kijkgeld omlaag'. Wethouder: gemeente naïef geweest FM 105.3 Ex-voorzitter: Middelburg heeft geen culturele infrastructuur I 1 RADIO ATLANTIS earlier reisburo's 30% - 60% KORTING >jz>cy- GRANDIOZE van kwaliteits artikelen DE MARTELGANG VAN DE FILMVERTONING IN MIDDELBURG HAMSAMBfAS tKTiiF m (mm) mmicsi JVerschoore Middelburg zal voorlopig wel de enige pro vinciehoofdstad blijven zonder bioscoop. De gemeente heeft voorlopig haar buik vol en zal amper bereid zijn om nog maar een vinger te geven aan initiatiefnemers. De er varingen met de 'knullige Stichting Film theaters Middelburg' heeft geleerd dat die filmvertoners geen betrouwbare partners zijn. Maar er is meer aan de hand. Wet houder mr J.A.R.M. Douwes van onder meer culturele zaken in Middelburg en ver huurder Kees Rijn van de gebouwen aan de stichting kijken terug op het debacle dat voorkomen had kunnen worden. Niettemin wordt onder het motto 'foutje, bedankt' geprobeerd een nieuw elan aan filmliefheb bers te bieden. Het ritme ven Walcheren Atletiekindoor in Zeelandhallen PZC WEEKBLADEN 'ié is a md (bod (satLOJJO® SCHELDEPLEIN radi°ActiEF 106 FM ...betreurenswaar dig dat er in Mid delburg geen commerciële bios coop mogelijk Het radiostation voor Walcheren wenst u een voorspoedig 1993! 8 2 Electro wordt al opgeruimd. Markt te kopen. De Antiekhal was in een grijs verleden bios coop geweest en heette Electro. Gretig greep de stichting haar kans om nu ook een bioscoop te beginnen. In samenspraak met gemeente en Estrade bv werden de financiën tot een voor ge meenteraad en volk acceptabel geheel gesmeed. Met de Stad houdersfeesten in september werd de rode loper uitgelegd voor Nederlandse filmhelden die glitter en glamour aan de opening van Electro kwamen geven. De stich ting veranderde haar naam in Stichting Filmtheaters Mid delburg. Terugkijkend meent Kees Rijn dat het allemaal beter had gekund. Ook Douwes, het aanspreekpunt in het stadhuis voor de stichting, vindt het „betreurenswaardig dat het in Middelburg niet mogelijk is geweest om een commerciële bi oscoop op te zetten". Beiden me nen ook dat de stichting met ZIE VERDER PAGINA UIT SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 23e JAARGANG NUMMER 2 M 'ODELBO H"5 op klantenpas Waarm waarmee u VOOf. taan krijgt. A t I" N O Aanbieding geldt niet in combinatie met andere kortingsregelingen, S r, "X ff Bil GRATIS 06 - 0226776 Tilly Meijeren en Wim Koelewijn, samen verantwoor delijk voor twee monologen in het Vestzaktheater. ft Tilly Meijeren speelt monologen. Eén ervan had ze jaren als ver haal in de kast staan. Met toestemming van auteur Dick Walda bouwde ze De dolle boel om naar een monoloog. Wil Koelewijn regisseert de twee monologen. Meer dan vijfhonderd lezers stuurden de oplossing van de mammoetpuzzel in die met kerst in deze krant stond. Vorige week werden de prijzen uitgereikt. Ballustrada, het onafhankelijke Zeeuwse tijdschrift voor litera tuur nam een kijkje over de grens. Hoe zit het met de poëzie in Vlaanderenland? De winnaars aan de eindejaarsactie van de middenstand in Kou- dekerke verzuimen om hun prijzen op te halen. Niettemin is de hoofdprijs, een wintersportreis, afgehaald. 13 JANUARI 1993 Middelburg heeft de laatste jaren geen echte hoogstaan de bioscoopcultuur gehad. Het Citytheater - ooit aan de Lange Delft - deed het jaren met achterhaalde films. Ook toen Alhambra-exploitant Ad Zo'n zevenhonderd atleten ver schijnen zaterdag 23 januari in de arena voor de Indoor Atletiek Zeeland. Net als voorgaande ja ren worden de wedstrijden ge houden in de Zeelandhallen in Goes. Deelnemers uit Noord-Brabant en Zuid-Holland verschijnen vanaf 9.30 uur aan de start van de on derdelen sprint, hoogspringen, verspringen, kogelstoten en lan ge afstand lopen, 's Morgens staan de pupillen en jongere ju nioren op de baan. 's Middags binden de oudere junioren, senio ren en veteranen de strijd aan. Onder de deelnemers zijn ook en kele bekende atleten, zoals de Nederlands kampioene kogelsto ten Corrie de Bruin. Bij de senio ren kan volgens de organisator, de commissie 'Indoor Zeeland Atletiek', de sprinttweekamp in teressant worden, waarvoor on der meer Pieter Dingenouts van Achilles uit Etten-Leur en de Zeeuwen Theo Cappendijk, Roel van Laere en Peter Oele hebben ingeschreven. ED© WHÊs@Mg©ff Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Middelburg, Gravenstraat 4, 01180-39839 Goes, Opril Grote Markt 2, 01100-30991 t.o. C&A en Blokker Weststrate zich ontfermde over de antieke inboedel van City kwam het publiek alleen opdagen voor echte dijenklet sers. Toen de Hema en Blok ker de Lange Delft uitkozen om er hun nering uit te stal len, viel het doek voor de eni ge hoofdstedelijke bios. andere dag een nieuwe tent liet bouwen waar meer mensen in konden plaatsnemen. Ook nu wist het stichtingsbestuur van niets. „En dat terwijl in het con tract met Candy Dulfer stond dat zij tachtig procent van de recette mocht opstrijken. Er bleef dus amper wat over voor de organi satie". In 1991 kwam Kees Rijn nog met een douceurtje. „De stichting bleek een huurach terstand van 64.000 gulden te hebben. En zo zaten in 1992 voor veertigduizend gulden in de min". „De grap is", zo vervolgt Van Zwieten die ook namens de VVD in de provinciale staten zit, „dat al die tijd de gemeente wist hoe we er financieel voorstonden. Dus als ik me zorgen maakte, wist de gemeente dat ook. Ik deed elke drie maanden verslag". Hij gelooft nog steeds dat het niet had hoeven te gebeuren. Na de sanering, dus als de gemeente die 130.000 gulden had betaald, hadden we bijvoorbeeld onderge bracht kunnen worden bij de club van Jan de la Mar in de Stads schouwburg. De stichting had zich dan kunnen beperken tot het regelen van vrijwilligers". Van Zwieten is inwoner van Kou- dekerke, maar voelt zich „een Middelburger". Hij denkt dat het Middelburgse stadsbestuur niet goed bezig is. En de ondergang van het filmhuis en de bioscoop zijn voorbeelden. „Kijk naar Goes. Daar hebben ze op gege ven moment gezegd: we hebben 't Beest en dat gaan we voor één miljoen verbouwen. Vervolgens zetten ze er twee betaalde krach ten neer die de opdracht krijgen om er een goed cultureel pro gramma neer te zetten. Dat werkt. Vlissingen dito. Daar heb ben ze een Culturele Raad die aanleunt tegen de gemeente en gebruik kan maken van alle pro fessionele mogelijkheden van de gemeente. Middelburg heeft wat dat betreft geen infrastructuur. Ze bouwen er van alles. Een schouwburg, een concertzaal, een kunstencentrum en ga zo maar door. De honderden vrijwil ligers die er rondlopen laten ze barsten. Nee. Wat dat betreft heeft Middelburg weinig in frastructuur....". Van nieuwe plannen weet Van Zwieten niet veel. Hij heeft zich teruggetrokken. „Eigenlijk", be kent hij. „weet ik niks van films". Postbus 395 01185-3010 4380 AJ Vlissingen 01185-3249 Kees Rijn. Eind 1985 kan Rijn zijn disco theek beperkt openen. Hij heeft nog een bv-tje achter de hand (Estrade bv) - overigens samen met Cees Petiet - dat het Schut tershofcomplex onder zijn hoede heeft. Het complex had in lichter laaie gestaan en moest toch her bouwd worden. Het filmhuis kwam er en kort daarop kreeg - weer Rijn namens Estrade bv - de kans om van de erven (erfgena men) Polak de Antiekhal op de Van Zwieten werd in 1988 bij de stichting betrokken. Hij moest samen met Ben van Damme fun geren als een soort reddende en gel. „Van Damme zag al na twee maanden dat het onbegonnen werk was. Hij noemde het een dood paard dat toch niet over eind te krijgen was. Ik ben zelf gebleven. Als ik toen ook was opgestapt was het in 1988 al voorbij geweest met de stichting en de bioscopen. Ik werd destijds geraakt door het enthousiasme van de vijftig vrijwilligers. Daar om heb ik me ervoor ingezet om de stichting overeind te houden. Het is me gelukt. Maar helaas. Die mensen hebben trouwens de grootste klap gehad toen eind ok tober bekend werd dat het over en uit was met de film in Mid delburg". Dat het is misgegaan heeft wei nig te maken met de teruggang in bezoekersaantallen, meent Van Zwieten. Al bij het begin halver wege de jaren tachtig werden de grootst mogelijke fouten ge maakt. In het begin - zo analy seert hij - werd fout op fout gemaakt. En de opeenstapeling van onbetaalde rekeningen werd jaren later de genadeklap. Hij noemt vooral de periode onder Leo Hannewijk. „Het is een man die creatief gezien tot veel in staat is. Maar als je hem om een boodschap stuurt van een gul den, geeft hij een tientje uit. We hebben in 1988, dat was dus drie jaar nadat de stichting begon, de puntjes op de i proberen te zet ten. Maar zoals ik al zei: Ben van Damme gaf al na twee maanden de pijp aan maarten. Ik heb het geprobeerd". Van Zwieten noemt een aantal voorbeelden van de geldsmijterij van de stichting. „Zonder dat iemand iets wist werd in de be ginperiode een architect inge schakeld om een tekening te laten maken van een derde bios coop in het Schuttershofcom plex. Ik heb het nu over de perio de dat er een ander bestuur zat en er nog films werden gedraaid in Meccano. Kees Rijn had die re kening betaald zoals zoveel reke ningen. Op gegeven moment wilde Rijn wel eens betaald wor den. Hij had het voorgeschoten. Maar wij, het nieuwe bestuur, wisten van niets. Dan sta je daar. Je denkt een kloppende begro ting te hebben, maar die over schrijd je dan met enkele duizenden guldens. Ook bleek dat er werksters zwart werden betaald. Ondanks de handteke ning van de accountant onder de jaarrekening, kwam de belasting er op terug". Eind 1989 kwam de stichting nog met een positief saldo. Maar het Filmfestival, dat precies be groot was, kostte uiteindelijk veel meer omdat 'men' zonder toe stemming bij het concert van Candy Dulfer van de één op de H. üj 0: Ex-voorzitter Gert van Zwieten van de Stichting Filmtheaters Middelburg betwijfelt of Ad Weststrate van Alhambra Electro overeind had kunnen houden. Hij vermoedt - en zegt dat heel voor zichtig - dat Weststrate wethou der Douwes en zijn ambtenaren een vette worst heeft voorge houden, tot meerdere eer en glo rie van zijn eigen vier bioscoopzalen in Vlissingen. Van Zwieten beschouwt de teloor gang van de Middelburgse film tempels als een persoonlijke nederlaag. Maar: „Ze hadden be houden kunnen worden. Electro en het Schuttershof hebben de gemeente nu 662.000 gulden gekost. Als ze er 130.000 gulden bij hadden gedaan was alles ge saneerd geweest en hadden wij kostendekkend kunnen door draaien". Volgens de man die in het dage lijkse leven overste (luitenant kolonel) is van de Ocma-kazerne had zelfs de accountant voor speld dat met een minimale be groting twee filmzalen voor de Zeeuwse hoofdstad overeind konden blijven. „De gemeente is inderdaad naief geweest. Maar niet door ons teveel te vertrou wen. Ze hebben zich blind- gestaard op mogelijkheden die Weststrate ze voorschotelde. Ik moet zeggen dat ik nooit bij die besprekingen ben geweest. Maar het is toch duidelijk dat een bios coop met honderd stoelen zoals Electro nooit kostendekkend kan draaien. Ook niet met de Vlis- singse Alhambra op de ach tergrond.". Wethouder mr J.A.R.M. Douwes. Filmhuizen daarentegen maakten furore in de hoofdstad. Om streeks de jaren zeventig werden in de Kuiperspoort het meest cul tureel verantwoorde celluloid in de projector gestopt. Een select gezelschap genoot. Na de Kui perspoort bleef het niet lang stil. Onder leiding van cultuurbaron Leo Hannewijk (tegenwoordig lei dend filmman in Rotterdam) werd het alternatieve circuit op nieuw aangeboord. Qua behui zing had hij de wind mee, want Kees Rijn (Neonlights bv) kreeg door tussenkomst van Damplein bewoner Akkerman geen toe stemming om achter zijn café Meccano een discotheek te ope nen. Dat danspaleis was al afge lakt en klaar. Voor Hannewijk en de zijnen een makkelijke opstap naar een nieuw filmhuis. Middel burg pronkt dan in korte tijd met het drukst bezochte filmhuis van Zeeland, ondergebracht in de Stichting Filmhuis Middelburg.

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1