Minder uitgaven Zomerbus succes Body Console VMC aan het werk zeeuwse NU ALLE STOFFEN HALVE PRIJS SINGER NAAIMACHINES MET GROTE KORTING TOT 35% INRUIL NAAIMACHINES VOOR SUPER LAGE PRIJZEN watertekapsboud Wij hebben ruimte nodig Alle fournituren 20% korting SINGER 4-DRAADS LOCKMACHINE van 1095,- nu 795,- INRUIL LOCKMACHINES vanaf200,- ELECTRISCHE ZIGZAG va 50,- ALLE MACHINES MET GARANTIE Gehandicapt enjtoctjgewoon leven I ^nrlhni IW De P°Pulariteit van deZomerbus neemt toe. In vergelijking met 1991 steeg het aantal reizigers met 40%. Minder banen Groei OM M I SS I KS Exploitatie IX HEROEP ONAANVAARDBARE STIJGING LASTEN VOORKOMEN JAARVERGADERING KOSTEN WATERZUIVERING LANGERE PERIODE De collectie is nu nog compleet Diverse Segeersstraat 9A Middelburg Tel. 01180-12165 Wordt donateur INTEGRATIE GEHANDICAPTEN Woensdag 2 december 1992 B I) I J DE FAAM - DE VLISSINGER 13 I E UWS Dé bezuinigingen bij de directies en stafbureaus van de provincie gaan voorspoediger dan gepland. De opbrengst moest dit jaar twee miljoen gulden zijn. Door het schrappen van een aantal banen en gqedkopere reiskosten is de opbrengst op dit moment ruim 2,7 min. Het dagelijks provinciebestuur heeft het eigen apparaat een be zuiniging opgelegd van in totaal ruim vier miljoen gulden. In 1992 tvyee miljoen en in de twee jaren daarna jaarlijks een miljoen er bij. Zou men de bezuinigingen sneller w£ten te realiseren dan afgespro ken dan mag een deel van die op brengst, volgens een van te voren vastgestelde verdeelsleutel, be steed worden aan eenmalige uit gaven als cursussen voor de ambtenaren, aanschaf van com puters en maatregelen ter verbe tering van de arbeidsomstandig heden. Voor dit doel is nu een be drag beschikbaar van ruim 118 duizend gulden. De ontwikkelingen van dit mo ment brengen met zich mee dat in 1993 in totaal 3,7 miljoen bezui nigd is. Als de bezuinigingen zijn afge rond betekent dat dat er bij de provincie minder banen zijn. Ruim dertig in getal. De provincie heeft ruim zeshon derd mensen in dienst. De bezui nigingen op het aantal arbeids plaatsen worden gehaald zonder gedwongen ontslagen. De ambtenaren moeten twee honderdduizend gulden inleveren aan reiskosten. Op dit deel van de bezuinigingen is dit jaar al 142 duizend gulden gevonden. De reiskostenvergoedingen zijn ver laagd en met de Nederlandse Spoorwegen is een grootverbrui kerscontract afgesloten. Behalve het voordeel dat het reizen met de trein goedkoper uitvalt hoeven ambtenaren voor hun dienstrei zen geen kaartjes meer te kopen op het station om dit vervolgens te declareren. Men kan het trein kaartje gewoon afhalen bij het se cretariaat van de eigen dienst. De afzet van biologische land- bouwprodukten uit de provin cies Zeeland en Noord-Brabant loopt spaak. Geen enkele gros sier van aardappelen, groenten en fruit uit deze provincies neemt deze producten af van de veiling in Breda. Slechts vier handelsbedrijven in Zeeland verhandelen biologische produkten. Door deze gang van zaken komen biologische land bouwers ernstig in problemen. Het Informatiecentrum voor bio logische produkten "Biologica" te Zwolle wil aan deze situatie een eind maken door het aanstellen van een projectcoördinator. De functionaris krijgt tot taak gros siers en detaillisten in aardappe len, groenten en fruit in de provincies Zeeland en Noord- Brabant intensief te bewerken. Desgewenst kan deze man of vrouw de afnemers helpen bij het opzetten van een goede voorlich ting aan de consument. De jaarlijkse kosten van een der gelijke functionaris bedragen 145 duizend gulden. De twee provin cies is een bijdrage gevraagd van elk 25 De provincie Noord- Brabant heeft al positief gerea geerd. Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland is eveneens bereid te delen in de kosten. De uitgaven liggen in de lijn van het milieubeleid en passen in het Zeeuwse landbouwbeleid door het stimuleren van de afzet van duurzame produkten. In de achterste Balanszalen van het Zeeuws Museum in Middelburg is tot en met 31 januari de tentoonstelling Body Console van de kunstenaar Harry Vandevliet te zien. Per dag maakten 2.500 mensen gebruik van de zomerbus. Over een heel seizoen gerekend bete kent dat 145 duizend passagiers in Zeeland. Ten opzichte van 1991 is dat een toename van 40%. De buspassagiers zorgden geza menlijk voor een besparing van 160.000 autokilometers, een groei van 60 Uit onderzoek komt verder naar voren dat in de zomerbus over het algemeen net zo veel mensen zitten als in de bussen van het streekvervoer. De bezettingsgraad zou regelmatig hoger zijn dan dat van de reguliere bussen. Een toenemend aantal mensen geeft de voorkeur aan het vervoer per bus in plaats van in de eigen auto te stappen. De titel is een verwijzing naar de ideeën waarop Vandevliet (1947) zijn werk baseert. Body (lichaam) en console beschouwt hij als dra gers van (denk)beelden, maar te gelijkertijd functioneren ze in hun eigen betekenis: het lichaam draagt het hoofd, de console is een "drager" in de architectuur. Kenmerkend voor zijn werk is het gebruik van alledaagse voorwer pen waar men doorgaans ge dachteloos aan voorbij gaat. Door de voorwerpen te ontdoen van hun functie vormt de kunstenaar ze om tot beeld en drager van denkbeelden. Bij de ideeën die de kunstenaar uitdrukt is de materi aalkeus een bepalende factor: glas transparant, koper ge leidend, glaswol isolerend, lood absorberend. Het begrip 'energie' is op al deze materialen van toepassing. Sinds kort is de Stichting voor Volksgezondheid, Maatschappelijke Ontwikkeling en Cultuur, kortweg Stichting VMC Zeeland, èen feit. Per 1 januari gaat de VMC echt van start. De Raad voor de Volksgezond heid vergadert voor het laatst op maandag 7 december in het ge bouw van de CZ-groep, Achter de Houttuinen 8, Middelburg. De aanvang is 14.15 uur. De agendapunten van deze ver gadering, die begint met spreek recht, waren bij het schrijven van deze rubriek nog niet bekend. Donderdag 10 december, 10.00 uur, komen de leden van de pro vinciale planologische commis sie bijeen. Op de agenda staan onder meer de mer 2e fase berging bag gerspecie Zeeland, de informatie ve notitie over het project Rijn-Schelde-Delta, het voorbe reidingsschema landinrichting 1993, het actualiseren van de bestemmingsplannen buitenge bieden en de reactie van gedepu teerde staten aan de minister over de basiskustlijn. De PPC vergadert in het gebouw De Burg, Groenmarkt 13, Mid delburg. Beide vergaderingen zijn open baar. De vergaderstukken liggen ter inzage in het informatiecen trum. Abdij 9 in Middelburg. Het dagelijks provinciebestuur gaat er van uit dat de belangstel ling voor de zomerbus ook de ko mende jaren nog zal groeien. Men leidt dat onder meer af uit de toename van het aantal passa giers in Zeeuwsch-Vlaanderen. In dat gebied reed de zomerbus voor het derde jaar. Van 43 dui zend passagiers in 1991 steeg het aantal reizigers naar ruim 61 dui zend in dit jaar, een toename van bijna 50%. Men gaat er van uit dat ook in dit gebied het einde van de groei nog niet is bereikt. In de rest van Zeeland reed de bus voor het tweedejaar. Bij de positieve verwachtingen speelt verder een rol dat de waar dering voor deze wijze van ver voeren toeneemt. Gaven de reizi gers in 1991 een rapportcijfer van 7,5 aan de zomerbus, dit jaar was dat een ruime acht. Opvallend is dat een fors aantal van de nieuwe passagiers afkomstig is van va kantiegangers die ook vorig jaar al in Zeeland op vakantie waren, toen al wel van de zomerbus had den gehoord maar er dit jaar pas voor het eerst gebruik van maak ten. Zo'n zeventig procent van de buspassagiers komt met de auto naar het vakantie-adres. Ruim de helft van deze passagiers zegt da gelijks gebruik te maken van de zomerbus en thuis dagelijks de auto te pakken. Deze cijfers laten grote verschillen zien met die van de gebruikers van het reguliere openbaar vervoer. Van de gewone buspassagiers kan maar dertig procent over een auto beschik ken. De toename van het aantal pas sagiers op Schouwen-Duiveland kan voor een belangrijk deel wor den toegeschreven aan de op stelling van het bedrijfsleven. Het aantal buskaartjes dat door campinghouders is verkocht is met name in dit deel van Zeeland het sterkst gestegen. Een aantal campinghouders had de zomer bus opgenomen in hun diensten pakket. Verblijf op de camping gaf recht op gratis gebruik van de bus. Met de exploitatie van de zomer bus gaat het de goede kant op, zegt het college van gs. Het vorig jaar kwam men ruim honderdduizend gulden tekort op de begroting. Dit tekort kwam voor rekening van de vervoersbe drijven. Men rekent er op dit jaar quitte te spelen. De afgelopen twee jaren is de zomerbus gesub sidieerd met ongeveer een mil joen gulden per jaar. Behalve toename van het aantal passagiers, en dus meer inkom sten, zal men in de toekomst niet te maken hebben met allerlei aan loopkosten. Voorts trekt men de conclusie dat ondernemers en toeristen bereid zijn de kosten van de zomerbus door te berekenen in de overnachtingsprijs. Tot slot kan door de ervaringen van de af gelopen jaren het lijnennet doel matiger worden opgezet. De provincie rekent er op dat de bus in de toekomst blijft rijden. Daarmee is een eind gekomen aan het zelfstandige bestaan van het Steunpunt voor Kunstzinnige Vorming, de Raad voor de Volks gezondheid en het Provinciaal Opbouworgaan Stichting Zee land. De "bundeling van krachten" is het resultaat van de reorganisatie van de provinciale welzijnssector. Het bestuur van de VMC bestaat uit de volgende personen: A.A.L.G.M. Kessen, voorzitter; B.W. Meij, penningmeester; J.J.P.M. Asselbergs, vice-voorzit- ter; mw. R. de Groot; L. Rienstra, secretaris; A.A. Kampfraath en L. Phernambucq. Tot directeur is benoemd M.R.A. Luijpen. Er zijn inmiddels ook hoofden aangewezen voor de sectoren van de VMC: mw. A. Pijpers- Keijzer (cultuur), J. Franse (ad vies, onderzoek en ontwikkeling) en D. Janse (middelen en on dersteuning). Dinsdag 8 december houdt de tweede kamer uit gedeputeerde staten een zitting, aanvang 14.30 uur. Een inwoner van Goes heeft een beroepschrift ingediend omdat hij het niet eens is met een beslissing van zijn gemeentebestuur over al gemene bijstand. De zitting is openbaar en wordt gehouden in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 VOORLICHTINGSRUBRIEK VAN DE ZEEUWSE WATERSCHAPPEN uitvoeren, andere pas in een la ter stadium. De voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond, ir. P.J. Gruijters, stelde dit op de jaarvergadering van het overleg orgaan van de Zeeuwse water schappen. De financiële vertaling van be leidsvoornemens in ondermeer de Derde Nota Waterhuishou ding en het concept Waterhuis houdingsplan plaatsen de Zeeuwse burger binnen een paar jaar voor een onaanvaard baar hoge verontreinigingshef fing. Extra uitgaven voor zaken als het storten van zuive ringsslib en de aanpak van de vervuilde waterbodems drijven de kosten zodanig op dat er grenzen overschreden dreigen te worden. De Zeeuwse water schappen pleiten daarom voor prioriteitsstelling: die maatrege len die het meeste milieurende ment opleveren het eerst De jaarvergadering van de Zeeuwse Waterschapsbond vond afgelopen vrijdag plaats in gemeenschapscentrum "Den Dullaert" in Hulst. De bijeen komst stond in het teken van de samenwerking met België. De herdenking van "750 jaar Vier Ambachten" vormde de aanlei ding van de keuze voor dit the ma. In het gebied van de ambachten Assenede, Axel, Boekhoute en Hulst kreeg het bestuur, de rechtspraak, het wa terbeheer en het maatschappe lijk leven middels een keur toen een duidelijke structuur. Aange zien het water zich niks aantrekt van landsgrenzen is er volgens Gruijters alle reden om de sa menwerking tussen de Zeeuwsch-Vlaamse waterschap pen en de Vlaamse polders en wateringen te versterken. Een goede waterkwaliteit: een kostbare zaak Het waterbeheersbeleid voor de komende vijf jaar aan de Zeeuw se zijde van de grens zal voor een groot gedeelte bepaald wor den door het Provinciale Water huishoudingsplan. Landelijk en provinciaal en gemeentelijk be leid vinden in dit plan afstem ming. Ook de waterschappen stemmen hun waterbe heersplannen hierop af. Uit het conceptplan blijkt dat de water schappen een belangrijk deel van de kosten voor hun rekening moeten nemen. Een gezin betaalt in 1993 gemid deld f 300,— per jaar voor het zuiveren van het oppervlaktewa ter. Het beleid in het provinciale plan vereist een kostenstijging die de Zeeuwse waterschappen niet verantwoord vinden. Andere zaken die de hoogte van deze belasting al onder druk zetten zijn: - de verhoging van de stort- kosten van ontwaterd zuive ringsslib. De waterschappen betalen in 1993 f 31,— per ton; in 1995 zal dit f 75,— per ton worden. - de kosten voor het schoonma ken van de waterbodems. Slechts een kwart van de water lopen voldoet aan de normen. De plannen voor de aanpak en Rioolwaterzuiveringsinstallatie de financiering van de schoon maak zijn nog niet door allen on derschreven. - het verwijderen van stikstof uit het water van de rioolwaterzui veringsinstallaties. Slechts een klein deel van de nitraatbelasting van de Westerschelde is afkom stig van het water uit de zuive ringen. De waterschappen zijn van mening dat wanneer alle lo zers de uitstoot van stikstof op deze zee-arm terugbrengen zij ook hun steentje zullen bijdra gen. Per jaar zal dit een investe ring van f 10 miljoen vragen. Als nu de uitvoering van al deze plannen over een langere perio de uitgesmeerd wordt, leidt dit voor de betalers van de veront reinigingsheffing tot een minder sterke stijging van de kosten. De waterschappen zijn van mening dat de projecten die het meeste milieurendement opleveren het eerst aan bod dienen te komen. Vragen omtrent onderwer pen uit deze informatieru briek kunt u richten aan de Zeeuwse Waterschapsbond Postbus 179, 4330 AD Middelburg, Tel. 01180-15751 Telefoon: (033) 75.33.44

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13