UIT HET ZAKENHART Kure n De Parel O HANSANVt*S KLASSEVERSCHILLEN <2>. VALENTIJNSACTIE DE FAAM/DE VLISSINGER AFGEROND Mooie cadeaus, een ontspannen sfeer, tra nen van vreugde en koffie met gebak. „In het gebouw waar alle ellende van de we reld binnenkomt gebeurt nu iets leuks", liet PZC-directeur W.F. de Pagter zich ontglip pen. En met 'dat leuks' bedoelde hij de uit reiking van de Valentijnscadeaus. ARTEMIS VAN ARBEIDSTERS EN DAMES Jeannette Poorter, De moeite waard Afvalpreventie in plaats van afvalverwerking MILIEUTIP MICMEC Walcheren Jeugdgroepen KRUISWOORDPUZZEL Trainerscursussen KNZB in omgeving CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Erkend) Stichting Horeca Onderwijs geeft Woensdag 10 februari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 'Hij is niet romantisch maar hij is wel lief' Met de uitreiking werd de ac tie afgerond die de adverten tiebladen van de PZC op Walcheren samen met een aantal adverteerders hadden gehouden. Bijna tweehonderd lezers van De Faam/De Vlissnger wisten wel iemand die voor Valentijnsdag eens extra in het zonnetje kon wor den gezet en reageerden door een bon in te zenden. Afgelo pen maandag waren twintig geselecteerden uit die inzen dingen naar het PZC- hoofdgebouw in Vlissingen gekomen om hun Valentijns- wens vocy een ander in ver vulling te zien gaan. „Wie goed doet, goed ontmoet", merkte De Pagter op halver wege de uitreiking in het PZC- restaurant. Ook de adverteer ders die gul voor een attentie hadden gezorgd waren voor een deel naar Vlissingen ge komen om persoonlijk de prijs te overhandigen. De jury, bestaande uit acquisiteur Jerry Tupanwaël en redactrice Michelle Bruggeman, hadden een zware klus. Uren debatteerden zij over wie 'in de prijzen zou vallen'. „Je zou iedereen wel een prijs willen gunnen, want de meeste inzenders bedachten wel iemand die in hun omgeving opvalt door zichzelf regelmatig weg te cijfe ren voor anderen", constateert Bruggeman na lezing van de in zendingen. „Toch moet je een keuze maken. „En dan ga je uit van de meest originele omschrij ving. Na veel wikken en wegen", zo stelt ze vervolgens vast, „zijn de mensen die we gemakshalve maar winnaars noemen uitge nodigd". We doen een greep uit de inzen dingen. Mevrouw Rijkhals uit Vlissingen bedacht mevrouw Flo- hil uit de Scheldestad omdat die altijd voor haar klaar staat. „Ze is mijn zus en vriendin tegelijk", omschreef ze haar Valentijns- wens. Directeur Hans Kruissel- brink van het gezinsvervangend tehuis De Westerhof kreeg een Valentijnswens van mede werkster Jacqueline omdat „we Twee zussen zijn weer vrienden. Een Valentijnswens waard. Op de rug gezien PZC-directeur De Pagter. Als beide klassen elkaar tijdens die opleiding ontmoeten zou je toch verwachten dat er vermenging van gevoelens, verbon denheid of hechte vriendschappen uit ontstaan. Weer fout ge dacht. En eigenlijk zeer logisch als je weet hoe de verschillende 'boodschappen' met elkaar botsen. Stel dat je als vrouw uit de arbeidersklasse, altijd te horen hebt gekregen dat 'als je voor een dubbeltje geboren bent, je nooit een kwartje wordt' en je ook beslist geen kapsones hoeft te hebben. Dan ga je toch niet met iemand om die altijd gehoord heeft dat ze haar vuile was niet buigen mag hangen. Beiden nodigen niet uit tot een ge sprek of een toenadering. Zich niet bewust van deze belemme rende 'boodschappen', verdelen ze zich in twee kampen. Jammer, dat er geen vak 'klasseverschillen' op deze opleidin gen bestaat. Genoeg gepraat over de hogere klasse. De vrouw uit de arbeidersklasse heeft altijd, van alle vrouwen uit de ver schillende klassen, de meeste vrijheid genoten. Natuurlijk zijn ze waarschijnlijk wat armer en dat is heel vervelend, maar ze kan heel gemakkelijk bij de buurvrouw uithuilen. Ook kent ze vaak de hele buurt en iedereen kan bij iedereen aankloppen. Ook kan ze eerder een centje bij gaan verdienen. Dat doet ze natuurlijk in de eerste instantie om het gezinsinkomen wat op te krikken, maar het geeft haar ook een bepaalde status, een gevoel van onafhankelijkheid. Door dat gevoel, is ze vaak beter in staat om voor zichzelf op te komen. Ze laat zich niet snel de kaas van het brood eten. Toch werkt de 'boodschap', als je voor een dubbeltje geboren bent...., niet in je voordeel als je zelfvertrouwen zoekt. Ik maakte dat mee tijdens mijn oplei ding. Een medestudente, uit de arbeidersklasse, voelde zich langzaam maar zeker uitgestoten door haar eigen klasse. Haar broers waren gewone arbeiders en zij hoorde niet te studeren. Ze werd niet meer vertrouwd door haar eigen ouders. Moe van de strijd, haakte ze aan het eind van het tweede jaar af. Als je gaat studeren als vrouw in die klasse moet je dus behoorlijk sterk in je schoenen staan. Zij capituleerde en ging terug naar het nest, wat haar weer liefdevol opnam. Zie je nou wel, het was toch niets voor je, zei haar moeder. Tragisch, maar waar gebeurd. Zo blijft ieder op haar nest en voedt haar jongen. Pikt wat naar links en pikt wat naar rechts. Een ontmoeting met de ander blijft, jammer genoeg, uit. Waarschijnlijk moet hier het initiatief van de vrouw uit de arbeidersklasse komen. Immers een gebaar van de hogere klasse vrouw wordt al snel uitge legd als liefdadigheid of juist als een gebaar van macht. Dan zou de arbeidster zich weer onderdrukt voelen. Immers haar hele familie heeft gewerkt en vaak gesloofd voor de hogere klasse. Allemaal mechanismen die zullen spelen tijdens zo'n ontmoeting. Maar als we er vanuit gaan dat beide klassen on der hun onderdrukking lijden, moet een ontmoeting toch mo gelijk zijn. Misschien kan de middenklasse vrouw zoiets voor elkaar krijgen. Daarover volgende week meer. direkteur 'Artemis', tel.: 01180 - 35033. Moeder Marijs uit Vlissingen (in zondagse dracht) wordt toegezongen. Ze was jarig afgelopen maandag. je zo ontzettend hebben uitgela chen toen je onderuit ging op dat heerlijke laminaat vloertje. Sorry. Maar we hebben in tijden niet zo gelachen". De man (Jack) van Claudia van 't Westeinde uit Arnemuiden is ab soluut niet romantisch. Hij wil ook niks van die poespas weten. „Maar ik ben wel romatisch en wil laten zien dat ik veel om hem geef", omschreef ze haar wens. Jack nam blozend de dinerbon in Geachte 'directeur' van Artemis, Al geruime tijd erger ik mij in hoge mate aan de stukjes die U meent te moeten schrijven in deze krant. Ook de bedoe ling van deze schrijfsels ont gaat mij geheel. Het is namelijk al jaren bekend dat de vrouwenhulpverlening niet gebaat is bij polariserende standpunten en ophitsende praktijken, die gericht zijn te gen de man of de hogere klasse. Zelfs Opzij, voor vechtster van het eerste uur voor vrouwenemancipatie heeft dit standpunt allang verlaten. Ik heb dan ook sterk de indruk dat U nog steeds niet deze achterhaalde fase van het 'agressief feminisme' bent gepasseerd. Dat was misschien leuk op de Sociale Academie, maar funest nu U meent anderen te moeten helpen. Zorgt U eerst zelf klaar te komen met Uw frustraties, voordat U ande ren denkt te moeten 'herop voeden'. De heer Hermans (elders in dit blad) heeft wel licht nog een uurtje vrij. Nie mand heeft meer behoefte en baat bij dit verongelijkte vrou- wengejammer. Het maakt er ons ook helemaal niet sterker door. In tegendeel! Voor alle duidelijkheid: ik kom. niet uit het gepeupel, stu deerde desondanks sociale wetenschappen en geen ta len of medicijnen, val op zi geuners want die komen in mijn familie voor en zat vele malen in mijn leven achter een kassa. Met vriendelijke groet, Valerie Schepers-Sturm, Middelburg. ontvangst. De twee zussen uit Vlissingen en Middelburg (De Jonge en Neufeglise) hadden na vervelende jaren alles uitgepraat. En nu blijkt - aldus mevrouw De Jonge - dat het toch de moeite waard is om vrienden te zijn. De heer Den Herder uit Vlissingen verzorgt al jaren de tuin van de Johanneskerk en Het Anker. De 73-jarige doet dat belangeloos. Omdat de Bonedijkestraat er daardoor heel verzorgd uitziet be dacht mevrouw M. Meulmeester hem. Anke Franse uit Vlissingen heeft veel waardering voor de 83-jarige mevrouw Kokelaar die elke week haar koperen naamplaatje poetst en de heer Verton uit Oost- Souburg staat altijd klaar voor zijn buurvrouw mevrouw De Keij- zer. Mevrouw De Priester uit Vlis singen timmerde toen ze 64 was een hemelbed voor de kleinsten, toen ze 71 jaar was plaatste ze een tuinhekje en nu, een jaar la- De winkeliers die een Valentijns'prijs' beschikbaar stelden zijn: Bakkerij Tullenaar in Vlissingen, Verschoore beeld en geluid in Vlissingen, Restaurant Valentijn in Vlissingen, Schoonheidssa lon Aldy in Vlissingen, Pilaster Cadeau-artikelen Vlissingen, Breiboetiek Marijke in Vlissingen, Radio Ton in Vlissingen, Bloemenhuis Mies in Vlissingen, Drogisterije Luitwieler in Vlis singen, Bakkerij Mostert in Middelburg, Speciaalzaak Vd Woestijne in Middelburg, Schoonheidssalon Jan Laban in Mid delburg, Juwelier Van Boven in Vlissingen, Duifhuizen Leder waren in Vlissingen, Restaurant Isola Sarda in Middelburg, Combi Back in Middelburg, Bijou Lederwaren in Middelburg, Juwelier Ewa Gold in Middelburg, Orchidee in Middelburg en Duyse Bonbons in Vlissingen. De hoeveelheid afval per persoon per jaar is de laatste 25 jaar ver dubbeld. In 1991 werd voorna melijk op de stortplaatsen in de Koegorspolder en Nieuwdorp 574 kiloton afval gestort. Dat zijn 165 vuilnisauto's per dag. Volgens Albert Aartsen, stafme dewerker van de Zeeuwse milieu federatie (ZMF), plaatst dit gege ven de Zeeuwse samenleving voor grote problemen. Ook het Provinciebestuur vindt dat niet langer de afvalverwerking als uit gangspunt van het Zeeuws afval beleid kan worden genomen. Uit het zojuist verschenen ontwerp- PAP 3 blijkt dan ook, dat ze meer aandacht gaat besteden aan het voorkomen van het ontstaan van afval. Op dit moment is er in Zeeland nauwelijks sprake van afvalpre ventie, slechts vijfentwintig pro cent van het afval wordt herbruikt. De bedoeling is echter Dagkaart kuurcentrum; sauna, fitness en kuurbaden 35,- Gezichtsbehandeling vanaf 37,50 Modder- of algenpakking, incl. crème en drankje 70,- Beauty-dagen vanaf 99,- DE, PAREL. Bel voor meer informatie en/of reserveringen Kuur- en ,d^.2MTl>>mbUr8' beautycentrum 'De Parel': 01188 - 3092/3230 ter, schildert ze de keuken en de douche. Tussendoor verzorgt ze bovendien nog haar kleinkinderen Leo, Joke, Jan en Francy. Linda Teesink uit Vlissingen gaat nu eindelijk samenwonen met haar 'knuffelbeer' Maurice Hooydonk met wie ze viereneenhalf jaar verkering heeft en twee jaar ver loofd is. Mevrouw Marijs-de Nooijer uit Vlissingen was afgelo pen maandag jarig. Alle aanwezi gen zongen haar toe. Daarna kreeg ze van haar familie (negen zoons, drie dochters en aanhang) een Valentijnscadeau. De Valentijnsactie van De Faam/De Vlissinger werd voor het derde achtereenvolgende jaar gehouden. De samenwerking met de adverteerders die prijzen beschikbaar stellen is fan tastisch, weet acquisiteur Tupan waël. „Ik weet zeker dat we volgend jaar weer een Valentijns actie houden. Onze lezers reke nen er op". de hoeveelheid afval met acht procent te verminderen en vie renvijftig procent van het afval te herbruiken. Volgens Aartsen moet het moge lijk zijn om het afvalaanbod vanaf 1997 niet meer te laten groeien. Vooral op het gebied van huishoudelijk- en bedrijfsafval zijn er volgens hem vele mogelijkhe den om afval te voorkomen. Een goed initiatief waarbij burgers in Zeeland gestimuleerd worden minder afval te gebruiken is vol gens hem de actie boodschap pentas. Onder het motto 'Laat je niet inpakken pak je eigen tas' worden consumenten en winke liers opgeroepen geen (plastic) wegwerptassen meer te ge bruiken. Voorwaarde voor een succesvol afvalpreventiebeleid is volgens Aartsen dat burgers, bedrijven, overheden en andere organisa ties gezamenlijk aan de slag gaan om de hoeveelheid afval terug te dringen. Voorlichting en educatie over afvalpreventie is daarbij on ontbeerlijk. Vraag: Je bent jong en je wilt wat meer weten van natuur en landschap, wat moet je doen?1 Antwoord: bellen met Magda Wattel, tel. 01180 - 11707. Magda is contactpersoon van de jeugdgroep "De bonte piet" van het K.N.N.V. afd. Walcheren. Om de drie weken gaat die groep op zaterdag naar bos, duin of strand. Zaterdag 13 februari maken ze een flinke wandeling langs het strand bij Westkapelle en Domburg. Zeevogels kijken en olie slachtoffers zoeken. Maar je leert in de jeugdgroep ook diersporen opzoeken en her kennen, fossiele schelpen zoeken, braakballen van uilen uitpluizen, koeiendrinkputten onderzoeken, vogelkers rooi en, je kijkt naar natuurfilms enz. Kortom, ben je tussen de tien en zestien jaar bel op en doe mee. De volgende activiteiten zijn: 6 maart: vogels kijken met de telescoop in de inlagen van Noord-Beveland. 27 maart: prunus rooien in Oranjezon met het land schapsverzorging. Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL: 1 grappig; 6 kaartspel; 11 uitstraling; 13 oude vocht maat; 14 ter plaatse; 16 kasteel; 17 snarenspeeltuig; 18 pagina; 19 insekt; 21 inbrekerswerktuig; 23 vrl. rund; 24 stekelhuidig dier; 26 vreemde taal; 27 tweegevecht; 28 scheepseigenaar; 30 proper; 31 kleurstof; 32 schrijfkosten; 34 test; 35 denkbeeld; 36 boord; 37 straf werktuig; 40 staatsiezetel; 43 kleur; 44 lange slee; 46 bewaarplaats; 48 vergoeding; 49 overeenkomend; 51 aanw. vnw.; 52 grondsoort; 53 vaatwerk; 55 zelfkant; 56 antwoord betaald; 57 kleur; 58 niet ge sloten; 60 numero; 61 toekomstig officier; 62 religieus boek; 64 op- plakbriefje; 65 mineraal. VERTIKAAL: 1 hond; 2 argentum; 3 indien; 4 krijt; 5 misdadig; 6 fris se wind; 7 schoorsteenzwart; 8 Europeaan; 9 titel; 10 vreemde taal; 12 delfstof; 13 kluit; 15 gevleugeld dier; 18 grap; 20 toespraak; 22 grondsoort; 23 viseieren; 25 keurbende; 27 nederigheid; 29 argu ment; 31 kraag; 33 sportterm; 34 voorzetsel; 37 keelontsteking; 38 Europeaan; 39 stootwapen; 41 niet overdekt; 42 spijten; 43 pracht; 44 verhindering; 45 kokshulp; 47 saldo; 49 zwaarlijvig; 50 zaadpluis; 53 gebruik; 54 wreedaard; 57 recht vaarwater; 59 grappenmaker; 61 civiel-ingenieur; 63 heden. Al jaren worden er bij de Ko ninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) trainerscursussen gege ven die de nodige tijd van de deelnemers vragen. Meestal komt het er op neer dat de cur sist zo'n twintig weekenden van huis is, waardoor veel kandidaten op het laatste moment toch nog afhaken. Om hier verbetering in te brengen maakt de KNZB de cursussen aantrekkelijker. Het Regionale Ondersteuning As sisterend Kader (ROAK) moet daarvoor zorgen. Het ontstaan van ROAK geeft le den van een vereniging binnen kort de mogelijkheid dicht bij huis een korte cursus te volgen. Deze cursussen liggen op het vlak van wedstrijd-zwemmen, kunst- zwemmen, schoonspringen, wa terpolo en elementair zwemmen. Op ROAK-bijeenkomsten behan delt een zogenaamde ROAK- functionaris de diverse aspecten die bij het lesgeven om de hoek komen kijken. Zaterdag 13 februari wordt in Zeeland vanuit Goese zwembad 'Sportpunt' het startschot voor het komende ROAK-seizoen ge geven. Een groot aantal genodig den, alsmede een delegatie van het KNZB-bestuur is daarbij aan wezig. Naast de officiële over handiging van de lesboeken, wordt tijdens deze opening te vens de eerste echte ROAK-les gegeven. Oplossing Puzzel week 5 HORIZONTAAL: 1 kwartet; 6 pas toor; 12 pier; 14 slof; 15 NS; 17 te; 18 bot; 20 al; 21 p.c.; 22 alk; 24 roltrap; 27 lei; 28 ramp; 30 motor; 31 tact; 32 ik; 33 RP; 35 Eem; 36 e.a.; 37 ha; 38 maand; 40 prima; 43 delta; 44 akela; 46 niets; 48 stelt; 50 op; 52 nr.; 53 pat; 55 rij; 56 MO; 57 orde; 59 Polen; 61 kiel; 63 rijm; 64 nonsens; 66 Nes; 67 ms; 68 mi; 69 gek; 70 t.t.; 72 St.; 73 pope; 75 drom; 77 nijp tang; 78 kropper. VERTIKAAL: 1 kanarie; 2 A.P.; 3 rit; 4 teer; 5 er; 7 as; 8 slap; 9 tol; 10 of; 11 recital; 13 Rotte; 16 slak; 18 bloed; 19 tromp; 21 pech; 23 km; 25 om; 26 ar; 27 la; 29 praline; 31 tame lijk; 34 pater; 36 eiker; 38 men; 39 nat; 41 rat; 42 alt; 45 voorman; 47 sprong; 48 steek; 49 holster; 51 prijs; 54 alsem; 56 mees; 58 dm; 59 Po; 60 NN; 62 in; 64 nipa; 65 stro; 68 mot; 71 top; 73 p.p.; 74 en; 75 Dr.; 76 M.P. Winwoord: VAKANTIEGANGER Sm* Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen, Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 2 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Ook gaat men gezamenlijk naar eeh Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant. Disco. Kantine, etc. beheren. De cursus schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. Tel. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF KI J KGELD OMLAAG! OE PAREL IS EEN»£6BL' MET FITNESS SAUN EN sQUASH8ANEN. KUURCENTRUM. THEATER. CAFÉ S EN RESTAURANTS IN O0"® "aar HanS A"de- "an, ,ot en me* februari Har»s Anders 25°/ i, 25/0 korting op é"e ltWa"te'tsglajen. p,Us k'antenpas een Waarmee u VOO r- taan a'«iJd deze kort kort,n9 krijgt. Aanbieding geldt niet in combinatie met andere kortingsregelingen. BEL GRATIS 06-0226776 (rfdans kortvonnn)

de Vlissinger | 1993 | | pagina 9