuur - loketbaliesysteem ge noemd - biedt veel meer mogelijkheden op het gebied van kaartverkoop en informatie verstrekking. Op de treinkaartjes kan de hele reis afgedrukt wor den met aankomsttijd en over stapstations. De lokettist kan voor de reiziger informatie opvra gen over voorzieningen, die er zijn op het station van aankomst. Bijvoorbeeld of er een treintaxi is, of dat er een mogelijkheid tot hu ren van een auto of fiets is. Op het gebied van kaartverkoop zijn de mogelijkheden uitgebreid. De stations Kapelle-Biezelinge, Kruiningen-Yerseke en Vlissingen- Souburg kunnen nu ook trein kaartjes verkopen naar grens- bestemmingen zoals Antwerpen, Keulen en Dusseldorf. Op de grotere stations Vlissin gen, Middelburg en Goes kan men zelfs een keuze bieden uit 650 buitenlandse bestemmin gen. Bovendien kan de klant hier een reservering laten maken voor internationale reizen en een reis verzekering afsluiten. Ook nieuw is dat men binnenkort (vanaf mei) op deze stations kan boeken voor de autoslaaptrein. NS voert overigens samen met ABN-AMRO een actie, die in houdt dat jongeren op de stati ons Middelburg en Goes de mogelijkheid hebben om aan het loket een jongerenrekening te openen. Zij ontvangen daarbij een attentie in de vorm van een rugzak. Alle op het Rijksarchief in Zee land aanwezige kadastrale kaar ten staan beschreven in de pas verschenen catalogus 'Kadastra le Plans van Zeeland 1812-1975'. Om deze waardevolle bescheiden meer bekendheid te geven heeft het rijksarchief een prijsvraag in het leven geroepen. Er is gekozen voor een selectie van zeven kadasterkaarten van gedeelten van de provincie Zee land in periode 1818-1828. Deel nemers aan de prijsvraag moeten zien te achterhalen welk dorp of welke stad is afgebeeld. Leidraad I bij de keuze is, volgens de mede- I werkers van het Rijksarchief, ge weest dat de huidige situatie goed te herkennen moet zijn. Het I is, zo zeggen zij, geen gemakkelij ke prijsvraag. Volgens hen zal een bezoek aan het Rijksarchief zeker helpen, wanneer men er thuis niet uitkomt. De uitkomst moet voor maandag 15 maart binnen zijn bij het Rijksarchief aan de Sint Pieterstraat in Middelburg. Voor de winnaar ligt er een geld prijs van honderd gulden klaar. Ook de nummers twee tot en met vijf winnen een geldbedrag. In de 195 pagina's tellende cata logus 'Kadastrale Plans van Zee land 1812-1975' zijn in totaal, door A.F. Wennekes, 7700 kaar ten beschreven. Zij geven een nauwkeurig en volledig beeld van de provincie in de genoemde pe riode. Alle veranderingen door verkoop of splitsing van huizen en erven, door aanleg van wegen en watergangen werden met be hulp van deze kaarten vast gelegd. t

de Vlissinger | 1993 | | pagina 19