UIT HET ZAKENHART Roompot ontving 350.000e bezoeker Zeeuwse 78-jarige winnares sloganwedstrijd Substral Waterschap herschaapt glooiing Veerse Meer I zz n 1= V et in De Parel Tiroler b Cd-presentatie New Orleans Red Beans Zeeland Sport toont nieuwe gezicht: wedstrijd tegen oud internationals z co Verpakkingen MILIEUTIP M1CMEC Walcheren CC O V) O o3 O £L CO Eetcafés sponsoren elftal ARTEMIS Het erotische als krachtbron (1) Lezingen Sociaal Buurt/wijk Verenigingen Ouderen a E a a Dinsdag 29 december 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 Dat was een verrassing voor Adriënne Colson uit Maastricht. De twintigjarige Limburgse was welgeteld de 350.000e bezoeker van Roompot Zwemparadijs in Kamperland. Uit handen van be drijfsleider Piet Hamelink kreeg zij een fikse bos bloemen en een te goedbon voor een extra lang weekeinde in een luxe bungalow van het recreatiepark. Adriënne Colson was in Kamperland om samen met haar tweelingzusje de zilveren bruiloft van haar ouders te vieren. Hamelink zei bij de feestelijke ge legenheid dat het zwemparadijs ondanks de felle concurrentie eenzelfde aantal bezoekers heeft geteld als vorig jaar. Dit jaar in vesteerde Roompot meer dan zwemaccommodatie. Een fors in vesteringsprogramma moet het zwemparadijs in de toekomst een half miljoen in de tropische nog aantrekkelijker maken. Bedrijfsleider Hamelink ontvangt de 350.000e bezoeker. Een uitgebreid warm en koud buffet met overheerlijke gerechten, zoals Rostbraten 'Esterhazy', Saftgulyas, Wiener Kartoffelsuppe, Kaiser-schmarren en nog vele andere gerechten, staat voor u klaar op zaterdag 16, 23 en 30 januari en 6,13, 20 en 27 februari. Prijs: 37,50 p.p. incl. een glaasje Obstler. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen slechts 40,- p.p. DE, PAREL, Babeiweg2,4357bt Domburg. Reserveer tijdig, restaurant De Parel: 01188-3230. telefoon 01188-3230 DE PAREL IS EEN ■^^^S-ET HTNESS SAUNA. BOWLING* EN SC, KUURCENTRUM. THEATER. CAFÉ S EN RESTAURANTS I lOO^ Tijdens een optreden in café Alassio in Middelburg zaterdag 2 januari reiken de New Orleans Red Beans hun eerste cd uit aan de plaatsvervangend wethouder van cultuur mevrouw S.Smits- kamp. Het optreden van de Mid delburgse jazzband bestaat naast nummers van de cd ook uit een nieuw repertoire. De New Orleans Red Beans, die in 1985 zijn opgericht, spelen voornamelijk New Orleans revival muziek. „Dat is de oude stijl jazz van voor 1935", legt bandleider Hamelink uit. „Dixieland is bij voorbeeld uit een latere periode en draagt al invloeden van het swingtijdperk in zich". Als podi umformatie bestaat de jazzband uit zes muzikanten. Wanneer de groep als streetparadeband de straat op gaat worden daar nog twee tot vijf instrumenten aan toegevoegd en drie danseressen. De podiumformatie richt zich met optredens in Duitsland, Enge land, Frankrijk en België ook op het internationale circuit. Het is de eerste keer dat de New Orleans Red Beans een cd uit brengen. Volgens Hamelink om dat daar onder meer met concerten vraag naar was. De band heeft zowel bekende als on bekende nummers van het oude repertoire opgenomen. Hamelink: „In dit genre muziek komt het maar zelden voor dat er nieuwe nummers gecomponeerd wor den. Wat wel gebeurt is dat be kende stukken bewerkt werden tot New Orleans muziek". De bandleider verwacht veel publiek tijdens de cd-presentatie. „Er zijn uitnodigingen verzonden naar de jazzclubs door heel het land". Toen mevrouw Otte-Kloet (78) uit 's Heer Arendskerke een aan tal weken geleden vijf flessen Substral kocht bij het tuincen trum Intratuin in Koudekerke had ze er geen idee van dat ze daar uiteindelijk een cheque van vijf honderd gulden mee zou winnen. Aan de fles hing een wedstrijd formulier waarop een slagzin in gevuld moest worden. De slogan - met een enigzins Zeeuwse dia lect - 'Substral is voor mij het al lerbeste, de bloemen genieten ervan te lange leste' werd door de jury beloond met één van de tien waardebonnen van vijfhon derd gulden. Mevrouw Otte- Kloet was met vier vriendinnen kerstinkopen aan het doen, toen ze als cadeautje de Substralfles- sen kocht. Hoewel ze veel puz zelt en vaak aan wedstrijden meedoet had ze nog nooit iets gewonnen. „Maar zo zie je maar", zegt ze „geluk dat vliegt, en wie het pakt die heeft het". .*SIS lil Manager van Verwet (de fabricant van Substral) Niek de Bruyn overhandigt de cheque aan mevrouw Otte-Kloet. Tijdens de decemberdagen worden er veel inkopen ge daan en haast alles is tegen woordig verpakt. Per jaar gooien we in Nederland een miljard kilo verpakkingsafval weg, dat zijn dertig volle vuil niswagens per uur en dat is per Nederlander per jaar zo'n 70 kg. Minder afval willen we allemaal, dus hier nog even een paar praktische tips: Koop zoveel mogelijk on verpakt: losse appels en komkommers zonder vel. Kies voor dranken, melk e.d. in een statiegeldfles. Koop geen blisterverpak- king (een karton met een plastic blaar over het pro- dukt, b.v. een batterij. Vermijd aluminium weg werpverpakkingen, het produceren van alumini um kost nl. erg veel energie. Koop liever een grote dan twee kleine verpakkingen. Neem uw eigen bood schappentas mee, u krijgt al zoveel plastic tasjes. Koop geen drank in blik. Wilt u er meer van weten, doe dan mee aan de cursus Milieu en Huishouden. Die start op donderdagavond 21 januari in de Kloek in Vlissin- gen. U kunt zich opgeven in de Milieuwinkel in Middel burg. Tel. 01180-33419. Oplossing Puzzel week 51 HORIZONTAAL: 1 klewang: 6 ukele- le; 11 neiging; 12 na; 13 port; 14 taak; 15 ui; 17 do; 19 p.a.; 21 reuze; 24 lam; 26 loper; 29 idee; 30 strip; 32 pipa; 33 eer; 34 Ra; 35 om; 37 Eem; 38 Reims; 39 vlieg; 40 ski; 42 B.B.; 44 es; 45 erg; 48 colt; 50 aluin; 53 slee; 54 heler; 56 kin; 57 steur; 58 u.c.; 60 de; 61 au; 62 amok; 64 vuil; 65 p.c.; 67 blazoen; 69 soldaat; 70 steriet. VERTIKAAL: 1 kanarie; 2 eb; 3 ano de; 4 Nero; 5 git; 6 uit; 7 knap; 8 egaal; 9 eg; 10 epigram; 16 guerilla; 18 warm; 20 spiegelei; 22 Ede; 23 ze; 24 Lt.; 25 mi; 27 op; 28 Epe; 30 samba; 31 Polen; 34 rib; 36 mis; 40 schaars; 41 koe; 43 duif; 46 reu; 47 gerucht; 49 te; 51 L.K.; 52 in; 53 St.; 55 rumba; 57 Seine; 59 cola; 60 duet; 63 kat; 64 vos; 66 el; 68 ijl. Winwoord: SCHEURKALENDER Het Waterschap Walcheren her stelt momenteel de glooiing van de Veerse Meerdijk ter hoogte van Nieuwlandpolder tussen Vrouwepolder en Veere. Bij dat werk wordt getracht de natuur zoveel mogelijk te sparen. Volgens A.W. van der Wel van het waterschap zijn de kosten relatief laag omdat gebruik wordt ge maakt van stenen en palen die el ders overbodig zijn geworden. De versteviging met stenen was noodzakelijk omdat door voort durende kabbeling van het water op hetzelfde niveau de glooiing over ongeveer honderd meter was verzakt. Als gevolg daarvan kalfde de voet van de voormalige zeedijk af. Het herstel houdt in dat op een nieuwe onderlaag van klei, filter doek en steenslag de glooiing op nieuw wordt gelegd. „Daardoor wordt natuursteen gebruikt die in het landschap niet uit de toom valt", meldt Van der Wel. De ste nen - zo verduidelijkt hij - zijn af komstig van de glooiing bij Ritthem die eerder dit jaar werd hersteld. Dankzij deze zogenaam de 'open glooiingsconstructie' is er ruimte voor plant en dier. Omdat het peil van het Veerse Meer 's zomers zeventig centi meter hoger is (pleziervaart) kan het werk momenteel vrij gemak kelijk worden uitgevoerd. Met de herstelwerkzaamheden is een be drag van ongeveer vijftigduizend gulden gemoeid. Zeeland Sport toont zijn nieuwe gezicht. Onder dat motto speelt de voetbalclub uit Vlissingen op zondag 3 januari vanaf 14.30 uur tegen de oud-internationals. Wet houder Poppe-de Looff van Vlis singen verricht de aftrap. Peter van Vossen was uitgenodigd om het team van Zeeland Sport te versterken. De nationale goaltjes- dief moest echter afzeggen. In plaats daarvan komt hij nu een training voor de jeugd van Zee land Sport verzorgen. De titel 'het nieuwe gezicht van Zeeland Sport' staat voor de ver nieuwde accommodatie van de voetbalclub op het sportcomplex Baskensburg. Drie jaar geleden moesten de Zeeland Sporters verhuizen omdat Vlissingen prof voetbal ging spelen. Het bestuur legde zich echter niet neer bij dat besluit en timmerde aan de weg voor een 'passende accomoda- tie'. De club kreeg het oude veld van Walcheren ter beschikking. Daarop kon echter alleen gevoet bald worden. Voor sponsors en publiek bleef een modderbak over als enige plaats om de wedstrijden te volgen. Samen met de gemeente is nu een ac commodatie gemaakt waar iedereen tevreden over is. De wedstrijd tegen de oud internationals - zo oordeelt het Zeeland Sport-bestuur - is een passend begin van een nieuwe toekomst. De oud-internationals die in Vlis singen zullen aantreden zijn: Re ne van der Gijp, Ben Wijnstekers, Jan Ruiter, Peter Houtman, Peter Boeve, Ronald Spelbos, Michel van de Korput, Ernie Brandts, Jan Poortvliet, Wim Rijsbergen, John ny Rep en Henk Wery. Q. h* CC Het derde elftal van Zeeland Sport wordt dit seizoen gesponsord door de eetcafés De Vijgheter en Alba tros uit Vlissingen. Op de foto staan vlnr. Wil Simon (elftalbegeleider), Piet Brandes (elftalbegeleider), Ce- tin Subatan, Jos Kort, Rinus Riemens, Eric Brandes, Gerard Coster, Ruud de Brabander en Ico Meys (spon sor). Zittend vlnr. Marco Zupelli, John van 't Westen- de, Barry Mes, Henry Freyters en Joop Liek. .-v< *nr """ft-mfrt Wellicht hebben sommigen van u hem na de storm van de tweede feministische golf weer aarzelend uit de kast gehaéld. Om hem bij een gepaste gelegenheid, als de sfeer goed is en de wijn rood, aan te doen en heel subtiel te showen. De kerst dagen, zo hoor ik fluisteren in de wandelgangen, zijn daarvoor bij uitstek geschikt. Ik heb het, zoals u al vermoedde, over de jarretel of de wulpsere uitvoering, de body (het speelpakje). Uiteindelijk ben ik vorig jaar gezwicht, nadat ze me vele jaren verleidelijk hadden toegelachen. Zal ik wel, zal ik niet, twijfelde ik. Eerst besloot ik om mijn katoenen ondergoed tot op de draad af te dragen. Toen kocht ik hem. En op een goede dag trok ik hem dus aan en wat dacht je. Ik voelde me net een ko nijn. Zo eentje die uit een taart springt. In de val gelopen, Poorter. Gezwicht voor het 'uiterlijk eroti sche'. Gezwicht voor het willen behagen, het willen bevallen. Wat een tedere en zachte ontmoeting had moeten worden, me and my body, voelde koud en wrang. Ik stond weer eens oog in oog met mezelf. Ik had het 'erotische' teruggebracht tot een puur fysieke gewaarwording. Woorden van Audrey Lorde uit haar prachtige boek, "Oog in oog", schieten door mijn gedachten. Zij beschrijft hoe wij vrouwen het 'erotische' als bron van kracht en kennis hebben geleerd te wantrouwen en te onderdrukken. Met het 'eroti sche' bedoelt zij, het spirituele dat in ons allen aanwezig is. Ja ren geleden had ik het al gelezen en zoals dat met zovele dingen in het leven gaat, eigenlijk nooit begrepen. En dan plot seling ben je er aan toe om die bewustwording aan te kunnen. Je leven wordt namelijk nooit meer zo als het was. Je moet er wat mee, of je nou wilt of niet. Het zoeken naar je eigen weg gestopte, onderdrukte krachtbron, is een ervaring, maar ook een weg vol voetangels en klemmen. Al zo vaak zijn we gewezen op het onbeduidende en inferieure karakter ervan, dat we er volop zelf in geloven. We hebben zelfs onze eigen heksen (wijze vrouwen) verraden en op de brandstapel gebracht en doen dat nog steeds. We vechten on derling om wie de mooiste is, de slankste is en de grootste borsten heeft. Het 'erotische' maken we daarmee tot een alleen maar uiterlij ke zaak. Een banale vertoning, teruggebracht tot een mannelij ke ervaring van seksualiteit, zonder die spirituele intentie en energieloos. Het maakt vrouwen tot objekten, tot dingen, die beoordeeld worden op dat wat ze aan hebben. Die bewustwording kwam bij mij op het meest vernederende moment in mijn leven. Ik begon weer langzaam te voelen. Te voelen waar mijn verdriet zat, waar het verdriet van mijn moe der en mijn moeders moeder zat, Ik begin nu langzaam op die krachtbron te varen. Maar het is moeilijk. Wetenschap, feiten, cijfers en het objectieve zijn immers van belang in deze maat schappij. Het kiezen voor het 'erotische' betekent voor mij, het aanboren van een onmetelijke, onuitputtelijke krachtbron. Het betekent voor mij, vrede in mezelf. Misschien een begin van vrede op aarde. #Jeannette Poorter, direkteur 'Artemis', tel.: 01180 - 35033. Wat te melden? Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Gouden Eeuw - De zeventiende eeuw was voor de Nederlanden een periode van economische bloei en welvaart, maar wat maakte deze eeuw nu zo bijzon der? Op deze vraag proberen do centen van de Vrije Universiteit en Samenleving een antwoord te geven met een serie lezingen in Middelburg. Zij belichten beken de en minder bekende aspecten van de 17e eeuwse samenleving. Op de vijf maandagavonden van af 1 februari komen in de Zeeuw se Bibliotheek naast onderwer pen als handel, kerkelijk leven en sociale verhoudingen ook minder bekende thema's aan de orde. Men dient zich van te voren aan te melden. Tel. 020-5482686. Optocht - Verkleed in konings- kleding vertrekken de kinderen uit de Souburgse Witte Wijk woensdag 6 januari om 18 uur bij het buurthuis De Schuur voor een driekoningenoptocht. De drie wijzen uit het Oosten zijn aanwezig. Oudejaarsfeest - De buurtver eniging Van Duyvenvoorde uit Souburg geeft donderdag 31 de cember een oudejaarsfeest voor kinderen van 4 tot 12 jaar in De Schuur. Wat er precies gedaan wordt op de laatste dag van het jaat blijft een verrassing. Aan- Contactavond - 'Op afstand na bij zijn' is het thema van de con tactavond van Ypsilon, dinsdag 5 januari in het Heer-Hendrikshuis aan de werfstraat 18 in 's Heer- hendrikskinderen. Ypsilon is een vereniging voor ouders en fami lieleden van chronisch psychoti sche of schizofrene mensen. Aanvang 19.45 uur. Tel.nr. 01115-2329. Alleenstaanden - Zaterdag 2 ja nuari is er in het buurthuis Alde- gonde, Westerzicht 386, een nieuwjaarsbal. Alle alleenstaan den zijn vanaf 20.30 uur welkom op de dans- en praatavond. COC - De voorzitster van het COC-Zeeland, Linda Raaphorst, houdt op de nieuwjaarsreceptie, zondag 3 januari een speech. De nieuwjaarsbijeenkomst, die om 19 uur begint in het pand aan de Eigenhaardstraat in Middelburg, is bedoeld voor leden en niet-leden. Kinderopvang - De kinderop vang staat centraal op de thema ochtend, woensdag 6 januari, van de vrouwencontactgroep 'Kom uit je huis'. Mevrouw J.Janssen van de stichting kinde ropvang Middelburg geeft infor matie over de mogelijkheden van opvang in de Zeeuwse hoofd stad. De bijeenkomst wordt ge houden vanaf 9.30 uur in het Ontmoetingscentrum Dauwen- daele aan de Vrijlandstraat in Middelburg. Basco - Vanaf 1 januari 1993 gaat bij de woningbouwvereni ging de Basco in Vlissingen een klachtencommissie aan de slag. Om de commissie te onderschei den van bijvoorbeeld het mel dingssysteem van onderhoudsklachten heeft ze de naam BAAK, Basco Algemene Adviescommissie Klachten, ge kregen. Zowel bewoners als be wonersorganisaties en woningzoekenden kunnen bij BAAK aankloppen. Studiekring - Begin volgend jaar vangt in Serooskerke voor de der de keer een studiekring voor ouderen aan. Dat houdt in dat per groep ongeveer zestien deel nemers van 55 jaar en ouder zelf gekozen onderwerpen bestude ren en bespreken. Daarvoor kan bijvoorbeeld een museum of bi bliotheek worden bezocht of een studie worden verricht. De bij eenkomsten worden op acht dinsdagochtenden in de Zandput gehouden. §^.f gê O O) CO Cj O OCQ O IN O Z3 Q. CD N CD cr (D o CO CD

de Vlissinger | 1992 | | pagina 9