Lustrumfeest dagcentrum Akka Karolingische burchten Surinaams kokkerellen in Oostkapelle Leerlingen De Stelle beste installateurs J1 Wk Abdij Nieuws is de m H informatierubriek van De zomerbus kan ook in 1994 nog rekenen op financiële ondersteuning van de provincie. Gedeputeerde staten stellen dat voor. Gegeven de groei van het aantal reizigers kan het zomerbusproject op den duur zelfstandig draaien. Zeelandbrug: trekkers taboe Inspraak Waterpeil Gezondheid Sociaal Natuur Bijeenkomst Ouderen Meer aandacht nodig bij 1 mei viering Structuurvisie voor perifere detailhandel Woensdag 17 februari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 Abdij Niguws De komende tijd probeert men invulling te geven aan al langer bestaande wensen "iets te doen" met de Karolingische burchten in Zeeland. Het uitwerken van plannen gebeurt in het kader van het provinciaal beleidsplan voor recreatie en toerisme. Onder meer de Zeeuwse Cultuurhistorie zou meer onder de aandacht van een breed publiek gebracht moeten worden. De Karolingi sche burchten is een van de zaken die men gaat aanpakken. Zomerbus In Zeeland zijn vijf plaatsen, waar van bekend is dat er ooit Karolingi sche burchten zijn geweest. Soms zijn ze nog goed te herkennen in het landschap of de plattegrond van de stad. In Oostburg, Dom burg, Oost-Souburg, Middelburg en Burgh op Schouwen-Duiveland zijn burchten geweest. Het is iets te makkelijk te zeggen dat elk dorp of elke stad die met 'burg' eindigt ooit een 'burcht' heeft ge had, want een stadje als Aarden burg dankt zijn oorsprong waar schijnlijk aan het Romeinse castellum (vesting). In Oost-Sou burg en Burgh is de vorm van de Karolingische burcht nog goed te herkennen. In Domburg en Oost burg zijn de burchten verdwenen onder zand en bebouwing. In Domburg is in 1991 een deel van de omwalling van de burcht bij op gravingen aan het licht gekomen. Latere opgravingen gaven nog meer zicht op de precieze plek van de voormalige burcht. Nu dat bekend is, kunnen bepaalde stra ten, die elkaar kruisen, worden herleid tot de burcht. De burchten dateren uit de tweede helft van de negende eeuw en ontlenen hun naam aan keizer Karei de Grote. Ze zijn waarschijnlijk bedoeld ge weest als verdediging tegen de aanvallen van tie Noorman nen. Domburg was in die tijd een bloei ende handelsnederzetting en was het waarschijnlijk om die reden waard verdedigd te worden. Waar om er op Walcheren meer burch ten nodig waren is niet duidelijk. Ze komen voor tussen Frans- Vlaanderen en Denemarken. Dat roept het beeld op van een verde digingsgordel langs de Noordzee. Verder onderzoek moet meer aan het licht brengen over het waarom Trekkers en soortgelijk langzaam verkeer hebben geen toegang op de Zeelandbrug. Het feit dat de brug sinds 1 januari tolvrij is, heeft hierin geen verandering gebracht: de hoofdrijbaan was en is een au toweg. Trekkerbestuurders die zich aan de Noordbevelandse kant van de brug meldden, werden door de tolgaarders op het rijverbod voor hun voertuigen'gewezen. Die mo gelijkheid is vervallen op het mo ment dat niet meer voor de passa ge over de brug hoefde te worden betaald. De politie is nu de enige toezichthoudende instantie. Ontheffingen voor langzaam ver keer op de hoofdrijbaan van de Zeelandbrug kunnen worden aan gevraagd bij de provinciale direc tie milieu en waterstaat, postbus 165, 4330 AD, Middelburg. Door gaans worden zij verleend voor af gebakende tijdstippen binnen de dag. van de burchten en wie ze heeft laten bouwen. Plannen Op initiatief van de provincie hebben een aantal instanties als gemeenten, provinciaal ar cheoloog en archiefdiensten de krachten gebundeld. Men is aan de slag om materiaal te vervaardigen: brochures, fol ders, wandel- en fietsroutes, infor matieborden en lesbrieven. Een tentoonstelling hoort ook tot de mogelijkheden. Gedacht wordt verder nog aan lezingen, excur sies en deelname aan herinrich tingsplannen. Met deze aktiviteiten sluit men aan bij de plannen van met name de gemeenten Vlissin- gen en Westerschouwen. Als alles volgens de planning verloopt, zul len de eerste vruchten van deze arbeid nog in 1993 verschijnen. De zomerbus mag in 1993 re kenen op een provinciale bij drage van honderdvijftigdui zend gulden. Gedeputeerde staten stellen dat voor. Het is aan de provinciale staten om te beslissen of de provincie dit geld op tafel legt. De zomerbus is een aanvulling op het openbare vervoersnet en op de dienstregeling van dit net. Het is de bedoeling de bussen te laten rijden van 4 juli tot en met 28 au gustus. Allerlei toeristische plek ken zijn op die manier te bereiken met openbaar vervoer. Dat geldt voor bijvoorbeeld strandovergan- gen en campings. Met het inzetten van de zomerbus slaat men twee vliegen in een klap. Het vervoers aanbod voegt kwaliteit toe aan het totale toeristisch-recreatief aan bod en het is een alternatief voor het groeiend autogebruik in het kustgebied. De cijfers maken duidelijk dat steeds meer mensen gebruik ma ken van de zomerbus. Dit in te genstelling tot de Strandexpres, de speciale trein die de spoorwe gen heeft laten rijden gedurende het hoogseizoen. De belangstel ling voor deze extra trein was der mate gering dat men afziet van voortzetting van dit experiment. Met de zomerbus zijn het af gelopen jaar in Zeeland 146 duizend reizigers vervoerd. Dat is 35 procent meer dan in 1991. Per gebied verschilde de groei aanmerkelijk. Schouwen-Duiveland was koploper met een toename van 61%. Het lijkt aannemelijk dat de koppeling van een plek op de camping met een vervoerskaart heeft bijgedragen aan deze groei. Het aantal reizigers in Zeeuwsch- Vlaanderen nam toe met 39%. Deze forse groei is te meer opval lend omdat de bus in deze streek een jaar langer rijdt dan in de rest rilgr t I 'ill ^S van Zeeland. De toename op Wal cheren bedroeg negentien pro cent. De bekendheid van de zo merbus neemt toe, en wat meer is, leidt kennelijk ook tot een toe name in het gebruik. Een groeiend aantal passagiers is belangrijk voor de financiële kant van dit project. Meer inkomsten uit kaartverkoop, bijdragen van re- creatie-ondernemers en uit recla me zijn dan mogelijk. Toenemen de eigen inkomsten zijn van be lang nu niet meer gerekend kan Inspraak op het waterhuishou dingsplan Zeeland is mogelijk tot 1 april. Tijdens de inspraak periode zijn er een aantal in formatie-avonden over de be leidsvoornemens van het da gelijks provinciebestuur. De avonden zijn voor iedereen toegankelijk. worden op de eerdere bijdragen van de ministeries van Economi sche Zaken en van Landbouw, Na tuurbeheer en Visserij. Ook een aantal gemeenten hebben laten weten hun bijdragen af te willen bouwen. Een positief aspect is dat het ministerie van Verkeer en Wa terstaat heeft besloten haar bijdra ge met ingang van dit jaar structu reel te maken. Dus geen geld meer uit de experimentenpot, maar jaarlijks een bedrag. De hoogte van het bedrag is afhanke lijk van het aantal reizigers en het aantal kiliometers dat deze reizi gers afleggen. Gelet op de groei van de laatste jaren verwacht men een forse stijging van de bijdrage van dit ministerie. De initiatiefnemers, de ver voersbedrijven ZWN en Car- lier, verwachten de exploitatie voor dit jaar rond te krijgen door onder meer de bijdrage van de provincie. Minder kos ten maken denkt men op drie manieren te kunnen bereiken. Door optimaal gebruik te maken van de ervaringen van de afgelo pen jaren past men de dienstrege ling en de buslijnen iets aan. Zo overweegt men op Walcheren een wijziging van de route. In vergelij king met het voorgaand jaar rijdt de zomerbus zes dagen minder. Dat zou meer in overeenstemming zijn met het aanbod van reizigers. Tot slot zal men, in tegenstelling tot de afgelopen jaren, na het ko mend seizoen geen evaluatie-on derzoek laten doen. De bijeenkomsten beginnen, tel kens om 20.00 uur, met een kor te inleiding en het aangeven van een aantal discussiepunten. Het is aan de aanwezigen in hoeverre men informatieve vragen stelt dan- wel overgaat tot discussie. De vol gende data en plaatsen zijn gere serveerd. Maandag 1 maart, Prins van Oranje in Goes; woensdag 3 maart, Churchill hotel in Terneu- zen; donderdag 4 maart, hotel Mondragon in Zierikzee. Na afsluiting van de inspraakter mijn wordt op 5 april een hoorzit ting belegd. Wie een schriftelijke reactie heeft ingediend bij Provin ciale Staten van Zeeland, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, wordt dan in de gelegenheid gesteld de reactie mondeling toe te lichten. Bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Mid delburg, tel. 01180-31400, kan men tegen betaling van vijftien gulden in het bezit ko men van het plan. Een samen vatting is gratis verkrijgbaar op hetzelfde adres. Van 25 februari tot 12 maart wordt het peil op het Kanaal door Walcheren met zestig centimeter verlaagd tot NAP 0,30 meter. De verlaging is nodig om onder houd te kunnen uitvoeren aan het binnensluishoofd van de grote sluis in Veere. Woensdagavond 24 februari begint men met de aflaat van het water. De diepgang be draagt 3,70 meter op het kanaal en in noordelijke richting op het verbrede deel van het zijkanaal naar Arnemuiden. Vanaf de Arne- brug moet de scheepvaart richting Arnemuiden rekening houden met een diepgang van 1,60 meter. Op het verbreed kanaal en in het bin- nenhavengebied van Vlissingen wordt de diepgang 7,30 meter di rect voor de sluis en 6,40 meter vanaf de eerste binnenhaven tot de binnenkeersluis. Aardappelen, vlees en groente. Hollandse kost dus, daar krijgen de mensen soms genoeg van. Exotisch koken is in. De Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon speelt ook in op deze nieuwe trend met kookcursussen in haar Studiecentrum aan de Schoolstraat in Oostkapelle. De ze weken staat de Surinaamse keuken centraal. Gedurende drie avonden leren de deelnemers van een echte Surinaamse keuken prinses hoe zij een lekkere Pom met kouseband of een Okro bra- voe met tomtom van tomaten kunnen klaarmaken. Wie de voormalige huishoud school binnenstapt, waant zich in een restaurant. De geur van tro pische gerechten komt de bezoe ker tegemoet. Op deze tweede avond van de cursus maakt de personeelsvereniging van de Del ta Nutsbedrijven, die met een groep heeft ingetekend, drie ge rechten klaar. Onder leiding van de Surinaamse keukenprinses mevrouw S. Bhoelai en coördina trice mevrouw D. Bom pakken de deelneemsters en deelnemers (er zijn twee mannen bij) voorzichtig een stuk cassave met allerlei an dere ingrediënten in een bana nenblad. Dokoen heet deze zoete lekkernij, die in water wordt ge kookt en daarna koud wordt ge geten. Voor mevrouw Bhoelai, die in 1979 naar Holland kwam, is koken met een groep van zestien personen een peuleschil. „Voor een Surinaamse bruiloft moet ik soms wel voor drie hon derd gasten koken, maar dan heb ik veel helpsters", lacht zij. „In onze keuken vind je Hindustaan- se, Creoolse en Javaanse gerech ten. Ook zijn er Chinese invloeden. Er wordt vaak scherp gekookt". Na de maaltijd, waarvan door sommige cursisten maar voor zichtig wordt geproefd: „Ik ruik knoflook, brhh", volgt nog een uur produktvoorlichting in een ander lokaal. Jan Brasser uit Kou- dekerke, specialist in exotische produkten, heeft verschillende groentes, allerlei soorten rijst en specerijen op tafels uitgestald. Hij vertelt de aanwezigen hoe zij zijn produkten kunnen verwerken en bewaren. Daarbij heeft hij bij ieder produkt ook nog een recept voor de keukenenthousiaste lingen. Coördinatrice Digna Bom van Oranjezon ziet naast het plezier dat exotisch koken de deelne mers biedt, ook andere pluspun ten in de cursus. „Je leert hier eikaars cultuur kennen en waar deren. Wij draaien voorafgaand aan de lessen altijd de videoband 'Van kouseband tot sperzieboon', die speciaal voor Surinamers is vervaardigd, die naar Holland ko men. Daarin wordt uitgelegd hoe de maaltijden er hier uitzien en hoe onze gebruiken zijn. Zij kijken net zo raar tegen onze manier van eten aan als andersom". Naast de cursus 'Wij koken Suri naams' zijn er ook lessen in Viet namees koken en het gebruik van de combimagnetron. Inlichtingen bij het Studiecentrum Oranjezon, Oostkapelle, telefoon 01188-1507. Multiple Sclerose - J. Nagel hout, arbeidsdeskundige van de GMD, bespreekt dinsdag 23 fe bruari om 19.15 het thema 'Nieu we koers gehandicapten beleid?'. Dat gebeurt in het Der Boede- Koetshuis in Koudekerke. Kanker - De Nederlandse Kan kerbestrijding, het Koningin Wil- helmina fonds, wil de vakantiereizen voor kankerpatiën ten uitbreiden. In de vakantiegids 1993 zijn zowel individuele- als groepsvakanties in binnen- en buitenland opgenomen. De va kantiegids is binnenkort verkrijg baar bij alle huisartsen, apotheken en kruisverenigingen. Ook kan een exemplaar worden opgevraagd bij het Informatie centrum van de Nederlandse Kankerbestrijding, 06-0226622. Self-healing - Deze maand be gint Corrie Akkermans een cur sus self-healing. Dit is een meditatie-vorm waarbij het om gaan met eigen energie en ener gie van anderen centraal staat. De cursus vangt aan bij voldoen de deelname. Voor informatie 02280-23075. Voorjaarsvakantie - Het Activi- teiten Centrum Middelburg heeft enkele bezigheden voor de voor jaarsvakantie in petto. Dinsdag 23 februari toont Elda van Bork een videofilm over de Zuid- Amerikaanse cultuur. Donderdag 25 februari speelt de toneelgroep De Kameleon de twee-acters 'Laura' en 'Schat aan de Muur'. Beide voorstellingen beginnen om 13.30 uur en worden gege ven in het Ontmoetingscentrum Dauwendaele, Vijlandstraat 51 in Middelburg. Bosnië - De stichting Bosnië Hercegovina zoekt vrijwilligers. De stichting verzorgt om de twee weken transporten naar Bosnië. Op het moment concentreert zij zich op de stad Tuzla in het oosten van Bosnië. Vrijwilligers worden gevraagd om voedsel en medicijnacties te houden bij dro gisterijen en supermarkten. Geïn teresseerden kunnen tussen 10 en 14 uur bellen met de heer P.A.M.Duckers, tel.nr. 030-333347. Financiële bijdra gen kunnen worden gestort op giro 60800 t.n.v. Stichting Bosnië Hercegovina Vergadering - De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde, afdeling Walcheren, houdt op 23 februari om 19.30 uur een algemene ledenvergadering in Hotel Walcheren in Koudekerke. Punten die onder andere op de agenda staan zijn: jaaroverzicht 1992, financieel verslag 1992, begroting 1993 en de bestuurs verkiezing. Alleenstaanden - Vriendenkring 'Kapasi' voor alleenstaanden tot 45 jaar houdt om de drie weken dans- en ontmoetingsavonden. Op zaterdag 20 februari is er weer zo'n avond in wijkcentrum 'De Spinne' in Goes. De avond begint om 21.30 uur. Voor meer informatie 01109-259. Zanggroep - De activiteiten commissie van Bachten Reede presenteert op vrijdag 26 februari een optreden van de zanggroep 'Triphonia'. Ook worden twee rondjes bingo gespeeld. De zaal gaat om 19 uur open. MEER KORTE INFORMATIE ELDERS IN DEZE KRANT Zes afdelingen van de PvdA op Walcheren, de Vlissingse FNV en DISK (Dienst in de In dustriële Samenwerking van wege de Kerken) willen de 1 mei-viering meer onder de aandacht brengen. De dag van de arbeid krijgt dit jaar in ieder geval wat meer zwaarte door de aanwezigheid van PvdA-fractievoorzitter Thijs Wöltgens, die in De Zwaan in Oost-Souburg een toespraak houdt. Volgens de organisaties van de 1 mei viering is het nood zakelijk om het begrip solidari teit vanuit de drie organisaties op een eigen wijze inhoud te geven. Behalve Wöltgens spreekt ook pastor Jan Schef- fer tijdens de bijeenkomst. Centraal thema van de viering wordt: 'werken, je geld of je leven, op zoek naar een ande re visie op arbeid'. In de visie van de drie organisaties dient het begrip menselijkheid een belangrijke factor te zijn. Ook de zorg van een leefbare aar de is daarbij ingebouwd en de stem van 'de mens aan de on derkant' van de samenleving dient gehoord te worden. Ver volgens hechten de organisa ties belang aan de emancipatie van vrouwen via toegang tot zinvol betaald werk en een eerlijke verdeling van alle arbeid. •V.V.V.V.V.V. Het orthopedagogisch dagcen trum voor verstandelijk gehandi capte kinderen Akka in Middelburg houdt vrijdag 19 fe bruari een lustrumfeest voor kin deren, ouders en personeel- Ook jongeren die Akka inmiddels ver laten hebben zijn uitgenodigd. Het feest wordt gevierd omdat Akka vijf jaar geleden een eigen gebouw aan de Wilsonlaan kreeg. Voor die tijd deelde het dagverblijf een gebouw met De Windroos. Dat een dagcentrum voor oudere verstandelijke ge handicapten is. Akka begeleidt thuiswonende kinderen van ongeveer drie tot zeventien jaar in hun ontwikke ling. Het gezin en samenleving staan hierbij centraal. Na Akka gaan de jongeren vaak door naar het dagcentrum voor oudere ver standelijke gehandicapten. Ook stroomt een deel van hen door naar een school voor moeilijk le rende kinderen. „Onze kinderen hebben allemaal een verstandelij ke handicap en een blijvende achterstand in de ontwikkeling. Sommige zijn ook lichamelijk ge handicapt", zegt het hoofd van Akka, Koos van Hooydonk. „Wanneer ze hier als kleuters bin nenkomen volgt er eerst een ob servatieperiode. Daarna stellen we samen met de ouders een be geleidingsplan op. Dat plan wis selt van kind tot kind". Hooydonk: „leder kind krijgt indi viduele aandacht. Zowel een groepsbegeleider als fysiothera peute of muziektherapeut is bij de begeleiding betrokken. We kunnen niet los van elkaar wer ken." Julian van Boven en Martijn Schipper eindigden als nummer één bij de regionale wedstrijden installatietechniek op het Burge meester Albertscollege in Ruck- phen. Het tweetal leert op Groot Stelle, de scholengemeenschap voor beroepsonderwijs in Goes. In totaal hadden vijf scholewn uit Zuid-West-Nederland leerlingen afgevaardigd. Het was voor de eerste keer dat een dergelijke wedstrijd werd gehouden. De beide Zeeuwse toekomstige in stallateurs moeten op 10 maart naar Gouda waar de landelijke fi nale zal plaatsvinden. Sinds de verhuizing houdt Akka ieder jaar een feest voor de kin deren. Hooydonk: „In verband met het lustrum willen we wat extra's gaan doen. Vandaar dat nu een reünie komt. Sinds we aan de Wilsonlaan zitten zijn er al negentien kinderen naar school of dagcentra doorgestroomd. We vinden het leuk om die oud leerlingen met hun ouders weer eens terug te zien". De provincies en gemeenten krij gen meer vrijheid om perifere de tailhandel al dan niet toe te staan. Daarnaast wordt de defini tie van grootschalige meubelde tailhandel uitgebreid tot 'woning, waaronder meubels'. Dat is een aantal liberaliseringen in het be leid die volgens het bestuur van de Kamer van Koophandel de aandacht vragen. Perifere detailhandel is een vorm van detailhandel die in beginsel beperkt toelaatbaar is. Nu een groot deel van de verantwoorde lijkheid bij de overheden is neer gelegd vindt de Kamer van Koophandel dat het provinciaal beleid in een structuurvisie moet worden vastgelegd. Daarin moet onder meer worden beschreven hoe de liberalisering in praktijk wordt gebracht. Dat is volgens haar van belang om het beleid van de gemeenten op één lijn te krijgen en te voorkomen dat zij de nieuwe regeling niet op hun ei gen manier interpreteren. De plek van een burcht bij Burgh-Haamstede De cursisten horen van mevrouw Bhoelai het fijne over de Surinaamse keuken.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 13