uw leesbril Speuren naar sporen nu 65," compl. op uw eigen sterkte één model in 6 versch.kleuren M. Baljeu Zn. JUWELIER VAN DEN BERG E Zeeuwse bevolkingscijfers EVEN NAZOMEREN (S +1.00 t/m S+3.00 evt.C+0.50) OM M ISSI i:s tel. 01198-1223 Provincie Zeeland Bekendmaking Wijziging vergunningen Pechiney LANGE DELFT 40 MIDDELBURG TE 01180-1335C Kanaalstraat 1 Oost-Souburg Verwijdering ONZE NIEUWSTE KINDER- EN JEUGDSCHOENEN IN BLITSE KLEUREN EN MODELLEN ZIJN BINNEN! Sinds enige tijd is het provinciaal milieuverslag 1991 be schikbaar. Het geeft een beeld van één jaar "Kerend Tij". Thema's Woensdag 7 oktober 1992 DE FAAM DE VLISSINGER 13 Prachtige tricolor relatie- f ringen De statencommissie voor ruimte lijke ordening vergadert op vrijdag 16 oktober, 09.30 uur in het pro vinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. Onderwerpen: ontwerp streek planafwijking Rammekensschor; interne procedure plan Voordelta; subsidieverzoeken het Zeeuwse Lancfschap voor aankoop natuur gebieden Oostburg en Verseke Moer. De statencommissie milieu ver gadert ook op 16 oktober (14.00 uur, directie milieu en waterstaat, Groene Woud 1, Middelburg). Belangrijke agendapunten: aan vraag vergunning autowrakken- terrein en routering vervoer ge vaarlijke stoffen. Beide vergaderingen zijn open baar en beginnen met spreek recht publiek. De vergaderstukken liggen ter in zage bij: Informatiecentrum prov. Zld., Abdij(plein) 9, Middel burg. mmm De tweede kamer uit GS behan delt dinsdag 13 oktober drie be roepschriften. Inwoners van Tholen, Terneuzen en Middelburg zijn het oneens met besluiten van hun gemeente besturen over bijstand. De open bare zittingen zijn om 10.00, 10.20 en 10.40 uur; St. Pie terstraat 42, Middelburg de toekomst langer mee kunnen. Een belangrijk onderdeel van dit beleid is het composteren van groente- fruit- en tuinafval, "GFT" in milieubewoordingen. Er worden op dit moment voorbe reidingen getroffen voor een composteringsinstallatie in het Sloegebied, waar al het Zeeuwse GFT naar toe zou moeten. En on derdelen van koelkasten - en zoals vanouds glas - moeten uit de af valstroom worden "gefilterd" om er weer nuttige dingen mee te doen. 't Zelfde geldt voor papier. Wat overblijft kan dan worden gestort en vaak ook worden ver brand. Wat dit laatste betreft moet Zeeland dan naar Brabant, omdat er in deze provincie te wei nig brandbaars is om een eigen in stallatie tegen aanvaardbare kosten te kunnen exploiteren. Het geheel van het beheersen van onze afvalberg is een plan- ningstaak van de provincie, die gestalte moet krijgen in het derde Provinciaal Afvalstoffenplan, door deskundigen "PAP-III" ge noemd. Om dit "PAP-lll"van de grond te krijgen is samenwerking nodig met anderen: gemeenten, water schappen, bedrijfsleven o.a. Of dit allemaal voorspoedig gaat? "In Midden-Zeeland stokken de voorbereidingen voor het afval - centrum", zo meldt het milieu verslag. Verder schenkt het milieuverslag aandacht aan de vorderingen op het gebied van tegengaan van "verstoring" (lawaai), het speci fieke gebiedenbeleid (Kanaalzone en Kop van Schouwen) en de "in strumenten" (geld, mensen, wet telijke bevoegdheden). En last but not leaster is een dui delijke toelichting op ingewikkel de termen die het rapport ook voor betrekkelijke buitenstaan ders goed leesbaar maakt. Dat is ook het doel geweest bij het opstellen van het milieu verslag: geen kost voor louter deskundigen, maar een ieder die belangstelling heeft moet het kunnen lezen. Vandaar: bent u geïnteresseerd, u kunt het milieuverslag gratis toegezonden krijgen door het in formatiecentrum van de provin cie Zeeland tel. (01180) 31400. Abdijnieuws is de informatierubriek van de provincie Zeeland. Redactie: bureau voorlichting Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg telefoon 01180-31392 VAN DE REE brilmode PRO BLE ME MET UW BOEKHOUDING neem dón contact op met administratie- assurantie kantoor SIEPMAN Oudelandseweg 6 4471 RBWolptiaarlsdijk BETROUWBAAR BETAALBAAR Directie Milieu en Waterstaat Wijziging Gedeputeerde Staten van Zeeland maken op grond van artikel 40 van de Wet algemene bepalingen milieuhy giëne het volgende bekend. Zij hebben de door hen aan Pechiney Nederland NV ver leende vergunningen ingevolge de Wet geluidhinder ge wijzigd. Ter inzage Na het volgen van de vereiste procedure hebben Gedeputeerde Staten besloten voornoemde vergunnin gen te wijzigen. De beschikking ligt voor een ieder ter inzage van 8 oktober 1992 tot en met 9 november 1992 op de volgende plaatsen en tijden: in het gemeentehuis van Vlissingen, op werkdagen van 8.30-12.30 en van 13.30-15.00 uur en iedere woens dagavond van 17.15-20.15 uur (voor inzage op woens dagavond telefonisch afspreken: 01184-87204); bij de directie Milieu en Waterstaat, afdeling Milieubeheer, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 9-12 en van 14-16 uur. Beroep Vanaf 8 oktober 1992 tot en met 9 november 1992 kan tegen voornoemde wijziging beroep worden ingesteld bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage, door degene, tot wie de beschikking is gericht, de be trokken adviseurs, degenen die overeenkomstig artikel 38 van bovengenoemde wet bezwaren hebben inge bracht of door enige andere belanghebbende, die aan toont dat hij redelijkerwijs met in staat is geweest over eenkomstig artikel 38 voornoemde bezwaren in te bren gen. De wijziging wordt op 10 november 1992 van kracht tenzij overeenkomstig artikel 107 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 4, le lid van de Tijdelijke Wet Kroongeschillen, een verzoek tot schorsing of tot het treffen van een voorlopige voorziening is gedaan. Een eventueel verzoek tot schorsing of een voorlopige- voorzienmg moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA s-Gravenhage. Het Groene Woud 1postbus 165, 4330 AD Middelburg L. 1 Bij de provincie Zeeland is een in formatieblad verschenen onder de titel "Cijfers en prognoses". Het gaat om de bevolkingscijfers van de provincie. De getallen zijn vermeld per kern, per gemeente en per regio. Aandacht wordt ook geschonken aan bevolkingsprognoses: hoe veel inwoners zijn op termijn in Zeeland te verwachten. Daarvoor zijn twee "modellen" gehanteerd. Eén isde "nul-variant" die uitgaat van evenwicht tussen het vertrek en de komst van mensen. De "trendvariant" gaat ervan uit dat Tiet vestigingsoverschot van de laatste vier jaar de komende jaren blijft aanhouden. In grafieken worden de mogelijk ontwikkelin gen in beeld gebracht. Ook andere demografische ont wikkelingen worden onder de loep genomen, zoals leeftijds opbouw. Kijkend naar het aantal niet- Nederlanders in Zeeland dan blij ken dat met zeer grote voor sprong op alle andere nationalitei ten de Belgen te zijn: 5.500 Zui derburen in totaal per 1 januari 1991. Bevolkingscijfers- en prognoses kunnen nuttig zijn voor tal van ac tiviteiten: planning, het voeren van beleid en studie (scripties). Het informatieblad is voor een ieder gratis verkrijgbaar, tel. 01180-31400 (informatiecen trum provincie Zeeland) Tot en met 31 januari volgend jaar is in het Zeeuws Biologisch Mu seum in Oostkapelle de tentoon stelling "Speuren naar sporen" te zien. Het gaat erom de aanwezigheid van een dier te leren verklaren zonder dat je dit dier zelf ziet. De "bewijzen" moet je dan kun nen herkennen. Dat zijn: pootaf- drukken, uitwerpselen, vraatspo ren, veegsporen, krabsporen, braakballen en nesten. Op die manier "natuurdetective" spelen is misschien nog spannen der dan gewoon meteen een uil zien... De tentoonstelling is gevarieerd opgezet met o.a. diorama's, een spoorzoekblad en een compu terspel dat leerzaam is voor jong en oud. Het museum is open van 10.00 tot 17.00 uur van dinsdag t/m vrijdag en op zondag; zaterdag: van 13.00 tot 17.00 uur. Op Eer ste Kerst en Nieuwjaar is het dicht. Tel.nr. museum: 01188-2620. de groei van allerlei organismen. Bekend voorbeeld: veel te veel al gen in het water, dat dan veran dert in een groene soep. Eutro fiëring, heet dat. Het probleem wordt samengevat onder het thema "vermesting". Het is de bedoeling in het jaar 2000 een evenwicht te bereiken: niet meer mest op het land dan de planten kunnen opnemen. Maar er zijn ook andere "ver- mestingsbronnen": huishoude lijk en industrieel afvalwater, neerslag uit de atmosfeer en zou te kwel. Er zijn talloze van dit soort -vaak kleine - bronnen, zo meldt het mi lieuverslag. Ze zijn moeilijk te achterhalen en daardoor ook moeilijk aan te pakken. Het in kaart brengen ervan is daarom een eerste taak. Begonnen is, in samenwerking met rijkswaterstaat, de water schappen en het Waterloopkun dig Laboratorium aan een onder zoek van de "stikstof- en fosfaat huishouding" van het gebied dat afwatert op het Veerse Meer. Er moet een computermodel uitrol len, dat dan weer kan worden ge bruikt voor andere gebieden in Zeeland. "Verwijdering" is een niet gering thema. Je zou ook kunnen zeggen "wat doen we met onze afval berg?" Het milieuverslag meldt dat hal verwege 1991 de stortplaats Tut- telhoek op Tholen sloot. Flipland en Tholen brengen nu het afval naar Midden-Zeeland. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de stortplaats Koegorspolder in 1997 vol. De Midden-Zeeuwse stortplaats in het Sloegebied kan langer mee, maar raakt natuurlijk ook vol. Hoe dit nu aan te pakken? De trefwoorden zijn: preventie en hergebruik. (Preventie wil zeggen voorko men, wat tot vermindering van het afvalaanbod leidt) Door het verminderingsbeleid zou in 1997 de Zeeuwse afval stroom met vier procent moeten zi)h afgenomen en 54 procent moet dan voor hergebruik in aan merking komen. Het domweg storten zou dan een beperkt karakter moeten krijgen. Dat betekent dat stortplaatsen in Korte Geere 11-13 Middelburg Tel.OIIBO-15860 Provinciaal milieuverslag Eind 1990 stelden Provinciale Staten van Zeeland het milieube leidsplan "Kerend Tij" vast. Niet dat er voor die tijd geen milieube leid werd gevoerd, maar Kerend Tij moet de lijnen naar de toe komst uitzetten, uitgaande van de jongste inzichten op milieuge bied en gebaseerd op het Natio naal Milieubeleidsplan (NMP). Kerend Tij is qua opzet een plan dat de activiteiten van de provin cie - in samenwerking met ande ren anderen - wil bundelen in overzichtelijke programma's. Uitgaande van het al genoemde NMP zijn de acties uit Kerend Tij gegroepeerd rondom een aantal thema's. Dat is overigens geen Zeeuwse uitvinding. In principe werkt de ganse Nederlandse overheid volgens hetzelfde systeem. Het resultaat ervan moet zijn dat er op termijn goede vergelijkingsmogelijkheden ont staan hoe het met het milieu in Nederland is gesteld. Onder het thema "verspreiding" is het beleid samengevat dat be doeld is om de aanwezigheid van milieugevaarlijke stoffen in lucht, water en bodem tegen te gaan. Dat is een wat andere aanpak dan vroeger, want toen werd er juist een splitsing aangebracht tussen lucht, land en vocht. Het NMP - en dus Kerend Tij - heeft zich tot doel gesteld alle stoffen zover terug te dringen dat ze in het jaar 2010 voor de ge zondheid van mens, dier en plant verwaarloosbaar klein zijn. Dat is een forse klus, want een aantal stoffen stijgt nu nog, qua hoeveelheid. In elk geval mogen in 2000 geen overschrijdingen meer plaatsvinden van de nu op schrift gestelde risico-niveaus. In het milieuverslag wordt uitvoe rig ingegaan op allerlei stoffen die zich niet met een goed milieu ver dragen, bijvoorbeeld bestrijdings middelen, cfk's, benzeen, fluori den en dioxines. Uit grafieken blijkt dat een aantal stoffen minder wordt "uitgesto ten" dan vroeger. Al te juichend mag daar ook weer niet over worden gedaan, want op andere gebieden valt nog veel te doen, bijvoorbeeld bij de bodem sanering. "Verzuring" is ook een thema. Zure regen ontstaat door de uit stoot van zwaveldioxyde, stik- stofoxyden, ammoniak en vluch tige organische stoffen. De aantasting van bos en hei is een bekend gevolg. En dat geldt ook voor het teloor gaan van ste nen beelden. Belangrijkste "Zeeuwse verzuur- ders" zijn de energiesector, in dustrie, verkeer en landbouw. Bedacht moet worden dat er ook veel verzurende activiteiten bui ten Zeeland plaatsvinden waar van we hier de hinder ondervin den. Uit overzichten blijkt dat er een dalende tendens is vanaf 1980tot 1990. Die zal moeten worden doorgetrokken naar 2000 om de milieudoelstellingen te halen. Fosfor en stikstof zijn voedings stoffen voor planten. Teveel van deze stoffen leidt tot ongebreidel Geelgouden zirkonia ringen f109- p.st.

de Vlissinger | 1992 | | pagina 13