>Zö9 KlküyRSINI 'Soms heb je wel eens de neiging om iemand aan zijn bagagedrager terug te slepen' Naam Jean-Louis Pisuisse moet in Vlissingen weer tot leven komen FM 105.3 STADSWACHTEN MIDDELBURG INGEBURGERD MOOISTE MARKT RADIO ATLANTIS FOTO'S Het ritme van Walcheren KUNST IN KRISTAL Verschoore ^^ooelbo^ 'Voorkomen is beter dan genezen'. Dat is het motto waaronder de Middelburgse stadswachten werken. Sinds begin juni pa trouilleren de elf 'burgers in uniform' door de binnenstad. Bekeuringen uitschrijven is er niet bij, alleen waarschuwen. Een onbe kend fenomeen voor de Zeeuwse hoofd stad, waaraan de burger moest wennen, maar na vier maanden is er een aardig beeld te schetsen van het werk van de stadswachten en alle haken en ogen die eraan vast zitten. Kinderziekten Laat in het bijzijn van een ouder iemand de naam 'Pisuisse' vallen en er wordt als teken van herken ning meteen geroepen 'Mens durf te leven'. Dat is de titel van een van de levensliedjes, waarmee de in Vlissingen geboren conferencier en zanger Jean-Louis Pisuisse zich onsterfelijk heeft ge maakt. Maar er zijn ook nog andere manieren om de herinnering aan deze beroemde kleinkunstenaar niet verloren te laten gaan. Zo buigt het bestuur van de Vlissingse Culturele Raad zich over enkele weken over de suggestie om aan het in het Arse naal in te richten theater de naam van Pisuisse te verbinden. PZC WEEKBLADEN Unieke formule Diepe rouw Erkenning Als u uit eten wilt kunt u bij ons ook wild eten Restaurant 'De Bakkêête' GOES S-2SS5T" ZATERDAG 31 0KT. "De betere geschenken' i ffiwmi itma. Exclusief bij: SERVICE KWALITEIT GARANTIE LANGE DELFT 50 MIDDELBURG 01180-13221 DE 22e JAARGANG NUMMER 44 Ook per auto bereikbaar via parkeerterrein Zeemanserve Ï81MB ME) (tna (SBHIWOB) 28 OKTOBER 1992 'Kijk uit, stadswachten', roept èèn van de jongens uit een groepje dat voorbij fietst op het Abdijplein. Marianne de Baedts kijkt veelbetekenend. 'Dat bedoe len we nou met preventief wer ken. Als stadswacht word je herkend en dat weerhoudt men sen er al van om overtredingen te begaan'. Veel indruk maakt het echter niet op het groepje jon gens dat gewoon verder rijdt. Het waarschuwen van fietsers is schering en inslag bij de stads wachten. Om de haverklap krij gen fietsers links en rechts een vermaning, maar de meesten stappen al af als ze het grijs blauwe uniform in het oog krij gen. In de maand september turf den de elf Middelburgse stadswachten 582 burgers die de verbodsborden in de win kelstraten aan hun laars lapten. 'De meesten van hen stapten af toen ze er op gewezen werden', meldt de resultatenlijst. 'Slechts' zestien fietsers sloegen het ad vies in de wind. „Dat is wel eens frustrerend", geeft stadswacht Jan Bockkom toe, „soms heb je wel eens de neiging om iemand dan aan zijn bagagedrager terug te slepen, maar die bevoegdheid hebben wij niet". Stadswachten hebben niet de bevoegdheid om iemand in de handboeien te slaan. Veront waardigd reageerde een burger daarom toen een autobestuurder een parkeermeter omverreed en de wagen vervolgens gewoon wegreed zonder dat de stads wachten in actie kwamen. „Wat moeten we dan doen", vraagt Jan Bockkom. „Er als een gek achter aan gaan hollen? Wij note ren gewoon het kenteken en ge ven dat door aan de politie. Die doet de rest". Over deze taak van de stadswachten, 'het waarne men', bestaat onder de burgers nog wel eens onduidelijkheid. In de functie-omschrijving van de stadswachten staat echter dat Je twee poten waarop de taak rust ten eerste is 'het waarnemen van wat er om hen heen gebeurt en daar melding van maken en ten tweede de mensen gidsen'. Cees Lodder stond aan de wieg van het project dat in juni van dit jaar werd opgestart. Lodder is hoofd van de gemeentesectie ar beidsvoorziening en volwasse neneducatie - zoals dat gewichtig heet - waaronder het project valt. De reden dat het project onder deze afdeling is geplaatst is om dat de eigenlijke doelstelling is Daarmee wordt een al jaren gele den gelanceerd voorstel weer eens even uit de vergetelheid ge haald. In het midden van de jaren tachtig sprak een regionaal comi- JEAN-LOUIS PISUISSE «draciitsuf.of.ren f.n conferencier --v T-v Oplage: 24.100. Gratis huis-aan-huis op geheel Walcheren in combinatie met de Faam. Totale oplage: 48.035. Uitgave: Provinciale Zeeuwse Courant b.v. Administratie: PZC Oost-Souburgseweg 10, postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Steunpunt: Boeknandel Bikker, Walstraat 94, Vlissingen. Advertentieverkoop: G.J.A. van den Eeden Tel. 01184-72283. Redactie: Ad Hanneman, 01180-81171 en Marien Kaat, 01180-81170. Redactie-adres: Postbus 5017, 4330 KA Middelburg Faxnr. 01180-81215 Bezorging: 01184-84215. Druk: Vihk-Rotadruk b.v., postbus 36, 4570 AA Axel Druktechniek: oftsetrotatie. Sluitingstijd: advertenties vrijdag PZC, Oost-Souburgseweg 10, 17.00 uur. Postbus 18, 4380 KA Vlissingen, tel. 01184-84000 (Boekhandel Bikker vrijdag 16.00 uur). De Faam en De Vlissinger maken deel uit van de Zeeland Combinatie huis-aan-huisbladen in Zeeland. Totale oplage: 168.170. sjA. )ENNY GILLIAMS vemtxksn:! van nf.oi-.ih. f.n PAUL COLLIN interpff.te uk chansons boucevaaolkrf.s HENK STUUROP "9* té de wens uit voor de plaatsing van een uit steen gehouwen beeld van Pisuisse voor of in de hal van het theater. Het comité kreeg steun van een gezelschap klinkende namen uit de klein- kunstwereld: Wim lbo, Freek de Jonge, Fred Florusse en Guus Vleugel. Ook dochter Jenny van Jean-Louis nam zitting in de commissie van aanbeveling. Het is na het aandragen van deze suggestie lange tijd stil gebleven. Maar onlangs heeft de in Goes zetelende cabaretgroep 'De Kuil' het idee van het uitdragen van die naam in Vlissingen weer eens opgepoetst. 'De Kuil' besteedt al jaren veel aandacht aan de histo rie van het Nederlandse cabaret, een uiting van vermaak die om streeks 1880 in Parijs voor het eeist gestalte kreeg en in het be gin van deze eeuw in ons land werd geïntroduceerd door Eduard Jacobs. Die had in een Amster dams herenhuis in 'De Pijp' een theaterkeldertje dat in de volksmond 'De Kuil' werd ge noemd. De Goese kleinkunst- groep nam die naam gretig over als hommage aan de eerste Ne derlandse cabaretier. 'De Kuil' hanteert al jaren een voor Nederland unieke formule door het voorprogramma te wij den aan cabaretiers uit de tijd van toen. Momenteel staat 'Louis Davids' centraal. Enkele jaren ge leden was het voorprogramma gericht op door Dirk Witte ge schreven en door Jean-Louis Pi suisse gezongen liedjes. De tevoren nog lid van het gezel schap van Pisuisse, die is ge trouwd met Jenny Gilliams, die eerst Kuiper's geliefde was. De jonge Groninger is ten einde raad. Hij besluit er een eind aan te ma ken: voor hemzelf en voor Jenny. Niet alleen Jenny wordt geraakt, een kogel treft ook Pisuisse. Het derde schot houdt de door gren zeloze jaloezie tot wanhoop ge brachte acteur voor zichzelf. Daarmee is het drama compleet. Pisuisse en zijn vrouw in de Zeeuwsche hoerendracht. Op z'n Zeeuwsche afkomst hij was geboortig uit Vlissingenging hij altijd prat; hij was er trotsch op een Zeeuw te zijn, en het flu- weelen boerenpak kleedde hem even goed a/s 't zwarte buis van conferencier, dat hij zoo gaarne droeg, en dat zijn traditio- neele voordracht-costuum geweest is... tot het einde. Goese groep is nu druk bezig met het treffen van voorbereidingen voor een nieuw Pisuisse pro gramma, dat bestaat uit een klankbeeld over leven en werk van de befaamde kleinkunste naar, aangevuld met een aantal bekende liedjes. „Het leek ons een aardig idee om dat program ma bij de opening van het theater te presenteren", zegt woordvoer der Ton van de Rijt van 'De Kuil'. In een eerste reactie heeft hij in middels van de Culturele Raad in Vlissingen vernomen, dat dit pro gramma van een uur mogelijk di rect na de manifestatie ter gelegenheid van de ingebruikstel ling van het Arsenaal kan worden opgevoerd. Pisuisse werd op 6 september 1880 geboren als zoon van Jaco bus Servaas Pisuisse, inspecteur van het Loodswezen, en Wilhel- mina Schipper. De familie woon de in een riant groot herenhuis aan het Droge Dok. Na een loop baan van precies een dag als on derwijzer, is Pisuisse korte tijd verslaggever bij de Middelburg- sche Courant waar zijn oom Hen ri hoofdredacteur is. Later zal hij gaan schrijven voor de Amster- damsche Courant, ook wel 't Geeltje' genoemd. Het is in die tijd dat bij journalisten in zwang komt zich enige tijd in vermom ming te bewegen in een geheel andere klasse en daar levenser varing op te doen. Pisuisse wilde ook wel zoiets beleven. En omdat hij aardig kan musiceren en zin gen besluit hij tot een avonturen tocht als straatmuzikant. Deze zijsprong zal beslissend worden voor zijn verdere leven. Pisuisse zette een nieuwe trend. „Hij wilde", zo meldt de ge schiedschrijving, „niet alleen maar onbezorgd laten lachen. Als hij zong had hij iets te vertellen dat tot ernstig luisteren dwong". Sommige conferences van Jean- Louis kregen zelfs zoveel roem dat ze in extenso in de krant wer den afgedrukt. De samenwerking met liedjes-schrijver Dirk Witte brengt de Vlissinger op voor an deren onbereikbare hoogten. Hoezeer hij op handen wordt ge dragen, wordt pijnlijk duidelijk als op 26 november 1927 midden op het drukke Rembrandtsplein 's avonds even over achten een abrupt einde komt aan het leven van de cabaretier. Er vallen op dat moment drie revolverscho ten. Ze worden afgevuurd va nachter het standbeeld van Rembrandt. De schutter is Tjako Kuiper, een jonge Groninger, kort Het bericht dat Nederlands eer ste cabaretier is uitgezongen, dompelt het hele land in diepe rouw. „Als gemoedelijke, geesti ge babbelaar had hij zijns gelijke niet", zal de Middelburgsche Courant de volgende dag mel den. „Velen in deze omgeving zul len zich hem nog wel als jongen herinneren. Noch op de HBS te Middelburg noch op de kweek school voor onderwijzers alhier bleek hij een rustige studeerder te zijn". 26 november 1927: Jean Louis Pisuisse sterft op 47-jarige leef tijd. Wie nu- na 65 jaar- in Neder land 'Pisuisse' zegt, roept herinneringen op aan de jongen van de boulevard, breed als een Noordzeevisser. De 'Zeeuwse Bard' zoals men hem noemde, is niet meer. Hoe wel hij durfde, mocht hij niet meer leven. Het beroemde lied klinkt nog immer na. Uw redac teur nam de proef op de som en noemde tegenover zijn in een be jaardentehuis verblijvende moe der de titel: 'Mens durf te leven'. En hoewel de 86-jarige soms niet meer weet wat ze die middag voor warm eten voorgeschoteld heeft gekregen, zong ze het nu feilloos, zonder haperen met bro ze stem: 'Je kop in de hoogte, je neus in de wind en lap aan je laars hoe 'n ander het vindt hou 'n hart vol van liefde en van warmte in je borst maar wees op je vierkante meter een vorst wat je zoekt zal geen ander je geven mens durf te leven' langdurig werkzoekenden aan een baan te helpen. De stads wachten komen uit de sociale dienst of de ww, maar behouden met het werk dat ze doen hun uitkering. Daarnaast volgen ze drie ochtenden in de week een cursus tot beveiligingsbeambte. Pas als de examens in maart ach ter de rug zijn en alle deelnemers een baan in de beveiligingswereld hebben gevonden is het project geslaagd. „Als er geen stads wachten meer op straat lopen is onze opzet geslaagd", aldus Lod der. Zoals bij ieder opstartend project staken ook hier kinderziektes de kop op in de beginfase. Eén van de dingen waar Lodder niet op gerekend had dat het GAK niet zo makkelijk te overreden is. Het volgen van een opleiding en tege lijkertijd behouden van een ww- uitkering bleek een harde noot om te kraken bij deze instantie Enkele stadswachten werden be dreigd met uitzetting uit de ww. Bovendien was de periode waar in stadswachten moesten wor den getest en aangesteld te kort, waardoor mensen werden aan genomen die niet helemaal bin nen het plaatje van de doelgroep pasten. Waar de stadswachten na hun opleiding terecht konden komen was bij aanvang van het project ook nog een vraagstuk. Inmiddels is gebleken dat veel re gionale beveiligingsbedrijven om hen staan te springen. Eén van de vrouwelijke deelneemsters is zelfs al doorgestroomd. Lodder is daarom van plan om volgend jaar meer bedrijven te benaderen dan de drie die nu ingeschakeld zijn. Op straat zijn de stadswachten al aardig 'ingeburgerd', ledereen weet ze ondertussen te herken nen, hoewel ze nog regelmatig uitgemaakt worden voor agenten of parkeerwachters. Het publiek heeft hen goed geaccepteerd vol gens Marianne Baedts. „Vooral oudere mensen zoeken bescher ming bij ons. 'Ik loop wel achter jullie aan, dat is een stuk veiliger', zeggen ze. En we hebben meege maakt dat het publiek ons hielp bij het pakken van een winkeldief die tussen de menigte wegglipte'. De middenstanders bedrijven we ten de wachtrondes van de stadswachten wel te waarderen, volgens Gert-Jan Bommelje, coördinator van de groep. „Het aantal winkeldiefstallen is vol gens hen afgenomen in de afge lopen maanden. En bedrijven vragen nu zelfs of we niet even poolshoogte kunnen nemen als er een groep jongeren constant voor de deur staat. Bommelje be kent dat er nauwelijks echt spec taculaire dingen gebeuren. Een vermist kind opsporen, vergun ningen controleren, vandalisme aangeven, garages controleren op samenscholingen, het zijn al lemaal routineklusjes. „Maar dat onze kracht juist, als er stads wachten rondlopen gebeurt er minder. Preventie!" Of hij dat ook dacht toen vorige week zijn fiets gestolen werd - vanonder het raam van zijn kantoor notabene - valt te betwijfelen. Leerlingen van het Delta college mochten met hun leraar Zijnen de taxfrees hops van de Olau Line- schepen in Vlissingen op nieuw inrichten. De Brinta boys in hun element. De Dijk is een Nederpop- groep met een aparte smaak en kleur. Binnenkort in Zeeland te zien en te horen. t Autokrant Extra met een rij-imrpessie van de Fiat Cinquecento. Horeca-voorzitter wordt gelauwerd in Zeeland. Rubrieken: Voorlichtings rubrieken van gemeente en provincie, psychoconsult, kinderboeken autovisie en Vrouw en Auto. Markt 53A 4331 LK Middelburg Tel. 01180-39537 's Maandags gesloten Reserveren gewenst Hl zeelandhallen Z(|0DA?1NOV. 10.00JT00UU; INFO UJN 01640 35916

de Vlissinger | 1992 | | pagina 1