MOOISTE FM 105.3 'Als het maar een ziel heeft' Onderwijs, wie, waar, wat kibwin) FOTO'S KORTING Met De Vlissinger naar de RAI RADIO ATLANTIS Het idee waarvoor een oplossing moet komen J.P.A. Rossël tandprotheticus Het ritme van Walcheren van kwaliteits koopjes %»oelbu5^ AAN SCHtLOtPLtW /VERSCHOORE Spiegelbeeld COMPLETE WINTERCOLLECTIE Het tweejaarlijkse fenomeen De Autorai, barst begin februari weer volop los. Om eenvoudig en gerieflijk vanuit Zeeland naar Amsterdam te kunnen reizen, heeft uw weekblad De Vlissinger in samenwerking met Carlier een dagreis georganiseerd. Elders in deze krant vindt u meer gegevens over deze reis naar de RAI. Buurtvereniging de straat op tegen racisme NIEUWE KUNSTGEBITTEN PZC WEEKBLADEN TWEEDE SMARTLAPPENFESTIVAL IN KAPELLE ,,Wat is kunst, en wanneer ontstaat het", is de vraag ie Ko de Jonge zich stelt. Zijn antwoord geeft een eigen kijk op het begrip weer. „Kunst is het begin. Het idee, waaraan vervolgens een meerwaarde wordt gegeven". Dat verklaart de titel van zijn ten toonstelling Art Start die vanaf 15 januari in de Zeeuwse Bibliotheek te bezichtigen is. De Jonge ex poseert kunstenaarsboekjes, die aan de creatieve geest van diverse kunstenaars en schrijvers zijn ont sproten. De start is het idee waarvoor een oplossing moet worden gevonden. In dit geval is die 'oplos sing' het vullen van de boekjes. Menigeen die over een smartlap praat denkt aan sentimentele zangers die lief en leed door de micro foon kwelen. Een fout beeld volgens Ans Schilders, onder andere tekstschrijfster en vertolkster van le vensliederen. „Een smartlap op het toneel brengen is een vorm van kleinkunst", vindt zij. „Het draagt al le eigenschappen van cabaret in zich, met als enige beperking dat het een levenslied is". In april wordt er in Kapelle voor de tweede keer een levenslied- en smartlappenfestival gehouden. De bedoeling is dat er naast evergreens ook nieuwe nummers opge voerd worden. Om het schrijven ervan in de vingers te krijgen geeft Schilders een workshop om kommer, kwel en ellende in de juiste vorm uit de pen te laten vloeien. Moralistisch Te serieus EXPOSITIE KUNSTENAARSBOEKJES KO DE JONGE SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 ^j^SEMUo^ DE Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve ISBBiLIË) no @BHdDm 23e JAARGANG NUMMER 3 20 JANUARI 1993 niet. Met meer dan één persoon wordt het er al dringen binnen. Vijfentwintig 'boekjes' moeten nog in de langwerpige vitrines worden uitgestald. Ze kunnen er niet uit gepakt worden, maar lig gen er als kunstvoorwerp, om be keken te worden. „Een aantal exemplaren kunnen helemaal niet gelezen worden", zegt De Jonge. Hij toont een boekje waar alleen een stuk helmgras doorheen ge weven zit. Er valt niet in te blade ren. Maar dat is volgens de kunstenaar ook niet nodig. „Het is als een boekje bedoeld. En waarom moet je er in kunnen le zen?" Zijn definitie van het be grip kunstenaarsboekje is duidelijk omlijnd. „Het zijn minstens vier pagina's - twee is nog geen boek en drie kan niet - die bijeen zijn gevoegd en die ge vuld worden door een kunste naar." De kunstenaarsboekjes zijn klein en van transparant papier. De Jonge stuurt ze op naar kunste naars waarvan hij denkt dat ze er iets leuks mee kunnen doen. Toen hij met het experiment startte tien jaar geleden waren dat veelal mensen uit het Mail- Art (kunst per post) circuit waar binnen De Jonge zich bewoog. Later zond hij ze ook aan kunste naars waarvan hij een recensie had gelezen of een opening van een tentoonstelling had gezien en dacht 'dat is aardig werk om in een boekje te hebben'. In de loop van tien jaar kwamen 570 exem plaren terug. „Natuurlijk reageer de niet honderd procent", zegt De Jonge. „Er zijn er ook die den ken 'wat moet ik met zo'n rot- boekje'. Maar de meesten hebben wel de moeite genomen om er iets van te maken. Er zijn er VERVOLG PAGINA ABDIJNIEUWS Pottenmarkt 13, Middelburg 01180-40773 Veel jongeren (en hun ouders) staan de komende weken en maanden voor een keuze die bepalend kan zijn voor hun toe komst. Ze moeten namelijk kiezen voor een nieuwe school. De onderwijs-instituten staan er klaar voor en soms lijkt het touw trekkerij om een leerling. Immers: hoe meer leerlingen, hoe meer subsidie. Toch lijkt dat maar zo en is de realiteit genuanceerder. In een onderwijsbijlage in deze krant volop informatie en een blik ach ter de schermen van het Delta College waar marketing en ac quisitie niet alleen woorden zijn die aan de leerlingen worden gedoceerd. Ook een blik in het Arbeidsbureau waar banen uit het bedrijfgsleven worden doorgegeven aan zoekenden. Het comité tegen racisime in Oost-Souburg gaat de straat op tegen racisme en vreem- delingehaat. Ze vindt dat daar tegen gedemonstreerd moet worden omdat dit verschijnsel zich niet beperkt tot het bui tenland, maar ook in Neder land nadrukkelijk aanwezig is. Tegelijkertijd hebben bekende Vlissingers een verzoek ge kregen om adhesie te betui gen met de actie. Zaterdag 6 februari moet er worden ge demonstreerd. Op donderdag 21 januari wordt er in buurt huis De Schuur een voor bespreking gehouden. Het comité tegen racisme bestaat uit Buurtvereniging Van Duy- venvoorde, de Stichting Su- rant, de Stichting Mea Uku, de Werkgroep Zuidelijk Afrika Zeeland, en het 5 Mei Comité. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017. 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18. 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. De Jonge is bezig met de inrich ting van zijn 'museumpje' in de bibliotheek. Vijf koordjes met co- pieën van kunstenaarsboekjes hangen tegen de achterwand van het hok. Want veel meer dan een hokje - het ziet er uit als een tele fooncel - is de expositieruimte Het belangrijkste van een smart lap is de manier waarop het ge bracht wordt", vindt Schilders. „Het gaat er niet om of het mooi gezongen wordt. Als het maar een ziel heeft". Het verschil met het levenslied van nu en vroeger is volgens haar dat het destijds uit echte ellende voortkwam. „Toen leefden veel mensen in ar moede en werd het lief en leed van elke dag bezongen. Bijvoor beeld een vishandelaar die naar vis en uien stinkt, waardoor uit eindelijk alles in zijn leven fout loopt. Dat is nu anders. Nu wordt de ellende bedacht. Het wordt in het absurdistische getrokken en moet een smartlap op de lachspieren werken". Dat is vol gens Schilders een vereiste bij het schrijven van de teksten. 'Het moet humoristisch zijn'. „Alle dingen waarbij iets met iemand gebeurt zijn in principe te gebruiken. Een thema kan bij voorbeeld zijn iets alledaags als iemand die aan een computer verslingerd is. Als het maar met een 'dikke knipoog' verwoord wordt". Schilders heeft een aan tal punten uitgestippeld waaraan de tekst van het levenslied moet voldoen. Het verhaal moet vol gens haar een brede intro heb ben, waarin iets gebeurt. Vervolgens komt het dan in een stroomversnelling en wordt de hoofdpersoon in een kort tijds bestek meegesleurd in allerlei voorvallen waar uiteindelijk een leuke draai aan wordt gegeven die het einde vormt. Schilders: „Een goede 'point' is belangrijk. Vaak is die bij een smartlap mora listisch". Sinterklaasrijm en 'stompzinnige rijmwoorden' zijn voor haar uit den boze. Schilders is zeker geen 'groentje' in de cabaretwereld. Ze houdt zich bezig met alles wat binnen het gebied van theater valt. Ze schrijft teksten voor toneelgezel schappen (waaronder het Caba ret De Kuil), regisseert stukken en acteert soms zelf. Daarnaast geeft zij drama-projecten op het voortgezet onderwijs, waarbij in twee dagen een voorstelling op de planken moet worden ge bracht. Samen met haar man treedt ze op in het Duo De Katte- bel. Met een repertoire herkenba re liedjes van onder andere Louis Davids, Willy Derby en Lou Bandy staan zij regelmatig in bejaarden en verpleeghuizen. In december gaf het duo meer dan twaélf voorstellingen. De Zeeuwse cabaretdeskundige - na Wim lbo is ze in Zeeland het meest belezen op dat gebied denkt ze zelf - schrijft al sinds de jaren zestig levensliederen. „In de oude cabaretwereld loop je daar vanzelf tegenaan". Het hangt vol gens haar van de geestelijk bui af of iemand om een lied moet la chen of huilen. „In Zeeland wordt er echter nog te serieus tegenaan gekeken", vindt ze. „Daar moe ten mensen er toe gepord wor den om naar het festival te gaan kijken. En als ze gaan is het met de instelling "ns kijken wat het Ans Schilders. wordt'. Het is moeilijk 'om voor zo'n publiek cabaret te spelen. In Nijmegen, waar het festival voor de 8e keer wordt gehouden, is dat anders. Daar hoef je niets te doen en het publiek slaat zich al op de knieën van het lachen. In dat daglicht zou het in Zeeland ook moeten worden gezien. Een smartlappenfestival is leuk!". De inbreng tijdens het smartlap penfestival wordt onderverdeeld in drie categorieën: het authen tieke levenslied, de parodie en het nieuwe repertoire. De origine le smartlap moet volgens Schil ders genomen worden zoals hij is. Serieus. Daarnaast zijn er nummers die geparodieerd wor den. Schilders: „Teksten als 'don kere jongen, als je hartje maar blank is' van de Zangeres Zonder Naam of 'ze was hooggehakt met rokjes tot boven de knie, en wat ze van boven had dat leken er wel drie' van Vader Abraham, vragen erom om de draak mge te steken". Tenslotte zijn er de lied jes die uit eigen koker komen. De eerste twee lessen van de work shop worden teksten geschreven en onder leiding van accordeo nist Maarten de Haan melodieën bedacht. Hij neemt ook op het festival het muzikale deel voor zijn rekening als de deelnemers zelf geen instrument bespelen. De laatste twee lessen wordt de presentatie aan een kritisch oog onderworpen. Vorig jaar werden in totaal 22 acts opgevoerd. Ongeveer de helft daarvan kwam uit het to neelcircuit. Schilders geeft toe dat ze een deel van haar per soonlijke kennissen uit het ama teurtoneel over de 'drempel heeft gepraat'. Dit jaar wil de Culturele Commissie Kapelle ook over de grenzen van de provincie heenkij ken om het niveau wat op te krik ken en het competitie-element wat meer uit de verf te laten ko men. Een jury van mensen uit het theater en de muziek beoordeelt de opvoeringen en er is een pu blieksprijs. Fiat lijkt deze zomer de show te gaan stelen met twee cabrio's van Nederlandse bodem. De daken van de Panda en Uno kunnen er namelijk af bij de auto die door Cabrioni Cabrio Design te Huis- sen onder handen werden genomen. Verder in de autokrant: aandacht voor wagens die voor het zwaardere werk kunnen worden ingezet en talrijke noviteiten. Vrouw Auto testte de Auto van het Jaar, de Nissan Micra. Middelburg is een Mexicaans restaurant rijker. Zapata is de naam „omdat het zo lekker klinkt". Middelburg maakt zich op voor een jazzspektakel van eigen bo dem, de Zeeuwse Jazzdag, zaterdag in de Stadsschouwburg. In Abdijnieuws. de informatierubriek van de provincie, aandacht voor het voetgangerstarief op de veerdienst Vlissingen-Breskens, milieuvriendelijke boeren, subsidie voor een gidsenbdienst, winde nergie. vervoersnieuws en de rondweg Poortvliet. t

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1