l\ I I /"N I It A IA icie Zeeland 11—11 S SVÜ. Inpassing WOV Sociaal-economisch beleidsplan 1993 -1997 ROVZ verhuisd Schoolontbijt maakt deel uit van voedingsproject Ml COMMISSIES 8 Hk g Abdij Nieuws is de informatierubriek van m. \g J 4330 LA Middelburg, W W telefoon 01180 31392 Meer en beter werk, daar draait het om in de nieuwe sociaal-economische beleidsplannen van de provincie. Wie wil reageren op de plannen heeft daarvoor de tijd tot en met 31 maart. Standhouders liepen op hun wenkbrauwen na Engelandbeurs Allerlei Ouderen Bijeenkomst Cursus/onderwijs Bekendmaking Provincie Zeeland Ontwerp-vergunningen Hoechst Woensdag 10 februari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 13 De inpassing van de toeleidende weg tot de Westerschelde oe ververbinding (WOV) in het landschap van Zuid-Beveland kan met behulp van een aanpassingsinrichting. De aanpassingsinrichting is net als ruil- of herverkaveling een in strument dat in de landinrichtingswet wordt geboden. Zij kan worden gehanteerd in een gebied, waarin een infrastruc turele voorziening van nationaal of regionaal belang, zoals de WOV, wordt aangelegd. Het is de bedoeling dat in de aan passingsinrichting rekening wordt gehouden met elementen uit het landschapsplan, zoals dat vorig jaar aan het dagelijks bestuur van de provincie en aan het gemeente bestuur van Borsele is aangebo den. Officieel kunnen provinciale staten pas een aanvraag voor de aanpas singsinrichting doen bij de minis ter van landbouw, natuurbeheer en visserij op het moment dat dui delijk is dat de vaste oeververbin ding tot uitvoering komt. Verwacht wordt dat dit najaar die beslissing valt. Vooruitlopend daarop is de provin cie samen met de landinrichtings- dienst aan de voorbereidingen voor een aanpassingsinrichting be gonnen. Aan de gemeente Borsele wordt gevraagd ook mee te doen. Gewerkt wordt aan het opstel len van een "zienswijze", waar in onder meer tot uitdrukking moet komen hoe het gebied er nu uitziet en welke gebruiks mogelijkheden er zijn, welke planologische regels er gel den, welke nadelige gevolgen de wegaanleg voor het gebied heeft en hoe die zoveel moge lijk kunnen worden beperkt. Andere onderdelen zijn hoe de grondverwerving haar beslag kan krijgen, welke kostenra ming met de aanpassingsin richting is gemoeid en wie de kosten vervolgens moeten be talen. De regel is dat de landinrichtings- dienst in Goes zulke zienswijzen opstelt voor de centrale landinrich tingscommissie. Om tijdwinst te boeken, wordt nu samen met de provincie aan het i Het Regionaal Orgaan Ver keersveiligheid Zeeland (ROVZ) is verhuisd van Middelourg naar Vlissingen. Het nieuwe adres is Prins Hendrikweg 2a, 4382 NS Vlissingen, tel. 01184-67979 Het ROVZ probeert op alle mogelij ke manieren te werken aan het verbeteren van de verkeersveilig heid in Zeeland. Men doet dat door het organiseren van cursus sen voor jong en oud onder meer onder het motto van "gejaagd en ondoordacht" naar "rustig en op lettend". Behalve het geven van cursussen voert men campagnes op het gebied van bijvoorbeeld al cohol en verkeer, slik op de weg, autogordels en kinderzitjes, snel heid en schoolkinderen in het ver keer. concept gesleuteld. Volgens de planning moet het concept net voor de zomer klaar zijn. Dat houdt in dat het ontwerp beschik baar is op het moment dat provin ciale staten de beslissing krijgen voorgelegd voor de aanvraag van de aanpassingsinrichting. Zou de normale procedure worden ge volgd, dan is het moment van de statenbeslissing het beginpunt voor het opstellen van de ziens wijze. De landinrichtingsdienst zendt de concept-zienswijze aan de centra le landinrichtingscommissie. Zo dra de centrale commissie zich akkoord heeft verklaard, kan een regionale landinrichtingscommis sie worden ingesteld. Het is aan provinciale staten om ten minste een van de leden voor benoeming voor te dragen. De staten kunnen adviserende leden benoemen. Het bijzondere karakter van de aanpassingsinrichting rechtvaardigt volgens gedepu teerde staten dat een onafhan kelijk persoon met ruime be stuurlijke ervaring de commissie voorzit. Verder is het gebruik dat de diverse be langen die in het gebied spe len in de commissie worden vertegenwoordigd, zoals mi lieu en landbouw, maar ook de gemeente en het waterschap. Meer en beter werk, maar niet tegen elke prijs. Kortgezegd draait het daar om in de plan nen die het dagelijks provin ciebestuur heeft verwoord in zijn conceptnota "Sociaal-eco nomische beleidsplan 1993- 1997". Tot en met 2 april is in spraak mogelijk. Een financieringsmaatschappij van de grond tillen, samen met parti culiere banken. Deze maatschap pij moet zich dan richten op pro jecten en bedrijven die belangrijk zijn voor de Zeeuwse economie. Proberen dat de rijksoverheid meer investeert in de Zeeuwse ha vens. Het reserveren van batige saldi van de havenschappen, om het geld te gebruiken voor het ver beteren van de infrastructuur in plaats van uitkeren aan de deelne mers in de havenschappen. Geld stoppen in projecten waardoor bij voorbeeld jongeren, vrouwen en langdurig werklozen aan een baan kunnen komen of in projecten die er voor zorgen dat scholen in het lessenpakket meer aandacht kun nen geven aan kennis waar het het bedrijfsleven behoefte aan heeft op een bepaald moment. Vlot afwerken van vergunningen. Bundelen van bedrijvigheid en er voor zorgen dat het streekplan de mogelijkheid biedt slagvaardig in te spelen op marktontwikkelingen. Meewerken aan technologische vernieuwing. Ontwikkelen van glas tuinbouw en andere alternatieven in de landbouw. Opkomen voor de belangen van de visserij en finan ciële ondersteuning bij pogingen de cultuur van de Zeeuwse platte oester te redden. Deze opsomming is een greep uit de maatregelen die het dagelijks provinciebestuur zich heeft voor genomen in het sociaal-econo misch beleidsplan voor de jaren 1993-1997. Samenhang Al eerder zijn aparte nota's ver schenen op voor de economie be langrijke terreinen als landbouw, recreatie en toerisme, telematica en visserij. Ook ander beleidson derdelen kunnen bijdragen aan het verbeteren van het economisch klimaat. Te denken valt dan aan maatregelen op het terrein van de ruimtelijke ordening, het milieu, verkeer en waterstaat en onder wijs. Vandaar dat men er voor heeft gekozen een samenhangend beeld te geven van provinciale mogelijkheden, en uitgangspunten te formuleren waarmee men ook op andere terreinen dan het puur economische uit de voeten kan. De weergegeven maatregelen zijn eigenlijk allemaal te vangen onder algemene uitgangspunten als ver beteren van de productiestruc tuur, -milieu en verminderen van de werkloosheid. De algemene uit- ganspunten, met als trefwoord "duurzaamheid", gelden voor ieder beleidsterrein waarlangs de pro vincie de economie kan onder steunen. Het maakt dan niet uit of de havens onderwerp van gesprek zijn, de landbouw, de visserij, re creatie en toerisme of het midden- en kleinbedrijf dat gezamenlijk goed is voor 71% van de werkge legenheid in Zeeland. De werkgelegenheid zal de ko mende jaren, naar verwach ting, licht stijgen (0,3%). In een aantal sectoren zal de werkgelegenheid afnemen, in andere toenemen. Afname van de werkgelegenheid is te voorzien in. bijvoorbeeld de in dustrie, landbouw en visserij, tex tiel en kledingindustrie en in de bouw. Toename is vooral te ver wachten in de zakelijke dienstver lening met als mogelijke gunstige uitschieter de transportsector. De werkloosheid in Zeeland be- De statencommissie welzijn vergadert maandag 15 febru ari, 9.30 uur. Aan de orde komen onder meer het ontwerp-plan ouderenzorg 1993-1996, de revalidatievoorzie- ningen Mytylschool, de regionale samenwerking plattelandsscholen en het centrum voor telefonische hulpverlening Zeeland. De vergadering van de staten commissie waterstaat en ver keer, 15 februari, begint om 13.30 uur. Gesproken zal worden over het voorstel van de PSD over de tarie ven voor voetgangers en fietsers in het zomerseizoen. De agenda, vermeldt verder de voortgangs rapportage bouw veerboot Konin gin Beatrix en het onderhoudscon tract voor de boot, het beschikbaarstellen van een bijdra ge aan de reconstructie van de Postweg (Kapelle-Yerseke) en de nota aanpassing bedieningsregi me bruggen Kanaal door Walche ren. De commissie gaat na de ver gadering kijken naar de bouw van de veerboot bij De Schelde. De statencommissie voor eco nomie komt in vergadering bij draagt zes procent. Dat is drie procent lager dan het landelijk ge middelde. Maar onder meer om dat de toename van de werkgele genheid minder hard zal gaan dan de afgelopen jaren, zal dit voor Zeeland gunstige verschil kleiner worden. Zoals gemeld is er inspraak moge lijk op de plannen van het dage lijks provinciebestuur. Tot en met twee april kan men schriftelijk reageren naar het college van gedeputeerde sta ten, postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Het informatieblad over het sociaal-economisch beleids plan 1993 - 1997 en het con ceptplan zijn verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provincie, Abdij 9 in Middel burg, tel. 01180-31400. een op donderdag 18 februari, 15.30 uur. Agendapunten zijn o.a. het project seizoensverlenging, het verstrek ken van subsidie voor het project arbeidsaangelegenheden RECRON Zeeland, subsidie voor het platte- landstoerisme, het structuursche ma Groene Ruimte, een bijdrage voor het project "Technologie Dus", het opstellen van het milieu beleidsplan 1995-1998 en de ha venschapsstukken van Vlissingen en Terneuzen. Vrijdag 19 februari, 9.00 uur, houdt de statencommissie voor al gemeen bestuur een vergadering. De agenda is nog niet bekend. De statencommissie water staat en verkeer komt bijeen in het Scheldekwartier in Vlis singen, Van Dishoeckstraat 536. De andere commissies verga deren in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. De vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht voor het publiek. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecen trum, Abdij 9, Middelburg. De leerlingen van de basisschool De Burcht in Oost-Souburg kon den afgelopen donderdagoch tend een half uurtje langer in bed blijven. Ontbijten deden zij name lijk deze keer niet thuis, maar op school aan het begin van de les sen. In het kader van een project over voeding, waaraan alle groepen op school meededen, bakte Bak kerij Steketee voor de leerlingen en de leerkrachten verschillende soorten broodjes van meel dat meelfabriek Westzanen voor dit doel ter beschikking had gesteld. Tweehonderdvijftig hongerige magen moesten die ochtend worden gevuld, leder op hun ei gen niveau hielden de negen groepen zich ongeveer twee we ken lang bezig met voeding en al les wat daar mee te maken heeft. „Het ruikt al dagenlang heerlijk in de school. In de ene klas worden koekjes gebakken, bij anderen komt de vislucht je tegemoet", vertelt de heer J. Flipse, directeur van De Burcht, aan de vooravond van het schoolontbijt. „Alle leer lingen waren intensief met het onderwerp bezig. Bio-industrie, buitenlandse gerechten, gezonde maaltijden en vegetarisch eten zijn onder meer aan de orde ge-, weest. Bovendien maakten ver schillende groepen excursies naar twee bakkerijen, een slage rij, een groente- en fruitkweker, de vismijn en molen De Pere op Souburg. Deze laatste draaide en maalde meel speciaal voor ons. Maandag sluiten wij de week over voeding af met een ten toonstelling voor de ouders". Leerlingen van basisschool De Burcht ontbijten op school. Eindpunt van een tochtje met de Olau naar Engeland is vaak Lon den. Alsof er direct aan de over kant niks anders te beleven valt. Het publiek dat zaterdag de moeite nam in hotel Britannia eens rond te kijken op de Zuid- Oost-Engelandbeurs kan er over meepraten: op een overzichtelijke afstand van Sheerness, het ande re eindpunt van de Olau Line, lig gen vele mogelijkheden om een paar vrije dagen tussendoor of zelfs een complete hoofdvakan tie plezierig in te richten. Het draaide zaterdag op de beurs om Sussex en Kent. Al een paar jaar vindt er aan deze en gene kant van de plas een presentatie plaats van wat het toeristisch re creatief bedrijfsleven heeft te bie den. Zaterdag waren voor de verandering de Britten weer eens aan bod om het publiek de ogen te openen voor allerlei vormen van vrijetijdsvermaak zoals be zoeken aan kastelen, pretparken, tuinen en wijngaarden. Ook werd geattendeerd op een verschei denheid aan verblijfsaccommo- daties van waaruit al dat fraais kan worden bezocht. Vrijblijvend kennis nemen van de mogelijkhe den: dat stond op de beurs cen traal. De enige zaken die er meteen vielen te doen lagen voor het publiek op het vlak van het boeken van een speciaal hotelar rangement. Echt zaken werden er na afloop van de publieksbeurs gedaan, toen de reiswereld stek ken kwam steken. Een reisje naar de Engelse over kant is in deze tijd van de pond devaluatie aanbevelenswaardig. Maar ook zonder die omstandig heid blijft Engeland altijd weer de moeite van een bezoek waard, meent Olie Berrevoets van het AMZ-reisbureau. „Eigenlijk is heel Engeland nog 'e'en groot museum. Ze besteden er veel meer aandacht aan traditie, ge schiedenis en erfgoed dan wij. Een Van Dishoeckhuis zou daar nooit afgebroken zijn". Het aantal standhouders liep de ze keer in de vijftig. Dat is aan zienlijk meer dan toen de Engelsen zich in 1990 in Vlissin gen presenteerden. Over belang stelling hadden de organisatoren zeker niet te klagen. Het heeft de hele dag door goed gelopen. Op het eind van de zaterdagmiddag waren er rond de tweeduizend bezoekers geteld. En hoe vonden de Engelse standhouders de beurs in Vlissingen? Olie Berre voets vatte hun reactie samen met: „Ze liepen op het eind van de dag allemaal op hun wenk brauwen. Ze zijn, zeer, zeer, zeer tevreden". Vrijwilligersmedailles - De he ren W.M de Graaf, A.F. Wenne- kes, J.C. Flikweert, J.A.M. van de Leemkolk en P.N.J. Tatenhoven ontvangen vrijdag 19 februari van de burgemeester van Middel burg, Chris Rutten, een vrijwilli- gersmedaille of jaarteken bedrijfszelfbescherming. De Graaf, Wennekes en Flikweert die bij de Inspectie van de Direkte Belastingen werkzaam zijn, ont vangen de vrijwilligersmedaille met oorkonde voor 10 jaar inzet. Van de Leemkolk en Van Tatenho ven, werkzaam bij de Gemeente politie Middelburg, ontvangen zowel het jaarteken met oorkon de voor 15 jaar inzet als het jaar teken met oorkonde voor 20 jaar inzet. Ouderen - De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg heeft op dinsdag 16 februari om 14 uur in de Molstraat 13 een vergadering gepland. Jaap van Zweden - De beken de violist Jaap van Zweden geeft samen met pianist Aldert Ver meulen op 15 februari een con cert in verzorgingshuis ter Reede in Vlissingen. Het concert wordt exclusief voor de bewoners van dit tehuis en enige omliggende tehuizen georganiseerd. Er wor den dus verder geen kaarten verkocht. Wereldcontact - Wereldcon tact, een vereniging met zo'n 140.000 leden, richt zich mo menteel op mensen die interesse hebben in het maken van verre reizen. Via de eigen reisorganisa tie van Wereldcontact (lid ANVR/SRG) kunnen de leden naar verre oorden zoals Amerika, Canada, Australië, Nieuw- Zeeland, Zuidelijk Afrika, Brazilië of Indonesië. Op dinsdag 16 fe bruari is er in de Schouwburg in Middelburg een reisinformatiea- v oatie kunt u terecht bij L. Marinussen, Kapelsweg 20, in Kloetinge, tel: 01100-15231. PvdA - De ledenvergadering van 11 februari in Bachten Reede be gint een half uur eerder dan in 'Bakboord' stond vermeld. De re den hiervan is de vervroegde be handeling van de voorstellen voor gemeentelijke herindeling op Walcheren. Dit punt wordt be handeld van 19.30 tot 20.00 uur. Vrouwen - De Nederlandse Christen Vrouwen Bond, afd. Middelburg-stad, komt dinsdag 16 februari bijelkaar in de Schakel aan de Bachtern Steene. Een me dewerker van het bureau 'Slacht offerhulp' zal de avond vullen. Horeca - Het Instituut Vakonder wijs heeft van de meest bekende opleidingen (Vakbekwaamheid Cafébedrijf, Handelkennis Hore cabedrijf, Vakbekwaamheid Restaurantbedrijf) het cursusgeld verlaagd. Degenen die belang stelling hebben voor een of meer dere cursussen kunnen de gratis studiegids aanvragen bij het In stituut Vakonderwijs, Sagittalaan 24, 5632 AL Eindhoven, tel.nr. 040-425526 (ook 's avonds) of Roermond 04750-15440. Levensenergie - 'Omgaan met levensenergie' is de cursus die vanaf 13 maart, gedurende drie zaterdagmiddagen van 10 uur tot 16 uur op Blindehoek 16 te Mid delburg, wordt verzorgd. Voor meer informatie/aanmelden tel.nr. 01180-16400. Schildervakantie - Trees Verwil- ligen organiseert in de zomer schildervakanties in België. Voor meer informatie tel.nr. 01180-16400. Hypnose - De Zeeuwse Stich ting voor Toegepaste Hypnose start op dinsdag 2 maart met haar vijfde basiscursus hypnose. De cursus is bedoeld voor men sen die persoonlijke interesse hebben voor hypnose, maar ook voor zij die binnen hun beroep meer met hypnose willen doen. De lessen worden aan de West hof in Middelburg gegeven. Voor inlichtingen en aanmeldingen W. Bos tel.nr. 01184-71734 of H. Timmermans tel.nr. 01180-16839. Zelfhulp - De Stichting Welzijn Ouderen Platteland Walcheren geeft dinsdag 2 en 9 maart van 9.30 tot 11.30 uur in de Wegwij zer een cursus 'Zelfhulp'. Aan dacht zal wordt besteed aan het functioneren van het menselijk li chaam, vallen, verbranden, onwel worden, bloed stelpen en verstui ken. De cursus wordt gegeven door mevr. Rouwendaal van de E.H.B.O. vereniging. De cursus gaat door bij een deelname van minimaal 10 personen. Opgave vóór 19 februari bij mevr. Sluijs, tel.nr. 01186-2484 of bij de Stichting, tel.nr. 01188-3687 (bij voorkeur tussen 9 en 11 uur 's ochtends). Vrouwenhulpverlening - Het buro voor Vrouwenhulp 'Artemis' houdt op maandag 22, dinsdag 23 en woensdag 24 februari een kennismakingscyclus. Een uit- Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 24 van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne het volgende bekend. Hoechst Holland NV te Vlissingen heeft op 26 maart 1992 bij hen een aanvraag ingediend om actualisering van de vergunningen ingevolge de Hinderwet, de Wet in zake de luchtverontreiniging en de Wet geluidhinder voor de Sinterfabriek. De inrichting is gelegen aan de Europaweg te Vlissingen- Oost, kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie M, nrs. 526, 559, 576 en 609. Ter inzage De aanvraag met bijlagen, de ontwerp-vergunningen (waarin opgenomen voorschriften tot het voorkomen of beperken van gevaar, schade of hinder en geluidhinder buiten de inrichting en luchtverontreiniging) en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 11 februari 1993 tot en met 24 februari 1993 op de volgende plaab sen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woens dagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woens dagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werk dagen van 9-12 en van 14-16 uur. Na 24 februari 1993, tot het einde van de termen waar binnen beroep kan worden ingesteld tegen de vergunnin gen, liggen de stukken ter inzage op bovengenoemde plaatsen en wel op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Bezwaren De aanvrager, alsmede degenen die bezwaren hebben ingebracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aantoont daartoe redelijkerwijs niet in staat te zijn ge weest, kunnen tot en met 24 februari 1993 bij Gedepu teerde Staten van Zeeland, Directie Milieu en Waterstaat, Postbus 165, 4330 AD Middelburg, gemotiveerde schrif telijke bezwaren inbrengen naar aanleiding van de ont werp-vergunningen. Tegelijkertijd met het indienen van een bezwaarschrift kan een verzoek worden ingediend om persoonlijke ge gevens met bekend te maken. Het Groene Woud 1. Postbus 165 4330 AD Middelburg eenzetting van het cursusaan bod, inventarisatie van eigen wensen en kennismaking met lijf- werk zullen die avonden de revue passeren. Wegens ziekte kan de aangekondigde cyclus van 8,9 en 10 februari niet doorgaan. De Stichting Landschapver zorging Zeeland (SLZ) geeft sinds 1985 cursussen voor snoei en onderhoud van hoogstam- fruitbomen. Voor het eerst orga niseert ze deze cursus op Wal cheren. Vrijdag 19 februari om 20 uur wordt in de Aula van de Zeeuwse Bibliotheek aan de hand van dia's uitgelegd wat de betekenis van de hoogstam is en hoe verwaarloosd onderhoud kan worden aangepakt. Zaterdag 20 februari gaan de cursisten de boer op, om- onder leiding van een deskundig team een oude boomgaard op te knappen. De stand van Sussex, dat zoals het paneel zegt 'voor elks wat wils' heeft.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 13