UIT HET ZAKENHART Beurs werkt beter dan folder DE ECHTE MAN Radio Actief deelt prijzen uit voor kleurwedstrijd e Parel I Café Accent met nadruk op gezelligheid Bloemenhuis Orchidee mooiste gevel Winnaars mammoetpuzzel Milieu vriendelijke aardappels KRUISWOORDPUZZEL Liever een schaatsvakantie dan een wintersportreis OPRUIMING HALEN BETALEN if ft fti m ewo'QE INFOMARKT CARUER IN STADSSCHOUWBURG ARTEMIS Kijkje in Zeeuwse keukens op horecadag CURSUS CAFÉBEDRIJF295,- (ërkëndiD Stichting Horeca Onderwijs MILIEUTIP EINDEJAARSACTIE IN INTRATUIN Woensdag 13 januari 1993 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 'Mensen krijgen graag iets'. leder jaar in januari komen orga nisatoren van reizen en excursies bij het Touringcarbedrijf Carlier over vloer om de mogelijkheden voor een uitstapje te bekijken. Om deze vraag naar informatie een stap voor te zijn, houdt het busbedrijf net als vorig jaar een infomarkt. Toeristische attracties, musea en restaurants uit Neder land en België presenteren hun 'product' donderdag 21 januari in de Stadschouwburg in Mid delburg. Nancy Chodorow had een spraakmakende eindconclusie in haar boek "Waarom vrouwen moederen". (1978). Vrouwen zouden mannen de emotionele en persoonlijke band met hun kinderen onthouden hebben. Dat kwam doordat moeders moederen over hun kinderen en natuurlijk ook doordat vaders veelal afwezig waren. En als de vaders thuis waren dan klinkt nog hun geschreeuw, 'deuren dicht' en 'met mes en vork eten'. Vrouwen (moeders) moesten meer hun mannelijke kern opzoeken en uitproberen. Arbeid buitenshuis en studeren wa ren daar goede manieren voor. Nog maar 58 jaar geleden werd de vrouw verteld dat haar baarmoeder ineen zou schrompelen wanneer ze zou gaan studeren of het stemrecht op zou eisen. Maar goed, dat doet er nou niet toe. Ondertussen, zo had Cho dorow bedacht zouden mannen hun kinderen eindelijk kunnen knuffelen en kunnen wassen, strijken en koken. Want daar hadden ze namelijk al die jaren op zitten wachten. De femi nistische beweging stelde zich in die jaren helemaal achter de ze bewering. Herverdeling van onbetaalde (zorg)-arbeid en betaalde arbeid, zou de wereld veranderen. Vrouwen gingen studeren en betaald werken en het scheen dat zij met hun mannelijke kant heel behoorlijk uit de voeten konden... Nu, 14 jaar later, ligt die was nog steeds in die wasmand te stinken. En het ziet er niet naar uit dat vader haar binnen afzienbare tijd in die machine gooit, en wat nog belangrijker is, die knop om draait! Als het in ditzelfde slaapverwerkende tempo allemaal doorgaat, heeft onderzoek uitgewezen, dan draait pa over 30 jaar die knop om. Nu ken ik zelf in mijn kennissenkring twee uitzonderingen. In het ene geval mag zij zijn overhemden hele maal niet strijken en in het andere geval (huisman) speelt hij het klaar om 's morgens om 10 uur al aan de koffie te zitten, zeggend dat hij het gezeur van die vrouwen over die zware huishoudelijke taken, overdreven vindt. Het stelt allemaal niet zoveel voor. En onder het genot van nog een tweede (gratis) bakkie, terwijl de verwarming op 30 graden staat omdat het vandaag wasdag is en de was op de verwarming moet drogen, vallen we allemaal over de keukentafel heen, gezellig in slaap. Het huishouden schijnt de mens dus in een soort trance te brengen. Hoe is het eigenlijk verder met de z.g. vrouwelijke kant van de man gesteld? Uh, uh, nou ja. Met andere woorden bedroevend dus. Als je Paolo Freire er op na leest kan dat ook niet anders. In zijn 'Pedagogie der onderdrukten' meent hij dat de onderdrukker nooit en te nimmer de aan de onderdrukte ge delegeerde taken zal overnemen. Bewustwording is dus een taak van de onderdrukten. Ik moet dan ook bijna huilen van de lach als ik de uitkomst van zo'n onderzoek in de Opzij lees. "Vrouwen willen weer een échte man". Ze hebben het gered, denk ik dan. Veertien jaar van verzet en schijnvertoning (een echte vent strijkt...) heeft gemaakt dat de vrouw capituleert. Ze neemt nog waardig afscheid. Geef ons dan maar een échte vent, moet het verlies van verbondenheid en empathie met de mantel der liefde bedekken. Ik hoor mezelf al zeggen, 'wacht maar als papastraks thuiskomt, dan krijgen jullie een pak ram mel'. Brrrr. Jeannette Poorter, direkteur 'Artemis', tel: 01180 - 35033. Een kijkje nemen achter de schermen van het horecabedrijf. Jongeren in de laagste klassen van het voortgezet onderwijs en hun ouders laten zien wat wer ken als kok of ober inhoudt. Dat is de bedoeling van de landelijke horecadag zaterdag 16 januari. De Walcherse restaurants die meedoen aan de open dag zijn De Huifkar en In den gespleten Arent in Middelburg, Valentijn en De Vijgheter in Vlissingen en het Veerse restaurant d'Ouwe Werf. Het is de vierde keer dat het On derwijscentrum Horeca de open dag Kijk in de Keuken organi seert. Voor het eerst kunnen dit jaar ook herintredende vrouwen en andere werkzoekenden een blik werpen in de geheime wereld Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijf o.a. in: Middelburg, Vlissingen, Goes, Terneuzen. Bergen op Zoom, Roosendaal, Breda, Oosterhout. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. Het examen is op 2 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achter hoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. Óok gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij Met het Diploma kan men Zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco. Kantine, etc. beheren. De cursus is zowel mondeling als schriftelijk te volgen. SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Postbus 1161, Breda. Tel. 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF „De infomarkt is voornamelijk be doeld voor bedrijven of gezel schappen die een reis willën organiseren voor het personeel of voor de vereniging", benadrukt pr-man Peter de Winter. „Uiter aard mag een voorbijganger die hier per ongeluk binnenloopt best eens rondkijken, maar ze moeten niet verwachten hier informatie te vinden over reizen naar het buitenland. Het is geen vakantie beurs". Volgens De Winter werkt een beurs beter dan een folder. Vorig jaar wierp het in ieder geval haar vruchten af. „In het aantal geboekte reizen is het niet direct terug te vinden, maar wel in de gesprekken die later gevoerd worden. Klanten herinneren zich dingen van de beurs en reageren daarop". In de Stadsschouwburg komen ongeveer vijftig 'reisdoelen' bij een die liefst op bijzondere wijze hun informatie tentoon spreiden. „Dat adviseren we tenminste", zegt De Winter. „Demonstraties waar mensen naar kunnen kijken of dingen die ze kunnen proeven dat trekt meer de aandacht en blijft langer in het geheugen. Mensen krijgen graag iets". Vorig jaar deelde een steltloper folders uit van een restaurant, een mar sepeinmaker creëerde allerlei fi guren en een centrum voor tropische vogels had enkele bij zondere exemplaren mee genomen. De infomarkt hinkt eigenlijk op twee gedachten. Naast het tonen van ideeën voor een busreis biedt het Carlier ook de mogelijkheid haar twee reisbureaus in Goes en Middelburg in de schijnwerpers te zetten. Veel mensen weten volgens De Winter niet dat de Middelburgse onderneming ook een reisorganisatie onder haar hoede heeft. „Nu kunnen we meer bekendheid geven aan de vliegreizen en wintersport- en zo mervakanties". Daarnaast ver spreidt Carlier op de infomarkt een 'Reisgids voor Scholen, Groepen en Verenigingen, die pas gedrukt is. Daarin staan vijftig standaard reis-ideeën voor gezel schappen. De Middelburgse ondernemers verenigingen en evenementen commissies noemen de actie gevelversiering die met kerstmis werd gehouden geslaagd. In to taal brachten 65 winkeliers in de cember hun gevel in kerstsfeer. Een prijs van f2500,- werd uitge reikt voor het mooist aangeklede pand. Dit om de actie, die voor het eerst werd opgezet, te stimu leren. Het bloemenhuis Orchidee in de Lange Viele mocht met de eer gaan strijken. De jury beoor deelde etalage van die zaak als de orgineelste en best verzorgde. De actie moet volgens de onder nemers gezien worden als een onderdeel van het beleid om Mid delburg als winkelstad aantrekke lijker te maken voor het publiek. Twee winnaars die hun prijs kwamen afhalen. Links de heer J. Blaauw en rechts mevrouw Frank. De mammoetpuzzel die rond de kerstdagen in deze krant ver scheen heeft veel mensen vast urenlang zoet gehouden. Meer dan vijfhonderd lezers van de Faam/Vlissinger stuurden de oplossing van het kruiswoor draadsel naar onze redactie. Wij hebben daaruit tien prijswinnaars getrokken. Zij krijgen ieder een prijs ter waarde van honderd gul den die door een aantal onderne mers beschikbaar werden gesteld. Het goede antwoord van de kerstpuzzel 1992 was: Handen reiken met kerst naar elkaar, op zoek naar vriendschap en leven. De boodschap van kerst wil dat geven! Als winnaars van de vol gende prijzen zijn uit de bus ge rold: mevrouw C.W. Mijnsbergen uit Vlissingen, cadeaubon van ju welier De Jonge; J. Wondergem uit Oostkapelle, tegoedbon van ij zerwaren H. de Bruin; Z. Koene uit Oostkapelle, cadeau van par fumerie Jan Laban; mevrouw E. Hamelink uitMiddelburg, ca deaubon bloemenhuis Orchidee; P. Waterman uit Westkapelle, na tionale videobon van Cinerent; D. van Zweden uit Arnemuiden, te goedbon sporthuis Jan Jonge- pier; mevrouw F.M. Goetheer uit St. Laurens, tegoedbon Benet ton; J. Blaauw uit Vlissingen, ca deaubon foto video Kees de Grave; mevrouw Frank uit Vlis singen, beautycase lederwaren Bijou en D. Faasse uit Middel burg, cadeau speciaalzaak Van de Woestijne. Eetcafé Accent, een trefpunt voor de wijkbewoners. In het Vlissingse Papegaaienburg opende Astrid Boonekamp on langs Eetcafé Accent. Het moet een trefpunt worden voor de be woners uit de wijk, maar ook van daarbuiten. Het koopcentrurr* waarin het eetcafé is gelegen trekt bezoekers uit alle omliggen de wijken. „Dit is de enige horecagelegen heid in de wijde omtrek", vertelt de eigenares, Astrid Boonekamp, die zelf al zeven jaar een cafétaria schuin tegenover haar nieuwe établissement exploiteert. „Maar dat trekt een heel ander publiek. Hier kunnen de buurtbewoners gezellig zitten vanaf half elf in de ochtend tot 's avonds elf uur. We brengen een kleine kaart: van een belegd broodje tot een gebakken biefstuk of schnitzel. Uitbater Cock Bochove, zelf afkomstig uit de slagersbranche in Schiedam, hoopt van de zomer de vergun ning voor een terrasje aan de zij kant van het café rond te hebben met de gemeente. „Er ligt hier schuin tegenover een prachtig pleintje met bankjes. Er zit echter nooit iemand, want de gemeente heeft het enorm verwaarloosd. Daar moet een schitterend terras te maken zijn". Eetcafé Accent, Papegaaienburg 4 in Vlissingen. Telefoon 01184-78301. Dagelijks, behalve maandag, geopend. van de horeca. Ondernemers en medewerkers geven rondleidin gen door het restaurant en de monstreren horecavaktech- nieken. Naast restaurants doen ook cof feeshops, fast food-bedrijven en hotels mee aan de horecadag. In een aantal bedrijven geven verte genwoordigers van het horecabe- roepsonderwijs uitleg geven over de verschillende opleidingen. In totaal zetten ongeveer vijfhon derd bedrijven in heel Nederland hun deuren open voor bezoekers. In Zeeland zijn dat naast de Wal cherse bedrijven restaurants in Haamsteede, Goes, Renesse, Zie- rikzee, Oosterland, Ouddorp en Terneuzen. Rick Verhaagen van Radio Actief met een aantal prijswinnaars. Zaterdag 9 januari reikten Rick Verhaagen en Karin de Poorter van de locale omroep Radio Ac tief de prijzen uit van de Kerst- kleurwedstrijd. De studio bleek te klein om alle veertig jeugdige winnaars te herbergen, meege komen ouders en en opa's en oma's moesten buiten wachten. De kleurplaten zijn tijdens een aantal zaterdagen uitgedeeld aan kinderen in Vlissingen en Middel burg. Er waren drie leeftijdscate gorieën: tot vijf jaar, van zes tot negen en vanaf tien jaar. Ruim driehonderd kinderen hadden de Kerstman op de plaat een kleurtje gegeven. Velen hadden ook aller lei andere materialen gebruikt om de tekening te verfraaien, ande ren waren in hun enthousiasme op de achterkant verder gegaan. De prijzen bestonden ondermeer uit boeken over Beauty and the Beast en tekenmaterialen. Vraag: Bestaan er milieu vriendelijke en milieu- ondvriendelijke aardappels? Antwoord: Ja, op veel akkers worden jaar in jaar uit aardap pels verbouwd. Om aardap pelmoeheid en aardappelziekte te voorko men moet de grond ontsmet worden en worden veel bestrijdingsmiddelen ge bruikt. Dat leidt tot grote mi- MICMEC Walcheren lieuproblemen. Grond- en oppervlaktewater worden vervuild en zijn daardoor soms onbruikbaar voor de drinkwaterwinning. Ook de natuur wordt vaak het slacht offer; vogels, planten en vis sen leggen vaak het loodje. We raden u af om rassen als Bintje, Bildtstar of Eigenhei mers te kopen. Deze soorten zijn enorm ziektegevoelig en kunnen alleen m.b.v. heel veel landbouwgif worden verbouwd. Alle andere rassen zijn veel minder schadelijk voor het milieu. Vraag uw groenteboer of supermarkt dus naar ande re rassen. Nog beter is het om aardappels te kopen die helemaal zonder gif worden geteeld. Let op de betrouw bare keurmerken Eko of De- meter. Vaak zijn ze al gewoon in de supermarkt te koop. Ze- zijn iets duurder dan andere aardappels, maar dat komt het milieu dan ook ten goede. P&P 258 51 55 49 13 22 49 32 14 62 37 28 8 52 2 3 Welk winwoord komt er in het balkje? HORIZONTAAL; 1 Europeaan; 6 toepassing; 11 voorrede; 12 file; 13 vogel; 14 dun; 15 vogelprodukt; 17 onder andere; 19 per adres; 21 plant; 24 sprookjesfiguur; 26 kweek; 29 stad in Afrika; 30 dans; 32 zoogdier; 33 vod; 34 onbep. hfdtelw.; 35 te weten; 37 zangstem; 38 buitensporigheid; 39 insekt; 40 hoofddeksel; 42 lengtemaat; 44 Am sterdams peil; 45 plaats op de Veluwe; 48 zindelijk; 50 kleur; 53 telw.; 54 eiland van de Antillen; 56 bladplant; 57 orgaan; 58 meervoud; 60 boksterm; 61 sportevenement; 62 vloeibare spijs; 64 vlinderlarve; 65 bevestiging; 67 beroep; 69 bedreven; 70 slecht vioolspeler. VERTIKAAL: 1 waakzaam; 2 pers. vnw.; 3 verspieder; 4 na; 5 kle dingstuk; 6 vis; 7 lichaam; 8 gesteente; 9 televisie; 10 muziekstuk; 16 meetkundig figuur; 18 klipgeit; 20 beestenspul; 22 papegaai; 23 voegw.; 24 muzieknoot; 25 laagtij; 27 landbouwwerktuig; 28 plezier; 30 oude drank; 31 kaartenboek; 34 uitroep; 36 sprong; 40 klein deel; 41 alvorens; 43 stengel; 46 aanw. vnw.; 47 kuis; 49 let wel; 51 ver brandingsrest; 52 chem. symbool; 53 inhoudsmaat; 55 rivier in Oost- Azië; 57 gedroogde kokosnoot; 59 vijandschap; 60 zotte inval; 63 duinvallei; 64 elasticiteit; 66 bijvoorbeeld; 68 lekkernij. Oplossing Puzzel week 1 HORIZONTAAL: 1 zandbak; 6 af doend; 12 reep; 13 rand; 14 St.; 16 kern; 18 kaas; 19 si; 20 tel; 22 nie mand; 24 dof; 25 iris; 27 bods; 28 kaft; 29 emmer; 31 nee; 32 kraai; 33 aria; 35 plus; 36 vaak; 37 mooi; 39 vink; 41 toss; 44 edict; 46 rus; 48 fenol; 50 tree; 51 salon; 53 rede; 54 hor; 55 bontjas; 57 Eem; 58 op; 59 dolk; 60 adem; 62 re; 63 dood; 64 elan; 66 ereprijs; 67 granaat. VERTIKAAL: 1 zestien; 2 nr.; 3 dek; 4 been; 5 april; 7 Frans; 8 daad; 9 ons; 10 e.d.; 11 driftig; 15 term; 17 neon; 18 kade; 19 sofa; 21 Lima; 23 moed; 24 daas; 26 service; 28 kruiser; 30 riant; 32 kbof; 34 aak; 35 pot; 38 methode; 39 vier; 40 zult; 42 snee; 43 element; 45 drop; 46 rank; 47 soja; 49 Oder; 51 soldij; 52 nader; 55 boor; 56 sela; 59 dop; 61 Man; 63 de; 65 na. Winwoord: ZELFTANKSTATION DE. PAREL, Kom genieten in ons schitterende saunalandschap, met 4 saunacabines, 1 turks stoombad, dompelbad, binnen- en buitenbad, whirlpools, zonnebanken, gezellige bar, ligbanken, Babelweg 2.4357 ht Domburg, zitjes en ruimte genoeg om telefoon 01188-3230 heerlijk te ontspannen. Openingstijden: Dagelijks van 12.00-23.00 uur. Dinsdagavond dames-avond vanaf 18.00 u. Tarieven: Normale entreeprijs (via kuurafdeling) 25,- Dinsdag aktiedag a ƒ12,50. Kinderen t/m 12 jaar altijd ƒ7,50. Jaarabonnement, onbeperkte toegang voor 600,-. OE PAREU IS EE" ^«PARADUS "ET f1,NESS SAU EN S°"«HBANEN. KUURCENTRUM, THEATER. CAFÉ S EN RESTAURANIS IN t>0"° Vanaf a.s. zaterdag 16 jan. Exotische pleisterplaats in Latijnsamerikaanse sfeer voor culinaire avonturiers. Aan de voet van de Lange Jan. De winnende familie voor de gelukbrengende blokhut, v/nr de heer D. Joziasse van Intratuin, Paul en Francine van waarden met hun zoon Lodewijk, Chris Roose en Rie de Wee van de On dernemersvereniging Koudekerke. De wintersportreis die Paul van Iwaarden uit Domburg won in de Koudekerkse Eindejaarsactie, zet hij liever om in een schaatsvakan tie. Hij is meer bedreven op de korte ijzers dan op de lange lat ten. Niettemin waren hij en zijn vrouw Francine enthousiast over de hoofdprijs die zij door de aan koop van een blokhut in decem ber in de wacht sleepten. Chris Roose en Rie de Wee van de On dernemersvereniging Koudekerke overhandigden woensdag 6 ja nuari in Intratuin de reischeque aan de winnaar. Voor mevrouw van Iwaarden had bedrijfsleider Joziasse van het tuincentrum een bos bloemen. De winnaars van de tweede en derde prijs, respectievelijk een kleurentelevisie en een gouden ring met briljant, hebben zich nog steeds niet gemeld. Bij de actie, waaraan 22 winkeliers in Koude kerke hun medewerking verleen den, werden 200.00 bonnen uitgereikt. Iedere klant die vijf gulden besteedde kreeg daarvoor een bon, die meedeed in de lote rij. Er waren in totaal 34 prijzen te vergeven. „Ik ben echt een winterman. Ook in het buitemana zoexen wij altijd een wintersportplaats rond een ijsbaan", vertelt van Iwaarden die al tweemaal de elfstedentocht meereed. „Met de aankoop van de blokhut bij Intratuin kregen wij ineens 680 bonnen en daar kwa men er nog een paar bij door de kerstboom en wat kerstspul dat we er bijkochten. Met zevenhon derd bonnen hadden wij ook ze venhonderd keer een kans om een prijs te winnen. Joziasse heeft mij nog opgebeld om te zeggen dat ik alleen bij contante betaling recht had op de bonnen. Ik was het anders straal verge ten", zegt een opgetogen van Iwaarden. De Eindejaarsactie werd afgelo pen december voor het tweede jaar gehouden. Voorzitter Chris Roose van de Ondernemersver eniging Koudekerke: „Het was een groot succes. Vooral bij Intra tuin werd door veel klanten van buiten de regio gekocht. Mis schien dat er daardoor door ver schillende prijswinnaars nog niet is gereageerd. Alle deelnemende winkeliers beschikken over trek- kingslijsten en bovendien heeft de uitslag in de PZC gestaan van 31 december en 2 januari". t uitgezonderd de nieuwe kollektie U Vlotte mode. ij-a k óók voor een maatje meer. Langstraat 7, Arnemuiden (t.o. meubelhuis Joosse) Telefoon: 01182-3571

de Vlissinger | 1993 | | pagina 9