De missende hamertjes RADIO ATLANTIS GRANDIOZE^ 30% - 60% KORTING J.P.A. Rossël tandprotheticus KVK PROEFT VOORZICHTIG OPTIMISME VOOR 1993 Het rime ven Walcheren 3 OPRUIMING van kwaliteits artikelen TOT 15 JANUARI! OU VERSCHOORE SCHELDEPLEIN Een eigen auto bouwen blijft veel freaks boeien. De Zweden zijn nu met een eigen wijs model gekomen dat op een simpele bodemplaat is op te bouwen. Dat en nog meer actueel nieuws in onze Auto Krant Extra deze week. In de rubriek Produkt Informatie doet Ze- katel een aantal plannen uit de doeken om nog klantgerichter te kunnen functioneren. De Eindejaarsaktie van de Vlissingse win keliers is ten einde. Gelet op de ingeleverde kaarten bedroeg de omzet minmaal 1,8 mil joen gulden tijdens de feestdagen. In Oostkapelle wordt het bekende Iepen- oord omgebouwd tot Green White Congres Hotel. Het bedrijfsleven in Midden- en Noord- Zeeland heeft in 1992 redelijk goed geboerd. Ondanks allerlei sombere berichten bleven zowel de omzet als de export op hetzelfde ni veau als in 1991. De bedrijven investeerden zelfs iets meer en het aantal arbeidsplaatsen steeg, zij het bescheiden. Ook vorig jaar de den de kleinere bedrijven het beter dan de grote. Negen op de tien bedrijven verwach ten 1992 met winst af te sluiten en driekwart rekent op voldoende rendement. De ver wachtingen voor 1993 liggen op een hoger niveau dan afgelopen jaar is gerealiseerd. Vol gens de Kamer van Koophandel kunnen de bedrijven wel een conjunctureel stootje ver dragen. Export Werkgelegenheid PZC WEEKBLADEN STARSHOOTERS IN VOORPRAGRAMMA LITTLE RICHARD Twee keer stonden de Starshooters al in het voor programma van Fats Domino, waar zij zo'n vierdui zend man publiek opwarmden voor het concert. Op 9 maart 1993 speelt de Zeeuwse rock 'n rollformatie opnieuw als 'special guest' in de show van een le gendarische rock 'n rollster. Little Richard. Het wordt de eerste keer dat de Starshooters het podium in Ahoy betreden. Fats Domino Ruig NIEUWE KUNSTGEBITTEN A-C-J SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm van al uw nu bij ons gekochte kleurenfilms Baan.® 9oo ao.UJJO t.o. C&A en Blokker 23e JAARGANG NUMMER 1 6 JANUARI 1993 zestien procent van alle onderne mingen is het aantal ar beidsplaatsen gegroeid, bij driekwart van de bedrijven bleef het aantal arbeidsplaatsen ge handhaafd op het niveau van 1991. Hoewel Nederland zich in een te ruglopende conjunctuur bevindt wordt op alle fronten verwacht dat 1993 beter wordt. De Kamer van Koophandel ziet een voor zichtig optimisme bij de Midden- en Noordzeeuwse bedrijven. En zoals het er naar uitziet - zo meldt de Kamer van Koophandel - kun nen de Zeeuwse bedrijven wel een stootje verdragen. 7 fl i i 'mT'm i' v vY\ Bedrijven bleven stabiel in 1992 Dat blijkt uit de ERBO-enquête van de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland. Aan het onderzoek deden ruim veertienhonderd bedrijven mee. Door de hoge respons - aldus de Kamer van Koophandel - geven de resultaten een be trouwbaar beeld. De omzet is dit jaar met bijna één procent gestegen. Wordt er ech ter rekening gehouden met de gestegen prijzen dan moeten de ondernemingen gemiddeld iets minder dan een half procent om zetverlies calculeren. De grotere bedrijven komen iets hoger uit, maar in 1991 daalden de onder nemingen met meer dan vijftig werknemers met zes procent. Van alle bedrijven heeft ruim een kwart een omzetstijging geboekt, een kliene zestig procent heeft dezelfde omzet als het jaar ervoor gerealiseerd. Een aantal bedrijfstakken springt er qua omzetstijging uit. De che mie pluste in 1992 met ruim vijf tien procent. Goede tweede is de zakelijke dienstverlening met acht procent en de grafische be drijven zullen niet klagen met een toename ten opzichte van 1991 van bijna viereneenhalf procent. Metaal en bouw daarentegen worden geconfronteerd met een omzetafname van respectievelijk bijna tien en drie procent. Natio naal gezien was de daling minder, aldus de ERBO-enquête. Volger.a de Kamer van Koophandel is de terugval van de economie op we reldschaal alsook de importen uit voormalige Oostbloklanden de bet aan de terugval in de bouw en de metaal. Werdin 1991 vier procent minder afgezet in het buitenland, in 1992 stabilseerde de export. De ERBO- enquète constateert een minus cule daling, die geheel voor reke ning komt van de grote bedrijven. De kleine bedrijven verkochten in 1992 drie procent meer dan een jaar er voor in het buitenland. Vooral de chemie en de visserij hebben daar aan bijgedragen. Iets meer dan dertien procent in Midden- en Noord-Zeeland ex porteert goederen en/of diensten. Landelijk gezien ligt dat percenta ge een kleine tien procent hoger. De Kamer van Koophandel stelt wel vast dat er steeds meer wordt geëxporteerd. Het aandeel in de omzet is meer dan dertig procent. Negen op de tien bedrijven zijn nog steeds winstgevend, hoewel de winst met twee procent is ge daald. In de agrarische sector-ligt het aantal bedrijven met winst aanzienlijk lager. Bij de groothan del en bij de industrie is de winst lager dan bij het totale bedrijfsle ven. De bouw, de detailhandel en de dienstverlening hebben daar entegen meer winst gemaakt dan in 1991. Volgens de Kamer van Koophan del zijn investeringen een belang rijke graadmeter voor het vertrouwen dat een ondernemer in de toekomst heeft. Daartegen over staat weer dat de investerin gen ook vaak incidenteel van aard zijn en per jaar een grillig verloop kennen. De cijfers moe ten - aldus de Kamer - met voor zichtigheid worden uitgelegd. De helft van de bedrijven heeft vorig jaar twee procent meer geïnvesteerd dan het jaar er voor. Vooral bij de grote bedrijven werd een flinke groei gemeten, name lijk 26,2 procent. Dat is des te opvallender - aldus de Kamer van Koophandel - omdat in Nederland een daling van drie procent is te zien. De industrie, de bouw en de dienstensector hebben hierin het grootste aandeel gehad. De klei ne bedrijven daarentegen zijn vo rig jaar voorzichtiger geweest. Ook in 1992 kende het aantal ar beidsplaatsen in Midden- en Noord-Zeeland een gunstige ont wikkeling. Bij de kleine bedrijven groeide het aantal arbeidsplaat sen met ruim één procent en bij de grote met iets minder dan één procent. Bij de grote zijn het de bouw en de dienstensector die meer mensen in dienst hebben genomen. De kleiner bouwbedrij ven daarentegen namen minder mensen in dienst. Datzelfde ge beurde in de landbouwsector. Bij 105.3 Het Scheldeplein, een nieuw winkelhart in Vlissingen anno 1992. FOTO RUBEN OREEL ■fcb Oplage: 24.400. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 49.000. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 170.025. Voor manager Peter Boone is het optreden in Ahoy een langdurige wens die in vervulling gaat. „Ja ren geleden heb ik al bij het ar tiestenbureau aangeklopt en gezegd 'als er ooit een optreden in Ahoy is waarvoor we in aan merking komen bel me dan op. Het is tenslotte een eer om daar te mogen staan. Bijna alle groten uit de muziekwereld hebben er hun opwachting gemaakt". De Starshooters werden al eerder gevraagd voor grote concerten van onder andere Jerry Lewis en Chuck Berry, maar elke keer werd dat op het laatste moment afge blazen. Nu kan er echter bijna niks meer mis gaan Alles is in kannen en kruiken en ..'de posters zijn al gedrukt'. Zanger Rinko (hij wil alleen zijn artiesten naam geven) gelooft het daaren tegen pas als hij het publiek in Ahoy voor zich ziet. Rinko, die sinds twee jaar zanger is bij de Zeeuwse band, laat zich het hoofd niet op hol brengen door het optreden in Rotterdam. „We hebben al vaker op festivals voor grote massa's gespeeld, maar als je je band goed kent maakt het weinig uit of je voor honderd of achtduizend man op treedt". De zanger herinnert zich het tweede optreden van Fats Domino in 1991, waar ongeveer vierduizend toeschouwers aan wezig waren. „Vooraan bij het podium stonden de tafeltjes waar de genodigden zaten, de zoge naamde VIP's, en achterin stond het gewone voetvolk. Het kwam er op neer dat daar plezier werd gemaakt en dat ze vooraan 'te rinkelen zaten met hun juwelen' zich afvragend wanneer Fats Do mino nu eens zou beginnen. De afstand met je publiek is dan te groot. Een week later speelden we in een klein zaaltje waar ze op nog geen meter van ons vandaan uit hun dak gingen. Wat dat be treft is het misschien zelfs leuker om in een kleine zaal te spelen". Tijdens het optreden met Fats Domino kwam er bijna een kink in de kabel, toen bleek dat er een aantal hamers misten uit de pia no. Eerder die avond hadden de Starshooters er op gespeeld, maar hoewel de pianist vond dat de toetsen wat stroef aansloe gen, trok hij zich daar verder niets van aan. „Uiteindelijk werd voor de opkomst van Fats Domi no alles nog een keer gechecked en bleken er een aantal hamertjes weg te zijn", blikt Boone terug. „Verwijtend werd er naar onze pianist gekeken, hij zou te ruw gespeeld hebben. Fats Domino heeft zich tenslotte met een key board tevreden moeten stellen. Het enige dat op dat moment binnen handbereik was. Dat heeft ongeveer in alle kranten gestaan", grijnst Boone. Over het optreden in Ahoy met Little Richard zegt de zanger van de Starshooters vooral rekening te houden met de grootte van het podium. „Dat is iets waar je ge bruik van moet maken. Je moet steeds bezig blijven en de hele lengte ervan benutten". Rinko vindt van zichzelf dat hij bewege lijk is in zijn show. „Als ik zelf naar een optreden ga wil ik ook niet naar een stel zoutzakken staan kijken. Bovendien moet je bij rock 'n rollmuziek niet stil blij ven staan". Volgens zijn manager trekt hij met zijn energieke optre den meer jongeren naar hun op tredens dan voor zijn komst het geval was. De Starshooters begonnen acht jaar geleden onder de naam Johnny en de Sukkels met wat bedoeld was als een éénmalig optreden. Uiteindelijk is van de oorspronkelijk groep alleen de drummer nog overgebleven. De band speelt voornamelijk covers van beroemdheden uit het rock 'n rolltijdperk, zoals Bill Hayley, Elvis, Chuck Berry en Little Ri chard. Aan een eigen repertoire wagen de bandleden zich niet, omdat de nummers uit die tijd 'krakers' waren en volgens Rinko moeilijk te evenaren zijn. „Wat heb je er aan om wanneer je suc ces hebt met covers daar eigen nummers aan toe te voegen die misschien in negatieve zin opval len". Rinko citeert de tekst van Hans Dulfer die op de hoes van hun cd 'Splish Splash' staat. „Daarin zegt hij dat Bach en Bee thoven voortdurend gecovered worden en daarover hoor je nie mand. Maar als het klassiekers uit de popmuziek zijn mag het plotseling niet. Dat de Starshooters in het voor programma van Little Richard verschijnen is met name bijzon der omdat het het eerste en waarschijnlijk ook enige concert is dat de rock 'n rollgigant in Ne derland geeft. „In de jaren vijftig stond hij bekend als één van de Zanger Rinko en manager Peter Boone van de Starshooters. ruigste rock 'n rollers", zegt Rin ko. „Hij was, en is nog steeds, kleurrijk, droeg hoge kapsels en had veel make-up op. Iets wat in die tijd eigenlijk niet kon. Zoals Prince een jaar of acht geleden op het podium verscheen, kwam hij in de vijftiger jaren al voor de dag. Prince heeft min of meer zijn voorbeeld gevolgd", meent de zanger. Inmiddels is Richard Pen- niman, zoals hij in werkelijkheid heet, 59 jaar en nog steeds schijnt hij onvermoeibaar tijdens zijn show. Dat is volgens Rinko zijn kracht. „Hij is bijna zestig maar gaat gewoon door als een speer". Er aan toevoegend: „Toen ik veertien was luisterde ik al naar zijn muziek, niet wetend dat ik jaren later nog eens in een voorprogramma van hem zou staan". „Of de rock 'n roll nog steeds po pulair is? Ik denk van wel. De za len zitten nog steeds vol als er een optreden is. Daaruit blijkt wel dat er nog steeds belangstelling is voor deze muziek", zegt Boo ne. „Ze is eigenlijk nooit wegge weest en dat is iets dat je je bij de nummers die nu in de Top 40 staan kunt afvragen". Voor het optreden in maart stu deren de leden van de Starshoo ters nog enkele nieuwe nummers in. Zaterdag 6 februari is er een 'try-out' in De Piek in Vlissingen. Spec, voor slechtzittende gebitten en ingevallen gezichten REPARATIES: klaar terwijl U wacht! Informatie GRATIS Tel. afspraken 01184-14533 HOBEINSTRAAT 52 - VLISSINGEN

de Vlissinger | 1993 | | pagina 1