informatiepagina van de gemeente Vlissingen NOTA HOMO-EMANCIPATIEBELEID VERSCHENEN SLUITINGSTIJDEN WINKELS WIJZIGEN PER 1 JANUARI 1993 VLISSINGEN HERDENKT HAAR BEVRIJDING VLISSIDGED INSPRAAK OVER NIEUW BOUWPLAN VERDILAAN COMMISSIES WIJZIGING STRAATINRICHTING ONDERWERP VAN INSPRAAK BRUGGEN ROSENBURG EN SCHUITVAARTGRACHT GEPLAATST VERDELING MIDDELEN STADSVERNIEUWING IN ONTWERP-RAADSVOORSTEL BOUWPLAN VOOR 32 KOOPWONINGEN AAN DE BEATRIXLAAN EVEN BIJPRATEN MET WETHOUDER POPPE - DE LOOFF Woensdag 28 oktober 1992 5 EN BLAUW GERUIT Vorige week verscheen de nota "Homo-emancipatie- beleid". In de nota worden de doelstellingen van het gemeentelijk nomo-eman- cipatiebeleid en de positie die homosexuele mensen hebben in de samenleving omschreven. Na een alge mene inspraakperiode wordt de nota in de ge- Sinds 1 januari 1992 is het in Vlissingen mo gelijk je als homosexueel paar in te schrijven in het 'samenlevings register'. In de nota homo- emancipatie- beleid wordt gepleit voor in voering van een wettig hu welijk voor ho moparen. (foto: Ruben Oreel) meenteraadsvergadering van januari behandeld. De belangrijkste doelstellingen van het homo-emancipatiebeleid zijn het bevorderen van integra tie van homosexualiteit in de sa menleving en het bestrijden van discriminatie en mishandeling van homosexuelen. Met integra tie wordt bedoeld dat homosexu elen een wezenlijk deel van on ze pluriforme samenleving uitma ken en dat zij daarin als gelijk waardig beschouwd worden. Het beleid is gericht op het ver groten van de maatschappelijke tolerantie ten aanzien van ande re levensstijlen, in het bijzonder de levensstijl van homosexuelen. Naar schatting is 10 procent van de Nederlandse bevolking homo sexueel, een minderheidsgroep van aanzienlijke omvang dus. De groep onderscheidt zich van andere minderheidsgroepen om dat homosexualiteit, in tegenstel ling tot geslacht of huidskleur, niet direct manifest is. Dit heeft consequenties voor de te nemen maatregelen, zowel naar de groep toe als naar de samenle ving. Het is bijvoorbeeld niet mo gelijk om er met behulp van een representatief onderzoek achter te komen, in welke mate door ho mosexuelen gebrek aan gelijk waardigheid en acceptatie erva ren wordt. Ook kan er niet worden nagegaan, door middel van registratie, of de groep er gens ondervertegenwoordigd is. GEMEENTEBELEID Homosexualiteit heeft in het be leid van de gemeente twee ver schillende aspecten. Ten eerste is er de wijze waarop de samenle ving op homosexualiteit rea geert, te tweede gaat het om de positie van de lesbische vrouw en de homosexuele man. Het optreden van de gemeente kan gezien worden in het licht van de voorbeeldfunctie die de plaatselijke overheid heeft. Bij net formuleren en uitvoeren van het gemeentelijk beleid kan aan gegeven worden waar homo emancipatie een rol speelt. Zo moeten mensen zich ervan be wust worden dat de gemeente op tal van plaatsen en in veel si tuaties op positieve wijze reke ning houdt met homosexuelen. In de nota wordt beschreven hoe het homo-emancipatiebeleid in de gemeente Vlissingen vorm krijgt m.b.t. het personeelsbeleid van de gemeente, het onderwijs, de politie, zelforganisaties, cul tuur, volksgezondheid en stads ontwikkeling. INSPRAAK De nota is onderwerp van in spraak. De nota en het inspraak plan zijn toegestuurd naar alle betrokken organisaties en is op verzoek gratis verkrijgbaar bij de sectie Communicatie in het stadhuis. Er kan tot uiterlijk 10 december 1 992 schriftelijk gerea geerd worden op het plan. Reacties moeten gericht zijn aan burgemeester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. In de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor welzijn, volksgezondheid, cultuur en accommodaties van 13 januari 1993 worden de in spraakreacties besproken. Uiteindelijk behandelt de ge meenteraad de nota in haar ver gadering van 28 januari 1993. Burgemeester en wethou ders hebben een bouwplan ontwikkeld voor het terrein rond het voormalige Fran se schooltje aan de Verdi- laan. Het college had al eerder een plan voor wo ningbouw op dit terrein maar mede naar aanlei ding van inspraakreakties van omwonenden is dit nooit tot uitvoering geko men. Het nieuwe plan omvat 6 senio renwoningen in de koopsector in opdracht van Stienstra. De ge meente wil dit plan voorleggen aan de omwonenden tijdens een inspraakavond op dinsdag 10 november a.s. in campus De Ruy- ter aan de van Hogendorpweg 58 a. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Tijdens de inspraak avond wordt een toelichting ge geven op het plan en kunnen be langhebbenden mondelinge reacties indienen. Er kan ook schriftelijk gerea geerd worden. Schriftelijke reac ties moeten voor 16 november worden ingediend, gericht qan burgemeester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2 4382 LG Vlissingen. Aan de hand van de ingekomen mondelinge en schriftelijke reac ties zullen b en w een beslissing nemen. Nadere inlichtingen over het plan en de inspraakprocedu re kunt u verkrijgen bij de heer ir. W.C.M. Crusio, sectie Wo nen en Milieu, telefoon 87221 In de Willem van de Velde- laan, en straks ook in de Simon de Vliegerlaan, wor den woningen gereali seerd. Aansluitend op de bouw moeten enkele straatdelen lead worden opnieuw ge- te gemeente wil tegelijkertijd ae inrich ting van ae straten op een aantal plaatsen wijzigen. op zaterdag van naar 18.00 uur. 17.00 Op 1 januari 1993 gaan er in heel Nederland nieuwe winkelsluitingstijden gel den. De verandering houdt in dat winkels op z'n vroegst Vanaf 1 janua ri mogen on dernemers hun winkel langer openhouden. Op de foto de St. Jacobs- passage in de binnenstad van Vlissingen. (foto: Ruben Oreel) om 06.00 uur open mogen gaan, voorheen was dit 5.00 uur. Het uiterste slui tingstijdstip op werkdagen wordt verschoven van 18.00 naar 18.30 uur en In Vlissingen hebben de winke liers zelfs de mogelijkheid om lot 19.00 uur hun aeuren geopend te houden. Dit komt omdat Vlissingen een zogenaamde D'gemeente is en zij als zodanig mee doet aan een experiment met langere ope ningstijden voor winkels. MEER UREN OPEN Het aantal uren dat een winkel geopend mag zijn wordt ver ruimd tot 55 uur, nu is dat 52 uur. Hierdoor is het voor winke liers aantrekkelijker om langer open te blijven. Zij hoeven aan 's ochtends minder tijd in te leve ren om 's avonds langer open te blijven. GELE KAART De huidige aankondigingskaar- ten, de bekende gele kaart op winkelruiten waarop de opening stijden van de betreffende winkel staan aangegeven, zijn niet be rekend op de nieuwe sluitingstij den. Voor ondernemers die de huidige openingstijden willen handhaven is het niet verplicht een nieuwe aankondigingskaart te halen. Ondernemers die vanaf 1 januari van de verruimde slui- tingswet gebruik willen maken is het wel verplicht een nieuw for mulier te laten waarmerken. De nieuwe formulieren kunnen in de komende maanden bij de ge meente worden gewaarmerkt. Het plan betreft in grote lijnen hef in één lijn brengen van de parkeerplaatsen in de Willem van de Veldelaan; het maken van verlaagde inritten voor de garages van de nieuwe wonin gen in beide straten en het aan leggen van enkele extra parkeer plaatsen op de hoek van de Simon de Vliegerlaan en de Her cules Segherslaan. De gemeente wil graag de me ning van de omwonenden over het plan weten. Belanghebben den kunnen schriftelijk reageren. Reacties, gericht aan burgemees ter en wethouders van Vlissin gen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen, moeten ingezonden worden vóór 7 november 1992. Het plan en de inspraakreacties worden behandeld in de verga dering van de vaste commissie van advies en bijstand voor openbare werken, stadsbeheer en milieu op maandag 7 decem ber a.s. De bijeenkomst vindt plaats in hef stadhuis en begint om 19.30 uur. Vervolgens wordt het plan besproken in de ge meenteraadsvergadering van donderdag 17 december 1992, eveneens in het stadhuis om 19.30 uur. Wanneer u meer informatie wilt over het plan kunt u contact op nemen met de heer E. Renes, sectie Wonen en Milieu, telefoon 87325 of de heer M. Harinck, sectie Nieuwe Werken, telefoon 87234. Volgende week dinsdag, 3 november, worden er twee bruggen geplaatst in Vlis singen. Eén over de Schuit- vaartgracht, ter hoogte van de Hogeweg, en één in Rosenburg, over de Melis- kerkse Watergang. Beide bruggen zijn van hout met spijfen. stalen liggers. Het wegdek wordt van grenehout, de leuningen van de houtsoort bangkirai. Het enige verschil tussen de bruggen is dat de brug over de Schuitvaartgracht verticale spij len in de leuning heeft en de brug in Rosenburg horizontale ijle In de raadsvergadering van 17 december zullen burgemeester en wethou ders van Vlissingen een voorstel doen over de ver deling van de middelen voor stadsvernieuwing voor het jaar 1993. Voorgesteld wordt om mid delen in 1993 als volgt te verdelen: - 200.000,- voof wervings- en ontruimingskosten - Voor het herstel van monumen ten moet 1.000.000,- uitge trokken worden. - Voor de verbetering van parti- kuliere woningen binnen de zgn. rehaoilitatiegebieden (Binnenstad; Scheldebuurt; de kernen van Ritthem en Oost-Souburg): ƒ552.141,- - Voor de herinrichting van het kernwinkelgebied: ƒ400.000,- - Voor puiverbetering en luifels in Walstraat-zuid en in het zui delijk gedeelte van de binnen stad: 300.000,- - Voor diverse uitvoeringsplan nen: 320.000,-. Dit bedrag is als volgt onder verdeeld: Torenflats Oost-Sou burg ƒ145.000,-; Schoonen- burg-Oost 150.000,- en dorpsplan Ritthem 25.000,- - Tenslotte een bedrag van ƒ1.505.000,- voor stadsver nieuwingsplannen In totaal is er dus ƒ4.277.141,- te verdelen, het ontwerp-raads- voorstel ligt ter inzage in de hal van de sector Stadsontwikkeling op de tweede verdieping van het stadhuis. Het wordt behandeld in de vaste commissies van advies en bijstand voor de volkshuisves ting en de financiën op dinsdag 1 december en woensdag 9 de cember 1992. Op 17 december neemt de gemeenteraad een be sluit over het voorstel in haar maandelijkse vergadering. Deze bijeenkomsten vinden alle plaats in het stadhuis en beginnen om 19.30. Bij de commissievergade ringen hebben bezoekers spreek recht. Schriftelijk reageren kan ook. Reacties moeten voor 20 november aanstaande ingediend worden, gericht aan burgemees ter en wethouders van Vlissin gen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Voor nadere informa tie over dit onderwerp kunt u contact opnemen met de heer C.M. Luteijn, sectie Wonen en Milieu, telefoon 87319. Volgende week dinsdag, 3 november, herdenkt Vlis singen haar bevrijding, dan 48 jaar geleden. Dat gebeurt met een sobere plechtigheid bij het monu ment voor de Commando's en de herdenkingssteen van de 52ste Lowland Division. Beide gedenkte kens staan aan de Com- mandoweg, de plaats waar in 1944 de geallieer den aan land kwamen. De strijd om Walcheren kostte velen van hen het leven. De herdenking begint 3 novem ber om 1 1.00 uur met het hoorn signaal "Geef acht en "eregroet" door een hoornblazer van de Commando's. Hierna volgt een minuut stilte. Na een tweede hoornsignaal zal burgemeester J.C.Th, van der Doef met respec tievelijk wethouder H.J.M. de Haas en wethouder L.C. Poppe- de Looff kransen leggen bij de monumenten. De burgemeester zal dat ook doen namens The King's Own Scottish Borderers. Vervolgens zijn andere organisa ties en particulieren in de gele genheid om kransen te leggen. Daaronder bevindt zich in elk ge val ook het Korps Commando troepen. Er worden geen toespraken ge houden. Tiidens de kranslegging en de rondgang over het terrein spelen twee "pipers" van Inter Scaldis Pipes and Drums toepas selijke muziek. Het organiserende Comité Bevrij ding Vlissingen nodigt de inwo ners van Vlissingen en andere belangstellenden uit de herden king bij te wonen. VERKEER Het zou plezierig zijn wanneer bewoners in de omgeving reke ning houden met de herdenking en zo mip mogelijk met auto, mo tor of brommer van de Comman- doweg gebruik maken. Woningbouwvereniging V.V.V. heeft bij de gemeen te een plan ingediend voor de bouw van 32 koopwo ningen, premie A en C, op het braakliggende terrein aan de Beatrixlaan. Bur gemeester en wethouders willen toestemming geven voor de uitvoering van het plan en daarvoor ook de benodigde bouwvergun ning voor verstrel erqun- ;kken. Voordat zij hierover defini tief een beslissing nemen kunnen omwonenden en andere belanghebbenden op het plan reageren. Schriftelijke reacties moeten uiter lijk 2 november bij de gemeente worden ingediend. U kunt uw reactie richten aan burgemeester en wethouders van Vlissingen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissin gen. INSPRAAKAVOND Er wordt ook een informatie- en inspraakavond gehouden op maandag 2 november aanstaan de om 20.00 uur in de kantine van het stadhuis. Tijdens deze bijeenkomst wordt het plan toe gelicht door vertegenwoordigers van de gemeente, de woning bouwvereniging en architecten- buro Wisse-Tuinhof-Slemmer. Op deze avond kunt u mondeling rea geren op het plan. COMMISSIE De mondelinge en schriftelijke re acties worden vervolgens bespro ken in de vergadering van de vaste commissie van advies en bijstand voor ruimtelijke orde ning en verkeer op woensdag 4 november, aanvang 19.30 in net stadhuis. Tijdens deze vergade ring zijn bezoekers welkom. Zij kunnen bovendien meepraten over de onderwerpen op de agenda. INFORMATIE Nadere informatie over de ver koop van de woningen is ver krijgbaar bij woningbouwvereni ging V.V.V., telefoon 15620. Nadere informatie over de in houd van het plan wordt gege ven door de heer WJ.C. Vael, sectie Wonen en Milieu, telefoon 87316. Beeldje van een Commando met daarachter een vlag met de plaatsen waar no.4 Comman do in de Twee de Wereld oorlog actief was. Beeldje en vlag bevinden zich in de hal van het stad huis. (foto: Ruben Oreel) SOCIALE VERNIEUWING Enige tijd geleden hebben we bekendgemaakt aan welke criteria ideeën en voorstellen moeten vol doen om voor subsidie uit het Fonds sociale vernieu wing in aanmerking te komen. Het gaat daarbij om twee soorten projec ten: die met een stedelijke uitstraling en die met een meer wijk-, buurt- of straatqebonden karakter. Ik vind het verheugend dat we een kleine 25 voorstellen hebben ont vangen, voor het meren deel met een 'stedelijke uitstraling'. Die voorstel len liggen nu ter beoorde ling bi| de betreffende on derdelen van de gemeentelijke organisa tie. Na ontvangst van de adviezen volgt een besluit van het college en al dan niet een voorstel aan de gemeenteraad. Inmiddels hebben we in het college ook een be sluit genomen over de 'structuur' van het overleg met de wijken. Aan dat overleg kunnen alle bij een wijk betrokken orga nisaties deelnemen. Van ambtelijke kant nemen sectordirecteuren en be trokken ambtenaren aan dat overleg deel. Burgemeester en wethou ders benoemen op voor dracht een voorzitter-ge spreksleider, die het wijkoverleg in beginsel uit zijn midden kiest. De wijkencoördinator vervult de secretariaatsfunctie. Het wijkoverleg vergadert minimaal een keer per jaar en in volledige open baarheid. Afhankelijk van de te bespreken on derwerpen zullen ook de leden van het college van b. en w. het wijkoverleg bijwonen. Onze zichtbare aanwezigheid in de wij ken zie ik ook als een stukje bestuurlijke ver nieuwing. Ik heb er alle vertrouwen in dat we op deze wijze iedereen kun nen bereiken die bij het wel en wee van een wijk betrokken is. BEELDENDE KUNST De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van vori ge weeic ingestemd met ae nota 'Gemeentelijk beeldende kunstbeleid 1992-1996'van de Culturele Raad. Ik ben daar als wethouder van Cultuur natuurlijk erg blij mee. Vooral omdat net een erg reële nota is, die een goed evenwicht heeft gevonden tussen het crea tieve en inspirerende aan de ene kant en de moge lijkheden en middelen aan de andere kant. De uitgangspunten voor het beleid op het gebied van beeldende kunst liggen nu vast. Concrete plannen uit de nota zijn onder meer het realiseren van hedendaagse kunstpre sentaties in het Stedelijk Museum en het verbete ren van de Watertoren in Oost-Souburg, waar het gehele jaar door exposi ties van hedendaagse beeldende kunst zullen plaatsvinden. ONDERDAK SCOUTINGGROEPEN In West-Souburg is on langs het onderkomen van Scouting St. Willibror- dus verbouwd en op nieuw in gebruik geno men. Inmiddels is een aannemer ook begonnen met de herbouw van de scoutingboerderij 'Bon Repos' aan de Gerbrandystraat. Zoals u zich misschien nog herin nert brandde die in de cember vorig jaar af. De boerderij ziet er straks weer uit als voor de brand. Vanuit mijn ver antwoordelijkheid voor welzijnsaccommodaties ben ik daar erg blij mee. Ik wil overigens hier ook mijn waardering nog eens uitspreken voor de grote inzet van vrijwilli gers die bij deze vorm van jeugdwerk betrokken zijn. Vaak leveren zij ook nog een belangrijke bij drage in de vorm van zelfwerkzaamheid! NOTA HOMOBELEID Vorige week is de nota 'Homo-emancipatiebeleid' verschenen. In die nota geven we aan hoe we op een aantal onderdelen van het gemeentelijk be leid (o.m. op het gebied van personeelsbeleid, on derwijs, politie en open bare orde, cultuur, volks gezondheid) aan het homo-emancipatiebeleid gestalte willen geven. Bij het samenstellen van de nota door beleidsme dewerkers van de ge meente heeft de NVIH- COC (Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosexualiteit, Contact en Ontspannings Centrum regio Midden- Zeeland) geadviseerd. Ik verwijs u graag ook naar een artikel over de ze nota elders op deze pagina. De nota door loopt momenteel een in spraakprocedure. Vanavond, woensdag 28 oktober vergadert de Emancipatiecommissie om 20.00 uur in het stadhuis. Belangstellenden zijn wel kom om te vergadering bij te wonen. Zij kunnen zelfs meepraten over de onder werpen op de agenda. Volgende week vergadert een aantal commissies van advies en bijstand. Deze bijeenkomsten be ginnen om 19.30 uur in het stad huis, tenzij anders aangegeven. Ook hier zijn bezoekers welkom en hebben zij spreekrecht. Hieronder volgt het vergader schema: maandag 2 november: - economische zaken, detailhan del en verkeer - algemene bestuurlijke aangele genheden, aanvang 16.00 uur. dinsdag 3 november: - volkshuisvesting, stadsvernieu wing en monumenten woensdag 4 november: - ruimtelijke ordening en verkeer - welzijn, volksgezondheid, cultuur en accommodaties AGENDA'S De agenda's van de verschillen de commissievergaderingen lig gen enkele dagen van te voren ter inzage in de gemeentelijke in- formatiehoeken. Deze zijn te vin den in het stadhuis, de bibliothe ken van Vlissingen en Oost- Souburg en in net wijkcentrum "Open Hof" aan de Alexander Gogelweg 59. G E M E E informatiepagina van de gemeente vlissingen redaktie: sectie Communicatie stadhuis Vlissingen, telefoon 01184-87335

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5