Waterland Verbetering meet net luchtkwaliteit Sun Decor klaar voor zonnige zomer Provincie Zeeland Maxis' vroege Voorjaarsactie Kans op meer optredens voor Zeeuwse bands Vacaturebank recreatiewerk Bekendmaking Bekendmaking Abdij Nieuws is de informatierubriek van de Provincie Zeeland. Redactie: Bureau Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon 01180 31392 Vlas INSPRAAK De provincie neemt een nieuw meetpunt voor het bepalen van luchtverontreiniging in gebruik. Bewust is gekozen voor een plek vlak bij de grens met België om ook meer zicht te krijgen op de vervuiling die ons land komt binnenwaaien. IN BEROEP Gezondheid Allerlei Beurs Provincie Zeeland Aanvraag Hercules BV Provincie Zeeland Aanvraag Motorsportvereniging "de Uitlaat" Woensdag 24 februari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij Nieuws De kwaliteit van het zwemwater in Zeeland is stabiel. Dat blijkt uit de waterkwaliteitskaart in de brochure Zeeland-Waterland 1993, een gezamenlijke uitgave van de provinciale VW en het provinciaal bestuur van Zeeland. De kaart heeft dezelfde inkleuring gekregen als vorig jaar. Verreweg het meeste water heeft de kwalifi catie groen gekregen. Groen staat voor klasse 1: geschikt zwemwa ter. Alleen in de Westerschelde, stroomafwaarts tot ter hoogte van Fort Rammekens en de Elisabeth- polder, geldt klasse 2: aanvaard baar zwemwater, aangegeven met rood. Ter hoogte van Terneuzen, voor het Kanaal Gent-Terneuzen, is de kaart paars gekleurd. Dat wil zeggen dat het zwemwater een aanvaardbare kwaliteit heeft, maar dat het, gezien de scheepvaartbe wegingen, gevaarlijk is er te zwemmen. Enkele gebieden, zoals de havens in Vlissingen-Oost, het Land van Saeftinge en het Schel- de-Rijnkanaal zijn niet bemonsterd omdat men daar toch niet kan zwemmen. Het zwemwater is gecontroleerd op bacteriologische kwaliteit en op helderheid. De metingen zijn verricht door de provinciale direc tie milieu en waterstaat en de Zeeuwse waterschappen. Behalve met de uitkomsten van de me tingen is rekening gehouden met plaatselijke omstandigheden. Net als in voorgaande jaren worden in Zeeland-Waterland van de kant van het provinci aal bestuur voorschriften en wenken gegeven voor het sur fen, varen, sportduiken, strandrecreatie en sportvis sen. Ook wordt aandacht besteed aan de natuurbeschermende maatre gelen in de Oosterschelde en de beperkende recreatieve mogelijk heden in de directe nabijheid van de stormvloedkering. Van de zijde van de provinciale WV Zeeland wordt informatie ver strekt over de grote wateren, zo als Ooster- en Westerschelde, Grevelingen en Veerse Meer. Verspreiding van Zeeland-Water land vindt plaats via de plaatselijke VW kantoren, hotels, restaurants en het provinciaal informatiecen trum in Middelburg. Voor een tweede hekellijn en een nieuw bedrijfsgebouw mag een Zeeuws-Vlaams vlasbedrijf rekenen op een provinciale bij drage van drie ton. Het dagelijks provinciebestuur heeft dit besluit genomen om. daadwerkelijk bij. te dragen aan het verbeteren van de positie van de vlassector. Als gevolg van het Europees landbouwbeleid is de productie van vlas toegenomen. Alleen de meest moderne verwer kingsbedrijven hebben goede overlevingskansen, zegt gs. Met het investeren in een tweede he kellijn en een nieuw bedrijsgebouw behoudt het bedrijf de aansluiting op de afzetmarkten in West-Euro pa. Het project overstijgt de belan gen van het individuele bedrijf om dat de hele vlassector in Zeeland baat heeft bij deze versterking. In de eerste helft van maart zijn er een aantal informatie- en inspraakavonden over het ontwerp-Waterhuishoudings- plan en het ontwerp-Provincaal Afval stoffenplan. De informatie-avonden over het waterhuishoudingplan beginnen telkens om 20.00 uur en zijn op de volgende data: maandag 1 maart, Prins van Oranje in Goes; woensdag 3 maart, Churchillhotel in Terneuzen; donderdag 4 maart, hotel Mondragon in Zierikzee. Inspreken op het Provinciaal Afvalstoffenplan kan op twee andere avonden die telkens om 19.30 uur beginnen. Dinsdag 2 maart, Churchillhotel Terneuzen; dinsdag 9 maart, Prins van Oranje in Goes. Bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middelburg, tel 01180-31400, kan men tegen betaling van vijftien gulden in het bezit komen van de ontwerp-plan- nen. Een samenvatting van het wa terhuishoudingsplan is gratis ver krijgbaar. Aan de Westkade in Sas van Gent heeft de provincie een nieuw meetpunt voor het bepa len van luchtverontreiniging in gebruik genomen. De "snuffel- paal" komt in de plaats van de huidige drie meetpunten van TNO in de Kanaalzone. De re gistratie van mogelijke vervui ling heeft betrekking op fluor en stof. Het meten van fluor gebeurt in de nieuwe opzet om de zes uur. Voorheen gebeurde dat eens in de 24 uur. Door vaker te meten is men beter in staat een verband te leggen tussen de geconstateerde fluor en heersende meteorologi sche gegevens als windrichting en windsnelheid. Bovendien kan met de nieuwe apparatuur aanzienlijk nauwkeuriger worden gemeten. Was het tot nu toe mogelijk 0,1 microgram fluor per kubieke me ter lucht te meten, vanaf heden gaat men tot twee cijfers achter de komma. Per kubieke meter lucht is 0,01 microgram fluor waarneembaar. De nauwkeuriger detectiemethode is van belang in relatie tot het voorstel van het Rijksinstituut voor volkshuisvesting en milieuhygiëne (RIVM) in Biltho- ven om het beschermingsniveau onder de grens van 0,1 micro gram fluor per kubieke meter lucht te stellen. Door de preciezere meting kan wo.rden volstaan met één meet punt tegen de drie die eind jaren naar het laboratorium van de di rectie milieu en waterstaat van de provincie in Middelburg. In Vlissingen-Oost werkte men al eerder met de nieuwe meetappa ratuur. Het enige meetpunt is daar in Nieuwdorp opgesteld. Behalve fluor en stof worden er polycycli sche aromatische koolwaterstof (PAK's) gemeten. Het is de bedoe ling dat half dit jaar ook een meet punt voor PAK's in de Kanaalzone wordt geïnstalleerd en wel in Sluis kil. Ook wordt er naar gestreefd nog dit jaar, eveneens in Sluiskil, een meetpunt voor benzeen in gebruik te nemen. Tezamen met de al in gebruik zijnde meetwagen be schikt de provincie dan over een modern, kwalitatief hoogwaardig meetsysteem, waarmee men naar verwachting een juist beeld kan krijgen van de aanwezigheid van gemeten stoffen. De meetwagen luchtverontreiniging gebruikt men niet voor het meten van de kwali teit van de lucht, maar voor het uitvoeren van metingen in schoor stenen van bedrijven. Op die ma nier kan men de uitstoot per be drijf vaststellen. De provincie is bevoegd gezag bij het verlenen van vergunningen in het kader van onder andere de Wet Luchtverontreiniging. Bedrij ven die onder het regime van deze wet vallen hebben een vergunning nodig van het dagelijks provincie bestuur. In een dergelijke vergun ning zijn voorschriften opgenomen over onder meer over de maxima le uitstoot van luchtverontreinigen de stoffen. Snuffelpaal </an het RIVM in het Sloegebied zestig in de Kanaalzone in gebruik zijn genomen. Als lokatie voor het ene meetpunt is bewust gekozen voor Sas van Gent. De achter grond daarvan is meer inzicht te verkijgen in de hoeveelheid fluor die in België in de lucht komt, en welke belasting dat mogelijk tot gevolg heeft in het Zeeuws- Vlaamse deel van de Kanaalzone. Het ministerie van leefmilieu van het gewest Vlaanderen beschikt met over fluorgegevens uit het ei gen gebied. Het Sasse meetpunt wordt ook het enige voor stof in de regio. Daartoe is een meethut inge richt, die is voorzien van elec- triciteit en verwarming. De ap paratuur werkt vrijwel auto matisch. Elke drie dagen wordt op een voorgeprogram meerd tijdstip een stofmonster genomen. De stofmeters ston den tot nu toe opgesteld in het veld en in schuren van particu lieren. De monsters van zowel stof als fluor gaan voor nadere analyse Dinsdag 2 maart zal de twee de kamer uit gedeputeerde staten een beroepschrift be handelen van een inwoner van de gemeente Borsele. Een verzoek om een uitkering vol gens de wet inkomensvoorziening oudere arbeidsongeschikte zelf standigen, is door de gemeente afgewezen. Vandaar dat betrokke ne in beroep is gegaan. De zitting begint om 14.20 uur. De tweede kamer uit gedeputeer de staten behandelt, eveneens op 2 maart, drie beroepszaken alge mene bijstand. Inwoners van Ter neuzen, Middelburg en Sas van Gent zijn het niet eens met de be slissing van hun gemeentebestuur op aanvragen voor algemene bij stand. De zittingen beginnen om 14.00 uur (Terneuzen), 15.00 uur (Middelburg) en 15.20 uur (Sas van Gent). Donderdag 4 maart houdt de hoorcommissie bestemmings plannen een zitting om de ge meente Veere te horen en een aantal Veerenaren. De zitting begint om 10.00 uur. Aan de orde komt het bestem mingsplan "Beschermd stadsge zicht, tweede herziening" van de gemeente Veere. Tegen dit plan zijn bezwaarschriften ingediend door Keur Marina BV, mw. Van der Linden - Van der Willigen, mw. A. Kramer - Nijsse, Middenstandsver eniging Veere en de heren P. Kra mer en A.C. Weststrate. De be zwaren tegen het plan hebben onder meer te maken met de mo gelijkheden voor verblijfsrecreatie, de bestemming cultuur-historisch waardevol terrein, de bestemming woondoeleinden op het perceel Markt 40, de bestemming woon doeleinden op het perceel hoek Markt/Oudestraat vanwege het uit zicht en vermindering van het woongenot, en, tot slot, de weige ring van de vergunning voor uit breiding van een woning aan de Kanaalweg. De zittingen zijn openbaar en wor den gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42 in Middelburg. Maxis lanceert in samenwerking met Fleurop en enkele leveran ciers een Vroege Voorjaarsactie. Iedere klant, die voor 25 gulden koopt, krijgt een presentje. De actie duurt van 3 tot 23 maart. Aan de kassa ontvangt de klant een gesloten verrassings-coupon waarin een nummer verborgen zit. Dat nummer kan recht geven op één van de duizend Fleurop bloemenbonnen van een tientje. Maar het kan ook een gratis kop je koffie betekenen in het Maxis restaurant. Het kan één van de honderdduizend gratis producten zijn of een artikel met extra kor ting, maar ook een heel jaar gra tis bloemen. De actie wordt aangekleed met bossen narcis sen die de winkel een voor- jaarstint geven. Organisaties van popconcerten die Zeeuwse bands laten optre den kunnen van de provincie subsidie krijgen. Dat gebeurt via de festivalsubidie-regeling en het Deltaplan 1993. De Stichting Popmuziek Zeeland juicht deze provinciale handreiking toe om dat daardoor Zeeuwse groepen wellicht meer kunnen optreden voor eigen publiek. De festivalsubsidie-regeling wordt toegepast op popfestivals waar Zeeuwse bands optreden. De subsidie voor die festivals va rieert van enkele honderden gul dens tot maximaal f 1250,-. Deltaplan 1993 komt tegemoet aan podia die regelmatig concer ten organiseren. Worden op die plaatsen tenminste tien keer per jaar Zeeuwse formaties uitgeno digd - tenminste één keer per maand - dan krijgt die organisatie maxiumaal f 200,- per keer. FOTO ANDA VAN RIET Begin februari heeft Sun Decor aan de Vlissingsestraat in Mid delburg haar deuren voor het pu bliek geopend. Vanaf die dag zijn het echtpaar Karei en Corry Buy- ze in de modern ingerichte zaak te vinden. Alles op het gebied van zonwering is bij Sun Decor te koop. Van klassieke markiezen tot volautomatische rolluiken. De eigenaar van Sun Decor is de heer J.C. Baars, van 'Hobbyhuis Baars'. Van hem huren Karei en Corry Buyze de ruimte waar Sun Decor is gevestigd. Beide zaken zijn in één ruimte'ondergebracht. De verbouwing van Sun Decor heeft een half jaar in beslag ge nomen. Karei Buyze: „Tijdens de verbouwing bleef ik mijn werk als hoofd technische dienst gewoon doen. Alles moest dus in de avond-uren gebeuren. Daarbij komt nog dat deze ruimte vroe ger een magazijn was. Er moest dus heel wat sloop en bouwwerk worden verricht". ledereen die zich tegen de zon wil beschermen, kan bij Sun De cor terecht. Het cafeetje op de hoek, maar binnenkort ook de bewoners van een eensgezins woning, vinden er de luivel. Maar ook rolluiken, kleurige lamellen, verticale zonneweringen en mar kiezen zijn verkrijgbaar. „Het fra me van de markiezen is tegenwoordig niet meer van hout gemaakt. Dat roest in ons kikker landje veel te snel. Daarom wordt er voor de vervaardiging tegen woordig aluminium gebruikt", legt Karei Buyze uit. De collectie zonneweringen van Sun decor is voornamelijk uit Ne derland en België afkomstig. Cor ry Buyze: „De levertijden vallen heel erg mee. Binnenwerk, zoals lamellen, kunnen binnen één week worden geleverd. En voor het buitenwerk is de levertijd on geveer twee a drie weken. Wij plaatsen alles zelf. Als de klant het leuk vindt om mee te helpen, is dat natuurlijk ook mogelijk". De reacties die de exploitanten tot nu toe van de klanten hebben gehad zijn erg positief. „Ze von den het hier heel erg sfeervol en chique geworden", zegt Corry Buyze niet zonder trots. We zien de toekomst dan ook zonnig te gemoet. PARC (Project Arbeidsaangele- genheden RECRON Zeeland) is de nieuwe vacaturebank voor de recreatiesector. Werkzoekenden op zoek naar een tijdelijke of vaste baan kunnen er terecht. PARC is een initiatief van de Ver eniging van recreatie- OriUei i lei iicia ucianu, iicl ntyiu naai Bureau Arbeidsvoorziening Zeeland en Start Diensten. Het is een vacaturebank, waarin zo'n negentig procent van de beschik bare banen bij recreatiebedrijven in Zeeland, zoals winkelbedien den, receptionisten, bewakings beambten en horecapersoneel, is opgenomen. Boeken - Zaterdag 27 februari kunnen boekenliefhebbers hun hart ophalen op de tweedehands boekenbeurs, die plaats vindt in de aula van het LBO-gebouw in de Rehobothschool aan de Kerk- polder in Krabbendijke. De beurs wordt gehouden van 10 tot 16 uur. Ypsilon - Ypsilon, een vereniging van ouders en familieleden van chronische psychotische en schi zofrene mensen, houdt dinsdag 2 maart een lezing. H. Roest, coör dinator van het RIGG is die avond gastspreker. De lezing begint om 19.45 uur en wordt gehouden in het Heer-Hendrikshuis aan de Werfstraat in 's-Heer Hendriks kinderen. Voor meer informatie, 01659-2529. Trauma - 'Trauma's: hoe ga je ermee om' is het thema dat tij dens de studiedagen op zaterdag 27 en zondag 28 februari in het conferentiecentrum van WWZ in Middelburg ter sprake komt. De dagen zijn vooral bedoeld om hulpverleners en hulpzoekers in structie te geven en dichter bij el kaar te brengen. Aanmelden bij M. van der Feen-de Muynck aan de Turfkaai in Middelburg, 01180-29046. Reuma - Op vrijdag 26 februari om 8 uur vergadert de Reumapa tiënten Vereniging Midden- Zeeland in het gebouw 'De Sten- ge' in Heinekenszand. Zelfzorg - 'Wat doe ik, ga ik naar de huisarts? is de titel van een boekje dat is geschreven door de huisartsen E. van der Does en R.G. Metz. Van een aantal kwalen wordt uitgelegd hoe de verschijn selen zijn te herkennen en wat er zonder hulp van huisarts aan te doen is. De verspreiding van dit boekje geschiedt via de zorgver- zekeraar en de huisarts. Psychiatrie - De Stichting Psy chiatrische Zorgvoorzieningen Zeeland is gestart met de bouw van een afdeling voor geronto- patiënten aan de Roerstraat in Terneuzen. Volgens planning worden maandag 1 november de eerste patiënten verwacht. Het onderkomen beschikt over zestien bedden. Thuiszorg - Thuiszorg Walche ren houdt drie bijeenkomsten rond het thema 'Thuis omgaan met dementie'. De bijeenkomsten zijn bedoeld voor partners, familie en vrienden van dementerende personen. De bijeenkomsten worden op donderdag 25 maart, 1 april en 8 april in het wijkge- bouw aan de Weststraat in Kou- dekerke gehouden. Manifestatie -Dertien ouderen- organisaties uit Vlaanderen en Zeeland houden dit najaar een gezamelijke manifestatie in het kader van het Europees Jaar van de ouderen. De manifestatie bestaat uit een activiteitenmarkt, een fototentoonstelling en foto wedstrijd Platteland - De afdeling Zeeland van de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij houdt op vrijdag 11 juni een congres over de toekomst van het Zeeuwse platteland. Dat gebeurt in de Stads schouwburg in Middel burg. Voor meer informatie: C. Bierens, 01100-15397. Expositie - L. Vlieger ex poseert in de Bewaer schole aan de Weststraat in Burgh-Haamstede van zaterdag 6 maart tot en met zaterdag 27 maart. Voor meer informatie: A. van der Wiel-Jansen, 01116-1794. Soundmix - Henny Huis man zoekt nieuwe kandi daten. Geïnteresseerden kunnen een cassette bandje met een zelfgezon- gen liedje, eventueel begeleidt door achter grondmuziek, sturen naar: Soundmix Show, Postbus 190, 1430 AD in Aalsmeer. School - Zes Hogescho len in de Rijn-Schelde re gio hebben 17 februari een samenwerkingsover eenkomst gesloten waar mee het Kenniscentrum Logistiek Zuidwest Neder land een feit is. Hiermee willen de Hogescholen bij dragen aan de vernieu wing van het hoger beroepsonderwijs op het gebied van de logistiek. Kinderen - Donderdag 4 maart wordt het startsein gegeven voor de landelijke actie van het Liliane Fonds 'Kijk eens wat ik kan met uw hulp'. De actie wil mensen in aanraking brengen met kinderen en jongeren met een handi cap in ontwikkelingslan den. Voor meer informatie: 04108-19029. Cultuur - De Culturele Raad Goes heeft de Cul turele Prijs Goes 1992 toegekend aan stichting 't Beest. De Culturele Prijs bestaat uit een zilveren legpenning en een ge schenk ter waarde van duizend gulden. Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Hercules BV te Middelburg heeft op 18 januari 1993 bij hen een aanvraag ingediend om actualisering van de vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet inzake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder voor de koolwaterstofharsfabriek, als mede vergunningen ingevolge genoemde wetten voor uitbreiding van deze fabriek. De inrichting is gelegen aan de Herculesweg 35 te Middelburg, kadastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nr. 90. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 25 februari 1993 tot en met 24 maart 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 241); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 24 maart 1993 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 1416 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen de aanvraag en wel tot en met 24 maart 1993. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens met be kend te maken. Indien daar om verzocht wordt, kunnen tot en met 17 maart 1993 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden inge bracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31984). Het Groene Woud 1, Postbus 165, 4330 AD Middelburg Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 12 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het vol gende bekend. Motorsportvereniging "de Uitlaat" te Ritthem heeft op 18 januari 1993 bij hen een aanvraag ingediend om vergunningen in gevolge de Hinderwet en de Wet geluidhinder voor het oprichten en in werking hebben van een motorcrossterrein aan de Engelandweg 75 te Ritthem, kadastraal bekend gemeente Vlissmgen, sectie M. nrs. 650, 840, 843. Ter inzage De aanvraag met bijlagen en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 25 februari 1993 tot en met 24 maart 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woensdagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woensdagavond telefonisch afspreken: 01184 87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 24 maart 1993 tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunningen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen op werkdagen van 9-12 en van 1416 uur. Bezwaren Een ieder kan bij Gedeputeerde Staten van Zeeland. Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165. 4330 AD Middelburg een gemotiveerd bezwaarschrift indienen tegen de aanvraag en wel tot en met 24 maart 1993. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke gegevens met be kend te maken. Indien daar om verzocht wordt, kunnen tot en met 17 maart 1993 tegen de aanvraag mondelinge bezwaren worden inge bracht. Hierbij wordt de aanvrager in de gelegenheid gesteld aanwezig te zijn (01180-31984). Het Groene Woud 1Postbus 165, 4330 AD Middelburg

de Vlissinger | 1993 | | pagina 13