-10% Middelburgse favoriet bij bodybuildwedstrijd De bomen lijn binnen. de Ruiter intratuin P.de Klerk parketvloeren 32S0 L PRIJS VERLAGING t/m 31-12-1992 wegens koersdaling Benut deze kans! JAN DINGEMANSE VLIEGT VOOR Z'N HONDERDSTE VERJAARDAG NOG EVEN NAAR AMERIKA Toen hij 80 jaar was hing hij aan een touw uit het raam om de kozijnen te schilderen. Op zijn 95e legde de Mid delburger zonder hulp een houten vloer in zijn kamer. En op 8 februari viert Jan Dingeman- se zijn honderdste verjaardag. Maar voordat het zover is maakt hij eerst nog even een reisje naar Amerika. Zijn familie probeerde nog voorzichtig om hem om te praten, tegen be ter weten in overigens. Maar geen stok kan de oude man ervan weer houden om zaterdag 28 november op het vlieg tuig naar Vancouver te die stijl verraadt Wedgwood PRIJSVERLAGING PZC WEEKBLADEN stappen. Zijn dochter gooide het nog over een andere boeg en liet hem medisch onderzoeken. 'Kerngezond', oordeelde de medische weten schap over de eeuwe- ling. Dus vertrekt Jan Dingemanse die zater dag in zijn eentje naar zijn zoon in het Ameri kaanse Rochester. Geen bejaarden huis. Dat is voor oude mensen. Ik riep nog om hulp. Maar als je alleen bent helpt dat niet. Vroeger kostten die dingen maar een paar cent GEEN SUIKERGOED EN MARSEPEIN VOOR KASIA VAN BELZEN Suikergoed en marsepein is er deze dagen voor de Middelburgse huisvrouw Kasia van Belzen niet bij. Ze bereidt zich namelijk voor op de internationale bo dybuildwedstrijd op zondag 6 december in het Con gresgebouw Den Haag. Vier jaar geleden werd ze eerste tijdens dezelfde wedstrijd die toen een natio naal karakter had. De verwachtingen zijn niettemin hooggespannen. ALTIJD MOOIE VLOEREN VOOR BILLIJKE PRIJZEN seispleinö middelburg 01180-26721 Oorlogsbrood. Ik weet niet wat dat voor rommel was. Het is er rond de kerst veel gezelli ger dan hier. Honderd worden? Pffft. Wat zal ik er van zeggen. Meeste Zeeuwen tegen profvoetbal in de provincie 'N GOED BOEK BLIJFT VERRASSEND "PAK EENS UIT MET EEN BOEK" Volop keus bij: Boekhandel Wij helpen u graag! SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 22e JAARGANG NUMMER 49 Niet kunnen is dood Tot 1 januari 1993 i.v.m. lage koers Engelse pond. Middelburg, Nieuwe Burg 8 Vlissingen, Lange Zelke 26 01180-13266/01184-11477 Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. In de kamer van zijn huisje aan de Kleine Werfstraat zit de fa milie bijeen. Zijn achterklein dochter heeft haar babytje meegenomen. Vijf generaties zitten er tussen de jongste telg van de familie (vier maan den) en het oudste lid. „Maar het is al zijn derde achter achter kleinkind, hoor", zegt zijn 66-jarige dochter Corrie Brasser. „De oudste is al weer acht jaar". Zij blijft met haar man bij het gesprek, terwijl de rest van de familie vertrekt. „Om het gesprek wat beter te laten verlopen", zegt ze. Hoe wel Dingemanse zo gezond is als een vis, is hij sinds een jaar of twee een beetje hard horend. Dingemanse werd op 8 februari 1893 in Biggekerke geboren, maar verhuisde na een paar maanden al naar Middelburg, waar hij sindsdien gewoond heeft. In 1916 verkaste hij - na eerst in een 'oud rotkot in de Bo- gardstraat' geleefd te hebben - naar het huisje in de Kleine Werfstraat waar hij vandaag de dag nog steeds zit. Geen haar op zijn hoofd denkt erover om weg te gaan. „Een bejaardenhuis? Dat is voor oude mensen", spot hij. Op zijn 99e knapt hij nog zelf al zijn zaakjes op en kookt hij iedere dag zijn eigen potje. „Een oude prak van de dag ervoor dat is niks", klinkt het misprijzend. „Groenten, die brengen de buren voor me mee en de aardappelen haal ik hier schuin over", zet hij zijn boodschappenpatroon uit een. „De slager en de bakker zijn dichtbij, daar loop ik zelf naartoe. En als het te zwaar is komen ze het brengen". Plotseling schiet het hem te binnen dat hij zijn speculaaspoppen nog op moet halen bij de bakker. „Die heb ik besteld om mee te nemen naar Amerika". Zolang het nog kan wil hij het liefst alles zelf doen. De enige keer dat zijn familie een wijkver- zorgster en tafeltje-dekje inscha kelde was toen hij twee jaar geleden van de trap viel. Dinge manse herinnert zich nog dat hij boven stond met zijn armen vol was. „Het volgende moment lag ik beneden aan de trap. Ik riep nog om hulp maar als je alleen bent helpt dat niet. Ik ben toen naar de telefoon gekropen en heb opgebeld", vertelt hij. Laconiek voegt hij er aan toe: „Tja, je wordt niet zomaar honderd", hoewel de dokter slechts een paar kneuzingen constateerde en hem als 'een man van ijzer' om schreef. Na het voorval werd zijn bed naar beneden gehaald en werd hem verboden ooit nog op een trap of ladder te gaan staan. Zijn dochter wijst veelbetekend naar een stukje met tape afge plakte muur bij het plafond. „Kijk maar", zegt ze. „Hij negeert dat verbod gewoon". Vrees is iets dat de bejaarde vreemd is. „Op zijn tachtigste stond hij de bovenste ramen van een café tegenover het postkan toor te schilderen", vertelt doch ter Corrie Brasser. Als die gebeurtennis hem in herinnering wordt gebracht komt het hem weer allemaal voor de geest. „Vijftien meter hoog waren die ramen. Met mijn potje verf ben ik langs een uitschuifladder naar boven geklommen". Boven bond hij vervolgens, om een val te voorkomen, een touw rond zijn middel dat hij binnen aan de trap bevestigde, „want als je over wicht krijgt dan ga je. Nee, tegen woordig gaat dat allemaal veel makkelijker met die ijzeren bak jes". En: „Maar nu doe ik 't niet meer". Niet kunnen is dood, is zijn gelief de uitspraak. Waarom zou je op je 95e niet eigenhandig een vloertje in je huis kunnen leggen? Niemand wist iets van zijn plan nen af tot de klus geklaard was. „De houten planken heb ik hier voor gehaald, f 63,- per stuk wa ren ze", klinkt het verbolgen. „En ik had er vijf nodig. Vroeger kost ten die dingen een paar cent". Hij had nog aan zijn overbuurman gevraagd of die niet kon helpen, maar die „verrekte van de pijn". Dus sleepte hij op eigen houtje het kunstleren bankstel, de fau teuils en kastjes naar de andere kamer om vervolgens zijn vloertje in elkaar te timmeren. Dingemanse staat op om zijn ka cheltje wat hoger te zetten, want „Ik voel dat ik vooruit ben ge gaan", meldt ze. „Hoe ik dat voel? De spieren zijn groter en ik kan redelijk eten. Ik hoef niet op dieet om vet kwijt te raken. Ik moet natuurlijk niet allerlei vet en snoep eten, maar ik kan bijna ge woon met de pot hier thuis eten. En als het allemaal een beetje meezit doe ik eind februari weer mee aan het Nederlands kam pioenschap". Kasia van Belzen zit al zo'n tien jaar in de bodybuildsport. En niet zonder succes. Haar eerste suc ces behaalde ze tijdens de eerste wedstrijd in 1984. „Een club wedstrijd voor Walcheren. Daar na heb ik steeds aan grotere wedstrijden meegedaan". In 1986 werd ze tweede bij een in ternationaal treffen in Eindhoven en tijdens de natural wedstrijd in Den Haag, in 1988, nam ze de grootste beker mee naar huis. Be gin 1990 werd ze derde bij de Nederlandse kampioenschappen. „Zo'n natural wedstrijd betekent dat het een gecontroleerde wed strijd is", legt ze uit. „Deelnemers mogen alleen natuurlijke produk- ten gebruiken. Ikzelf bijvoorbeeld neem alleen eiwitten en vitami nen. Als bodybuilder moet je let ten op de koolhydraten. Verder moet je gewoon zorgen dat je ge zond eet". Behalve op zaterdag traint Kasia van Belzen elke dag. Plus minus anderhalf uur van de dagindeling is ingeruimd voor krachttraining en een half uur doet ze aan loop training. „Wat veel mensen on derschatten is de posetraining. Het is een vreselijke krachtin spanning om je spieren goed te tonen". Ze traint zes dagen per week. Op zaterdag besteedt ze de tijd volledig aan haar gezin, een man en twee kinderen. „Niet dat die op andere dagen worden verwaarloosd", voegt ze er aan toe. De Middelburgse wordt gezien als favoriet aanstaande zondag. „Het is moeilijk om een voorspel ling te doen. Het gaat goed en ik zie wel", zegt ze tot slot. Kasia van wedstrijden. Be/zen tijdens één van haar succesvolle het begint wat frisjes voor hem te worden in de kamer. Als hij weer is gaan zitten haalt hij wat dingen uit een verder verleden op, zoals de school in de Verwe- rijstraat bij de Oostkerk. „Jonge- pier was het hoofd van de I-school". Hij weet het nog pre cies. Hoewel hij een goede leer ling was mocht hij, hoewel het hem aangeraden werd, van zijn vader niet verder studeren. „Mijn vader werkte bij de gemeenterei niging en is maar 57 jaar gewor den''* verkondigt hij zonder dat er enige samenhang tussen de twee is. Na zijn schooltijd ging hij aan het werk als uitvoerder in de weg en water bouw. Tot zijn 68e werkte hij voor verschillende aan nemers in heel het land. Het leven bestond voor Dinge manse in die tijd uit werken-en slapen. Terugbladerend in zijn le vensgeschiedenis verzeilt hij - na een kleine hint van zijn schoon zoon - bij één van zijn eerste wer ken in Nieuwland. De oude man vertelt dat hij in die tijd van zes uur 's ochtends tot half zes 's middags werkte. „Maar voordat je er was moest je eerst nog een uur lopen, hé", legt zijn zwager hem in de mond. „Ja", vult hij aan als hij weet waar het om gaat, „je moest helemaal via het station rondlopen om aan de overkant van de Arne te komen. Een bootje voer er natuurlijk zo vroeg nog niet". Een fiets? „Die had toen nog geen mens. En als je er één had was je een rijk man". In de Eerste Wereldoorlog moest hij „onder de wapens. Veertien maanden lagen we met 120 man bij het Fort Ellewoutsdijk. Maar in 1418 - het jaartal draait hij stee vast om - waren we neutraal, hé. Ik was ordonnans en moest van de kapitein bloemetjes naar zijn meisje in Vlissingen brengen. Op de fiets. Ik kreeg dan een kaart waarmee ik overal door kon en als ik de bos afgeleverd had was ik vrij". De Eerste Wereldoorlog betekende voor hem armoede, twee aardappelmaaltijden per dag („want die waren vrij") en oorlogsbrood („wat dat voor rom mel was weet ik niet"). „Alles was op de bon. Ik heb er zelfs nog een paar liggen". In de Tweede Wereldoorlog was Dingemanse al te oud om te die nen en werkte hij voor de aanne mer Van Oort in Vlissingen. Rijdend op zijn fiets - die hij intus sen had aangeschaft - over het Koopmansvoetpad moest hij re gelmatig de berm induiken, ter wijl de granaatsplinters hem om de oren vlogen. Tijdens het bom bardement 1940 toen Middel burg in brand stond, vluchtte hij uit zijn huis de dijk op omdat het binnen te warm werd. „Toen een fabriek met munitie explodeerde, was de druk zo groot dat ik de scherven later in mijn behang te rugvond". Na 35 jaar als uitvoerder in weg en waterbuw kunde gewerkt te hebben, ging hij op zijn 68e met pensioen. „Ik pakte allerlei klus jes aan. Tuintjes spitten, stoepjes leggen, schilderen". Een extra centje kon hij goed gebruiken. „Zoveel AOW kreeg je niet". Wat hij voor zijn klusjes rekende? „Niet veel, zomaar een gulden of vijf per dag". Zaterdag 28 november stapt Din gemanse op het vliegtuig naar Vancouver. Al sinds 1971 maakt hij elk jaar en soms zelfs twee keer per jaar een trip naar Ameri ka. Voor geen geld wil hij de ver jaardag van zijn zoon Piet, die op zijn 18e naar Amerika emigreer de, missen. „Bovendien is het er rond Kerst veel gezelliger dan hier. Verlichte winkels en veel pakjes rond de kerstboom". Vol gens Dingemanse gaat er hier in vergelijking met Amerika maar kalm aan toe. Tijdens zijn bezoe ken aan Amerika heeft hij heel wat van het land gezien, al was het alleen al door de vier verhui zingen van zijn zoon. De laatste keer, vijf jaar geleden, verliet deze zijn woonplaats Chicago voor Seatle. Zijn vader, die bij de ver- Nee, we laten u niet in de kou staan. Al onze kersverse kerstbomen staan binnen voor u klaar. Van fijnspar, Nordmann spar, Korea spar tot blauwspar en Servische spar. En of u nu kiest voor mét of zonder kluit, we pakken hem keurig voor u in. Van top tot teen. Service van de zaak. HET GROENE WARENHUIS FOTO ANDA VAN RIET huizing aanwezig was, reisde met de auto mee Vier dagen door de bergen van de ene kant van Amerika naar de andere. De reis naar de Verenigde Staten is iets waar de bejaarde ieder jaar weer naar toe leeft. In mei stuurt hij zijn kleindochter al om een tic ket. En - „omdat ze nogal op en neer kunnen gaan" - houdt hij de dollarkoersen goed in de gaten. Deze de zomer (in de week van de kermis) toen de munt laag ge noeg stond naar zijn zin, stapte hij naar de bank om het geld voor de vakantie van zijn rekening te halen. „Ziezo", zei hij tegen de bankbediende toen hij de bank biljetten naar zich toehaalde, „nu kan ik tenminste weer naar de kermis". Zijn dochter voegt er trots aan toe: „Kun je je dat voor stellen? Hij komt maar nauwelijks boven het locket uit". Ze pro beert zich in te denken hoe de man achter de balie gekeken moet hebben. Na een rechtstreekse vlucht van een uur of tien wordt Dingeman se zaterdag in de avond opgepikt door zijn zoon. Als alles goed ver loopt tenminste, want vorig jaar ging het mis toen hij een vlucht met een tussenstop in Calgary had. „Maar dat was een fout van het reisbureau", zegt Dingeman se verwijtend. „Die hadden ver teld dat het een non-stop was". In de veronderstelling dat hij al in Vancouver gearriveerd was stap te hij uit het toestel, dat zijn weg vervolgde. Uiteraard stond er nie mand op hem te wachten, maar de vertraging duurde niet lang. Na eerst het grondpersoneel op het hart te hebben gedrukt zijn zoon te verwittigen van zijn op onthoud, stapte hij na een half uur alsnog in een klein vliegtuig met bestemming Vancouver. „En ik kreeg nog een fles Champagne op de koop toe", zegt hij verge noegd, eraan toevoegend dat het hem nu uiteraard niet meer zou overkomen. Maar met zijn rechtstreekse vlucht is dat on waarschijnlijk. Een maand voor zijn verjaardag, op 10 januari keert, Dingemanse terug van zijn Amerika-trip. Het etentje en de receptie in hotel Du Commerce moeten dan geregeld zijn door zijn familie Een laatste vraag. Hoe kijkt hij er tegenaan om honderd te worden. De reac tie tekent de persoon. „Pffft, wat zal ik er van zeggen". Bijna tweederde van de Zeeuwse bevolking ziet niets in betaald voetbal in Zeeland. Dat blijkt uit een onderzoek van P T ELedrijf- sadviseurs uit Heinkenszand in opdracht van Omroep Zeeland. In totaal deden 299 Zeeuwen mee aan de telefonische enquete die eind oktober, begin november werd gehouden. Deelnemers aan het onderzoek kregen vragen voorgelegd als vindt u profvoet bal nodig als recreatieve voorzie ning? Ervaart u het als een gemis dat er nu in Zeeland geen prof voetbal meer is? En Is volgens u een profvoetbalclub nodig in Zeeland? Hoewel meer dan de helft van de Zeeuwse bevolking (55%) geïn teresseerd is in voetbal, kan be taald voetbal volgens de onderzoekers Ton Hulstijn en An ton Bil in Zeeland nauwelijks op brede maatschappelijke steun re kenen. Hulstijn: "Over het alge meen reageerden de mensen ook wat lauw, er was hier en daar een zekere mate van desinteresse te bespeuren". Toch was 58% van de in totaal 513 benaderde Zeeu wen bereid mee te werken aan het onderzoek. Hulstijn en Bil vin den dat "een redelijk hoog per centage voor een telefonische enquete". Vier op de tien Zeeuwen (39%) vinden profvoetbal nodig in Zee land, maar een meerderheid (57%) vindt dat niet. De vraag of men profvoetbal nodig vindt als recreatieve voorziening, levert eenzelfde beeld op 39% van de ondervraagden vindt van wel en 55% zegt van niet. Vooral in Noord-Zeeland (Schouwen- Duiveland, Tholen) werd negatief op die vraag geantwoord. Drie kwart (72%) van de mensen in dat gebied ziet niets in betaald voetbal als recreatieve voor ziening. Ondanks die weinig enthousiaste reacties zegt 43% van de onder vraagden dat het provincie bestuur een profclub best zou mogen subsidiëren. De helft van de Zeeuwen (51%) is het daar niet mee eens. Een ruime meerderheid van de Zeeuwse bevolking (79%) er vaart het niet als een gemis dat Zeeland geen betaald voetbal meer heeft. Eén op de vijf Zeeu wen (18%) mist het profvoetbal wel. De onderzoekers plaatsen daarbij de kanttekening, dat waarschijnlijk veel mensen het profvoetbal weliswaar als een aardige bijkomstigheid zien, maar zij missen het betaalde voetbal in Zeeland niet echt. Veel onduidelijkheid is er bij de Zeeuwen over de huidige werk groep, die in Vlissingen nog steeds pogingen in het werk stelt om het profvoetbal nieuw leven in te blazen. Maar liefst 43% van de Zeeuwen heeft daarom geen mening over de werkgroep of stelt er maar weinig vertrouwen in. Drie op de tien (30%) ziet het niet zitten in de werkgroep en 27% heeft er wel vertrouwen in. Op de vraag welke plaats ge schikt zou zijn voor de eventuele vestiging van een Zeeuwse prof club scoort Goes (38%) het hoogst, gevolgd door Middelburg (34%), Vlissingen (25%) en Ter- neuzen (6%). KOUDEKERKE Galgeweg 5. tel. 01185-1623 Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-12733 Geopend: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur. zaterdag van 9.00-17.00 uur Vrijdagavond koopavond Bij ons óók pincode- betalingsmogelijkheid GOCDBOEK- ooeociuK

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1