MOOISTE Drie-sterren- aanbod. FOTO'S mu wtf intiatuin Nachtwacht beloond I de Ruiter RADIO ATLANTIS „Ik ben een kleine belegger die geen grote klappen kan verdragen" Straks studeren P.de Klerk parkeMoeren Sint arriveert in Vlissingen MLH SCHtlOtPV-t»'- VERSCHOORE (EBB HE) 000 (SanaunB) ek Amestein I ra-Zuid HOOGSTRATEN BELEGT IN BEDRIJVENCENTRA '"wijn en culinair"* ONTDEK 'T LITERAIR ALTIJD MOOIE VLOEREN VOOR BILLIJKE PRIJZEN seispleinö middelburg 01180-26721 SOCIALE DIENST HELPT BIJSTANDS OUDERS De cursus draait een jaar en nu al wordt van een succes gesproken. 'Bijstand, maar niet alleen', wordt dit scholingsproject van de sociale dienst genoemd en bedoeld voor alleenstaande ouders. De gemeen telijke uitkeringsinstantie huurde de Stichting Basise ducatie in omdat die organisatie voldoende middelen in huis heeft om bijstandsouders uit hun huis te krij gen. De cursus duurt tien weken. Contact leggen tussen vrouwen en mannen met kinderen en infor matie verstrekken over de bijstand en werken met het vizier op de toekomst gericht zijn de hoofd doelstellingen. Anja, Elly en Addie zijn drie bijstandsmoeders die de cursus volgden. Voor hen is het een eerste stap naar een bestaan met werk, dus meer financiële armslag. PZC WEEKBLADEN Toekomst Welwillend h I Ruimte "KOOKBOEKENMAAND" Boekhandel Het ritme ven Walcheren De originele Zwitserse officiersmessen vanaf f 12,75 SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 DE Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve Cursus opent ogen fili'I'WIU Vervolg pagina Abdijnieuws Ja, maar waar... Van deze driekoppige kerst ster in helderrood heeft u maanden plezier. Geef hem een licht maar niet te warm plaatsje. Begiet hem met lauwwarm water Hoog ±25 cm. Pot 0 9,5 cm. Nieuwe vrouwenorgani satie wil allerlei activiteiten ontplooien voor vrouwen. Kinderboeken uit Ameri ka: Margreet Meulmeester schenkt aandacht aan boe ken die gaan over Europe anen en indianen en slaven in haar rubriek op onze pa gina Uit. Produkt Informatie met allerlei informatie en com merciële nieuwtjes. Voorlichting van gemeen te en provincie. 22e JAARGANG NUMMER 47 18 NOVEMBER 1992 De cursus, waaraan het afgelo pen jaar alleen vrouwen deelna men, is bedoeld om ouders die weer aan het werk willen een steuntje in de rug te geven. „Voor veel vrouwen is de afstand die ze moeten overbruggen om na ja renlang thuiszitten weer een baan te zoeken groot", legt Lies Wondergem van de Stichting Ba siseducatie uit. Elly herinnert zich hoe moeilijk het voor haar was om uit de kring te komen waarin ze al meer dan zes jaar ronddraai- Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vink-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel. Druktechniek: offsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vllssinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. de, hoewel ze niet meer verder wilde met het bestaan dat ze op dat moment leidde. „Het praten over je leefsituatie en het uitwis selen van ervaringen is daarom belangrijk. Het gevoel dat je er niet alleen voor staat". De drie vrouwen zijn het erover eens dat begrip in eerste instantie het be langrijkste is. Volgens Lies Wondergem is het verschil met cursussen die in het verleden werden gegeven door de stichting Basiseducatie dat er toen meer naar de financiële kant werd gekeken. „Nu richten we ons ook op de toekomst". Toch worden in de eerste lessen vooral zaken besproken die te maken hebben met inkomen en rechten, zoals omgangsregelingen en ali mentatie. Elly: „Vragen die je vroeger niet stelde omdat je het ontzag om iedere keer bij de so ciale dienst aan te kloppen, kwa men nu wel op tafel". Deelneemsters van de cursus 'Bijstand, maar niet alleen'. „Bovendien", vult Lies Wonder gem aan, „hebben gezamenlijke reacties meer gewicht. Dat blijkt uit de veranderingen die de so ciale dienst heeft doorgevoerd als reactie op de vragen en de sug gesties die de cursisten hen voor legde. De formulieren voor de bijzondere bijstand zijn veranderd en er wordt naar gestreefd om zo min mogelijk van maatschappe lijk werker te wisselen". Later in het cursusschema worden de op voeding van de kinderen, het leg gen van sociale contacten, en scholing en werk onder de loep genomen. Een gastspreker van Vrouw en Werk vertelt over de mogelijkheden om te werken en helpt vragen als 'en je een slech te meder als je werkt' uit de wereld. Na een lange reis uit Spanje varen Sint en zijn pieten zater dag 21 november (13.15 uur) met de 'stoomboot' de Koop manshaven in Vlissingen bin nen. Vijf hoofdpieten en 35 hulppieten omringen de goed heiligman op zijn weg van de haven naar het Ruyterplein, waar burgemeester J.C.Th van der Doef hem op een po dium verwelkomt. Te paard vertrekt hij vervolgens met een stoet, waarin politie, ma jorettes, old-timers, het jeugd- circus en paarden van manege De eendracht meelo pen, door de binnenstad. Op de Oude markt, waar Sinter klaas om 15 uur aankomt, treedt Henk Boels op met zijn hondenvoetbalshow. Daarna wandelt de Sint door het cen trum. Daar geeft Bandparo- dist op de Kleine Markt een voorstelling en in de Lange Zelke voert de clown Joli Jolig een show op. Het jeugdcircus Hogerop laat een aantal acts zien op het Scheldeplein. Anja, die ondertussen met een opleiding bouwkundig tekenaar is begonnen, zag tijdens de cur sus dat haar eigen leefomstan digheden eigenlijk best meevielen. De situatie van de an deren, die al wat oudere kinderen hadden, opende haar ogen. „Ik bedacht me op dat moment 'hoe zal ik er over tien jaar bijzitten?' Niet zoals zij heb ik toen tegen mezelf gezegd". Anja wil als hoofd van haar 'kleine gezinnetje' - bestaand uit haar zoontje van twee jaar en zijzelf - financieel onafhankelijk zijn. Ze wil daarom een baan waar ze een redelijk sa laris mee verdient en niet hele maal onder aan de sociale ladder staat. Omdat ze geen diploma had waarmee ze dat toekomst beeld tot een reaiteit kon maken besloot ze de cursus bouwkun dig tekenaar van de Basiseduca tie te volgen. Drie dagen in de week krijgt ze les, terwijl een gastouder op haar zoontje past. Terugblikkend op het half jaar dat ze daar nu mee bezig is zegt ze tevreden te zijn. „Ik heb onder vonden dat je als alleenstaande moeder een boel mogelijkheden hebt", zegt ze. „Als het gaat om het volgen van een opleiding is de sociale dienst heel welwillend. Je studie wordt betaald en de eerste twee jaar betaald het GAK de kinderopvang". Tijdens de cursus van de sociale dienst, die één ochtend in de week wordt gegeven, worden de kinderen on dergebracht bij het kinderdag verblijf. Voor Addie en Elly die allebei al lange tijd uit het arbeidscircuit zijn is het feit dat ze weer gaan werken of een opleiding gaan volgen iets waar ze stap voor stap naar toe moeten groeien. Ze zullen minder tijd over hebben voor hun kinderen, een idee waaraan ze moeten wennen. Bo vendien zijn er in de periode die ze niet gewerkt hebben de nodi ge zaken veranderd. Bijscholing is onvermijdelijk. Addie is na de cur sus van de sociale dienst verder gegaan met een oriëntatiecursus van de Basiseducatie. Beide vrou wen weten nog niet precies wat ze willen met hun toekomst. Wel weten ze dat ze een opleiding willen doen en weer aan het werk willen. In zoverre heeft de cursus 'Bijstand maar niet alleen' hen op het goede spoor gezet, menen ze. „Bovendien zijn de contacten die je er aan over houdt belangrijk". Of de cursus ook voor de andere deelnemers vruchten heeft afgeworpen weet Lies Wondergem niet. Niettemin start er in februari weer een nieu we reeks lessen. Middelburg heeft er volgend jaar een bedrijvencentrum bij. Vorige week dinsdag 11 november heide burgemeester Chr.G.J.Rutten van de Zeeuwse hoofdstad in Amestein de eerste paal van het gebouw de grond in. De Kloetingse belegger G. Hoogstraten moet het bedrij vencomplex draaiende zien te krijgen. Hij heeft al vier soortgelijke cen tra in Zeeland onder zijn hoede. Hoogstraten gaatmet dit soort projecten in zee omdat er meedere huurders in het pand komen, waa- éfrdoor het risico verspreid wordt. „Ik ben maar. „Ik ben maar een klei ne belegger", zegt hij, „en kan geen grote klappen verdragen". 'Huisvesting op maat', noemt Stevense van de gemeentelijke afdeling stadsontwikkeling het project, dat bedoeld is om kleine opstartende bedrijven een goed koop onderkomen te bieden. Al jarenlang stond een dergelijk be drijvencomplex op het verlang lijstje van de gemeente. Om haar vingers niet te branden aan een plan dat al bij voorbaat ten dode is opgeschreven liet de geemeen- te eerst een onderzoek doen naar de interesse van de beginnende ondernemers op Walcheren. Uit de enquete die de HEAO- studenten in 1989 deden bleek dat de animo groot was. De vol gende stap was een ondernemer te vinden die in het project wilde investeren. Hoogstraten ontdekte met het eerste bedrijvencentrum dat hij in 1987 in Goes opende een gat in de beleggingsmarkt. Het is een wieg voor beginnende onderne mers die financieel het hoofd bo ven water proberen te houden in de wereld van concurrentie. „De vraag naar kleine goedkope ruim tes is groot", weet Hoogstraten. Het feit dat hij inmiddels al vier bedrijvencomplexen, drie in Goes en één in Reymer.swaal, op poten T: q: Vlnr. Raymond van der Meyden, Gerard Verhulst en Roel Verhulst. Twintig uur lang bivakeerde de dertienjarige Raymond van der Meyden voor Toon's Rijwielshop in het Vlissingse Papegaaienburg in de hoop een fiets te winnen. Vanaf vorige week vrijdagmiddag één uur tot de volgende zater dagochtend negen uur trotseerde hij regen en storm en kon daar door tegen betaling van het ver eiste zilveren tientje zijn prijs in ontvangst nemen van de eige naar van de zaak. Toon Thomas. De tweede prijswinnaar, Gerard Verhulst, tijdelijk bijgestaan door zijn zoon Roel, moest tien rijks daalders uit 1982 neertellen voor een ATB Specialized Hardrock Cruz fiets. Ook hij doorstond de kille novembernacht. De uitge loofde racefiets van Peugeot ging naar de veertienjarige Ivo Agte- maal. Hij had hiervoor tien gul dens uit 1982 op zak, de prijs van deze fonkelnieuwe fiets. Verder waren er voor de volgende twee klanten nog prijzen af te halen en voor de eerste vijf kinderen. De ludieke actie, die Toon's Rij wielshop op touw zette vanwege zijn tienjarig bestaan, trok de hele nacht bezoekers. „Zeker achtien mensen kwamen die nacht naar de zaak", vetelt de eigenaar. „Ve len hoopten door tegen drie of vier uur 's ochtends te komen nog op tijd te zijn voor één van de uitgeloofde fietsen, maar die nok ten al gauw weer af toen zij za gen toch geen kans meer te maken. Raymond van der Mey den heeft de meeste uren volge- maakt. Het was een zeer geslaagde lustrumviering", zegt Toon Thomas tevreden. Bij de vraag of de scholier van de Wellinge nog een oog had dicht gedaan die hele nacht, zegt hij la chend: „Ik geloof dat ik één mi nuut heb geslapen, maar toen stond de politie ineens naast mij te kijken. Ik had een heleboel kle ren over elkaar aangetrokken en mijn vader kwam af en toe met koffie langs. En bij de bakker hier naast kon ik 's nachts om verse broodjes die hij aan het bakken was". heeft gezet spreekt boekdelen. De Goese belegger constateert dat veel landelijke bedrijven die een filiaal willen openen in Zee land op zoek naar een kleine ruimte om de markt eerst te ver kennen. In de Goese centra zitten bedrij ven van verschillend pluimage. Zo is er onder meer een uienschilbe- drijf gevestigd, een restaurateur van oldtimers, een drukkerij, een reclamebureau en het telecom municatiebedrijf Distronic. Deze laatste is inmiddels al twee keer uitgebreid. Hoogstraten ziet dat wel vaker gebeuren. „Zodra de buurman verdwijnt wordt de ruimte onmiddellijk ingepikt". Kijk op pagina 2 Hogeschool Rotterdam Omstreken Het is bij De Ruiter. Diverse actieboeken voor "smakelijke" prijsjes. Vraag naar onze gratis kookboekenkrant. Paul Krugerstraat 55-57 4382 MB Vlissingen Tel. 01184-12733 Geopend: maandag Urn vrijdag van 9.00-12.30 uur en van 13.30-18.00 uur, zaterdag van 9.00-17.00 uur Vrijdagavond koopavond Bij ons óók pincode- betalingsmogelijkheid Wij heipen u graag! K0UDEKERKE Galgeweg 5, tel. 01185-1623 HET GROENE WARENHUIS

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1