RADIO ATLANTIS I 1 s s Verschoore Walcheren TOT 15 JANUARI! 'ÏÈIMSIL® vod (SaiLtWOE) SCHELDEPLEIN -Het ritme Veel autobedrijven houden dezer dagen autoshows van nieuwe of gebruikte wagens. Ook Renton Rover in Middelburg waar het splinternieuwe model van de Rover 200 coupé pronkt. Dit model zou eigenlijk pas op de Auto Rai 1993 in februari worden gepresenteerd. Een geselecteerd aantal dealers in Nederland mag deze chique en sportieve Engelsman alvast showen. Het echtpaar Molenaar van Renton Rover is dan ook apetrots bij dat selecte gezelschap dealers te horen. In de Autokrant Extra van deze week aandacht voor deze wagen. Verder in de Autoktrant allerlei nieuwtjes uit de autowereld alsook aandacht voor lokale ontwikkelingen. Op onze uitpagina een warm kerstverhaal voor jong en oud. Oftewel: hoe alles toch weer goed kwam. Voor de puzzelaars een lekkere kluif. Onze mammoetpuzzel, speciaal voor de kerst met aantrekkelijke prijzen, beschikbaar gesteld door een aantal van onze adverteerders. Het voor en tegen van dimlicht overdag. Prachtige winterlandschappen met veel ijs pret zijn taferelen, die we op menig schilderij uit vervlogen tijden tegenkomen. Ze werden jarenlang typerend gevonden voor de Hollandse winters. Natuurijs en schaatsvermaak leken in die tijden een normaal verschijnsel te zijn in de maanden december tot en met februari. WEL-OF GEEN KLIMAAT VERANDERING PZC WEEKBLADEN Sterke verhalen Witte Kerst Redactie en medewerkers van de PZC-Weekb/aden wensen u prettige feestdagen Verschijningsdag: dinsdag 29 december Advertenties en redactie: donderdag 24 december 17.00 uur. SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleurenfilm van al uw nu bij ons gekochte kleurenfilms t.o. C&A en Blokker 22e JAARGANG NUMMER 52 22 DECEMBER 1992 Wij wensen onze luisteraars prettige feestdagen en een muziekvol 1993 Kans op een 'Witte Kerst'? Schaatsliefhebbers zullen onge twijfeld met enige nostalgie naar die wintertaferelen kijken en zij zullen hopen dat er eindelijk weer eens een winter komt, die gedo mineerd wordt door ijs, sneeuw en schaatsen. Afgezien van een korte periode in de maand fe bruari van het jaar 1991 kwamen de liefhebbers van natuurijs de laatste jaren nauwelijks aan hun trekken. Zij kregen warme win ters voorgeschoteld, zoals die van 1990 en 1992, waarin de ijspret op een zeer laag pitje kwam te staan. We moeten terug naar het midden van de jaren tachtig, toen de laatste echte schaatswinters zich aandienden. Die waren er in 1985, 1986 en 1987. De winter van 1985, die direct na de jaarwisseling begon was de strengste van de drie. Met enkele korte onderbrekingen duurde de winter van 1985 tot eind februari en kregen we in de tweede maand van dat jaar eindelijk weer eens een' Friese Elfstedentocht. Een jaar later kon dit ijsfestijn worden geprolongeerd, hoewel de winter van 1986 eigenlijk E>© Oplage: 24.100. huis-aan-huis op Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18. 4380 AA Vlissingen, Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Michelle Bruggeman (ai), 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Fax nr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. .naar kort duurde en voornamelijk de maand februari koud weer gaf. De winter van 1987 was eveneens kort. Wel werden in de tweede week van januari van dat jaar temperaturen gemeten die zeer laag waren en een kille oostenwind zorgde dagenlang voor een venijnige kou, die zelfs vele ijsfanatici wel eens teveel van het goede was. Tot een der de Elfstedentocht achter elkaar kwam het niet, omdat het ijs in het noorden van Friesland niet betrouwbaar was. Niettemin wa ren de winters van 1985 tot en met 1987 typische ijswinters, die nadien geen vervolg kenden. De grotendeels 'warme winters' van 1988 tot en met 1992 hebben veel stof tot discussie geleverd, ook in meteorologische kringen. Men heeft het over de opwar ming van de aarde, die door som migen in verband wordt gebracht met het zogenaamde broeikasef fect. De stijging van de tempera tuur deed zich trouwens niet alleen 's winters maar ook in de zomer voor. Voor het eerst in de ze eeuw konden we in Nederland genieten van vier goede tot zeer goede zomers achter elkaar. De zomers van 1989 en 1992 waren zelfs uitzonderlijk. Ook de lentes van 1989 en 1992 waren zeld zaam warm. Dat alles heeft ge leid tot vaak nogal tendentieuze speculaties over klimaatverande ringen. Als je de verhalen van sommige mensen moet geloven, is Nederland binnen een enkele generatie veranderd in een sub tropisch land. Zodra het over de weerelementen gaat is enige terughoudendheid echter op zijn plaats. Broeikasef fect of niet, de nuchtere feiten zijn dat ook één of meer genera ties geleden het weer in Neder land extreme pieken en dalen heeft gekend. En ook toen kwa men er allerlei sterke verhalen los. Toen in 1947 Nederland eerst de strengste winter van deze eeuw beleefde en vervolgens de heetste zomer, ontstond de le gende dat een strenge winter meestal gevolgd wordt door een mooie zomer. Van dat verhaal klopt in de praktijk helemaal niets. De strenge winters van 1963, 1979, 1985, 1986 en 1987 werden noch voorafge gaan, noch gevolgd door uitzon derlijk warme zomers. En de hete zomers van de laatste vier jaar werden al evenmin voorafgegaan door strenge winters. En eerder was er sprake van het tegendeel. Om de vrij hoge temperaturen van de laatste vijf winters toe te K Uj schrijven aan de 'opwarming van de aarde' gaat veel te ver. We hebben eerdere periodes in onze geschiedenis gekend, waarin strenge winters zelden voorkwa men. In de periode 1947 tot 1963 was eigenlijk alleen de win ter van 1956 een zeer strenge en dan alleen nog maar in de maand februari. Na 1963 beleefden we weer veel zachte winters, een vrij pittige in 1970 en in 1979 einde lijk een 'ouderwetse' ijs- en sneeuwwinter, die minstens twee maanden duurde. Als we straks weer zo'n winter zouden krijgen, is het met de praatjes over opwarming van de aarde en broeikaseffect waarschijnlijk met een gedaan. Één flinke ijswinter kas dus alle theorieën weer omver gooien. Overigens is niet iedere strenge winter een echte ijswinter. We hebben in het verleden wel eens strenge winters gehad, die de liefhebbers van natuurijs weinig vreugde bezorgden. De winter van 1979 mét zeer veel sneeuw en vooral ijzel was daar een voor beeld van. En de zeer koude en sneeuwrijke winter van 1963 was in feite ook niet ideaal voor natuurijsliefhebbers, al ging an ders dan in 1979 de Friese Elfste dentocht toen wel door, dit onder barre omstandigheden. Op de zestiende van die maand werd al een Elfstedentocht ge houden. Het was de enige keer, dat dit sportevenement vóór de jaarwisseling kon worden verre den. De overige dertien Elf stedentochten vonden plaats in januari of februari. Anders dan op de winterse schil derijen en kerstkaarten wordt ge suggereerd, komt een witte kerst in Nederland maar hoogst zelden voor. Opmerkelijk is wel dat maar weinig winters in Nederland al in december beginnen. Veelal ko men de laagste temperaturen voor in januari en-februari. Maar ook dit is niet een vaste regel. De strenge winters van 1963 en 1979 begonnen al op het einde van het voorafgaande jaar, zij het pas na kerstmis. En de barre win ter van 1947 startte al in midden december 1946. Een zeldzaam gebeuren beleefde de Nederland se bevolking in december 1933. weekbladen Aan onze LEZERS EN ADVERTEERDERS In verband met de komende Kerstdagen en Nieuwjaarsdag is de sluitingstijd voor de komende editie van De Faam en De Vlissinger vervroegd! VERVROEGDE AFSLUITING

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1