Arbeidsbureau stemt scholings cursussen af op bedrijfsleven Werken in de gezondheidszorg iets voor jou? s.o.v.z. Oranjezon verzorgt lessen vreemde talen Informatie over Zeeuwse Dag- en Avondschool Milieukunde: nieuwe afstudeer richting van Scaldis College TER IVELLE Hogeschool Zeeland LERARENKORPS MOET UIT IVOREN TOREN Het is niet meer vanzelfsprekend dat het rijk, de provincie of de gemeente geld stort als een school daarom vraagt. De directie moet zich opstellen als een modern managers-team voor wie het woord marke ting meer is dan een leervak dat al of niet in één der klassen van het instituut wordt gedoceerd. De overheden hanteren een za kelijke formule. Een x aantal leerlingen is simpelweg goed voor een y aantal docen ten. De uitkomst van die formule is trou wens ook goed voor een vaste bijdrage in de exploitatiekosten. Voor de rest moet de school het maar bekijken en via andere ac tiviteiten inkomsten verwerven. Een schoolvoorbeeld is het Delta College in Middel burg dat Zeelandwijd bij bedrijven acquisitie pleegt om behalve extra activiteiten in het volwassenonder- wijs, dus ook wat extra inkomsten te verwerven. Overuren Profileren Hoogste punt voor nieuwbouw Zeeland College Meer armslag Ander nersoneelsbeleid De toekomst voor de economie en de werkgelegen heid ziet er somber uit. Het tekort aan banen zal waarschijnlijk toenemen in 1993, zo maakte het Centraal Bureau voor Statistiek deze week bekend. Ook in Zeeland ziet de situatie er niet rooskleurig uit. Uit een enquête, uitgevoerd door de Regionale Infor matiebank, blijkt dat tweederde van de Zeeuwse be drijven vermoedt dat de werkgelegenheid ten opzichte van het afgelopen jaar niet zal veranderen. Het arbeidsbureau heeft een beeld van wat haar on geveer te wachten staat. Hoe ziet dat eruit en hoe wordt er op ingesprongen? Een overzicht. Omscholing Sinds 1991 werken onderstaande instituten samen om de gezondheidszorgopleidingen in Zeeland; •te behouden en indien nodig uit te breiden •een goede onderlinge doorstroming te waarborgen nog beter te laten aansluiten bij beroepspraktijk Is een opleiding in de gezondheidszorg iets voor jou...? Bel dan naar één van de instituten. Informatie: 01184-60867 Informatie: 01150-96553 Informatie: 01100-21144 Informatie: 01184-89000 stichting opleidingsschool voor ziekenverzorgenden I nf ormatie :oi 100-14746/14169 School "Infra Scaldem' Informatie01150-13486 ZEEUWS INSTITUUT ZORGOPLEIDINGEN Informatie: 01100-13840 01184-67880 Woensdag 20 januari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 FOTO ANDA VAN RIET De school in zaken De school in zaken, geeft voor velen nog een nare bijsmaak. Re clame maken, was dat wel ethisch verantwoord? Tegen woordig staan de kranten vol met advertenties die knipogen naar getalenteerde leerlingen. Want el ke leerling is er één. Maar als er een leerling niet op de goede plek zit, kan dat narigheid veroorza ken. Onnadenkend ronselen is er volgens Zuiddam dus niet bij. Directeur Cor Zuiddam van het Delta College ligt een stuk op van de sluier waarin straks, het volgende school jaar, de leerling het meer voor het zeggen krijgt onder het motto: 'wie consumeert is klant, en de klant (lees leer ling) is koning'. Ziek te bed in een gipscorset als gevolg van een val, laat hij zich bijstaan door adjunct-directeur Wim van der Windt en acquisiteur Mare Cardon. Een belangrijk woord voor Zuid dam is 'profileren'. „Je moet laten zien wie je bent en waarvoor je staat. Je moet laten zien dat wie het middelbaar beroepsonderwijs volgt, inderdaad straks aan de bak komt. Onze school heeft ui teraard de wind mee, want er is een enorm tekort aan middenka der. Onze school levert mensen die op die posten plaats kunnen nemen. De spot over het Middel baar Beroepsonderwijs op de te- vee is beslist niet overdreven". Uit de door de overheid opgeleg de 'beloningsformule' kan wor den geconcludeerd dat een school dan maar lukraak leerlin gen werft, ongeacht de vraag of ze wel geschikt zijn voor het soort onderwijs dat gegeven wordt. Zuiddam spreekt dat te gen en argumenteert: „Leerlingen die kwalitatief niet in je school passen, kosten geld. Een extra schooljaar komt namelijk voor re kening van de school. Overigens betekent dit niet dat het onaan- Het Zeeland College viert op vrijdag 22 januari dat de nieuwbouw het hoogste punt heeft bereikt. Dat gebeurt in de Sportaccommodatie van de nieuwbouw aan de Toren- weg in Middelburg. Voordat het 'pannebier' wordt ge schonken staat een aantal sprekers op het programma. De feestelijkheden beginnen om 15 uur. Het Zeeland Colle ge is een scholengemeen schap voor middelbaar cursorisch beroepsonderwijs in Vlissingen en Middelburg. vaardbaar wordt dat een leerling doubleert. Er kunnen factoren meespelen die niks met hun kwa liteit hebben te maken. Volgend schooljaar gaan we trouwens werken met modulen. Dan zal een leerling per module zich een deel van de vakken eigen maken". „De school", zo vervolgt Zuid dam, „wordt veel dynamischer. De leerlingen bepalen zelf veel meer hun soort onderwijs en hun instituut. Vroeger zaten ze ge bakken aan een vorm. Met het module-onderwijs hebben ze meer armslag. Daarom hamer ik er ook veel op dat onze leerlingen onze klanten zijn. Zij consumeren ons onderwijs en zijn dus veel kritischer". Het leerlingenstatuut is kortgeleden door de Eerste Ka mer aangenomen en wordt Wet op de scholen. Niet alleen de directeur moet zich het nieuwe elan van de school ei gen maken. Ook het docenten korps moet de ivoren toren verlaten waarin het zich traditio neel bijna behaagziek had ge nesteld. En dat - zo valt op te maken uit woorden van Zuiddam - is geen simpele weg. Toch moe ten de leraren anders denken. Zuiddam noemt het „om". Ken nelijk geen makkelijke weg. Want: „Er zijn inderdaad leraren die de boel ophouden. Het is voor ons een kwestie van veel infor matie verstrekken en veel met el kaar praten om ze om te krijgen. We geven regelmatig een ge schrift uit waarin de zaken op een rijtje worden gezet. Het pro bleem is natuurlijk dat niet ieder een wil lezen. In het begin dacht iedereen: ach. De soep wordt niet zo heet gegeten.... Nu den ken ze er wel anders over". Ook vanuit het management wordt het personeel anders be naderd. „Het personeelsbeleid was niet meer dan een loonbe- leid. Er komt nu veel meer bij kij ken. Net als in het bedrijfsleven gaan we aan beoordeling doen, er komt een carrièrebeleid en een functiewaardering. We moeten met z'n allen beseffen dat we een produkt verkopen. En dat produkt heet onderwijs". Overi gens is tegelijkertijd met het leer lingenstatuut een gedragscode voor de leraren ontwikkeld. Het schoolgebouw maakt tegen woordig trouwens ook overuren. In de avonduren kunnen liefheb bers zich laten scholen en bij scholen. Het Delta College ontdekte wat dat betreft een gat in de markt. Niet de open cursus sen, (schriftelijk) onderwijs dat door talrijke andere instituten wordt verzorgd, maar gerichte cursussen op bedrijven. „Zo heb ben we voor bedrijven in het Sloegebied computercursussen georganiseerd. En het gebeurt re gelmatig dat we voor personeel van grotere bedrijven stoomcur sussen in elkaar zetten. Onlangs nog voor veertig man een stoom cursus Duits. Voor een gemeente in Beveland hebben we een cur sus klantvriendelijk omgaan met het publiek gehouden. En juist dat zijn de zaken die heel belang rijk voor ons zijn. Niet alleen van wege de inkomsten, maar dankzij die cursussen hebben we goede contacten met het bedrijfsleven. Voor een instituut dat aan be roepsopleidingen doet zoals het onze is dat levensbelangrijk....". Toeristisch - Toeristisch Frans en Toeristisch Duits zijn nieuwe cursussen van de ZVU. Dinsdag 26 januari beginnen in het ZVU- gebouw aan de Spanjaardstraat in Middelburg de Franse lessen. In tien bijeenkomsten op dinsdag wordt Frans gedoceerd aan va kantiegangers en mensen die werken in een bedrijf waar regel matig Frans wordt gesproken. De lessen Duits beginnen een dag la ter en worden op tien woensda gen verzorgd voor mensen die de Duitse taal beter willen leren be heersen. Voor informatie 01180-34800. De Stichting Educatief Toerisme Zeeland biedt het toeristisch- recreatief bedrijfsleven een aan tal cursussen aan. Want, zo rede neert coördinatrice D.S. Bom, talenkennis is noodzakelijk om het bedrijf op niveau te houden. Het gaat daarbij om korte op de praktijk gerichte cursussen van twaalf bijeenkomsten. Frans, Duits, Engels en Spaans worden vanaf februari gedoceerd in Oranjezon in Oostkapelle Hulpverlening - De Volkshoge school Aardenburg heeft heeft de cursus basisvaardigheden voor hulpverlening op het programma gezet. Die wordt gehouden op 12 en 13 februari en op 5 en 6 maart. De cursus richt zich op beginnende vrijwilligers in de hulpverlening zoals Zonnebloem- werk, bejaardenverzorgingswerk, ziekenhuiswerk, gehandicapten- werk, hulpverlening aan de tele foon, vrijwillige thuiszorg en vrijwillig huisbezoek. Mevrouw Blom beseft echter dat de cursussen ook voor anderen interessant kunnen zijn. Bijvoor beeld voor wie met vakantie naar een buitenland gaat kan het mak kelijker zijn om in een stoomcur sus een beetje meer van de taal te leren kennen. „Reizen binnen de Europese Ge meenschap is eenvoudiger ge worden. Grezen vervallen, maar de taai-verschillen blijven. Het is daarom handig om de taal van het land van bestemming in de bagage mee te kunnen nemen", zegt mevrouw Bom. In de lessen wordt aandacht be steed aan spreek- en luistervaar digheid. De lessen sluiten aan op praktische situaties en is gericht op volwassenen. De eerste les moet worden gezien als een proefles. Wie er daarna nog zin in heeft, hoeft dan pas te besliss- sen. Overigens verzorgt Oranje zon ook lessen op maat voor bedrijven. Voor informatie: 01188-1507. Eind deze maand januari houdt het Scaldis College te Goes weer enkele open dagen. Toekomstige studenten, hun ouders en andere belangstellenden kunnen daar dan kennis maken met de diverse opleidingen, toelatingsvoorwaarden en be roepsmogelijkheden. Het Scaldis College presenteert tevens een nieuwe afstudeerrichting. Dat is het vak Milieukunde. Deze afstudeerrichting is gestart met ingang van het cursusjaar 1992-1993. Voor de ontwikkeling van deze afstudeerrichting wordt nauw samengewerkt met het AOC Zeeland te Goes en het Prof. Van Hall Instituut te Gronin gen. In tegenstelling tot de ande re afstudeerrichtingen van het MLO zullen afgestudeerden van deze richting niet werkzaam zijn als laboratoriummedewerker maar als medewerker bij meet- diensten, als milieu-coördinator bij bedrijven, als junior milieu- inspekteur bij gemeenten, als mi lieumedewerker bij de provinciale milieudiensten en zuivering schappen. De opleiding is geba seerd op de integrale benadering waarin de samenhang tussen bron van vervuiling, de versprei ding, het effekt, de normering en de handhaving centraal staan. Na de brede basis kan de student(e) zich specialiseren met behulp van stages en specialistische vakken op het gebied van bemonstering, milieuzorgsystemen, bodem, wa ter of lucht. Daarnaast biedt het Scaldis Col lege te Goes uiteraard de beken de opleidingen, die eveneens in het kader van de open dagen worden belicht. Uit het onderzoek van de Regio nale Informatiebank Bedrijven en Instellingen Zeeland (RIBIZ) blijkt dat de werkgelegenheid in Zee land weliswaar gegroeid is, maar dat die groei minder was dan vo rige jaren. Een teruggang dus. In mei 1992 waren 3.925 mensen meer aan de slag dan een jaar er voor. Een toename van 2.8 Vooral in de sector handel- en ho- recawezen werden meer werk krachten aangenomen. Dat is tevens de sector waar de meeste vacatures in open staan. De Zeeuwse arbeidsbureau's spelen op deze tekorten aan personeel in met om- en bijscholingscursus sen. Het ligt voor de hand dat de opleidingen tot gastheer/gast vrouw en restaurantkok in Midden- en Noord Zeeland wor den voortgezet, zo schrijft het ar beidsbureau in haar rapport. „Om de vraag naar werkkrachten en het aanbod in bepaalde sectoren op elkaar af te stemmen worden afspraken gemaakt met het be drijfsleven gemaakt over scho lingsprogramma's", vertelt plaatsvervangend directeur van het Arbeidsbureau Walcheren Pe ter Nijhoff. „Werkzoekenden die zich laten om- of bijscholen zijn verzekerd van werk in één van de bedrijven waarmee contacten zijn gelegd. Ze krijgen dus de ga rantie van een baan". „Wanneer werklozen bij het ar beidsbureau aankloppen voor een om- of bijscholingscursus wordt eerst gekeken welke toe komstmogelijkheden er zijn in de beroepsrichting in kwestie", zegt Nijhoff. „Als die niet rooskleurig zijn dan zullen we een omscho ling niet financieren. Maar", voegt hij er aan toe, „als iemand het toch wil doen dan kan dat, al leen dan wel op eigen kosten. Be roepskeuze is tenslotte vrij in Nederland". De beroepen die voor een oplei ding in aanmerking komen zijn in het afgelopen jaar hetzelfde ge bleven als het jaar ervoor. Aan de hand van het arbeidsmarktonder zoek is vastgesteld dat in 1993 de sectoren bouw, metaal, hore ca, gezondheidszorg, zakelijke dienstverlening en transportwe zen centraal komen te staan in het scholingspakket. Nijhoff geeft toe dat op langere termijn geen zekerheid is te geven over de werkgelegenheid in de ver schillende sectoren. „Over een periode van één of twee jaar kun nen we dat wel, maar als het over een toekomst nog verder weg gaat dan is dat moeilijk in te schatten. We kunnen niet voor spellen dat een beroep waarin nu werknemers gevraagd worden ook over een paar jaar nog men sen nodig heeft. Een bekend beeld is dat een tekort na verloop van tijd afwisselt met een over schot". Voor de om- en bijscho lingscursussen is dat echter niet van belang volgens Nijhoff, want die duren niet langer dan een jaar, waardoor het risico klein is dat er iets in de situatie ver andert. Voor 1993 heeft het arbeidsbu reau Walcheren een aantal pun ten op haar verlanglijstje staan die ingevuld moeten worden. De belangrijkste daarvan is het ver vullen van 3.900 vacatures. Daarnaast moet het aantal 'moeilijk te vervullen vacatures' worden teruggedrongen. Daaron der worden de beroepen verstaan waarvoor de werving van perso neel problemen geeft. Bijvoor beeld de beroepsgroep monteur waarvoor te weinig werklui be schikbaar zijn of minder aantrek kelijke baantjes als winkelbediende of schoon maakster. De onregelmatige werktijden en lage beloning schrikken het personeel af. „Bo vendien staat de omgeving vaak tegen", weet Nijhoff. „De meesten willen niet in een vis winkel of slagerij staan omdat het er koud is en stinkt". Een der de punt waaraan het Arbeidsbu reau Walcheren komend seizoen meer aandacht gaat besteden is het versterken en uitbreiden van het informatie- en advies centrum. Het Middelburgse arbeidsbureau heeft tegenover de ontvangstba lie een Beroepen- en Informatie Centrum ingericht. Daar kunnen schoolverlaters of werkzoeken den zich laten adviseren over be roepskeuze Ook scholen bezoeken het infocentrum met klassen, om er de video's die ge maakt zijn over beroepsgroepen te bekijken. De verwachtingen voor het ko mende jaar, als het gaat om werkgelegenheid, zijn minder op timistisch dan het jaar ervoor. Zo als gezegd denkt tweederde van de Zeeuwse bedrijven dat het aantal banen niet of nauwelijks zal veranderen. Het aantal vesti gingen dat gelooft dat het berg afwaarts gaat is procentueel ver dubbeld. Ook Nijhoff ziet dat de economie momenteel de wind tegen heeft, maar volgens hem is dat 'waarschijnlijk maar van tijde lijke aard'. SNELLER STUDEREN VOOR VOLWASSENEN De Dag- en Avondschool Zeeland, afgekort DAS, houdt op donderdag 4 februari a.s. informatiebijeenkomsten. Zowel in Goes als Vlissingen wordt die dag informatie gegeven over het aanbod aan versnelde opleidingen die aan deze school kunnen worden gevolgd. De informatie over HAVO-top in één jaar en VWO-top in één jaar wordt gegeven in Vlissingen en in Goes kan men terecht voor in lichtingen over de MEAO-oplei- ding in één of twee jaar. Op beide plaatsen is de aanvangstijd 19.00 uur. De belangstelling voor spoed opleidingen neemt de laatste ja ren sterk toe, vandaar dat de school mensen nu al wil inlichten over de mogelijkheden die er zijn in het schooljaar 1993-1994. Volwassenen kunnen, als zij een voldoende vooropleiding hebben, de twee laatste jaren van de HA VO binnen één jaar afronden. Dit is voor het VWO eveneens mo gelijk. Deze beide éénjarige oplei dingen worden overdag aangeboden in Vlissingen. Er is een ruim aanbod aan vakken, waaruit cursisten hun vakken pakket kunnen samenstellen. Binnen DAS-Zeeland zijn de ver snelde dagopleidingen MEAO ge concentreerd in de vestigings plaats Goes. De avondopleiding MEAO in twee jaar kan zowel in Goes als in Vlissingen gevolgd worden. zeeland Troelstraweg 2 college Vlissingen Voor de opleiding: Verpleging Verzorging (lang en kort) Verzorgingsassistent Voedingsassistent Helpende bij instellingen voor gezinsverzorging (thuishulp) Bejaardenhelpende in verzorgingshuizen (intramuraal) Leid(st)er kindercentra Kraamverzorgende westerschelde college scholengemeenschap voor beroepsonderwijs en vorming in zeeuwsch-vlaanderen zeldenrustlaan 4 terneuzen Voor de opleiding: Verzorging (lang, kort en deeltijd) Chr. scholengemeenschap voor beroepsonderwijs Bessestraat 4, Goes Voor de opleiding: Verzorging (lang en kort) Edisonweg 4, Vlissingen Voor de opleiding: HBO-verpleegkunde Kloetingseweg 48. goes Voor de opleiding: Ziekenverzorgende m m Michel de Ruytersingel 25 Terneuzen Voor de opleiding: A-verpleegkundige 1 Ziekenverzorgende Hercules Segherlaan 1 Vlissingen Nieuwstraat 40-48 Goes Voor de opleiding: A-verpleegkundige B-verpleegkundige Z-verpleegkundige Operatie-assistent, differentiatie chirurgie en anaesthesie Radiologisch Laborant 1 Intensieve verpleging en hartbewaking Ambulance Verpleegkundige Ambulance Begeleider Ambulance Chauffeur (assisterend gedeelte) Aantekening Kinderverpleging 1 Aantekening Gynaecologische en Obstetrische Verpleging

de Vlissinger | 1993 | | pagina 9