Herintreedsters stap op weg met Vrouw en Werk ill Herdenking watersnood Margaret Bloom speelt in op cocooning-trend M) DOE IETS AAN L00PLAWAAI. IN BEROEP OM M ISSI i;s Het landschapsplan voor het zuidwestelijk deel van de Zak van Zuid-Beveland mikt op het waarborgen van het landelijk karak ter van dit gebied. Kleinschalig Ter inzage MINDER iVERKEERS SLACHTOFFERS Bekendmaking Provincie Zeeland Verkeersbesluit voor de Westelijke Bermweg langs het Kanaal door Walcheren UNIEKE DEKBED-AKTIE: NU DONS BIJVULLEN ZONDER ARBEIDSLOON! DONSBON De Slaapvoorlichter voor Zeeland Beestenmarkt 12, Goes. Tel. 01100-3 22 13 Bekendmaking Provincie Zeeland Vergunning Sturm en Dekker te Oostkapelle Woensdag 25 november 1992 ABDI J Gedeputeerde Staten willen f 40.000,- uittrekken als bijdra ge in de organisatiekosten van de nationale herdenking van de wa tersnoodramp. De herdenking zal plaatsvinden op 1 februari 1993 in Ouwerkerk en Nieuwer- kerk. De Koningin zal de plechtig heden bijwonen. Zoals gezegd krijgt de bijeen komst een nationaal karakter, wat betekent dat de officiële herden king voor het hele rampgebied (de Zuid-Hollandse eilanden, Texel, Zeeland en een deel van Noord- Brabant), in de genoemde plaat sen zal gebeuren. In de Hervormde Kerk in Nieuwer- kerk zal een herdenkingsbijeen komst worden gehouden; daarna worden kransen gelegd bij het monument bij de caissons in Ou werkerk. Er komt nog een officieel, uitge werkt programma. De statencommissie voor alge meen bestuur vergadert vrijdag 27 november, 10.00 uur, in het provinciehuis. Sint Pieterstraat 42te Middelburg. Op de agenda staan onder meer de herdenking op 1 februari 1993 van de watersnoodramp 1953, het aanvullend krediet voor een nieuwe entree provinciehuis, het beleidsprogramma 1993 - 1995 van het IPO-algemeen bestuur en de 3e voortgangsrapportage be zuinigingen. Verder spreekt men over het ver beteren van het fietspad langs de weg Middelburg-Koudekerke, de reconstructie van het kruispunt Molenverkorting in Zeeuwsch- Vlaanderen, de nota Met Cultuur in Zee, het beleidsplan Recreatie en Toerisme in Evenwicht, de sti muleringsregeling toegankelijk heid voorzieningen voor gehandi capten, de oprichting van de Stichting Zeeuwse Sportraad en beschikbaarstellen van subsidies aan de GGD-Zeeland voor een steunpunt voorlichting kinder mishandeling, en aan de gemeen te Terneuzen voor de bouw van een multi-functioneel zorgcen trum. De commissie adviseert de staten vervolgens over de aanlegkosten van het fietspad tussen Veere, Gapinge en Serooskerke en het fietspad langs de Europaweg- noord, de bijdrage voor de oplei ding allochtonen aan de Janneke Dierxschool, de afrekening inrich ting duinlandschap Neeltje Jans, de subsidiering van het Congres bureau Zeeland, de afkoop rijks bijdrage van het Kanaal door Wal cheren en de verlenging van het project F2 Euregio. De vergadering is openbaar en begint met spreekrecht voor het publiek. De vergaderstukken lig gen ter inzage in het informatie centrum van de provincie. Abdij 9, Middelburg. 15 IEUWS De tweede kamer uit gedepu teerde staten houdt dinsdag 1 december drie hoorzittingen over algemene bijstandszaken. Inwoners van de gemeenten Ter- neuzen, Reimerswaal en Axel hebben beroepsschriften inge diend tegen negatieve beslissin gen van hun gemeentebestuur. De aanvangstijden van de zittin gen zijn respectievelijk 14.00 uur, 14.20uuren 15.20uur. De hoorcommissie bestem mingsplannen komt donderdag drie december voor drie zaken bijeen. In de eerste zitting, aanvang 10.00 uur, komt het plan "Bosch- kapelle, 1e herziening" van de ge meente Hontenisse aan de orde. De heer J. Truyman uit Ossenisse en het Landbouwschap te Goes hebben bezwaarschriften inge diend omdat zij het niet eens zijn met het wijzigen van de bestem ming landbouw in bedrijven en met de realisering van woningen op korte afstand van bedrijven. Mevrouw A.M. van Bunderen uit Vogelwaarde heeft een bezwaar schrift ingediend omdat een per ceel geen woondoeleinden-be- stemming krijgt. Om 10.30uurkomthetplan "Bui tenzorg III, 2e herziening" van de gemeente Tholen ter sprake. De heer D. J. van Gorsel uit Tholen en de Vereniging tot behoud van de historische kernen en landschap van Tholen hebben bezwaar schriften ingediend. Zij zijn tegen de sloop van de hoeve Buitenzorg. Het plan "Beschermd Stadsge zicht" van de gemeente Middel burg is om 11.00 uur onderwerp van gesprek. De heer W.J. Akker mans uit Middelburg heeft be zwaar tegen de horeca-regeling in het plangebied. Hij wil alleen ho recagelegenheden op de Markt, de Pottenmarkt en Plein 1940. De heer B. Witte uit Middelburg heeft bezwaar tegen een bij de vaststelling van het plan aange brachte wijziging over het mini male aantal woningen per bouw blok. De hoorzittingen zijn openbaar en worden gehouden in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. WM Landschapsplan Zak van Zuid-Beveland Door een gevarieerde beplanting langs en bij bestaande en histori sche wegen, dijken en woonge bieden wordt de weg die naar de WOV leidt ondergeschikt ge maakt aan het landschapsbeeld. Dat is in het kort de uitkomst van het door het Bureau Taken op gestelde landschapsplan. De plannenmakers van Bureau Ta ken zijn begeleid door ambtena ren van de provincie en van de gemeente Borsele. De provincie heeft opdracht ge geven tot het opstellen van een dergelijk plan om de, landschap pelijk, negatieve gevolgen van de aanleg van een vaste oeververbin ding, inclusief de aanleg van een weg naar die oververbinding, te verminderen. Ook zou dit plan te gemoet moeten komen aan de huidige landschappelijk "vervui ling" die men ervaart als gevolg van bijvoorbeeld hoogspan ningsmasten en industrie. Wat opvalt in het plan is dat men niet kiest voor het wegmoffelen van de weg naar de vaste oever verbinding door de aanplant van bijvoorbeeld een stevige bomen rij. De redenering is juist anders om geweest: leg het accent op de bestaande en historische struc tuur van het gebied. Volgens de makers van de plannen is het op die manier mogelijk een harmo nisch landschap te waarborgen, met een blijvend landelijk karak ter. In het landschapsplan draagt men een aantal concrete oplos singen aan: structuurbepalende %F'%' beplanting langs de bestaande wegen en dijken, afschermende beplanting of "bedijking", ac centuerende beplanting om de typische structuur van de kern Borssele in het landschap te be nadrukken en erfbeplanting om de ligging van de boerderijen in het landschapsbeeld te verster ken en de bewoners af te scher men van eventuele visuele hinder. Door het planten van bomen en struweel langs bestaande wegen en dijken ontstaan kleinere land schappelijke ruimtes. In een der gelijke structuur heeft men minder last van visuele hinder is de redenering. Omdat de landbouw een belang rijke rol heeft in dit gebied moet "zuinig" met landbouwgrond worden omgesprongen. Vandaar dat er alleen beplanting komt langs één kant van de weg: de zuidelijke of oostelijke berm. Op die manier valt de meeste scha duw op de weg en niet op de ge wassen, en, de beplanting in de oostelijke berm kan dienen als windkering van de overheersende zuidwestenwind. Omdat de be planting toch wel van enig for maat moet zijn is het nodig de berm te verbreden van de huidige anderhalve meter naar zo'n drie meter. De keus is gevallen op boomsoorten met een lange le vensduur. In plaats van de beken de populieren gaan de gedachten uit naar soorten als esdoorn, els, plataan, abeel of noot. In de Borselepolder wil men de aanwezige dubbelzijdige bomen rij langs de Monsterweg verster ken door onder meer de open plekken in te planten. Langs de Korte Noordweg en de Korte Zuid- weg is een dubbele bomenrij ge pland langs de Wolphaartsweg, de Catalijneweg en de Weelweg een eenrijige bomenrij. De even eens structuurbepalende polder wegen Lange Zuidweg, Ossen- weg, Kaaiweg en Jurjaneweg ko men in aanmerking voor hegbe planting. Bij een heg gaan de gedachten uit naar bijvoorbeeld kornoelje, meidoorn, kardinaals muts, liguster, mispel en der gelijke. In de Ellewoutsdijkpolder wil men de huidige houtsingels langs Trenteweg en Grintweg versterken met bomen en strui ken. Voor de Coudorpseweg, Steen- dammeweg en Arendshoekweg kiest men voor versterking van de struiken, eventueel door de bo men tussen de struiken weg te nemen. Versterking van de dub belzijdige bomenrij op de Staart- sche Dijk kan geschieden door open plekken in te planten en waar nodig de huidige bomen te vervangen door boomsoorten met een langere levensduur. Deze vervanging zou ook op moeten gaan voor de overige dijkbeplan- ting op de grens van het plan gebied. Geluidswallen "die als dijkjes in het landschap liggen", aldus de opstellers van het plan, bieden bescherming tegen verkeersla waai. Struweel en bebossing hebben een functie bij de inpas sing van de zogeheten verzor- gingspunten (benzinestation. parkeerplaats, busstation en tolplein). De geluidswallen worden voor zien van een kruidenrijke gras landvegetatie en struweel aan de voet van de wallen. Een boszone van tenminste vijftig meter breed moet als barrière die nen tussen het landschappelijk gebied en de industrie. In de zone onder de hoogspanningsmasten is bebossing gepland. De parkachtige dorpsrandbos- sen rond de kern Borssele behoe ven versterking en uitbreiding met bos, bomenweides en bo menrijen. Behalve voor de landschappelijke accentuering van het dorp is deze versterking ook nodig voor het af schermen van het hinderlijke uit zicht op het zeehaven- en indus triegebied. Het is de bedoeling het plan uit te voeren tijdens de verdere ontwik keling en uitvoering van de vaste oeververbinding. Het Landschapsplan voor het zuidwestelijk deel van Zuid- Beveland is voorzien van elf volle dig in kleur uitgevoerde kaarten. In deze uitvoering ligt het plan ter inzage op de volgende plekken: informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9, Middelburg; Zeeuw se Bibliotheek, Kousteensedijk 7, Middelburg; gemeentehuis ge meente Borsele, Stenevate 10, Heinkenszand; openbare biblio theek, Stengeplein 1, Heinkens zand. Gratis beschikbaar zijn plannen met zwart/wit kaarten en een in kleur uitgevoerde overzichts kaart. Belangstellenden kunnen contact opnemen met het infor matiecentrum van de provincie. Abdij 9 in Middelburg, tel. 01180 -31400. M i»y ,y,-i Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie; bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 Ina Dierendonck, bedrijfsleidster van Margaret Bloom. In de jaren tachtig stonden in de woonkamers de hoognodige meubelen, veelal uitgevoerd in chroom of geplastificeerd multi plex. Gordijnen werden vervan gen door lamellen of luxaflex en in de vensterbank stond een en kele groene plant. De nieuwe winkel van Margaret Bloom in de Sint Jacobspassage in Vlissingen ziet er uit als een huiskamer, waarin gebloemde stoffen de bo ventoon voeren en de grenen kasten vol staan met snuisterijen. De Hollandse gezelligheid keert terug met Engelse artikelen. Tien jaar geleden werd de vrije tijd veelal buiten de deur doorge bracht. Uit eten gaan, naar de film of disco waren favoriete be zigheden. Nu zien we een trend die we cocooning noemen. In plaats van dineren in een restau rant organiseren mensen een etentje thuis en kijken daarna op de bank naar een gehuurde vide ofilm. Bloom speelt in op het ge volg daarvan, namelijk de behoefte om het huis weer gezel liger aan te kleden. „Nu mensen meer thuis blijven, raken ze de koele kleuren en bijna lege ka mers zat. Ze kopen weer gordij nen en zijn op zoek naar allerlei spulletjes om het huis te versie ren. Dat betekent overigens niet dat de gehele inrichting vervan gen wordt. De strakke meubelen zijn heel goed te combineren met antiek en draperieën". Woninginrichting of 'home decoratie' zoals ze het zelf noemt, heeft altijd de interesse van Bloom gehad. Als kind van Engelse ouders komt ze regelma tig in Engeland en haar voorliefde voor de woonstijl daar is terug te zien in haar zaak. Naast de gre nen meubelen zijn geruite en ge bloemde stoffen in warme kleuren een belangrijk deel van haar assortiment. Verder is er een grote keus in kaarsen, lijstjes, rie ten manden en andere kleine woonaccessoires. Vier jaar geleden gaf Bloom haar baan bij de PTT op om haar eigen winkel te beginnen. Dat bleek zo'n succes dat al snel meerdere filialen volgden, onder meer in Papendrecht en Zeist. „De meeste mensen die bij ons bin nenstappen zijn niet direct van plan. iets te kopen. Maar bij het zien van al die spulletjes worden ze gewoon een beetje hebberig en kunnen ze de verleiding niet weerstaan", zegt Bloom. In de winkel in Zeist is een tearoom gedeelte. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat in Vlissingen ook een dergelijke combinatie zou kernen, maar het pand bleek te klein. Wel zijn er allerlei artike len op het gebied van thee te krij gen. De officiële opening van het Vlis- singse filiaal is op tien december. Om het personeel de gelegenheid te geven om zich goed in te kun nen werken, is de winkel al wel open. Bedrijfsleidster Ina Dieren donck vertelt dat het aardig druk is geweest. „Ik hoor van veel da mes dat de zaak een goede aan winst voor de stad is en we zitten hier op een goed plekje. Deze passage is eigenlijk een beetje een 'vrouwenstraatje'. Veel kleding, sieraden en nu wij. Want woninginrichting is nog steeds een vrouwenaangele genheid". Zeeland telt ruim 17000 herintre dende vrouwen. Vrouwen die na lange tijd niet gewerkt te hebben, zich weer aanmelden voor een plaats op de arbeidsmarkt. „Veel van hen", constateert de organi satie Vrouw en Werk Zeeland, „hebben geen of sterk verouder de werkervaring. Ze weten niet wat de arbeidsmarkt hen te bie den heeft en hoe ze aan een be taalde baan kunnen komen". Om hen daarbij te helpen heeft de or ganisatie een activiteitenpro gramma en een aantal projecten opgezet. In 1991 - zo staat in het jaarverslag - bereikten de activi teiten zo'n 1200 vrouwen. Vrouw en Werk, dat al sinds 1985 bestaat, ziet de weg naar een baan opgesplitst in twee fa ses. In het eerste stadium kijkt ze of de vrouw werkelijk een baan wil en wat de mogelijkheden zijn. Pas als daar duidelijkheid over is, meent de organisatie, kan er een route uitgestippeld worden om de begeerde baan te krijgen. Om er voor te zorgen dat de vrouwen de juiste keuze voor een oplei ding of baan maken worden en kele activiteiten op touw gezet. Vorig jaar gaf Vrouw en Werk elf oriëntatie-cursussen voor banen en beroepen. De opzet was om de deelneemsters een plan te la ten maken waarin ze zelf de stap pen aangaven die voor hen haalbaar waren. Dezelfde cursus, maar dan voor allochtonen, werd in Goes en Middelburg gegeven. Daarnaast werd er in enkele an dere cursussen gepeild wat de mogelijkheden waren voor de cursisten om een baan in de ho reca, de techniek of als zelfstan dige aan te pakken. Zeventig procent van de herin treedsters gaat, zo maakt Vrouw en Werk uit de cijfers op, na deze eerste stap verder op zoek naar een baan. De organisatie heeft daarvoor in 1991 de banden met arbeidsbureaus, werkgevers en scholingsinstituten aangesnoerd. Ze wijst de werkgevers op het aanbod van herintredende vrou wen en één keer in de maand overlegt de beleidsmedewerkster met de directeur van het Arbeids bureau om vraag en aanbod van werk voor de vrouwen op elkaar af te stemmen. Daarnaast is sinds kort op initiatief van Vrouw en Werk het Bureau Positieve Ak- tie opgezet om bedrijven die min der vrouwen dan mannen in dienst hebben advies te geven. Het project, wordt uitgevoerd door het Zeeuws Ontwikkelings- buro Vrouwen Emancipatie (ZOE). Directie Milieu en Waterstaat Gedeputeerde Staten van Zeeland maken bekend dat een verkeersbesluit is genomen voor de Westelijk Bermweg langs het Kanaal door Walcheren, in de ge meente Vlissingen. Het besluit omvat: sluiting van de weg voor voertuigen waarvan de aslast hoger is dan 1,2 ton, in beide richtingen. Het besluit ligt ter inzage in het kantoor van de directie Milieu en Waterstaat te Middelburg, Het Groene Woud 1 kamer 214. Binnen 30 dagen na heden kan iedere belanghebbende tegen dit besluit beroep instellen bij de Kroon. Het be roepschrift moet worden ingediend bij de Raad van State, Afdeling voor de geschillen van bestuur, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Middelburg, 24 november 1992. Het Groene Woud 1, postbus 165, 4330 AD Middelburg Tegen inlevering van deze bon worden uw donsdekbedden bijgevuld met geselecteerd kwaliteitsdons, of het dons uit uw oude dekbed wordt over- en bijgevuld in een nieuwe inlett of tijk, zónder berekening van arbeidsloon. U betaalt uitsluitend het gebruikte dons en/of de nieuwe inlett/tijk. Naam: Adres: Plaats: Deze donsbon is inwisselbaar bij alle Nederlandse Slaapvooriichters. Geldig tot 31 december 1992. De Vlijt Bedden slaapvooriic.nters Directie Milieu en Waterstaat Aanvraag Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 31 van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne het volgende bekend. De firma Sturm en Dekker te Oostkapelle heeft bij hen op 28 april 1992 een aanvraag tot verlenging van de vergun ning ingevolge de Afvalstoffenwet ingediend. Het betreft een bewerkingsinrichting voor bouw- en sloopafval en de daarbij behorende opslag. De inrichting is gelegen op een perceel aan de Kleverskerkseweg en Uyterschootweg te Middelburg, ka dastraal bekend gemeente Middelburg, sectie M, nr. 322. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten de gevraagde vergunning te verlenen onder voorschriften in het belang van de be scherming van het milieu. De aanvraag, de vergunning en overige stukken liggen voor een ieder ter inzage van 26 november 1992 tot en met 4 januari 1993 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Middelburg, op werkdagen van 8-12 en van 13-17 uur en iedere donderdagavond van 18-21 uur (na telefonische afspraak: 01180-75000, tst. 241); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 9- 12 en van 14-16 uur (de directie Milieu en Waterstaat is gesloten van 25 december 1992 tot en met 3 januari 1993). Beroep Vanaf 26 november 1992 tot en met 4 januari 1993 kan tegen voornoemde vergunning beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's- Gravenhage, door de aanvrager, de betrokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 20, 21, 22, 2e lid of 28, le lid onder c. van bovengenoemde wet bêzwaren hebben ingebracht of door enige andere belanghebbende die aantoont dat hij redelijkerwijs niet in staat is geweest overeenkomstig de hierboven genoemde artikelen bezwa ren in te brengen. De vergunning wordt op 5 januari 1993 van kracht, tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing dan wel tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Het Groene Woud 1postbus 165, 4330 AD Middelburg. Is burenlawoai voor u een probleem? Doe er dan iets aan. v De Nederlandse Stichting CC ^Geluidhinder helpt bij het vinden van een oplossing. NSG, Postbus 381, 2600 AJ Delft.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 15