gemeente Vlissingen informatiepagina van NOTA BEELDENDE KUNSTBELEID VAN DE GEMEENTE VERSCHENEN COMMISSIES VLISSIflGCH INSPRAAKAVOND WELZIJNSPROGRAMMA VOOR 1993 BUITENLANDSE BELANGSTELLING VOOR HET SCHELDEPLEIN SLOOP FLATS PAAUWENBURG GESTART UW SOFINUMMER WIE WERKEN ERMEE? GERARD DOULAAN HERBESTRAAT EVEN BUPRATEN MET WETHOUDER DE KEIJZER ALS ELKE SECONDE TELT Woensdag 14 oktober 1992 DE VLISSINGER 5 N DEN BLAUW GERUITEN KIE De nota gemeentelijk beel dend kunstbeleid voor de jaren 1992 tot en met 1996 is verschenen. De 71 pagina's tellende no ta is een vervolg op eerder verschenen notities over beeldende kunst in Vlis- de nota "Tentoon- singet 1982 stellingen Bellamy 19" en in 1987 de notitie "Deel programma beeldende kunst 1987". Dankzij extra financiën kannen de activiteiten voor de komende vijf jaar inten siever voorgezet worden en op langere termijn ge pland worden. Het beel dende kunstbeleid houdt de spreiding, afname en ondersteuning van kunst- produktie in. Ir de mooi vormgegeven nota vordt tekst afgewisseld met fo to's en aanbevelingen in kader. Het voorwoord, in gouden letters gedrukt, is van Nico Out. Hij spreekt over zekerheden, die door kunstenaars van hun voet stuk worden geduwd. Op deze In het stede lijk museum Vlissingen is ook de expo sitieruimte 'Bellamy 19' gevestigd (foto: Ruben Oreel) wijze is kunst een manifestatie van vrijheid. Out besluit met te zeggen dat vrijheid ook zekerhe den nodig heeft, zonder er mee dichtgetimmerd te worden. Hij wil daarmee zeggen dat kunst een aantal zekerheden nodig heeft, die vervolgens verwoord worden in de nota zelf. De Culturele Raad, een art. 61 commissie van de gemeente, heeft de nota gepresenteerd aan het college van burgemeester en wethouders. Vorige week woens dag werd de nota in de commis sievergadering voor welzijn, volksgezondheid, cultuur en ac commodaties besproken. In de raadsvergadering op 22 oktober wordt de nota besproken door de leden van de gemeenteraad. Deze vergadering vindt plaats in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Hieronder volgt een greep uit de onderwerpen die aan de orde komen in de nota "gemeen telijk beeldende kunstbeleid Vlissingen 1992- 1996". BELLAMY 19 In de expositieruimte Bellamy 19, ondergebracht in het Stedelijk Museum, worden van oktober tot en met april tentoon stellingen gehouden. Met name Nederlandse en Belgische kun stenaars worden hiervoor uitge nodigd. De samenstellers van het jramma willen diversiteit, 3Qr kwaliteit en actualiteit combine ren. In de nota wordt de aanbeveling gedaan om de samenwerking tussen het Stedelijk Museum en Bellamy 19 te versterken. Activiteiten kunnen meer op el kaar worden afgestemd om zo het publiek een veelzijdig, kwali tatief en bruisend museumpro gramma aan te bieden. Bovendien moet getracht worden de programmering ook in de zo mermaanden, juli tot en met sep tember, te laten plaatsvinden, WATERTOREN OOST-SOUBURG Vanaf 1988 is de Watertoren in Oost-Souburg beschikbaar voor bijzondere presentaties van he dendaagse kunst. De lokatie heeft de potentie uit te groeien tot een internationaal podium voor hedendaagse kunst. Het programma hedendaagse Beeldende kunst aan de Lekstraat in Vlissingen (foto: Ruben Oreel) kunst in de Watertoren in Oost- Souburg concentreert zich tot op heden in de zomermaanden van juli tot en met september. Klimatologische omstandigheden en het ontbreken van elementaire publieksvoorzieningen zijn hier voor de voornaamste redenen. In de aanbevelingen staat dan ook dat deze publieksvoorzieningen zouden moeten worden aange bracht. KUNSTUITLEEN In maart 1992 opende de kunst uitleen het totaal verbouwde uit- leendepöt aan de Lange Zelke 91Ook de collectie en de orga nisatiestructuur werden volledig gereorganiseerd. Volgens de aanbevelingen moet aangedron gen worden op een intensiever promoten van de Zeeuwse kunst en kunstenaars bij kunstuitlenen elders in het land. Dit zou kun nen gebeuren via uitwisselings programma's. De kinderkunstuit leen moeteind 1992 geïntegreerd zijn in de uitleenorganisatie van Vlissingen. KUNST IN OPENBARE RUIMTE In verhouding tot veel gemeenten van vergelijkbare omvang heeft Vlissingen een rijke collectie aan monumentale kunst, geplaatst in de openbare ruimte. De diversi teit, omvang en de bijzondere ligging op de grens van land en water vallen daarbij op. Voorbeelden zijn de monumen ten '40/'45, het windorgel, koopvaardij, de open naald en het nationaal milieumonument. Deze laatstgenoemde sculptuur krijgt een nieuwe lokatie op de Oranjedijk. Aanbevelingen bij dit onderwerp zijn om een inven tarisatie te maken van het be stand aan beeldende kunst in de openbare ruimte. Tevens om bij ieder monument informatie aan te brengen. Ook moet er op kor te termijn een inventarisatie ge maakt worden van het noodza kelijke onderhoud aan de beelden en sculpturen. INFORMATIE Voor meer informatie over het kunstbeleid van de gemeente 19{ Culturele Raad, de heer Leon Vlissingen kunt u terecht bij de Culturele Raad, de hee Riekwel, telefoon 14928. Het Welzijnsprogramma 1993 verscheen in de laat ste week van september dit jaar. Het is toegezon den aan vele in het pro gramma voorkomende or ganisaties. Het is echter ook verkrijgbaar voor an dere belanghebbenden. In totaal is met "welzijn" een be drag gemoeid van meer dan 1 1 miljoen gulden. Dit bedrag is be stemd voor een groot aantal klei ne en grote verenigingen en in stellingen, voor gebouwen en activiteiten op het gebied van welzijn. In het rapport wordt welzijn on derverdeeld in twaalf hoofdgroe pen variërend van zorg tot edu catie, van ouderenwerk tot culturele minderheden en van sport tot jeugd- en jongerenwerk. INSPRAAK Op het programma is inspraak mogelijk, zowel schriftelijk als mondeling. Tot 21 oktober kan er schriftelijk gereageerd wor den. De reacties moeten gericht zijn aan het college van burge meester en wethouders van Vlis singen, Stadhuisplein 2, 4382 LG Vlissingen. Mondeling reageren is mogelijk tijdens een inspraakavond op maandag 1 9 oktober om 20.00 uur in het welzijnscentrum Boch ten Komme aan de Badhuisstraat 104. Ouderenwerk is één van de hoofddoelstel lingen in het welzijnsplan (foto: Ruben Oreel) COMMISSIE Het Welzijnsprogramma en de mondelinge en schriftelijke reac ties met het commentaar en con clusies van b en w worden op woensdag 4 november bespro ken in de commissie van advies en bijstand voor welzijn. Deze bijeenkomst vindt plaats in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Tijdens deze bijeenkomst kunnen indieners van een reactie hun standpunt nogmaals toelichten. Hierna zal het programma gelijk tijdig met de rest van de gemeen tebegroting worden behandeld door de gemeenteraad op 24 en 27 november aanstaande. VERKRIJGBAAR Het Welzijnsprogramma ligt ter inzage in de gemeentelijke infor- matiehoeken, bij de sectie Communicatie in het stadhuis, in de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijk centrum "Open Hof". Alle overi- ge stukken kunt u inzien in kamer 21 van de sectie welzijn in het stadhuis. Het programma is te koop en be perkt te leen. Als u het koopt be taalt u de halve kostprijs van f. 3.75. Bij lening moet u f. 7.50 betalen aie u bij teruggave weer ontvangt. Kopen en lenen kan bij de sectie Communicatie in het stadhuis. De overkappingen in ippi bin innenstad de zijn Vlissingse opmerkelijk en ondervin den tot in het buitenland toe belangstelling. Ook bij het gemeentebestuur van de Duitse stad Troisdorf bij Keulen (67.000 inwoners). Om te zien en te horen hoe Vlissingen de klus van het overkappen heeft ae- klaard, bezoekt een dele gatie uit deze stad Vlis- De overkap pingen in het Vlissingse winkelgebied hebben be langstelling in het buiten land gewek: singenop 14 oktober 1992. Het Duitse gezelschap bestaat uit enkele (technische) ambtenaren en een architect. Ze worden in de Vlissingse binnenstad rondge leid en krijgen in het stadhuis tekst en uitleg van wethouder H.J.M. de Haas, van enkele col lega's van de sector Stads ontwikkeling, de sectie Commu nicatie en van architect Hans Slemmer. Sectie Wegen van de ge meente start maandag 19 oktober met de herbestra ting van de rijweg in een gedeelte van de Gerard Doulaan. Het gaat om het gedeelte voor de huisnum mers 1 tot en met 13. De werkzaamheden nemen ongeveer een week in be slag. De bewoners van de G. Doulaan kunnen in deze week de straat alleen in- en uitrijden via de Hogeweg. Het eenrichtingver keer wordt tijdelijk opgeheven. Bovendien wordt hen vriendelijk verzocht met het parkeren van auto's rekening te houden met de werkzaamheden. Huisvuil kan tijdelijk niet voor de huizen met de nummers 1 tot en met 13 worden geplaatst. Bewoners moeten het vuil neer zetten ter hoogte van nummer 15. De vuilniswagen van de sec tie Afvalverwijdering komt vanaf de Hogeweg acheruit de straat in, zo ver als mogelijk is. De sloop van de flats In Paauwenburg is deze week begonnen in de Lieftinckstraat. Nadat de asbesthoudende materia len uit de flats zijn gehaald en de voorsloop werd af gerond kon met de daad werkelijke sloop van de woningen begonnen wor den. De Lieftinckstraat is in verband hiermee afgeslo ten voor alle verkeer. De gerenoveerde flat in deze straat blijft overigens wel bereikbaar. Het afzetten van de straat is on vermijdelijk. De kraan waarmee de sloop wordt uitgevoerd neemt veel ruimte in beslag en moet "bewegingsvrijheid" hebben. Er is een nieuwe folder uit over het SoFi-nummer. Elke Nederlander krijgt als hij 15 jaar wordt officieel een SoFinummer. Miljoenen mensen hebben dus dat nummer, maar lang niet iedereen weet waarvoor het precies dient. In de folder wordt uitge legd wat het SoFinummer nou eigenlijk is en hoe het wordt gebruikt. Het Sociaal Fiscaal nummer, kortweg SoFinummer, is een regi- sFatienummer wat gebruikt wordt bj diverse instellingen, zoals de Belastingdienst, de bedrijfsvereni gingen, de gemeentelijke sociale diensten, het ministerie voor Volkshuisvesting, Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer (i.v.m. huursubsidie) en de Informatise ringsbank (voor de studiefinan ciering). Het SoFinummer is in het leven geroepen om de administratieve dienstverlening te verbeteren. Dankzij het nummer kunnen aan vragen door instanties sneller worden behandeld. U krijgt dus ook sneller waar u recht op heeft. Bij diverse instellingen gaan ach ter uw SoFinummer verschillende gegevens heeft u zei schuil. Die gegevens zelf bij de instellingen op gegeven. In ae dagelijkse praktijk is het zo dat al deze instellingen gegevens bij elkaar opvragen om te kunnen beoordelen of uw aanvraag voor bijvoorbeeld huursusidie of uitkering terecht is. een De folder geeft informatie over hoe het uitwisselen van gegevens in z'n werk gaat, maar ook hoe u uw privacy in de gaten kunt houden. "Uw SoFi-nummer. Wie werken ermee?" is verkrijgbaar bij de sectie Communicatie in het stadhuis. Vandaag vergaderen er twee commissies van ad vies en bijstand. Deze bij eenkomsten vinden plaats in het stadhuis en beginnen om 19.30 uur. De vergaderingen van de ze commissies zijn open baar. Dit wil zeggen dat bezoekers welkom zijn. Zij hebben tevens de moge lijkheid om mee te praten over de onderwerpen op de agenda. De agenda's van de commissie vergaderingen liggen enkele da gen van te voren ter inzage in de gemeentelijke informatienoeken. eze vindt u in het stadhuis, in de bibliotheken van Vlissingen en Oost-Souburg en in het wijk centrum "Open Hof". Hieronder volgt het vergader schema voor de komende week: woensdag 14 oktober: - financiën - onderwijs RAAD Volgende week donderdag, 22 oktober, komt de gemeenteraad weer bijeen. In verband met de herfstvakantie is deze vergade ring één week naar voren ge schoven. Ook de raadsagenda ligt enkele dagen voor de bijeen komst in de informatiehoeken ter inzage. Bovendien ligt er tijdens de vergadering een populaire raadsagenda op de publieke tri bune. Binnenkort wordt ook begonnen met het slopen van de flats aan de Troelstraweg. Uit deze flats moet eerst het asbest verwijderd worden. De gemeente en sloop bedrijf SAGRO hopen de over last voor het bestemmingsver keer, de bewoners van de Troelstraweg, zoveel mogelijk te beperken. Getracht zal worden om deze straat niet in z'n geheel af te sluiten voor verkeer. Bij het slopen van de flats zal het onvermijdelijk zijn dat omwonen den enige overlast ondervinden in de vorm van stof en lawaai. De gemeente en het sloopbedrijf zullen de overlast proberen tot een minimum te beperken. In ver band met de veiligheid worden er hekken om de te slopen ge bouwen geplaatst. Voor meer informatie kunt u te recht bij de heer J. Risseeuw in de directiekeet aan de Schaep- manstraat, telefoon 71 130. WEG MET DE WACHTLIJSTEN De wachtlijsten van an derstaligen, die Nederlands willen leren, zullen binnenkort tot het verleden behoren, nu het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen de ge meente over een periode van driejaar een bijdrage van f 538.000,- heeft toe- I. Die wachtlijsten istaan bij de Stichting voor Basiseducatie (voor mensen die weinig voor opleiding hebben geno ten) en bij de Dag- en Avond Scholengemeenschap (DAS) Zeeland (voor men sen die in het buitenland wèl een redelijke scholing hebben gehad). In een overeenkomst met deze twee onderwijsinstituten zullen we vastleggen hoe we te werk zullen gaan om deze mensen zo spoe dig mogelijk Nederlands te leren. Het is duidelijk dat hiermee een extra im puls wordt gegeven aan onze allochtone mede-in woners om deel te kun nen nemen aan het soci aal en maatschappelijk leven. Ik vind het plezie rig dat ons als enige ge meente in Zeelandvoor dat doel een dergelijke fi nanciële tegemoetkoming is geboden. ZEELAND COLLEGE In korte tijd heeft het Zeeland College een tweetal projecten gereali seerd waar ik als wet houder van onderwijs best trots op ben. Ik doel dan op het in samenwer king met BASCO o( lingencijfers voor dit nieu we schooljaar geven in de sectoren Streekschool, Maritiem Instituut en MD- GO een stijging ten op zichte van vorig jaar te zien; alleen in ae sector MTS is er sprake van een lichte teruggang. Ook op een ander gebied is de school actief. Met de DAS-Zeeland is in een in tentieverklaring vastge legd dat een fusie zal worden voorbereid, die r 1 augustus 1993 zijn eslag moet krijgen. Zonder zo'n fusie zou de DAS-Zeeland volgens de wet op het Voortgezet Algemeen Volwassenen Onderwijs (VAVO) noemde datum on< leerlingennorm komen die rijkssubsidie garandeert. Het voortbestaan is wel verzekerd, wanneer er een samensmelting met een onderwijsinstelling voor mbo ontstaat. Dat gaan we dus nu realise ren, hetgeen overigens betekent dat er in betrek kelijk korte tijd nog heel veel werk verzet moet worden! 1993 De ontwerp-begroting voor 1993 is onlangs ver schenen. Ik vind het ple zierig te kunnen constate ren aat het -ondanks de financiële krapte- moge lijk is gebleken allerlei za ken in 1993 toch door te kunnen laten gaan. Zo komt de ontwikkeling van Paauwenburg- Zuidoost niet in de knel en loopt de planontwik- keiing voor net Middengebied geen ver traging op. Het accent voor cfe gemeente ligt daar op woonbuurtverbe tering, volgend op de nieuwbouw van wonin gen. In de sfeer van stadsbeheer is een be drag van f 320.000,- be schikbaar voor het weq- eg- werken van achterstallig onderhoud aan straten, wegen en pleinen. Bovendien is een bedrag van één ton beschikbaar voor het opheffen van kleine gebreken aan stra ten, fiets- en voetpaden, openbare verlichting e.d. in het kader van wi|k-en buurtbeheer. Vier ton is uitgetrokken voor de compïexgewijze verbetering van wonin gen in de Glacisstraat, en anderhalve ton voor de ingrijpende verbetering van particuliere woningen in de zgn. rehabilitatiege- bieden (binnenstad; Scheldebuurt; de kernen van Ritthem en Oost- Souburg). Voorts is een bedrag van ruim één mil joen beschikbaar voor het vervangen van slechte ri oolgedeelten. Volgende week vraagt het college van b. en w. de gemeen teraad al een bedrag van f 250.000,- te verstrekken voor het treffen van maatregelen die ook de wijk Schoonenburg-Oost weer goed leefbaar moe ten maken. Als voor deze zaken verantwoordelijk wethouder ben ik met de ze vooruitzichten voor 1993 beslist niet ontevre den. pen en renoveren van de twee blokken maisonnet tes aan de Van Hogendorpweg voor stu dentenhuisvesting en het bouwen van een gemeen schapsruimte met Keuken (mensa). Naast de privacy van de woningen vinden de studenten hier een ont moetingspunt, waar ze bovendien tegen schappe lijke prijs een maaltijd kunnen krijgen. De reali satie van dit project bete kent bovendien een bij drage aan de grote opknapbeurt die de wijk Paauwenburg ondergaat. Met ingang van het nieu we school|aar is in de vroegere Markusschool de directie, de administra tie ftot dan toe in Middelburg) en een hand vaardigheids- en theorie lokaal van het Zeeland College gevestigd. Voor deze school is het een verbetering dat alles nu op één plaats geconcen treerd is. Het gaat trou wens goed met het Zeeland College. De leer- ■a E M E E De sloop van een groot deel van de flats in Paauwenburg Zuid-Oost is begonnen (foto: Ruben Oreel) informatiepagina van de gemeente vlissingen redaktie: sectie Communicatie, stadhuis Vlissingen, telefoon 01184-87335

de Vlissinger | 1992 | | pagina 5