De kerstavond van de oude HIGHSCHOOL ROCK 24 DECEMBER T/M 30 DECEMBER IN MIDDEN ZEELAND to POPMUZIEK BESPROKEN Jan Koopman Dinsdag 22 december 1992 DE FAAM - DE VLISSINGER 9 is4 Iïï is* Hï las lat? Als zachte vlokjes watten daal den glinsterend in het gele licht van de straatlantaarns de sneeuw kristallen naar de aarde, zich sta pelend en voegend tot 'n blauw witte vacht, dat in zijn glanzende warmte de aarde trachtte te be schermen tegen de vorst der jaargetijden, die met zijn ijzige adem al wat leeft doet verstar ren. Ongerept lag daar het tapijt, dekkend al het vuil en stof van de stille straat. Hoe lang zou deze schoonheid duren? In de verte naderde een lichtje. Het jengelende gepiep van een met sneeuw worstelende dyna mo verbrak de stilte. Een fietser repte zich naar de koesterende warmte van de gezellige huiska mer, waar familieleden wachtten op de laatkomer. Want het was kerstavond. Een slingerende voor bleef achter in het blanke kleed. Moeder natuur deed haar uiterste best de schending van haar schoonheid te herstellen en on telbare zachte donsjes vulden de groef. Langs de donkere gevels, diep in zijn kraag weggedoken, liep met korte passen een oude man. Met de rug van zijn hand veegde hij het vocht van zijn ge laat. Krakend zwaaide de deur van het huisje open. De oude stampte de sneeuw van zijn schoenen en stommelde de trap op naar het kamertje met het va le behangetje op de muur. Hij knipte het licht aan en viel met een zware zucht in een stoel neer. Dat slenteren langs de weg was ook niets, bekende hij zich zelf. Maar wat moest je dan doen? Hij wist het niet. Het was kerstavond, maar wat zou dat? Voor hem was ze een der als iedere andere avond. Het maakte geen verschil. Ledigheid, eenzaamheid, dat waren zijn ge zellen. Geen mens was er op de gehele wereld, die zich om hem bekommerde. Hij was een oude afgeleefde man, die zijn leven wel gehad had. De mensen hadden zich van hem afgekeerd, want hij deugde niet. Men mijdde hem als de pest, die oude. Moedeloos voor zich starend zag hij het le ven dat aan hem voorbijgleed. Op zesjarige leeftijd werd hij wees. Zijn vader en moeder had hij amper gekend. Er was geen familie die zich zijn lot aantrok. Misschien had hij geen verwan ten. Hij kwam in een weeshuis, waar de 'vader' regeerde met de plak. Een ijzeren opvoeding was zijn deel. Maar een opvoeding die een averechtse uitwerking had gehad. Eenmaal oud genoeg om op eigen benen te kunnen staan, braken alle opgekropte gevoelens zich baan. Een wild leven volgde, waarin de hoofdtonen waren de drank en de vrouwen. Toch was er één geweest, die hem had kunnen temmen. Loui se, een knappe jonge vrouw was het, die van hem een fatsoenlijk mens wist te maken. Plotseling had zijn leven een andere wen ding genomen. Het had inhoud gekregen. Dolgelukkig was hij met haar geweest. Hij had een afgod van haar gemaakt. Zij kreeg alles van hem gedaan. Geen druppel drank raakte hij meer aan sinds hij getrouwd was. Slechte vrienden gingen aan de kant. Zijn vrouw schonk hem twee zo nen. Toen het derde kind, een dochtertje, werd geboren, betaal de Louise dit met haar leven. Het had hem toegeschenen, alsof hij waanzinnig werd. Het leven, zijn leven, leek hem waardeloos, slechts de kinderen hadden hem weerhouden van een dwaze daad. Zelfs het dochtertje, dat zo duur gekocht was, mocht hij niet lang behouden. Na enkele maanden overleed het. Dit was de tweede harde klap die hij kreeg te in casseren. dunne overjas. Wat bezielde hem toch, waar wilde hij heen? Werktuiglijk liep hij de openstaan de deur van een groot gebouw binnen. Daar brandde licht, daar bleek het warm. Toen hij door het portaal liep, straalde een heerlijk gevoel door hem heen. Hier was het goed. Door de grote deuren trad hij binnen. Maar ook hier kwam hij tenslotte overheen. Hard had hij gewerkt, om te vergeten en zijn jongens te kunnen grootbrengen. Dag en nacht had hij gezwoegd om ze een goede opvoeding te kunnen geven, een betere dan hijzelf had gehad. Trots was hij op ze, zijn jongens. Maar het lot wilde an ders. Op veertienjarige leeftijd werd de oudste ziek. De dokter wilde het niet zeggen, maar hij had het wel geweten, de kanker was het die zijn oogappel naar het graf had gesleept. Jaren had het kind ge leden, geleden in het witijzeren ledikant in een zonloze kamer van het huisje in een volksstraat. Toen was de dag gekomen, die kille oktoberdag, dat de zeis door de kamer met het witte ledikant was gegaan. Dat was de dag ge weest, dat hij zijn leven had ver anderd. De geestelijke die gekomen was om hem te troos ten, had hij de deur gewezen. De dagen van weleer waren terugge keerd. Zijn zuurverdiende geld verdween in de lade van de kastelein en geregeld had hij 'in kennelijke staat' verkeerd, zoals zij het op het bureau noemden. Zijn jongste zoon, een stille jon gen, had zich van hem afgekeerd en was reeds vroeg uit huis ge gaan. Nooit had hij meer iets van hem vernomen. Dit was de nekslag geweest. Hij walgde als hij terugdacht aan die tijd en dat leven. Hij schrok op door het klokgelui uit zijn herinnerings droom. Ja, daar zat hij nu. Kersta vond, die klokken verkondigden de komst van de Zoon. Welke zoon? Hij lachte er om. Niet de zijne, want die was door de kan ker gehaald. Geloof, berusten? Allemaal waanzin! Kerk? Goed voor mensen die het naar den vleze ging. Als arme slampamper had je er toch niets aan. Alleen mooie woorden, maar had je daar je vrouw en je zoon mee terug? Nee, die waren en bleven weg. Geloof en kerk, een doekje voor het bloeden. raam! dacht hij, maar gefasci neerd bleef hij staan, hij kon niet weg. Die sneeuw, die dwarrelen de vlokken, wat moest het van hem? Het klokgelui verstierf over de witte daken. Hoe lang hij daar gestaan had wist hij niet meer. Het leek maar even, maar toen hij ontwaakte uit zijn gepeins, dwar relden er geen vlokken meer uit de loodgrijze lucht. Als versuft liep hij de kamer uit en de trap af. Automatisch trok hij de deur achter zich dicht en liep. Waarheen? Straat in, straat uit. Hij wist het zelf niet. Oh, wat was het koud! Hij huiverde in zijn Hij keek naar buiten, waar nog steeds de sneeuwvlokken daal den. Staande aan het raam, kwam over hem de verwachting der natuur. Wat was dat toch, dat onbestemde gevoel van bin nen? Het maakte hem week, zijn ogen brandden. Weg van dat Als er één ding is wat de meeste beroemdheden uit de popmuziek gemeen hebben is het wel de 'highschoolrock'. Het schoolbandje waarmee het allemaal begon, gekoppeld aan, of juist wars van de mu zieklessen. De eerste optre dens tijdens klassefeestjes, de eerste populariteit en als hoog tepunt een optreden tijdens school- slot- eind- of exa- menfeest. Gelukkig is de middelbare school nog steeds een perma nente kweekvijver, een nimmer aflatende bron van school- bandjes welke menigmaal uit groeien tot heel goed en professioneel opererende pop groepen. Zo ook binnen de Stedelijke Scholen Gemeen schap Middelburg; vrijdagmid dag tussen half twee en half vijf is het muzieklokaal domein van Robinson's Gang. Christi- aan Louisse-zang, Jurgen Hoitsma-gitaar en Bastiaan de Deckere-drums. Een drieman- schap dat door verschillende bassisten wordt bijgestaan. In het muzieklokaal bevindt zich de nodige apparatuur. Een pri ma repetitieruimte, "hoewel, het nogal doorklinkt" vindt Bastiaan. Net als zijn compa- nen afkomstig uit een muzikale familie. De drie vonden elkaar in, hoe is het mogelijk, Jimie Hendrix, stevig, melodieus en vooral niet gebonden aan re geltjes. Ze spelen, in ieder ge val Jurgen en Bastiaan, nu zo'n twee jaar samen. Het vinden van een vaste bezetting is ech ter niet zo eenvoudig en het overlijden van één van hen leg de de band onlangs nog gerui me tijd stil; de naam van de band is een blijvende herin nering. Al met al hebben ze nu zo'n ze ven optredens achter de rug. Niet alleen meer op school feestjes, maar ook in de Zeeuwse jeugdsozen en van de VPRO voor het programma Achterwerk. Wat Robinson's Gang betreft blijft het daar ab soluut niet bij. Gedrieën heb ben ze zich op het gladde pad van de eigen composities ge waagd, welke door Christiaan van teksten worden voorzien. Er zijn ondertussen voldoende eigen nummers om een selek- tie van drie op een demobandje te zetten. De afspraken voor de opname zijn reeds gemaakt en met dit aankomende visite kaartje willen ze proberen in 1993 op de festivals te komen. Dat zal niet gemakkelijk zijn want het is ondertussen ge noegzaam bekent dat de spoe ling dun is en dat de konkurrentie moordend is. Maar ja, stel dat Robinson's Gang over pakweg tien jaar wereldberoemd istoch pijn lijk als je ze in hun 'jonge jaren' niet hebt willen contracteren omdat je er toen niet in geloof de. De platenmaatschappijen die de Beatles afwezen worden daar nu nog regelmatig mee gekonfronteerd; dus heren en dames programmeurs, moeilij ke keuze. Ik ben reuze be nieuwd waar ze komend jaar te zien en te horen zullen zijn. DOMBURG Expositieruimte VVV Domburg. Bep- py Everaers. expositie foto's. Tijdens kantoruren geopend. GOES Wat was dat nu? Hij stond in een kerk! Wat bezielde hem? Hij wilde schamper lachen, zoals hij dat gewend was als hij over geloof, kerk of zo dacht, maar het wilde niet. De kerk bleek leeg. Hol klon ken zijn stappen op de plavuizen, toen hij zich naar de achterste bank begaf. Hier zeeg hij in neer en liet de weldadige stilte over zich komen. Hij zwolg de sfeer op en voelde zich thuis, een intense gloed verwarmde zijn lichaam en hij staarde de handen onbewust gevouwen naar zonnige verten, daar waar het goed was te zijn. 'Louise', fluisterde hij en haar la chend gezicht verscheen voor hem. Zij wenkte, 'kom, kom'. Hij strekte de handen naar haar uit. 'Lieveling, ik kom', snikte hij en trachtte op te staan van de hou ten bank. Er zat niemand en toch speelde het orgel. Een hemels koor van engelenstemmen vulde de gewijde ruimte. Steeds verder van hem af was Louise's lachen de gelaat. Angstig strekte hij de armen uit. Louise wacht, wacht dan toch! Plotseling stond zij naast hem en vatte zijn hand. 'Kom mijn jongen, wij gaan naar de kinderen', glimlachte zij. Door haar geleid liep hij een lange, lan ge weg naar het licht. Sneeuw vlokken dwarrelden en verander den in engelen. Zij zongen een hemels lied van de Zoon, die kwam op aarde. Zo vond men hem op kerstoch tend, in de achterste bank van de kerk. Herenigd met hen die hem lief waren. nadruk verboden Galerie llona Schmit. Ilona Schmit, schilderijen en andere werken. Za. 14.00-17.00 uur, hele jaar. Restaurant De Landbouw. Jan van Westraten. Pentekeningen. 't Hoekje. (Wilhelminadorp). Jan van Westraten. Pentekeningen. Jakobse, (Livingstoneweg 46). Anne ke Ruimschotel, plastieken. Tijdens kantooruren geopend. Oosterscheldeziekenhuis Goes. Pre fer d'Hont. beeldhouwwerk. Dagelijks geopend t/m 6 januari. Oosterscheldeziekenhuis Goes, Ex- pogang. "Honderd Gulden Expositie". verkoopexpositie Zeeuwse kunste naars. Dagelijks geopend. Galerie Van den Berge. (Wijn gaardstraat 3-1) "View Indicator II". Tentoonstelling nieuw werk kunste naars, openingstijden wo. t/m za. 13.00-17.00 uur, t/m 19 december en op afspraak tot 3 jan. Bistro 't Elfde Gebod. Rie Baauw. tentoonstelling schilderijen. Gemeente Archief. Ad de Jong. fo to's. Tijdens kantooruren geopend. Lunchcafe. Dhr. Hietbrink. schil derijen. V.d. Spiegelstraat 15. Leendert Ber- "To be Continued", expositie in iet kader van De Ruimte Ad Hoe. Openingstijden 8.00-22.30 uur, t/m 27 december. De Jager-Tolhoek, Stanley weg 1. Riet de Koning, expositie zeefdrukken, openingstijden di. t/m za. 9.00-16.00 uur. KAMPERLAND Restaurant Papillon. Lydia Klop- Steendijk. aquarellen en portretten. Ma t/m za. v.a. 10.00 uur, zo. van 17.00 uur. MIDDELBURG Galery Vincent. (St. Janstraat 3). Werken van J.W. van Trirum, Dinge- mans. Rob de Haan, olieverfschilderij en, aquarellen. Di. t/m za. van 10.00-17.00 uur, op afspraak. Galerie Dauvillier. (L. Noordstraat 56). schil derijen. tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Galerie Willem Vader. (L. Noordstraat 56), schilderijen, tel. 01180-29419. Dagelijks geopend. Atelier Anneke Ruimschotel. (Grootmede 66). Staal/touw plastieken, op tel. af spraak geopend, tel 01180-16323. Het Zeeuws Museum. (Abdij 3). Lu thers Zeeland, Vier eeuwen Lutherse gemeenten in Zeeland, 250 jaar Lu therse Kerk in Middelburg. Za. - ma. 13.30-17.00 uur, di. vr. 10.00-17.00 uur. W.J. en F.J. Schütz, tentoonstel ling Zeeuwse zeeschilders. Harry Vandevliet. "console" tentoonstelling, 't Zeepaardje. (Vlasmarkt 7-9). Oude en moderne kunst. Openingstijden di. t/m za. 10.00-17.00 uur. Multi colour. (Torenweg 4a) Sopia Ritsman en Margret Zweedijk. hand gemaakte fantasiepoppen. Ope ningstijden di. t/m za. 10.00-17.00 uur, t/m 2 januari. Francois Rijckhalshuis. (Middelburg) Hub Tummers. expositie tekeningen en houten beelden. Openingstijden do t/m za. 13.00-17.00 uur. Galerie Delta Nutsbedrijven. (Ftoelen- daelesingel 10) Ad Boone. expositie foto's. Tijdens kantooruren geopend. Concertzaal Middelburg. (Sin gelstraat 13) Hans Keukelaar. exposi- te goaches. Galerie 't Gouden Briefke. (St. Jansstraat). Expositie van o.a. Anna Brons, Wim Phaff, Ans Backx, Lisette Jacobs, Frank Piessens. Openingstijden di. t/m vr. 10.00-18.00 uur, da 10.00-21.00 uur en za. 10.00-17.00 uur. Rabobank. (Lange Geere). Herma Rij ken. Expositie beelden en tekenwerk. Openingstijden gelijk aan de bank. Zeeuwse bibliotheek. (Kousteense- dijk 7). "Enig", expositie werk van Si mon Carmiggelt. Ans en Ton Rijkers, expositie schilderijen. Openingstijden gelijk aan bibliotheek. St. Beeldende Kunst Middelburg. (Kuiperspoort) Gerard Marinus Ver- kerke. expositie, openingstijden di. t/m za. 13.00-17.00 uur, vanaf 12 de cember. Middelburgs Koffiehuis. (Langeviele 61). Corrie Akkermans. expositie schilderijen. Openingstijden iedere dag 10.00-17.30 uur, tot 18 januari. De Vleeshal, (van het stadhuis) De Zeeuwse Kunstkring. Kerstexpositie Dagelijks geopend 11.00-17.00 uur, vanaf 18 dec. NEELTJE JANS Delta Expo. wisselexpositie: Carto grafie, van en over kaarten. Winde nergie. tentoonstelling windenergie Dagelijks geopend van 10.00-17.00 uur. Gehele ie laar. OOSTKAPELLE Zeeuws Biologisch Museum. (Duin- vlietweg 6). "Speuren naar Sporen". tentoonstelling verschillende soorten diersporen. Openingstijden di. t/m vr. 10.00-17.00 uur, za. 13.00-17.00 uur, zo. 10.00-17.00 uur. VEERE Gemeente archief Veere. (Markt 5). Veerse verleden, De gilden, ar chiefstukken. Ma. t/m za. 12.00-17.00 uur. VLISSINGEN Iguana. (Bellamypark 35). Levende reptielen, amfibieën en insekten. Zo. ma. en do. van 14.00-17.30 uur, di. wo. vr. en za. van 10.00-12.30 en 14.00-17.30 uur. Veerboot Vlissingen/Breskens. Op dubbeldeksveerboot ms 'Prinses Juli ana' zeven wissellijsten met toeristi sche promotie (beeld van Zeeland als vakantieland). Stedelijk Museum. (Bellamy 19) Erik Andriesse, Leo Vroeginde weij. expo sitie tekeningen, schalen, schilderijen, sculptuur. Openingstijden: ma t/m vr. 10.00-17.00.uur, za. en zo. 13.00-17.00 uur, t/m 15 Stedelijk Museum. (Bellamypark) Vrijmetselarij in Zeeland, tentoonstel ling over Vrijmetselarij in Zeeland/200 jaar Vlissingse Loge "l'Astre de l'Oriënt". Vlissings beeldhouwwerk in museumtuin. Openingstijden ma. t/m vr. 10.00-17.00 uur en za. en zo. 13.00-17.00 uur. Galerie Hannelore Meyaard. (Hen drikstraat 8) Verhagen's expositie ten toonstelling, openingstijden vr. t/m zo. 14.00-17.00 uur, tot 20 decembe- ren 3 t/m 10 januari. Notaris A.J. Sauer. Trees Verwittigen. expositie schilderijen. Tijdens kantoo ruren geopend, ma. t/m vr. De Zoute Viever. Aninie Joziasse. ex positie poppen. Openingstijden tij dens kantooruren. WEMELDINGE Atelier L. Rijks. (Chozeeweg 27). schilderijen, tel. 01192-1373, Dage lijks geopend. Do. 24 DECEMBER t/m wo. 30 DE CEMBER DONDERDAG 24 DECEMBER Alhambra Vlissingen I, 'Body guard' 14, 19 en 20 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Home Alone 2' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, Sister Act' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Single White Female' 21.30 uur; 'Belle en het Beest' 14 en 19 uur. Grand theater Goes, 'Home Alo ne' 14, 19 en 20 uur. 't Beest, Beestenmarkt Goes, 'To to Ie Hero' 20.30 uur. VRIJDAG 25 DECEMBER Alhambra Vlissingen I, 'Body guard' 14 en 20 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Home Alone 2' 14 en 20 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Sister Act' 14 en 20 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14 uur en 'Single White Female' 20 uur. Grand Theater Goes, 'Home Alo ne 2' 14.00 uur en 20 uur. ZATERDAG 26 DECEMBER Alhambra Vlissingen I, 'Body guard', 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Home Alone 2' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Sister Act' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14 en 19 uur, 'Single White Female' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Home Alo ne 2' 14, 19 en 21.30 uur. 't Beest, Beestenmarkt Goes, 'To to Ie Hero' 20.30 uur. ZONDAG 27 DECEMBER Alhambra Vlissingen I, 'Body guard', 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Home Alone 2' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Sister Act' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14 en 19 uur, 'Single White Female' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Home Alo ne 2' 14,19 en 21.30 uur. MAANDAG 28 DECEMBER Alhambra Vlissingen I, 'Body guard' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Home Alone 2' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Sister Act' 14,19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14 en 19 uur en 'Single White Female' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Home Alo ne 2' 14 en 20 uur. DINSDAG 29 DECEMBER Alhambra Vlissingen I, 'Body guard', 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Home Alone 2' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Sister Act' 14,19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest', 14 en 19 uur 'Single White Female' 21.30 uur. Grand Theater Goes, 'Home alo ne 2' 14 en 20 uur. 't Beest, Beestenmarkt Goes, 'Thelma en Louise', 20.30 uur. WOENSDAG 30 DECEMBER Alhambra Vlissingen I, 'Body guard' 14,19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen II, 'Hom Alone 2' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen III, 'Sister Act' 14, 19 en 21.30 uur. Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14 en 19 uur 'Single Whi te Female' 21.30 uur. Grand.Theater Gc.es, 'Home Alo ne 2' 14 en 20 uur. 't Beest, Beestenmarkt Goes, Thelma en Louise, 20.30 uur. VRIJDAG 25 DECEMBER •Jamsessie, jongerencentrum De Piek, Hellebardierstraat 11-13, Vlissingen, 14.00 en 20.00 uur. ZATERDAG 26 DECEMBER *CD Presentatie. Kendread and his band Dasjan, De Piek, Helle bardierstraat 11-13, Vlissingen, aanvang 22.00 uur. Concert Zeeuwse Koorschool, H. Maria Magdalenakerk, Goes, aanvang 15.30 uur. Emmerroyt Blues, Bar Ameri can, Middelburg, aanvang 15.30 uur. Concert bij kaarslicht door The New Consort, Burgerzaal Stad huis, Middelburg, aanvang 20.30 uur. Tweede Kerstparty, Danst heater Cosmo, Vlissingen, aan vang 22.00 uur. ZONDAG 27 DECEMBER •Concert Blueprint, Bar Ameri can, Middelburg, aanvang 15.30 uur. DINSDAG 29 DECEMBER •Jamsessie, Frapo's, Bellamy park, Vlissingen, aanvang 22.00 uur. WOENSDAG 30 DECEMBER •"De Vier lichten", poppenspel Parabel, Zeeuwse Bibliotheek, Middelburg, aanvang 15.00 uur. DONDERDAG 24 DECEMBER Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14.00 uur en 19.00 uur. VRIJDAG 25 DECEMBER Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14.00 uur. ZATERDAG 26 DECEMBER Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14.00 uur en 19.00 uur. ZONDAG 27 DECEMBER Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14.00 uur en 19.00 uur. MAANDAG 28 DECEMBER Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14.00 uur en 19.00 uur. DINSDAG 29 DECEMBER Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14.00 uur en 19.00 uur. WOENSDAG 30 DECEMBER Alhambra Vlissingen IV, 'Belle en het Beest' 14.00 uur en 19.00 uur. i l

de Vlissinger | 1992 | | pagina 9